PDA

Prikaži potpunu verziju : 10/2011 "Nepodnošljiva lakoća foliranja"


oluja
1.10.2011, 9:42
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29)" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Koristan link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=45891)

Bonton o komunikaciji na Internetu (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=882091&postcount=1)

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem? (http://www.sk.rs/2002/05/siji01.html)

Eddy
1.10.2011, 13:14
*** edit


U vezi teksta:

Ne mogu da verujem koliko je podela na apple korisnike, apple fanboy-e i rest of the world uzelo maha. Benchforum sam dobrim delom zbog toga poceo izbegavati (drugi razlog je sto je i kuknjava zestoko preuzela maha).

Nadam se da ce na SK forumu takve teme i dikusije opstati samo u ovom delu foruma.

Sass Drake
1.10.2011, 13:42
^ Nisi ti još bio na Bugovom forumu. :D

JohnnyNT
2.10.2011, 12:26
Svaka mu je zlatna u ovomesečnoj kolumni.Svaka čast Kuzma.

bokela
2.10.2011, 12:35
Svaka mu je zlatna u ovomesečnoj kolumni.Svaka čast Kuzma.

Agri! Must-read!

Miki1987
2.10.2011, 19:06
Ширење предрасуда о епл јузерима?

Да је добро и занимљиво написано - јесте.
Да је суштина текста глупа - јесте.

DragonSlayer
2.10.2011, 20:02
Ne znam što tolika fama oko tih eplovaca? Ljudi kupuju ono što misle da im treba, da će da im završi posao, i mogu sebi to da priušte (ili ne, pa se zajme i slično, ali njihov problem) ....

DeCoy
2.10.2011, 20:50
Zato što dotični sami sebe foliraju da nisu kupili Apple zato što je fancy nego zato što je superiorniji od drugih i zbog toga osećaju potrebu da i ostatak sveta ubede u to. Dovoljno je reći da su me par puta neki ljudi koji se baš preterano i ne razumeju u IT tematiku pitali da li je istina da se Apple proizvodi nikada ne kvare :facepalm

voodoo_
2.10.2011, 23:01
Pazi, imaš gomilu Apple fanbojeva koji mrtvi ozbiljni tvrde da se Apple hardver proizvodi u Americi a ne u Kini...

Pozdravio ih Foxconn :kreza:

thebluephoenix
2.10.2011, 23:10
http://img838.imageshack.us/img838/8273/appleya.png (http://img838.imageshack.us/i/appleya.png/)

Miki1987
2.10.2011, 23:50
zato što dotični sami sebe foliraju da nisu kupili apple zato što je fancy nego zato što je superiorniji od drugih i zbog toga osećaju potrebu da i ostatak sveta ubede u to. Dovoljno je reći da su me par puta neki ljudi koji se baš preterano i ne razumeju u it tematiku pitali da li je istina da se apple proizvodi nikada ne kvare :facepalm

Као што многи купују Лакоста патике које су доста неудобније од неких 3 пута јефтинијих, али ето маркетинг продаје производ а не квалитет.

Marti Misterija
3.10.2011, 0:21
@ Miki1987

Oduvek bilo i bice...

Shadowfax
3.10.2011, 0:29
Apple proizvodi definitivno jesu kvalitetni, na stranu njihove mane. :)

Sonic
3.10.2011, 0:33
Najzanimljivije je da su kad je reč o Apple proizvodima po pravilu najglasniji baš oni koji su ih u najboljem slučaju videli u izlogu ili "im je ortak rekao" ovo ili ono.
Ova sve jadnija kolumna je odavno zaslužila mesto u "Skandalu", "Kuriru" ili nekim sličnim trash-novinama u kojima se inače istresaju razni "novinari" (čitaj:kompleksaši), a ne u SK-u koji hoće da glumi ozbiljan IT časopis.

oluja
3.10.2011, 12:16
Najzanimljivije je da su kad je reč o Apple proizvodima po pravilu najglasniji baš oni koji su ih u najboljem slučaju videli u izlogu ili "im je ortak rekao" ovo ili ono.
Ova sve jadnija kolumna je odavno zaslužila mesto u "Skandalu", "Kuriru" ili nekim sličnim trash-novinama u kojima se inače istresaju razni "novinari" (čitaj:kompleksaši), a ne u SK-u koji hoće da glumi ozbiljan IT časopis.

Svi koji su pisali o Apple racunarima o aktuelnom broju su i radili na njima, dobar deo vremena (neki manje, neki decenijama)...

GoranSTX
3.10.2011, 12:59
Odličan tekst, pošteno sam se ismejao i u dobroj meri se slažem sa napisanim. Jedino mi se oluja ne uklapa u onaj opis mrcvarenja pošto sam sa dotičnim imao vrlo kulturnu i finu debatu o linuxu, ali opet, Apple nismo pominjali, možda stvarno pali lasere dok podmazuje kolac!?

Nekada davno sam imao vrlo visoko mišljenje o Apple proizvodima i to je trajalo sve dok nisam došao u priliku i da ih lično koristim i servisiram... Dobro, kvalitetna izrada i superiorni dizajn i... šta? To je to? Kvalitetne komponente mogu da se kupe i da opet koštaju daleko manje, a linux nad MacOS-om ima po meni jednu neprevaziđenu prednost - slobodan je... Stoga, hvala Apple-u na postojanju, cene za servis njihovih proizvoda su duple u odnosu na običan PC pa i mi mali možemo da pokupimo po koji pramen nakon što se obavi prvo šišanje...

lijenština
3.10.2011, 16:25
Šta da se kaže Steva je znao Pos'o. :p

gillonio
3.10.2011, 21:38
ceo tekst o mrznji. pun mi je qrac mrznje ovih dana. poslednje mesto na kom sam mislio da cu naci mrznju je SK.bar da sam na kraju shvatio sta je to sto coveka toliko iritira ok, ali nisam, mozda je do mene ne kazem.ukapirao sam da mrzi apple i sve one koji ga imaju, dalje ni makac.sva sreca te samsung, sony, htc ili druge svtske korporacije iz ljubavi prema ljudima i kroisnicima izbacuju nove verzije hardware-a, njima nije do love njima je do mira u svetu.i na kraju mozda sam se i prepoznao u tekstu , ali ipod touch je i dalje jedan od tri najbolje parceta hardware koje sam za ove 33 godine drzao u ruci, naravno uz comodorea 64 i ps2.

JohnnyNT
3.10.2011, 21:52
Mržnje nikad dosta :D Pročitaj ti tekst još par puta, nisi pohvat'o neke stvari.

voodoo_
3.10.2011, 21:52
Što je meni glupo kad neko kaže "parče hardvera", taj rogobatni prevod engleskog izraza "piece of hardware", odnosno komad gvožđurije. Pa nije to meso u mesari ili torta pa da postoji parče, ili je hardver ili nije hardver, ne može biti parče hardvera (osim ako ne odlomiš polovinu plastične maske ili čipa i onda imaš "parče hardvera").

Offtopic ali morao sam

VojaM
4.10.2011, 15:42
Pa sad, mene nervira i "komadni nameštaj", ali tako se govori ;)

dkdnt
4.10.2011, 19:05
Momci iz redakcije, držite Kuzmu fokusiranog na ove IT stvari, kao u ovom broju i terajte ga dalje od politike, istorije, estetike and stuff. Ne ide mu i, zaista kad o tome piše mesto mu je u Kuriru.

Što se Apple fanbojeva tiče, omašio je samo u tome što i kod nas ima ljudi koji se bave nekim poslom koristeći Mek i što su, jbg, navikli na isti i ne interesuje ih fenseraj. Nisu baš svi moroni koji se kunu u profesionalnu upotrebu Ajpeda i Ajpoda, a o Ajfonu da ne pričam :)

pirossi
4.10.2011, 21:22
Što je meni glupo kad neko kaže "parče hardvera", taj rogobatni prevod engleskog izraza "piece of hardware", odnosno komad gvožđurije. Pa nije to meso u mesari ili torta pa da postoji parče, ili je hardver ili nije hardver, ne može biti parče hardvera (osim ako ne odlomiš polovinu plastične maske ili čipa i onda imaš "parče hardvera").

Offtopic ali morao sam
šta, nikad nisi rekao za devojku na ulici ""kakav komad" tj. "parče"? :eek:

JohnnyNT
4.10.2011, 21:27
Ajd' ti pokušaj da pomoću te devojke sa ulice surfuješ netom.

Doolio
4.10.2011, 21:49
Ни ја не разумем шта је Пироси хтео да каже, мислим, знамо да у српском језику постоји реч ''парче'', као и примена исте у сленгу:)

Али у контексту у ком га је Вуду поменуо, не.

Паралела би могла да се повуче ако би за девојку на улици рекао ''какво парче гузе'' на пример.

=FI=Ghost
4.10.2011, 21:49
Kuzmanović svoju kolumnu završava rečima "..položite nadu u najvećeg otrežnjivača pubertetskog ludila" a sve ono što on govori zapravo bi bilo očekivano za jednog pubertetliju koji ima potrebu da stvari postavlja crno-belo, da se identifikuje sa jednom grupom i uzdiže ju na račun onih drugih grupa. Mi (ni)smo Apple-ovci i zato smo mi bolji a oni su lošiji; to je apsurdno gledište koje jedan normalan, odrastao čovek ne može da zastupa. Karakterisati ljude kao homogenu grupu po jednom kriterijumu (kao što ih Kuzmanović karakteriše po tome da li koriste Apple) svojstveno je ljudima ograničenih kapaciteta i iskrivljenih pogleda na realnost i zaista je smešno videti da se autor poziva na "otrežnjenje" koje dolazi sa godinama a on sam govori stvari koje imaju smisla koliko i dečija prepirka "Moj tata je jači od tvog tate..".

