PDA

Prikaži potpunu verziju : 1/2012 "Spawn"


oluja
26.12.2011, 21:41
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29)" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Koristan link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=45891)

Bonton o komunikaciji na Internetu (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=882091&postcount=1)

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem? (http://www.sk.rs/2002/05/siji01.html)

Aibo
27.12.2011, 14:28
Hehe, a baš mi je pre par dana brat javio da ću biti stric. :) Moram reći da su mi se slične misli motale po glavi, samo ni slučajno ovako SF ogrezle. :D

Generalno se ovog puta uopšte ne slažem sa autorom. Napraviti od potomka SF frika je jednaka krajnost kao napraviti od njega čobana. Ubacite čobansko dete među decu interneta i video igara, i biće ismevano kao zaostalo. Međutim, ubacite jednog prosečnog online gejmera (FTW, WTF, NP...) u neko brdsko selo i izgledaće kao retardirano debilče naspram dece tog sela, dok npr. pokušava da prati korak u šumarku, u lovu na jaja kosa. Prosto, ni jedna krajnost nije, i nikada neće biti, kako on kaže "cool".

Lično, kada bi morala da postoji krajnost, pre bih svoje dete prvih 15 god. podizao na malom ostrvu kao drvorezca i majstora za kanue, nego ga gledao kako gazi ljude u GTA4, headuje Iračane u CODXX i vajnuje da mu telefon nema dovoljno gigaherca i RAM-a. But that's just me. :qliranje:

voodoo_
28.12.2011, 0:05
Ja koliko sam shvatio, SF fan nije isto što i onlajn gejmer. SF fan uopšte ni ne mora da bude gejmer.
A dete da u godinama najveće radoznalosti i razvoja provede klešući drvo iz dana u dan, mogu samo da zamislim u šta bi izraslo.

Aibo
28.12.2011, 1:22
OK, priznajem da sam kriv za preteranu banalizaciju (naravno da dete ne bih lišio modernog obrazovanja i sl.) kao i za poistovećivanje SF-a sa nekim drugim stvarima. Prosto sam na ovakav članak, takođe subjektivan i banalizovan, spontano reagovao tako.

Ipak, uz poentu rečenog i dalje stojim. Lično sem eto ljubitelj svakojakog SF-a, gaminga itd. i družim se sa dosta takvih ljudi. Po mom ličnom mišljenju su od svih njih najzanimljiviji i "najkulji" upravo oni koji su u tu priču upali iz nekog drugačijeg detinjstva i kulture, pa u skladu sa tim mogu da dožive i tumače stvari iz više od jednog ugla. I opet, to je samo moj lični stav.

Apprentice
28.12.2011, 12:28
Sećam se jedne male sobe u kojoj smo uz pucketanje vatre igrali spektrum i gledali Star Wars. Moja starija braća od stričeva su me na vreme i to nesvesno naučila da budem SF zaludjenik... Hvala im na tome.
Tako će i Kuzmin bratanac da bude zahvalan.. Siguran sam u to.

Svidja mi se koju je rečenicu upotrebio na kraju teksta.Kao i mene, hvata ga opasna nostalgija za početnim danima Wow-a... ( oseća se to i u prvim utiscima Swtor-a )

Auror
28.12.2011, 22:00
Pa sad, ima raznih ljudi, raznih porodica. Kuzmin bratanic je vjerovatno najstarije dijete u porodici pa ce imati i odredjene privilegije (nece odrastati u sijenci starijeg brata,ili sto je gore starije sestre koja bi mogla da ga napravi nekom sekom persom [naravno ne rade sve sestre to]). Zelim Kuzmi da bude dobar stric, pa kad dostigne dovoljno veliki level u vaspitavanju djece da i on poradi na potomstvu. :D

Miki1987
29.12.2011, 2:05
Браво за овомесечну колумну, одавно није била боља.
Само бих додао да је Жил Верн обавезан за децу. Тако ће се заинтересовати за СФ и за природне науке. Да дете не оде случајно на нека права, економије, политичке науке и остале глупости. Једним ударцем двем уве.

nameless1
29.12.2011, 16:15
Да дете не оде случајно на нека права, економије и остале глупости

:facepalm

Po mom ličnom mišljenju su od svih njih najzanimljiviji i "najkulji" upravo oni koji su u tu priču upali iz nekog drugačijeg detinjstva i kulture, pa u skladu sa tim mogu da dožive i tumače stvari iz više od jednog ugla.

Upravo to! Ti ljudi su prosli nesto drugo, imaju neka druga saznanja, ali ih je ljubav prema necemu nagnula da se posvete tim drugim interesovanjima. Ja sam, eto, glupi bankar (:facepalm), ali me izuzetno privlaci klasicna knjizevnost, pa sam lepo sebi priustio licnu biblioteku sa nekoliko stotina knjiga. Niko u mojoj porodici nije sklon citanju, tako da je sve to poteklo od moje inicijative..

Nije dete neki robot, pa da se vaspitava (programira) kao sto Qzma to misli. Osim kucnih, postoje mnogi drugi uticaji na koje ce ono podleci, a verovatno najsnazniji od svih je uticaj druge dece. Pobogu, i ja sam djuskao uz 'Tek je dvanaes' sati', kada sam bio u osnovnoj skoli, a sada me je blam kada o tome razmisljam.

Glavni motiv ovog teksta je cist sebicluk autora. Ponovo on sebe stavlja iznad svega i svakog, i svoje licne frustracije prebacuje na neko imaginarno bice. A sve je to odraz nesigurnosti i nezadovoljstva samim sobom. Mislim da sam zavrsio sa citanjem njegovih kolumni (vec duze vreme mislim da su krsh najobicniji)..

Jim Bravura
29.12.2011, 22:15
:facepalmЈел нешто слагао? :rolleyes:
Да ти факултети нешто вреде, ова земља не би била царство криминала и антиекономије. У академским круговима се праве да ништа не виде и ништа не чују. Изузеци се могу набројати на прсте једне руке.

Mali Mrav
29.12.2011, 23:03
Јел нешто слагао? :rolleyes:
Да ти факултети нешто вреде, ова земља не би била царство криминала и антиекономије. У академским круговима се праве да ништа не виде и ништа не чују. Изузеци се могу набројати на прсте једне руке.

Par ljudi koji vladaju Srbijom veoma dobro poznaje ekonomiju, odrzavaju monopole na sve i svasta veci duzi niz godina, treba za to znanje (i par gorila:kreza:). A ovi uticajniji ekonomisti se ne bune zato sto znaju da ce popiti neki metak u mraku ako ne igraju po pravilima bossova. Ne krivi fakultete za trenutnu situaciju gde mafijasi upravljaju zemljom.

A upravo iz razloga sto se svetska ekonomija raspada treba je, kao nauku, jos vise istrazivati i traziti bolja resenja. Hteli mi to da priznamo ili ne, ekonomija kao upravljanje resursima je preko potrebna stvar. Savremena ekonomija, ma sta o njoj mislili, je poprilicno nov koncept, i odustajanje od nje u ovoj fazi bi bilo kako kao da smo odustali da proucavamo fiziku u 10. veku. Priznaces da, otkada si se zainteresovao za celu teoriju zavere o trenutnom ekonomskom sistemu, i sam proucavas ekonomiju mnogo vise nego sto si mislio da ces to raditi u zivotu. Zato je potrebno biti ekspert u toj oblasti, da dokazes svoje tvrdnje (ili provalis da si verovao pogresnim ljudima, ne stajem ni na jednu stranu)

on topic, mislim da je kljucno da se detetu od malena pruzi citav spektar opcija i pustiti ga da sam odabere sta mu se svidja. Naravno, treba naci nacin da se sve "dosadne" stvari poput fizike, hemije pa cak i ekonomije predstave na zanimljiv nacin, u tome gresi 99% roditelja. Nije tesko zainteresovati dete za sport, muziku, igre (bar u moje vreme, sad je i taj sport pitanje), fora je prikazati na interesantan nacin i tu akademsku stranu zivota.

nameless1
30.12.2011, 0:56
Да ти факултети нешто вреде, ова земља не би била царство криминала и антиекономије. У академским круговима се праве да ништа не виде и ништа не чују. Изузеци се могу набројати на прсте једне руке.

