PDA

Prikaži potpunu verziju : 12/2011 "Vitamin Q"


oluja
1.12.2011, 15:07
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29)" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Koristan link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=45891)

Bonton o komunikaciji na Internetu (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=882091&postcount=1)

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem? (http://www.sk.rs/2002/05/siji01.html)

SirDuck
2.12.2011, 15:29
Samo mi recite da pod vitamin Q ne misli na Quzma :boodala:

max888
2.12.2011, 15:36
Можда мисли на пеницилин... :d

VojaM
2.12.2011, 18:21
Samo mi recite da pod vitamin Q ne misli na Quzma :boodala:
Jok, misli na "onu stvar", samo je previše fin da to kaže.

Bre, može li jednom, samo jednom, neko da komentariše sam tekst, a ne okolne nebitne gluposti?

SirDuck
2.12.2011, 18:56
Jok, misli na "onu stvar", samo je previše fin da to kaže.

Bre, može li jednom, samo jednom, neko da komentariše sam tekst, a ne okolne nebitne gluposti?

Nisam čitao tekst. Samo pitam jer me je zanimalo.

M.C.
2.12.2011, 19:18
Blagodrag i Srbodlak... Genijalno. :to_care:

taXicity
2.12.2011, 20:11
Privatnost je i onako moderan izum. Kad smo svi živeli u selima pored neandertalaca svako je znao sve o svakome, sa jednom razlikom: niko nije zaradio milione tona medveđe kože od toga :D Ta bitka je izgubljena, nažalost, a rešenje je samokontrola. Tu opet ostaje pitanje komunikacije, protiv čega ne možemo ama baš ništa, jer jedan zakon može svaki napor da učini besmislenim. Augmentovna realnost je priča za sebe, koja menja koncept ljudske komunikacije više nego bilo koji prirodni faktor u istoriji čovečanstva. Predpostavljam da je to sledeći korak u evoluciji. Jaki će nametnuti svoju volju slabima jer imaju korist od toga, a slabi će evoluirati ili će nestati, Darvin 101. Adaptiraće se ljudi, ali biće krvi dok se to ne desi.

todos
4.12.2011, 15:05
Odavno nisam ovu rubriku pročitao kao prvu u novom broju. To sam sad uradio i nisam izgubio vreme dok sam čitao dotični tekst.
Autor me podseća na babe koje su mrzele telefon zato što to predstavlja ''nekakvu'' napravu. A o televizoru i to takvom sokoćalu da i ne pričamo. Tako i Autor ne podnosi nove tehnologije jer ima nešto u njima što nikako ne razume, i što ne ide sa njegovim načinom života. Zašto bi se neko ljutio da policija nosi naočare koje bi prepoznale kriminalca sa sve njegovim podacima na displeju? O normalnom građaninu se nebi pojavili ti podaci na tom istom displeju jer bi takva opcija za nekakvo čitanje bila zaključana i verovatno zakonom regulisana. A što se Facebooka tiče, šta oni to znaju o nama ako ne ostaviš broj kreditne kartice ili punu adresu sa sve JMB-om. I svi ovi drugi servisi za fotografije na izvolte ništa više ne nude nego samo ono što klijent želi da ostavi. Zašto bi ja skrivao podatak ako vozim dobar auto ili recimo imam interesovanja ka Kinologiji ili Orintologiji? Šta tu ima uznemirujuće?!

Belfegor
4.12.2011, 20:34
Ma verovatno je citao "Putnika" neposredno pre pisanja rubrike :a_bleh:

su27killer
5.12.2011, 23:30
Odavno nisam ovu rubriku pročitao kao prvu u novom broju. To sam sad uradio i nisam izgubio vreme dok sam čitao dotični tekst.
Autor me podseća na babe koje su mrzele telefon zato što to predstavlja ''nekakvu'' napravu. A o televizoru i to takvom sokoćalu da i ne pričamo. Tako i Autor ne podnosi nove tehnologije jer ima nešto u njima što nikako ne razume, i što ne ide sa njegovim načinom života. Zašto bi se neko ljutio da policija nosi naočare koje bi prepoznale kriminalca sa sve njegovim podacima na displeju? O normalnom građaninu se nebi pojavili ti podaci na tom istom displeju jer bi takva opcija za nekakvo čitanje bila zaključana i verovatno zakonom regulisana. A što se Facebooka tiče, šta oni to znaju o nama ako ne ostaviš broj kreditne kartice ili punu adresu sa sve JMB-om. I svi ovi drugi servisi za fotografije na izvolte ništa više ne nude nego samo ono što klijent želi da ostavi. Zašto bi ja skrivao podatak ako vozim dobar auto ili recimo imam interesovanja ka Kinologiji ili Orintologiji? Šta tu ima uznemirujuće?!

Kako je tebi crn život.

todos
6.12.2011, 18:07
Razjasni šta si hteo reći takvom konstatacijom?

Sayonara
6.12.2011, 20:34
Odavno nisam ovu rubriku pročitao kao prvu u novom broju. To sam sad uradio i nisam izgubio vreme dok sam čitao dotični tekst.
Autor me podseća na babe koje su mrzele telefon zato što to predstavlja ''nekakvu'' napravu. A o televizoru i to takvom sokoćalu da i ne pričamo. Tako i Autor ne podnosi nove tehnologije jer ima nešto u njima što nikako ne razume, i što ne ide sa njegovim načinom života. Zašto bi se neko ljutio da policija nosi naočare koje bi prepoznale kriminalca sa sve njegovim podacima na displeju? O normalnom građaninu se nebi pojavili ti podaci na tom istom displeju jer bi takva opcija za nekakvo čitanje bila zaključana i verovatno zakonom regulisana. A što se Facebooka tiče, šta oni to znaju o nama ako ne ostaviš broj kreditne kartice ili punu adresu sa sve JMB-om. I svi ovi drugi servisi za fotografije na izvolte ništa više ne nude nego samo ono što klijent želi da ostavi. Zašto bi ja skrivao podatak ako vozim dobar auto ili recimo imam interesovanja ka Kinologiji ili Orintologiji? Šta tu ima uznemirujuće?!

Zato sto covjek ne moze da se osjeca slobodno dok svi znaju sve u njemu i u njega pili hiljadu kamera .

todos
6.12.2011, 21:08
U tome i jeste fora, ne treba nikom dati mira već ga naterati da bolje misli i piše.

Sayonara
7.12.2011, 15:10
U tome i jeste fora, ne treba nikom dati mira već ga naterati da bolje misli i piše.

Ne mozes nikog natjerati da misli onako kako ti hoces , jer ljudi razlicito misle sta je bolje .

todos
7.12.2011, 19:09
Ne mozes nikog natjerati da misli onako kako ti hoces , jer ljudi razlicito misle sta je bolje .

Narocito vi crnogorci imate insancano misljenje!!!

Miki1987
7.12.2011, 20:26
narocito vi crnogorci imate insancano misljenje!!!

Ти пијан пишеш, шта ти је?

Што се теме тиче,

Колико је лоше бити стално параноичан и мислити да те држава или зла корпорација стално надгледа, толико је лоше и понашати се неодговорно према својој приватности и помирити се са тиме да ће у будућности све имати на тацни о нама, јер ако наставе овим стопама да нам руше приватност, то стварно може довести до великих манипулација.

JohnnyNT
7.12.2011, 22:53
Narušavanje privatnosti je prihvatljivo jedino ako bi vodilo ka istinskoj dobrobiti cele nacije, ali to je na žalost u demokratskom sistemu, u kom vlada pohlepa i veštačke nametnute vrednosti, nemoguće.

SirDuck
8.12.2011, 13:15
Odavno nisam ovu rubriku pročitao kao prvu u novom broju. To sam sad uradio i nisam izgubio vreme dok sam čitao dotični tekst.
Autor me podseća na babe koje su mrzele telefon zato što to predstavlja ''nekakvu'' napravu. A o televizoru i to takvom sokoćalu da i ne pričamo. Tako i Autor ne podnosi nove tehnologije jer ima nešto u njima što nikako ne razume, i što ne ide sa njegovim načinom života. Zašto bi se neko ljutio da policija nosi naočare koje bi prepoznale kriminalca sa sve njegovim podacima na displeju? O normalnom građaninu se nebi pojavili ti podaci na tom istom displeju jer bi takva opcija za nekakvo čitanje bila zaključana i verovatno zakonom regulisana. A što se Facebooka tiče, šta oni to znaju o nama ako ne ostaviš broj kreditne kartice ili punu adresu sa sve JMB-om. I svi ovi drugi servisi za fotografije na izvolte ništa više ne nude nego samo ono što klijent želi da ostavi. Zašto bi ja skrivao podatak ako vozim dobar auto ili recimo imam interesovanja ka Kinologiji ili Orintologiji? Šta tu ima uznemirujuće?!

1984, ako nisi- pročitaj, ako jesi onda znaš.

todos
8.12.2011, 17:01
Oko koje nadgleda, aaa?!
Neverovatno ali stvarno imate isti pogled ko babe koje sa podozrenjem su kapirale šta znači telefon ili prozor u svet u vidu televizora. Da li kapirate da isto razmišljate?! I da ste kočnica progresa! A mladi ljudi! Čudno! Ali se ipak vidi da se sve vrti oko istog panja!

Doolio
8.12.2011, 18:26
Нису ни те бабе биле блесаве, ни поводом телевизора ни поводом телефона

namcor
8.12.2011, 18:43
Mislim da se brkaju babe i žabe. Kamere na javnim mestima nisu narušavanje privatnosti, dok kamera u stanu, uvid u nečiji bankovni račun ili zdravstveni karton jeste (sem ako to ne čini ovlašteno lice sledeći propisane procedure).

VojaM
8.12.2011, 19:57
Ma nemoj!

Strateški raspoređenim kamerama na ulici može se tačno saznati kuda i kad idem, s kim se družim, gde (pa i šta) kupujem, u koje restorane idem, kojom se linijom gradskog saobraćaja vozim, u koje se vreme vraćam kući, šta bacam u đubre...

Ako to nije ugrožavanje privatnosti, ne znam šta je.

Bokile
8.12.2011, 20:42
Ja samo znam u koju kafanu ideš, i znam da voliš da kupuješ olovke.

Doolio
8.12.2011, 21:43
А тројке су, Ђуро, шта?