Zar je zaista moguće da se ljudi NE podnose na osnovu toga kakve kompjutere kupuju? I da su ti ljudi stariji od 15 godina? Apsurdno...

Marti Misterija
4.10.2011, 22:03
I don't think so, i mogu reci da se poprilicno slazem sa Kuzmom...

Dokaz? Posetite recimo benchmark forum i tamo pogledajte stavove clanova Priest, Switch, Driver, Kovac etc. i sve ce vam biti jasno na sta je mislio Kuzma kad je pisao kolumnu. Definitivno ne na Priesta & Co. ali oko nas je prilicno njih koji razmisljaju na apsolutno isti nacin. Predanost sa kojom oni brane Apple, bilo to parce hardvera koje se pominje, kompaniju i celini ili Stevu kao ikonu kojoj se klanjaju se prosto granici sa fanatizmom i voleo bih da mi se na ovom ili bilo kom nasem forumu nadje iko ko brani bilo koji drugi brend kao sto to oni i ostali istomisljenici to cine sa Jabukom tako predano i zustro...

dkdnt
4.10.2011, 22:12
I don't think so, i mogu reci da se poprilicno slazem sa Kuzmom...

Dokaz? Posetite recimo benchmark forum i tamo pogledajte stavove clanova Priest, Switch, Driver, Kovac etc. i sve ce vam biti jasno na sta je mislio Kuzma kad je pisao kolumnu. Definitivno ne na Priesta & Co. ali oko nas je prilicno njih koji razmisljaju na apsolutno isti nacin. Predanost sa kojom oni brane Apple, bilo to parce hardvera koje se pominje, kompaniju i celini ili Stevu kao ikonu kojoj se klanjaju se prosto granici sa fanatizmom i voleo bih da mi se na ovom ili bilo kom nasem forumu nadje iko ko brani bilo koji drugi brend kao sto to oni i ostali istomisljenici to cine sa Jabukom tako predano i zustro...

Jeste to sve istina, ali je ipak daleko od razumnog baš sve ljude koji koriste Apple proizovode svrstavati u taj koš. A još je nerazumnija podela na PC i Mac korisnike i afektivnost u sukobima oko idiotskih i za život irelevantnih stvari kao što je dizajn jednog J mobilnog telefona.

To je doduše svedok konzumerizma u kom uživamo.

:dedica:

Eddy
4.10.2011, 22:13
@Marti

Kovac je jos i dobar, ali uvek sam happy kad je driver banovan, ili B.M. ali on nije vezan za apple.

Marti Misterija
4.10.2011, 22:25
Jeste to sve istina, ali je ipak daleko od razumnog baš sve ljude koji koriste Apple proizovode svrstavati u taj koš. A još je nerazumnija podela na PC i Mac korisnike i afektivnost u sukobima oko idiotskih i za život irelevantnih stvari kao što je dizajn jednog J mobilnog telefona.

To je doduše svedok konzumerizma u kom uživamo.

:dedica:

Meni su svi koji se ponasaju kao gore navedeni, tj. robovi jednog brenda ili (opet) parceta hardvera totalno teski za razumevanje i tu njihovu opsednutost necim/nekim, iskreno receno i ne pokusavam da razumem jer se ista granici sa bolescu. Pritom, nebitno da li se radi o Apple ili Windows fanbojevima, da ne kazem zilotima, ali je situacija realno gledajuci takva da Apple korisnici imaju mnogo vecu potrebu da potenciraju neku superiornost njihovih proizvoda, ma sta god to znacilo... Da ne pominjem to da ce Apple korisnik pre bilo kog drugog i u daleko vecoj meri da izvadi svoj Apple gadget na sto da bi drugi videli da je eto on u trendu i da je "spešl uan"...

Naravno, slazem se da je apsolutno nerazumno trpati sve Apple korisnike u isti kos jer stvarno ima i onih koji stvarno imaju potrebu za koriscenjem istog ali daleko je vise onih koji koriste iste da bi bili u trendu, sto iskreno meni ni malo ne smeta ali mi zato strasno smeta kad isti ti vatreno pocnu da brane sve dobro poznate nedostatke Applea koji poticu pre svega od njegove zatvorenosti pa nadalje... Inace to sto se svi Apple useri trpaju u isti kos se u filozofiji zove zloupotreba generalizacije i kao takva je u ovom slucaju jednostavno neizbezna...

@ Eddy

Driver - covek koji misli da je njegovo misljenje amin i da je on jedini i iskljucivo u pravu. Meni je draze kad naleti na one koji su pravi streptomicin za njega a takvih je dosta. Ali u citavoj toj prici, po svim parametrima tamo ima i daleko gorih Apple zealota od njega...

Eddy
4.10.2011, 23:00
Pa da, zato sto je lik poceo da se suzdrzava. Ali imamo svestenika da zastupa isti pogled na stvari. Zao mi je zao sto koristi avatar koji koristi.

Sve u svemu drago mi je sto DeCoy nije dozvolio da ista vrsta rasprave predje na SK.

oluja
5.10.2011, 1:05
Hmmm, cini mi se da vecina vas ne zna kako je "hejt" prema Apple-u na neki nacin izazvao sam Apple... Cuvena kampanja "Get a Mac"...

siSHJfPWxs8

Miki1987
5.10.2011, 3:00
Чини ми се да у Србији нико није видео ту рекламу, а хејт прем Меку који овде нико и не користи је чисто помодарство са запада које нема неко утемељење код нас.

Shadowfax
5.10.2011, 4:28
Kad se vec doticete bencha, tamo nije problem samo u Apple fanovima vec i onima koji su jednostavno protiv njih, bez ikakvog razloga.
Cak bih rekao da ih ima u istom broju. I uglavnom je to svuda tako.

Inace, nisam Apple fan, nisam posedovao nijedan proizvod, ali recimo da mislim da su im neki proizvodi super.

bokela
5.10.2011, 8:25
Treba razumeti te komplekse, pukneš debelu kintu za mašinu koju si mogao da imaš za duplo pa čak i troduplo manje kinte i onda moraš da opravdaš to, tako što ćeš svima npr u lokalu da guraš svetleću jabuku ispred očiju dok ljudi pokušavaju da popiju kafu ili da imaju normalan razgovor :) dok im ti skrećeš pažnju.

vodi je u mrak pa nek ti sija ;)

Čemu ta potreba za tim: "hej vidi me, ovde sam, vidi jabuku" :) Malo šale i komike, znam da ima dosta ozbiljnih ljudi koji i ne primećuju tu jabuku da im sija, niti su tu zbog toga, ali sa tim gestom se vidi politika kompanije, gde god neko da se pojavi mora da ih reklamira i to onako baš direktno. Posle su i neke druge kompanije počele da furaju isti princip što je bilo lame :)

Naravno kada je cena u pitanju razumem ja da se tu plaća i hardware i kompletan legalan software gde dobijete kompletan paket, od OSa, do Office paketa, ostale aplikacije itd... Slična ako ne i skuplja cena bi bila kada bi takav paket postojao sa licenciranim kompletnim Microsoft paketom. Možda u ovoj priči, ne znam, ali predpostavljam da je apple-ov OS odlično optimiziran isljučivo za hardware na kome se izvršava, jer ne mora da brine o hiljadu mogućih varijanti drajvera uređaja itd... sobzirom da uvek nude 2 - 3 varijante mekova u svakoj liniji proizvoda. Zbog toga mogu da predpostavim brzinu rada, stabilnost itd.

Što se flame warsa tiče, toga će uvek biti u blio kojoj branši, od piva, fudbalskih klubova, pc vs konzole, auto industrija, mobilna industrija itd itd...

Mene samo nervira taj nadmenski stav kompanije a i većine njihovih korisnika. I još nešto, sećam se kada je mobilna industrija naveliko posedovala multitasking, bluetooth, kamere i copy-paste opcije :D dok ovi u apple nisu znali šta je to kada pričamo o iPhonovima, i tada je bila senzacionalna vest da iPhone dobija to :D pa gledam i ne verujem nikada patetičniju reklame u životu nisam video kada neki njihov dizajner u nekoj reklami objašnjava kako će uvođenje kamere dovesti do revolucije u komunikaciji ljudi :) Baš pomeraju granice u industriji posle 10 godina zakašnjenja :)

Sablast
5.10.2011, 16:07
Dzabe potrosena ovomesecna dragocena stranica na spominjanje da takvi ljudi postoje. Znamo da postoje i da nam nema spasa od njih jer ih je sve vise i vise i kao takvi gutaju citave nove narastaje mladih ljudi pretvarajuci ih u njihove klonove.
Dali si se zapitao kako nastaju takvi ljudi :)
Kad dodjemo do toga kako nastaju i u kolikom broju .......:paranoia:

LoneWolf
5.10.2011, 16:31
Klasična saga o "jabučarima" i "antijabučarima". Lično, više sam antijabučar jer ne volim kompletnu mašineriju koja stoji iza franšize koja se trudi da samo cijenom bude superiornija od konkurencije, karakteristikama - ni u kom slučaju. Stoga nije čudo što vlada predrasuda da su korisnici Appleovih proizvoda p**eri, fenseri i trendy-gamad koja koristi taj brend da bi pokazala svoj snobizam i "trend-seterski" lažni sjaj, prije nego što kupuju te proizvode zbog njihove osnovne namjene. Tako sam korisnike MacBook laptopa (muškarce) viđao da ih nose kao modni detalj, u onim šljaštećim metroseksualnim "unisex" torbičicama. Kad vidim da se ne bave ničim, da im laptopi ne trebaju a da ih vucaraju samo zbog "činjenice da su hit sezone", ne pozivajući na bilo kakvo nasilje, ja bi' takve nakaze istrijebio s lica Zemlje. Tačka.