Naravno, zalepi sve to na pravnu/ekonomsku struku/fakultete!:facepalm Vecina direktora javnih preduzeca su iz tehnickih struka, a oni su glavne lopurde. Oni ne cine ekonomiju, ili sta? Pogledaj ove ministre 'masince', ma to su sve blistavi primeri..

P.S. Ajde lepo ti meni napisi sta je to sto akademski krugovi ne vide i ne cuju, ako te ne mrzi. Bas bih voleo da se malo edukujem, a ti ocigledno mnogo toga znas.:rolleyes:

P.P.S. Zapravo, nemoj! Ne interesuje me..:opanachke

Miki1987
30.12.2011, 1:29
Све у свему, друштвене "науке" су бескорисне, природне су веома корисне.
Једном када дође до нуклеарног рата, кога бисте повели са собом?

Социолога и економисту или грађевинца и фармацеуту? :rolleyes:

Mali Mrav
30.12.2011, 1:42
Све у свему, друштвене "науке" су бескорисне, природне су веома корисне.
Једном када дође до нуклеарног рата, кога бисте повели са собом?

Социолога и економисту или грађевинца и фармацеуту? :rolleyes:

Al' ti je logika, tako i ja mogu da nadjem xyz ekstremnih situacija gde bi jedna profesija bila primenljivija od drugih.

nameless1
30.12.2011, 2:10
Све у свему, друштвене "науке" су бескорисне, природне су веома корисне.
Једном када дође до нуклеарног рата, кога бисте повели са собом?

Социолога и економисту или грађевинца и фармацеуту? :rolleyes:

Znaci centralne, komercijalne, investicione.. banke su beskorisne? Finansijski sistem, kicma svake privrede je beskoristan? Platni promet je beskoristan? Ko kreira novac u privredi, mada je on potpuno beskoristan? Finansijski izvestaji, revizije, racunovodsto, poslovne knjige ('dnevnik' i zakonska obaveza svakog preduzeca) su beskorisni? Berze, i ostala finansijska trzista su beskorisni? Pracenje ekonomskih parametara neke zemlje je beskorisno (uf, kakve su budale oni sto skacu kada dodje do ozbiljnije fluktuacije kursa, ili kada centralna banka podigne referentnu kamatnu stopu)? Trgovinski bilans neke zemlje je beskorisna stvar? Bankarske krize, panike, su ostavile neverovatnu pustos iza sebe, za nesto sto je potpuno beskorisno. Budzet neke zemlje je beskorisna stvar? Ma, kome treba ta ekonomija?:facepalm Sta se taj Aristotel mlatio uopste sa time?:kreza:

Ne mogu da ti opisem koliko si lupio sada, ali nista to nije novo za tebe. A, sto se post nuklearnog prezivljavanja tice (cime se matori ljudi preokupiraju:facepalm), ipak bih ja to ostavio za Fallout.;) Uostalom, pogledaj malo PA filmove (preporucujem 'The Road'), vecinu igara si verovatno odigrao; u takvim uslovima 'nerdovi' prvi stradaju..:D Ja bih verovatno isao stopama Lorda Humongousa..:to_care:

http://www.inch.com/~william/humungus2.jpg

Miki1987
30.12.2011, 2:19
ne mogu da ti opisem koliko si lupio sada, ali nista to nije novo za tebe. A, sto se post nuklearnog prezivljavanja tice (cime se matori ljudi preokupiraju:facepalm), ipak bih ja to ostavio za fallout.;) uostalom, pogledaj malo pa filmove (preporucujem 'the road'), vecinu igara si verovatno odigrao; u takvim uslovima 'nerdovi' prvi stradaju..:d ja bih verovatno isao stopama lorda humongousa..:to_care:


Не страдају корисни нердови, који знају нешто да направе, него они који пала?муде ...

Auror
30.12.2011, 11:49
... Ko kreira novac u privredi, mada je on potpuno beskoristan? ... Trgovinski bilans neke zemlje je beskorisna stvar? Bankarske krize, panike, su ostavile neverovatnu pustos iza sebe, za nesto sto je potpuno beskorisno...


Bolje da su zavrnuli rukave i sklonili onolike hard diskove od poplava nego sto su stvarali zamilsjeni novac i zamisljene dugove,zamisljene kredite i zamisljene krize...

Mali Mrav
30.12.2011, 13:21
Bolje da su zavrnuli rukave i sklonili onolike hard diskove od poplava nego sto su stvarali zamilsjeni novac i zamisljene dugove,zamisljene kredite i zamisljene krize...

I ti hard diskovi su isto zamisljeni, oni ne postoje u stvarnosti

Jim Bravura
30.12.2011, 18:36
Par ljudi koji vladaju Srbijom veoma dobro poznaje ekonomiju, odrzavaju monopole na sve i svasta veci duzi niz godina, treba za to znanje (i par gorila:kreza:). A ovi uticajniji ekonomisti se ne bune zato sto znaju da ce popiti neki metak u mraku ako ne igraju po pravilima bossova. Ne krivi fakultete za trenutnu situaciju gde mafijasi upravljaju zemljom.Људи који владају Србијом не живе у Србији. Ови домаћи су само подизвођачи. Друго, да је тако како кажеш, не би се ти професори тискали у реду за управне одборе, којекакве агенције и савете, руку под руку са политичком и финансијском мафијом. Очигледно им такво друштво импонује. Не кажу џабе с ким си такав си. Сем тога, рекох да постоји неколико изузетака који како тако критикују власт и говоре истину народу, па су и даље живи.
Znaci centralne, komercijalne, investicione.. banke su beskorisne?Из приложеног видимо да нису, не само у Србији. Додуше, пуно тога зависи од власништва.Platni promet je beskoristan?Сигурно да је користан, али њега не би смеле да обављају стране пословне банке. Где је ту корист за привреду и државни буџет?Ko kreira novac u privredi, mada je on potpuno beskoristan?Ти си банкар, реци људима да знају. Ко је то уопште дозволио и на основу чега?
Finansijski izvestaji, revizije, racunovodsto, poslovne knjige ('dnevnik' i zakonska obaveza svakog preduzeca) su beskorisni?То су само алати. Проблеми у економији су фундаменталне природе.Berze, i ostala finansijska trzista su beskorisni? Углавном. Берза је место где се варају инвеститори још од самих почетака. Пример: двоструки налози где брокер истовремено ради за себе и клијента, али наравно без његовог знања. Затим трговина робом која не постоји или рецимо фиктивним производима (опкладама) о кретању курсева, каматних стопа, берзанских индекса, итд. Где је у тој причи реална економија?
Pracenje ekonomskih parametara neke zemlje je beskorisno (uf, kakve su budale oni sto skacu kada dodje do ozbiljnije fluktuacije kursa, ili kada centralna banka podigne referentnu kamatnu stopu? Trgovinski bilans neke zemlje je beskorisna stvar?Није питање да ли се прате економски параметри, већ зашто су такви какви јесу? Или рецимо зашто би ЦБ држала високе каматне стопе, поготово у условима стагфлације? :kreza:Bankarske krize, panike, su ostavile neverovatnu pustos iza sebe, za nesto sto je potpuno beskorisno.Јели, а како је могуће да су оставиле пустош иза себе, поред тако "моћне и корисне" економске науке :)
Budzet neke zemlje je beskorisna stvar? Ma, kome treba ta ekonomija?:facepalm Када имаш константан дефицит и свако мало нови ребаланс, онда ту нешто дебело не штима, зар не?Sta se taj Aristotel mlatio uopste sa time?:kreza:Џаба га помињеш кад ти не иде у прилог. Шта је Аристотел говорио о новцу (апстрактни медијум размене и продукт закона), а како се он данас третира?

