PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 3/2012


Nenad Vasovic
27.2.2012, 17:27
Martovski broj "Sveta kompjutera" u prodaji će biti od četvrtka, 1. marta.

Naslovna strana izgleda ovako:
42569

Evo i kratkog izvoda iz sadržaja:

Digitalizacija filmova: Iz kinoteke u datoteke
Skeneri za filmove koji se koriste pri digitalizaciji su relativno automatizovani uređaji koji samostalno snimaju sliku po sliku filma. Ali, bitnija je obrada u računaru, koja dolazi posle skeniranja. Postoji veliki broj operacija koje softver radi sam, od promene položaja slike, preko podešavanja boje i osvetljenja, do popunjavanja delića slike koji nisu vidljivi zbog oštećenja. Ipak, nema prave zamene za izvežbano oko stručnjakâ za restauraciju...

STOP ACTA: Novi pokušaji cenzure Interneta
U poslednje vreme teško da ima zloglasnije skraćenice na Internetu od ACTA. Ovaj međunarodni trgovinski sporazum kuva se iza zatvorenih vrata još od 2006. godine. Napisan je sa ciljem da primora ne samo pružaoce usluga na Internetu već i provajdere da cenzurišu sadržaj, nadziru korisnike i glume istovremeno policiju i sud. Njegovi protivnici sada pokušavaju da animiraju što više ljudi kako bi se stvorila kritična masa koja bi zaustavila ACTA, kao u slučaju SOPA i PIPA.

Samsung NaviBot SR8855: Robot-usisivač
U redakciji smo imali diskusiju o tome da li uopšte testirati robotski usisivač. Sto mu gromova, šta je sledeće? Frižideri i šporeti? Mada, kad malo bolje razmislimo, robot-usisivač može da bude prilično praktična stvar – ostavlja više vremena za Internet i igranje!

AMD Radeon HD 7750 i HD 7770: Previše skupi?
Na test su nam stigla oba člana familije HD 7700 – Radeon HD 7750 i Radeon HD 7770. U pitanju su referentni AMD-ovi modeli, koje smo podvrgli detaljnom testiranju kako bismo stekli što jasniju sliku o njihovim karakteristikama i mogućnostima.

Igra meseca: Kingdoms of Amalur - Reckoning
Da biste uživali u ovoj igri ne morate da budete upoznati sa okolnostima njenog nastanka (mada to može da pomogne). Dovoljno je samo da joj dozvolite da za sat-dva igranja oko vas izveze delikatan veo svoje specifične magije. Nakon toga, što više igrate, stvari postaju sve bolje.

Uz ovaj broj pripremili smo i poklon čitaocima - dodatak "Google od A do Š"
42570

Google je uspeo da se održi gotovo čitavu deceniju kao web destinacija broj jedan u svetu. Sada prolazi kroz najveće i najtemeljnije promene. Zato verujemo da je pravi trenutak da se upoznate sa ovim promenama i saznate koji i kakvi sve servisi mogu da učine vašu internet rutinu boljom, svakodnevicu takođe, a posao efikasnijim i lakšim. U našem prvom dodatku o Googleu na 32 strane bavimo se - osnovama.

:ciao:

Eni
27.2.2012, 17:35
U redakciji smo imali diskusiju o tome da li uopšte testirati robotski usisivač.

Verujem da je robot-usisivač mašina koja interesuje sve i jednog člana foruma i sve čitaoce časopisa... Verovatno jedini robot koji nikad neće biti unapred optužen da budi Skynet :)

todos
27.2.2012, 17:39
Roboti usisivaci postoje vec ko zna koliko bar deset godina. Bar znam da je Housqvarna to radila po odavno jer sam ga video u njihovom katalogu od pre dosta godina. Nikakva to novost nije samo mu je cena pala u razumne okvire.
Sto se dodatka tice odlican 5!
p.s. ebem ga, mogli ste bar jedan ...price da provucete kroz filmsku traku!

Eni
27.2.2012, 17:48
samo mu je cena pala u razumne okvire.

Pre toga, mogao je i da ne postoji. ;)

JohnnyNT
27.2.2012, 17:50
Verovatno jedini robot koji nikad neće biti unapred optužen da budi Skynet :)

Nikad se ne zna. Šta ako ta prokletinja jednog dana usisa moju mačku samo zato što sam ga šutnuo kad je prošli put zabagovao :D Inače, dobra ideja za testiranje ovog uređaja, na stranu što je usisivač, prilično je napredna stvarčica u nekim segmentima.
Kul dodatak.

oluja
27.2.2012, 17:52
Roboti usisivaci postoje vec ko zna koliko bar deset godina. Bar znam da je Housqvarna to radila po odavno jer sam ga video u njihovom katalogu od pre dosta godina. Nikakva to novost nije samo mu je cena pala u razumne okvire.
Postojali su ali nisu bili pametni nego su se kretali nasumicno po stanu dok ne udare u nesto i onda skrenu u nekom, opet, nasumicnom pravcu... Novi modeli su mnogo pametniji...
p.s. ebem ga, mogli ste bar jedan ...price da provucete kroz filmsku traku!

???

Dekip
27.2.2012, 18:15
Svaka vam cast na izboru tema za dodatak. Kao i prethodne i ova je pun pogodak.

Thaedass
27.2.2012, 19:29
@oluja: Bilo je i ranije "pametnih" usisivaca koji su znali da detektuju prepreku ili pad terena (stepenik recimo) koji cak i nisu bili drasticno skuplji od boljeg obicnog usisivaca. U principu nista novo,ideja pozajmljena od "pametne" kosilice za travu koja je 5+ godina na USA/CAN trzistu...

Zivo me interesuje da li je ovaj SamBot u stanju da pamti mapu prostora u kojem radi sa sve upisivanjem detektovanih prepreka u istu :)

DeCoy
27.2.2012, 20:18
Zivo me interesuje da li je ovaj SamBot u stanju da pamti mapu prostora u kojem radi sa sve upisivanjem detektovanih prepreka u istu :)

I onda mu premestiš stolicu na drugo mesto http://blizzforums.com/images/smilies/new/face.gif

Thaedass
27.2.2012, 20:30
Pa nije mu problem,zna da detektuje prepreke :D

JohnnyNT
27.2.2012, 20:32
Pa koji ih moj onda pamti? :D Ma nebitno, čitaću...

Thaedass
27.2.2012, 21:34
Pa po kom principu mislis da pokrije celu prostoriju koju usisava? Ako radi samo po principu izbegavanja prepreke postoji velika sansa da bude neusisanih delova. Ako je "svestan" prostora u kojem operise jednostavno zaobidje upamcenu ili detektovanu prepreku i nastavi u utvrdjenoj liniji sansa da dodje do omasenih delova je vrlo mala. Zamisli prostoriju podeljenu na trake poput onih travnatih na fudbalskom terenu; sad u neke od tih traka zamisli prepreke koje su upamcene i uracunaj na nepredvidjene prepreke (pomerena stolica); usisivac se krece po tim trakama i kad dodje do dela gde je vec upisana ili novodetektovana prepreka samo je zaobidje. Raniji "pametni" usisivaci su na detektovanu prepreku reagovali tako sto su se okretali za 45 stepeni zavisno od polozaja u odnosu na prepreku (u prednjem delu su dva IR senzora,po jedan na levom i desnom obodu tela aparata uz jedan sa donje strane na ivici za detektovanje podloge po kojoj se krece kako ne bi ostao bez iste (pad)).