Da budem iskren, imam i nekoliko prijatelja koji su DJ-evi pa koriste MacBook laptope za profesionalnu namjenu i pravljenje muzike, pa takve slučajeve mogu da opravdam i svaka im čast kad rade ono što vole i kad koriste laptop za neku namjenu izuzev "modnog detaljisanja", no ipak cijenom ne opravdavaju kvalitet.
Ista je situacija i sa telefonima - novi Samsung Galaxy S2 je bolji od svakog dosadašnjeg iPhone telefona, pa i ovog novog S4 ili kako se već zove.

Generalno, Apple je kompanija po mom mišljenju namjenjena frustriranim pripadnicima oba pola, upitne seksualne orijentacije i labilnim ličnostima koje se pronalaze u tom nekom beskorisnom kvazi-luksuzu.

Ako ovdje na forumu ima "jabučara", mislim da nisu iz ove metro-homo-fashion kategorije i da koriste svoje laptope, telefone, plejere i druge stvari za kvalitetne namjene koje ne obuhvataju ku*čenje. :ciao:

mvasic
6.10.2011, 16:36
Apple kompjuteri su uvek bili skupi. Macintosh je izasao 1984. godine. Najveci (ako ne i jedini) problem ove masine bila je suvise visoka cena. Profesionalni kosrisnici su voleli Mac zbog toga sto je radio pouzdanije od konkurencije. Negde u to vreme IBM izbacuje kompjuter nazvan PC (personal kompjuter). S obzirom na popularnost IBM PC-ja, pocinje proizvodnja tzv. klonova (ono sto imate na stolu nije PC, nego IBM PC klon). Ko se seca instalacije drajvera pod DOS-om? Sve moguce kompanije su pravile komponente za PC klonove, ponekad je bilo potrebno pomuciti se da bi to radilo. Nasuprot, Mac je nudio platformu koja je radila odmah, bez brljanja po BIOS-u, config.sys, autoexec.bat i td. I naravno, Mac je '84. nudio kompletan, i pouzdan, GUI.

Ono sto menja stvar je pojava Win 98 i Win XP (ne toliko i Win 95), koji donose pravi plug & play IBM PC klonovima. Apple sada ima konkurenciju, koja ima sve sto i oni, a dosta je jeftinija. Apple zadrzava ono sto je uvek imao (pouzdanost), i pocinje da nudi svoje prozvoide kao luksuznu robu, koju "morate" imati.

Interesantan put od masine za profesionalce do sprave za hipstere :)

Elem, ja sam moje uredjaje rasporedio ovako:

Na stolu - Windows 7
U dzepu - Android (telefon)
Za na put - iPad 2

iPad je uredno jailbreak-ovan (ovo je legalno). SSH-ujem se na njega jednostavno (preko wireless-a). Vrlo je upotrebljiv za profesionalne potrebe, ja sam ga koristio za excel i word dokumente, i brzo editovanje sajtova. A daleko je laksi da se nosi od laptopa.

Nergal
6.10.2011, 18:11
Apple kompjuteri su uvek bili skupi. Macintosh je izasao 1984. godine. Najveci (ako ne i jedini) problem ove masine bila je suvise visoka cena. Profesionalni kosrisnici su voleli Mac zbog toga sto je radio pouzdanije od konkurencije. Negde u to vreme IBM izbacuje kompjuter nazvan PC (personal kompjuter). S obzirom na popularnost IBM PC-ja, pocinje proizvodnja tzv. klonova (ono sto imate na stolu nije PC, nego IBM PC klon). Ko se seca instalacije drajvera pod DOS-om? Sve moguce kompanije su pravile komponente za PC klonove, ponekad je bilo potrebno pomuciti se da bi to radilo. Nasuprot, Mac je nudio platformu koja je radila odmah, bez brljanja po BIOS-u, config.sys, autoexec.bat i td. I naravno, Mac je '84. nudio kompletan, i pouzdan, GUI.

Ono sto menja stvar je pojava Win 98 i Win XP (ne toliko i Win 95), koji donose pravi plug & play IBM PC klonovima. Apple sada ima konkurenciju, koja ima sve sto i oni, a dosta je jeftinija. Apple zadrzava ono sto je uvek imao (pouzdanost), i pocinje da nudi svoje prozvoide kao luksuznu robu, koju "morate" imati.


Izvini, ali ovo je školski primer pričanja napamet. Ispade da je Mac dominirao tržištem kućnih kompjutera do 1998. a da Windows 95 nije bio uspešan?! Mac nikada nije zauzimao veliki deo tržišta kućnih računara izvan USA-a a i tamo je bio daleko iza PC-ja. Dan-danas mnogo više ljudi koristi Mac nego što je to bilo slučaj osamdesetih i devedesetih. Kada je izašao na tržište, Windows 95 je bio najprodavaniji OS u istoriji (preko milion kopija u prva četiri dana, 25 miliona u prva dva meseca) i smatra se jednim od najvećih uspeha Microsofta. U trenutku kada je Windows 98 izašao Mac je držao jedva nešto preko 1% tržišta a Apple se tek otrgao (delom i uz pomoć Microsofta) od ivice bankrota. Teško da su uopšte imali borbu sa Macintoshom u vidu kada su izdavali 98-icu.

IBM je prvi PC izbacio u leto 1981. i kada je (tri godine kasnije) izašao Mac, PC mašine već dominiraju svetom poslovnih i kućno-poslovnih kompjutera. Prvi "IBM PC klonovi" (otkad ovo nisam čuo) se pojavljuju već 1983. Nakon 1987. nema smisla govoriti o IBM PC klonovima jer nikakav original koji se klonira više ne postoji. IBM je izašao sa PS/2 serijom koja nije bila mnogo uspešna. Dominaciju na PC tržištu je izgubio već tokom 1986 (u drugoj polovini te godine samo 40% svih PC-ja su bili IBM-ovi).

Ova priča o nestabilnosti PC-ja i stabilnosti Mac mi zvuči kao projekcija današnjeg Apple makretinga u osamdesete. PC pod DOS-om je bio vrlo stabilan samim tim što je OS bio mali, lakše se kontrolisao i debagovao. Odsustvo GUI-a je bilo prednost u smislu stabilnosti, ne mana. Ne vidim kakve veze ima ova priča o drajverima. Kupiš muzičku, grafičku karticu ili šta već, ubaciješ, instaliraš drajvere sa diskete i to je to. Muke sa PC drajverima i stabilnošću počinju sa omasovljenjem Windows-a (od 3.0 verzije pa nadalje a naročito od 95-ice) ali od tih porođajnih muka Mac nije izvukao nikakvu korist.

Inače, prvi Mac je nastao operacijom spasavanja prethodnog, neuspelog projekta. Početkom 1983. Apple je izbacio najjači zamislivi kućni kompjuter onog vremena - Lisu. Lisa a ne Macintosh je bila prvi personalni kompjuter sa grafičkim interfejsom (ovo mnogi ne znaju). Lisa je imala napredan operativni sistem, Motorola 68000 CPU, 512Kb memorije u startu (proširivo do 2Mb), hard disk itd. Ali Lisa je takođe imala jeziv dizajn i bila vrlo kabasto čudo i koštala je čak 10.000$ i doživela debakl. Nekoliko godina kasnije (1986-87) Lisa je rebrendirana kao Macintosh XL i pokušali su da je prodaju kao high-end verziju običnog Mac-a ali je cena i dalje bila previsoka (4000$) i fijasko se ponovio. Mada prilično drugačija, Lisa je bila dovoljno jaka da emulira software običnog Maca...

41264

...koji je nastao tako što su u Apple-u svukli sa Lise sve što se moglo da bi pala cena i razvili su manje napredan ali hardverski manje zahtevan (i dalje grafički) OS. Mac nije bio promašaj kao Lisa ali ni uspeh kao raniji Apple II. Problem prvog Mac-a bio je izuzetno mali RAM za grafički OS (128Kb koje se nisu mogli proširiti) što je ograničilo njegovu upotrebljivost. Mac je svoj prostor našao u stonom izdavaštu jer je bio najranija platforma koja je ponudila DTP software vredan tog imena uz grafički OS i miša. U drugoj polovini osamdesetih Mac je napravio prodor i u neke druge profesionalne niše koje su se rađale tih godina (muzika, montaža, obrada slika) ali do tada je već imao ozbiljnu konkurenciju (Amiga, naredne generacije PC-ja, Atari ST) pa se ne može govoriti o dominaciji kakvu je imao u DTP-u. Nakon 1989. PC nadjačava na svim ovim poljima i devedesete su najgore godine za Apple a teške godine za Mac.

