PDA

Prikaži potpunu verziju : Vise mesta na hard disku


chox
25.10.2005, 20:37
Naime,moj hard je izuzetno mali (5 GB) ali sam na njega ipak uspeo da stavim Win XP i SP2,i da mi ipak ostane nesto slobodnog prostora.E sada,da li bi mogao jos nekako da smanjim folder u kome je instaliran Xp?kojekakvim trikovima,brisanjem sam uspeo da sam win xp smanjim na nekih 1,5 gb,zajedno sa SP2.

P.S. Ako nemate nikakvu ideju,objasnite mi kako bi mogao najlakse da pored ovog harda ugradim jos jedan (polovan ili nov).Nemam bas mnogo iskustva oko hardvera,pa bi mi dobro dosle neke slike koje pokazu kako to sve treba da se poveze i uradi.poz1:confused:

Reloader
25.10.2005, 21:12
Prvo kupi neki hard pa cemo lako da ti objasnimo... :)
BTW. Pazi koju plocu imas da bi znao kakav hard ti pasuje posto pretpostavljam da je u pitanju neki stariji komp...

A kako da smanjis prostor Win-a? Pa mogao bi da iskljucis System Restore (sto bas i nije pozeljno) a mozes i da kompresujes fajlove koje ne koristis...

KIBLA`s
26.10.2005, 0:13
sfc /purgecache kucaj u run
ovo moze da ti pomogne
pomocu ovoga mozes da smanjis velicinu WIN direktorijuma
a posto imas samo 5 GB zauvar je svaki b :)

G.G.
26.10.2005, 1:28
P.S. Ako nemate nikakvu ideju,objasnite mi kako bi mogao najlakse da pored ovog harda ugradim jos jedan (polovan ili nov).Nemam bas mnogo iskustva oko hardvera,pa bi mi dobro dosle neke slike koje pokazu kako to sve treba da se poveze i uradi.poz1:confused:

Ako je takva situacija onda je najbolje da ne cackas sam vec odnesi kuciste u firmu gde budes kupio hard i nek ti ga oni ugrade.

bobzilla
28.10.2005, 0:49
Naime,moj hard je izuzetno mali (5 GB) ali sam na njega ipak uspeo da stavim Win XP i SP2,i da mi ipak ostane nesto slobodnog prostora.E sada,da li bi mogao jos nekako da smanjim folder u kome je instaliran Xp?kojekakvim trikovima,brisanjem sam uspeo da sam win xp smanjim na nekih 1,5 gb,zajedno sa SP2.

Koja je mašina u pitanju? Recimo, install 98-ice zauzima samo 200mb (a može i to da se steše)... A za još veću uštedu... Pa mislim da možda jedan od business card Linuxa mogu da stanu na 50-70 Mb. :p

P.S. Ako nemate nikakvu ideju,objasnite mi kako bi mogao najlakse da pored ovog harda ugradim jos jedan (polovan ili nov).Nemam bas mnogo iskustva oko hardvera,pa bi mi dobro dosle neke slike koje pokazu kako to sve treba da se poveze i uradi.poz1:confused:

Zašto izmišljati toplu vodu...
http://www.5starsupport.com/tutorial/hdrive.htm
http://www.romulus2.com/articles/guides/manichdd/manic_installhdd1.shtml

U Mikru su nekad davno prenosili foto priču o podešavanju i instalaciji raznih uređaja... Mislim to je vrlo jednostavna stvar i brzo ćeš naučiti.

vladale
28.10.2005, 21:28
Ne razumem zasto je System Restore rizicna opcija. On samo sluzi za gluposti i moze lako da pokvari racunar. Eto ja jedanput resio da ga vratim, a on mi na kraju prijavio da ne moze da ga vrati i onda nisam mogao da ukljucim system. Moram sam u safe modu da ga reinstaliram... Svim korisnicima pozeljno da iskljuce System Restore, ionako za nista ne sluzi i samo zauzima mb-e ;)

Reloader
28.10.2005, 23:22
Ne razumem zasto je System Restore rizicna opcija. On samo sluzi za gluposti i moze lako da pokvari racunar. Eto ja jedanput resio da ga vratim, a on mi na kraju prijavio da ne moze da ga vrati i onda nisam mogao da ukljucim system. Moram sam u safe modu da ga reinstaliram... Svim korisnicima pozeljno da iskljuce System Restore, ionako za nista ne sluzi i samo zauzima mb-e ;)

Meni je nekoliko puta bas pomogao. Jes' da je napravljen suntavo kao i svaka M$-ov program ali sluzi svrsi... a sto se tice mesta, moze da se smanji mesto koje ce da zauzima...