Doolio
30.12.2011, 18:47
Шта је Аристотел говорио о новцу (апстрактни медијум размене и продукт закона), а како се он данас третира?
Какве то има везе, наука је наука, полазимо од изјаве ''друштвене науке су бескорисне'', не од неког конкретног стања у нашој држави или квалитета наших факултета, па чак ни од квалитета било чега везаног за фактичко делање у овом тренутку. Врло је јасно шта значи ''друштвене науке су бескорисне''.
Ја са тим, не да се не слажем, него бих радије отишао у потпуно другу крајност, него се сложио са таквом констатацијом. Психологија, филозофија, социологија, право, етика, историја, уметност....... за мене су то стубови, не културе, већ човека као таквог и неопходности које спонтано настају и јако су битне како за појединца, тако и за друштво.

Да не помињем да би аутор бриљантне крилатице можда и познавао правила агоре и поседовао способност ваљаног учествовања у дискусији да бар мало познаје те бескорисне друштвене науке, а не би кубурио ни са језиком.

Jim Bravura
30.12.2011, 19:07
Какве то има везе, наука је наука, полазимо од изјаве ''друштвене науке су бескорисне'', не од неког конкретног стања у нашој држави или квалитета наших факултета, па чак ни од квалитета било чега везаног за фактичко делање у овом тренутку. Врло је јасно шта значи ''друштвене науке су бескорисне''. Ја са тим, не да се не слажем, него бих радије отишао у потпуно другу крајност, него се сложио са таквом констатацијом. Психологија, филозофија, социологија, право, етика, историја, уметност....... за мене су то стубови, не културе, већ човека као таквог и неопходности које спонтано настају и јако су битне како за појединца, тако и за друштво.Ако није тајна, зашто цитираш Микија, а обраћаш се мени? :opanachke
Да не помињем да би аутор бриљантне крилатице можда и познавао правила агоре и поседовао способност ваљаног учествовања у дискусији да бар мало познаје те бескорисне друштвене науке, а не би кубурио ни са језиком.Које крилатице, о чему причаш? Убр, ја сам Аристотела поменуо у позитивном контексту, алудирајући на то колико је данашња економска мисао дегенерисала.

Doolio
30.12.2011, 19:38
Ти си ми шлагворт:)
Теби сам се обратио јер си нејмлесово неслагање са Мишином изјавом потирао неким конкретним тренутно фактичким стварима, а његова изјава је крајње генерална, тако да мислим да је депласирано да се брани неким констатацијама које су ограничене на ужи практично-просторно-временски оквир.
Све сам то написао у посту (могуће мало нејасно). Дакле, ако имамо изјаву ''друштвене науке су бескорисне'' (са све симпатичним наводницима за ''науке''), нећемо рећи ''е, па да, Мишковић, ово оно, ето Динкић нема појма'' јер је то невезано за тему. А ти си нејмлесу одговарао искључиво у том стилу. ''Друштвене науке су бескорисне'' је јасна тврдња и нема никакве додатне параметре, дакле, ради се о констатацији негирања корисности неког концепта. Дакле, концепта, не његових тренутних манифестација, искривљености овде или онде, злоупотреба и томе слично. Имамо врло јасну тврдњу која се може бранити или нападати на нивоу општости на коме се и сама налази.

Ти си рекао ''шта је Аристотел говорио о новцу, а како се то третира данас'', алудирајући на неки просторно-временски контекст, што је већ конкретизација која, ајмо рећи, није компатибилна са оквиром саме тврдње. Тај Аристотел је легитимнији део друштвених наука него њихова искривљена манифестација у актуелном капитализму, па чак не ни то, него местимично кривљење у тренутној пракси.

Исто би било да је Пера Лазић рекао ''медицина је бескорисна'', онда неки други Нејмлес одговорио са ''како бре, истраживање, биологија, лечење блаблаблабла'', па ти дошао са ''а па није, ево ја знам једног пијаног доктора који је убио десеторо пацијената немарним лечењем''. Просто није у томе ствар.

Под крилатицом подразумевам Мишин ексцес:)

nameless1
30.12.2011, 21:09
Људи који владају Србијом не живе у Србији. Ови домаћи су само подизвођачи. Друго, да је тако како кажеш, не би се ти професори тискали у реду за управне одборе, којекакве агенције и савете, руку под руку са политичком и финансијском мафијом. Очигледно им такво друштво импонује. Не кажу џабе с ким си такав си. Сем тога, рекох да постоји неколико изузетака који како тако критикују власт и говоре истину народу, па су и даље живи.

Ook! Nisam neki strucnjak za teorije zavere, Iluminate, qrce, palce.. tako da cu da ti verujem sto se ovoga tice..;)

Сигурно да је користан, али њега не би смеле да обављају стране пословне банке. Где је ту корист за привреду и државни буџет?

Lol! Svi ogranci stranih banaka kod nas su u stvari domace banke, tj. osnovane su po nasim propisima i svoje sediste imaju u Srbiji (sto se lako moze procitatati u osnivackom aktu svake banke), inace uopste ne bi mogli da posluju. Potpuno je suludo da se recimo odobri komercijalnoj banci da obavlja platni promet, a zabrani Intesi, samo zbog strane vlasnicke strukture, jer obe banke posluju po istim pravilima i propisima. Sada, da li je pametno premestanje znacajnog dela platnog prometa na banke, sto dovodi do medjubankarskih transfera (dakle vise ucesnka u procesu), umesto na jednu specijalizovanu instituciju (kao sto je bio SDK), to je drugo pitanje, ali jbg. takva je sada praksa u finansijama. Kakve veze ima drzavni budzet tu?

Ти си банкар, реци људима да знају. Ко је то уопште дозволио и на основу чега?

O cemu bre pricas? Tu sam samo rekao da u formiranju novcane mase ucestvuju centralna banka i banke (kroz multiplikaciju depozita), uz deponente i duznike banaka. Hteo sam da naglasim njihovu ulogu i funkciju, a ponovo nemam pojma o cemu ti govoris..

То су само алати. Проблеми у економији су фундаменталне природе.

Sta ti sada ovo znaci, i kakve to ima veze sa bilo cime sto sam napisao?!:confused:

Углавном. Берза је место где се варају инвеститори још од самих почетака. Пример: двоструки налози где брокер истовремено ради за себе и клијента, али наравно без његовог знања. Затим трговина робом која не постоји или рецимо фиктивним производима (опкладама) о кретању курсева, каматних стопа, берзанских индекса, итд. Где је у тој причи реална економија?

Joj!:facepalm Kako ce ti investitori da postanu to, bez berze! Uloga berza je promena vlasnicke strukture neke kompanije, tj. trgovina vlasnickim hartijama od vrednosti, zatim vid finansiranja kompanija putem primarne emisije akcija, znaci ima jasnu ekonomsku ulogu, a tebi je to beskorisno!:boodala: To o cemu ti pricas vezano je za spekulantske poslove, gde neko kupi odredjenu HOV, u nadi da ce njena cena porasti, kako bi je posle prodali i ostvarili profit, a tu nema nicega sigurnog. Drugo, pomesao si brokere sa dilerima. Brokeri rade, tj. kupuju/prodaju npr. akcije po nalogu svoga klijenta za proviziju, dok su dileri ti koji mogu da trguju na svoj racun, s'tim sto je i jednima i drugima zabranjena insajderska trgovina. Opklade?!:rofl: Pricas o fjucersima i forvardima (barem onaj deo o kursevima i kamatnim stopama ima smisla, ostalo su nebuloze)? Niceg tu spornog nema, u pitanju su sasvim normalni finansijski derivati, koji imaju svoju svrhu i ulogu. Drugo, po tebi je devizno trziste (mesta na kome se trguje devizama, i utvrdjuju devizni kursevi) beskorisno? Jbt, nemam reci..