Povratak Steve-a Jobs-a u Apple je spasao i kompaniju i Mac. Možda Macintosh nije glavni proizvod Apple-a danas i možda 6-7% tržišta ne zvuči mnogo ali 6-7% svetskog tržišta je zapravo jako puno (desetine miliona računara) a pogotovu ako se uporedi sa ispod na 2% na (mnogo manjem) tržištu s kraja devedesetih. Apple proizvodi danas zaista nisu hardverski ništa izuzetno (Mac je izgubio svaku posebnost u odnosu na PC), svakako ne revolucije i zamajci napretka kako bi to Apple-ov marketing hteo, ali pobogu, trgovac je uspeo da ih proda. Roba vredi onoliko za koliko uspeš da je prodaš. Zašto se neko drugi nije setio takvog pristupa? Razumem ja da to mnoge, pogotovu tehnički obrazovanije nervira, ali ljutnji nema mesta. Kupovinu Mac-a ili iPhone-a po ovim cenama ne smatram racionalnom odlukom i sam ih nikada ne bih uzeo, ali za mnoge kupovanje i nije racionalan postupak a oni nisu roba već stvari koje se moraju imati. Steve Jobs svakako nije bio genije za kompjutersku tehniku i ajnštajnovski vizionar kakvim ga ponekad prikazuju ali je odlično razumeo marketing i masovnu psihologiju. Znao je da odabere poruku i znao je kome da je uputi.

Raspisah se. Sinoć nisam palio kompjuter i televizor pa vest nisam odmah ni video. Steve Jobs je preminuo 5. oktobra 2011. godine. Minut ćutanja i večna slava. :ciao:

voodoo_
6.10.2011, 18:14
Problem sa Windowsom 95 su bili nogama pisani drajveri i slično programirane aplikacije. Samo da podsetim, Windows 95, kakav god da je bio (a bio je načelno 32-bitni OS koji se masno oslanjao na 16-bitne sistemske biblioteke), bio je punokrvni preemptive multitasking operativni sistem. Apple je to uradio tek 2001. godine sa OS X-om. Da stvar bude gora, 1999. su izbacili Mac OS 9 u kome su aplikacije multitaskovale na isti način kao u Windowsu 3.1, znači niti su imale separatne memorijske oblasti niti je to bilo u preemptive maniru, što je sa tehničke strane katastrofa. Naravno, to ih nije sprečilo da ga reklamiraju kao fenomenalni OS, sreća pa su ga prilagodili malom broju svojih računara, inače da je trebalo da radi na svakom dalekoistočnom kršu, bilo bi veselo.

mvasic
6.10.2011, 18:36
Izvini, ali ovo je školski primer pričanja napamet.

Ne toliko napamet, koliko na brzinu. :D

Ispade da je Mac dominirao tržištem kućnih kompjutera do 1998.

Ja rece za profesionalnu upotrebu. Takodje, dominirao je i na koledzima po USA.

Kod nas ih je bilo nekoliko komada.

Slazem se sa tvojim postom i prihvatam ispravke.

Mene je, generalno, smorila gomila komentara tipa "Apple user = noob".

P.S. Amiga i C64 su uredno konzervirani u ormaru :alealeee:

Eddy
6.10.2011, 18:56
Posto je Steva preminuo, ja bih zamolio moderatore da ili obrisu moj post na pocetku teme ili samo da obrisu *.gif.

Hvala!

oluja
6.10.2011, 19:24
Problem sa Windowsom 95 su bili nogama pisani drajveri i slično programirane aplikacije. Samo da podsetim, Windows 95, kakav god da je bio (a bio je načelno 32-bitni OS koji se masno oslanjao na 16-bitne sistemske biblioteke), bio je punokrvni preemptive multitasking operativni sistem. Apple je to uradio tek 2001. godine sa OS X-om. Da stvar bude gora, 1999. su izbacili Mac OS 9 u kome su aplikacije multitaskovale na isti način kao u Windowsu 3.1, znači niti su imale separatne memorijske oblasti niti je to bilo u preemptive maniru, što je sa tehničke strane katastrofa. Naravno, to ih nije sprečilo da ga reklamiraju kao fenomenalni OS, sreća pa su ga prilagodili malom broju svojih računara, inače da je trebalo da radi na svakom dalekoistočnom kršu, bilo bi veselo.

OS X ima problematican multitasking i dan danas, taj problem nikad nije resen valjano.

dkdnt
6.10.2011, 19:37
Pristojnost i "O pokojniku sve najlepše" na stranu. Malo mi je gadna ova medijska pompa oko smrti jednog (bivšeg) CEO kompanije koja se bavi sekundarnom privredom i jedini uticaj ima na debljanje novčanika svojih deoničara i tanjenje potrošačkih.
Apple nije kompanija koja je razvila lek protiv, dunno, smrti, pa nas je napustio čovek koji zaslužuje mesto u nekoj UN aleji velikana ili nešto slično. Kapiram ja njihova saopštenja, ali mi nije jasno što sad svi moraju da budu potrešeni ovim. Za svakim ljudskim životom treba žaliti, ali brate...Da li bi ovako nešto bilo moguće da lipše jedan od osnivača Googla? Koji je napravio mnogo revolucionarniji i osetniji pomak u ekonomiji, marketingu, oblikovanju realnosti nego Apple?
Znam da ima dosta ljudi koji su ponešeni Džobsovim populističkim pričicama o revolucionarstvu, kreativnosti, inovaciji koja leži u svima njima i koju će steći ako kupe Ajfon. Oni "teško" preživljavaju gubitak osobe koja im je plasirala skladne i (sa marketinške strane) genijalne floskule o mogućnosti da steknu neku ličnu vrednost koju nemaju kupovinom jednog kilavog uređaja. Verujem da je cela ova priča zbog toga, a da se ostatak IT branše (Google npr) samo povodi stavovima mase, u strahu da slučajno ne bace ljagu na svetlo ime jedinog istinskog konzumerističkog sveca.
Zaključak: Kako biti pristojan kada osoba koja je zapravo tvoj ideološki suparnik umre?

Doolio
6.10.2011, 19:58
Овај твој закључак се надам да нисам добро разумео.

Eddy
6.10.2011, 20:02
Ali je u pravu sa prvom i drugom recenicom drugog paragrafa. Samo sto mali broj njih zeli da prizna tako na crno na belo.

dkdnt
6.10.2011, 20:20
Овај твој закључак се надам да нисам добро разумео.

Ne znam šta si razumeo :)

Suparnik u smislu da je njegovo delovanje doprinelo neviđenom nivou konzumerizma u savremenom društvu. Još gore, to je postigao "prodajući ideje" potpuno suprotne praksi ljudi koju su marketinške kampanje izazvale. Tim je te ideje devalvirao.

Nema apsolutno ničeg revolucionarnog, inovativnog i kreativnog u računarima ili komunikacijskim sredstvima. To je u ljudima. Stiv je uspeo da ubedi ljude da će kupovinom uređaja steći parče toga. Na to mislim. Nadam se da sam obrazložio.

Nemam nameru da se bavim nekim pc Vs mek raspravama ovde. Ideološki suparnici bi mi bili svi oni koji rade isto što i Stiv, ali je činjenica da je baš on doživljen kao Vizionar, Genije, skoro kao Spasitelj.

Nergal
6.10.2011, 20:24
@dkdnt

Žaliti smrt svakog čoveka je elementarna pristojnost i ljudskost. Bolje da si ćutao nego da si ovo napisao. "Ideološki suparnik"? Trebali da se radujemo ili da budemo ravnodušni prema bolesti i smrti svakog s kim se ne slažemo?! Mene bar nisu tako vaspitali. A ako bi (daleko bilo) neko od osnivača Google-a preminuo medijska pratnja možda ne bi bila baš ovolika ali sam siguran da bi snažno odjeknulo.

Svaka poslovna kompanija se bavi "debljanjem novčanika" svojih deoničara. U tome nema ništa načelno loše ni za osudu. Ni Google nije filantropska organizacija koja sve što ima daje za gladnu decu u Africu.

Znam šta si hteo da kažeš ali trebalo je drugačije sročiti. Jobs-ova uloga se preuveličava u medijima i prikazuje iskrivljeno ali to je nasleđe samog Jobs-a kao medijskog igrača i showman-a. Naši mediji se, inače, nalupaše opisujući Steve-a i njegovu karijeru. Te izmislio kompjuter, te izmislio laptop, PDA, smart phone, tablet... Naravno, Steve Jobs se tehnikalijama i inženjeringom nije bavio uopšte. Njegovo polje su bili potrošači i marketing. Recimo, na B92 su (pogrešno) napisali: "On je jedan od najzaslužnijih ljudi za to što sada imamo računare u ovom obliku, laptopove, tačskrin uređaje, pa i sam internet." ( http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=10&dd=06&nav_category=78&nav_id=547306).

Ali preterivanja i iskrivljenja na stranu, da je jako mnogo uticao na IT svet i da taj svet ne bi bio isti bez Jobs-a je neosporno.

dkdnt
6.10.2011, 20:50
@dkdnt

Žaliti smrt svakog čoveka je elementarna pristojnost i ljudskost. Bolje da si ćutao nego da si ovo napisao. "Ideološki suparnik"? Trebali da se radujemo ili da budemo ravnodušni prema bolesti i smrti svakog s kim se ne slažemo?! Mene bar nisu tako vaspitali. A ako bi (daleko bilo) neko od osnivača Google-a preminuo medijska pratnja možda ne bi bila baš ovolika ali sam siguran da bi snažno odjeknulo.

