PDA

Prikaži potpunu verziju : SK na DVD-u


voodoo_
24.8.2006, 18:54
Da li ste razmišljali o izdavanju starih SK-ova na DVD-u u PDF formatu (barem onih koje imate sačuvane u elektronskom obliku), kao što je recimo PC Press nedavno uradio povodom 10 godina postojanja, izdavši prvih 115 brojeva na DVD-u (u, jelte, PDF formatu)? Pretpostavljam da, ako ništa, bar brojeve od 01/1998 naovamo imate u QuarkXPress formatu pa vam nije problem da ih prebacite u PDF i tako usrećite sirotinju raju koju mrzi da svaki čas rovari po starim papirnim brojevima a rada je da se maši za džep za jedno takvo izdanje (a takođe i da se mlađarija upozna sa starijim SK-ovima).

todos
24.8.2006, 19:33
To nebi bilo lose za stare brojeve da budu tako arhivirani u odredjenu nadoknadu.Ali doticni nemaju vremena za tako nesto.

voodoo_
24.8.2006, 20:20
Ne verujem da je vreme problem, konverzija u PDF bi odnela najviše jedan dan...

Teva
24.8.2006, 20:43
ma evo ja se pirajvljuem dobrovoljno da konverzujem sve to!
Stvarno bi bilo dobro ali oni tamo prastari brojevi....
Nasao sam u negde tamo u nekom budzaku broj od 2002 godine jbt kako to budi uspomene.....
i bas bi voleo da vidim cuveni cvet kompjutera

voodoo_
24.8.2006, 21:01
Znači da se razumemo, ne pričam o skeniranju starih brojeva, nego o konverziji Quark ili u čemu već čuvaju dokumenata u PDF. S obzirom da je to trivijalan posao (pustiš print na PDF štampač), računam da sve zavisi od njihove dobre volje i ako izračunaju da će se to isplatiti.

Dimo
24.8.2006, 21:13
Slazem se,to bi bio odlican potez,samo da ne uvale veliku cijenu i (naravno) da pocnu to da salju u Crnu Goru.

VojaM
25.8.2006, 10:04
Znači da se razumemo, ne pričam o skeniranju starih brojeva, nego o konverziji Quark ili u čemu već čuvaju dokumenata u PDF. S obzirom da je to trivijalan posao (pustiš print na PDF štampač), računam da sve zavisi od njihove dobre volje i ako izračunaju da će se to isplatiti.Kvarkom smo počeli da radimo negde 1995. A prvi broj je izašao 1984. Tek toliko da se zna.

Što se tiče snimanja na DVD... nama je tu uvek problem predstavljao veliki tiraž. Kod snimanja bilo čega na DVD, za razliku od štampanja, kada veći tiraž znači manju cenu, veliki tiraž pravi velike probleme. Ili ne možeš da nađeš nikoga ko bi ti to napravio, ili možeš, ali sa dugačkim rokovima i po paprenim cenama.

Ideja i dalje stoji, a kad će se realizovati, zavisi od prilika i tržišta.

mmn2911
25.8.2006, 10:55
Ideja bi bila stvarno sjajna, mogli bi mi mladji da vidimo stare brojeve, ako ne sve, bar neke, i da imamo novije u PDF formatu!!! ;)

bobi
25.8.2006, 11:08
Ako vec planiraju da izdaju u PDF formatu, mogli bi onda da "ture" i ovo sto se PopMilo, Voodoo i Alenko trude da skeniraju ( i da im pripomognu koliko mogu)
Ti brojevi naravno ne moraju biti u PDF formatu, vec mogu biti kao slicice.

Za takav jedan DVD, ja bih dao i vise od 500 dinara (ma i 1000 bi dao :) )

voodoo_
25.8.2006, 12:15
Pa 1000 košta onaj PC Press-ov, ali dobro, PC Press su novine za informatičke japije :) tako da bi prava cena za SK-ov bila 500 dineritosa...

M.Silenus
25.8.2006, 20:23
Piiiiz, ujadite to!:o

Odmah bih to kupio ( u slučaju da mi novčana situacija to dozvoli )!

Peruzzi
25.8.2006, 21:05
ma 100% bi i ja to kupio!!!!!

MarkoFaca
26.8.2006, 1:32
Što se tiče snimanja na DVD... nama je tu uvek problem predstavljao veliki tiraž. Kod snimanja bilo čega na DVD, za razliku od štampanja, kada veći tiraž znači manju cenu, veliki tiraž pravi velike probleme. Ili ne možeš da nađeš nikoga ko bi ti to napravio, ili možeš, ali sa dugačkim rokovima i po paprenim cenama.
Hmm, ne bih se baš složio sa tobom po pitanju dugačkih rokova i paprenih cena. To je možda bilo nekad, sada u eri "kiosk prodaje" nije više tako.

Kod nas u Beogradu trenutno postoje 4 fabrike DVD-jeva koje mogu da tiraž od npr. 100.000 DVD-a odštampaju i zapakuju u kakvoj hoćeš formi za bukvalno nekoliko dana. A cena ne bi trebalo da pređe 0,50 evra po komadu.

