PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem sa instalacijom linuxa


Rajko92
8.10.2011, 11:24
Pokusao sam sa nekoliko razlicitih verzija, i uvek mi se desava isto. Nakon onog startnog ucitavanja (pri instalaciji), kad pise ubuntu i one tackice dole ispod se pojavljuju, uvek mi se zamuti ekran, pojavi se beskonacno raznobojnih tackica i tu racunar zakoci. Ja sam 99% siguran da je problem do graficke, jer me ona vec dugo zeza. Moram da restartujem racunar vise puta dok ne uspem da ga pokrenem normalno. Zanima me jel neko imao slicnih problema sa ovim, i postoji li bilo kakvo resenje? Veoma mi je bitno da instaliram linux.

Bokile
8.10.2011, 11:28
Grafika zviz. Imas li integrisanu?

Rajko92
8.10.2011, 11:30
Imam, pokusao sam da prebacim kabl samo, a nisam iskljucivao racunar i nije se ukljucio monitor. Ne znam kako da je nateram da radi. Pomislio sam da moram da vadim graficku da bi radila integrisana, pa sam odlucio da ipak prvo pitam ovde, da ne bih petljao bezveze ako nije u tome problem...

Bokile
8.10.2011, 11:43
Podesi u biosu prvo da ti se komp dize sa integrusom,kad to sredis onda iscupaj graficku.

DaySleeper
8.10.2011, 12:16
Probaj sa nekom drugom distribucijom, ja sam imao isti problem, probao nekoliko ubuntu/kubuntu derivata, pa i na linux mint-u mi se desava to da zakoci komp, ali recimo na debian-u 5 ili puppy linuxu nisam imao problema. I PCLinuxOS je radio mislim da je tada bila verzija 2007 ili 2008 mada se osjecao lag u grafici tako da ne reaguju sve distribucije isto, jer odnos Xorg verzije i grafickih modula/kernela varira. Sad cak mogu da poteram i neke 3D igre sa DRI akceleracijom. Znaci isprobaj vise distribucija ali nemoj one koje su derivat ubuntua jer ti vjerovatno nece raditi. Koja je to tacno graficka?

Rajko92
8.10.2011, 12:55
Bez problema sam ga instalirao sa integrisanom grafikom. Onda sam pokusao ponovo da ubacim graficku, i ne moze da ga pokrene. Onda sam uzeo novu graficku, neotpakovanu, iz kutije, probao sa njom, i ponovo nece. Isti problem. Sad stvarno ne znam sta se desava. Fora je sto sa obe te graficke, windows 7 radi bez problema. Nisam video ovaj DaySleeper-ov post na vreme, pa da pokusam sa drugom verzijom. Jedna graficka je nvidia gt240, a druga radeon 6450.
http://www.linuxforums.org/forum/red-hat-fedora-linux/176011-graphics-problem-unable-install-see-pic.html
Bukvalno isti problem kao ovaj ovde, samo ne razumem sta mu je ovaj moderator rekao da radi, i mislim da nije isti sistem za ubuntu.

DaySleeper
8.10.2011, 13:31
U sustini rekao mu je da doda opciju u grub meni prilikom butovanja sistema da ne ucitava noveau graficki modul (to je za nvidia kartice mislim) vec da ga stavi u blacklist. E sad ne znam da li ubuntu ima tu opciju.

Ali preporucujem ti ipak da probas neki drugi sistem, debian 6 mozda, mada ga nisam licno probao, ili najnoviji puppy linux (lucid 5.2.8)
Ja imam radeon 9250 ali ova tvoja je izgleda dosta novija.

Rajko92
8.10.2011, 13:33
Kupio sam je sestri pre nekoliko dana. Nije jaka nesto, ali jeste nova. Ajde probacu jos neki, pa sta bude. Hvala u svakom slucaju!

Rajko92
9.10.2011, 13:38
Ajde nek stavi neko link gde mogu da preuzmem debian, nikako ne mogu da nadjem nesto normalno. Na zvanicnom sajtu stoje neki linkovi od po 4gb, a ima 5-6 takvih delova koji se zovu disk 1, disk 2... Posto sam siguran da mi ne trebaju svi ti delovi, molio bih nekoga od vas da mi uskrati muke... :D

voodoo_
9.10.2011, 13:44
Za bazičnu instalaciju treba ti samo CD1, ništa više.

Rajko92
9.10.2011, 17:24
Debian radi bez problema. Sad imam problem sa uspostavljanjem internet konekcije (wireless). Na ubuntu-u sam to uspeo za ono kratko vreme koliko sam ga koristio, ali ovde mi nikako ne ide. Ne znam ni da li je to moguce uopste...

DaySleeper
9.10.2011, 18:36
To vec ne znam za wireless jer ga nikad nisam koristio ali mora da je moguce, daj tacan model wireless kartice pa ce neko znati, pogledaj i u podforum "Slobodni operativni sistemi" ili izguglaj tu tvoju karticu na debian forumima vjerovatno ima kako da se podesi.

Rajko92
9.10.2011, 18:37
TL-WN551G je model.

Rajko92
9.10.2011, 23:25
Svi problemi su reseni instalacijom fedore 15. Ona radi bez i najmanjeg problema. Hvala na pomoci! :)

DaySleeper
10.10.2011, 0:02
Eto neko ko se potrudio da isproba sta mu radi a sta ne, to mi se svidja nisi odustao odmah kao neki :)

voodoo_
10.10.2011, 11:01
A jesi probao slučajno Ubuntu 10.04? Pošto je meni jedino on od novijih Ubuntua radio ama baš svuda gde sam probavao.

Poslednja verzija je 10.04.3

Rajko92
10.10.2011, 15:52
Nisam. Probao sam ovaj poslednji. Video sam po forumima da svi koji imaju ovu graficku, generalno imaju problem sa ubuntu-om, nebitno koja je verzija u pitanju. Tako da nisam hteo tu nista da pokusavam. Ali moram da priznam da ovaj novi ubuntu stvarno lepo izgleda, i bas mi je zao sto nisam mogao na njemu da ostanem. Ni fedora nije losa, nije mi problem.

pmale
26.11.2011, 2:04
Nisam. Probao sam ovaj poslednji. Video sam po forumima da svi koji imaju ovu graficku, generalno imaju problem sa ubuntu-om, nebitno koja je verzija u pitanju. Tako da nisam hteo tu nista da pokusavam. Ali moram da priznam da ovaj novi ubuntu stvarno lepo izgleda, i bas mi je zao sto nisam mogao na njemu da ostanem. Ni fedora nije losa, nije mi problem.

Veruj mi Fedora je bolja od novog Ubunta. Fedora jednostavno leti dok se Ubuntu s vremena na vreme baguje. Ništa nisi propustio, uživaj u Fedori :)