Svaka poslovna kompanija se bavi "debljanjem novčanika" svojih deoničara. U tome nema ništa načelno loše ni za osudu. Ni Google nije filantropska organizacija koja sve što ima daje za gladnu decu u Africu.

________ _________ ______________ _____

Ali preterivanja i iskrivljenja na stranu, da je jako mnogo uticao na IT svet i da taj svet ne bi bio isti bez Jobs-a je neosporno.

Ne znam baš da li je žaliti smrt baš SVAKOG čoveka pristojnost i ljudskost, no Stiv svakako ne upada u tu grupu ljudi i nisam na to mislio kad sam rekao da sklonimo pristojnost na stranu. I ne znam odakle ti ono da se radujem zbog toga što je umro. Ono što sam napisao nigde to ne implicira i sve se odnosi na reakciju ljudi povodom njegove smrti, a ne pitanje tragičnosti same smrti. Internet je zlo i vidim da ima mnogo njih koji seire zbog toga što je umro, ali ja nisam jedan od njih.

Drugo, ne vidim zašto u poslovanju korporacija nema ničeg za osudu. Ja baš mislim da je poslovanje današnjih korporacija, tj sistem odnosa među (moćnim) ljudima u moćnim državama koji takvo poslovanje omogućava nešto što treba menjati i nešto što zaslužuje svaku osudu. Nebitno da li se radi o Shellu, Google-u, Apple-u, Sony-u, ZenMax-u, Facebooku, US Steel-u ili kineskim korporacijama kojima ne znam ni imena (jer su na kineskom :) ). Tu me baš pogađa inflatorno korišćenje reči revolucija u IT. NOVI! Revolucionaran način na koji otvarate novi tab u browseru! Big f****** deal! :Freddy:

Ajde čak i da relativizujem to, pa da se zapitam gde se u toj filantropskoj priči nalazi Bil Gejts? Nebitno iz kojih pobuda, on i Melinda su za sad donirali oko 30Milijardi dolara u razne humanitarne projekte. Takođe je osnovao i udrženje milijardera koji su se obavezali da im se ~90% imetka nakon smrti da u hum.svrhe. MOtivaciju i iskrenost zanemarite, jer je rezultat isti - naučnici koji se recimo bore protiv raka danas imaju 30Milijardi dolara više da to i postignu. To je po meni primer neke revolucionarne promene nabolje u nekoj sferi koja je u osnovi važna.

Naravno da je imao velikog uticaja na IT. Suludo je tvrditi suprotno, ali je taj uticaj, i uticaj IT na neki realan napredak u poboljšanju položaja ljudi besmisleno mali. To je ono što je problem u suštini. Sve te IT revolucije skoro ništa nisu učinile po pitanju nekih fundamentalnih zala i problema koji haraju svetom. 50% ljudi nije videlo telefon nikad u životu, ko zna koliko ih ne zna za struju, više 10% je gladno ili žedno, više od 20% ima problema sa pribavljanjem osnovnih namernica, više od pola ljudi često gladuje, jedva 5% ima efikasnu medicinsku zaštitu. Obrazovanje, ravnopravnost polova, vera, rasa, nacionalnosti.... Uostalom pogledajte milenijumski plan UN i pogledajte koliko su problemi koji su tu navedeni isti i pored svih revolucija u IT. Revolucija koje su promenile dužinu redova ispred Apple radnje, ili koje su sitim, lenjim, gojaznim ili telom opsednutim, konzumerizmom obuzetim ljudima dodale par pixela u prikazu pornića u kom se gengbenguje mlada Indijka, Kineskinja, američka sirotanka....

HAR!. Odoh predaleko. Stivu svaka čast, makar samo zbog Pixara.

Eddy
6.10.2011, 20:53
Ne, on je rekao da ne treba preterivati u laznom moralisanju i da ne treba "seci vene" za CEO-om XY kompanije, i to jos kompanije koja prema dostupnim medijima najmanje trosi na charity.

Now, bring on the hate and the "drveni advokat" stuff!

Doolio
7.10.2011, 0:06
Ja сам лепо рекао да се мој коментар односи на његов закључак, невезано за Стива Џобса или за тему. Идеолошка супротстављеност као фактор за пристојност (?) или као чинилац у одређивању нечијег смора/несмора поводом догађаја везаног за неку особу је оно што ми је привукло пажњу. Иако на овом топику, изјава је таква каква је и не конкретизује да је у питању Стив Џобс већ представља својеврсни мото који се тиче реакције на смрт идеолошки супротстављене особе. Не морам да цитирам, пише црно на бело и још је издвојено као генерални закључак и лајтмотив приче, тако да функционише као гесло независно од Стива Џобса пер се.
Ако аутобус згази два лика, један је верник, противник је пушења и заступа конзервативизам, а други је атеиста, хедониста и либерал, вагаћемо ког лика нам је ''више жао'' методом идеолошког слагања (?) да не бисмо били лажни моралисти? А можда је баш онај од те двојице са којим се разилазимо био највећи цар и баш бисмо блејали и били бисмо другари и представља много већу губитак за човечанство...
Зато и кажем, надам се да сам лоше разумео, тј. да се писац неспретно изразио. И то сам јасно дефинисао рекавши да се мој коментар односи на закључак, јер ми је он изазвао реакцију, нисам коментарисао остатак поста, а обојица сте ми објашњавали шта се дешава управо у остатку поста, који нисам ни коментарисао. Дигресију јесам направио, али то је друга ствар, такође сам и назначио да је дигресија у питању.

А ти, Еди, кад унапред дефинишеш да свако ко се јави са другом причом је ''дрвени адвокат'' или ''лажни моралиста'', то није претерано лепо понашање у дискусији јер одређену групу ставова одмах дискредитује по систему ''први сам рекао''.

dkdnt
7.10.2011, 0:26
Doolio

Zaključak se odnosio na to što sam prethodnim tekstom već prešao prag pristojnosti jer sam pisao zanemarujući geslo "o pokojniku sve najbolje", iako nisam pisao o samoj ličnosti Stiv Džobsa, već o društvu i uticaju koji je on kao uspešan CEO Apple-a izvršio, a koji reflektuju ideologiju koju smatram lošom i pogubnom po čoveka i ljudski rod. Odatle komentar o ideološkoj suprostavljenosti. Dakle, ne o ideologiji Stiv Džobsa, nego o posledicama koje je zaluđenost njegovim tobožnjim genijem imala (i, i dalje ima) na društvo.
Nadam se da si me sad razumeo jer sam prethodno stvarno bo malo nejasan.

dkdnt
7.10.2011, 0:32
Mislim, zbog ovoga:

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/325915_460s.jpg

Se lako gubi vera u ljudski rod.

Doolio
7.10.2011, 0:41
Океј, сад се разумемо, претпоставио сам да мислиш на тај контекст, али нисам био сигуран јер ми је звучало другачије.

Са тим се могу сложити и мислим да је то сасвим океј размишљање све док се то раздвајање врши. Стив Џобс као бренд и представља читав концепт конзумеризма у малом и то је тачно. Са друге стране, такав модел понашања је не само карактеристичан већ и подразумеван за све корпорације. Са треће стране:), да ли и колико релативизирати такав лајтмотив? Лично, будући да сам у прилично ''зен'' фазону, не волим ниједан од концепата потрошачког друштва, чак и у најширем смислу. ''Безлично'', не мислим да је Епл на тој лествици ''грознији'' од осталих, можда успешнији у маркетингу просечних производа или у везивању људских личности потрошача за одређен продукт (основа конзумеризма).
Али та врста фаме и претеривања је једноставно карактеристика везана за смрт било које познате личности. Да, не дај боже, погине, рецимо, Жељко Јоксимовић, постао би најлепши, најпаметнији и најбољи певач у космосу, а вероватно и најбољи другар, најбољи приповедач вицева, најбољи тата и ко зна шта све не. То је нормално, људи тако реагују, фраза ''о покојнику све најбоље'' и јесте потекла из те тенденције, не из социјалних правила. То је базични порив за неком врстом хомеостазе и ''прањем'' сопствене личности. Па ћемо тако да испиздимо на клинца који нам је украо новчаник, па ако се саплете пет метара даље и сломи ногу, бићемо у фазону како је пун живота и како вероватно краде да би преживео иако је мали нпр. само ђубре невиђено:) Или одемо на другу страну, па му сломимо и другу ногу:) Ретко ко може у првом тренутку да одвоји емоције од рација и да констатује нешто типа ''мали ти си лопов, дај вамо новчаник, а сада ћу да зовем хитну помоћ пошто си се повредио''. Таква констатација долази, лупам, сутрадан.

voodoo_
7.10.2011, 10:15
http://i.imgur.com/HyQg3.jpg

kovacm
7.10.2011, 11:56
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

...

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.

jel ovo neki vic??

pa ceo kuzmin tekst je pun mržnje!

Dekip
7.10.2011, 20:37
Кузмин текст је на месту. Један од ретких у последње време који сам прочитао са интересовањем.


Никада нисам користио ни један Епл производ. Никада нисам нешто пуно ни читао о било чему у вези Епла. Али познајем неке људе који користе Ајфон. Мислим стварно познајем. И не могу, а да на основу њих, не повучем паралелу са почетком деведесетих и чувеним "шетањем" тертриса забоденог у појас тернерки (дукс у тренерке па тетрис за појас). Тетрис 30 dem a плата 10 dеm.