Znači takav DVD bi mogao da se prodaje zasebno na kioscima za 150 dinara bez problema :ciao:

EDIT: Tek sada vidim da si mislio na snimanje, a ne na štampanje DVD-a... Zašto bi neko to uopšte snimao, tj. narezivao?! Koliki bi bio tiraž, po tvojoj proceni?!

voodoo_
26.8.2006, 10:27
Po mojoj slobodnoj proceni, ovoga bi se prodalo sigurno 50 000 komada, naravno ne za mesec dana već za par meseci. I kao što rekoh, bez problema bih dao 500 dinara za takvo izdanje.

korisnik
26.8.2006, 11:01
dao bih i ja koliko zele, ali nesmemo zaboraviti da bi to bilo u roku 5 minuta na torrentima, muli itd. Mozda je pametnije da naprave DVD pa stave torrent link na njihov sajt. Malo reklame, ono u stilu mi smo above money:) Mozda pored neki link za donaciju. Jos malo na taj DVD zguraju reklama sponzora u neki folder pa je.

MarkoFaca
26.8.2006, 17:40
Po mojoj slobodnoj proceni, ovoga bi se prodalo sigurno 50 000 komada, naravno ne za mesec dana već za par meseci. I kao što rekoh, bez problema bih dao 500 dinara za takvo izdanje.

Ne verujem da bi otišlo 50k komada, možda za početak da bude tiraž 50k, a svaka remitenda ispod 50% je uspeh... :aplauz:

voodoo_
26.8.2006, 18:02
Nemoj smetnuti s uma da je tiraž papirnog SK-a znatno veći od ostalih kompjuterskih časopisa u nas...

MarkoFaca
26.8.2006, 23:22
Nemoj smetnuti s uma da je tiraž papirnog SK-a znatno veći od ostalih kompjuterskih časopisa u nas...

Naravno, naravno, zato i kupujem SK jer je najbolji, ali neće svi kupiti DVD SK bez obzira koliko on koštao...

Echo
31.8.2006, 15:49
Ja kupujem SK od 2002, i zao mi je sto nemam i prethodna izdanja, pa makar ona bila i "samo" od '95. Razmislite da izbacite disk sa svim brojevima '95-'05 ('06 jos bolje). To bi vam bio jedan od najboljih poteza.
Jos jedna velika prednost smestanja arhive na disk je i mnogo lakse pretrazivanje podataka (jednom sam prelistao 20 brojeva jer nisam znao odakle je tekst, a secao sam se neke recenice).

MarkoFaca
31.8.2006, 21:59
Ja kupujem SK od 2002, i zao mi je sto nemam i prethodna izdanja, pa makar ona bila i "samo" od '95. Razmislite da izbacite disk sa svim brojevima '95-'05 ('06 jos bolje). To bi vam bio jedan od najboljih poteza.
Jos jedna velika prednost smestanja arhive na disk je i mnogo lakse pretrazivanje podataka (jednom sam prelistao 20 brojeva jer nisam znao odakle je tekst, a secao sam se neke recenice).

Tačno, i ja sam skoro listao stare SK tražeći neki text, zamalo nisam :n-cc2: od muke :)

EDI the Little
21.9.2006, 13:27
Citam SK dosta dugo.

Posedujem 10-tak brojeva od '88 do '95 neznam tacno koji su, i sve od polovine '96 do danas.

Mogu samo da iskritikujem SK sto sam ne napravi arhivu u pdf-u za sve brojeve koje ima u

elektronskoj formi, mislim da verni citaoci to zasluzuju.
Sto se tice DVD-a, koji bi se distribuirao sa svim tim brojevima SK-a, moze da bude i

zasticen, kao programi tipa plan plus i sl.,i da kosta recimo 2000 din, tako ga nebi kupovao

svako, pa nebi bilo rizika da ce se pojaviti na ulicama za male pare, a mi, verni citaoci bi

ipak dobili kvalitetnu i proverenu stvar.

SK bi trebao da ispita javno mnjenje, tj. da napravi anketu koliko je ljudi zainteresovano

za izdavanje DVD-a i koliko su ljudi spremni da daju para za isti.
Potom da napravi ekonomsku analizu da li mu se isplati da to radi i na kraju da nas sve lepo

obavesti o kanacnom rezultatu, tako da bi i mi i oni dobili pravu sliku gde se SK stvarno

nalazi.

Pozdravljam sve one koji cine da se sacuva deo istorije.

Usamljeni Revolveras
21.9.2006, 20:20
Citam SK dosta dugo.

Posedujem 10-tak brojeva od '88 do '95 neznam tacno koji su, i sve od polovine '96 do danas.

Mogu samo da iskritikujem SK sto sam ne napravi arhivu u pdf-u za sve brojeve koje ima u

elektronskoj formi, mislim da verni citaoci to zasluzuju.
Sto se tice DVD-a, koji bi se distribuirao sa svim tim brojevima SK-a, moze da bude i

zasticen, kao programi tipa plan plus i sl.,i da kosta recimo 2000 din, tako ga nebi kupovao

svako, pa nebi bilo rizika da ce se pojaviti na ulicama za male pare, a mi, verni citaoci bi

ipak dobili kvalitetnu i proverenu stvar.