bobzilla
29.10.2005, 2:06
Svim korisnicima pozeljno da iskljuce System Restore, ionako za nista ne sluzi i samo zauzima mb-e ;)

Ne znam baš... Posle kratkog iskustva sa Win Me (pre par godina) naučio sam da cenim system restore. Ne smeta mi ovako i zato ga ne isključujem. Ni ne osećam ga u normalnom radu.

chox
3.11.2005, 11:34
Koja je mašina u pitanju? Recimo, install 98-ice zauzima samo 200mb (a može i to da se steše)... A za još veću uštedu... Pa mislim da možda jedan od business card Linuxa mogu da stanu na 50-70 Mb. :p



Zašto izmišljati toplu vodu...
http://www.5starsupport.com/tutorial/hdrive.htm
http://www.romulus2.com/articles/guides/manichdd/manic_installhdd1.shtml

U Mikru su nekad davno prenosili foto priču o podešavanju i instalaciji raznih uređaja... Mislim to je vrlo jednostavna stvar i brzo ćeš naučiti.

Cekaj gde mogu da se nadju ta foto uputstva iz Mikra na netu?mora da imaju to negde u svojoj arhivi...

bole
3.11.2005, 12:10
@chox

Probaj program XPLite, verzija 1.6, samo prije upotrebe detaljno procitaj help... Mozes mnogo prostora da ustedis ako znas sta mozes da iskljucis.

P.S. nemoj pokusati skidati internet explorer, kada sam to uradio tek sam shvatio koliko programa i ostalih gluposti koristi njegov engine :mad:

pozdrav:cool:

chox
3.11.2005, 15:44
jel znas ti sta treba a sta ne treba da se izblise ili iskljuci?ne snalazim se bas najbolje sa tim pa se plasim da ne zaje8em nesto...:(

vladale
3.11.2005, 17:49
Inace, ukoliko ti treba vise mesta mozes skinuti Windows Washer meni je nakon prvog ukljucivanja skinuo 600 nepotrebnih mb-a.

Guliver
5.11.2005, 22:45
s obzirom da ti je hard samo 5gb ne razumem kakvu mashinu to imash kada si instalirao XP sa SP2najpametnije je 98 ica

fazza
6.11.2005, 0:20
Ne razumem zasto je System Restore rizicna opcija. On samo sluzi za gluposti i moze lako da pokvari racunar. Eto ja jedanput resio da ga vratim, a on mi na kraju prijavio da ne moze da ga vrati i onda nisam mogao da ukljucim system. Moram sam u safe modu da ga reinstaliram... Svim korisnicima pozeljno da iskljuce System Restore, ionako za nista ne sluzi i samo zauzima mb-e ;)

Potpuno se slazem! System restore je tako loshe uradjena stvar koja praktichno nichemu ne sluzi, a moze i da napravi probleme. Pre sam ga koristio zbog nekih problema sa DivX codec-om, a onda sam skontao da mi je napravio vishe shtete nego koristi i iskljuchio sam ga jednom za svagda!

Em shto zauzima prostor na disku (danima sam se pitao gde mi je otishlo 3 giga prostora i onda skontao da je to napravio system restore :)), em shto usporava sistem, a ako radish system restore moze da se desi da neki fajlovi nestanu (iako ne bi trebalo) ili da se gomila fajlova preimenuje... Strashno!

dzambo
28.11.2005, 23:20
Ovaj...a gde se iskljucuje system restore.... Control panel\... I da mi ustreba verovatno ne bi znao da ga iskoristim

Chivan
28.11.2005, 23:28
Ovaj...a gde se iskljucuje system restore.... Control panel\... I da mi ustreba verovatno ne bi znao da ga iskoristim

Desno dugme na My Computer->Properties->System Restore pa podesiš za svaki drajv posebno.

Reloader
29.11.2005, 0:05
Potpuno se slazem! System restore je tako loshe uradjena stvar koja praktichno nichemu ne sluzi, a moze i da napravi probleme. Pre sam ga koristio zbog nekih problema sa DivX codec-om, a onda sam skontao da mi je napravio vishe shtete nego koristi i iskljuchio sam ga jednom za svagda!

Em shto zauzima prostor na disku (danima sam se pitao gde mi je otishlo 3 giga prostora i onda skontao da je to napravio system restore :)), em shto usporava sistem, a ako radish system restore moze da se desi da neki fajlovi nestanu (iako ne bi trebalo) ili da se gomila fajlova preimenuje... Strashno!

Tako sam i ja mislio pa sam se opekao kad mi je trebao. SyS Restore moze cesto da pomogne ali prosecni Srbin vise voli format c:

Prvi put cujem da sys res moze da *****e codece...