Zmajodkaraburme
8.10.2011, 15:07
Кузмин текст је на месту. Један од ретких у последње време који сам прочитао са интересовањем.


Никада нисам користио ни један Епл производ. Никада нисам нешто пуно ни читао о било чему у вези Епла. Али познајем неке људе који користе Ајфон. Мислим стварно познајем. И не могу, а да на основу њих, не повучем паралелу са почетком деведесетих и чувеним "шетањем" тертриса забоденог у појас тернерки (дукс у тренерке па тетрис за појас). Тетрис 30 dem a плата 10 dеm.

Platili bi oni tada i vise za iTetris, samo nisu znali kako da ga se docepaju :dzavo:

White Ripper
8.10.2011, 17:26
Pročitao sam tekst, i svidio mi se. Sjetih se sebe, prije nekoliko dana sam krstario Beogradom, i prolazio pored redakcije. Razmišljah se dal da uđem ili ne u prostorije. Reko neću, šta ima da smaram pošten narod, a imao sam želju da vidim redakciju kako izgleda, nego nema veze. Pročitah uvod, i kažem sebi: sva sreća pa nisam ušao u redakciju, napudili me otud drvljem i kamenjem i motikama. :D

voodoo_
8.10.2011, 18:49
Ne bi, piše lepo u I/O Portu, velika Koka kola i kutija bajadera su neki minimum... :dzavo:

Dekip
8.10.2011, 22:09
Може coca-cola и ментол бомбоне? Али прво да прогутате ментол бомбоне па после да попијете по чашу коле.:dzavo:

Него, никада не бих рекао да је Олуја толико милитантан.:kreza:

oluja
8.10.2011, 23:17
Може coca-cola и ментол бомбоне? Али прво да прогутате ментол бомбоне па после да попијете по чашу коле.:dzavo:

Него, никада не бих рекао да је Олуја толико милитантан.:kreza:
Ma nisam, Qzma je verovatno upao na pola rasprave sa Bojanom, koji je u tom trenutku testirao OS-X Lion (strana 52 aktuelnog broja), win7 vs. Lion... Blade je odlican "protivnik" u takvim diskusijama...
Pročitao sam tekst, i svidio mi se. Sjetih se sebe, prije nekoliko dana sam krstario Beogradom, i prolazio pored redakcije. Razmišljah se dal da uđem ili ne u prostorije. Reko neću, šta ima da smaram pošten narod, a imao sam želju da vidim redakciju kako izgleda, nego nema veze. Pročitah uvod, i kažem sebi: sva sreća pa nisam ušao u redakciju, napudili me otud drvljem i kamenjem i motikama. :D
Ne znam zasto razmisljas tako, Voja je prilicno gostoljubiv i uvek raspolozen za "casicu" razgovora... Ostali, zavisi koliko su u guzvi... :ciao:

lijenština
9.10.2011, 9:57
Oni koji podržavaju Mek su tvrdi u svojim stavovima.
Mada i protivnici su to isto. I jedni i drugi teraju stvar do kraja.

:D

dkdnt
9.10.2011, 12:48
I da slikom sumiram svoj utisak:

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/335704_460s.jpg

oluja
9.10.2011, 16:09
Onaj drugi...

oluja
9.10.2011, 16:11
Richard Stallman:

http://latimesblogs.latimes.com/technology/2011/10/steve-jobs-stallman-dissenting-view.html

White Ripper
9.10.2011, 21:08
Ne znam zasto razmisljas tako, Voja je prilicno gostoljubiv i uvek raspolozen za "casicu" razgovora... Ostali, zavisi koliko su u guzvi... :ciao:

Beograd mi je sam po sebi srušio vjeru u ljubaznost i gostoprimstvo. :D
A posle kolumne Kuzmanovića, samo sam mogao da očekujem nabijanje na kolac.:kreza:

High life
15.10.2011, 11:14
...a bi se shvatilo zašto je Apple najednom uspio, potrebno je samo pogledati članak koji se nalazi ispod onog u kojem Times hvali poslovanje ove korporacije. U drugom članku se izvještava o samoubojstvima u pojedinim kineskim tvornicama s jeftinom radnom snagom koja je primjer radnih uvjeta kakvi su surova realnost u tim dijelovima svijeta. Tajvanski vlasnik tvornice, Foxconn, je izvođač radova za brojne tehnološke tvrtke: Sony, Nokiu, Dell, Hewlett Packard... i Apple. Times nije napravio poveznicu između ove dvije teme. Između tri zaslužna autora i velikog broja urednika, nitko u novini nije istaknuo da je tijekom Appleova uspona na burzi najmanje dvanaest radnika koji izrađuju njihove proizvode počinilo samoubojstvo.

Većina radnika se bacila s vrha visokog radničkog doma u kojem su prisiljeni živjeti tijekom ono nekoliko sati dnevnog odmora. Od kraja svibnja Foxconn se ovim problemom počeo baviti na dva jednako cinična načina. Kako bi spriječili samoubojstva, postavili su mreže oko zgrade, a zatim i počeli odbijati isplatu odštete obiteljima žrtva, tvrdeći da bi to radnike moglo samo još više poticati na počinjenje samoubojstava. Svi radnici koji su počinili samoubojstvo su bili stari između 18 i 24 godine. Kako je izvijestio Labor Notes, "ubojstva su bila rezultat dvanaestosatne smjene, otuđenja, budući da im je bilo zabranjeno da pričaju sa svojim kolegama, i rapidnog just-in-time modela proizvodnje zbog kojeg su radnici u prosjeku svakih sedam sekundi u mobitele stavljali po jednu matičnu ploču, a sve to kako bi zadovoljili globalnu potražnju cijenjenih informatičkih novotarija".
Prvo ovogodišnje samoubojstvo je u siječnju počinio devetnaestogodišnji Ma Xiangqian. Mladić je sedam noći u tjednu po jedanaest sati, usred dima i prašine, kovao plastiku i metal u elektroničke dijelove, izvijestio je Times. No postajalo je sve gore. Nakon što se porječkao sa supervizorom, Ma je posao čistač wc-a. Zadnjeg mjeseca svog života Ma je radio 286 sati "uključujući 112 prekovremenih sati, što je tri puta više od zakonom dozvoljenog limita. Za sve to, uključujući čak i prekovremene sate, Ma je dobio samo 1 dolar po satu". U Foxcanonnovoj tvornici, koja je Maa dovela do samoubojstva, radi još 400 000 radnika. Oni su udruženi u sindikat, no kako izvještava Labor Notes, to im ništa ne znači jer se na čelu sindikata nalazi tajnik Foxconna. Zbog međunarodnog bijesa koji je uslijedio nakon ove vijesti, Foxconn je bio primoran uvesti neka poboljšanja, ali teško je i zamisliti takve radne uvijete kada u obzir uzmemo Appleov profit. Appleov nagli uspjeh je, čini se, Steva Jobsa odmaknuo od stvarnosti. Nevjerojatno, ali upravo je on stao u obranu takvih radnih uvjeta. "Odete na to mjesto i to je tvornica, ali, bože moj, oni tamo imaju restoran, i kino, i bolnicu, i bazene. Za tvornicu je prilično lijepo", izjavio je Jobs.


Izvor: http://www.e-novine.com/drustvo/51567-Najgora-Jabuka-pokvarenom-mnotvu.html


http://www.e-novine.com/files.php?file=photo/ekonomija/korporacije/suicide_iquit_320a_354654369.jpg

Inace, jako dobar Kuzmin tekst. Vidi se da je bio inspirisan.

mvasic
15.10.2011, 14:13
Tekst je totalno tendenciozan, da se malo ucari na racun Jobsove smrti. Svi prave robu u kineskim "sweat shops". U sredini teksta srceparajuca prica o samoubistvima, a zatim naveden Jobsov komentar. Ubilo se 12 ljudi. Strasno. Ali, u kom vremenskom periodu? Kakav im je zivot bio van posla? Zar ne bi trebalo kriviti Foxconn, a ne Apple? Apple nije nista drugaciji od ostalih velikih korporacija, ali je zbog svoje medijske eksponiranosti mnogo privlacnija meta.

Problem je sto ima ljudi koji moraju da rade za $1 na sat. Foxconn je, kao poslodavac, u prilici da namece svoje uslove (visak radne snage obara cenu rada). E sad, sto smo mi razmazeni i placamo svoje elektronske uredjaje (a svi se prave u Kini) debelo preko njihove cene proizvodnje, nije Apple kriv.


I dalje je poslovni uspeh ako se napravi uredjaj za $20, a proda za $200.

lijenština
15.10.2011, 15:11
Onog trenutka kada su saznali za te radne uslove da. Apsolutno. To postaje analogno umišljaju (http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A3%D0%BC%D0%B8%D1%88%D1%99%D0%B0%D1%98) u krivičnom pravu (eventualni umišljaj).

Marti Misterija
15.10.2011, 15:15
Tekst je totalno tendenciozan, da se malo ucari na racun Jobsove smrti.

U stvari tekst uopste ne predstavlja pokusaj da se ucari na racun Jobsove smrti jer, ako dobro pogledas, videces da je pisan pre njegove smrti a priznaces da cak ni Qzma nema takve vidovnjacke moci...

