PDA

Prikaži potpunu verziju : Šta će nama 64-bitni procesori!


optimus_prime
2.9.2006, 11:39
Definitivno nam uzimaju pare za nesto dzabe, koji ce nama antrak 64-bitni procesaori kad nemamo ni ljudski OS kamo li programe u kojima cemo da osetimo ubrzanje? Aj pisite vasa iskustva i koliko ustvari imate koristi od 64-bit procesora.

p.s. Mozda sam temu postavio na pogresno mesto (moderatori prebacite gde treba)

Merjadok
2.9.2006, 12:29
Apsolutno se slažem, možda kroz godinu ili dve i bude razloga za običnog korisnika da pazari 64-bitni sistem, sada ga nema. Eventualno kad se Vista pojavi.

Jack In The Box
2.9.2006, 12:36
To se zove tehnološki napredak.... A vas niko ne primorava da ih kupite..... Kupite polovan računar sa 32-bitnim procesorom, radite sa starim, ako ga imate.... Svako ima slobodu izbora.
Ko je kriv što u ovom trenutku, očigledno, industrija hardvera napreduje malo brže nego industrija softvera. Možda Veliki Bili??????

Erdeljan Boris
2.9.2006, 12:41
Kad izadje Windows Vista tada ce 64-bitni procesori pokazati svoju pravu snagu, kao i dvojezgarni. Razmislite, ni dva jezgra jos nemaju nikakvu svrhu pa se proizvode. Posto te nove tehnologije ne uticu narocito na cene procesora ne vidim u cemu je problem.

optimus_prime
2.9.2006, 13:26
Izgleda ustvari da oni prave nesto a ni sami neznaju za sta, za sta su dvojezgarne procesore kad jos uvek nema potrebe, dok dodje potreba ovi ce da postanu stari i spori, tako je kolko mi se cini i sa 64-bita, dok dodje nesto kasvetno procesori su vec slabi, i za koj djavo smo se lozili 64-bit je kao nesto super, kad sve koristimo 32 bitne software, cak i jedini 64 bitni win nema pola drajvera i 30% programa ne radi kako treba, ma bezveze.

PAIN
2.9.2006, 14:47
Izgleda ustvari da oni prave nesto a ni sami neznaju za sta, za sta su dvojezgarne procesore kad jos uvek nema potrebe, dok dodje potreba ovi ce da postanu stari i spori, tako je kolko mi se cini i sa 64-bita, dok dodje nesto kasvetno procesori su vec slabi, i za koj djavo smo se lozili 64-bit je kao nesto super, kad sve koristimo 32 bitne software, cak i jedini 64 bitni win nema pola drajvera i 30% programa ne radi kako treba, ma bezveze.
Pa tehnologija mora da se razvija, jer kako bi bilo da i dalje imamo stare Athlone Xp.Danas igre su ono zbog cega se razvija brz hardver.Iako malo igara ima podrsku za DC, neko je morao nesto da smisli prvo.Jer zasto bi igre prvo osmislili za DC a da on nepostoji.Jednostavno to je i dalje nesto novo i dok se singlecore procesori ne izbace potpuno iz upotrebe, pravi ce se igre koje mogu da rade na takvom hardveru.

Rocker
2.9.2006, 14:51
Ni za šta! Najjače je to što su Celerone i Semprone sa 64-bitnim instrukcijama predstavljali kao "zalog za budućnost"!:rofl: Znam neke retarde koji su pričali kako su takvi procesori bolji od mog s478 P4 iako su sporiji 1GHz!(da ne pominjemo "osakaćenost" istih):rofl: Nijedan proc iz prvih serija koje su imale 64-bit podršku se neće ovajditi od njih. Teraće oni Vistu, ali su već i sad tehnički zastareli! Što Dual Core procesora tiče, tu je već druga priča. Iako sami programi nisu preterano optimizovani (neki nisu uopšte) za dva jezgra, sirova snaga ipak dolazi do izražaja. 2 je ipak 2! Nije ubrzanje 100%, ali je svaki DC proc na istom taktu kao i njegov SC ekvivalent uvek brži u bilo čemu!