Reborn
9.12.2011, 2:07
Odlican izbor teme, samo steta sto nije malo bolje i ozbiljnije obradjena. Inace ja se plasim da cemo za desetak godina da prizeljkujemo danasnju privatnost. Kad pocnu na mala vrata da nam uvode kojekave kontrole, primera radi: "uz nas sistem mozete da pratite svoje dete tokom citavog dana, majke konacno mozete da budete bezbrizne, sada u svakom trenutku mozete tacno da znate gde vam je dete, mozete slobodno da sedite kuci i gledate vasu omiljenu seriju i istovremeno jednostavnim pritiskom na nas najnoviji Parental Control E2 saznate tacan polozaj vaseg deteta".

A da ne pominjem jedinstvene baze podataka, normalno i to ce da se radu u nasu "korist", pod parolom dojadilo vam je beskrajno cekanje u redovima, setnje od saltera do saltera uz preveliku papirologijju, e pa vasem cekanju je konacno kraj, od danas svi vasi podaci su dostupni na jednom mestu i umrezeni u jedinstveni sistem drzavnih sluzbi, banaka, megakorporacija, itd...

SirDuck
9.12.2011, 4:16
Нису ни те бабе биле блесаве, ни поводом телевизора ни поводом телефона

Vala baš.

I ovo što Voja kaže. Pa čoveče dok sam imao Facebook nalog sam sam uspevao (kad me je baš zanimalo) da nađem mnogo podataka o nekoj osobi posle jedno 20 minuta traženja. Ako ja mogu da nađem takve stvari na jednoj socijalnoj mreži, a da se pritom ne bavim tim poslom, onda su mogućnosti neograničene profesionalcima sa odgovarajućim oruđem. Niko ne mora da mi turi kameru u sobu da bi znao sve o meni, mojim navikama, i ljudima u mojoj okolini.

lijenština
9.12.2011, 14:01
A tek kafana... Nekada su ljudi zaglavljivali robiju jer su bili pričljivi u kafani.:D Zabranimo kafane.:dedica:

Šalu na stranu, naravno da se video nadzor može zloupotrebiti. Pitanje prednosti i mana je uvek otvoreno i podložno preispitivanju. Nemam ništa protiv kamera u saobraćaju jer smanjuju korupciju u naplati kazni ( eliminisanjem jedne slabe karike u lancu) takođe i na masovnim događajima kao što su koncerti i utakmice. Što se ostalog tiče ne znam kakva su iskustva Londona po tom pitanju koji je kao Orvelova postojbina preuzeo primat po tom pitanju pa ne mogu da podržavam zbog manjka informacija. :)

namcor
9.12.2011, 16:35
Ma nemoj!

Strateški raspoređenim kamerama na ulici može se tačno saznati kuda i kad idem, s kim se družim, gde (pa i šta) kupujem, u koje restorane idem, kojom se linijom gradskog saobraćaja vozim, u koje se vreme vraćam kući, šta bacam u đubre...

Ako to nije ugrožavanje privatnosti, ne znam šta je.

Na javnim mestima te vide stotine ili hiljade ljudi, a ako neko hoće da te prati to može i bez kamere.

@SirDuck
Ljudi koji ostavljaju svoje podatke, slike i dr. na javnim servisima sami su se odrekli svoje privatnosti isto kao i one budale u Velikom Bratu ili Farmi. Narušavanje privatnosti bi bilo da neko hakuje moj kompjuter i ukrade mi slike ili podatke, a ako ih ja sam stavim na uvid javnosti, kako onda mogu da pričam o narušavanju privatnosti???

SirDuck
9.12.2011, 17:09
Pa sad, ako neko želi da te prati može i bez kamere, ali kad niko ne želi da te prati onda si bezbedan. Sa kamerama bi te uvek neko gledao i kad želi i kad ne želi.

A da nije društvenih mreža ljudi ne bi dali svoje podatke, nego je to predstavljeno kao "deljenje" i "druženje" pa fino zvuči. Da ti pri registraciji na Facebook napišu "Ovime se odričete svoje privatnosti!" velikim crvenim slovima ne bi on toliko procvetao :)

Kolko god paranoično to zvučalo, i Facebook je deo prismotre i nije džabe tolko proguran kao najbolja društvena mreža. S tim što za to idalje imamo izbor dal hoćemo il nećemo nalog, a za kamere ne bi imali :)

Doolio
9.12.2011, 17:47
А и тај избор ће ускоро бити ''поједен''. Мислим, једино да одеш негде у пећину. Примера ради, ускоро ћу са још двојицом ликова отворити омањи концепт арт студио плус атеље за подучавање и, поред сајта и тих ствари, отворићу и страну на фејсбуку, ма каквим га ја сматрао. Просто ћу у сузама кликнути на дугме:)

namcor
9.12.2011, 17:57
Još jednom: kada si na ulici, već te svi prisutni vide i veliku većinu boli tuki za tebe. Isto tako, kamere ne snimaju samo tebe, nego sve ljude. Zašto bi neko baš tebe gledao?
Drugo, ako nemaš šta da kriješ, baš te briga. Ako imaš šta da kriješ, znaš da te snima kamera pa ćeš biti oprezniji.
I treće - naravno da se kamere mogu zloupotrebiti, ali to važi i za sve "tradicionalne" metode "nadgledanja".

SirDuck
9.12.2011, 18:14
Jedno je kad se nešto vidi uživo a drugo je kad se sve to beleži i čuva i koristi za ko zna šta, od marketinga do policijskih istraga.

Ma šta ja pričam više, nije normalno da svi budemo stalno pod kamerom, nije prirodno. To je uloga religije, da uteruje strah u kosti jer nas bog uvek vidi, a oni sada imitiraju boga. To ne može.

@Doolio Ako počinješ takav posao onda je facebook više nego dobrodošao. Razumeš i sam da će ti mušterije (ako uspeš u poslu) biti uglavnom isfolirani ljudi (čast izuzetcima), a takvih najviše ima na fejsbuku. Treba da budeš "kul" i "lajkovan" i imaćeš kinte. Tvoja prava klijentela možda nije na fejsu, ali masa koja donosi pare jeste. Čemu drugo služi to zlo osim za reklamiranje? :)

namcor
9.12.2011, 18:37
Kako god, neće sigurno ni mene ni tebe da pitaju...
Što se tiče religije i kamera, ja svakako ne pljujem po ulici, ne džeparim, ne silujem, ne napadam ljude, ne razbijam izloge, ne prevrćem kontejnere, ali ne zato što me gleda Bog ili kamera, nego što sam jednostavno takav. Isto tako, nisam neki opsesivni kupac, 99,99% reklama smatram glupima, ne kupujem stvari zbog mode ili prestiža. Taj što bi mene pratio i snimao bi umro od dosade.

SirDuck
9.12.2011, 18:41
Kako god, neće sigurno ni mene ni tebe da pitaju...
Što se tiče religije i kamera, ja svakako ne pljujem po ulici, ne džeparim, ne silujem, ne napadam ljude, ne razbijam izloge, ne prevrćem kontejnere, ali ne zato što me gleda Bog ili kamera, nego što sam jednostavno takav. Isto tako, nisam neki opsesivni kupac, 99,99% reklama smatram glupima, ne kupujem stvari zbog mode ili prestiža. Taj što bi mene pratio i snimao bi umro od dosade.

Što si tako siguran da mene neće da diraju? :dzavo:

Šalim se, ni ja ne radim sve to ali smatram da sam previše lep da bi neko smeo da me snima bez pitanja. Daj bre shvati da nije ok da te neko snima jer postoji toliko načina da se to zloupotrebi da ne vredi ni početi nabrajanje. To je ko kad neko pusti pit bula sa povodca i kaže "Ma neeeeće on nikoga"...

Doolio
9.12.2011, 18:50
@doolio ako počinješ takav posao onda je facebook više nego dobrodošao. Razumeš i sam da će ti mušterije (ako uspeš u poslu) biti uglavnom isfolirani ljudi (čast izuzetcima), a takvih najviše ima na fejsbuku. Treba da budeš "kul" i "lajkovan" i imaćeš kinte. Tvoja prava klijentela možda nije na fejsu, ali masa koja donosi pare jeste. Čemu drugo služi to zlo osim za reklamiranje? :)

Не зато, него просто ОГРОМАН проценат људи има фејсбук, па и они који нису исфолирани. Заправо, мени би више одговарало да ми дођу посвећени људи, можда не у почетку, ал свакако на дуге стазе да. Тај што хоће да научи и што се труди и слуша, он ће и да научи, па ће и сам да буде реклама и сведочанство.
Сајт ће такође бити направљен, али неко треба да види линк до њега да би отишао на исти.
Све у свему, фејсбук је за мене нужно зло и свестан сам да ћу од тренутка када направим налог, и ја постати замајац у тој машинерији, али просто, алтернатива је да умрем од глади или да одем у пећину - ах да, та пећина је вероватно у власништву државе, па би ме истерали.

Што се тиче ''немам шта да кријем'' приче, то је погрешна поставка ствари. Нарушавање приватности и праћење људи је но-но, небитно је да ли ја имам шта да кријем. Ето, волим да се прошетам поред Саве и ето, нема разлога да то кријем, али нећу да то неко гледа нити да то неко бележи из чистог принципа, јел то толико неразумно?

SirDuck
9.12.2011, 18:58
Не зато, него просто ОГРОМАН проценат људи има фејсбук, па и они који нису исфолирани. Заправо, мени би више одговарало да ми дођу посвећени људи, можда не у почетку, ал свакако на дуге стазе да. Тај што хоће да научи и што се труди и слуша, он ће и да научи, па ће и сам да буде реклама и сведочанство.
Сајт ће такође бити направљен, али неко треба да види линк до њега да би отишао на исти.
Све у свему, фејсбук је за мене нужно зло и свестан сам да ћу од тренутка када направим налог, и ја постати замајац у тој машинерији, али просто, алтернатива је да умрем од глади или да одем у пећину - ах да, та пећина је вероватно у власништву државе, па би ме истерали.

Што се тиче ''немам шта да кријем'' приче, то је погрешна поставка ствари. Нарушавање приватности и праћење људи је но-но, небитно је да ли ја имам шта да кријем. Ето, волим да се прошетам поред Саве и ето, нема разлога да то кријем, али нећу да то неко гледа нити да то неко бележи из чистог принципа, јел то толико неразумно?