Ttalk via HD2

mvasic
15.10.2011, 15:18
Ne kazem da su nevini, nego da su svi ostali jednako krivi.

mvasic
15.10.2011, 15:25
U stvari tekst uopste ne predstavlja pokusaj da se ucari na racun Jobsove smrti jer, ako dobro pogledas, videces da je pisan pre njegove smrti a priznaces da cak ni Qzma nema takve vidovnjacke moci...

Ttalk via HD2

Mislio sam na link par postova iznad.
Samoubistva radnika Foxconna.

dkdnt
15.10.2011, 15:38
I dalje je poslovni uspeh ako se napravi uredjaj za $20, a proda za $200.

Kao što je veliki poslovni uspeh i poslovanje kolumbijskih kartela, koji koji gram čistog kokaina naprave za 0,0001$ a prodaju za 100$ u SAD. To se zove kriminal a ne poslovni uspeh. No, kapiram da mi odrasli u Srbiji, u kojoj se jedan Karić predstavljao kao veliki biznismen, nemamo pojma šta je zapravo poslovanje.

mvasic
15.10.2011, 15:49
Kao što je veliki poslovni uspeh i poslovanje kolumbijskih kartela, koji koji gram čistog kokaina naprave za 0,0001$ a prodaju za 100$ u SAD. To se zove kriminal a ne poslovni uspeh. No, kapiram da mi odrasli u Srbiji, u kojoj se jedan Karić predstavljao kao veliki biznismen, nemamo pojma šta je zapravo poslovanje.

Droga je ilegalna roba, tako da poredjenje ne stoji.

Dok god neko placa tvoj proizvod 10x stvarne vrednosti, imas dobar poslovni model. Komp koji imas na stolu, odeca koju nosis... Napravljeno u Kini, prodaje se po svetu.

dkdnt
15.10.2011, 16:04
Droga je ilegalna roba, tako da poredjenje ne stoji.

Dok god neko placa tvoj proizvod 10x stvarne vrednosti, imas dobar poslovni model. Komp koji imas na stolu, odeca koju nosis... Napravljeno u Kini, prodaje se po svetu.

Razumem da misliš da je za te firme dobar poslovni model da ti prodaju robu 10x od realne vrednosti? Međutim to nije dobar model u uslovima slobodnog tržišta jer konkurencija uvek može da obara cenu, tako da je u načelu ovakvo poslovanje loše. Naravno, u uslovima slobodnog tržišta, a ne tržišta koje uređuju korporativni karteli. No, to nije problem u ovoj temi.

Problem je što ljudi ne osuđuju poslovanje koje je očigledno pljačkaško, pod izgovorom da je to dobar poslovni model. Mrzim što Marx svakim danom biva sve više u pravu, ne zato što ne volim Marksa, nego zato što je svet u kom je on u pravu svet :n-hang:

dkdnt
15.10.2011, 16:19
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/352207_460s.jpg

o svetu :)

mvasic
15.10.2011, 17:10
De me nadje s Marksom :) Ja to ponavljam godinama.

Meni smeta sto ljudi izdvajaju samo Apple, a svi rade isto.

Marti Misterija
15.10.2011, 17:57
Mislio sam na link par postova iznad.
Samoubistva radnika Foxconna.

Izvini, nisam ni primetio taj post vec sam mislio da govoris o Qzminom tekstu.

Jos jednom izvini.

mvasic
15.10.2011, 19:05
Izvini, nisam ni primetio taj post vec sam mislio da govoris o Qzminom tekstu.

Jos jednom izvini.

Ma nema frke :)

drale000
16.10.2011, 13:45
Povratak Steve-a Jobs-a u Apple je spasao i kompaniju i Mac. Možda Macintosh nije glavni proizvod Apple-a danas i možda 6-7% tržišta ne zvuči mnogo ali 6-7% svetskog tržišta je zapravo jako puno (desetine miliona računara) a pogotovu ako se uporedi sa ispod na 2% na (mnogo manjem) tržištu s kraja devedesetih. Apple proizvodi danas zaista nisu hardverski ništa izuzetno (Mac je izgubio svaku posebnost u odnosu na PC), svakako ne revolucije i zamajci napretka kako bi to Apple-ov marketing hteo, ali pobogu, trgovac je uspeo da ih proda. Roba vredi onoliko za koliko uspeš da je prodaš. Zašto se neko drugi nije setio takvog pristupa? Razumem ja da to mnoge, pogotovu tehnički obrazovanije nervira, ali ljutnji nema mesta. Kupovinu Mac-a ili iPhone-a po ovim cenama ne smatram racionalnom odlukom i sam ih nikada ne bih uzeo, ali za mnoge kupovanje i nije racionalan postupak a oni nisu roba već stvari koje se moraju imati. Steve Jobs svakako nije bio genije za kompjutersku tehniku i ajnštajnovski vizionar kakvim ga ponekad prikazuju ali je odlično razumeo marketing i masovnu psihologiju. Znao je da odabere poruku i znao je kome da je uputi.

Raspisah se. Sinoć nisam palio kompjuter i televizor pa vest nisam odmah ni video. Steve Jobs je preminuo 5. oktobra 2011. godine. Minut ćutanja i večna slava. :ciao:
:tapsh:

mvasic
28.10.2011, 21:06
У детињству сам сакупљао којешта. Поред велике колекције празних кутија од цигарета, имао сам озбиљну збирку разних стрипова, "Забавника" и "Темпа". Сад ми је пун подрум тих ********************************а, жао ми да их бацим. Онда временом док сам растао, око себе сам окупљао разне познанике, колеге, комшије... Сад ми је пун **************************************** тих идиота, жао ми да их од********************************м.

- Ееее, да ти се похвалим, да видиш шта сам купио!
- Ајде.
- Та-на-на-наааа!
- Шта је то?
- Како шта је? Па Ајпод ********************************те!
- Ружно је.
- Е не сери молим те, сви су апсолутно одушевљени једино се ти по правилу правиш паметан!
- Сви су морони, погледај, ружно је. Личи на апарат за мерење притиска, само што има већи дисплеј.
- А шта је по теби лепо, кеве ти?
- Мој мп3, наранџаст је, мањи је трипут од те џомбе а има и радио. Мада га не користим, ко нов је, мого сам да ти га продам да сам знао да ти треба мп3 плејер. И Весна се јако пролепшала, јутрос сам је срео.
- И колко меморије има то твоје?
- 512.
- Хахахаха, ето видиш, мој Ајпод има 80 гига!
- Имаш толко музике?
- Па немам... Саће Васке да ми стави неки хаус туц-туц-туц да имам да слушам у превозу...
- Одустајем...
- Уосталом, на меморију могу и друге ствари да ставим, филмове и то, као преносно...
- То је океј, ал за тих сто евра колко вероватно кошта то чудо, мого си да узмеш 320 гига и да шеташ са собом.
- Шта бре сто евра?
- Па колко кошта?
- Четрсто, е ти ко да си с Марса пао, ово је Ајпод бре!
- КОЛКО КОШТА?
- Па четрсто...
- Ма иди бре у ****************************************...
- Па ********************************те ти уопште не знаш цене хајтек опреме.
- Какве опреме?
- Па хајтек...
- Јел ти то читаш "Свет компјутера"? Дај молим те... И шта ћеш ако ти га неки клинац мазне?
- Како да ми мазне?
- Тако фино, притрчи ти, цепи те у главу и мазне. Онако како се иначе мажњавају ствари соминама који не знају како троше паре.
- Е, моје паре - мој проблем, и не може нико да ми мазне.
- Ај важи. И само да знаш да је Боно рекламирао то ђубре.
- Ко?
- Боно.
- Ко ти је тај?
- Јао, е... И, добро, шта следеће планираш да купиш?
- Не знам, можда оне неонке за кола, нашо сам баш повољно са све уградњом.
- Јел можеш Ајпод да прикачиш у кола?
- Ма јок, тамо већ имам до јаја плејер.
- Па кад ћеш онда да слушаш са Ајпода ако се свуда возиш иначе?
- Па кад идем пешке, као сад.
- А где сад идеш?
- Па ту до солитера код Васкета, да ми стави неку зику на Ајпод.
- Уф... Журим, ај видимо се код Сандре на рођендану или тако нешто.
- Ајде... И немој се нервираш, хахаха, имаћеш и то једног дана Ајпод ко мој!
- Нннннда...
- Е а где си то јутрос видео Весну? Избегава да ме зове већ неко време.
- Чудно. Испред Пекабете, ћао.

Evo i linka ka originalnom blogu:

http://dudarim.com/index.php?itemid=38

Jim Bravura
29.10.2011, 2:04
Маљ у главу, шта друго рећи :kreza:

lijenština
29.10.2011, 3:53
Urbano, samo urbano.

qnPZy3vHmsA

Mac4LiF
12.11.2011, 22:37
Citajuci ovu kolumnu po prvi put, me je prosto odusevila i nadasve nasmijala do suza. Medjutim citajuci po drugi put trazeci "dlaku u jajetu" me je prosto rastuzila.
Rastuzila me je prije svega zbog cinjenice da moj nikad neprezaljeni bombas Bosko Buha izvrsio transfomaciju u nekog malog zelenog Goblina koji na rijec Mac prosto pocne da cichi i da ostri kolac. ;-]

I kao sto rece jedan kolega forumas u ovom tredu:
"citaj izmedju redova" … bi imalo smisla da B.B. nije spomenuo kako je Kju. imao ostru i zivopisnu prepirku/razglabanje o Os.X platformi sa kolegom iz redakcije.
U biti kad se citava kolumna sagleda iz jedne neutralne perspektive,doticni jeste "postrojio" glavne aktere pred streljacki vod kako bi masi udovoljio.
Pa tek na kraju priznao ko su mu krivi (za svoje postojanje).
Da rezimiram…slazem sa nekima da se ovdje radi o:

P.U.N.K.-u
o v e l
t r g a
p e i s
u d r i
n lj a k
o i nj e
v e
o

Ili vam "hljeba i igara" "za narod koliko treba".