SK bi trebao da ispita javno mnjenje, tj. da napravi anketu koliko je ljudi zainteresovano

za izdavanje DVD-a i koliko su ljudi spremni da daju para za isti.
Potom da napravi ekonomsku analizu da li mu se isplati da to radi i na kraju da nas sve lepo


To sto bi kostao 2000 din ne znaci da se ne bi pojavljivao na ulicama, jel recimo na ulici prodaju adobe photoshop, a on kosta oko i do 1000 evra, zar ne? A sto se tice zastite: ne postoji nijedna prava zastita od pirata:dzavo: Ali ne treba se osvrtati na pirateriju, jer kada bi taj DVD kostao 500 din svako bi mogao sebi da kupi original (ne verujem da bi neko to prodavao na ulici, a jos manje da bi neko to kupovao na ulici). A to dal ce SK-u da se to isplati uopste nije pitanje, sigurno ce im se isplatiti pa cak i ako cena bude bila 300, a kamoli 500 din. Dakle, samo je pitanje da li su lenji ili nisu.;) Nikako ne treba cena da bude 2000 din! 500 je sasvim dovoljno...:)

EDI the Little
22.9.2006, 10:07
Kao prvo, sto se tice krekovanja, na ulicama se mogu naci svi strani veliki programi za male pare zato sto se u belom svetu nekom isplati da razbija te programe.

Nije mi jasno kome ce se isplati da krekuje domaci program i to kolekciju casopisa.
Da li si ti nekad nasao neki domaci program iz novije produkcije da je krekovan kako treba i da se prodaje na ulicama.
Bilo kome bi vise vremena i novaca trebalo da to sve uradi nego sto bi nesto zaradio, a staro pravilo srpskih "trgovaca" je da ako nemoze bar duplo da zaradi nece ni da pocinje posao.

Jedina prava vrednost tog DVD-a bi bila za nas verne citaoce.

Sto se tice cene, naveo sam je kao primer. Licno i meni bi odgovarala cena od 500 din, nisam ni ja rokfeler, ali to bi bila kolekcija od oko 100 SK-a tako da meni nebi smetalo da kosta i 2000 din. Neke stvari nemaju cenu u zivotu.

Svako bi imao pravo da kupi taj DVD i onaj ko ima sve brojeve SK-a i onaj ko nema nijedan.
Sto bi recimo Politika nekom davala svoj rad za male pare.

Treba imati na umu da je ulozen trud i vreme da se napravi svaki broj SK-a, a to kosta.
Ako covek sam neceni svoj rad, nece ga ceniti ni svaki drugi.

Usamljeni Revolveras
22.9.2006, 10:17
Nije mi jasno kome ce se isplati da krekuje domaci program i to kolekciju casopisa.
Da li si ti nekad nasao neki domaci program iz novije produkcije da je krekovan kako treba i da se prodaje na ulicama.
Bilo kome bi vise vremena i novaca trebalo da to sve uradi nego sto bi nesto zaradio, a staro pravilo srpskih "trgovaca" je da ako nemoze bar duplo da zaradi nece ni da pocinje posao.

Nisi me razumeo. Nisam ni rekao da ce da se isplati piratima da ga krekuju, nego bas suprotno: da ce svi da kupuju original ako bude bio recimo 500 din, a kada svi kupuju original, logicno je da se nece isplatiti piratima. I ja bih dao 2000 din (ako bih imao) i slazem se sa tim da neke stvari nemaju cenu u zivotu.:alealeee:

mezzano
22.9.2006, 10:39
Ideja mi se svidja, podrzavam je. I ja imam nekoliko starih brojeva, iz devedeset i neke, iz vremena kad jos nisam imao racunalo, pa sam onda jedno vreme prestao da ga kupujem, a sada imam sve brojeve od 2004. Bilo bi lepo da se ima kompletna kolekcija na jednom mestu.

EDI the Little
22.9.2006, 11:02
Ok, nasli smo se, :).

Ali na celu ideju o DVD-u konacan sud mora da da Politika.
E sad da li ce ona to da uradi zavisi od etickog, ekonomskog i pravnog aspekta.

Ako mi bas budemo navaljivali da to oni urade, mozda i dobijemo DVD.

Usamljeni Revolveras
22.9.2006, 11:19
Ako je mogao to da uradi PC press, onda sto ne bi mogao i SK? Ma kazem ti, mnogo su lenji.......;)

Dimo
22.9.2006, 11:25
Naravno,drugi problem bi bio da se postigne sporazum sa nasim predstavnicima da se taj DVD salje i u CG(znam da sam vise presr*ao sa ovim,ali stvarno mi je stalo do toga):)

Usamljeni Revolveras
22.9.2006, 12:16
Naravno,drugi problem bi bio da se postigne sporazum sa nasim predstavnicima da se taj DVD salje i u CG(znam da sam vise presr*ao sa ovim,ali stvarno mi je stalo do toga):)
Ma slace se sigurno, nema razloga da se brines:) Zasto se ne bi slao? Pa i njima je u interesu da sto vise zarade. Ako se salje i casopis, slace se i DVD. Opusti se. Ma samo nek se izda taj DVD, a posle cemo lako;)

Dimo
22.9.2006, 12:20
Ma slace se sigurno, nema razloga da se brines:) Zasto se ne bi slao? Pa i njima je u interesu da sto vise zarade. Ako se salje i casopis, slace se i DVD. Opusti se. Ma samo nek se izda taj DVD, a posle cemo lako;)
Nisi u pravu da ce sve to lako da ide,evo ovi CD ovi sto su ranije izlazili uz SK se nisu slali u CG,iako su i tako mogli da zarade vise.Zato se i brinem.