NenadN
2.9.2006, 16:30
Dokazano je da se na 64 bitnim masinam dobija i do duplo veceg ubrzanja u programima koji su dobro optimizovani, pa vi zamislite kad nesto radite 5 sati npr enkodujete DVD u DivX, a isti takav posao mozete da uradite za 2 i po sata mozda i manje. I treba preci sto pre na 64bitnu arhitekturu, jer ce tako da jedino da padnu cene.

voodoo_
2.9.2006, 16:49
Ko je video koliko se brzo kompresuje film kad se radi 64-bitnim XviD-om, taj ne postavlja pitanja kao u prvom postu ovog threada. I ne uzimaju nam nikakve dodatne pare, 64-bitni procesori koštaju ko i obični 32-bitni (tj. da ih još ima).

Atila
2.9.2006, 17:22
Ko je video koliko se brzo kompresuje film kad se radi 64-bitnim XviD-om, taj ne postavlja pitanja kao u prvom postu ovog threada. I ne uzimaju nam nikakve dodatne pare, 64-bitni procesori koštaju ko i obični 32-bitni (tj. da ih još ima).
Управо тако, да би се развио напредни софтевер мора се прво развити платформа односно хардвер који ће је подржавати.То што се већ скоро годину дана производе само 64-bit процесори омогућиће да Vista и наравно све 64-bit апликације могу да раде без проблема на што већем броју компјутера.

che daboli guz
3.9.2006, 23:38
Ne razumem .... kakve veze ima danasnji win x64 sa sa 64 bitnom arhitekturom
kad se po vama sve vrti oko VISTE !?:confused:

I uopste koja je onda razlika izmedzu WIN X64 i VISTE koja je takodze 64bit. ???:icon_scra

voodoo_
3.9.2006, 23:44
Razlika je što je Win x64 isti ko i Windows XP, samo rekompajliran da koristi 64-bitne integere i pokretnu tačku (i izvršene su dodatne modifikacije gde je trebalo), dok Vista sadrži prerađen kernel koji će odmah doći prekompajliran i za 32-bitne i za 64-bitne procesore.

Bryan Fury
4.9.2006, 9:26
Izgleda ustvari da oni prave nesto a ni sami neznaju za sta, za sta su dvojezgarne procesore kad jos uvek nema potrebe, dok dodje potreba ovi ce da postanu stari i spori, tako je kolko mi se cini i sa 64-bita, dok dodje nesto kasvetno procesori su vec slabi, i za koj djavo smo se lozili 64-bit je kao nesto super, kad sve koristimo 32 bitne software, cak i jedini 64 bitni win nema pola drajvera i 30% programa ne radi kako treba, ma bezveze.

Dvojezgarni procesori itekako imaju smisla. Ako neko koristi računar samo da bi igrao igre ili surfovao po internetu, za njega dual core, 64-bitni OS i slično nemaju smisla, ali daleko od toga da svi koriste računare u takve svrhe. Ljudi koji računare koriste u ozbiljnije (poslovne svrhe) itekako imaju koristi od svake nove tehnologije.

Lord
4.9.2006, 10:45
Definitivno nam uzimaju pare za nesto dzabe, koji ce nama antrak 64-bitni procesaori kad nemamo ni ljudski OS kamo li programe u kojima cemo da osetimo ubrzanje? Aj pisite vasa iskustva i koliko ustvari imate koristi od 64-bit procesora.

p.s. Mozda sam temu postavio na pogresno mesto (moderatori prebacite gde treba) Po toj logici nisu nam trebali ni 32-bitni procesori... Tehnologija napreduje, na tebi je hoćeš li je pratiti ili ne...

optimus_prime
4.9.2006, 12:45
Po toj logici nisu nam trebali ni 32-bitni procesori... Tehnologija napreduje, na tebi je hoćeš li je pratiti ili ne...

Ma slazem se ja, ali ovi su skoro prestali da prave programe na 64-bit, kao da im nije stalo, evo izacice Vista na 64 bit a i sta posle, mislim ako napreuje tehnologija i treba da napreduje, ali da li i kako mozmo da iskoristimo tu tehnologiju kad nema softwarea i neceg konkretnog, nego nas podenu i posle cvrc. Ajde recite neka iskustva gde se osetili napredak 64-bitnog sistema.