Osim toga prosto je frapantno koliko clanova ispoljava svoju sujetu prema Fireru
ili pak Mac platformi. Neki djelimicno a neki posve bez da je o tome iko upitan.
Stice mi se utisak kao da ste izfrustirani bez prijeke potrebe.
Ovom utisku je djelimicno i olujni doprineo svojim bombasticnim i neozbiljnim upadicama poput "problema sa multi taskingom" ,Richard S. ili vijescu o smrti
Rev. Fred S.
Zar nije bilo logicnije u vezi F.S. da se pomene u temi "Da ih ne zaboravimo".
Sa politicke strane se apsolutno slazem sa njim ali znamo ko je amerika i ko njom vlada.Te stoga je potpuno neprimereno sabotirati i namicati tako nesto (mada ga i dalje smatram velikim saljivdzijom koji ponekad zna da pretera).

Ps. Kolumna je kolumna i M.K. je istinski prvoklasno izvrsio svoj zadatak,
srecom bila je tema u kojoj je maestralno iskoristio pun svoj potencial !

Samo opusteno molim !

Da li je bug ili ne samo da prijavim da slova ispod Punk stoje uredno kad se
radi u editoru.

voodoo_
13.11.2011, 13:02
1.581 znak (bez razmaka) i ništa nisi rekao, alal vera.

oluja
13.11.2011, 20:14
...Ovom utisku je djelimicno i olujni doprineo svojim bombasticnim i neozbiljnim upadicama poput "problema sa multi taskingom"...

Imam iskustva i radim na Macintosh racunarima od OS verizije 6.1 pa do danas... ako ne verujes da postoje problemi sa doticnim OS-om pogledaj malo i Adobe forume (na primer) i iskustva drugih... nista nije savrseno pa ni Apple.

Mac4LiF
13.11.2011, 23:50
@ ^^ :
Ovako nesto moze da kaze samo neko ko se oseca prozvanim (bez razloga).
Predpostavljam da si se uzrujao videvsi moj nadimak pa po tome ni sam nisi nista
bolji komentar mogao da smislis.Inace mi je poznat tvoj pristup sa javnoscu(www,forum`s) tako da me nista ne cudi. ;-)

@ Oluja :

Hvala bogu da ce svaki os imati problema , samo je problem sto ja licno jos nisam imao prilike da spoznam.Barem kad se tice multi-taskinga.Sad kad si spomenuo Adobe,da ti udovoljim jee ima problema.Samo da li vise mislis na ove sa telefonima,tablet-ama i Lavom ?

…"nista nije savrseno pa ni Aplle".
:-)))) Zar sam ishta rekao da bi se to tako shvatilo?
Ako mislite da sam hardcore apple fan…morat cu vas razocarati.
Steta sto po nadimku sticete odma takvu impresiju.

Elem neise, moje negodovanje se samo odnosilo na "zzar" kojim se ispoljavalo u ovoj rubrici. Nije a niti ce biti prvi put,zar ne?!

Ps. Kovac se toga najbolje dotaknuo.

Auror
14.11.2011, 13:16
Kakav multi nalog-trol. :D opet se neko sprda. :D

JohnnyNT
14.11.2011, 13:39
Nemoj tako, čovek oseća da je velika nepravda naneta jadnoj sirotoj multimilijarderskoj kompaniji od strane zlog uticajnog časopisa koji čita 90% svetske populacije.

lijenština
14.11.2011, 22:16
Već vidim naslove u Trećem Oku. :D

Stiven Džobs u Srbiji!
Duh Stivena Džobsa zaposeo digitalni ego učesnika foruma Sveta Kompjutera uz pomoć spiritualne kvantne energije tečnih kristala!

"Ipod Nano je ključ zagonetke" - poznati numerolog Dr. Milorad "42" Trolović nam otkriva kako je uspeo da odgovori na tajnu poznatog posetioca sa "onog" sveta.

"I - na engleskom znači Ja; pod je stara Srpska reč koja predstavlja oznaku za ispod - a Nano je takođe stara naša reč - Nana, baba, majka. To je vapaj izmučenog duha koji kaže - Ja (sam) ispod Nano! Nažalost, po svemu sudeći, to je poziv duha iz pakla koji je ispod svih nas." Dr. Trolović je, za trenutak, pogledao ka podu na kome je stajao prevrnuti, sa nogama okrenutim ka gore, aluminijumski kuhinjski sto i 42 prazne kutije kuhinjske soli raspoređenih u veliki i mali kvadrat.
"Na ovaj način prevrćući kuhinjski tablet - u sadejstvu sa kristalima koji imaju pozitivno dejstvo - koristeći svetski poznatu asocijativnu spiritalističku metodu teramo duha da se vrati nazad odakle je došao podsećajući ga na to zašto je tamo dole."
"Ipak bojim se da je kasno. Redovno pratim stanje spiritualne energije kvantnog interneta i zapazio sam da su mnogi zaposednuti mračnim digitalnim čakrama duhova Stevana Džobsa. Zbog toga molim ljude da mi pošalju novac kako bih mogao da i dalje plaćam broadband internet i tako što brže stižem da otklonim čvorišta negativne spiritualne energije pre nego što se proširi na celu zemlju.
Danas sam, na primer, uspeo da kliknem 5 puta na baner Foruma Sveta Kompjutera i izgovorim mantru: Aj pada Jabuka! Aj.Aj. Aj. Time sam imunizovao sajt tako da Džobs neće dolaziti tuda niti će zaposleni u redakciji morati da prevrću stolove i kupuju so. Nadam se da ću u znak zahvalnosti dobiti godišnju pretplatu na časopis."

NaraYan
26.2.2012, 15:29
:rofl: ja bih ti dao doživotnu pretplatu :D

Jabuke doživljavam kao skupocenu bižuteriju i ono što sam do sada video je to da se u ogromnoj meri na to primaju žene (što je krajnje logično) i oni dečaci kojima je Anima mnogo jaka :to_care:

Auror
20.9.2012, 1:00
rdIWKytq_q4

nemacx
26.9.2012, 1:53
Jabuke doživljavam kao skupocenu bižuteriju i ono što sam do sada video je to da se u ogromnoj meri na to primaju žene (što je krajnje logično) i oni dečaci kojima je Anima mnogo jaka :to_care:

Pokidao :rofl: :kreza:

Gledao sam baš reviewove Iphone5 i SG3, i zaprepastio sam se kako neko može da nahvali peticu. Jak je on i sve to, al ništa što par software updateova za 4S ne može da napravi.

Lepo mi reče baka, "jabuka ne pada daleko od stabla", tako ni petica nije...

http://limages.vr-zone.net/body/17202/samsung-ad.jpg.jpeg

Ninoslav
26.9.2012, 3:32
Gde rade softverski apdejt 4S procesora i ledja na novi cpu iz ip5, javi pa da i ja odradim...

Jeste, jak je on i sve to, tačno 2.5x jači od S3 i trči na dva jezgra za razliku od tog Samsung flagship telefona koji ima "samo"quad core...

Kupi baki ip5 nek žena uživa pod stare dane u najboljem mobilnom ekranu na svetu koji je deo najbržeg telefona http://www.idownloadblog.com/2012/09/25/displaymate-iphone-5-best-smartphone-display/

Dreamfall
26.9.2012, 9:15
Kruze price da je Google maps previse opterecivao slabasne iPhone-ove, tako da su morali da ga zamene sa njihovom alternativom...razumljivo :D

EDIT: sad procitah post iznad...ip5 je odgovor na, sada vec u tehnoloskom smilsu matori SIII, i sa njime uglavnom gubi trku, mogu da zamislim sta ce S4 da uradi ip5... :D A baki bolje da kupi telefon sa SAMOLED ekranom od 4.8 inca, posto je poznato da stari ljudi slabo vide, da se ne muci sa ip5 koji ima majusni ekrancic :)

nemacx
26.9.2012, 10:02
Gde rade softverski apdejt 4S procesora i ledja na novi cpu iz ip5, javi pa da i ja odradim...

Ma opet, jeste da su dodali par stavki, al moj post ide u pravcu toga da se teško to može nazvati "novom" verzijom Iphonea..

Mislim da bi mi se i baka pre odlučila na SG3, pogotovo zbog njegove opcije da ugasi ekran kad zadrema :kreza:

EDIT: sad procitah post iznad...ip5 je odgovor na, sada vec u tehnoloskom smilsu matori SIII, i sa njime uglavnom gubi trku, mogu da zamislim sta ce S4 da uradi ip5... :D A baki bolje da kupi telefon sa SAMOLED ekranom od 4.8 inca, posto je poznato da stari ljudi slabo vide, da se ne muci sa ip5 koji ima majusni ekrancic :)

Hahaha baš tako, ipak njena dioptrija ne pokriva majušne igračkice :D