Naravno,cisto sumnjam da su ovi uredjaji "svesni" prostora u kojem rade jer bi SW i HW bili mnogo kompleksiniji u odnosu na ovo sto cemo procitati,ali mislim da je samo pitanje vremena kad ce i ovako nesto zaziveti. Takodje cekam da neko rasturi ovaj uredjaj u parcice da osmotrim koliko su uznapredovali u odnosu na "prethodnu generaciju" (sve mi se cini da je sve isto kao i ranije samo je Samsung pokrenuo masovniju proizvodnju uz jaku reklamnu kampanju)

Da mi je neko rekao da cu voditi diskusiju o usisivacu na SK forumu :to_care:

zidan grobar
27.2.2012, 22:45
Jedna (mala) zamerka.
Trebali ste sliku Kuma ili Tonija Montane da stavite na monitor, a ne Sigorni Viver ;) :D

JohnnyNT
27.2.2012, 23:48
@Thaedass ako sam te dobro razumeo, stare generacije usisivača bi se okrenuli za 45 stepeni u odnosu na položaj prepreke i nastavili da se kreću u potpuno drugom pravcu od onog u koji su se prvenstveno (pre nailaska na prepreku) zaputili? Ok, tu informaciju nisam imao, u tom slučaju "pamet" novih usisivača mi je jasna.



Da mi je neko rekao da cu voditi diskusiju o usisivacu na SK forumu :to_care:

+1 :D

oluja
28.2.2012, 0:46
@oluja: Bilo je i ranije "pametnih" usisivaca koji su znali da detektuju prepreku ili pad terena (stepenik recimo) koji cak i nisu bili drasticno skuplji od boljeg obicnog usisivaca. U principu nista novo,ideja pozajmljena od "pametne" kosilice za travu koja je 5+ godina na USA/CAN trzistu...
Sasvim slucajno :a_whistli sam imao priliku da testiram robota i mogu ti, za sada, samo reci da je definitivno "pametniji" od prethodnih modela...
Zivo me interesuje da li je ovaj SamBot u stanju da pamti mapu prostora u kojem radi sa sve upisivanjem detektovanih prepreka u istu :)
Pamti mapu prostora iz sasvim drugih razloga... :a_whistli

Thaedass
28.2.2012, 4:34
Pamti mapu prostora iz sasvim drugih razloga... :a_whistli

Kakav teaser! Da li radi za CIA? Mozda za Microsoft? Ne znam,ali cu sigurno detaljno prostudirati tekst ;)

P.S.: mozda i pre prvog ;p

DragonSlayer
28.2.2012, 9:49
Jedna prednost kratkog febriara, brzo dodje 1. mart .... i eto nama novog SKa. .... :D

ZoNi
28.2.2012, 10:42
Pošto je SK počeo da piše o usisivačima(!!!), moram odmah da pitam: u koju "sobu" foruma bi trebalo ubaciti temu o jednom takvom gedžetu? Npr. interesuje me kako usisava uglove...

Inače, naslovna strana je... 'nako.

VojaM
28.2.2012, 12:09
U hardver, naravno.

todos
28.2.2012, 13:09
???

...price...Enterprice!!!:D Prelazak c u s! ...prise...Enterprise!:D

todos
28.2.2012, 13:54
Nadam se da ste rekli neku rec i nacin kako se snimio film Lockaut. Posto je sniman vecim delom kod nas.

DeCoy
28.2.2012, 14:03
...price...Enterprice!!!:D Prelazak c u s! ...prise...Enterprise!:D


Pa eno ti ga Kirk između Pavla Vujsića i Brus Lija ;)

NaraYan
28.2.2012, 15:38
Lepa naslovna. Ali naslovna strana prošlog broa je bila vrhinska. Teško da će u skorije vreme biti neka koja mi se više dopada (nadam se da grešim).
Nego, ne rekoste kolko košta robosucker :D

Ili možda rekoste u tekstu koji tek treba da pročitam?

ZoNi
28.2.2012, 16:16
Nego, ne rekoste kolko košta robosucker
Znaš da se cene u SKu izbegavaju (osim za softver ;) )

Inače, ja sam u BGDu viđao slične Samsunge za nekih 400-500 evra, zavisno od modela.

Thaedass
28.2.2012, 16:51
500e je kod nas i vec moze da se kupi

@oluja: Procitao sam review ovog cuda i prilicno sam se iznenadio kad sam uvideo sta sve ima ispod haube :icon_stud Nego,ne znam koliko ste se vremenski druzili sa ovim cudom,da li ste naleteli na neke probleme? Ili je pokriveno tekstom pa da sacekam?

VojaM
28.2.2012, 19:12
@NaraYan i Thaedass:

Ono drugo ;)

todos
28.2.2012, 20:43
Elektrolux je prvi napravio komercijalni robot usisivac.

1991
The Hungarian white-goods company Lehel is acquired. The ”Low-Energy Refrigerator” is launched. It halves energy consumption for the user. Robotic vacuum cleaners from the US company, Kent, for commercial use in hospitals, airports, etc., are introduced on the US market. Electrolux sells most of the commercial service business area.

mnikolic987
28.2.2012, 21:51
Trebali ste sliku Kuma ili Tonija Montane da stavite na monitor, a ne Sigorni Viver ;) :D
Slažem se u potpunosti. Možda čak i GoodFellas :-)

Sve pohvale za dodatak. Onaj iz prošlog broja nisam ni dobio, nije ga bilo u celofanu ?!? Mada, iskreno, nije me puno ni interesovalo da reklamiram. Ali ovog puta jedva čekam da pročitam.

škot
28.2.2012, 22:29
1. @Thaedass: Pravda za raspravu o usisivaču!
2. @ zidan grobar: Neka ostane Sigourney Weaver, treba dati prostora i nama hetero- orijentisanim čitaocima :D

DeCoy
1.3.2012, 11:12
Dobra Vesićeva kolumna, k`o Kuzma u najboljim danima :)

Rockstar
1.3.2012, 11:27
Опис " Dear Esther" уз изостављање описа игре "Sacrfice" (како је то Кузмановић рекао, "због имплицирања наопаких морално-религиозних вредности") је један од ретких баш лоших тренутака мог омиљеног часописа. Тачно се види угао под којим га је рецензент дохватио и пребио. Као да ми је аутор тог описа препоручивао "Монтевидео, Бог те видео!" уместо неког филма, ето, Дејвида Линча којег и помиње, и у контексту игре се слажем са том асоцијацијом. Значи, стручност му не оспоравам, ни стил ни технику, али није на нивоу ни његових претходних радова нити реномеа часописа. Доста добар број, Весић и Кузма авангарда домаће рачунарске сцене, али мислим да се због таквих текстова СК и купује првог дана на киосцима у девет ујутру...

