PDA

Prikaži potpunu verziju : pravila, zakoni


MD90
23.1.2012, 14:15
Zanimaju me konkretne stvari vezano za pravila koja moram pratiti pri objavi sajta vezano za zakon. Na primer:
- da li moramo imati sve kupljene programe koje smo koristili za izradu
- da li ima nekih drugih troskova ukoliko mi zaradjujemo od tog sajta tipa neki porezi
- i kako to sve zapravo funkcionise
Naravno pitam u slucaju da radimo drugim ljudima sajt za pare, i ima li razlike ukoliko imamo konkretnu firmu web dizajna ili ukoliko radimo samostalno sajt nekome. I ako radimo samostalno nekome da li mozemo to naplatiti?
Unapred hvala i pozdrav ...

Deusdies
25.1.2012, 23:14
U teoriji moraš imati plaćen softver za izradu sajta.

U teoriji prihod od sajtova se oporezuje koliko ja znam kao kapitalna dobit (čini mi se da je stopa 10%), ali nisam siguran.

MD90
27.1.2012, 11:17
Kapiram da u teoriji sve mora biti placeno. Ali vise me zanima kako stoje stvari u praksi, jer to bas ne znam. Mislim rado cu ja to platiti, ali kad bude para :) , ali do tada ne znam koliko je u redu raditi bez registracije i ima li nekih pravih posledica toga ...

JohnnyNT
27.1.2012, 13:49
Pa, ako bi da imaš firmu a hoćeš koristiš nelegalan softver, naravno da ćeš imati pravnih posledica.
A ako bi ovako na divljaka radio ("samostalno"), budi bez brige, samo što te klijent može "zavrnuti" (ako budeš imao nesreću da naletiš na takvog) za plaćanje i ti ne možeš ništa povodom toga uraditi, što ti se realno gledano može dogoditi i ako si firma (sudski sporovi razvučeni do beskonačnosti itd).

EDIT: da se ispravim i dodam nešto, pogledaj ovu (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?p=1496935#post1496935) temu. Mislim da za ovu opciju nećeš imati cimanja oko softvera.

braca86
30.1.2012, 13:45
Ma dajte ljudi za bilo koji placen software imate open source alternativu... A web sajt ako znate mozetet\ i u notpadu napraviti... realno....:o:o:o
Ali ne znam kako funkicionise oko pluginova i modula i takvih sitnica... Jer je tad mnogo teze naci open source zamenu...

Deusdies
2.2.2012, 0:37
Nađi mi dobru alternativu Dreamweaver-u, Photoshop-u i Office 2010. I ne, GIMP i LibreOffice se ne računaju jer nisu toliko dobri.

joes021
4.2.2012, 18:38
Samo ti uradi posao i uzmi pare. Nemoj sada da razmišljaš o stvarima koje u tvom slučaju nisu prioritet.

Praktički:

u zemlji Srbiji svi koji imaju firmu su u lošijem položaju nego oni koji rade na crno. Praktički ja ne znam ni za jedan slučaj da je neko bio finansijski (ili drugačije) kažnjen što je napravio sajt i uzeo novac (i nije platio porez) a da nema registrovanu firmu. Isto važi i sa neplaćenim programima...

braca86
4.2.2012, 19:04
ma niko njega nece pitati kako je napravio nesto... a i da ga pita moze da kaze da je sve open source...
jedini problem kod naplate je da nece svi da placaju u kesu i traze ti fakturu da bi mogli da plate preko firme... a opet i to nije problem nadjes nekog da ti "ucini"

@Deusdies nije tema kvalitet programa nego kako da se "provuces" a da ne platis nista. znaci uradi ti sajt u dreamweaver-u, photoshop-u ali imaj spremnu alternativu ako vec do toga dodje.

mada i sto kaze joes021 ni ja nisam cuo da je neko imao takvih problema...

Pavle Stevanović
9.2.2012, 23:27
A kakva su pravila i zakoni po pitanju wordpress tema? Onih što se plaćaju.

joes021
10.2.2012, 0:25
To je već komplikovanije.

Ako nisi platio a koristiš oni mogu uvek da ti napakuju svašta.

Sad da li će se zezati sa Srbijom to je drugo pitanje ali da mogu da ti se nakače, mogu i to vrlo nezgodno...

Pavle Stevanović
10.2.2012, 1:14
A ako je source kod te teme promenjen, kako oni mogu da dokažu da je to njihova tema?

joes021
10.2.2012, 1:18
A kako ti znaš gde su oni hardkodovali i upisali da je to njihovih ruku delo...

braca86
10.2.2012, 3:46
ma covece ne razmisljaj o tome ako ces da radis, radi... uzmes free template i prepravis ga...:eek: a na kraju ako te mrzi onda platis konverziju
jpeg,psd->html,css oko 50e i resis problem dobijes tvoj 'custom' template...