Usamljeni Revolveras
22.9.2006, 20:30
Nisi u pravu da ce sve to lako da ide,evo ovi CD ovi sto su ranije izlazili uz SK se nisu slali u CG,iako su i tako mogli da zarade vise.Zato se i brinem.
E jbg nisam znao izvini. Al ne razumem ih stvarno, propustaju prilike da zarade malo vise... Stvarno ih ne razumem, pojedine novine se salju u Ameriku, a oni ne mogu da posalju DVD u cg:n-cc2:

voodoo_
22.9.2006, 22:23
Eto, niko nije protiv DVD-a! :)
Ajmo redakcijo, smilujte se ako je to ikako moguće :)

Chivan
24.9.2006, 20:53
E jbg nisam znao izvini. Al ne razumem ih stvarno, propustaju prilike da zarade malo vise... Stvarno ih ne razumem, pojedine novine se salju u Ameriku, a oni ne mogu da posalju DVD u cg:n-cc2:
Lepo je sto ne razumes, a ne propustas da kritikujes? :confused:

Usamljeni Revolveras
24.9.2006, 23:35
Lepo je sto ne razumes, a ne propustas da kritikujes? :confused:
Pa dobro, ja sam samo samo rekao da ne nerazumem zasto to ne urade, nisam kritikovao bas mnogo. Nema potrebe da se ljutis:)

zare88
2.6.2009, 10:28
kad cemo imati priliku da kupimo sava dosadasnja izdanja na dvd u obliku PDF , kao sto je to uradio Micro

voodoo_
2.6.2009, 10:39
Već smo ih molili, ali neće, ne žele naše pare :)

zare88
2.6.2009, 12:08
onda se ja ZAKLINJEM da vise nikad necu kupiti SK i preci cu na Micro

--ComputerBoy--
2.6.2009, 12:11
Ali u Mikro-u ne mozes naci sta i u SK-u. Ako te zanima neki program, napisali su link, pa ga ti skini, eventualno ako si ''srecnik'' kao ja pa koristis dial-up.

Timemaster
2.6.2009, 12:13
Ako... Mikro je "kulniji" :D

--ComputerBoy--
2.6.2009, 12:15
E, nije.

Dukes
2.6.2009, 12:21
kad cemo imati priliku da kupimo sava dosadasnja izdanja na dvd u obliku PDF , kao sto je to uradio Micro

To je dobra ideja, odavno je izrečena na forumu, a i mi je odavno imamo na umu ali nikako da se kockice slože da bi ona bila izvodljiva u praksi. Nismo protiv toga, ali do realizacije treba da se prođe još nekoliko stepenika, recimo razumevanje onih koji odlučuju. Tako da - radimo na tome, probaćemo nešto vrlo-vrlo uskoro...
I da samo primetim - autor tri poruke u kojima je Micro toliko nahvaljen... hmmm...

zare88
2.6.2009, 12:28
Znate zasto nece Zato sto svo svoje znanje cuvaju samo za sebe i nece sa nikim da ga dele
Podsecam Vas samo da je Micro tako nesto objavio i kosta 400 din Svaka im cast
I PLASE SE DA IM NE OPADNE PRODAJA da to je osnovni razlog

Wolverine
2.6.2009, 12:35
Zare, Svet Kompjutera predstavlja pandan Rolling Stonesima u svetu novinarstva na Balkanu - Mator, kvalitetan, brend (mrzim ovaj izraz ali ajd' sad) koji se ne obazire na zahteve 'cyber supermana' koji bi sve da imaju na disku... Priznaj da je lepse kad procitas.

zare88
2.6.2009, 12:40
slazem se ali sam poceo da citam teko od 2006 i gde da nadjem prethodna izdanja KAKO DA SE EDUKUJEM a internet nemam

--ComputerBoy--
2.6.2009, 12:50
Ma kakav Micro... Dosadne su novine, stvarno. Nemam nerava da ih citam.
EDIT: Osim toga, cena je dovoljno visoka da bi se jos i DVD ubacio.

Dimo
2.6.2009, 13:34
slazem se ali sam poceo da citam teko od 2006 i gde da nadjem prethodna izdanja KAKO DA SE EDUKUJEM a internet nemam
Bez interneta ćeš se svakako teško edukovati, kada govorimo o računarima. Tu Svet Kompjutera na disku i ne igra neku ulogu.

Inače, SK treba da je sam sebi reper, a ne neki drugi IT magazini (koji su po tradiciji i kvalitetu ispod prijenavedenog).

--ComputerBoy--
2.6.2009, 16:29
Kod nas u Beogradu trenutno postoje 4 fabrike DVD-jeva koje mogu da tiraž od npr. 100.000 DVD-a odštampaju i zapakuju u kakvoj hoćeš formi za bukvalno nekoliko dana. A cena ne bi trebalo da pređe 0,50 evra po komadu.