NenadN
4.9.2006, 13:19
ali ovi su skoro prestali da prave programe na 64-bitKo??, niko nije prestao nego je odlozeno do izlaska Viste, jer sta imaju sad da prave za budjavu implementaciju XP kad nema preterane razlike.

galebns
4.9.2006, 14:27
Definitivno nam uzimaju pare za nesto dzabe, koji ce nama antrak 64-bitni procesaori kad nemamo ni ljudski OS kamo li programe u kojima cemo da osetimo ubrzanje? Aj pisite vasa iskustva i koliko ustvari imate koristi od 64-bit procesora.

p.s. Mozda sam temu postavio na pogresno mesto (moderatori prebacite gde treba)

I matorim ficom mozes da stignes iz mesta A u mesto B pa opet niko vise ne vozi ficu, a da ne pricamo o npr taksistima koji zive od automobila. Licno, planiram da u sledecih 6 meseci pazarim Core 2 Duo jer mi jednostavno treba za rad u Max-u pogotovo sto novi Max 9 podrzava 64-bitnu arhitekturu. Trenutno imam dva racunara (Barton 2500 i P4 2.4Ghz) i oba se muce sa renderingom. Ja sam amater pa mi dobro dodje DC a ne profesionalcima kod nas, a pogotovo u svetu.

NenadN
4.9.2006, 16:47
Realno gledano ne treba nam onda ni HDR, AA, SM 3.0 i ostale otimacine para.

optimus_prime
4.9.2006, 17:33
treba za rad u Max-u pogotovo sto novi Max 9 podrzava 64-bitnu arhitekturu. .

Tacno NOVI MAX 9, a sta je sa ostalim stvarima, i koliko dugo vec zive 64-bitni sistemi oko 4 godina i sta su do danas napredovali, NISTA.

Nisam ovo otvorio da bi se mi sad prepucavali dal je nesto potrebno ili ne nego kakva su vasa iskustva sa tim sistemima i poboljsanjima u odnosu na 32-bit-a.

NenadN
4.9.2006, 17:54
i koliko dugo vec zive 64-bitni sistemi oko 4 godina i sta su do danas napredovali, NISTA.
Kako bre nista??, Normalno da ima poboljsanja u odnosu na 32bit, pa ne bi ljudi to izmislili zbog neke sitnice, normalno da je sve sada bagovito i da se razvijalo dugi niz godina ali ni 32bitna resenja nisu odmah stojala na nogama.

Bond_007
5.9.2006, 10:17
eee zato ja mimam sempron 2200+ ;)
Long live "32"
kupicu i ja "64" al za 2 godine :)

Merjadok
5.9.2006, 13:23
Oleee. Eto jednog pametnog čeloveka. Kakva bre divx kompresija? Kakav 3DS Max? Da li je vredelo za to debelo plaćati Venice jezgro u nekim stvarima sporije od Bartona sa istom oznakom, a da ne pominjem ostala jezgra. Koji procenat ljudi ima neke koristi što ima 64 a ne 32-bit ni procesor? 10%, ako i toliko. I zašto je onda neko kupio procesor i platio ga više (i dobro svi znaju kolika je bila razlika u ceni između AthlonaXP i Athlona64, sve dok se ovaj prvi prodavao) nego staru generaciju, kada nikakve koristi tokom korišćenja tog procesora neće imati? A najveća glupost je misao da treba što pre preći na 64-bitnu arhitekturu da bi pale cene i razvio se softver. Da ne zavisi sve to od srpskog tržišta, možda?

Jack In The Box
5.9.2006, 13:45
Aman!!!!
Kupi računaljku. Mnogo je jeftinija nego kompjuter. A za pisanje ti je dovoljna i drvena olovka. Ili parče ugljena...
Ma kakvi kompjuteri.... To je samo izmišljeno da se uzmu pare i da se deca zaglupljuju i zrače.... :boodala:

Merjadok
5.9.2006, 13:57
Ali ću bar znati da nisam potrošio gomilu evra da bih napisao tri rečenice i sabrao dva broja.

