PDA

Prikaži potpunu verziju : Max za arhitekte


Tajana
24.8.2006, 3:27
Moze li neko da mi preporuci knjigu ili tutorijal koji bi bio najboji za ono sto treba arhitektama (modeli mada nije neophodno s' obzirom da vecinu stvari crtam u cad-u jer je precizniji, render-ekstra i animacija za neka urbanisticka resenja znaci nista specijalno). Ucila sam iz neke cet-ove knjige koja mi je :confused: i iz neke skripte sa nekih kurseva max-a ali je moje znanje nekako previse sturo ili bolje receno to sto uradim je prilicno "bledo" :rolleyes:

bobi
24.8.2006, 8:51
Sta da ti kazem, v-ray ti je mozda najbolji plug-in render za takvu vrstu zadatka.
Za pocetak mozes da pokusas...
(mali citat da ne kucam ponovo)

U principu, postoji i nacin da u nekoliko poteza namestis scenu, koja ce mnogo bolje da izgleda nego ovo sto si okacio.

Uzmi skylight, postavi ga na scenu gde god hoces, udji u render meni, idi na advanced lightning, izaberi light tracer (za prvi test render bi mogao da mu smanjis rays/sample sa 250 na 50, posle kad radis finalni render vrati ga na 250).
Vrati se u viewport, uzmi neki target spot, razvuci ga da ti obuhvati celu scenu, oboji ga u nezno plavicastu i ukljuci mu raytrace shadows, (ako hoces malo da ga ubrzas , umesto raytrace, ukljuci mu shadow map, i u shadow map parametars povecaj mu size sa 512, na recimo 2048 ili cak 4096, zmanji mu sample range sa 4 na 2 ili 1)

Hit render.

edit:
po milioniti put postavljam link do ovih nekoliko sjajnih lightning tutoriala za scanline rendering. Obavezno ih pogledaj, da bi shvatio princip.

edit 2 :
Zaboravih da postavim link u prvom editu :)
http://www.tutorials.michaelscholz.de/

Tajana
24.8.2006, 13:30
Ok sa svetlom sam se i nekako snasla, ali (zaboravih da spomenem) materijali su mi bili najveci problem. Znaci da kreiram neki dobar materijal, napravila sam ih par tipa materijal-drvo ili staklo ali su bas bili neubedljivi. Neko je spomenuo(ili sam ja to pogresno razumela) preuzimanje nekih materijala sa neta, sa kojih sajtova?
Onaj tutorijal sto si mi preporucio jel je za pocetnike jer bih ja ipak presla ponovo sve? Hvala na tako brzom odgovoru :ciao:

bobi
24.8.2006, 17:31
Ok sa svetlom sam se i nekako snasla, ali (zaboravih da spomenem) materijali su mi bili najveci problem. Znaci da kreiram neki dobar materijal, napravila sam ih par tipa materijal-drvo ili staklo ali su bas bili neubedljivi. Neko je spomenuo(ili sam ja to pogresno razumela) preuzimanje nekih materijala sa neta, sa kojih sajtova?

Pa sad, jesi li sigurna da si se sa svetlom snasla?
U principu dobro svetlo&render settings su ti jedan od najkomplikovanijih zadataka pri arch sceni.
Sami materijali mogu vrlo lose da izgledaju pri losem osvetljenju, a i scena sa osrednjim materijalima moze da izgleda vrlo dobro ukoliko je svetlo dobro namesteno.

Sto se tice izrade ili skidanje materijala. Pa vidi, sigurno ima negde na netu da skines poneki arch materijal, ali ljudi uglavnom prave sopstvene.
Probaj da nadjes neke dobre slike tekstura ili da ih sama slikas. Zatim u materijal editoru napravis mape na osnovu te slike, za difuze, bump i specular.
A imas u max-u i architetcural materijale (ukucaj u helpu architectural mat i vidi sta ce da kaze).
Ja se nesto nisam bavio arch scenama u max-u, pa ne mogu nista konkretnije da ti posavetujem.
Probaj prvo sa ligh tracerom (onako kako sam citirao) da osvetlis scenu, a posle mozes da procackas malo mental ray, da bi na kraju presla na vray (koji je najbolji za ovakvu vrstu zadatka)


Onaj tutorijal sto si mi preporucio jel je za pocetnike jer bih ja ipak presla ponovo sve? Hvala na tako brzom odgovoru :ciao:
Ej... moja greska :)
Zurio sam dosta kada sam ti pisao prosli post, pa sam citirao samog sebe u celosti (to je inace bio moj odgovor na jednom drugom forumu).
Ne moras da radis one tutoriale ako ne zelis, jer su to (odlicni) tutoriali za osnovni max-ov scanline render.
U principu ne vidim potrebu da ucis scanline render ukoliko te samo zanimaju arch radovi. Opet ponavljam, v-ray je tu neprevazidjen u realisticnosti.
Procackaj malo, kao sto rekoh, light tracer, malo mental ray (kojeg takodje imas ugradjenog u max) i na kraju kupi (:)) ili nabavi, pozajmi, sta vec v/ray plug-in render.