todos
1.3.2012, 15:23
Odavno nisam kupio broj prvog u mesecu kao ovog puta. I dosao kuci jutros s' posla, otvorio SK nisam ali sam procitao ceo dodatak. Svaka cast za takav dodatak i jedva cekam nastavak. Cini mi se da je receno da ce biti nastavka. Vredan dodatak koji ne zasluzuje da bude arhiviran u novinama za potpalu sporeta, vec zasluzuje mesto u fioci na glavnom delu rukohvata gde ce stalno biti na usluzi. Jos jednom, svaka cast!
O casopisu razglabacu tek kad ga budem procitao bar 75%. A to ce biti za desetak dana!:D

caine
1.3.2012, 16:01
Опис " Dear Esther" уз изостављање описа игре "Sacrfice" (како је то Кузмановић рекао, "због имплицирања наопаких морално-религиозних вредности") је један од ретких баш лоших тренутака мог омиљеног часописа. Тачно се види угао под којим га је рецензент дохватио и пребио. Као да ми је аутор тог описа препоручивао "Монтевидео, Бог те видео!" уместо неког филма, ето, Дејвида Линча којег и помиње, и у контексту игре се слажем са том асоцијацијом. Значи, стручност му не оспоравам, ни стил ни технику, али није на нивоу ни његових претходних радова нити реномеа часописа.
Porediti Dejvida Linča i Dragu Ester je prilično neumesno. Filmovi Dejvida Linča imaju neku vrednost, a Draga Ester baš i ne, izuzimajući tu originalni i zanimljivi koncept. Ne smeta mi da se igra bavi mračnim, kontraverznim temama na "umetnički" način, ali Draga Ester to ne radi - ona se ne bavi nijednom temom, i kao takva je, takoreći, glupa.

Ali mi je drago što ti se sviđaju moji prethodni radovi :)

joes021
1.3.2012, 18:41
Juuuhhhuuuuuu

Objavljen je članak o mom programu! Srce mije sad na mestu.

Inače, dodak je izvanredan!

što se tiče frejmova iz filmova moram da pohvalim onoga ko je birao frejmove.

Warriors, Kelly, Aliien, Brucee, Mad Max, Scarface, Highlander....

Sve omiljeno iz moje mladosti :)

NaraYan
1.3.2012, 19:35
Pa čestitam ti :)

Ja samo što sam ga otvorio, pročitao samo malo - Vesićev tekst o truloj jabuci i mogu da kažem samo alal mu vera. Iako sam, priznajem, imao čak i predrasudu prema čoveku (ne znam zašto, verovatno mi je tog dana psihoticizam otišo u crveno :D) sad jedva čekam da vidim o čemu piše. Još jednom bravo. Takođe tekst o restauraciji je super, odo da čitam dalje. :)

Rockstar
2.3.2012, 2:39
porediti dejvida linča i dragu ester je prilično neumesno. Filmovi dejvida linča imaju neku vrednost, a draga ester baš i ne, izuzimajući tu originalni i zanimljivi koncept. Ne smeta mi da se igra bavi mračnim, kontraverznim temama na "umetnički" način, ali draga ester to ne radi - ona se ne bavi nijednom temom, i kao takva je, takoreći, glupa.

Ali mi je drago što ti se sviđaju moji prethodni radovi :)

Мени је јасно да си је ти овако видео. Мада, када кажеш за Линча "..неку вредност" шта очекивати даље? Она (Естер) се теби није допала и претпостављам да имаш права да напишеш опис какав хоћеш а редакција да је објави, али ти је уопште ниси схватио и мислим да си тако и требао да кажеш, па да опис ради неко други. Она је напросто нешто потпуно другачија, то и није игра. Али, ко да је битно шта СК има да каже, ја то чисто овако између нас :)

Nenad Vasovic
2.3.2012, 16:36
što se tiče frejmova iz filmova moram da pohvalim onoga ko je birao frejmove.

Warriors, Kelly, Aliien, Brucee, Mad Max, Scarface, Highlander....

Sve omiljeno iz moje mladosti :)

It takes one to know one... ;)

joes021
3.3.2012, 3:55
:)

Šta se može kada smo matori...:dedica:


Ovi mlađi bi i teltabise stavili :boodala:

player1
3.3.2012, 9:17
Hehe... Miša iz I/O Porta ima isti laptop kao ja. ;)

Srecom, nemam njegove probleme. Mada je tacno da je moduli memorije razlicitih proizvodjaca (kod mene ASint i Kingston), istih su karakteristika, i kod mene rade bez ikakvog problema.



P.S.
Inace, nadam se da nije mozda u pitanju video ram. Posto Mozzila i video igre koriste GPU u svom radu.

Eddy
3.3.2012, 11:17
Iako nisam ljubitelj Apple-ovih iUredjaja, moram da kazem da je clanak Prst na celo izuzetno neobjektivan (i pre nego sto neko krene da klikce na quote, znam da je suprotno od objektivan subjektivan).
Do predzadnjeg pasusa, jedva da se Xbox provukao, ali zato ima mnogo vise referenci ka Apple-u. Da nisu postali najprofitabilnija kompanija, verovatno bi svi i dalje cutali o izrabljivanju radnika. Naravno osim "sporadicnih" vesti kao sto su mreze o kojima smo culi jos pre nego sto je Apple postao najvrednija kompanija.

Ne razumem zasto je urednik casopisa odabrao da se kao "zla" kompanija namece jedino Apple. I zasto nije pomenut jedan od vecih razloga sto svi zele da proizvode uredjaje u Senzenu? (dostupnost novih delova, bukvalno preko noci)

Takodje bih voleo da mi se objasni sta znaci recenica "cija proizvodnja, btw, kosta osam dolara". Toliko kosta jedan radnik po telefonu? Toliko kostaju svi radnici po telefonu? Toliko kosta materijal po telefonu? (Ipak da se ogradim za svaki slucaj, kontam da toliko Foxconn naplacuje za sklapanje po telefonu, iako mi zvuci malo pretpostavicu radi zabave da zaradjuju 50%, sto ce reci blizu jedne milijarde dolara samo na telefonima. Ne znam koja je zadnja cifra prodatih mobilnih, valjda preko 200 miliona, ako racunamo sve generacije. Onda se verovatno menja i cena sklapanja. Ali, hej, nek zarada bude i pola milijarde, poprilicno unosno za Terija)

Jos nesto, ako "Ja, igrac" ima svoju temu, zasto je nema "Prst na celo"?

EDIT: Naprimer Nintendo je prodao skoro 100 miliona wii konzola, 151 miliona DS-a? Oni ne ucestvuju u izrabljivanju radnika u slicnoj meri kao Apple? Koliko ja znam Wii, DS, 3DS proizvodi Foxconn. Verujem da je i Samsung tu sa brojkama.

Rockstar
3.3.2012, 13:51
Iako nisam ljubitelj Apple-ovih iUredjaja, moram da kazem da je clanak Prst na celo izuzetno neobjektivan (i pre nego sto neko krene da klikce na quote, znam da je suprotno od objektivan subjektivan).
Do predzadnjeg pasusa, jedva da se Xbox provukao, ali zato ima mnogo vise referenci ka Apple-u. Da nisu postali najprofitabilnija kompanija, verovatno bi svi i dalje cutali o izrabljivanju radnika. Naravno osim "sporadicnih" vesti kao sto su mreze o kojima smo culi jos pre nego sto je Apple postao najvrednija kompanija.