911s [SK]
5.9.2006, 15:17
Ali ću bar znati da nisam potrošio gomilu evra da bih napisao tri rečenice i sabrao dva broja.
Naravno. 64 bita treba samo onome ko zaista nesto radi na racunaru. Inace, za Net, DivX, MP3, po koju igru, 32 bita je sasvim dovoljno (i isplatljivo). Koj' ce ti 64 bita kada retko koji program/igra zaista podrzava to.

Mr. Garrison
5.9.2006, 17:21
igre brze rade na procesorima od 64 bita, ne zato sto su 64 bita, vec zato sto su jednostavno brzi od starijih procesora. kome je to bitno, kupice ga, kome nije - nece. jednostavan primer.

Rocker
5.9.2006, 17:36
igre brze rade na procesorima od 64 bita, ne zato sto su 64 bita, vec zato sto su jednostavno brzi od starijih procesora. kome je to bitno, kupice ga, kome nije - nece. jednostavan primer.
To važi za AMD koji je prestao da proizvodi 32-bitne modele kad su se pojavili 64-bitni. Moj P4 nije ništa sporiji u bilo kojoj 32-bitnoj aplikaciji od istog takvog sa 64-bitnom podrškom.

Mr. Garrison
5.9.2006, 17:58
u pravu si. mislio sam na Athlone...

Merjadok
5.9.2006, 18:03
Samo je Athlon64 sa Venice jezgrom nešto brži od AthlonXP Barton sa istom oznakom. Provereno.

Mr. Garrison
5.9.2006, 18:42
u ovom testu XP 3200+ Barton core daje 134 fps, a Venice 3200+ 176fps, pa ti racunaj koliko je to u %. preko 30...
http://www.tomshardware.com/2005/11/21/the_mother_of_all_cpu_charts_2005/page29.html

ivke76
5.9.2006, 19:15
brzi je a64 (bilo koji) od bartona ihahaj a o oc potencijalima i da ne pricam

Rocker
5.9.2006, 20:55
brzi je a64 (bilo koji) od bartona ihahaj a o oc potencijalima i da ne pricam
Ljudi, vi odoste u off topic. Pričate kako je Venice brži od Bartona u smislu što je 64-bitan. To je novo jezgro, novi proizvodni proces i naravno da je brži. Ovo nema veze sa 64-bitnim instrukcijama!

Mr. Garrison
5.9.2006, 20:59
ne. ja rekoh da su 64bitni procesori (Athloni) brzi zato sto su noviji, a ne zbog 64bita. procitaj ponovo moj post 26 ;)

todos
5.9.2006, 22:29
Definitivno nam uzimaju pare za nesto dzabe, koji ce nama antrak 64-bitni procesaori kad nemamo ni ljudski OS kamo li programe u kojima cemo da osetimo ubrzanje? Aj pisite vasa iskustva i koliko ustvari imate koristi od 64-bit procesora.

p.s. Mozda sam temu postavio na pogresno mesto (moderatori prebacite gde treba)
Kupci su uvek bili za navlacenje.:rofl:

Mr. Garrison
5.9.2006, 22:33
vama niko ne uvrce ruku da kupite...

Konan
5.9.2006, 23:04
Činjenica je da je hardver napredovao mnogo brže. Nevolja se svodi na to
da jako brzo zastarevaju vitalne komponente računara (ploče, procesori,
grafičke).Primer:Atijev 1300Pro se pojavio pred novu godinu, a 6 meseci
kasnije je najniža kartica! Tehnologija jako brzo dolazi do svog fizičkog max.
a software koji je u expanziji su jedino igre!!! Sada je i nemoguće naći nešto
što nije 64bita, a vajdica je jedino u optimizacijama. Ili šta reći za SLI i Cross
fire:icon_scra ? Za koji to služi?

Mr. Garrison
5.9.2006, 23:06
X1300 serija je i zamisljena kao najniza. pro je samo korak od dna, tj. X1300. od toga nize nema.

NenadN
5.9.2006, 23:41
brzi je a64 (bilo koji) od bartona ihahaj a o oc potencijalima i da ne pricam
I ne samo sto je brzi, nego i ima sve instrukcije kao Intel tj SSE2, SSE3 itd koje na 32bitnim masinam znace ihaha.