Или рецимо зашто би ЦБ држала високе каматне стопе, поготово у условима стагфлације? :kreza:

Mozda zato sto mi nemamo proizvodnju, a to je glavni nas problem.;) Smanjenje osnovne kamatne stope, imao bi veci uticaj na dalje povacanje inflacije, nego na porast ponude..

Када имаш константан дефицит и свако мало нови ребаланс, онда ту нешто дебело не штима, зар не?

Pa, dobro, ali kakve to ima veze sa onim sto sam napisao?!:confused:

Џаба га помињеш кад ти не иде у прилог. Шта је Аристотел говорио о новцу (апстрактни медијум размене и продукт закона), а како се он данас третира?

Zasto bi on isao meni u bilo kakav prilog?:facepalm Ne razumem..

P.S. Necu vise da ti odgovaram. Zaista imam pametnije stvari da radim..

Miki1987
30.12.2011, 21:34
:facepalm
Ово је доказ колико је испразна сва та економско-муљарска работа.
Једина сврха јој је да на рачун туђег рада заради баснословне своте новца.
Камата треба бити забрањена законом.

Doolio
30.12.2011, 21:42
Прилично социјално-филозофски став, заснован на моралу, једном од предмета филозофије, психологије, права, социологије... толико обрађиван у књижевности (то су оне књиге које нису приручници за нешто технички, већ бескорисна пискарања лењих паметњаковића - прочиташ то, а нити си научио да направиш кућу, нит си нешто зарадио, нит си стекао практично искуство, бескорисно скроз).
Немој се водити бескорисним друштвеним наукама, завршићеш као нечија вечера кад буде била апокалипса!

nameless1
30.12.2011, 22:07
Камата треба бити забрањена законом.

Lupezima treba zakonom zabraniti da koriste internet!:p Haha, sta covek izjavi i ostade ziv!!:rofl:

Odlazim sa ove tragikomcne teme.:odoK:

P.S. Srecni praznici svima!:icon_smil

Miki1987
30.12.2011, 22:15
Људи из те лоповске бранше ће наравно и даље правдати крађу... :rolleyes:

JohnnyNT
30.12.2011, 22:51
Немој се водити бескорисним друштвеним наукама, завршићеш као нечија вечера кад буде била апокалипса!

Bogami, ako prigusti obrnuo bih na ražnju nekog ekonomistu, bankara ili menadžera :kreza: :to_care:

Doolio
30.12.2011, 23:19
Пошто су друштвене науке = економија јелте:)

Miki1987
30.12.2011, 23:27
Пошто су друштвене науке = економија јелте:)

Погледај које науке сам навео у првом посту на ову тему.
После си ми накачио да сам против и разних занимљивих области као што су историја, уметност итд...

Jim Bravura
30.12.2011, 23:30
Lol! Svi ogranci stranih banaka kod nas su u stvari domace banke, tj. osnovane su po nasim propisima i svoje sediste imaju u Srbiji (sto se lako moze procitatati u osnivackom aktu svake banke), inace uopste ne bi mogli da posluju.Ајде размисли, где могу бити домаће банке само зато што имају седиште у Србији или што наводно послују по нашим прописима? :rolleyes: Реци ти нама ко је њихов власник и с тим у вези, како се те банке односе према српској привреди? То је главно питање.Potpuno je suludo da se recimo odobri komercijalnoj banci da obavlja platni promet, a zabrani Intesi, samo zbog strane vlasnicke strukture, jer obe banke posluju po istim pravilima i propisima.Како мислиш "само" због власничке структуре? Па то је суштина. Таквима уопште није сулудо забранити платни промет. Постоје сектори где ни приватници, ни странци немају шта да траже.
Sada, da li je pametno premestanje znacajnog dela platnog prometa na banke, sto dovodi do medjubankarskih transfera (dakle vise ucesnka u procesu), umesto na jednu specijalizovanu instituciju (kao sto je bio SDK), to je drugo pitanje, ali jbg. takva je sada praksa u finansijama. Kakve veze ima drzavni budzet tu?Има везе буџет, јер да то обављају само државне банке или нека специјализована установа, био би мањи дефицит или га уопште не би ни било (ако би се дотакли и питања камата), плус повећавамо ликвидност у читавом систему, а то је данас горући проблем.O cemu bre pricas? Tu sam samo rekao da u formiranju novcane mase ucestvuju centralna banka i banke (kroz multiplikaciju depozita), uz deponente i duznike banaka. Hteo sam da naglasim njihovu ulogu i funkciju, a ponovo nemam pojma o cemu ti govoris..Питам ко је дозволио и по ком закону да банке емитују новац? Убр, ту причу о мултипликацији можеш заборавити. Па није новац живо биће да се сам од себе увећава и "мултиплицира". Пословне банке су такође емисионе установе, само користе другачију форму новца.
Sta ti sada ovo znaci, i kakve to ima veze sa bilo cime sto sam napisao?!:confused:Има везе, јер финансијски сектор који не ствара додатне вредности доминира над реалним, уместо да је обрнуто, тј. да овај први буде пуки пратилац и сервис реалне економије.
Joj!:facepalm Kako ce ti investitori da postanu to, bez berze!Оснивањем фирми и предузетништвом. Па не почиње свет са берзама. Uloga berza je promena vlasnicke strukture neke kompanije, tj. trgovina vlasnickim hartijama od vrednosti, zatim vid finansiranja kompanija putem primarne emisije akcija, znaci ima jasnu ekonomsku ulogu, a tebi je to beskorisno! Како оно беше, "корпорација је генијални изум који омогућава индивидуалне профите, без индивидуалне одговорности". Наравно, за тебе ни то није спорно.Opklade?!:rofl: Pricas o fjucersima i forvardima (barem onaj deo o kursevima i kamatnim stopama ima smisla, ostalo su nebuloze)? Niceg tu spornog nema, u pitanju su sasvim normalni finansijski derivati, koji imaju svoju svrhu i ulogu. :facepalm Није ту ништа нормално, већ ти посматраш ствари здраво за готово, уместо да критички размишљаш.Drugo, po tebi je devizno trziste (mesta na kome se trguje devizama, i utvrdjuju devizni kursevi) beskorisno? Jbt, nemam reci..Чуј бескорисно. Опасно и штетно! Страним валутама не би смело да се тргује као да је реч о некаквој роби :kreza:
Mozda zato sto mi nemamo proizvodnju, a to je glavni nas problem.;) Smanjenje osnovne kamatne stope, imao bi veci uticaj na dalje povacanje inflacije, nego na porast ponude..Аха, а та производња ће да покрене сама од себе? Новац, ликвидност, повољни и зашто не бескаматни кредити, шта то беше?
Pa, dobro, ali kakve to ima veze sa onim sto sam napisao?!Има везе, зато што је толико тога у економској теорији и пракси изврнуто наопачке, а ти их браниш као да живимо у некаквој златној ери :kreza:
Zasto bi on isao meni u bilo kakav prilog?:facepalm Ne razumem..Видиш, за разлику од Аристотела, данашњи економисти немају појма шта је то новац. Изем ти такву науку :)
Lupezima treba zakonom zabraniti da koriste internet!:p Haha, sta covek izjavi i ostade ziv!!:rofl:Немој рећи двапут, већ пробај да објасниш где је уопште основ и оправдање за обрачун камате. И не мораш журити, размисли натенане :a_whistli

Doolio
30.12.2011, 23:35
Јел треба да те цитирам или ћеш се сетити да си после написао кристално јасно ''друштвене науке'', не ''наведене'' или ''неке'' него ''друштвене''?