Znači takav DVD bi mogao da se prodaje zasebno na kioscima za 150 dinara bez problema :ciao:

Slažem se. Mislim i vi preterujete. 500 dinara... :icon_evil to bi stvarno bila pljačka. 300 dinara maximum. ;)


Inače, SK treba da je sam sebi reper, a ne neki drugi IT magazini (koji su po tradiciji i kvalitetu ispod prijenavedenog).

Bogami, to je itekako tačno. SK se zaista dugo održao i ostao na vrhu i još duuugo će ostati. SK RULES!

voodoo_
2.6.2009, 17:01
Pa sad, ja dadoh hiljadarku onomad za disk sa PC Pressom i nije mi žao dinara. Ne bi mi bilo žao dati iste pare i za SK.
150 dinara je premalo, ipak ne kupuješ Britni Spirs MP3 kolekciju na ulici nego opis celog jednog vremena, tako da kolku god cenu da stave, ja ću dati, šta da radim.

shrafko
2.6.2009, 21:43
^^
Posle ove tvoje (obavezujuće) izjave, da sam na njihovom mestu, napržio bih neki unique_collectors_edition_exclusively_for_voodoo__ _disc i zacepio ga 200k dinara :D

VlaK
2.6.2009, 22:13
Taj potez Mikra me je svojevrameno oduševio i čak sam sebi dozvolio da prevalim puz dugačak do mile nam prestonice ne bi li sebi obezbedio primerak. I bogami sam uspeo, i od tada mi taj "kompakt" cd uvek izmami osmeh kada ga pogledam. Eh kada bi to uradio i SK, mislim da bih veselje napravio, na njivi, pod šatorom za 500 ljudi, sa golom pevaljkom i da traje minimum pet dana. Ali neće ovi pa neće. A zašto neće? Oooo zašto...

Predrag Stankovic
2.6.2009, 22:25
A šta kad neko ko kupi taj SK DVD, piratizuje taj disk, napravi ISO fajl, okachi ga na net na File hosting i torrent sajtovima, onda ga puno ljudi nece kupovati vec ce ga skidati

VlaK
2.6.2009, 23:01
Pa baš tu treba da se vidi koliko je poštenih na ovom forumu. Iako mi je sve kući pirat, original mi je taj cd od Mikra, a bio bi i od Sk-a...
Eh kamo sreće, puste želje....

voodoo_
2.6.2009, 23:42
Uvek će biti piratskih kopija, bitno je da se rasproda naštampan tiraž. Ako bude par hiljada komada, otići će glat.

Equilibrium
3.6.2009, 11:35
Ja bih uzeo DVD orginal, pa makar...

Mogu ja svaki mesec da downloadujem PDF SK ali opet kupujem papirno izdanje.

E a koliko bi bilo dobro kad bi stara izdanja stampali u kvalitetnom izdanju u velikim godisnjacima, u nekom deluxe pakovanju, ja bi verovatno kupio svaki.

jova1996
3.6.2009, 20:34
Trebalo bi tako da naprave, to bi bilo super.. da se i mi deca edukujemo o racunarima koji su postojali jos pre naseg rodjenja stvarno bi bilo cool:qliranje::qliranje::qliranje:

paulvandyk68
3.6.2009, 21:07
Nije losa ideja.:tapsh:

Monk Psycho
4.6.2009, 1:14
+100 glasova od mene za arhivu na DVD-u. I jos kad bi bio super kozni bundle svih SK-ova koji su preziveli godine postojanja pridruzujem se onom slavlju sa golom pevaljkom :D

Sasa.Karanovic
4.6.2009, 19:31
Ovo je odlicna ideja, i mislim da i ako bi neko uzeo i napravio pirata da ga ne bih skinuo nego da bih prije dao tih pisljivih 200din i imao "original" jer bi meni imao neku drugaciju vrijednost nego taj pirat sa neta.

Btw kada sam isao na pripreme sa reprezentacijom htio sam da imam dosta novina uz sebe da mogu da citam da ubijem vrijeme i pored SK-a odlucio sam da kupim i PC Chip, Internet Ogledalo i Micro. SK-a i PC Chip sam procitao barem 2-3x puta od korica do korica a Micro i Internet ogledalo sam jednom kupio i nikada vise, novine su pune gluposti i toliki smor da mi je nakon citanja bilo muka. Mozda se nesto sada promjenilo ali cisto sumnjam.

Dakle ako bi izasli svi prosli brojevi na DVD-u od SK-a sigurno bih kupio, mozda ne bi toliko cesljao po DVD-u jer sam manje vise sve ih vec procitao ali bi volio da ga imam kod sebe u kolekciji ili barem da ga stavim na kamaru od posljednjih 150 brojeva SK-a sto vucem po ladicama od ormara :)

Uros Ducic
6.6.2009, 13:43
Odlican predlog:aplauz:
Samo da cena ne bude preterano velika.

water wizard
6.6.2009, 15:46
i ja bih voleo tu kolekciju

Lich_king2
7.6.2009, 14:57
Podrzavam ovaj predlog. Svim srcem za SK DvD ! :D

ivance95
7.2.2010, 18:08
I ja podrzavam. Tu sam ako zatreba pomoc.:ciao::ciao::ciao:

Sheridan
7.2.2010, 20:14
Odlicna ideja, podrzavam:tapsh:

miša topola
7.2.2010, 20:26
Većina vas ima ADSL konekciju. Možete da downloadujete stare brojeve SK-a koje su skenirali neki čitaoci ;)

Wastelander
8.2.2010, 4:05
Većina vas ima ADSL konekciju. Možete da downloadujete stare brojeve SK-a koje su skenirali neki čitaoci ;)
De su? Jer to moze?(mislim jer legalno?)