Atila
6.9.2006, 0:18
Činjenica je da je hardver napredovao mnogo brže. Nevolja se svodi na to
da jako brzo zastarevaju vitalne komponente računara (ploče, procesori,
grafičke).Primer:Atijev 1300Pro se pojavio pred novu godinu, a 6 meseci
kasnije je najniža kartica! Tehnologija jako brzo dolazi do svog fizičkog max.
a software koji je u expanziji su jedino igre!!! Sada je i nemoguće naći nešto
što nije 64bita, a vajdica je jedino u optimizacijama. Ili šta reći za SLI i Cross
fire:icon_scra ? Za koji to služi?
Опет сте ви против прогреса :D тако неко може да каже чему служе Ролекс сатови или Ферари и Ламборџини аутомобили.

Конкретно прелазак на 64-bit није ништа посебно наплаћен јер је K8 архитектура сама по себи боља и бржа од K7 потпуно невезано за 64-bit подршку.

Код Intel-а је само избачена 6xx серија односно на Prescott-има су откључане 64-bit инструкције, 32-bit серија 5xx је готово несталам, а 64-bit 5xx се и дан данас могу наћи.

Стварно не видим у чему је проблем?

optimus_prime
6.9.2006, 1:16
Pa problerm je sto nam na nametnu hardware koji ne iskoristimo ni 10% a vec ga treba menjati za neki drugi koji ce da bude brzi i bolji ali opet u onih 10%, nedaj boze da ti crkne nesto(mrzim polovnoda kupujem), vec se hvatas za novu plocu novo podnozje i sve novo, ma mislim, digitron u ruke oi teraj...

DorianGrey
6.9.2006, 1:28
Ne znam u cemu je frka, sasvim je logican potez pojavljivanje 64-bitnog procesora, jer na sta bi licilo da se Vista pojavi, a da mi nemamo na cemu da je guramo... a softver ce doci zajedno sa Vistom...Naravno, tehnologija konstantno napreduje, izlaze procesori sa 2 i 4 jezgra, ali niko nije obavezan da kupuje sve sto se pojavi, ako hoces maksimalne performanse, kupices najbolje

galebns
6.9.2006, 1:38
Pa problerm je sto nam na nametnu hardware koji ne iskoristimo ni 10% a vec ga treba menjati za neki drugi koji ce da bude brzi i bolji ali opet u onih 10%, nedaj boze da ti crkne nesto(mrzim polovnoda kupujem), vec se hvatas za novu plocu novo podnozje i sve novo, ma mislim, digitron u ruke oi teraj...

Kome je korisna nova tehnologija a kome ne, na individualnom nivou, je relativna stvar. Ako je tebi racunar glavni alat sa kojim zaradjujes za zivot onda ces ti za godinu il' dve dana taj racunar isplatiti i jos zaraditi za noviji model i tako opet u krug. A ako se ti samo igras tj. sluzi ti za zabavu onda je to suprotna situacija, svaki novi napredak u tehnologiji je za tebe gubitak jer konstantno ulazes u nesto sto ne donosi zaradu. U ovom drugom slucaju nisu krivi proizvodjaci hardvera vec proizvodjaci igara koji te teraju da uzimas sve jaci i jaci hardver da bi uzivao u blagodetima lepe grafike (a nadam se uskoro i pametnijih protivnika posto su i procesori "ojacali"). Ipak, niko tebe ne tera da kupujes novi hardver ako ti ne treba, osim ako bas jako zelis da igras Oblivion u "full opremi" sa sve klimom ali to je vec tvoj licni problem.

P.S. @optimus_prime - nemoj da mislis da je ovo tebi licno upuceno, mislio sam u globalu :D

Merjadok
6.9.2006, 18:30
u ovom testu XP 3200+ Barton core daje 134 fps, a Venice 3200+ 176fps, pa ti racunaj koliko je to u %. preko 30...
http://www.tomshardware.com/2005/11/21/the_mother_of_all_cpu_charts_2005/page29.html
Koliko vidim Barton je postavljen ispod Semprona 2600 sa Palermo jezgrom, što je smešno. Jeste da je ovo tomshardware, ali očigledno da nešto nije u redu.