Под два, друштвене науке се међусобно прожимају, у праву (које јеси навео, а које је дивна наука, свако ко каже супротно очигледно о праву зна из филмова или мисли да је правник или судија исто што и правна наука или изједначава науку са јус позитум, што нема везе једно с другим) су заступљене и филозофија и историја и социологија и психологија рецимо. И то у ОГРОМНОЈ мери. Социологија је заправо психологија, историја и филозофија примењена на друштво као систем. Економија коју толико спомињеш и није класична друштвена наука (као што су то рецимо правна наука или филозофија) већ представља више, не баш, али ајде да се тако изразим, практичну дисциплину, а у којој има више математичких формула.

Под три, а на ово бих жарко желео одговор, кажеш рецимо уметност је кул, а пре тога си рекао да су друштвене науке бескорисне јер немају практичну примену директног типа, а у екстремним условима, рецимо постапокалиптичном окружењу. Ниси доследан, зашто би ти уметник био кориснији од економисте? Зато што је готивнији? Не причамо о готивности, причамо о томе да ли је нешто бескорисно или не. Ја се теби нисам обратио јер ти не волиш нешто, већ кажеш да је бескорисно, а потом дајеш пример за то, који нећу ни да коментаришем колико нема везе са животом.
Дакле, ајмо опет. Рекао си да су друштвене науке бескорисне. Потом си дао пример којим си објаснио зашто су бескорисне. Онда долазиш и кажеш ''е, па нисам рекао све, рецимо ове су занимљиве''. ???
Океј, нека буде, те су занимљиве. Остаје проблем бескорисности. Дакле, пример за бескорисност је применљивост тих знања у екстремном окружењу (јако фаличан, али није то поента, поента је то што ти причаш пет ствари различитих). Реци ми како би ти у тој ситуацији неки уметник био кориснији од социолога? Он је исто толико бескористан ту са својом професијом. А опет, изгледа да аминујеш уметност, а анатемишеш ту социологију, зашто кад су заправо оба бескорисна у том твом референтном систему? Дакле, ти си почео да причаш о томе шта ти је симпатично, иако и даље бескорисно (јер је сликар као такав бескористан у екстремној ситуацији а грађевинац није).

Дакле, то што ти не волиш нешто, а нешто волиш, то је твоја ствар и за то ти никад нећу ништа рећи, нити се упустити у дискусију. Међутим, ти си рекао нешто сасвим друго и зато сам се умешао да напишем да то што си рекао није тачно. Као одговор мени, написао си фактички да су неке друштвене науке занимљиве. Али ја сам их ставио у твој пример где доказујеш бескорисност неке науке и видео сам да су и те науке бескорисне у тој ситуацији. Дакле, опет су све бескорисне по теби. На почетку смо.

Miki1987
31.12.2011, 0:31
Јел треба да те цитирам или ћеш се сетити да си после написао кристално јасно ''друштвене науке'', не ''наведене'' или ''неке'' него ''друштвене''?

Под два, друштвене науке се међусобно прожимају, у праву (које јеси навео, а које је дивна наука, свако ко каже супротно очигледно о праву зна из филмова или мисли да је правник или судија исто што и правна наука или изједначава науку са јус позитум, што нема везе једно с другим) су заступљене и филозофија и историја и социологија и психологија рецимо. И то у ОГРОМНОЈ мери. Социологија је заправо психологија, историја и филозофија примењена на друштво као систем. Економија коју толико спомињеш и није класична друштвена наука (као што су то рецимо правна наука или филозофија) већ представља више, не баш, али ајде да се тако изразим, практичну дисциплину, а у којој има више математичких формула.

Под три, а на ово бих жарко желео одговор, кажеш рецимо уметност је кул, а пре тога си рекао да су друштвене науке бескорисне јер немају практичну примену директног типа, а у екстремним условима, рецимо постапокалиптичном окружењу. Ниси доследан, зашто би ти уметник био кориснији од економисте? Зато што је готивнији? Не причамо о готивности, причамо о томе да ли је нешто бескорисно или не. Ја се теби нисам обратио јер ти не волиш нешто, већ кажеш да је бескорисно, а потом дајеш пример за то, који нећу ни да коментаришем колико нема везе са животом.
Дакле, ајмо опет. Рекао си да су друштвене науке бескорисне. Потом си дао пример којим си објаснио зашто су бескорисне. Онда долазиш и кажеш ''е, па нисам рекао све, рецимо ове су занимљиве''. ???
Океј, нека буде, те су занимљиве. Остаје проблем бескорисности. Дакле, пример за бескорисност је применљивост тих знања у екстремном окружењу (јако фаличан, али није то поента, поента је то што ти причаш пет ствари различитих). Реци ми како би ти у тој ситуацији неки уметник био кориснији од социолога? Он је исто толико бескористан ту са својом професијом. А опет, изгледа да аминујеш уметност, а анатемишеш ту социологију, зашто кад су заправо оба бескорисна у том твом референтном систему? Дакле, ти си почео да причаш о томе шта ти је симпатично, иако и даље бескорисно (јер је сликар као такав бескористан у екстремној ситуацији а грађевинац није).

Дакле, то што ти не волиш нешто, а нешто волиш, то је твоја ствар и за то ти никад нећу ништа рећи, нити се упустити у дискусију. Међутим, ти си рекао нешто сасвим друго и зато сам се умешао да напишем да то што си рекао није тачно. Као одговор мени, написао си фактички да су неке друштвене науке занимљиве. Али ја сам их ставио у твој пример где доказујеш бескорисност неке науке и видео сам да су и те науке бескорисне у тој ситуацији. Дакле, опет су све бескорисне по теби. На почетку смо.

Ниси гледао контекст дискусије. Не можеш да ускочиш у једну реченицу, а да не консултујеш остале постове које је неко написао. Чак не мораш да идеш даље, јер у самом посту где се помиње бескорисност друштвених наука ти је одговор. А контекст је Кузмина колумна и пост-апокалиптично друштво :)
На чијем почетку су најпотребнији људи који знају нешто да створе. Тек када дође каква-таква удобност, онда крећу филозофирања.
Остајем при томе да ми се од адвоката, банкара и новинара повраћа.
Уметник је наравно за појединца много кориснији од једног социолога. Ја стварно немам научну студију која би ово поткрепила чињеницама, али то је само моје мишљење.

Doolio
31.12.2011, 0:49
Ако ћемо тако, неће ти ни фармацеут помоћи, пре онда поведи своју бабу јер зна разне траве боље од фармацеута вероватно:) У екстремним условима све те ствари бледе, просто, све струке су мање-више ''бескорисне'' ако те јури носорог рецимо:) осим ако си неки гимнастичар или атлетичар нпр.

Различите су примене различитих наука. Рецимо, можда би неки психолог изманипулисао десеторо корисних ликова да иду са њим и експлоатисао би их, а сви би били мирни и слушали га јер би их држао на узици гомилом психолошких трипова.

Ако ћемо индивидуално, опет је најважнија физичка спрема, искуство у таквим ситуацијама и тако те ствари, тако да је ту акценат бачен на војнике или професионалне фајтере или неке заебане спортисте или Папуанце који би ебали кеве са стрелама и аутдор преживљавањем.
А можда је неки сликар црни појас у каратеу и воли окупљања младих горана, па би се снашао сто пута боље од неког просечног грађевинца који би сео и плакао и викао ''ебале вас сојенице, дајте ми малтер, па ћу знати нешто да направим''.

Остајем при томе да ми се од адвоката, банкара и новинара повраћа.
Уметник је наравно за појединца много кориснији од једног социолога. Ја стварно немам научну студију која би ово поткрепила чињеницама, али то је само моје мишљење.