Naravno, ali foliranti su nužno zlo za živce ali dobro za novčanik. Jedna neposvećena budala će da laje na sve strane kako je do jaja naučila da bude umetnik i nazvaće još budala. Naravno tad bi izgubio potencijalnu ozbiljnu klijentelu jer bi shvatili da budale idu tamo. Jbg, treba naći balans, ali reklama na fejsu nije loša stvar, šta sad, bolje i to nego da nemaš za leba iz principa :/

namcor
9.12.2011, 19:14
Što si tako siguran da mene neće da diraju? :dzavo:

Šalim se, ni ja ne radim sve to ali smatram da sam previše lep da bi neko smeo da me snima bez pitanja. Daj bre shvati da nije ok da te neko snima jer postoji toliko načina da se to zloupotrebi da ne vredi ni početi nabrajanje. To je ko kad neko pusti pit bula sa povodca i kaže "Ma neeeeće on nikoga"...

Možda sam naivan, ali daj par primera kako neko može da iskoristi snimak na kome se vidi kako hodam ulicom i nanese mi štetu. Ja ne mogu da smislim ništa.
Uz to, da bi došao do snimka, mora da prekrši zakon.

Doolio
9.12.2011, 19:25
naravno, ali foliranti su nužno zlo za živce ali dobro za novčanik. Jedna neposvećena budala će da laje na sve strane kako je do jaja naučila da bude umetnik i nazvaće još budala. Naravno tad bi izgubio potencijalnu ozbiljnu klijentelu jer bi shvatili da budale idu tamo. Jbg, treba naći balans, ali reklama na fejsu nije loša stvar, šta sad, bolje i to nego da nemaš za leba iz principa :/

Потенцијалну озбиљну клијентелу плус потенцијалне озбиљне пројекте. Неупоредиво више губим него што добијам:)

Намћор:
Ево, на снимку видимо како ти пазариш крофне сваки дан. И сутра ти на врата дође промотер са спиком ''е, јел могу да вам држим презентацију нашег крофномата''.
Ако то теби није '' довољна штета'', онда игнориши овај пост.

SirDuck
9.12.2011, 19:29
Ako počnem da flertujem sa devojkom čiji prekomerno ljubomorni dečko sa prekomernom količinom mišića radi u centru za nadgledanje ili ima jako dobrog ortaka koji tamo radi, vidi taj trenutak, zatim me isprati do kuće i sutradan mi pokuca. A ja nisam imao pojma ništa o njemu.

Ako imam čudan fetiš da polno opštim sa tranvestitima, a istovremeno sam šef u nekoj ozbiljnoj firmi, a jednom od zaposlenih keva čisti podove u centru za nadgledanje.

Ako neko uzme sve te snimke (wikileaks ekvivalent) i objavi, i izađe na net snimak kad sam se prosuo na sred ulice.

Ako uzmemo da ništa ne izlazi od informacija onda:

Na putu do švalerke pljunem žvaku na ulicu na Mirijevu. Nedelju dana kasnije stiže mi kazna sa slikom i lokacijom. Žena se zapita zašto sam tamo kad sam u to vreme na poslu na novom beogradu.

Volim da vozim bajs u uskim biciklističkim pantalonama. U jednom trenutku mi se povuku i seva mi ****. Iako sam sam u ulici osećam se neprijatno jer me je neko tamo video i hebe mi se što to niko drugi neće videti.


U svakom slučaju kamere su super stvar kad bi mi svi bili roboti, savršeno poslušni i savesni. Pošto to nismo onda nema mesta za dalje opravdavanje nečega neljudskog.

Doolio
9.12.2011, 19:47
Ја и даље заговарам то да је апсолутно небитно да ли може да се деси нешто лоше или не.

namcor
9.12.2011, 20:48
Намћор:
Ево, на снимку видимо како ти пазариш крофне сваки дан. И сутра ти на врата дође промотер са спиком ''е, јел могу да вам држим презентацију нашег крофномата''.
Ако то теби није '' довољна штета'', онда игнориши овај пост.

Ako počnem da flertujem sa devojkom čiji prekomerno ljubomorni dečko sa prekomernom količinom mišića radi u centru za nadgledanje ili ima jako dobrog ortaka koji tamo radi, vidi taj trenutak, zatim me isprati do kuće i sutradan mi pokuca. A ja nisam imao pojma ništa o njemu.

Ako imam čudan fetiš da polno opštim sa tranvestitima, a istovremeno sam šef u nekoj ozbiljnoj firmi, a jednom od zaposlenih keva čisti podove u centru za nadgledanje.

Ako neko uzme sve te snimke (wikileaks ekvivalent) i objavi, i izađe na net snimak kad sam se prosuo na sred ulice.

Ako uzmemo da ništa ne izlazi od informacija onda:

Na putu do švalerke pljunem žvaku na ulicu na Mirijevu. Nedelju dana kasnije stiže mi kazna sa slikom i lokacijom. Žena se zapita zašto sam tamo kad sam u to vreme na poslu na novom beogradu.

Volim da vozim bajs u uskim biciklističkim pantalonama. U jednom trenutku mi se povuku i seva mi ****. Iako sam sam u ulici osećam se neprijatno jer me je neko tamo video i hebe mi se što to niko drugi neće videti.


U svakom slučaju kamere su super stvar kad bi mi svi bili roboti, savršeno poslušni i savesni. Pošto to nismo onda nema mesta za dalje opravdavanje nečega neljudskog.

Boldovano su zloupotrebe, ali i to može da se desi bez kamera, sa "običnim" policajcem...
Za žvaku može da te kazni i komunalni policajac, ne mora kamera da snimi, pocepane gaće može da vidi neko sa prozora itd.

Nije isto, ali...
Pre 10-15 godina su nekoj ekipi menadžera na nekom seminaru ljudi iz banke koja je bila sponzor predstavljali platne kartice i posle toga je većina pitanja bila u stilu kako znam da to neko neće zloupotrebiti, od prodavca u radnji, do bankarskog službenika i kako će od žena da sakriju na šta su potrošili pare... a danas svi koriste te kartice, mada i danas prodavac može da skine veću sumu ili "snimi" karticu (ako ne primetiš), bankarski službenik može da ti mazne pare sa računa (ako ga ne uhvate) i žena može da čita izvod...

Doolio
9.12.2011, 21:11
Чек, теби се аргумент састоји у томе да на основу уобичајености нечега констатујеш и ваљаност тога? Па наравно да није погинуло милијарду људи у једном дану, расцепио се месец и угасило Сунце зато што се такве ствари уводе, али у томе је и поента, тиха вода брег рони.
Ето, анализирај мобилни, али онако, чистог духа га анализирај, па ћеш видети колико је то једна зезнута справица у самом концепту.
-ако искључим, зна се да сам искључио, плус што кад укључим, стиже том неком да сам укључио, такође, мени стиже да ме је тај неко звао, па ако искулирам, ето фрке.
-такође, ако искључим, што сам искључио кад имам мобилни? јел сам љут? кад ћу да укључим? што се не јавим? Заборавио сам? Па како кад ми пише лепо? Нећу да се јавим? Што?
-ако ми стигне порука, онај који је послао добија извештај, не могу ни ту да врлудам.
-сваки мобилни има идентификацију позива аутоматски. И фиксни може да има ако тражиш у пошти.
-могу да не понесем мобилни негде, онда оепт иде фазон ''па што си га купио онда'' и опет иде преиспитивање дал сам љут, луд и томе слично.
-велика ставка - могућност злоупотребе. Ово не морам ни да објашњавам.

И тако даље, стао ми мозак, али знаш шта хоћу да кажем. Е сад, можда се ово сад теби чини као лапрдање, едење *ована или мумлање ''старца'', али опет ти кажем, то што је нешто уобичајено, не значи да је добро. Зато и кажем, анализирај чистог ума.

Да ли то смета? Па наравно да смета. Можда понекад оћу да глумим да нисам чуо (без обзира да ли ја ту особу готивим или да ли ја заправо хоћу то да радим, ствар је у могућности избора), можда хоћу да се правим да нисам примио поруку...

Међутим, то није све. Ја као неко ко је прилично против свега тога, сам у томе до јаја. Онај ко није у мом фазону је тридесет пута грђи. Ако заборавим мобилни и одем негде, анксиозан сам, то није нормално да се човек тако осећа због те ствари, али ето, тако се осећам. И милиони других се тако осећају. Колико порука откуцају клинци тинејџери и адолесценти? Како ли се живело без такве комуникације... Увек ми падне на памет демолишн мен кад је Сталоне у фазону да се кресну, а риба каже ''размена флуида? фуј. Него ајмо ми да се прикопчамо''. То можда нема толико везе са камерама по улици, али то је то у суштини. Све ово је у служби онога што сам рекао на почетку - то што је нешто уобичајено или тихо, не мора да значи да је добро или чак неутрално. Напротив.


Што се тиче жваке, поента је у снимку и у томе што ће жена да га смара, не у томе што ће да попије казну.

Ниси скапирао ни његов пример са бајсом - непријатно му је што је неко за компом то видео кад је прегледао снимке, без обзира што то није злоупотребио и што му је то посо и што га он не познаје.

SirDuck
9.12.2011, 21:13
Ne da nije isto nego nema veze sa ovim.

Znam da su zloupotrebe, zato sam dao i 2 primera gde nisu. Ali budi realan, niko neće zloupotrebljavati to? :D Haha, smejem se na samu pomisao da neko tako misli.

U svakom slučaju neljudska stvar, ako je tebi ok onda si neka vrsta mazohiste, šta ćeš, ima nas raznih.

Reborn
9.12.2011, 21:29
Boldovano su zloupotrebe, ali i to može da se desi bez kamera, sa "običnim" policajcem...
Za žvaku može da te kazni i komunalni policajac, ne mora kamera da snimi, pocepane gaće može da vidi neko sa prozora itd.

Nije isto, ali...
Pre 10-15 godina su nekoj ekipi menadžera na nekom seminaru ljudi iz banke koja je bila sponzor predstavljali platne kartice i posle toga je većina pitanja bila u stilu kako znam da to neko neće zloupotrebiti, od prodavca u radnji, do bankarskog službenika i kako će od žena da sakriju na šta su potrošili pare... a danas svi koriste te kartice, mada i danas prodavac može da skine veću sumu ili "snimi" karticu (ako ne primetiš), bankarski službenik može da ti mazne pare sa računa (ako ga ne uhvate) i žena može da čita izvod...

