PDA

Prikaži potpunu verziju : Кубунту престаје да постоји?


milke
7.2.2012, 11:32
Неизвесна је будућност Кубунту оперативног система:

Џонатан Ридел је пре неколико часова са жаљењем најавио да Каноникал више неће стајати иза његовог рада на Кубунту оперативном систему, почев од Кубунту 12.10.

Каноникал намерава да третира Кубунту као сваки други Убунту дериват, као што су Ксубунту, Лубунту или Едубунту, дајући им инфраструктурну подршку.

"Ово је, наравно, велики изазов за Кубунту, као и за КДЕ. Оно што ће се практично изменити је то да више нећу моћи да радим на КДЕ деловима у радном времену након 12.04, и након ове верзије више неће бити плаћене подршке."

"Ово је рационална пословна одлука, Кубунту није био пословно успешан ни након 7 година покушаја, и нереално је очекивати наставак финансијских улагања у њега." - рекао је Џонатан Ридел у објави на мејлинг листи.

Дакле, ако марите за будућност Кубунтуа, ово је врло добро време да искорачите и придружите се заједници, помажући Кубунту да остане жив!

"Надам се и очекујем да ће се Кубунту наставити. Подстичем Кубунту програмере да се пријаве на УДС како би могли да дискутујемо о томе како да га наставимо и одржимо сан живим."


http://news.softpedia.com/news/canonical-drops-support-for-kubuntu-251065.shtml

drzare
7.2.2012, 12:30
штета... почеле су „рационализације“ и у свету отвореног кода...
мада како се Кубунту развијао и стално био под неким бубицама, не чудиме много што су одлучили да му дају само техничку подршку...

Djordje Turjacanin
7.2.2012, 13:04
Ubuntu i Canonical su počeli opasno da mi idu na živce, realno novi Kubuntu je X puta bolji od Ubuntu-a, hvala bogu Mint KDE je baziran na Debian-u.

GoranSTX
7.2.2012, 13:13
Svet otvorenog koda nije i ne treba da bude razdvojen od poslovne i komercijalne sfere. Aplikacije koje imaju ekonomski potencijal svakako će lakše opstati i brže se razvijati i tu nema ništa loše.
KDE distroa ima sasvim dovoljno da može da se nađe adekvatna alternativa.

Deusdies
7.2.2012, 13:32
Ne prestaje da postoji već će preći u community, odnosno biće na istom nivou kao Xubuntu, Edubuntu, Lubuntu i svi ostali.

milke
7.2.2012, 16:05
Ne prestaje da postoji već će preći u community, odnosno biće na istom nivou kao Xubuntu, Edubuntu, Lubuntu i svi ostali.

Da, ali će se njegovo razvijanje (verovatno) znatno usporiti.
Ovaj potez Canonical-a deluje kao pokušaj suzbijanja sve većeg prelaska ljudi sa Ubuntua i Unity okruženja na, do sada, zvanično jednako podržan Kubuntu.

Deusdies
8.2.2012, 3:21
To je tačno. Međutim, kao KDE korisnik, meni je ova vest u neku ruku dobrodošla. Mnogo ljudi ne koristi KDE jer probaju Kubuntu i vide kako je spor. A istina je da je KDE mnogo loše optimizovan na Kubuntuu. Tako da sada može da se desi da ljude potraže drugu distribuciju ako hoće da probaju KDE, npr. OpenSUSE ili Chakra, i vide kako je zapravo brz.

toxic
8.2.2012, 4:22
Ja koristim KUbuntu vec dugo i nisam primetio da zaostaje po brzini za drugim KDE distribucijama. Sasvim sam zadovoljan radom.

blast beat
8.2.2012, 11:04
Na malo jačim kompjuterima nema problema, lepo radi, ali na onim slabijim se primeti, npr na laptopovima sa 1GB RAM-a što sam i lično video. Arch+KDE i laptop se preporodi. To znači da je problem u distribuciji.

Mr.Eco
8.2.2012, 22:09
Ko želi dobru KDE distribuciju preporučujem da proba Chakru

http://chakra-linux.org/

blast beat
9.2.2012, 1:25
Hteo sam da je bacim na test u VB, ali nije mi jasno da li ima uvek friške KDE pakete ili se KDE updateuje samo kada izbacuju nova izdanja Chakre?

Deusdies
9.2.2012, 14:35
Hteo sam da je bacim na test u VB, ali nije mi jasno da li ima uvek friške KDE pakete ili se KDE updateuje samo kada izbacuju nova izdanja Chakre?
Koliko ja znam Chakra je rolling-release distro, tako da ćeš uvek imati sveže pakete.

blast beat
9.2.2012, 17:21
Koliko ja znam Chakra je rolling-release distro, tako da ćeš uvek imati sveže pakete.

Nešto su me bunila neka obaveštenja na sajtu pa mi je bilo čudno. :) Skinuću je onda i testirati pa ću videti da li je mogu stavljati početnicima ili ne.