DragonSlayer
8.2.2010, 11:49
Mislim da je VojaM negde već pisao da je to nelegalno .....

VojaM
8.2.2010, 12:44
Zavisi šta?
Ako DL-ujete sa tog sajta za sebe, to je OK.
Ako napravite DVD, umnožite ga i prodajete drugima, to je krivično delo.

dejan_osipaonica
8.2.2010, 23:25
Pa sada evo voja je razjasnio za sebe je ok skinuti i imati,druga stvar je da je vecina ljudi koja je u ovome ucestvovala te brojeve SK jednom vec platila i da su ovim potezom bukvalno napraavili bekap istorije. Sto ce reci ovo smo radili za svoju dusu, a i realno gledano mesta cekanju nije ni bilo nesto preterano jer je vecina tih starih brojeva vec i poprilicno osetila trag vremena na sebi buduci da je vecina primeraka stampana na poprilicno losem papiru. Doduse nije ovo mana sveta kompjutera ovime mogu da se ponose vecina nasih kompjutersjih casopisa iz tog vremena.

Thaedass
6.6.2010, 10:58
Mogli bi da odradite kolekciju svih SK brojeva u .PDF formatu te sve to da brecite na DVD i ucinite srecnim 60% citalaca :)

miša topola
6.6.2010, 11:42
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=1239

Imaš sve brojeve od 1984 do 1998 ;)

Thaedass
6.6.2010, 12:05
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=1239

Imaš sve brojeve od 1984 do 1998 ;)

Znam,ali ovako je bolje :) Ipak bih vise voleo da arhivu SK imam na disku nego na nekom serveru :opanachke

miša topola
6.6.2010, 12:10
Možeš da downloaduješ brojeve.

VojaM
6.6.2010, 21:21
I da narežeš sebi ;)

pedjastudio84
6.6.2010, 21:54
...na DVD.:)

DragonSlayer
7.6.2010, 10:17
I da ćutiš o tem. da te ne apse ....

Bokile
7.6.2010, 10:55
Od 1000 dinara,odosmo na 500,preko 300 do 200...

Ljudi,ovo nam je jedinstvena prilika da imamo KOMPLET i to u PDF formatu,koji mozes da odstampas,ukoricis,itd...

I smatram da je 500 dinara realna cena za tako nesto...

Doduse istina je da nemaju svi tih 500 dinara,ali verujem ako pitate roditelje da ce vam vrlo rado dati tih 500 dinara i da im pokazete na primer primerak iz 80 ih godina na primer da ce vas jos i pohvaliti,a za nas sljakere to je 3 pakle cigara.
(za one koji ne puse,to je 5 kila lubenice,jer svi volimo lubenice,zar ne?(sad ce neko da se nadje i da kaze ne volim sad ces vidis))

I nije skupo i vredi,ja znam da bih dao... Kintu...

miša topola
7.6.2010, 13:24
Pa i nije skupo. Ja bi dao 500din za kolekciju u e formatu, a ako nemaš toliko para, odeš i nabereš 50kg višanja i eto ti SK-ova u .pdf formatu :)

Ja ozb. ne volim lubenice ;)

Bokile
7.6.2010, 13:25
Pa i nije skupo. Ja bi dao 500din za kolekciju u e formatu, a ako nemaš toliko para, odeš i nabereš 50kg višanja i eto ti SK-ova u .pdf formatu :)

Eto spojis lepo i korisno,mozda naberes i vise...

Ja ozb. ne volim lubenice ;)

:rofl:

Nikola Mladenovic
1.4.2011, 16:11
Za takav original disk dao bi 500 dinara makar i imao link za preuzimanje pirata, za cenu 1000 dinara već bi preuzeo, hoću da kažem da cena ne treba da bude veća od 500 dinara jer bi već počeli pirati. Bilo bi lepo da imamo sve brojeve na disku i žao mi je što ste od toga odustali.

ZoNi
1.4.2011, 17:48
Meni je nejasno zašto ovako nešto odavno ne postoji.

Znam d asam pre možda 5 ili više god. kupovao časopis M**** na DVD-u. To je bila super stvar - svi tekstovi lako dostupni, odlična pretraga, povoljna cena...

M.C.
1.4.2011, 17:58
Takođe i jedan od vodećih domaćih IT časopisa ima nešto slično - 148 brojeva na DL DVD-u. Cena sa poštarinom je 960din. Ključna stvar je da to nije samo skup pdf fajlova, već je tu i dobro odrađena pretraga podataka.

voodoo_
1.4.2011, 19:31
Ni ja ne bih žalio para za ovakav jedan disk.