Ne razumem zasto je urednik casopisa odabrao da se kao "zla" kompanija namece jedino Apple. I zasto nije pomenut jedan od vecih razloga sto svi zele da proizvode uredjaje u Senzenu? (dostupnost novih delova, bukvalno preko noci)

Takodje bih voleo da mi se objasni sta znaci recenica "cija proizvodnja, btw, kosta osam dolara". Toliko kosta jedan radnik po telefonu? Toliko kostaju svi radnici po telefonu? Toliko kosta materijal po telefonu? (Ipak da se ogradim za svaki slucaj, kontam da toliko Foxconn naplacuje za sklapanje po telefonu, iako mi zvuci malo pretpostavljam da zaradjuju 50%, sto ce reci blizu jedne milijarde dolara samo na telefonima. Ne znam koja je zadnja cifra prodatih mobilnih)

Jos nesto, ako "Ja, igrac" ima svoju temu, zasto je nema "Prst na celo"?

EDIT: Naprimer Nintendo je prodao skoro 100 miliona wii konzola, 151 miliona DS-a? Oni ne ucestvuju u izrabljivanju radnika u slicnoj meri kao Apple? Koliko ja znam Wii, DS, 3DS proizvodi Foxconn. Verujem da je i Samsung tu sa brojkama.

Па није он напао Apple због тога, већ зато што је написан апсолутно грозан чланак (имаш га на торентима) о томе како сада када се зна како ствари стоје, греши свако ко мисли да "Јабука" неће преузети нешто! Наводи се тамо некакав програм за запослена малолетна лица, смештај, социјална служба, школовање, блабла.. Да не поверује човек какве очигледне лажи, али лако је замислити публикум који ће знатно лакше да проводи ноћи у мирном сну након овако спретно написаног чланка. Значи, да су ћутали и били Зли(тм) као Microsoft, овог Весићевог текста вероватно не би било. Али, између осталог, управо овакве акције компаније Епл су довеле до ирационализације вредности обичног уређаја па се корисници просто осете увређеним како нешто каже против њихове омиљене компаније, па бране част по Интернету.. Они то зову "лојалност" али ја то зовем испирањем мозга.

Eddy
3.3.2012, 14:21
Па није он напао Apple због тога, већ зато што је написан апсолутно грозан чланак (имаш га на торентима) о томе како сада када се зна како ствари стоје, греши свако ко мисли да "Јабука" неће преузети нешто!

Ne znam za taj clanak, ako mi je promakla ironija, izvinjavam se, i poslacu vam banana cokoladice na adresu redakcije. Posalji mi link na pm, ako te ne mrzi.

Konto toga^. Ako ce Apple da salje ljude koji ce da vrse nadzor nad uslovima rada (na stranu koliko ce to biti efikasno, to je tek druga prica), zasto su samo oni duzni da to urade? (u neku ruku slicno onoj presudi da MS u sopstveni OS mora da ubaci i browsere drugih proizvodjaca. Inace IE koristim samo zbog Intese, a na jednom racunaru sam cak i dodao add-on da mogu koristiti e-banking iz Firefox-a)

Anyway, zasto sam ja potegao ovo pitanje. Zbog, da kazemo, dve stvari. Od kojih me prva zabrinjava kao dugogodisnjeg kupca SK (kupujem ga skoro 14 godina, mislim da to nije za zanemariti). Druga je manje bitna.

Prva, opet pod uslovom da mi nije promakla ironija tj. nema je, ako urednik pise pristrasan tekst, sta da ocekujem od ostalih autora?

Druga, zemlji Srbiji sa ogromnim procentom Apple hejtera koji nikad nisu probali Apple uredjaj, bas ne treba vetar u ledja. Tu su i citaoci koji informacije crpe iskljucivo iz SK, pitam se sta ce dobar deo zakljuciti ako procita da "kapitalisticke svinje proizvodnja telefona kosta osam dolara"?

EDIT: Zeznuo sam se u pogledu ko pise doticni clanak. Pobrkao sam Vesica i Vasovica. Necu da menjam postove jer ne bi bilo fer sa moje strane. Ali ostajem pri misljenu da ne treba Apple sam da snosi krivicu i da je prevelik naglasak na njihovu kompaniju. Ako nista drugo Nenadu Vasovicu treba da saljem cokoladicu. Samo da mi kaze da li je ocekuje na adresu redakcije ili na neku drugu adresu (ko zna koliko su halapljivi tamo). Mada nije ni on tako nevin jer je dozvolio takav tekst. :D

EDIT2: Odoh da se odmorim dok ne stigne najezda postova koji ce me oterati da se skupim i drhtim ispod stola.

Maki187
3.3.2012, 14:28
Robot Usisivac ?

zvuci prilico zanimljivo, saljite jednog :P

yoshida
3.3.2012, 15:26
odličan, ali baš odličan članak o firmi Apple, Fokskonu i tome kako zapravo stvari funkcionišu. :icon_stud

taXicity
3.3.2012, 16:23
Sad sam prelistao novi broj. Ne znam zašto ali selekcija sadržaja mi se posebno dopala. Ne bih ništa od sadržaj izdvajao, ali svidja mi se novi Igra meseca stamp :D. Čestitke pobedniku nagradne igre, u zdravlje da se igraš. Sve u svemu, bravo djevojke i momci iz Cetinjske.

:ciao:

Eddy
3.3.2012, 16:43
E da, da ne bude da samo hejtujem, procitao sam samo kolumne i io port. Odlican odgovor na pismo meseca.

Rockstar
3.3.2012, 22:06
Ne znam za taj clanak, ako mi je promakla ironija, izvinjavam se, i poslacu vam banana cokoladice na adresu redakcije. Posalji mi link na pm, ako te ne mrzi.

Konto toga^. Ako ce Apple da salje ljude koji ce da vrse nadzor nad uslovima rada (na stranu koliko ce to biti efikasno, to je tek druga prica), zasto su samo oni duzni da to urade? (u neku ruku slicno onoj presudi da MS u sopstveni OS mora da ubaci i browsere drugih proizvodjaca. Inace IE koristim samo zbog Intese, a na jednom racunaru sam cak i dodao add-on da mogu koristiti e-banking iz Firefox-a)

Anyway, zasto sam ja potegao ovo pitanje. Zbog, da kazemo, dve stvari. Od kojih me prva zabrinjava kao dugogodisnjeg kupca SK (kupujem ga skoro 14 godina, mislim da to nije za zanemariti). Druga je manje bitna.

Prva, opet pod uslovom da mi nije promakla ironija tj. nema je, ako urednik pise pristrasan tekst, sta da ocekujem od ostalih autora?

Druga, zemlji Srbiji sa ogromnim procentom Apple hejtera koji nikad nisu probali Apple uredjaj, bas ne treba vetar u ledja. Tu su i citaoci koji informacije crpe iskljucivo iz SK, pitam se sta ce dobar deo zakljuciti ako procita da "kapitalisticke svinje proizvodnja telefona kosta osam dolara"?