E jesi nasao primer za kartice.... Ja imam VISA platnu karticu, i istog trenutka kada platim bilo sta njom mi stize sms poruka o iznosu koji je skinut sa racuna i o mestu gde je uplata izvrsena, tako da ova stavka da prodavac moze da ti skine vecu sumu ne stoji, isto ako imas kesa umesto kartice moze da ti ga ukrade ko god hoce a ne samo bankarski sluzbenik, mada mi nije bas jasno kako i on moze da ti ga lako ukrade, karticu jednostavno blokiras, a i ako cak ne stignes da je blokiras stize ti poruka gde je upotrebljena, itd... I ono najvaznije niko te ne tera da koristis karticu, uvek mozes da odes do banke ili bankomata i podignes gotovinu i njome platis, znaci imas potpunu slobodu izbora sto se ne moze reci za ovo dosad pisano, npr. niko tebe ne pita da li ces da te snimaju ili ne.

lijenština
10.12.2011, 2:00
TSA agenti ( Transportation safety agency) vide sve a i pipaju kad treba. :p

http://en.wikipedia.org/wiki/Full_body_scanner

Laskaris
10.12.2011, 12:30
Tema je izuzetno kompleksna u mnogim aspektima: npr socioloskom, istorijskom, etickom.
Razlicitih pokusaja kontrole bilo je kroz celu istoriju ljudskog roda. Neki od tih pokusaja su cak bili u proslosti fantasticno uspesni. Manje vise, sve se svodi na kontrolu radne snage a tek sa razvojem informacionih tehnologija (u poslednjih 150 godina informacija dobija i marketinski na znacaju. I ranije je bila vazna ali u dubokoj proslosti nama su takvi primeri sada trivijalni (npr tajna pravljenja svile bila je najstroze cuvana privredna tajna Kine, Vizantinci su prokrijumcarili caure svilene bube ali nikada nije evropska svila dostigla kvalitet kineske). Kontrole pojedinca i sputavanja sloboda najvise dolaze do izarazaja u istorijskim periodima oskudice kada drustvo napreze sve svoje snage da prezivi uz minimalni utrosak sredstava. U srednjem veku seljaci tj kmetovi su bili vezani za zemlju i nisu mogli da mrdnu sa nje bez pristanka svog gospodara npr. Sta je to ako ne najflagrantije krsenje osnovne slobode? Ili zanimanja npr - sin krojaca je postajao krojac, sin potkivaca potkivac prema rigdnoj i nama sada besmislenoj logici tadasnjeg drustvenog uredjenja.
A sada je problem sto se preko interneta prikupljaju informacije o korisnicima? U poredjenju sa stepenom kontrole i neslobode u proslosti to je za sada relativno benigna situacija u smislu ogranicavanja slobode. Niko ne tera nikoga da ima facebook nalog npr (ja ga nemam niti sam clan bilo koje drustvene mreze, to me ne zanima), da ostavlja privatne podatke osim ako treba da plati negde sto je ipak logicno. Ogromna vecina interneta je ipak jos uvek zona slobode - ne idealne ali slobode itekako ima. E sad, to sto je internet pun spinovanih informacija, raznih podvala i najperfidnijih pokusaja kontrole i cak stvaranja drustvenih grupa, cak i potrosackih nametanjem laznih potreba je manje-vise bilo za ocekivati. Nikada ne postoji tehnicko sredstvo odnosno mogucnost koju covek nece zloupotrebiti tj upotrebiti sa ciljem da kontrolise svoju okolinu odnosno zaradi.
U vremenu mogucnosti razmene ogromne kolicine informacija desava se paradoks pravog fizickog otudjenja ljudi gde mnogi imaju virtuelne prijatelje koje vidjaju retko ili nikada a zapostavljaju prave. Ljudi se generalno manje krecu nego ranije provodceci strahovto mnogo vremena na internetu sto ima za posledicu telesno slabljenje, nesanice, razne oblike neuroza, pa cak i psihoza itd itd. takvi su ljudi ako su samo "komzumenti" informacija bez analitickog pristupa najplodnije tlo za manipulaciju i naravno prve zrtve (za sada jos uvek perfidne) kontrole.
I na kraju: kakva nas buducnost interneta tj nase privatne sfere uopste ocekuje? na svetu ima trenutno 7 milijardi ljudi, sredstva koja imamo na raspolaganju za eksploataciju resursa se relativno sporo usavrsavaju vec, svet stoga ulazi u period nove oskudice jer dolazi do "proizvodne uravnilovke" gde ogromne mase ljudi u Aziji, pa i Juznoj Americi ravnopravno ucestvuju u proizvodnom procesu i na svetskom trzistu uzimaju sve veci udeo. A resursa na planeti nema vise nego sto ih je bilo pre 3000 godina. Naprotiv. nasa civilizacija je izgradjena na ugljovodonicima i tu se zapravo nista ne menja stotinama tj hiljadama godina vec. Svet ulazi u preiod uravnilovke u proizvodnji i oskudici i zbog toga ce pokusaji apsolutne kontrole drustva (u "demokratijama" na najperfidniji moguci nacin pod plastom slobode i ljudskih prava) biti sve jaci i uspesniji. Demokratija u svom pozitivnom smislu uspeva samo u manjim zajednicama (gde moze biti neposredna) u fazama relativnog obilja i stabilnosti a svedoci smo da se svet ukrupnjava tj ujedinjuje bas da bi se uspesnije borio sa sve vecom materijalnom oskudicom na planeti. Orvelovska buducnost vec sutra? Sutra ne. Vec je ima u jako perfidnim oblicima a pitanje je vremena tj brzine razvoja oskudice na planeti kada ce svom ogoljenom brutalnoscu totalitarizam i nesloboda pripadati nasoj svakodnevnici.

SirDuck
10.12.2011, 16:25
TSA agenti ( Transportation safety agency) vide sve a i pipaju kad treba. :p

http://en.wikipedia.org/wiki/Full_body_scanner

Na tu temu:

http://images.sodahead.com/polls/001338293/two_women_refuse_full_body_airport_scan1_xlarge.jp eg

Kad se uradi negativ:

http://www.emagill.com/gallery/dignity.jpg

todos
10.12.2011, 18:41
Ja samo znam u koju kafanu ideš, i znam da voliš da kupuješ olovke.

Bila nastavnica iz osnovne koja je sakupljala olovke. Kad treba da upiše čas mazne olovku, završi sa dnevnikom i obavezno sa njom pročačka ušne školjke. Naravno i zadrži olovku jer ovaj nesretnik je više ne želi nazad.
Da se vratim na temu, kad slučajno moram da zapišam neku zgradu obavezno bacim pogled ka mestima gde bi postojala mogućnost da budu kamere. Koliko ima zloupotreba sa njima toliko ima i koristi. Koristi gde su gužve što saobraćajne što pešačke, zašto da ne i u samoposlugama da se prati navika kupaca... u magacinima, stovarištima, privatnim kućama. Baš ono što se radi u Londonu je više bezobrazluk nego što tu ima koristi. Pa i slobodnoumni građani se sprdaju sa nadzornicima zbog svega toga.
A tek gore pomenuti skeneri po aerodromima...
Evo i ja imam kući kamere za nadzor. Ma moram da ih imam jer sam imao pre njih lopove. Sad služe više za odvraćanje. Jednostavno lopov nije siguran da li su uključene ili nisu. Mada pravi lopov ako i upadne jednostavno mazne i hard i nema problema. Ali opet ja sam imao lopove kad je osoba bila kući pa ih nije sprečilo da izvrše krađu. Ali opet te kamere bar za lopove amatere je odlična stvar.
Lepo je neko rekao da druge stvari i te kako mogu da naruše privatnost poput mobilnog telefona, navigacije i raznih socijalnih mreža.

DragonSlayer
10.12.2011, 23:37
VB je svuda ..... a bilo kuda, KiKi svuda ... znai, VB = KiKi ....

SaT|WarLord
11.12.2011, 15:55
Потпуно се слажем са Кузмановићем, не желим да ико зна било шта о мени без моје дозволе.
И ја видим да су људи спремни да своју приватност деле са другима.
Волео бих да им свима уграде камере у станове, па да видимо ко ће после да ради све оно што сада ради када га нико не види.

namcor
12.12.2011, 18:06
Nikada ne bih dozvolio da mi neko stavi kameru u stan, da svako zna koliko novca imam na računu ili da ima uvid u moje imovinsko stanje. Ali, ponoviću, ja ulicu ili stadion smatram javnim mestom i ne mislim da je postavljanje kamera na javnim mestima narušavanje privatnosti.
Bankarski službenik ima uvid u moj račun, ali je ugovorom i određenim pravilima ponašanja zagarantovana tajnost. Isto tako, moj lekar ima uvid u moje zdravstveno stanje, službenik u katastru zna imovinsko itd. Tako i ljudi koji vrše nadzor mogu da vide da sam prošao ulicom, ali postoje pravila koja to regulišu. Postoji mogućnost zloupotrebe u bilo kojoj od navedenih službi, ali neko elementarno poverenje je nužno za funkcionisanje društva (a i za mentalno zdravlje).
Znam i da postoje kriminalci, ali mi ne pada na pamet da svakog prolaznika na ulici smatram kriminalcem. Čini mi se da previše paranoišete.
U kranjem slučaju, zašto ste na internetu? Čim ste na javnoj mreži, koliko god da ste zaštićeni, postoji mogućnost da postanete žrtva hakera. Zašto izlazite iz kuće kada neko može da vas vidi, ili, još gore, napadne?

Doolio
12.12.2011, 20:51
Ех сад и ти... Па извагаш, па видиш да ти је готивније да прелазиш улицу него да си у фазону да се нон стоп зенташ оће ли те покупити неки манијак кога ниси извалио...
А ако ћемо већ у такве примере, може и на гајби да ме рокне земљотрес, да ме упуца случајно неки лик који пушкара за Нову годину, да се оклизнем у кади, да ме убије струја... Најбоље да се не родим отприлике...
Мислим брате:) Не капирам која је поента.

А на нету сам зато што сам слабоумни слабодушни болид, нисам ни ја Буда:) што не значи да аминујем све чији сам део или све што ми се дешава. Возим и ауто који испушта свашта у атмосферу...