Deusdies
10.4.2011, 4:03
I ja bih voleo ovako nešto, pogotovu sa novijim brojevima, pošto su mi u poslednje 2-3 godine uglavnom bili... nedostupni.

doctor
10.4.2011, 11:46
Same here. Ovo bi bilo zlata vredno. :)
Lično smatram da sve ovo i ne bi bio veliki problem. Imate već one 84-98 brojeve skenirane, skenirate one nove (ili mi, članovi, to uradimo za vas) i samo pustite neku batch konverziju u PDF.

Što se tiče rasprave o ceni, dao bih i crvenu ako treba, samo da se dokopam takvog DVD-ja :) No, računice oko cene su vaša stvar, just do it already :)

A da ne pričam o tome što biste mogli i da odradite da ovakav disk može da se "instalira" na računar i da softver svakog meseca proverava dostupnost novih brojeva na serveru (brojeva starijih od 5-6 meseci). To bi čak i članovi foruma mogli da urade. Tačnije članovi bi mogli da vam odrade sve a vi samo da narežete i distribuirate DVD-eve :p

...već je tu i dobro odrađena pretraga podataka.
Da, ovakva kolekcija i ne bi bila baš upotrebljiva bez pretrage...

ZoNi
10.4.2011, 12:43
skenirate one nove (ili mi, članovi, to uradimo za vas) i samo pustite neku batch konverziju u PDF.
Prilično sam siguran da su svi brojevi u poslednjih bar 5 godina već u PDFu ;)

doctor
10.4.2011, 13:41
Au, pa da, meni to nije palo na pamet... :)

Mr.Eco
11.4.2011, 1:50
Mišljenja sam da bi bilo dobro da SK preuzme inicijativu na našim prostorima, i da za početak barem starije brojeve prebaci na EPUB format za one koji imaju e-readere... mislim da bi to bio veoma pozitivan potez...

ZoNi
11.4.2011, 9:07
Mišljenja sam da bi bilo dobro da SK preuzme inicijativu na našim prostorima, i da za početak barem starije brojeve prebaci na EPUB format za one koji imaju e-readere... mislim da bi to bio veoma pozitivan potez...
Što taj EPUB? Zar PDF nije mnogo više rasprostranjen?

Mr.Eco
11.4.2011, 13:45
Epub (ili skraćeno elektronska publikacija) je besplatni otvoreni standard za e-knjige, Podržava DRM i CSS stajling, podržan je od strana svih platformi od windowsa, mac, linuxa, androida, symbiana... tako da oni koji imaju e-readere mogli čitati svoj omiljen časopis na njima (sad će neki reći da konvertuju pdf u epub, ali to nije to :) )

Deusdies
11.4.2011, 20:49
Ne bi bilo loše snimiti ih u EPUB umesto u PDF. Koliko ja znam, epub može još gomilu nekakvih meta podataka da snimi uz fajl, ako je to potrebno.

Međutim, ne znam dal' se isplati konvertovati sve trenutne PDF u EPUB.

ZoNi
11.4.2011, 21:44
Gde može da se vidi neki EPUB fajl?

Mi se raspravljamo da li je bolje PDF ili EPUB, a "vlast" mudro ćuti ;) Mada, verujem da je PDF sasvim dovoljan i univerzalan.

Miki1987
25.4.2011, 0:57
Ја сам пре да се то растегне на годину дана, па да сваких два месеца излази по нпр 5 година спакованих СК-а на цд-у.
Прва петолетка (1984,1985,1986,1987,1988)
Друга петолетка 89/93...
94/98...
99/03...
04/08
Онда лепо може у штампаном издању да се посвети једна страна некој ретроспективи шта се револуционарно догодило у тих 5год на пољу хардвера и које су то игре обележиле тај период. Само као увод и да заинтересује млађе да прочитају нешто од тих бројева.

doctor
27.4.2011, 1:19
10 ...A onda bih ja uzeo sve te diskove, i narezao ih na jedan DVD/DL-DVD :D

20 Ali i ovo nije loše, mogu da naplate taj disk svaki put po 100-150 dinara i taman će da zarade za godinu dana, a nama svakako nije problem da "na rate" uzimamo po 60 starih brojeva svaki mesec... :)

30 Taman bismo se dva meseca zanimali čitajući te stare brojeve, pa kad dođe sledeći disk opet, i tako godinu dana :)

40 Al' na kraju: GOTO 10 :D

Slavisa83
22.3.2012, 20:56
Nije losa ideja.Podrzavam

SobeR
5.4.2012, 15:01
ovo je najbolja lekcija da treba da izlazite u digitalnom formatu. Makar i u vidu zakljucanog pristupa sajtu.

doctor
5.4.2012, 21:05
Digitalna pretplata svakako ne bi bila loša ideja, jednostavno omogućite članovima koji uplate određenu sumu novca da pristupe digitalnoj kopiji časopisa na vašem sajtu i to je to. Da ne napominjem da bi to trebalo da bude jeftinije od papirne verzije časopisa (logično, ali ne mnogo jeftinije) i da bi se dosta ljudi pretplaćivalo. Takođe možete da upravljate bolje reklamama i oglasima u digitalnoj verziji.

