PDA

Prikaži potpunu verziju : Opcije u BIOS-u?!


Rocker
24.8.2006, 3:58
Da li neko zna šta u BIOS-u predstavljaju sledeće opcije i kako ih treba podesiti (ne piše u knjižici niti sam negde našao):confused: :
Refresh Mode Select - nudi opcije 7.8us, 15.6us, 64us
PSB Parking - nudi opcije Enabled/Disabled
Command Per Clock - nudi opcije Auto/Enabled/Disabled
Dinamic Paging Mode - nudi opcije Auto/Disabled
Fast Chip Select - nudi opcije Auto/Enabled/Disabled

Garson
24.8.2006, 4:02
Za ova 4 zadnja pojma nemam, a ovo prvo moze biti vreme posle kojeg se sadrzaj memorije osvezava (tako funkcionishu DRAM memorije za razliku od SRAM).Nisam siguran, ali mi je to logicno.

Rocker
24.8.2006, 4:06
Za ova 4 zadnja pojma nemam, a ovo prvo moze biti vreme posle kojeg se sadrzaj memorije osvezava (tako funkcionishu DRAM memorije za razliku od SRAM).Nisam siguran, ali mi je to logicno.
Ja ga držim na 7.8us (kad su sekunde u pitanju, što manje to bolje:to_care: )
Ovo ostalo pojma nemam kako da podesim! Javiće se već neko sutra, sad svi spavaju sem nas nekoliko!

Garson
24.8.2006, 4:15
Ja ga držim na 7.8us (kad su sekunde u pitanju, što manje to bolje:to_care: )
Ovo ostalo pojma nemam kako da podesim! Javiće se već neko sutra, sad svi spavaju sem nas nekoliko!
Ne verujem da tu shta moze da se promeni, uglavnom dodje do nestabilnosti sistema.To su kao neke power user opcije ali koliko znam od njih 'leba nema.

mad_skillz
24.8.2006, 6:43
Da li neko zna šta u BIOS-u predstavljaju sledeće opcije i kako ih treba podesiti (ne piše u knjižici niti sam negde našao):confused: :
Refresh Mode Select - nudi opcije 7.8us, 15.6us, 64us
PSB Parking - nudi opcije Enabled/Disabled
Command Per Clock - nudi opcije Auto/Enabled/Disabled
Dinamic Paging Mode - nudi opcije Auto/Disabled
Fast Chip Select - nudi opcije Auto/Enabled/Disabled

Dinamic Paging Mode - znachi da u linearnom modu , dva DIMM modula na istom kanalu kombinovani su na 128 bit width.On se odnosi na shemu adresiranja internih banki ,da umesto da bude 0-1-2-3(4 banke sekvencijalno jedna za drugom) iza 0-1-0-1 ide 2-3-2-3.U sushtini kad ti bios kaze linerano to se odnosi to ti je drugi naziv za dual channel.Dakle on se automatski odredjuje , interno , na memorijskom kontroleru i on odredjuje u kom redosledu se pristupa bankama.Dinamic mode je kao opcija moguc samo kad imash parove istih DIMM modula.Ako su moduli jednostrani i dvostrani , mod pada na normal.Dakle , auto.
PSB Parking - Kada je enabled , PCI arbiter premeshta idle PCI bus na poslednji bus kako bi imao kontrolu nad tim busom.Taj idle bus ce moci posle da bude pristupachan bus masteru.Kad je disabled taj idle pci bus ide na pristup CPU , shto znachi brzi pristup i brzi proces chitaj/pishi.Dakle , disabled.
Command Per Clock - U sushtini ovo ti treba samo ako imash dobru overklokersku plochu.On ti odredjuje command rate za memorijski kontroler.Dakle ako je 1T kontroler izdaje naredbe pri svakom ciklusu , ako je 2T izdaje naredbe na svaki drugi ciklus bus-a.Dakle ovo ce imati efekta samo ako ti je podeshavanje na memoriji 1T.Ako je 2T nece moci da ima nikakav efekat.Dakle , ako ti je 1T na ramu , stavi enabled.
Refresh Mode Select - Ovom opcijom bios ti omogucuje da odredish interval refreshovanja memorijskih chipova.Kada ti je auto ukljuchen bios uzima najnize setovanje radi maksimalne kompatibilnosti.Kada ti je 15.6 µsec to je za module od 128Mb i manje , a 7.8 µsec ti je za module od 256Mb i vece.Ali pazi ako ga mnogo povecash mozesh , memorijske celije mogu da izgube njihov sadrzaj.On se moze povecacati sve do 128 µsec ali nemoj previshe nego malo po malo.Nakon svakog povecanja testiraj sistem radi nestabilnosti.Dakle , vece je bolje , 128 µsec je maksimum.
Fast Chip Select - Ovo ti odredjuje koliko brzo matichna chita odredjenu specifikaciju CPU-a.Kada je auto sam to radi , a kada je enabled bira najbrzu.Dakle , enabled.
Rocker , nisi jedini koji ne kunta do 6...:D