NenadN
6.9.2006, 19:19
Koliko vidim Barton je postavljen ispod Semprona 2600 sa Palermo jezgrom, što je smešno. Jeste da je ovo tomshardware, ali očigledno da nešto nije u redu.
Brate mili kako ne shvatas i kako mozes uopste ovako poredjenje da gledas. Kad 64 bitni procesor ne moze da pokaze svoju pravu snagu. Isto kao kad bi poredio ficu i porshea na nekoj kratkoj stazi do 50km/h noramlno da bi porse bio opet brzi za dlaku, ali sto ih ne poredis kad porse moze da ubaci i u 5 ili 6 brzinu.

Znaci ovaj test ne daje 64-bitnom procesoru da iskaze punu snagu. I naravno da na ovakvom testu mora da pobedi onaj procesor koji je najbrzi i koj ima najvise kes memorije. Jer jednostavno svaki procesor ima instrukcije koje fakticki daju brzinu, recimo barton ima na primer

SSE
SSE 2 koji dodaju brzinu nekih 60%

64 bitni procesori imaju pored

SSE i SSE2 i SSE3 instrukciju koja jedva moze da da 10% ubrzanja otuda i 64 bitni procesori rade brze u 32bitnom okruzenju, ali zato pored toga imaju AMD64 ili EM64T instukcije koje su totalno neupotrebljive na 32-bitnom windowsu a mogu da ubrzaju stvar 50-80%.


Zapamti

- 64 bitni procesori nisu bacanje para
- i brzi i efikasniji su od 32-bitnih u svakom slucaju

Mr. Garrison
6.9.2006, 19:53
Koliko vidim Barton je postavljen ispod Semprona 2600 sa Palermo jezgrom, što je smešno. Jeste da je ovo tomshardware, ali očigledno da nešto nije u redu.
izgleda da sto se tice Far Cry-a, bacaju iste rezultate u dlaku. medjutim, siguran sam da ako pogledas ostale testove da ce taj Barton biti brzi tu i tamo...

NenadN
6.9.2006, 20:57
izgleda da sto se tice Far Cry-a, bacaju iste rezultate u dlaku. medjutim, siguran sam da ako pogledas ostale testove da ce taj Barton biti brzi tu i tamo...
Dobro i da je barton brzi na 32-bitnom windowsu, ali pravo proedjenje ce da bude tek kada se FarCry optimizovan za x64 zaigra na Visti x64. Koliko ce onda da bude bolje ?

voodoo_
6.9.2006, 21:05
Pa Far Cry x64 već postoji i radi na 64-bitnom XP-u. Nema neke razlike u brzini al ima više detalja.

Mr. Garrison
6.9.2006, 21:07
vise detalja? kako to?

Garson
6.9.2006, 22:42
vise detalja? kako to?
Lepo.Dodati su neki detalji, neke teksture su bolje, vishe detalja u daljini i sl.A sve to sa istim performansama.:)

Mr. Garrison
6.9.2006, 22:44
kakve to veze ima sa 64 bita?

Garson
6.9.2006, 22:48
kakve to veze ima sa 64 bita?
Pojma nemam, verovatno nikakve.Ali ta verzija ipak ima poboljshanja, tj. izgleda malo lepshe.

Merjadok
6.9.2006, 22:48
Ljudi, nema mnogo brže iz istog broja miliona tranzistora, kakve god da su instrukcije. Optimizacije postoje, MMX, SSE, i još mnoge instrukcije. One su matematičkog tipa i ne menjaju princip rada tranzistora, već samo optimizuju kod. Na drugoj strani širina instrukcijske reči ne donosi preterano mnogo, ako nema dovoljno silicijuma koji će da je obrađuje. Za širu reč potrebno je više tranzistora, a 64-bitni procesor na istoj frekveniciji ili oznaci ih nema toliko više da bi bio ne znam koliko brži. Tako je jer bi u suprotnom bili ludi svi koji su usavršavali i proučavali elektroniku. Zato je toliki dobitak sa dvojezgarnim procesorima u poređenju sa jednojezgarnim 64-bitnim procesorima. Pogotovo tamo gde je optimizacija za 64-bita. Na nižoj su frekvenciji, ali imaju dovoljno resursa da barataju sa 64-bitnim podacima.