А ја ти опет кажем да правна наука нема везе са адвокатима. Наука. Грађевинац може бити силоватељ, али то нема везе са грађевином. Причао си о наукама. То што код нас на правном бораве опортунисти сумњиве интелигенције, а институцијом управљају бивши опортунисти сумњиве интелигенције, али без скрупула, то је нека петнаеста прича и опет могу да се вратим на то да наука као таква нема везе са тим и причу о концепту и тренутној просторно-временској манифестацији кроз праксу. У правној науци НЕ ПОСТОЈИ ништа што би било кога навело да повраћа, напротив, у питању је једна мисаона дисциплина стара хиљадама година са јако лепим и интересантним стварима. А ако ћемо о примени, правници треба да јако добро познају логику, организацију и размишљање у том смеру, на било ком нивоу, што може јако добро да дође ако се друштво ресетује. Није правник да само дође и тумачи закон, он може да води фирму (под фирмом подраумевам било какво удруживање, добар правник ће добро да води и групу ловаца и да организује лов у палеолиту, није битан временски оквир), може да дође са идејом организације, може да дође са основним логичким поставкама на којима се организује друштво (било где, било када и било колико велико друштво), може да уреди заједницу итд итд итд.

Miki1987
31.12.2011, 1:46
Само ми још реци да је и Марксизам корисна наука.
Просечни грађевинац би знао да смути малтер и да направи бетон, јер има посебан предмет који се зове БЕТОН. Знаш и сам да су објекти у старом Риму зидани бетоном, који је као изум био изгубљен током средњег века, да би био поново откривен у 18. веку.
Те ствари су од фундаменталног значаја за човечанство. Исто тако постоје и ствари које су мање важне. Зато немој да ми кажеш да су све науке подједнако важне, када то једноставно није истина.
Кад си већ код организације, добро би нам дошао и један менаџер, са Мегатренда по могућству. Да копа у нашем руднику. :a_whistli

Doolio
31.12.2011, 2:41
Не, рећи ћу ти да су те ствари више важне за човечанство, а не мање. Али добро, можда то схватиш временом, можда не.

Због твог тона и поготово овог спина са менаџером са мегатренда се повлачим из дискусије. Не желим да се гађамо трамвајима и глумимо интернет конане.

Miki1987
31.12.2011, 2:43
А шта рећи за јурњаву са носорогом и релативизацијом свега?

lijenština
31.12.2011, 6:24
Ako bude apokalipsa nadam se da ću da budem u sred srede - recimo nultu tačku udara komete/asteroida. Lepo isparim i ćao. A preživeli neka se zabavljaju sa upisom na neki MegaMutant fakultet - katedra za kanibalizam. :D

Jim Bravura
31.12.2011, 12:38
Само ми још реци да је и Марксизам корисна наука.Како да не :kreza: Ево види шта све лепо можеш научити. Додуше, могуће да су ове делове изоставили са предавања:
yZmHjXpS3LE

White Ripper
31.12.2011, 13:21
Upravo to! Ti ljudi su prosli nesto drugo, imaju neka druga saznanja, ali ih je ljubav prema necemu nagnula da se posvete tim drugim interesovanjima. Ja sam, eto, glupi bankar (:facepalm), ali me izuzetno privlaci klasicna knjizevnost, pa sam lepo sebi priustio licnu biblioteku sa nekoliko stotina knjiga. Niko u mojoj porodici nije sklon citanju, tako da je sve to poteklo od moje inicijative..

Nije dete neki robot, pa da se vaspitava (programira) kao sto Qzma to misli. Osim kucnih, postoje mnogi drugi uticaji na koje ce ono podleci, a verovatno najsnazniji od svih je uticaj druge dece. Pobogu, i ja sam djuskao uz 'Tek je dvanaes' sati', kada sam bio u osnovnoj skoli, a sada me je blam kada o tome razmisljam.

Glavni motiv ovog teksta je cist sebicluk autora. Ponovo on sebe stavlja iznad svega i svakog, i svoje licne frustracije prebacuje na neko imaginarno bice. A sve je to odraz nesigurnosti i nezadovoljstva samim sobom. Mislim da sam zavrsio sa citanjem njegovih kolumni (vec duze vreme mislim da su krsh najobicniji)..
Prvi boldovani dio.
Uzimaš dovoljno para? Ako je odgovor da, onda te boli uvo i u tom slučaju ništa ti ne fali ;)
Drugi boldovani dio.
S ovim "programiranjem" se apsolutno slažem. Psihologija sama kaže da čovjek jeste tabula rasa ali se ne popunjava samo usvajanjem određenih vrijednosti i osobina (kako bihejvioristi misle). Tu postoji mnogo faktora, eto npr. "frojdovski" faktori recimo.
Treći boldovani dio.
Apsolutno se slažem! Lično nezadovoljstvo iskazuje preko kolumni. Iskreno se nadam da Kuzmanović nije bio ozbiljan kad je pisao ovu poslednju kolumnu, već da je neke djelove pisao iz čisto estetskih razloga. Taman posla da neko ispira mozak djetetu od rođenja igrama, star warsom i ostalim. Sve je to fino, ali čitav život posvetiti tome je katastrofa. Igrač sam, volim da gledam filmove, slušam muziku, ali to su samo sporedne aktivnosti u mom životu, ili kako je u nekom od pisama Kuzmanović rekao "neke od ispunjavajućih životnih aktivnosti".

Mali Mrav
31.12.2011, 16:38
Људи који владају Србијом не живе у Србији. Ови домаћи су само подизвођачи. Друго, да је тако како кажеш, не би се ти професори тискали у реду за управне одборе, којекакве агенције и савете, руку под руку са политичком и финансијском мафијом. Очигледно им такво друштво импонује. Не кажу џабе с ким си такав си. Сем тога, рекох да постоји неколико изузетака који како тако критикују власт и говоре истину народу, па су и даље живи.


Ja sam rekao da treba odvojiti sam fakultet i ono sto se izucava na njemu od licnih karakteristika ljudi koji ga zavrse. Ako su vodeci ekonomisti smradovi, ne znaci da oni ne znaju kako treba da se radi, mozda iz bilo kog razloga zele da rade upravo suprotno od toga. A to "s kim si,takav si" je poprilicno relativno, s obzirom da svi zivimo na istoj planeti i svi smo nekako "zajedno":D

Slediti analogiju "Dinkic je oterao zemlju u 3 lepe, a on je zavrsio ekonomski fakultet, sledi da je ekonomski fakultet glup" je totalno idiotski. Ne kazem da je ekonomski ili bilo koji fax u Srbji savrsen fax (daleko od toga), ali nijedan od njih nije "beskoristan" kako vi kazete. Upravo je poenta da se svi sadasnji ekonomski problemi (bilo vestacki izazvani od strane uticajnih krugova, bilo prirodni) sto vise proucavaju na ekonomskom fakultetu koji bi trebalo da evoluira zajedno sa sticanjem novog znanja.
A reci mi jesam li u pravu: mislis da je 90+% ekonomskih zakona napravljeno od strane par porodica (ili neko na koga sumnjas) i da su one nametnule fakultetima nacin na koji ekonomiju treba izucavati? Pa cak i ako tim pogledom posmatras ekonomiju onda opet ima smisla proucavati takav sistem jer, ako izuzmemo nedodirljive, opet imamo citav svet ostalih koji bi u takvom nametnutom okviru pokusavali da osvoje sto vise bogatstva za sebe. Opet nije "beskorisno". Ja u celoj prici o teoriji zavere ostajem po strani i ostavljam mogucnost da su obe strane u pravu.