Rocker
24.8.2006, 19:59
@ mad_skillz :n_klanja:
Thnx a lot! Sad ću baš da probam kako funkcioniše!

mad_skillz
24.8.2006, 20:38
@ mad_skillz :n_klanja:
Thnx a lot! Sad ću baš da probam kako funkcioniše!
Nema frke.;)

Rocker
25.8.2006, 10:55
Čačkao sam malo i evo rezultata: Refresh Mode Selest sam stavio na 65um (max koliko ploča dozvoljava) i sve radi sasvim OK. Fast Chip na enabled, takođe sve OK. Za Dinamic Paginig Mode stoji da je disabled iako sam ga ostavo na auto. Ne kapiram zašto, kad memorija radi normalno u DC (2x1GB Kingston HyperX). Command Per Clock mi jedino pravi problem. Kad ga stavim na enabled, Win neće da se podigne. Uopšte se ne pojavljuje Win logo. Ne znam zašto! Mada, u svim programima mi prijavljuje da memorija radi na 2-2-5-2-1T, tako da me baš briga!:to_care: Još jednom hvala na detaljnom objašnjenju!:ciao:

mad_skillz
25.8.2006, 16:49
Čačkao sam malo i evo rezultata: Refresh Mode Selest sam stavio na 65um (max koliko ploča dozvoljava) i sve radi sasvim OK. Fast Chip na enabled, takođe sve OK. Za Dinamic Paginig Mode stoji da je disabled iako sam ga ostavo na auto. Ne kapiram zašto, kad memorija radi normalno u DC (2x1GB Kingston HyperX). Command Per Clock mi jedino pravi problem. Kad ga stavim na enabled, Win neće da se podigne. Uopšte se ne pojavljuje Win logo. Ne znam zašto! Mada, u svim programima mi prijavljuje da memorija radi na 2-2-5-2-1T, tako da me baš briga!:to_care: Još jednom hvala na detaljnom objašnjenju!:ciao:
Probaj da stavish na 2T , pa onda da vratish na 1T i da opet stavish , mozda tako uspe.

matrix_ninja
16.1.2007, 2:47
a sta znaci ono cini mi se LDT frequency moze da se namjesti
na 1 ghz 800,600,400,200 mhz, auto ,cemu sluzi uopste

polarnimeda
16.1.2007, 4:22
a sta znaci ono cini mi se LDT frequency moze da se namjesti
na 1 ghz 800,600,400,200 mhz, auto ,cemu sluzi uopste
Ja mogu samo da ti kazem ono sto znam- ne teoriju, ali sustinu da. Ova vrednost ne bi smela da ide preko 1000, a to ce se desiti ako je ostavis na hiljadu i overclockujes... Jer tih 1000 je u stvari 200 X5, pa bi sa pojacanjem tih 200Mhz (default) na npr. 250MHz dobio u stvari 5x250=1250 (a to ne valja!!) Zato kada radis OC, to smanjis na 800, ili ako ga ekstremno OC, onda na 600 (3x). Najbolje da ga ostavis na 800Mhz... To je ono sto sam saznao ovih dana jer sam radio OC :)

Da li neko moze nesto vise da mi kaze o memory timings?? Onako laicki!!!! Tacnije sta znace i kako se podesavaju? Mislim na ovo:

Tcl-Trcp-Trp-Tras = 3-4-4-8

To mi je default- nisam hteo nista da diram kada sam OC-ovao, a verujem da tu moze da se izvuce jos iz kompa! Stavio sam cpu core speed na 166 pa je sa FSB-om od 250 memorija 210Mh (tj. 420)... Ali sta sa tim memory timingsima... Mada mozda bolje da ne cackam nista kada sam vec radio testove stabilnosti i sve radi :) Memorija Kingmax (veritech) 2 x 512DDR... Timing = 1T inace.