EDIT: Zeznuo sam se u pogledu ko pise doticni clanak. Pobrkao sam Vesica i Vasovica. Necu da menjam postove jer ne bi bilo fer sa moje strane. Ali ostajem pri misljenu da ne treba Apple sam da snosi krivicu i da je prevelik naglasak na njihovu kompaniju. Ako nista drugo Nenadu Vasovicu treba da saljem cokoladicu. Samo da mi kaze da li je ocekuje na adresu redakcije ili na neku drugu adresu (ko zna koliko su halapljivi tamo). Mada nije ni on tako nevin jer je dozvolio takav tekst. :D

EDIT2: Odoh da se odmorim dok ne stigne najezda postova koji ce me oterati da se skupim i drhtim ispod stola.

Прочитај ти тај текст поново, мени изгледа да си ти видео да ће ту бити неког "вређања" компаније Епл, видео си две-три лоше речи и цео текст прогласио са пристрасним. Значи, Весић је коментарисао репортажу "Њујорк Тајмса" и тај чланак у фебруарском броју "MacUsera" који је одговор на писање ЊТ-а и који је, мало је рећи, скандалозан... Као неко ко је користио и користи уређаје компаније Епл, сматрам да треба дати ветар у леђа "хејту".. Једина предности која је мање-више вештачка је ProTools и питање је колико ће се и то одржати.. СК треба да едукује своје читаоце и да их упозори на лош однос између цене и перформанси продукта Епла. То су без сумње квалитетни производи са апсолутно нереалном ценом.

drale000
6.3.2012, 15:08
Dobra Vesićeva kolumna, k`o Kuzma u najboljim danima :)
U broju, Ivan izdominirao, Kuzma se malo opustio, ne zamjeram mu. :)

excitalac
6.3.2012, 23:16
Nakon sto sam procitao par komentara u ovoj temi, nadjoh vremena i da se registrujem i da prokomentarisem. Ne verujem da bih uopste komentarisao da nisam video nekoliko slicnih zapazanja ovde. Gooooodinama unazad citam SK, ali autore tekstova nikada ne pamtim niti pogledam. Takav sam jednostavno; knjige, filmove, ostale neke sadrzaje pamtim tek ukoliko mi se sadrzaj dopadne. U SK-u sam znao za dva zvucna prezimena ali opet ne zato sto imam bilo kakav stav prema njima vec jednostavno usled dugogodisnjeg citanja - urezalo se. Od pre par brojeva sam uocio i trece, ali ovog puta autora ciji su tekstovi poceli drasticno da odskacu u pogledu kvaliteta u odnosu na ono sto sam navik'o.
Kao sto je neko vec primetio najvise mi je zasmetala upravo ta neobjektivnost. Kapiram da ce svaki autor svesno ili nesvesno da vuce na neku stranu kada pise o odredjenim stvarima, ali negde su stvari odmakle kontroli, pa se neko trudi da nametne stav kada za time nema potrebe.
Sve je pocelo od decembra i clanka "Oguglasmo na lajkovanje"! Tada sam se pitao da li treba da proverim da li u rukama drzim novi SK ili neku trecerazrednu dnevnu stampu. Imao sam prilike da o istom clanku progovorim sa zenom od struke i prilicno mi se sa podsmehivanjem obratila i rekla da ona 'struku' nije zavrsavala na takvim clancima.
Kao sto jedna lasta ne cini prolece, tako sam i ja pres'o preko toga jer sam istog meseca proverio potpise na svim clancima koji su napisani u SK-u. Video da ima toliko dobrih clanaka od strane istog autora pa rekoh jedan gore dole. Onda dodje februar. Interesantno, opet isti clanak (prst na celo!) me natera da pomislim da ja ipak kupujem "kurlr" ili nesto slicno. Sa jedne strane sam bio odusevljen dodatkom u kome sam video da je ista osoba autor nekoliko clanaka.
Sada, u martu opet ista prica. Dodatak procitam od pocetka do kraja, iako licno meni nije bila ni jedna nepoznata stvar vezana za Google, ali kapiram da ja nisam ni bio ciljna grupa. I pored doga, dodatak zlata vredan, i drugi clanci istog autora kvalitetni, ali kada se dodje do 'Prsta na celu', ja sam poceo da stavljam prst na celo i izgledam kao mislilac. Da li pomenuti clanak ima dozvolu glavnog urednika da to bude ventil pomenutog autora ili sta je u pitanju nikako da ukapiram, ali toliko mi bode oci to odskakanje od ostalog sadrzaja. Jedino sto mi je palo na pamet da se mozda I.V. trudi da kopira svog kolegu koji pise odmah posle I/O porta i trudi po svaku cenu da ostavi neki licni pecat poput kolege. Epa, los mu je pecat.

Sve ovo ce me naterati da cak i glasam za najbolji tekst u ovom broju sms-om iako se jezim i pri pomisli na SMS glasanje, ali...

joes021
7.3.2012, 2:51
Svako ima pravo na svoje mišljenje. Ovo je kolumna gde je dozvoljen lični, subjektivni stav. Inače, svih jevanđelista mi je i previše. Bilo koje vrste. Veličanje i idolopoklonstvo se primilo svuda pa i u IT. E, pa dosta više.

Ako je Apple nije bogom dan. Kad ih hvale, treba da ih hvale zbog dobrih stvari ali imaju i oni svoje loše strane pa je vreme da se oplete i po tim stvarima.

Levčanin
7.3.2012, 12:49
Ja sam kolumnu pročitao sa sve apetitom. Meni se dopada takav stil, nagoni na razmišljanje.

Dam časopis ortaku koji ima ajfon i sada želi da kupi ovaj noviji četvorku, počinje da čita i još ni prvi pasus nije pročitao počinje da komentariše u stilu:
'Odkud on zna, jel bio u Kini, jel video te fabrike itd...' Naravno nije ni pročitao sve do kraja, nisam ni očekivao...

Meni lično to je snobizam, nositi tako skup telefon ili prozvod ali mislim da je ovde ipak reč o brendu i kako taj brend nastaje.

Zato je text dobar. :tapsh:

excitalac
7.3.2012, 17:09
Ok, pretpostavljam da su me pojedini pogresno shvatili - moguce je da nisam bio dovoljno jasan. Sto se same TEME u clanku tice ja se apsolutno slazem sa autorom, da sam ja pisao jos vise bih pljuvao po doticnoj kompaniji, ali ja pricam o stilu pisanja, na kakav nisam navik'o citajuci SK.
Mislio sam da ce to sto sam spomenuo i prethodne clanke istog autora razjasniti na sta ukazujem ali...

Nietzsche
7.3.2012, 17:34
@excitalac:

Savet: Neke stvari ima smisla suptilno reći, dok druge ma koliko bile puta pakovane, nemaju smisla dok se ne kažu onako kako izgledaju u glavi onog ko ih je skovao...


I ja sam isprva mislio da se govori o temi a zapravo se govori o stilu i voleo bih da čujem šta je u stilu problem. Stil jeste drugačiji od ostatka SK-a ali ne vidim zašto bi to per se bio problem.