Za Mikija, dobro ti znas da napravis cement recimo, ali nemas pojma kako da nadjes hranu i sta sad, sta ce ti kuca i svo to znanje iz gradjevine ako gladujes i umres od gladi? Pominjes ekstremnu situaciju kao sto je nuklearni rat i pretpostavljas da bi tu neka znanja bila vaznija od drugih, sto je sigurno tacno, ali u uslovima stabilnosti vidis da ekonomisti (na srecu ili na zalost, ja vise naginjem ka ovom drugom) imaju mnogo veci uticaj od gradjevinara, poljoprivrednika ili lekara. Jel to znaci da su u uslovima mira ekonomisti "bolji" od ostalih? Ne, naravno.

JohnnyNT
31.12.2011, 16:50
Manite se gluposti, zna se u čijim se rukama (sinova Izrailja) nalaze sve te banke koje stvaraju lovu ni iz čega, uništavaju ljude i gledaju da u dužničkom ropstvu drže svaku državu i ceo svet.Nema diskuije kakav je taj ekonomsko-finansijski sistem - on je loš.

Mali Mrav
31.12.2011, 17:15
Manite se gluposti, zna se u čijim se rukama (sinova Izrailja) nalaze sve te banke koje stvaraju lovu ni iz čega, uništavaju ljude i gledaju da u dužničkom ropstvu drže svaku državu i ceo svet.Nema diskuije kakav je taj ekonomsko-finansijski sistem - on je loš.

Sad ce Lijenstina da kaze koja je ovo logicka greska :D

Medvedenko
2.1.2012, 6:41
Sviđa mi se ova Q-ina kolumna, sa moje dvoje dece i ja sam se bacao u slično razmišljanje, koje je najoptimalnije obrazovanje za mlade umove? :icon_scra
Ja kao dugogodišnji SF fan (fala Bogu i moja žena je isto), na pitanje da li je SF preduslov za pravi put naše mladeži, rekao bih jedno mooooožda. :paranoia:
Ne želim da negiram MK-ov put životnog/duhovnog uzdizanja preko SFa i igrica, ali ako će LK živeti život MK-a, ko će živeti život LK-a?
Ne bi mu trebalo nametati uticaj sredine, već posmatrati dete i proceniti ka čemu ima sklonosti.

Belfegor
3.1.2012, 2:37
Jadan mali :to_care:

horrorbiske
3.1.2012, 22:44
SF zaluđenici su mi uvek izgledali kao beznadežni paćenici.To što autor ovog tekstuljka(kolumne) smatra da je cool biti budala, to je njegovo lično mišljenje, po principu "čega se pametan stidi...".

namcor
4.1.2012, 17:12
Da sam bio vredan i završio psihologiju, na osnovu pojedinih postova na ovoj temi bih mogao da uradim doktorat :) Izgleda da je Quzma katalizator za ispoljavanje gluposti, netrpeljivosti i ostrašćenosti svih vrsta. Čovek je ili prošao vrhunsku obuku za "neokortikalni rat" ili je tempirana bomba :D

Da se uozbiljim:
1. Dete nije robot (kako je već neko rekao) i nemoguće je predvideti da li će izlaganje SF sadržaju od ranog detinjstva kod njega stvoriti "zaluđenost", odbojnost ili ravnodušnost.
2. Društvene nauke nisu "glupe", ali je činjenica da se globalno (i lokalno) nakupilo previše kojekakvih birokrata, menadžera, finansijskih i marketinških stručnjaka i "stručnjaka", berzanskih i drugih posrednika koji su na nekoj društvenoj i platnoj lestvici (nezasluženo) prilično visoko kotirani i to stvara nezadovoljstvo i otpor.
Neko je pomenuo i filozofiju: daleko od toga da je beskorisna, ali postoje ljudi koji u "filozofiranju" toliko preteraju da postaje apsurdno i besmisleno. Od kakve je danas koristi neko kome je glavni posao da lelemudi, da izvodeći kojekakve verbalne egzibicije zbunjuje ljude ili da se pita da li je sve iluzija? Od kakve su koristi kojekavi sociolozi i filozofi kojima je zanimanje "gost u Dnevniku"?

Miki1987
4.1.2012, 17:31
Намћоре у праву си, али да ли може у природној науци неко да те лаже и да прича глупости? Не може, јер је то наука која може да се примени и која иза себе има формуле на основу којих постоје резултати. Не може да буде и овако и онако.

Погледај један пример. Јуче гледам преглед године на Б92 и иде прича о пресуди генералу Перишићу.
Кажу, двојица судија су били да се казни по 12 тачака оптужнице, а један судија је био против. Па како мајку му може да буде по некима крив, по некима не? Каква је то наука, која за последицу нема јасан резултат? Типа може да буде, а не мора да значи :)

Medvedenko
5.1.2012, 13:00
Eto, kako se pravih stvari da kaže, čovek seti tek kasnije?
Verujem da su većina ljudi ovde, gejmeri.
A ko od nas gejmera voli u igrici linearno okruženje? To je oduvek bio minus za igru.
Zašto onda detetu da okoliš učinimo linearnim?
Open world ftw

Jim Bravura
5.1.2012, 16:05
a ko od nas gejmera voli u igrici linearno okruženje? To je oduvek bio minus za igru.
zašto onda detetu da okoliš učinimo linearnim?
Open world ftwКако коме, за мене је то плус. Линеарна значи фокусирана на тачно одређен циљ, тј. фаворизује упорност и стрпљење, поготово на већим тежинама, што мени апсолутно одговара. Нема лепшег осећаја него кад срушиш неку препреку што ти је (дуго) правила проблем. Нелинеарне игре су ми углавном досадне и њих избегавам, јер не волим да лутам без неког циља. Али опет, ако неко то воли, само напред.

П.С. Стицање широког знања је индивидуална ствар. Ако дете има такве склоности и таленте, онда ће оно само да истражује све што га занима. Нормално, ако су и родитељи такви, онда ће читав процес ићи брже.

Dekip
15.1.2012, 11:35
"...zubima otvara pivske flase..."!?:facepalm
Е мој фрајеру, већ те видим како пиво отвараш отварачем и пијеш из чаше од два деци.
Ја сам већ дошао до стадијума да га отварам обрвама. И да, од чаша у обзир долазе само кригле.

Dreamfall
15.1.2012, 13:57
SF zaluđenici su mi uvek izgledali kao beznadežni paćenici.To što autor ovog tekstuljka(kolumne) smatra da je cool biti budala, to je njegovo lično mišljenje, po principu "čega se pametan stidi...".

:eek: :facepalm

Pa iz SF ostvarenja naucnici cesto crpe inspiraciju za tehnoloske inovacije bez kojih danas niko ne moze (podmornice,rakete,laseri,hologrami,LCD ekrani, trikoderi :D ), a verujem da mislis da su ti naucnici i inzenjeri koji su ti omogucili da danas imas struju i grejanje beznadezni pacenici zato sto gube vreme na tamo neke skole, a ne vise u gradu po 5 sati i ne slusaju turbo folk :kreza:?

Inace poslednje dve Kuzmine kolumne su zakon...samo neka tako nastavi :tapsh:

lijenština
17.1.2012, 10:10
Rakete ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Fire_Arrow

U pitanju je povratna sprega. Takođe, pisci crpe ispiraciju iz dosadatadašnjih znanja iz nauke i života.

Uzmimo recimo mobilni telefon - komunikator iz Star Treka. Voki-toki (Walkie - Talkie) je nastao za vreme Drugog svetskog rata - pre toga su postojali bežični telegrafi. Nije teško zamisliti savršeniju, manju spravu koja je bez žica.
http://en.wikipedia.org/wiki/Walkie_talkie

Pamti se uspeh, ali ne i promašaji.
Slično se može reći i sa Filozofijom -recimo reći će se Demokrit je bio pravu u vezi atoma, ali će se preći preko nebrojeno drugih koji su lupali. Da je taj metod uspešan došlo bi do približavanja stavova po tom pitanju tokom vremena. Tepih bombardovanje idejama od kojih neke pogode cilj na kraju nauka mora da čisti i kaže jeste Demokritovo shvatanje je najpribližnije istini. Ali treba stići do toga, a to je muka živa. :)

horrorbiske
18.1.2012, 15:30
:eek: :facepalm

Pa iz SF ostvarenja naucnici cesto crpe inspiraciju za tehnoloske inovacije bez kojih danas niko ne moze (podmornice,rakete,laseri,hologrami,LCD ekrani, trikoderi :D ), a verujem da mislis da su ti naucnici i inzenjeri koji su ti omogucili da danas imas struju i grejanje beznadezni pacenici zato sto gube vreme na tamo neke skole, a ne vise u gradu po 5 sati i ne slusaju turbo folk :kreza:?