matrix_ninja
16.1.2007, 12:56
kod mene to oduvijek stoji na 1 ghz a nisam dirao mislio sam da necu nesto usporit komp. a gdje da nadjem cpu core speed na prosloj maticnoj sam lako to nalazio jos mi i mnozilac bio otkljucan a ovde samo mogu fsb da povecam a mnozilac zakljucan

matrix_ninja
17.1.2007, 15:07
a cemu sluzi ono cool 'n' quiet

Mario Pavićević
17.1.2007, 16:31
a cemu sluzi ono cool 'n' quiet
Ukoliko posedujes AMD procesor sa originalnim AMD kulerom,mozes instalirati AMD cool& quit drajver za Windows i on ce preuzeti kontorlu nad brojem obrtaja na kojem se ventilator vrti pa ce u slucaju da procesor nije puno opterecen(slusanje muzike,kcukanje u wordu,net...) smanjiti broj obrtaja da bi smanjio buku ventilatora.

Sto se tice LDT iliti HT frekvencije ona se dobija kada se FSB pomnozi sa mnoziocem(fabricke vrednosti su FSBx4 za 754 procesore(iliti 800Mhz) i FSBx5 za novije (iliiti 1000Mhz)).Ako overklokujete procesor onda cete najverovatnije dizati FSB cime ce se i vrednost LDT(HT) magistrale povecati sto dovodi do nestabilnosti.Znaci treba smanjiti mnozilac LDT magistale da njena vrednost nikada ne premasi fabrcku(800 tj 1000MHz).Primer: ako magistalu dignete na recimo 240MHz onda LDT morate smanjiti na 4x da bi ste dobili vrednost manju od 1000(dobicete 240mhz X 4 = 960Mhz)

polarnimeda
17.1.2007, 16:31
a cemu sluzi ono cool 'n' quiet
Neka vrsta opcije za hladjenje (ali valjda nesto slabije cime je quiet) koja je meni po deafultu iskljucena a koja takva MORA da ostane ako overclockujes!
Nasao sam na netu ono sto sam pitao za memory timings- ne morate se muciti ;)

Atila
17.1.2007, 17:11
a cemu sluzi ono cool 'n' quiet
http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_9485_9487^10272,00.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Cool'n'quiet

Kad je uključen, u situacijama u kojima je potrebno manje procesorske snage obara množilac i voltažu čime se smanjuje potrošnja procesora, a samim tim i zagrevanje. Ekvivalent kod Intela je EIST.

Nicolas
17.1.2007, 17:19
Imam i ja cool'n'quiet. Mada sam ja kao ispao pametan pa to ukljucio cim sam primetio!;)

mad_skillz
17.1.2007, 17:45
HTT kod athlon64 procesor treba da bude oko 1000 dok kod sempron64 procesora je taj broj oko 800...

PAIN
17.1.2007, 18:45
Imam i ja cool'n'quiet. Mada sam ja kao ispao pametan pa to ukljucio cim sam primetio!;)
ali nema efekta ako ne instaliras drajvere.

matrix_ninja
17.1.2007, 19:20
ima na amd-ovoj stranici nekih stvari pa ima i driver za to

PAIN
17.1.2007, 19:22
ima na amd-ovoj stranici nekih stvari pa ima i driver za to
Ma onaj se utripovao nesto.Naravno da ima.Ali najsigurnije je da odes na sajt proizvodjaca ploce, izaberes svoju i skines drajver za nju.

matrix_ninja
18.1.2007, 13:18
a cemu sluzi ono vga shared memory size od 64 mb do 512 mb opcije.neko mi rece cini mi se da to graficka uzima od rama tu kolicinu koliko ti stavis ili obrnuto nisam siguran al neznam dal je to to

Mario Pavićević
18.1.2007, 13:26
Ukoliko graficka karta nema dovoljno memorije da svari neki deo u igri onda se te teksture smeste u osnovnu memoriju racunara.Tu vrednost stavi na 128MB i neces imati problema.

matrix_ninja
18.1.2007, 14:28
ok,hvala na odgovorima

polarnimeda
18.1.2007, 19:06
a cemu 1t/2t!?

bojsa
18.1.2007, 21:05
Jos jedna od latencija memorije bolje je kad je na 1T...