Uostalom, mislim da velika većina tekstove pomenutog autora izuzetno rado čita.

yoshida
7.3.2012, 20:58
@excitalac:

Savet: Neke stvari ima smisla suptilno reći, dok druge ma koliko bile puta pakovane, nemaju smisla dok se ne kažu onako kako izgledaju u glavi onog ko ih je skovao...


I ja sam isprva mislio da se govori o temi a zapravo se govori o stilu i voleo bih da čujem šta je u stilu problem. Stil jeste drugačiji od ostatka SK-a ali ne vidim zašto bi to per se bio problem.

Uostalom, mislim da velika većina tekstove pomenutog autora izuzetno rado čita.

slažem se sasvim. mislim da SK sebi može da dozvoli i ozbiljne tekstove, a osim toga - i samo autori tekstova (hteli to ili ne) menjaju svoj stil pisanja tokom vremena. to je neumitno.

meni u SK odgovara i kad čitam duhovite tekstove, ali u priči o ekploataciji radnika nema mesta humoru pa samim tim tekst ima svoju "težinu". ne smatram "jabuku" jedinom fabrikom koja bi se mogla kritikovati za to gde nastaju njeni proizvodi, svako iole ozboljan je svoje pogone selio potpuno ili delimično u kinu. jedino što je u ovom tekstu na tapetu ona, a mogao je biti i asus ili bilo ko drugi.

meni je apple fascinantna firma zbog svog naprednog rada, pionirskog razvoja novih tehnologija i fantastičnog dizajna, iako nisam siguran da bih kupio nešto od njih.

u svakom slučaju, podržavam i duhovitost u tekstovima, ali i ozbiljne analize pojava u IT sferi. to što je sk šaljiv na momente, ne znači da je neozbiljan časopis.

Dekip
7.3.2012, 21:59
Ко на Весића крене из места је на...


Свидело ми се што сте почели да представљате(интервјуишете - ипак сте новинари) наше истакнутије људе на мрежи. Ко зна, можда и ја дођем на ред за једно десетак година.;)

Драго ми је да је мој апел (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1496545&postcount=99) уродио плодом што се html5 тиче. Пар интересантних линкова у тексту, али не могу да се отмем утиску да део текста фали. Као да је нагло прекинут. Нема ни потписа аутора...:eek:

Nenad Vasovic
8.3.2012, 14:07
не могу да се отмем утиску да део текста фали. Као да је нагло прекинут. Нема ни потписа аутора...:eek:


Potpis je, nazalost, "ispao" tehnickom greskom prilikom pravljenja PDF fajla :( Autor teksta je Uros Zoric, a tekst je objavljen u celini.

todos
13.3.2012, 19:39
Rano sam ukrao sa kioska ovaj broj tako da sam ga izgustirao. Moracu to da radim drugacije. Kasnije u mesecu a da se zadovoljim nekim drugim casopisima poput SATa plusa ili Glorije minusa.
Nisam zadovoljan sa hardverom u ovom broju. Potrudili ste se da nekako opisete nove kartice i to je plus. Medjutim opis ostalih hardvera nije na nivou prethodnih brojeva. Recimo opis nekih hardvera ide od najveceg djubreta do preporuke. Ne moram sad da navodim koji su u pitanju. Citaoci neka otkriju misteriju. Opis koji mi se dopao ubedljivo je Intel Ivy Bridge, mislim to je bez konkurencije, olicno pojasnjen procesor, njegove mogucnosti i novosti sto se procesora tice. A sto se tice usisivaca nepotreban performans sa vase strane. Ipak moj Karcher moze da ga pojede za dorucak uprkos sto ima potrebu za 1. KS. Nemojte ulaziti u domen necega sto nije u vasem faxu. A da smo imali nesto pametno da procitamo sto se tice bele tehnike trebali ste da opisete jednu francusku ves mahinu (otkrijte je sami) na ultra zvuk koja je pre godinu-dve sisla u siroke mase. To bi vec bila neka novost a bilo bi interesantno nacin kako sve to radi.
Internet u ovom broju je bio nesto slabiji. Jednostavno sam ili smo razmazeni na zestoke tekstove. Ne zamerite mi, u pitanju je subjektivno misljenje.
Programa nikad manje i nikad slabiji. Mozda jedino Fizzik... A kome trebaju citavi albumi prijatelja sa facebooka?!
U bednih tri strana stadose interesantni programi za linuks.
Raspisite se bre malo. Ako je problem cena casopisa podignite je!!!

Father Jape
24.3.2012, 12:14
Опис " Dear Esther" уз изостављање описа игре "Sacrfice" (како је то Кузмановић рекао, "због имплицирања наопаких морално-религиозних вредности") је један од ретких баш лоших тренутака мог омиљеног часописа.

Tačno tako.

A što se tiče teksta o Eplu, Agrogerila objasnio:


http://boljevac.blogspot.com/2012/03/lenja-pita-s-jabukama.html

JohnnyNT
24.3.2012, 22:25
^ Baš vala, gde nađoše onog Istoka, uskoro će početi da nam iskače iz frižidera.

ZoNi
26.3.2012, 9:23
gde nađoše onog Istoka
Na severu? :cool:

Rockstar
27.3.2012, 2:43
Tačno tako.

A što se tiče teksta o Eplu, Agrogerila objasnio:


http://boljevac.blogspot.com/2012/03/lenja-pita-s-jabukama.html

Није објаснио ништа. Тешко му је "узети тачну меру" јер није рекао ништа конкретно осим што је порицао неке чињенице неким безвезним аргументима. Да се имало упусти у материју феномена "Кинеске радне снаге" схватио би како и зашто то функционише.

"Jeftiniji rad je ono što radnike u ovim zemljama jednostavno čini konkurentnima" - не, бре... Прво су били јефтинији а слични (рецимо) производи а тек онда "конкурентост"... За многе је, изгледа, изненађење привремени економски Кинески бум.. Претпостављам да је шок сазнање да се тамо живи врло бедно. А када се ускоро све то сруши, шта ли ће онда бити.. И није могуће применити буквално књишко знање на креативне и динамичне економске конструкције данашњице какво је Кинеско.. Не браним Весића, али да овај тип ишта зна, са овом самоувереношћу којом пише, рекао бих да ради у Financial Times-у..

Dry-Na-Nord
27.3.2012, 7:48
Није објаснио ништа. Тешко му је "узети тачну меру" јер није рекао ништа конкретно осим што је порицао неке чињенице неким безвезним аргументима. Да се имало упусти у материју феномена "Кинеске радне снаге" схватио би како и зашто то функционише.

"Jeftiniji rad je ono što radnike u ovim zemljama jednostavno čini konkurentnima" - не, бре... Прво су били јефтинији а слични (рецимо) производи а тек онда "конкурентост"... За многе је, изгледа, изненађење привремени економски Кинески бум.. Претпостављам да је шок сазнање да се тамо живи врло бедно. А када се ускоро све то сруши, шта ли ће онда бити.. И није могуће применити буквално књишко знање на креативне и динамичне економске конструкције данашњице какво је Кинеско.. Не браним Весића, али да овај тип ишта зна, са овом самоувереношћу којом пише, рекао бих да ради у Financial Times-у..