Inace poslednje dve Kuzmine kolumne su zakon...samo neka tako nastavi :tapsh:
Povezuješ napredak nauke i tehnologije isključivo sa kraduckanjem ideja iz SF , što ne odgovara istini.99,99% tehničkih inovacija nije imalo nikakve veze sa SF romanima, stripovima, filmovima itd.

White Ripper
19.1.2012, 0:24
^^^
Potkrijepi argumentima i primjerima. ;)

Evo ti jedan primjer koji obara tvoju neosnovanu tezu.
Žil Vern je pisao roman o podmornicama ("20 hiljada milja pod morem") prije nego što je ona bila uopšte osmišljena, a kamoli izgrađena.

Mali Mrav
19.1.2012, 2:27
^^^
Potkrijepi argumentima i primjerima. ;)

Evo ti jedan primjer koji obara tvoju neosnovanu tezu.
Žil Vern je pisao roman o podmornicama ("20 hiljada milja pod morem") prije nego što je ona bila uopšte osmišljena, a kamoli izgrađena.

http://en.wikipedia.org/wiki/Submarine

The first submersible with reliable information on its construction was built in 1620 by Cornelius Jacobszoon Drebbel, a Dutchman in the service of James I of England


In 1870, the French writer Jules Verne, inspired by the recent efforts of Monturiol and of his own navy, published the science fiction classic 20,000 Leagues under the Sea, which concerns the adventures of a maverick inventor of the Nautilus, a submarine more advanced than any at the time. An international success, the story encouraged inventors around the world to work towards making such a vehicle a reality.

Nisi 100% u pravu.

Miki1987
19.1.2012, 2:47
Не причамо о кади која може да зарони 2 метра, већ од подморници која рони километрима дубоко, има свој погон итд.

Mali Mrav
19.1.2012, 2:58
Не причамо о кади која може да зарони 2 метра, већ од подморници која рони километрима дубоко, има свој погон итд.

Ripper je rekao da je Zil Vern izmislio podmornicu sto nije tacno, a cak je i pre objavljivanja knjige postojala vrsta podmornice koja nije radila na ljudski pogon. Vern je dao ideju sledecoj generaciji naucnika kako da usavrse podmornicu (mozda bi naucnici znali to i bez njega, ko zna). Mislim da je generalno mali procenat izuma potekao od umetnika, vise je to bilo nadogradjivanje izuma koji vec postoje. Ne mislim da je to zato sto su umetnici glupi vec zato sto jednostavno ne znaju fiziku/hemiju/stagod dovoljno dobro da bi bili sposobni da izmisle izum koji bi celo covecanstvo koristilo. Naravno, verujem da ima i izuzetaka

horrorbiske
19.1.2012, 6:37
To nema nikakve veze sa SF freakovima i zaluđenicima.Ukoliko je neki pronalazač nešto iskoristio iz nekog SF ostvarenja, taj sigurno nije bio neki SF freak , nego praktičan čovek koji je negde nešto video što može da iskoristi , a verovatno nije uopšte mario za SF žanr kao takav.

Ima određenih ideja iz SF žanra koje su kasnije našle praktičnu primenu, ali 99,99% SF ideja su bile neopevane gluposti.Treba videti kako su SF pisci(i popularni naučnici) zamišljali budućnost pre 30, 50 ili 100 godina.Pošto je to vreme "budućnosti" došlo može se reći da uglavnom te njihove ideje nemaju nikakve veze sa realnošću još manje im se može naći praktična primena.

Sada ja mogu da nabacam gomile neverovatnih ideja šta bi bilo kada bi bilo, i verovatno će bar 1 od 1000 moći u nekoj doglednoj budućnosti da se za nešto iskoristi, ali to je samo 1 promil.

Dekip
19.1.2012, 14:58
Какви сте ви краљеви...
Машта (у овом случају СФ) је свакако у одређеној мери одговорна за многа достигнућа. Браћи Рајт није само пуфнуло у глави па да направе авион.
Е сад, шта је старије, јаје или кокошка...

Miki1987
19.1.2012, 17:17
Какви сте ви краљеви...
Машта (у овом случају СФ) је свакако у одређеној мери одговорна за многа достигнућа. Браћи Рајт није само пуфнуло у глави па да направе авион.
Е сад, шта је старије, јаје или кокошка...

Тачно тако. Сам мит о Дедалу и Икару је својеврсни СФ тог времена.
Шта је СФ него уобличавање тежњи и снова људи? Путовање на Месец?

Освајање свемира, телепортација, путовање кроз време, клонирање људи. Биће кад тад.

Dreamfall
21.1.2012, 21:10
99,99% SF ideja su bile neopevane gluposti...može se reći da uglavnom te njihove ideje nemaju nikakve veze sa realnošću još manje im se može naći praktična primena.

Navedi neke od tih 99,99% ideja koje su bile neopevane gluposti...

Dobar broj ideja, iz pravih Science Fiction ostvarenja, sa napretkom tehnologije mozda nekad moze da se sprovede u delo...ja navijam za ostvarenje ovih SF ideja Warp drive (http://en.wikipedia.org/wiki/Warp_drive_%28Star_Trek%29) , Hyperdrive (http://stargate.wikia.com/wiki/Hyperdrive)

:nov_guita

horrorbiske
24.1.2012, 0:59
Navedi neke od tih 99,99% ideja koje su bile neopevane gluposti...

Dobar broj ideja, iz pravih Science Fiction ostvarenja, sa napretkom tehnologije mozda nekad moze da se sprovede u delo...ja navijam za ostvarenje ovih SF ideja Warp drive (http://en.wikipedia.org/wiki/Warp_drive_%28Star_Trek%29) , Hyperdrive (http://stargate.wikia.com/wiki/Hyperdrive)

:nov_guita
Upravo su te 2 stvari što si naveo neopevane gluposti.Meni nekako deluje jadno da se neko ko ima 14+ godina zamlaćuje glupostima kao što je warp pogon i slično.Ti filmovi/serije su pravljeni za jednokratnu zabavu širokih masa, a to ne treba shvatati preozbiljno.Uglavnom je reč o space operama kao najkomercijalnijem delu SF koje prilično zaglupljuju konzumente.

player1
24.1.2012, 11:20
Dok je jedan Star Wars klasican primer space opere (bajke u svemiru), previse je "plitko" posmatrati Star Trek serijal na taj nacin.

Dekip
24.1.2012, 17:52
....Uglavnom je reč o space operama (Star Wars - моја примедба) kao najkomercijalnijem delu SF koje prilično zaglupljuju konzumente....
Star Wars заглупљује људе?
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Sass Drake
24.1.2012, 18:34
Dok je jedan Star Wars klasican primer space opere (bajke u svemiru), previse je "plitko" posmatrati Star Track serijal na taj nacin.

Star Trek valjda. :D

BTW, jedino sam u Star Treku Zemlju vidio kao pravi raj na zemlji. :)

player1
24.1.2012, 23:12
Greska moja... ispravljeno.

lijenština
26.1.2012, 12:31
Star Wars заглупљује људе?
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Epizode I, II, i III da. :p Vidi samo šta su uradili Dart Vejderu. :D

WWaLxFIVX1s