Great_Sun_Jester
12.12.2011, 21:14
Konacno procitah ovomesecnu kuzminu kolumnu i ne mogu a da se ne otmem utisku da mi ova njegova prica zvuci kao nesto sto se vrzma po glavi jednog Dwight Schrute-a :D

Rockstar
14.12.2011, 9:28
Има овде доста добрих коментара. Додао бих само да постављање камера и израда СФ софтвера НЕ СЛУЖИ у име већег степена безбедности, већ управо само својој суштини - камере снимају, софтвер анализира. Приватност не постоји и то је нешто што би требало сваког да забрине. А те "бенефиције" су искључиво теоријске - када би се већ написани закони спроводили онако како су замишљени, нико камере не би повезао са "бригом о безбедности". Мада морам признати да ми цела ова прича губи на важности јер ми ипак живимо у Србији, у једној..чудној земљи ван времена и простора, ако схватате шта хоћу да кажем.

todos
14.12.2011, 18:53
Има овде доста добрих коментара. Додао бих само да постављање камера и израда СФ софтвера НЕ СЛУЖИ у име већег степена безбедности, већ управо само својој суштини - камере снимају, софтвер анализира. Приватност не постоји и то је нешто што би требало сваког да забрине. А те "бенефиције" су искључиво теоријске - када би се већ написани закони спроводили онако како су замишљени, нико камере не би повезао са "бригом о безбедности". Мада морам признати да ми цела ова прича губи на важности јер ми ипак живимо у Србији, у једној..чудној земљи ван времена и простора, ако схватате шта хоћу да кажем.

Nije banana, vec banancina od drzave, svaka cast na komentaru.

lijenština
14.12.2011, 21:02
Pre bih rekao kompleks niže vrednosti. :D

Rockstar
15.12.2011, 2:15
pre bih rekao kompleks niže vrednosti. :d

Ти си један од оних који сматрају да у Србији није толико лоше? :d

SirDuck
15.12.2011, 4:29
Ти си један од оних који сматрају да у Србији није толико лоше? :d

Zavisi sa čim porediš. A ni ono bolje nije baš uvek bolje.

lijenština
15.12.2011, 9:12
Ти си један од оних који сматрају да у Србији није толико лоше? :d

A ti si onaj jedan od onih ne zna šta je straw man (http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man) pa ga koristiš kao "argument". :)

Vidiš rečenica - nije banana već banančina podrazumeva da je ovde nije u pitanju uobičajeni slučaj anomije (nedostatka primene zakona i nepoštovanje pravila i to ne samo od strane ljudi na vlasti) + nepotizam + divlji "burazerski" kapitalizam koji krasi većinu država u svetu, već posebna kategorija "banančine" - što podrazumeva posebno težak oblik. Hiperbola se koristi da bi se ljudi bolje osećali, jer što je ovde stanje teže to je samo postojanje veliki podvig. Na primer kao kada neko kaže da mu je deda služio vojsku ili da mu je deda služio vojsku učestvujući u Bici kod Staljingrada - samo preživeti ovo drugo je čudo. :dedica:

Dalje posredno povezano sa ovakvim stavom je da pošto percepcija stvarnosti određuje i kakva će budućnost biti, vrlo često se, kao neraskidivi pratilac navedenog stava provlači nihilizam one čuvene - Ma nikad ovde neće biti bolje! Palim odavde što pre! - što je izgovor za nedostatak delovanja, jer je uzaludno. To je stvarno bezobrazno, jer predhodne generacije su imale ogromne žrtve da bi ova država uopšte postojala. I umesto da se ona čuva i popravlja za šta trebaju možda generacije da se bore, samo se odmahne rukom i kaže: Koga briga, od nas nikad ništa. :rolleyes:

Rockstar
15.12.2011, 15:12
a ti si onaj jedan od onih ne zna šta je straw man (http://en.wikipedia.org/wiki/straw_man) pa ga koristiš kao "argument". :)

vidiš rečenica - nije banana već banančina podrazumeva da je ovde nije u pitanju uobičajeni slučaj anomije (nedostatka primene zakona i nepoštovanje pravila i to ne samo od strane ljudi na vlasti) + nepotizam + divlji "burazerski" kapitalizam koji krasi većinu država u svetu, već posebna kategorija "banančine" - što podrazumeva posebno težak oblik. Hiperbola se koristi da bi se ljudi bolje osećali, jer što je ovde stanje teže to je samo postojanje veliki podvig. Na primer kao kada neko kaže da mu je deda služio vojsku ili da mu je deda služio vojsku učestvujući u bici kod staljingrada - samo preživeti ovo drugo je čudo. :dedica:

Dalje posredno povezano sa ovakvim stavom je da pošto percepcija stvarnosti određuje i kakva će budućnost biti, vrlo često se, kao neraskidivi pratilac navedenog stava provlači nihilizam one čuvene - ma nikad ovde neće biti bolje! Palim odavde što pre! - što je izgovor za nedostatak delovanja, jer je uzaludno. To je stvarno bezobrazno, jer predhodne generacije su imale ogromne žrtve da bi ova država uopšte postojala. I umesto da se ona čuva i popravlja za šta trebaju možda generacije da se bore, samo se odmahne rukom i kaže: Koga briga, od nas nikad ništa. :rolleyes:

Тачно сам знао шта ћеш рећи и пре него што си написао, али легитиман ти је став, нема шта. Али да, може се рећи да ми рођени половином `80-их немамо никакав респект према жртвама старијих генерација, што је ништа у односу на генерације које тек стасавају. Осећај патриотизма је снажно везан за саму државу (сложићеш се, је л`) а ова наша се прекраја 25+ година, и сви знају како ће се завршити, али се свеједно пролонгира неизбежно. И када схватиш да ти је 25 година, првих и најбољих 25 година прошло у муци и кулуку, па кад чујеш приче о неким жртавама, само се од муке насмејеш. Ето дао сам своју жртву, што ми даје пуно право да кажем да је Србија најгора држава у Европи по свим параметрима.

JohnnyNT
15.12.2011, 15:28
Palim odavde što pre! - što je izgovor za nedostatak delovanja, jer je uzaludno. To je stvarno bezobrazno, jer predhodne generacije su imale ogromne žrtve da bi ova država uopšte postojala. I umesto da se ona čuva i popravlja za šta trebaju možda generacije da se bore, samo se odmahne rukom i kaže: Koga briga, od nas nikad ništa. :rolleyes:

Pa ovde ko pokuša da deluje ili da popravlja, završi u zatvoru ili popljuvan i izvrgnut podsmehu od strane kojekakvih "kosmopolita", "demokrata", "liberala", "zaštitnika ljudskih prava".

SirDuck
15.12.2011, 15:29
Problem je što niko ne obraća pažnju na iste probleme u drugim državama evrope. Svuda je slično.

lijenština
15.12.2011, 17:11
Тачно сам знао шта ћеш рећи и пре него што си написао, али легитиман ти је став, нема шта. Али да, може се рећи да ми рођени половином `80-их немамо никакав респект према жртвама старијих генерација, што је ништа у односу на генерације које тек стасавају. Осећај патриотизма је снажно везан за саму државу (сложићеш се, је л`) а ова наша се прекраја 25+ година, и сви знају како ће се завршити, али се свеједно пролонгира неизбежно. И када схватиш да ти је 25 година, првих и најбољих 25 година прошло у муци и кулуку, па кад чујеш приче о неким жртавама, само се од муке насмејеш. Ето дао сам своју жртву, што ми даје пуно право да кажем да је Србија најгора држава у Европи по свим параметрима.

I ja sam pretpostavio da će da izbije nihilizam. ;) Znaš šta, nihilizam u sebi ima jedan paradoks - Pošto je sve loše to podrazumeva da i sama konstatacija o tome da ništa ne valja - ne valja ništa.

Ova država se prekrajala od 1804 - 1878 pa od 1878 -1904 pa od 1904-1918 pa onda od 1918-1945 pa onda od 1945-1974 pa od 1974-1990 pa od 1990 do 2000 pa od 2000 - ?

Moj pradeda je poginuo u ratu 1876 -1878, moj deda je ranjen u 1 sv. ratu, a umro je za vreme 2 sv. rata, moj ćale je kao klinac preživeo 2 sv. rat a evo i ja sam imao sretno detinjstvo sa ratom i sankcijama. :D Pa ?

"али се свеједно пролонгира неизбежно"
Život sam je prolongiranje datuma neizbežnog kraja tj. smrti. Lepo svi da se skružamo u fetalni položaj i čekamo neizbežni odlazak sa ovog sveta.

"ми рођени половином `80-их немамо никакав респект према жртвама старијих генерација, што је ништа у односу на генерације које тек стасавају"
To će buduće generacije reći i za vašu generaciju (pa i moju i ja sam po godinama tu negde).

Rockstar
15.12.2011, 17:42
i ja sam pretpostavio da će da izbije nihilizam. ;) znaš šta, nihilizam u sebi ima jedan paradoks - pošto je sve loše to podrazumeva da i sama konstatacija o tome da ništa ne valja - ne valja ništa.

Ova država se prekrajala od 1804 - 1878 pa od 1878 -1904 pa od 1904-1918 pa onda od 1918-1945 pa onda od 1945-1974 pa od 1974-1990 pa od 1990 do 2000 pa od 2000 - ?

Moj pradeda je poginuo u ratu 1876 -1878, moj deda je ranjen u 1 sv. Ratu, a umro je za vreme 2 sv. Rata, moj ćale je kao klinac preživeo 2 sv. Rat a evo i ja sam imao sretno detinjstvo sa ratom i sankcijama. :d pa ?


Život sam je prolongiranje datuma neizbežnog kraja tj. Smrti. Lepo svi da se skružamo u fetalni položaj i čekamo neizbežni odlazak sa ovog sveta.

To će buduće generacije reći i za vašu generaciju (pa i moju i ja sam po godinama tu negde).

И мој отац је био у рату у Хрватској, преживео сва срећа, научен сам ја патриотизму и негујем културу државе у којој живим (пошто нисам Србин не кажем народа, али као да јесам), али не ради се томе, није ово никаква кукњава нити лелек, свако иоле нормалан жели да живи у уређеној држави која функционише у складу са 21. веком. Такве државе постоје. Баш зато што имаш један живот и што је његов епилог неизбежан, треба га искористити и живети га, а наметнута ограничења нашим бојевањима током 20-ог века ме искрено нервирају. Наравно да немам ништа против народа овде, напротив, само против уређења државе које због много чега се никада неће суштински променити, само то.

Rockstar
15.12.2011, 17:45
problem je što niko ne obraća pažnju na iste probleme u drugim državama evrope. Svuda je slično.