Garson
6.9.2006, 22:53
Da je tako, ostali bi na 16 bita.
Duza rec znaci dosta ako je softver optimizovan.Za shiru rec nije potrebno vishe tranzistora, jer 64-bitni registri ne zauzimaju mnogo a ostatak procesora je manje-vishe isti.

NenadN
6.9.2006, 23:01
Da je tako, ostali bi na 16 bita.
Duza rec znaci dosta ako je softver optimizovan.Za shiru rec nije potrebno vishe tranzistora, jer 64-bitni registri ne zauzimaju mnogo a ostatak procesora je manje-vishe isti.
Upravo tako

kakve to veze ima sa 64 bita?Pa verovatno ni oni ne mogu da puste igru koju ni jedan 32-bitni procesor ne moze da svari zbog hrpe raznih efekata, posto 64-bitna verzija radi na drugacijem principu onda su i prefromanse koliko toliko jace.

Merjadok
6.9.2006, 23:02
Ok, veruj u šta hoćeš, ja verujem u ono što me uče na fakultetu.

Garson
6.9.2006, 23:04
Ok, veruj u šta hoćeš, ja verujem u ono što me uče na fakultetu.
I mene su na ETF-u naucili isto, pa mi se mishljenje razlikuje.
Po meni nema logike da 64bitni procesor mora da ima vishe tranzistora od 32bitnog.

Merjadok
6.9.2006, 23:05
Programer? Mislim RTI?

Garson
6.9.2006, 23:15
Programer? Mislim RTI?
Da,RTI.Shta s tim?

Merjadok
6.9.2006, 23:23
Ništa, sem što niije čudno što nam se mišljenja ne slažu i verovatno si u pravu. Ja sam na elektronici. Kao što znaš, na toj katedri sve funkcioniše tipa :dedica: i retko objašnjavaju bilo šta van svog domena. Pozdrav, (bivši) kolega :ciao:

Garson
6.9.2006, 23:45
Ništa, sem što niije čudno što nam se mišljenja ne slažu i verovatno si u pravu. Ja sam na elektronici. Kao što znaš, na toj katedri sve funkcioniše tipa :dedica: i retko objašnjavaju bilo šta van svog domena. Pozdrav, (bivši) kolega :ciao:
Ne znam, svoje mishljenje sam stekao na osnovu polozenih ispita tipa Arhitektura racunara, Arhitektura i organizacija racunara i sl.Nije mi delovalo da za 64bitni procesor treba vishe tranzistora nego za 32bitni, sve je u principu manje vishe slicno.
Nisam josh bivshi, apslovent sam, mada bi trebalo josh malo da zavrshim.
Pozdrav.:ciao:

NenadN
7.9.2006, 0:05
Ok, veruj u šta hoćeš, ja verujem u ono što me uče na fakultetu.
Ja verujem u ono sto sam video

XviD 32-bit 30fps-a
XviD 64-bit 97fps-a (vista beta x64+xvid 64 sa svim pluginovima optimizovanim za 64bit)

malo li je

grdja
7.9.2006, 1:55
Kolege vidimo se u iducem roku.

Alo bre, kako da ti za duplo duze reci ne treba (skoro) duplo vise tranzistora. Registar 32b = 1/2 Registra 64b, sta je tu dilema. Duplo sira interna magistrala, ma ima toga... Oces duzu rec, vazi daj jos 30 milliona tranzistora. (Figurativno)

Garson
7.9.2006, 2:05
Kolege vidimo se u iducem roku.

Alo bre, kako da ti za duplo duze reci ne treba (skoro) duplo vise tranzistora. Registar 32b = 1/2 Registra 64b, sta je tu dilema. Duplo sira interna magistrala, ma ima toga... Oces duzu rec, vazi daj jos 30 milliona tranzistora. (Figurativno)
Pa ne sastoji se ceo procesor samo od registara.Oni cak i najmanje zauzimaju.A i da je 30 miliona vishe to nije mnogo na blizu 200 miliona koliko danashnji procesori imaju.