Prostor zauzima na disku koliki mu ti das, a kao sto mu ime kaze system restore vraca celu sliku sistema na prethodno vreme, pa i brise fajlove koji nisu postojali. Naravno, ti mozes da iskljucis sys res na particiji na kojoj su ti vazni fajlovi ;)

dzambo
29.11.2005, 0:12
Desno dugme na My Computer->Properties->System Restore pa podesiš za svaki drajv posebno.
Thx. Inace kako se vraca system na prethodno stanje?

Reloader
29.11.2005, 0:34
Preko start menija udjes u System Restore. Dalje ces se sam snaci....

jdusan
30.11.2005, 15:29
Slazem se sa Reloder-om. Postoje razlozi i za i protiv sys restore, ali je svakako vise onih za. Bitno je samo izvagati i odluciti koji su ti bitniji.
- oduzima prostor HDDa
- oduzima resurse racunara u odredjenim trenucima
- zezne sistem u slucaju lose izabrane povratne tacke
ali i
- posao za koji bi trebalo par sati (nekad i vise) zezanja zavrsi za 5 minuta.
Moje misljenje je da ga svakako treba ostaviti ukljucenog za izuzetne slucajeve a ne za igranje sa povratnim tackama i eksperimentisanje.

Ninoslav
1.12.2005, 19:43
A mozda da obrises sve sem zadnjeg restore-a?

Tutti
7.12.2005, 15:21
Ako hocete da Vam system restore zauzima manje prostora tj. da vam ostane samo zadnji restore point. Accessories - System tools - Disk Cleanup - More Options - System Restore (Clean Up). Tako ce te osloboditi dosta prostora na hard disku tj. pobrisacete sve ostale restore point osim zadnje.

Tesko da ce restore point napraviti stetu, meni je u par navrata pomogao, ali najcesce nije u stanju da resi problem.

Korisno je s vremena na vreme pokrenuti i Error Checking na disku. Ako primetite da vam nedostaje prostora na disku, a jednostavnim sabiranjem velicine foldera + sistemski rezervisanog prostora dobijete znatno manje prostora nego sto bi trebalo, moguce je da su neki sektori na hard disku ostali zaglavljenji (narocito posle nasilnog gasenja aplikacija, zamrzavanja sistema itd.). Posle pokretanja aplikacija windows ce ispraviti ove greske i vratiti vam uzurpirani prostor.

severijan
10.12.2005, 0:27
preporucujem program ACRONIS umesto system restore jer je mnogo laksi za upotrebu i ne zauzima nimalo rama.vise puta mi je spasao gomilu podataka.

dzambo
10.12.2005, 19:36
Jel smeju da se brisu Security update for win xp??? Imam preko 20 komada sto mi je automatski download-ovao.

Reloader
11.12.2005, 1:47
Nije preporucljivo

Oliver
11.12.2005, 4:33
Uključi kompresiju diska ako ti je ntfs

Marko_L
11.12.2005, 17:50
Ne znam čemu rasprava da li system restore valja ili ne valja, kada je isti praktično kao i svaka druga alatka koja dolazi uz Win Xp, ili u prevodu alatka za "prvu pomoć".Kao što recimo uz Win dobijate MS Paint koji može da se iskoristi za neko crtkanje, ali za ozbiljnije stvari ćete nabaviti Photoshop, Corel ili nešto slično, ili kao što uz Win XP dobijete Hyper Terminal, ali ćete za ozbiljnije stvari nabaviti, recimo, PC Anywhere, ili kao što dobijate Wordpad, ali ćete za ozbiljnije stvari koristiti MS Word ili neki drugi, bolji tekst procesor.Isti je slučaj sa system restore-om.Znači to je jedna alatka koja može, ali i ne mora da vam pomogne, jer svakako ukoliko imate neke jako bitne podatke na hardu, nikako nije preporučljivo oslanjati se samo na taj system restore, već ćete podatke zaštititi tako što ćete koristiti neki ozbiljniji program za to, kao što je recimo Norton Ghost za pravljenje imidža sistema i naravno bekapovati podatke na neki drugi medijum, drugi hard disk, CD, DVD...
Što se tiče originalnog pitanja, šta znam, lično smatram da hard disk od 5GB jednostavno nije primeren sistemu kao što je Win XP, jer iako u minimalnim zahtevima stoji hard disk od 1.5GB (ili u prevodu optimum je bar 2.5GB), jednostavno ne možeš očekivati komforan rad sa tako malo prostora.Mnogo je bolje da na takvoj konfiguraciji instaliraš Win98, a šta god radio sa XP-om na istoj, to će biti nekakvo "budženje", a tebi valjda treba stabilan sistem.Naravno, ovo je samo moje mišljenje.