По мени, обраћају пажњу, пример је Пиратска Партија која бележи резултате какве наш огранак овде неће добити ни за хиљаду година. А и имам утисак да је тамо нарушавање приватности више у циљу подробних анализа тржишта како би поспешили потрошњу и економију него шпијунаже или снимању парова на паркингу Арене (ако се сећаш:). Наравно, и систем жели да се одбрани од потенцијално опасних ситуација..

lijenština
15.12.2011, 19:02
И мој отац је био у рату у Хрватској, преживео сва срећа, научен сам ја патриотизму и негујем културу државе у којој живим (пошто нисам Србин не кажем народа, али као да јесам), али не ради се томе, није ово никаква кукњава нити лелек, свако иоле нормалан жели да живи у уређеној држави која функционише у складу са 21. веком. Такве државе постоје. Баш зато што имаш један живот и што је његов епилог неизбежан, треба га искористити и живети га, а наметнута ограничења нашим бојевањима током 20-ог века ме искрено нервирају. Наравно да немам ништа против народа овде, напротив, само против уређења државе које због много чега се никада неће суштински променити, само то.

Taj bolji život je star tek nekoliko decenija. Rasna segregacija je postojala u Americi (u zakonima) do 60-tih godina. Žene su dobile pravo glasa u 20. veku a u većini zemalja tek posle 2 sv. rata (recimo žene nisu bile potpuno poslovno sposobne u Kraljevini Jugoslaviji - tretirane su kao maloletnici).

Takve države, standard i slobode postoje, jer se neko zalagao - i još uvek zalaže za njih.

Imaš recimo simpatičan slučaj onog klovna koji vodi Top Gear - Klarksona - trapavo se šalio da sve zaposlene u javnim službama koji štrajkuju treba streljati - pa je preko noći BBC dobio preko 30000 žalbi. Morali su da upute izvinjenje. Može se reći - pa to je posve nebitno pitanje - koga briga šta on lupa, ali to je jedno od politički najznačajnih vododelnica, jer određuje dominantnu društvenu ideologiju u odnosu na javni interes.

Konzervativizam često polazi od jednog podozrivog stava prema širokim ingerencijama države - jer se smatraju ograničavajućim po slobode čoveka. Možemo se, načelno, složiti sa time, ali takva retorika je često samo paravan za suštinski cilj grupa koje tu ideologiju zloupotrebljavaju - funkcionalna, jaka država je jedini mehanizam koje je u stanju da se izbori sa moćnim i bogatim pojedincima i, u poslednje vreme, sa multinacionalnim kompanijama.

Takva ideja (povlačenje države), koja je decenijama prodavana stanovništvu kao jedino ispravna od strane vladajućih garnitura (Tačer, Regan pa na dalje) sada ima za posledicu da države strepe oko toga da li će im rejting agencije sniziti bonitet i tako ih baciti u bankrot. Te iste rejting agencije koje su bezvredne surogate hartija od vrednosti ocenjivale kao prvoklasne.

Šta je poenta ? Ideje i percepcije stvarnosti su jako bitne i imaju veoma velike posledice.

Primer broj dva - Reforma zdravstva u Americi (http://en.wikipedia.org/wiki/Health_care_in_the_United_States). Tamo je sistem u rukama privatnog zdravstvenog osiguranja uz troškove koji su vrtoglavo porasli u nekoliko zadnjih decenija. Oko 50 miliona Amerikanaca povremeno ili stalno nema zdravstveno osiguranje. Zabranjen je uvoz jeftinijih lekova iz inostranstva u interesu domaćih proizvođača. Čime se stanovništvu opravdava takvo ne baš sjajno stanje (u odnosu na uloženo i ostvareno), pa naravno - država je loša i rasipnik - tako da je i mogućnost da se sklopi ugovor sa tzv. javnom opcijom (čak ni to, a kamoli obavezno) oštro napadnuta od strane interesnih grupa. Ulazak države bi značio masovni pad u profitu za osiguravajuće kompanije. To im se naravno nije dopalo uz uobičajenu retoriku. :)

Dakle, da ne dužim više. Ideje i odnos prema stvarnosti i državi su itekako bitni čak i kada je ona "jaka".

namcor
15.12.2011, 20:02
Pa ovde ko pokuša da deluje ili da popravlja, završi u zatvoru ...

Pa ti što popravljajući završe u zatvoru su i najveći problem Srbije. Kod nas kada gledaš ko je najviše "zabrinut" za otadžbinu, sve (99%) lopovi i huligani.
Naletim pre neki dan na Youtube na video nekog lika, Serbon, fenomenalno, "pravo srpsko" u modernoj varijanti, ali kad pročitaš komentare, sve ludak do ludaka (uz par izuzetaka) koji zamišljaju da su patriote ako se kurče i ako mrze Hrvate, muslimane, katolike, Albance, Jevreje. Ne znam šta znači biti "dobar Srbin" i "patriota", ali to definitivno nije neko ko mrzi sve i svakoga, ko nema dva grama mozga, ko misli da "biznis" znači "zavrnuti nekoga" i da se da nisi primitivan dokazuje tako što nekome razbiješ glavu.

SirDuck
15.12.2011, 20:57
Pa ti što popravljajući završe u zatvoru su i najveći problem Srbije. Kod nas kada gledaš ko je najviše "zabrinut" za otadžbinu, sve (99%) lopovi i huligani.
Naletim pre neki dan na Youtube na video nekog lika, Serbon, fenomenalno, "pravo srpsko" u modernoj varijanti, ali kad pročitaš komentare, sve ludak do ludaka (uz par izuzetaka) koji zamišljaju da su patriote ako se kurče i ako mrze Hrvate, muslimane, katolike, Albance, Jevreje. Ne znam šta znači biti "dobar Srbin" i "patriota", ali to definitivno nije neko ko mrzi sve i svakoga, ko nema dva grama mozga, ko misli da "biznis" znači "zavrnuti nekoga" i da se da nisi primitivan dokazuje tako što nekome razbiješ glavu.

Pa ti probaj i ako nisi takav da očistiš zemlju od korupcije, pa ćemo videti dkole ćeš dogurati :D

JohnnyNT
15.12.2011, 22:33
@namcor na stranu primitivnost dobrog dela mladog stanovništva koji su mahom na raznim drogama ili otrovani raznim crvenim, žutim i roze ideologijama, ali ni neke nabrojane nacije i etničke grupe nisu zaslužile neko veliko poštovanje.

lijenština
16.12.2011, 6:51
Pa ti što popravljajući završe u zatvoru su i najveći problem Srbije. Kod nas kada gledaš ko je najviše "zabrinut" za otadžbinu, sve (99%) lopovi i huligani.
Naletim pre neki dan na Youtube na video nekog lika, Serbon, fenomenalno, "pravo srpsko" u modernoj varijanti, ali kad pročitaš komentare, sve ludak do ludaka (uz par izuzetaka) koji zamišljaju da su patriote ako se kurče i ako mrze Hrvate, muslimane, katolike, Albance, Jevreje. Ne znam šta znači biti "dobar Srbin" i "patriota", ali to definitivno nije neko ko mrzi sve i svakoga, ko nema dva grama mozga, ko misli da "biznis" znači "zavrnuti nekoga" i da se da nisi primitivan dokazuje tako što nekome razbiješ glavu.

Opet nepotpuna indukcija. Ti na osnovu manjine grlatih idiota izvlačiš zaključak o tome kakvi su svi. Koji ti je uzorak ? Koji procenat ljudi koji se javlja da komentariše neki video u odnosu na ukupan broj pregleda ?

Na primer idi na You Tube i pogledaj komentare na neki video koji se bavi politikom, recimo u Americi i recimo je pro - republikanski. Aha, sada su svi Amerikanci ultra desničari, religiozni fanatici, mrze imigrante i poreze, prikriveni rasisti ili čak otvoreni rasisti, obožavaju automatsko oružje i rat (čast izuzecima ;)). I zovu sebe patriotama.

Patriotu ne čini za sebe reći da si patriota. To se tek vidi iz postupaka. Kakav je čovek. To je kao da se kaže: Ja sam lep! Ja sam pametan! Imamo oči i mozak da vidimo da nije nije ni jedno ni drugo.

SirDuck
16.12.2011, 12:28
Patriotizam je tolko upropašćen pojam da je to tužno. Svaka budala smatra sebe patriotom jer zna koje je godine bio boj na Kosovu i piše ćirilicom po Facebook-u, a svako od njih bi sutra zapalio u Nemačku da im ponudiš 50 eura više nego ovde. Od takvih mi je muka. I opet naglašavam, ne samo kod nas. Taj kvazipatriotizam je svetska pojava.

Miki1987
17.12.2011, 3:38
A ti si onaj jedan od onih ne zna šta je straw man (http://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man) pa ga koristiš kao "argument". :)


Извините што скрећем са теме, али:
Јбт шта је ово са форумским дискусијама?
Сви су одједном кренули да изучавају дијалог и аргументе као тему и одједном нема два поста да направим да ми неки паметњаковић не шаље линкове типа овог твог горе или:

http://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_Hitlerum
http://en.wikipedia.org/wiki/Slippery_slope

итд итд...

Где се деднула стара добра форумска надмудривања :kreza:

lijenština
17.12.2011, 14:57
To ti je stack overflow napad logikom. ;)

Doolio
17.12.2011, 15:31
А ти Мики мислиш да су те логичке погрешке установљене зато што је неком било досадно или је хтео да минира дискусије?:) И да су правила дискусије успостављена да би се кињио поштен свет?:)
Кад не буде било разлога да се скреће пажња на њих, онда се пажња неће ни скретати. Ако неко прави такве грешке случајно, онда треба да научи правила дискусије (која, опет кажем, постоје са разлогом). Ако их прави намерно, онда немам речи за таквог.

SirDuck
17.12.2011, 16:31
Mislim da bi trebali da diskutujemo o tome ko bolje diskutuje :kreza:

Miki1987
17.12.2011, 16:38
А ти Мики мислиш да су те логичке погрешке установљене зато што је неком било досадно или је хтео да минира дискусије?:) И да су правила дискусије успостављена да би се кињио поштен свет?:)
Кад не буде било разлога да се скреће пажња на њих, онда се пажња неће ни скретати. Ако неко прави такве грешке случајно, онда треба да научи правила дискусије (која, опет кажем, постоје са разлогом). Ако их прави намерно, онда немам речи за таквог.

Из мог искуства на те ствари, као и на правопис, се позивају људи који желе да скрену тему или немају ваљан одговор, па се тако позивају на неки зарез или велико слово.
Правила дискусије су једно, а тираде о логичкој исправности аргумената са све латинским називима су нешто треће.

Doolio
17.12.2011, 16:48
О мотивима тих ''тирада'' се и може расправљати, али ако су тираде оправдане, о чему онда причамо? Дискусија стаје и постаје бесмислена ако било ко примени неки такав аргумент. Много је опасније пустити да неко аргументује неваљаним аргументима, него указивати на њих, па макар се сви подавили од смора.