Eto, koliko da iznesem mišljenje, jeste offtopic, al' reko eto da kažem šta mi je na pameti kad smo već kod digitalizacije časopisa :)

JohnnyNT
5.4.2012, 22:09
Još kad na to dodamo i mogućnost plaćanja putem SMS-a. Ali pretpostavljam da se o tome odlučuje u glavnom štabu Politike, i ideja ima šanse ako tu postoje ljudi koji znaju da prepoznaju dobru priliku. A možda bi piraterija predstavljala problem (doduše, mislim da je to i jedina mana ove "ideje").

doctor
5.4.2012, 22:31
Pa da, ali ja i ovako mogu da odem kod ortaka/u biblioteku i pročitam časopis za dž... ;)

dbojan
10.4.2012, 15:29
Digitalna pretplata svakako ne bi bila loša ideja, jednostavno omogućite članovima koji uplate određenu sumu novca da pristupe digitalnoj kopiji časopisa na vašem sajtu i to je to. Da ne napominjem da bi to trebalo da bude jeftinije od papirne verzije časopisa (logično, ali ne mnogo jeftinije) i da bi se dosta ljudi pretplaćivalo. Takođe možete da upravljate bolje reklamama i oglasima u digitalnoj verziji.

Eto, koliko da iznesem mišljenje, jeste offtopic, al' reko eto da kažem šta mi je na pameti kad smo već kod digitalizacije časopisa :)

ono kao sto se kupuje software, platis preko paypala, dobijes link sa pdf-om, koji se moze pretrazivati.
Mozda da se doda neki tag u pdf fajl sa tvojim imenom i prezimenom.

go green! :)

dbojan
10.4.2012, 15:30
http://www.bug.hr/digi/upute/

doctor
10.4.2012, 18:35
ono kao sto se kupuje software, platis preko paypala, dobijes link sa pdf-om, koji se moze pretrazivati.
Mozda da se doda neki tag u pdf fajl sa tvojim imenom i prezimenom.

go green! :)
PDF bi bio odlična opcija za download, ali bi najbolje bilo da jednostavno sve bude na sajtu, uloguješ se, čitaš, ako hoćeš možeš i da skineš pomenuti PDF... "Znači, ono, ekstra" :)

Tu mogu i mnogo efikasnije da nam prezentuju oglase i reklame nego što to čine u časopisu i otvaraju se mnogi novi horizonti i za redakciju i za čitaoce a i, Boga mi, za okolinu :)

Ako ništa drugo možemo da se oslonimo na "go green" da proguramo predlog :D

DeCoy
10.4.2012, 21:05
http://www.bug.hr/digi/upute/

Brojevi se u digitalnoj arhivi pojavljuju s odmakom od najviše 60 dana u odnosu na izlazak tiskanog izdanja.

Poenta? SK ovo ima i bez pretplate.

doctor
11.4.2012, 21:54
Poenta? SK ovo ima i bez pretplate.
Njah, to je bezveze.

Ja lično sam pričao o "pravoj" digitalnoj pretplati gde se SK pojavljuje i onlajn prvog u mesecu...

tile7
2.9.2012, 7:35
Jel se sad radi nesto na temu DVD-a ili ne?

Digitalna pretplata je dobra (kod nas Vreme, mozda NIN i tako neki).
Web arhiva je ok, ali ne moze da zameni DVD sa softverom za pretragu ili tako nečim.
DVD moze da se napravi i prodaje potpuno nezavisno od tiraza (i treba nezavisno od tiraza).
Verovatno je problem piraterija? Jedan kupi, sto cita, ali svaki fan ce kupiti, a ostalima necete prodati ni ovako ni onako...
Koliki je broj ljudi, ako nije poslovna tajna, a koliko prvanih lica koja su pretplacena na SK?

voodoo_
7.1.2015, 19:44
Je l bilo razmatranja na ovu temu u međuvremenu?

doctor
10.1.2015, 1:08
Izgleda da ne. Mada, kontam sad (gledam dole kako sam vatreno podržavao sve ovo pre 2-3 godine), digitalizacija časopisa baš i nema smisla: piraterija bi uništila sve.
Jedini način da se SK digitalizuje je da papirno izdanje nestane (ili da se smanji tiraž) i da postanu regionalni web portal za računare. Lično smatram da tu ima mesta za jedan ovakav časopis sa ovakvim autorima sve dok se drže kvalitetnih autorskih tekstova. Reklama ima i biće, ima dosta firmi koje bi se reklamirale, ima AdWorda i milion sličnih servisa. Vrlo je verovatno će ovo uskoro i biti veoma primamljiva varijanta jer Internet kao medij gazi štampu.
Naravno, papir pod prstima i udobnost listanja časopisa su nezamenljivi ali isto to se ranije mislilo i za hardversku tastaturu na telefonima, možda je i vreme da SK krene u digitalizaciju iako će to praktično označiti kraj jednog doba.

Doduše, nema razloga da papirno izdanje umre prilikom "tranzicije", samo treba dobro ispitati profitabilnost jednog ovakvog podviga.

voodoo_
10.1.2015, 10:03
Mene interesuje PDF arhiva starih brojeva, ne digitalno izdanje novih :)