Pošto nisi napisao tamo na blogu, ajde molim te ovde mi reci "kako i zašto to funkcioniše"?

Ili su ove tvoje prosto-proširene rečenice povezane ničim osim trima tačkama objašnjenje funkcionisanja?

Rockstar
27.3.2012, 16:29
Pošto nisi napisao tamo na blogu, ajde molim te ovde mi reci "kako i zašto to funkcioniše"?

Ili su ove tvoje prosto-proširene rečenice povezane ničim osim trima tačkama objašnjenje funkcionisanja?

Повезане су са тим да је овај блог потпуно промашио тему. Весић није писао ништа директно везано са Кину, фабрику "Foxconna" итд, већ је скренуо пажњу на невероватно љигав текст у једном часопису. Али изгледа да у 2012.-ој нико више не чита цео текст, јер зашто би, прочита се пар рандом реченица и онда воде бесне дискусије.. Ја мислим да сви ви фанови "Епла" треба да искулирате, а вероватно ни сам "Свет Компјутера" није за вас.. Можда би вам више одговарао часопис "Свет Моде" јер Епл уређаји одавно нису ништа друго.

Dry-Na-Nord
27.3.2012, 17:33
Повезане су са тим да је овај блог потпуно промашио тему. Весић није писао ништа директно везано са Кину, фабрику "Foxconna" итд, већ је скренуо пажњу на невероватно љигав текст у једном часопису. Али изгледа да у 2012.-ој нико више не чита цео текст, јер зашто би, прочита се пар рандом реченица и онда воде бесне дискусије.. Ја мислим да сви ви фанови "Епла" треба да искулирате, а вероватно ни сам "Свет Компјутера" није за вас.. Можда би вам више одговарао часопис "Свет Моде" јер Епл уређаји одавно нису ништа друго.

Epl fan? Jesi li ti čitao taj blogpost ili šta?

Vesić pisao o nekom Eplovom PR članku u internom kompanijskom magazinu? Jesi li ti čitao njegov tekst? Pa on sve vreme vrlo autoritativno soli pamet o svetskoj geopolitici, ekonomiji i ljudskim pravima...

Thaedass
27.3.2012, 19:43
Davore sledeci put kad budes secirao neciji tekst u kom se iznosi licno misljenje i stav probaj da to uradis na korektan nacin.. Za pocetak zagrebi malo vise po povrsini o radu u Foxconn-ovim pogonima,procitaj tekst u New York Times-u (posto primecujem da nisi),pa procitaj How Evil Is Apple (MacUser Vol28 No4,jer vidim da nemas blage odakle potice inspiracija za Trulu jabuku) i posle svega procitaj Ivanov tekst opet. Pa onda prokomentarisi nesto o soljenju pameti (procitaj svoj blogpost recimo)..

Denis
27.3.2012, 19:50
Tačno tako.

A što se tiče teksta o Eplu, Agrogerila objasnio:


http://boljevac.blogspot.com/2012/03/lenja-pita-s-jabukama.html

Smorio me taj tekst više nego Vesićev :(
Primetno je da Vesić ne piše baš "urbano" i da voli da preteruje. Kao da pokušava da imitira Kuzmanovića ali na sasvim loš način, nažalost.

Rockstar
27.3.2012, 20:56
Thaedass, приметио си да се већ неколико људи буни, а да уопште нису урадили домаћи и прочитали све оно што је "позвано" у Весићевом тексту. Они су видели нешто против "Епла" и то је све што њих занима. Невероватно.

oluja
27.3.2012, 21:28
Cisto da vas podsetim:
Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

:ciao:

Dry-Na-Nord
27.3.2012, 21:49
Davore sledeci put kad budes secirao neciji tekst u kom se iznosi licno misljenje i stav probaj da to uradis na korektan nacin.. Za pocetak zagrebi malo vise po povrsini o radu u Foxconn-ovim pogonima,procitaj tekst u New York Times-u (posto primecujem da nisi),pa procitaj How Evil Is Apple (MacUser Vol28 No4,jer vidim da nemas blage odakle potice inspiracija za Trulu jabuku) i posle svega procitaj Ivanov tekst opet. Pa onda prokomentarisi nesto o soljenju pameti (procitaj svoj blogpost recimo)..

Pročitao sam ja sve to, tekst u NYT-u odmah čim je izašao. Sad, forica je u tome što su posle izašle mnoge reportaže u drugim listovima koje su prilično denuncirale neka tvrđenja iz tog teksta, pogotovo ono o radu dece, a još ranije o stopi samoubistava u Foxconn-u (postavio sam neke linkove u svom tekstu). Pa pobogu, pre neki dan je izbila afera na američkom National Public Radio kada su sklonili celu jednu epizodu This American Life jer je reporter Mike Daisey fabrikovao činjenice iz Šenzena kako bi izgledalo da se tamo vrši, što reče Vesić, "stealth genocid".

Dalje, Vesić je glavni deo teksta posvetio upravo toj priči o eksploataciji, obučavao čitaoce o geopolitici i pop ekonomiji. E to je uradio loše (i to radi već neko vreme, a i Kuzmanović), što za je za SK kao kompjuterski časopis smešno. Prvo, zato što je jednostavno smešno. Drugo, zato što je prilično površno.

@Rockstar
Ajde molim te shvati da ja ne branim Apple, što si opterećen toliko tom kompanijom? Niti imam jedan njihov uređaj, niti ću ga kupiti, jer ih ni ja ne volim...

Nietzsche
28.3.2012, 11:19
@Dry-Na-Nord

Зашто мислиш да не иде да СК има колумну у којој аутор, поред ИТ теме коју "обрађује" сервира и ред економије, социологије, антропологије и можда психологије?

Претпостављам да то има везе са твојом оценом квалитета Весићевог чланка, односно слагања горепоменутих дисциплина у "једном компјутерском часопису"...ако нисам добро разумео, молим те ме исправи.

То колико се нама допада начин на који нека особа пише може да буде предмет, али да ли је тема о којој пише за СК или не није наш посао, већ посао уредника. Тих људи има више, они свој посао раде годинама, неки и деценијама и не бих јурцао да их осудим као некомпетентене за избор тема за редовне рубрике али и колумне двојице чланова редакције који их пишу.

Не осећам потребу, али чисто да истакнем, да се не протумачи погрешно. Нисам Епл фанбој, поседујем један Епл уређај који сам добио на поклон, посебно не волим ту компанију ништа више од других који зарађују на нама али је ни не мрзим. Верујем да су снажна осећања у том контексту ван мог света. Више волим музику и бендове - њихови производи и услуге ми много више значе.

Натраг на тему...

Моје питање гласи: "Да ли је проблем то како је Весић писао или о чему је Весић писао?".
Бонус питање: "Које теме треба да покрива колумна коју пише Весић?".

Нисам уредник СК-а, само ме искрено занимају одговори...