Ако је нешто неписмено написано, контекст тога и даље може остати нетакнут, тако да је, у зависности од тежине грешке, прилично небитно за дискусију. Па и само указивање на граматичке грешке у циљу дискредитовања саговорника спада у кршење правила дискусије и аргументум ад хоминем.

Што се тиче латинских назива, ја за бар неколико правила нисам сигуран ни да постоје други називи.

Понављам, ако се прекрше правила дискусије, дискусије више нема, то је апсолутни и коначни преступ. Нечије инсистирање, смарање, правопис, тираде итд. су ништа према томе. Јер, можда претрпана, дискусија ипак може опстати, док у овом првом случају, аутоматски стаје. Па чак и ако сами учесници нису ни свесни тога.


То као да заступаш да не треба прекидати баскет ако неко направи кораке, јер се прекида флоу. Па онда нек се играчи труде да не праве кораке, па ће бити мање тирада о корацима. Апсолутно и непобитно је за сваку дискусију најбитније, тј. не најбитније него просто обавезно, да се држи правила дискусије јер у супротном она престаје да буде дискусија, без изузетка.
А заправо је обрнуто што се тиче прибегавања, лошој аргументацији (ад хоминем или редукцио ад абсурдум најчешће) и прибегавају они који аргумената немају.

namcor
19.12.2011, 16:04
Opet nepotpuna indukcija. Ti na osnovu manjine grlatih idiota izvlačiš zaključak o tome kakvi su svi...

Nisam izvukao zaključak iz par komentara na video, nego iz života, a ono je bila samo ilustracija.
Ako ćemo baš da se gađamo uzorcima i istraživanjima, postoji CESID-ovo istraživanje od pre par godina, u kome se pokazalo da je podrška "patriotskim" strankama u pozitivnoj korelaciji sa manjim nivoom obrazovanja i autoritarnom struktrurom ličnosti.
Na izborima, među zatvorenicima najviše glasova je dobijala SRS.
Svi huligani (tzv. "navijači") u ovoj državi su jako zabrinuti za Kosovo i Srbe, a to pokazuju razbijanjem gradova, prebijanjem i ubijanjem ljudi, krađama i dilovanjem droge.
Najveće "patriote" iz devedesetih su ujedno i najveći ratni profiteri.

Postoje izuzeci, pošteni i fini ljudi koji su vaspitani u tom duhu, koji nisu fizički i verbalno nasilni jer su stabilni i samosvesni, koji u crkvu idu jer tako osećaju ili su navikli, a ne zato da bi se pred komšijama pokazali kao veliki vernici i/ili patriote (to se kod nas često izjednačava), ali su oni, na žalost, velika manjina.

Ali, dovoljno smo skrenuli sa teme...
Srećna slava svima koji slave :)

lijenština
19.12.2011, 17:07
Nisam izvukao zaključak iz par komentara na video, nego iz života, a ono je bila samo ilustracija.
Ako ćemo baš da se gađamo uzorcima i istraživanjima, postoji CESID-ovo istraživanje od pre par godina, u kome se pokazalo da je podrška "patriotskim" strankama u pozitivnoj korelaciji sa manjim nivoom obrazovanja i autoritarnom struktrurom ličnosti.
Na izborima, među zatvorenicima najviše glasova je dobijala SRS.
Svi huligani (tzv. "navijači") u ovoj državi su jako zabrinuti za Kosovo i Srbe, a to pokazuju razbijanjem gradova, prebijanjem i ubijanjem ljudi, krađama i dilovanjem droge.
Najveće "patriote" iz devedesetih su ujedno i najveći ratni profiteri.

Postoje izuzeci, pošteni i fini ljudi koji su vaspitani u tom duhu, koji nisu fizički i verbalno nasilni jer su stabilni i samosvesni, koji u crkvu idu jer tako osećaju ili su navikli, a ne zato da bi se pred komšijama pokazali kao veliki vernici i/ili patriote (to se kod nas često izjednačava), ali su oni, na žalost, velika manjina.

Ali, dovoljno smo skrenuli sa teme...
Srećna slava svima koji slave :)

Ja ti samo ukazujem da je to problem Homo Sapiensa kao vrste. Čime objašnjavaš Hajdera u Austriji, Lepena u Francuskoj, pojavu BNP-a u Velikoj Britaniji ?

Zato je uporedna analiza bitna. Deo ekstremizma je posledica loših rezultata nedoraslih vlasti koja je kompromitovala ideologiju asociranu uz njih (raskorak između onoga što se govori i onoga što se u stvarnosti dešava), a deo je posledica blago rečeno glupavog delovanja stranih vlada prema nama, a i licemerja u njihovoj unutrašnjoj politici (trenutna sistemska kriza EU izazvana nesposobnošću elita da prepoznaju ili sankcionišu profiterske šeme finansijskih oligarhija). Ne treba zaboraviti da ljudi se ugledaju na to ko su ideološki pobednici - trenutno uspešni ili neuspešni. (Ima se može se, ribice lože se. :kreza:)

Nije to samo pitanje ekstremista raznoraznih boja - marginalnih grupa, već i promena "duha vremena" koja označava pomeranje u odnosu na mondijalizam/
individualizam ka etno i etatistično - centričnom poimanju stvarnosti - slično klizanju težišta politike elita po ekonomskim pitanjima u Zapadnom svetu u desno tokom zadnjih 20 godina posle sloma SSSR-a -(koji im je držao strah da ne deru kožu sa leđa radnika).

Problemi koji se guraju pod tepih metastaziraju. Uporno odbijanje da se definiše šta je patriotizam (budi dobar čovek i poštuj druge samim tim si patriota) će prepustiti to polje "ljudima" sa viškom hormona, a manjkom mozga ili još gore sa jedinim motivom srebroljublja. To je jako destruktivno po svako društvo ako protuve uzurpiraju jedno suštinski jako bitno pitanje - odnosa prema kući u kojoj živiš.

Miki1987
19.12.2011, 17:49
О мотивима тих ''тирада'' се и може расправљати, али ако су тираде оправдане, о чему онда причамо? Дискусија стаје и постаје бесмислена ако било ко примени неки такав аргумент. Много је опасније пустити да неко аргументује неваљаним аргументима, него указивати на њих, па макар се сви подавили од смора.

Ако је нешто неписмено написано, контекст тога и даље може остати нетакнут, тако да је, у зависности од тежине грешке, прилично небитно за дискусију. Па и само указивање на граматичке грешке у циљу дискредитовања саговорника спада у кршење правила дискусије и аргументум ад хоминем.

Што се тиче латинских назива, ја за бар неколико правила нисам сигуран ни да постоје други називи.

Понављам, ако се прекрше правила дискусије, дискусије више нема, то је апсолутни и коначни преступ. Нечије инсистирање, смарање, правопис, тираде итд. су ништа према томе. Јер, можда претрпана, дискусија ипак може опстати, док у овом првом случају, аутоматски стаје. Па чак и ако сами учесници нису ни свесни тога.


То као да заступаш да не треба прекидати баскет ако неко направи кораке, јер се прекида флоу. Па онда нек се играчи труде да не праве кораке, па ће бити мање тирада о корацима. Апсолутно и непобитно је за сваку дискусију најбитније, тј. не најбитније него просто обавезно, да се држи правила дискусије јер у супротном она престаје да буде дискусија, без изузетка.
А заправо је обрнуто што се тиче прибегавања, лошој аргументацији (ад хоминем или редукцио ад абсурдум најчешће) и прибегавају они који аргумената немају.

Тај тренд је кренуо пре пар година на страним форумима, тако да ко је тамо покупио те глупости сада их користи на нашим форумима да би "поклопио" супарника. Пошаље ти линАк ка википедији и ћао :rolleyes:
Видела жаба да се коњ поткива...

Sun Tzu
19.12.2011, 18:25
Svi huligani (tzv. "navijači") u ovoj državi su jako zabrinuti za Kosovo i Srbe, a to pokazuju razbijanjem gradova, prebijanjem i ubijanjem ljudi, krađama i dilovanjem droge.
Najveće "patriote" iz devedesetih su ujedno i najveći ratni profiteri.

Svi prevaranti (tzv. "demokrate") u ovoj državi su jako zabrinuti za nju i Srbe, a to pokazuju rasturanjem preduzeća, prebijanjem i ubijanjem ljudi, krađama i dilovanjem droge.
Najveći "evropejci" iz devedesetih su ujedno i najveći lopovi.

lijenština
19.12.2011, 18:32
Тај тренд је кренуо пре пар година на страним форумима, тако да ко је тамо покупио те глупости сада их користи на нашим форумима да би "поклопио" супарника. Пошаље ти линАк ка википедији и ћао :rolleyes:
Видела жаба да се коњ поткива...

Aha, vidi čovek zamera drugima da vise po stranim forumima, ali otkud on zna šta se popularno po stranim forumima ? Taj je nešto mnogo informisan o tome šta se dešava u inostranstvu. Vrlo zanimljivo.:D

Je li to validan argument ? :p

Miki1987
19.12.2011, 18:53
Не замерам људима што висе по страним форумима, напротив то је веома корисно.

namcor
19.12.2011, 18:53
Svi prevaranti (tzv. "demokrate") u ovoj državi su jako zabrinuti za nju i Srbe, a to pokazuju rasturanjem preduzeća, prebijanjem i ubijanjem ljudi, krađama i dilovanjem droge.
Najveći "evropejci" iz devedesetih su ujedno i najveći lopovi.

Sa drugim delom se poprilično slažem, većini njih je samo htela da bude "kalif umesto kalifa" kako bi mogla da napuni svoje džepove, a dobar deo su i "preletači", ali prvi si potpuno promašio.
Ja sam govorio o huliganima koji zamišljaju da su patriote pevajući o Kosovu dok se tuku, kradu i diluju drogu, a nešto nisam primetio da među "običnim" proevropski orijentisanim ljudima ima onih koji svoje ideje šire prebijajući ljude drugačijeg mišljenja. Ljudi na vlasti su nešto drugo, mada se ne sećam političkih ubistava od strane "demokratske" vlasti.