Nadam se da sam makar malo bio od pomoci, draga kolegnice :)

Tajana
25.8.2006, 1:55
He, he posvuda kolege :ciao: :ciao:
Znas kako, ja sam sve programe naucila sama iz knjiga i bez i jednog jedinog kursa medjutim ovaj max mi je malo preobiman a i krenula sam da ga ucim kad sam imala najmanje vremena znaci citaj malo zivaca i strpljenja. Sad bih malo (mnogo) bolje da ga naucim pa i da kroz sve pa cak i najosnovnije stvari prodjem ponovo. Volela bih da naucim konkretnije oko onog sto mi treba(da ne cimam starije kolege da me spasavaju noc pred predaju :) ) ali i nesto vise . Znaci moje konkretno pitanje je koje bi mi tutorijale preporucio da predjem za neke osnovne stvari a i postepeno neke slozenije , i pre svega me interesuje koji mi je metod bolji da naucim max da radim nesto konkretno pa da usput "ceprkam" ili da prvo predjem neki tutorijal.

PS: Udavih, sorry! Shvatio si sta sam htela da kazem , jos bolje ja sam se odlucila sta tacno hocu :boodala: :o. Zahvaljujem na strpljenju :confused:

holodoc
25.8.2006, 2:19
Znam da se mešam u bobi-jev rejon koji je ovde mnogo, mnogo kompetentniji po tom pitanju ali sam hteo da dodam par stvari u vezi korišćenja MAX-a za precizno modelovanje.

Naime, i ja MAX koristim prevashodno za precizne radove umesto slobodnog modelovanja u kome dimenzije nisu toliko baš bitne. Za tu svrhu najčešće volim da koristim sintezu Illustrator-a i MAX-a jer u Illustratoru mogu veoma lako da utičem na prave dimenzije koje znače prilikom eksporta u MAX, pod uslovom da se u opcijama MAX-a umesto generičkih jedinica koriste jedinice SI sistema.

Po tutorijalima koji dolaze uz MAX a koji su vezani za arhitekturu vidim da oni preporučuju kombinaciju AutoCAD-a i MAX-a što je razumljivo jer oba programa dolaze iz iste kompanije. Iako bi ovo za tvoje potrebe možda zvučalo kao dobitna kombinacija meni je AutoCAD nekako previše krut. Pravljene osnovnih linija temelja (koji se kasnije koriste za izvlačenje zidova) nekako bolje ide u kombinaciji sa Illustratorom nego AutoCAD-om :) mada je ovo možda posledica toga da Illustrator koristim dugi niz godina :)

Mada ako bi nekako mogla da ukomponuješ AutoCAD i MAX verujem da bi ti se to apsolutno isplatilo. Meni, koji MAX koristi uglavnom za dizajn prostorija (amaterski) Illustrator odrađuje posao ali tebi kao profesionalcu...

Što se tutorijala koje sam koristio tiče postoji jedan dobar koji dolazi uz MAX ali postoji i ogroman broj knjiga na ovu temu pa ako si zainteresovana i pre svega poznaješ engleski jezik tu su privatne poruke.

Pozdrav.

bobi
25.8.2006, 8:18
Znaci moje konkretno pitanje je koje bi mi tutorijale preporucio da predjem za neke osnovne stvari a i postepeno neke slozenije , i pre svega me interesuje koji mi je metod bolji da naucim max da radim nesto konkretno pa da usput "ceprkam" ili da prvo predjem neki tutorijal.

Evo ovako kolegnice, (sa cudnim fontom) :)

Za pocetak odradi neke pocetne tutoriale koji dolaze uz max (help-> tutorials (imas na trecem instalacionom max-ovom disku scene koje su ti potrebne za vezbu).
Te tutoriale radi dok se ne upoznas u potpunosti sa samim interfejsom programa i nekim osnovnim principima modelovanja.
Dakle bolji ti je metod da prvo prodjes tutoriale (jer ovako samo mozes da se iznerviras). Usput radi neke test rendere...

Takodje baci pogled na
http://www.3dtotal.com/tutorials

Ako imas brzi internet registruj se na www.3d-palace.com i skini besplatne, a odlicne video tutoriale (ima i o arhitekturi, ako se dobro secam)

Zatim evo ti spisak gomile drugih tutoriala.
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=3204

Na kraju bih ti preporucio da obidjes malo dizajnzonu forume, jer ima puno kvalitetnih ljudi (i njihovih arch radova) i mnogi koriste v-ray.
Evo ti par primera odlicnih arch scena coveka sa dizajn zone (to je ono ka cemu bi trebalo da tezis).
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=18412&hl=
http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=15045&hl=

Dakle, sve je tu, samo ako imas mnogo volje i vremena da radis.

Tajana
25.8.2006, 15:23
Vrlo ambiciozno dragi kolega mozda i stignem u ovom milenijumu da iscitam sve te tutorijale:D . Mada dosta je bilo :qliranje: vreme je da se nesto radi. Hvala na linkovima uskoro cu skinuti ponesto i pocinjem sa radom a onda cu tek biti :Freddy:
PS: Nemaju moj najomiljeniji font pa moram da koristim Comic Sans mada ni ovaj nije los za ponekad. :ciao: :odoK:

holodoc
25.8.2006, 18:20
@Tajana

BTW, za bilo kakvo korišćenje Comic Sans Serif fonta bi u mojoj bivšoj firmi dobila momentalan otkaz :D