Dry-Na-Nord
28.3.2012, 21:07
@Nietzsche

Nije problem da autor u SK kolumni piše o čemu hoće, pa to Kuzmanović radi godinama... Problem je kad je ta kolumna prevrši meru u disciplini koja se zove cheesiness. Koliko znam, Vesić je po struci sociolog, a bojim se da to obavezuje mnogo više prilikom obrađivanja ovakve teme poput teme poslednje kolumne. To obavezuje na proučavanje 'šta i kako' po pitanju ekonomskih i kulturnih činilaca i konteksta koji su uključeni, a ne vikanju 'NEPRAVDA' kako bi se izvršio neki interni obračun sa Apple fanbojevima i/ili pokazivale društvene nelogičnosti bez nekog recepta kako to popraviti.

Što se tiče bonus pitanja, teme bilo koje kolumne neka bira autor u saradnji (ili bez saradnje) sa urednikom. Tome i služi kolumna, to je po definiciji lični stav. E sad, možda grešim, ali svaki lični stav je podložan kritici i ispravkama, pogotovo kad je artikulisan u javnosti, u časopisu, na blogu, televiziji itd. Tome i služi komunikacija. Dakle, nemam problem sa izborom tema, imam problem sa njihovom neprofesionalnom obradom. To je predmet kritike u javnosti, a internet je javnost.

excitalac
29.3.2012, 11:28
Моје питање гласи: "Да ли је проблем то како је Весић писао или о чему је Весић писао?".
Бонус питање: "Које теме треба да покрива колумна коју пише Весић?".

Naravno da, a tako i razumeo druge, da je problem u NACINU pisanja a ne u temi. To sto ovde postoje, upravo kao sto si ih i sam nazvao, Epl boyevi, njihova osecanja su van i mog sveta, ali oni su tu da razvodnje svaku pricu.
Odgovor na tvoje drugo pitanje je toliko komplikovaniji koliko je samo pitanje retoricko. Pa naravno da po nekakvoj logici stvari teme treba da budu vezane za informacione tehnologije. Zamisli pocne za SK da pise tekstove neka folkerka i razbija, sve prsti koliko su dobro napisane recenzije za standard 3.0 na USB uredjajima, novi NAS, Radeon 9000pink razvali kako dobro napise. Rese urednici lepo da joj daju da pise kolumnu, spreme joj sliku mnogo obliju i "kvalitetniju" (u pixelima! perverznjaci!) nego Qzminu :n_klanja: npr. i sve super, cak pored putnog pakovanja shampona (STA VAM BI?) se sete da eto mogu da nalepe neki roze mini ultra kosuljicu za CD koji ce bas dobro doci zenskoj populaciji fanova SK.
Kada je doslo vreme da pocne da pise svoju kolumnu, ona nije zaboravila sve padeze! Jok! Ona ih i dalje sve poznaje. Procitala je sve Lepote i *dravlja, Glo*ije,...
I zamisli sada, ona poslusa Oluju da moze da iznese "svoje" stavove u "svojoj" kolumni (ovo "svoje" nisam umeo tendencioznije da napisem), i pocne mlada nam folkerka o ovoj sojki o onoj sojki pa o estradi uopste, pa kako ustvari tamo nisu humani uslovi za rad, pa bla bla bla
See my point?
E tu bi se, verujem, nasla gomila ljudi da pise o tome kako to ne pripada SK-u, zar ne? Ko bi se nasao da stvarno tumaci kvalitet njenog teksta? Ovde ja radim suprotno. Trudim se da zapostavim temu (ili teme) o kojoj je pisano.
Da uprostim stvari: godinama unazad Qzma pise "to isto" i to valja. I osim sto se licno gadi foruma, siguran sam da su do njega doprle uglavnom pozitivne kritike na njegov rad na kolumni, na I/O portu. Pa kao sto je to pohvaljeno, mislim da je red, fer i korektno dati konstruktivnu kritiku kada primetimo da nesto odstupa od dosadasnjeg kvaliteta. I ja cu ovime zavrsiti, jer smatram da nikome glava nije odrubljna vec samo ukazano na propuste u smislu da 15% njegovog rada nije bas po necijoj volji. Ja bih voleo kada bih u svom poslu mogao da dobijem takav feedback, narocito u negativnom smilu, puno bi mi znacilo za dalji posao!
P.S. Samo da napomenem da sam svesno banalizovao @Olujin komentar o tome sta je kolumna i upotrebio analogiju da ukazem da iako nesto ne odstupa od definicije, moze da bude lose. Iskren da budem kolumna je ocigledno zadovoljila mnoge druge segmente svog postojnja, ali i dalje sve to ne iskljucuje mogucnost da se o njoj komentarise na negativan nacin. Deo cilja je ocigledno postignut.

illusion_88
29.3.2012, 12:47
Jel se uopste stampa broj za april, posto jos nema nikakvih informacija? :dzavo:

Nietzsche
29.3.2012, 13:10
@excitalac

Иако не делим ставове у потпуности с тобом, исказујем поштовање начину на који заступаш исте. (формулација, као и поента су намерне)

Верујем да Весићу ови коментари значе и да ће из њих читаоцима понудити још боље и квалитетније колумне. Весић добро пише, зрело и мислим да му савети и критике могу помоћи да буде још бољи.

Да ли је оваква колумна добра форма за њега?
Можда.
Да ли је оваква колумна добра за СК?
Можда.

Не постоји једнозначан одговр, зар не? Мени се допада искорак који је СК направио. Ту су неке идеје које дуго чекају имплементацију а коначно су добиле простор. СК је изнедрио тог Весића, зар не? ;) За мене је то већ велика ствар.

Мислим да је чињеница да се оволико коментарише тај искорак у виду Весићеве колумне добар, и за СК, и за Весића, али и за тај неки community (молим за српску адекватну реч) који СК доживљава као "свој" часопис. Још нешто, СК је доста широко постављен часопис - не гађа тотално уску популацију читалаца и природно је да понекада "прошета" по стази, не држећи се пословичне праве линије, аутопута или колског пута којима све запреге вуку. Искрено верујем у СК као часопис и само због тога и даље учествујем у ритуалу куповине истог у првим данима месеца.

Знам са сигурношћу да би СК радио још боље да се организационо не налази у шаци великог играча. Ово што постижу је за сада добро, врло добро. И треба критиковати тај рад, те људе и дати свој допринос да СК нове али и постојеће читаоце привуче. Веза је јасна. Више продатих бројева = заинтересованији спонзори = боље паковање, боље плаћени аутори, боље плаћено уредништво, бољи статус часописа у породици и гомила других ствари...

namcor
29.3.2012, 17:42
Meni se taj tekst baš dopao :D
Nego, kada će najava za novi broj?

xp professor
8.4.2012, 1:17
Jel znate ovako iz iskustva kada ce odobriti ovi moderatori da se procita ceo tekst vezan za AMD 7750 i 7770 graficke kartice. http://www.sk.rs/2012/03/sktd01.html
Nisam kupio martovski broj, a zanima me ovo da procitam.

Thaedass
8.4.2012, 1:49
Moderatori nemaju veze sa tim.. Obicno se ceo tekst kaci posle dva meseca

todos
12.5.2012, 11:50
Inace da napomenem da Husqvarna vise ne proizvodi robotizovane usisivace vec robotizovane kosacice za travu. Verovatno su primetili da od tog posla nema nista pa su se okrenuli na nesto realnije mogucnosti kojetako nekakav robot moze da postigne.:D