Sun Tzu
19.12.2011, 19:10
ali prvi si potpuno promašio.Poenta je da ti pričaš o nekim huliganima i tako generalizuješ ceo narod, poistovećuješ ga sa možda 100 ljudi.
Pa onda reko aj i ja malo da generalizujem, možda vidiš da je to glupost i prestaneš da radiš. Ja sam govorio o huliganima koji zamišljaju da su patriote pevajući o Kosovu dok se tuku, kradu i diluju droguTo što si u vestima slušao o zlim nacionalistima koji idu na stadion, tamo diluju drogu, usput prebiju sve na koje naiđu dok viču Kosovo je Srbija, ne znači da oni postoje i da se to zaista dešava. E sad, što svaki medij danas samo tu priču vrti... jbga, "1984", "Brave New World" itd.
a nešto nisam primetio da među "običnim" proevropski orijentisanim ljudima ima onih koji svoje ideje šire prebijajući ljude drugačijeg mišljenja. Nisam ni ja primetio među običnim patriotski orijentisanim ljudima ima onih koji diluju drogu i biju ljude..

Inače, kad smo već tu. Sama ta potreba da čim je nekom stalo do sopstvene države i naroda odma moramo da ga obeležavamo, da razmatramo da li je patriota, nacionalista i onda to često preraste u razne -izme je glupa. Čovek je Srbin, voli zemlju i narod svoj, kao što svako ma šta bio treba da radi i kraj. Batalite naziv, obične glupe reči izmišljene samo da nekako klasifikuješ onog ko ti se ne sviđa i čije se značenje menja kako kome odgovara. Ljudi na vlasti su nešto drugo, mada se ne sećam političkih ubistava od strane "demokratske" vlasti.Ubistvo ne mora da bude bukvalno ubistvo da bi se neko diskreditovao, ocrnio i uklonio sa scene. Metodi su različiti, cilj i rezultat su isti.

lijenština
19.12.2011, 19:20
Не замерам људима што висе по страним форумима, напротив то је веома корисно.

Naravno. Ceo moj post je bio tri logičke greške jedna do druge. Ja se ponadao da ćeš da me sasečeš nekim linkom. ;)

namcor
19.12.2011, 19:47
Poenta je da ti pričaš o nekim huliganima i tako generalizuješ ceo narod, poistovećuješ ga sa možda 100 ljudi.
Pa onda reko aj i ja malo da generalizujem, možda vidiš da je to glupost i prestaneš da radiš. To što si u vestima slušao o zlim nacionalistima koji idu na stadion, tamo diluju drogu, usput prebiju sve na koje naiđu dok viču Kosovo je Srbija, ne znači da oni postoje i da se to zaista dešava. E sad, što svaki medij danas samo tu priču vrti... jbga, "1984", "Brave New World" itd.
Nisam ni ja primetio među običnim patriotski orijentisanim ljudima ima onih koji diluju drogu i biju ljude.
...

Nisi razumeo to o huliganima ili si namerno izvukao iz konteksta.
Drugo, taj ološ ne moram da gledam na vestima, viđam ih svako malo na ulicama.

Rekao sam i da ima izuzetaka, ali u njih ne ubrajam one koji nemaju hrabrosti da biju, ali zato verbalno propagiraju i odobravaju nasilje nad neistomišljenicima, nacionalnim i verskim manjinama i sl.

namcor
19.12.2011, 20:39
Poenta je da ti pričaš o nekim huliganima i tako generalizuješ ceo narod, poistovećuješ ga sa možda 100 ljudi.
Pa onda reko aj i ja malo da generalizujem, možda vidiš da je to glupost i prestaneš da radiš. To što si u vestima slušao o zlim nacionalistima koji idu na stadion, tamo diluju drogu, usput prebiju sve na koje naiđu dok viču Kosovo je Srbija, ne znači da oni postoje i da se to zaista dešava. E sad, što svaki medij danas samo tu priču vrti... jbga, "1984", "Brave New World" itd.
Nisam ni ja primetio među običnim patriotski orijentisanim ljudima ima onih koji diluju drogu i biju ljude.
...

Nisi razumeo to o huliganima ili si namerno izvukao iz konteksta.
Drugo, taj ološ ne moram da gledam na vestima, viđam ih svako malo na ulicama.

Rekao sam i da ima izuzetaka, ali u njih ne ubrajam one koji nemaju hrabrosti da biju, ali zato verbalno propagiraju i odobravaju nasilje nad neistomišljenicima, nacionalnim i verskim manjinama i sl.

su27killer
20.12.2011, 21:02
Narocito vi crnogorci imate insancano misljenje!!!

Kakvo mišljenje? :D

Reborn
16.3.2012, 3:50
Odlican izbor teme, samo steta sto nije malo bolje i ozbiljnije obradjena. Inace ja se plasim da cemo za desetak godina da prizeljkujemo danasnju privatnost. Kad pocnu na mala vrata da nam uvode kojekave kontrole, primera radi: "uz nas sistem mozete da pratite svoje dete tokom citavog dana, majke konacno mozete da budete bezbrizne, sada u svakom trenutku mozete tacno da znate gde vam je dete, mozete slobodno da sedite kuci i gledate vasu omiljenu seriju i istovremeno jednostavnim pritiskom na nas najnoviji Parental Control E2 saznate tacan polozaj vaseg deteta".

A da ne pominjem jedinstvene baze podataka, normalno i to ce da se radu u nasu "korist", pod parolom dojadilo vam je beskrajno cekanje u redovima, setnje od saltera do saltera uz preveliku papirologijju, e pa vasem cekanju je konacno kraj, od danas svi vasi podaci su dostupni na jednom mestu i umrezeni u jedinstveni sistem drzavnih sluzbi, banaka, megakorporacija, itd...

Malo je glupo citirati sebe ali sam nasao jedan tekt koji na slikovit nacin docarava ovo sto sam napisao gore.

Operater:
- Pizza servis! Izvolite!
Mušterija:
- Dobar dan! Želim da naručim dve pice!
Operater:
- U redu! Mogu li prvo dobiti Vaš JMBG?
Mušterija:
- Moj JMBG!? Šta će Vam to?
Operater:
- Instalirali su nam novu tehnologiju!
Mušterija:
- Pa kakve to veze ima sa picama?
Operater:
- Tako povećavamo brzinu usluge, što je u Vašem interesu! Hoćete biti ljubazni da mi date Vaš
JMBG.
Mušterija:
- Ne razumem... Čekajte da pogledam! Pišite: JMBG 2709969710345
Operater:
- Hvala Vam, gospodine Petroviću. Samo da proverim podatke iz naše baze. Vidim da živite u Nušićevoj ulici i Vaš kućni telefonski broj je 2601595. Vaš broj na poslu je 3301-572, a Vaš broj mobilnog je 000/7921-483. Vi sada zovete sa kućnog telefona.
Mušterija:
- Da, kod kuće sam. A odakle Vam sve te informacije?
Operater:
- Pa umreženi smo, gospodine.
Mušterija:
- Sa kime se umreženi? Sa DE-BE-om ili sa mojom firmom?
Operater:
- Gospodine, budite ljubazni, recite Vašu narudžbu!

Mušterija:
- Donesite mi na kućnu adresu dve velike šumadijske pice, sa ljutom papričicom...
Operater:
- Mislim da Vam to nije dobra ideja, gospodine.
Mušterija:
- Kako to mislite?

Operater:
- Gospodine, Vaši zdravstveni podaci iz elektronskog kartona govore da imate povišeni krvni pritisak i visok nivo holesterola. Žao mi je, ali polisa Vašeg dopunskog zdravstvenog osiguranja ne pokriva i taj rizik...
Mušterija:
- Pa što mi onda možete preporučiti?
Operater:
- Mogli biste naručiti našu bezmasnu soja-picu. Uveren sam da će Vam se dopasti.
Mušterija:
- Zašto to mislite?
Operater:
- Pa, prošle nedelje ste u knjižari kupili knjigu "Gurmanska jela od soje". Zato sam Vam to
predložio.
Mušterija:
- U redu, u redu. Dajte mi onda dve velike soja-pice. Koliko Vam dugujem?
Operater:
- To bi trebalo biti taman za Vas, Vašu ženu i Vašeg sina. Sve skupa, zajedno s troškovima
dostave, 2100 dinara. Kako plaćate?
Mušterija:
- Kao i uvek, kreditnom karticom.
Operatezbogr:
- Oprostite, gospodine, ali bojim se da ćete morati platiti gotovinom. Prekoračili ste dozvoljeni
minus na kartici.
Mušterija:
- OK, skočiću do bankomata i doneti novac pre nego vaš dostavljač stigne.
Operater:
- Neće ni to ići, gospodine! Imate prekoračenje i na tekućem računu.
Mušterija:
- Nema veze. Samo pošaljite pice. Pripremiću novac. Koliko vam vremena treba za dostavu?
Operater:
- Malo smo zatrpani u ovom trenutku. Oko 45 minuta.
Mušterija:
- Kako bre? Najmodernija tehnologija, umreženi ste, a treba Vam više vremena nego pre!?
Operater:
- Gospodine, ako Vam se žuri, možete doći do nas, ali biće Vam nezgodno voziti pice na motociklu.
Mušterija:
- Kako znate da vozim motocikl?
Operater:
- Ovdje stoji da kasnite s otplatom lizinga za auto, pa Vam ga je lizing kompanija oduzela pre dva meseca. Ali, Vaš skuter je u potpunosti otplaćen, pa sam samo pretpostavio da ćete tako doći po Vaše pice.
Mušterija:
- Ne, ipak ću doći gradskim prevozom.
Operater:
- Gospodine, prema našoj evidenciji, Vaša BUS-PLUS kartica nije dopunjena za ovaj mesec!
Mušterija:
- Ma nosite se u tri lepe....
Operater:
- Gospodine, preporučio bih Vam da pazite što govorite! Već imate dve prekršajne prijave zbog remećenja javnog reda i mira 2010. i zbog vikanja na saobraćajnog policajca 2011.
Mušterija:
- Alo, bre, pa ja sam nazvao pica servis, a ne policijsku stanicu...
Operater:
- Gospodine, znamo i za Vaš nik, pod kojim pišete veoma oštre komentare na blogu B92!
Mušterija:
- Ma šta mi reče....
Opetarer:
- Da i ne spominjem sajtove koje posećujete...
Mušterija:
- Ama čoveče, hoću dve pice!!!!
Operater:
- Želite li još nešto, gospodine?
Mušterija:
- Ne, ništa više. I nemojte zaboraviti dve Coca-Cole gratis, kako piše u Vašem oglasu!
Operater:
- Oprostite, gospodine, ali naš oglas ima klauzulu da ne smemo nuditi besplatnu Coca Colu dijabetičarima! I molim Vas da dočekate našeg dostavljača, jer se boji psa. Vi vašeg kućnog ljubimca, kako vidim, još niste vodili kod veterinara da se vakciniše.