PDA

Prikaži potpunu verziju : 3G modemi i Linux


Neky
27.12.2011, 23:48
Nisam bio siguran da li će VIPov modem MF190 raditi, ali sam ga dobio na nekoliko sati na probu i namestih ga skoro lako kao na Windowsu.

Pre svega je potrebno skinuti skriptu sakis3g (http://www.sakis3g.org/#downloading) za verziju OSa koja je instalirana (32/64 bitna).

Nakon toga sa root privilegijama treba izvršiti chmod +x imeskripte kako bi postala izvršna. Pokretanje prvog puta treba odraditi takođe sa root privilegijama naredbom sudo sakis3gxx --interactive gde je xx 32 ili 64, zavisno od skinute skripte. Tu dobijate mali prozor gde se u par klikova biraju opcije konekcije, i posle nekoliko sekundi internet radi. Te opcije je korisno zapamtiti, jer ih je moguće uneti u konfiguracioni fajl kako bi bile pozvane automatski. Tu se koristi /etc/sakis3g.conf fajl, u koji je potrebno uneti podatke koje ste malopre klikali mišem/ukucali. Kod mene izgleda ovako:

terminal
sudo
USBINTERFACE="2"
APN="vipmobile"
APN_USER="vipmobile"
APN_PASS="vipmobile"
DIAL="*99#"
SIM_PIN=####
USBMODEM="19d2:0117"

terminal i sudo mu kažu da koristi svoj "interni" terminal sa sudo privilegijama, APN i PASS podatke dobijete od provajdera, kao i PIN. USBMODEM se može pročitati iz naredbe lsusb.

Poslednja stavka je postavljanje skripte da se automatski pokreće sa sistemom, bilo kroz .xinitrc fajl, /etc/rc.local ili vaše korisniško okruženje. Kod mene radi bez ikakvih problema, sa istim brzinama kao na Windowsu (ne mom, koleginicin laptop) :)

:edit:

Arch x64 + Compiz standalone

Živeo Linux!

drzare
27.12.2011, 23:55
занимљиво...
само, имао сам прилике да пробам те модеме (МТС и ВИП ) без икаквих додатних подешавања, уштекаш и крене нет....
Такође мобилни са ВИП-овом картицом често користим за излазак на нет преко компа и такође ми нису била потребна икаква додатна подешавања...
Испробао на Убунту и Puppy Linux-у ...

blast beat
28.12.2011, 0:07
Ja sam se patio sa Orion bežičnim netom. Na kraju je bilo dovoljno pokrenuti kao root Gnome PPP dialer i to je to.

Neky
28.12.2011, 0:34
Eno sam dodao, kod mene je Arch bez DEa, samo Compiz kao window manager. Sasvim je moguće da na drugi distribucijama/DEima radi mnogo lakše, ali mi je bitno da raaadiii :D

Neky
28.12.2011, 21:34
Radi i Gnome PPP bez problema. A baš sam očekivao da će biti povuci-potegni sa ovim modemima.

dare023
28.12.2011, 21:39
Ma radi sa networkmanagerom iz o'ma ! :)

Haker95
1.1.2012, 0:30
Da, i ja imam Vipov modem i koristio sam ovu metodu ranije, samo sto sam svaki put kada sam hteo da idem na net morao da prolazim citavu proceduru onog interaktivnog prozora...

Neky
1.2.2012, 21:50
Ma radi sa networkmanagerom iz o'ma ! :)

Meni je zasivljeno Mobile broadband...?

dare023
1.2.2012, 22:34
Ako je Arch moraš da instaliraš modemmanager,možda i usb_modeswitch,restart i radiće.