PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 10/2011


oluja
27.9.2011, 10:59
Oktobarski broj „Sveta kompjutera” u prodaji će biti od subote, 1 oktobra.

Naslovna stranica izgleda ovako:

41157

Evo i kratkog izvoda iz sadržaja:

Apple bez Stiva Džobsa
Iz zdravstvenih razloga, Stiv Džobs je morao da napusti čelo kompanije Apple. Čitav IT svet se pita može li ostatak ekipe da proda sledeću uspešnu iStvar

AMD Bulldozer – prve informacije
Mesecima stižu najave o fantastičnim performansama novih AMD procesora. Dok ne bude zvanično promovisan, moramo se zadovoljiti tehnikalijama...

Asus Eee Pad Slider SL101
Debeo, snažan, masivan, klizeći... Prvi tablet sa ugrađenom tastaturom impresionira dizajnom i sirovom snagom, uz minus na polju portabilnosti...

Između prisluškivanja i privatnosti
Isti taj Zakon o elektronskim komunikacijama ugrožava neka druga ljudska prava u Srbiji. Nije li apsurd zanimljiv?

Diablo III
Šta nam ova beta nudi?

Dead Island
Smalltime alternativa prosečnom zombi fliku.

41158

nicpid
27.9.2011, 11:06
ultra ruzna naslovna sa stivom dzobsom zbog koje ne kupujem sledeci broj...









al zamalo xD

nego jel ovo isecen kralj lavova?

pedjosav
27.9.2011, 12:29
Mislio sam da ce novi Driver biti igra meseca...(ne mislim da je najbolja)...

todos
27.9.2011, 13:02
Odlična naslovna strana. Lepo je što ste se udostojili da kažete neku reč o tom čoveku.

ZoNi
27.9.2011, 13:20
Meni je ova naslovna strana jedna od najružnijih ikada :eek:

O sadržaju ne bih dok ne vidim šta još ima u SKu (ovo ovde predstavljeno mi ne deluje mnogo zanimljivo).

caine
27.9.2011, 13:35
Meni je naslovna super. Ne znam da li je to bila namera, ali baš je retro/ol skul, odiše nekom domaćinskom atmosferom, kao brojevi iz devedesetih. Doduše, verovatno je drugačiji utisak kad se drži novina u rukama, ali šta je tu je...

miša topola
27.9.2011, 13:52
Naslovna je dobra. Čovek je zaslužio da se nađe u jednom delu naslovne strane. Jedva čekam da pročitam tekst o Dijablu :) Iako nisam igrao predhodne delove, verujem da će grafika biti mnogo bolja koliko može da se primeti sa YouTube klipova.

Imam jedan predlog, da uz opis laptopova stavite približnu cenu.

Eni
27.9.2011, 13:55
Ako već nisu stavljene cene, sad je kasno. Kad postave naslovnu, broj je već u štampariji...

miša topola
27.9.2011, 13:55
Znam, ovo je predlog za naredne brojeve.

ZoNi
27.9.2011, 13:57
Imam jedan predlog, da uz opis laptopova stavite približnu cenu.
Podržavam predlog i proširujem ga: da uz sav hardver bude stavljena orjentaciona cena... A da možda uz softver bude uklonjena (da samo piše freeware ili shareware, sasvim je dovoljno).

Eni
27.9.2011, 13:59
Glupost, ako ti planiraš da ga "nabaciš besplatno" ne znači da nekog ne interesuje cena aplikacije. Ne možeš tražiti da se doda okvirna cena uz proizvod koji bi ti možda kupio, a onda otpisati neki drugi samo zato što ne nameravaš da ga platiš. :dedica:

singularity
27.9.2011, 14:00
Ne dopada mi se taj lav uopste. A i cover je malo zapao u monotoniju. Svaki broj je isti. Samo se promeni pozadina. Ikone su uvek na dnu po istom redosledu i velicini. Nema nimalo kreativnosti. Suvise malo isticanje onoga sto prodaje casopis. A to su naslovi.
Na coveru samo jedan udaran naslov, koji po meni ne treba uopste da stoji tu.

ZoNi
27.9.2011, 14:47
1. ako ti planiraš da ga "nabaciš besplatno"
2. Ne možeš tražiti da se doda okvirna cena uz proizvod koji bi ti možda kupio, a onda otpisati neki drugi samo zato što ne nameravaš da ga platiš.
1. Ne planiram, ja koristim samo besplatne programe.
2. Ok, mislio sam da je smešno da stoje cene za softver, a da za pola hardvera nema nikakve naznake koliko to košta, dok ostali hardver ima negde u tekstu zavučenu informaciju o ceni.

Prihvatam tvoj (grubo predstavljen) stav, pa menjam svoj predlog: dodajte cene za hardver na isti način kao što stoje i cene za softver. Bolje, Eni? :) Uzgred, iz tvog posta ja zaključujem da se ne slažeš sa izbacivanjem cene softvera, ali nisam siguran šta misliš o dodavanju cene za hardver...

oluja
27.9.2011, 15:19
2. Ok, mislio sam da je smešno da stoje cene za softver, a da za pola hardvera nema nikakve naznake koliko to košta, dok ostali hardver ima negde u tekstu zavučenu informaciju o ceni.

Pricali smo o tome 1000x, ako znamo cenu hardvera napisacemo je. Ako nemamo info o ceni od distributera (ili nije jos ni formirana u vreme pisanja teksta) necemo se baviti pretpostavkama. Uostalom pored svakog opisa stoji i kontakt adresa pa je moguce proveriti direktno kod prodavca/distributera.

Budimir_Trajkovic
27.9.2011, 16:43
Asus Eee Pad Slider SL101

Debeo, snažan, masivan, klizeći...

:eek:
:rofl:
Jesam li ja jedini koji je pomislio da ovakav opis ima "falusoidni" karakter? :confused:

Eni
27.9.2011, 17:22
Bolje, Eni? :)
Jeste ;)

Uzgred, iz tvog posta ja zaključujem da se ne slažeš sa izbacivanjem cene softvera, ali nisam siguran šta misliš o dodavanju cene za hardver...

Uvek volim da znam otprilike koliko nešto košta, pogotovo ako mi je zanimljivo.

singularity
27.9.2011, 17:36
Da sto se cena tice ume da smeta. Date opis proizvoda a nigde cene. A cena je jako bitna. Svuda se cene menjanju, pa strani casopisi stavljaju cenu. Cena je bitna u vreme kad se casopis pojavio. Ne kapiram kakve to veze ima sto se menja?
Cene ce se uvek menjati, ne samo kod racunara nego svih proizvoda, sto ne smeta drugima da daju cene.
Primera radi hrvatski VIDI casopis uz svaki proizvod obavezno stavi cenu, a smatra se vodecim IT casopisem na balkanu. I to godinama tako radi.

ZoNi
27.9.2011, 18:01
Uostalom pored svakog opisa stoji i kontakt adresa pa je moguce proveriti direktno kod prodavca/distributera.
Da, a to važi i za softver? ;) Mislim, i tamo stoji sajt, pa je često mnogo lakše proveriti cenu nekog programa (sigurno tako urade oba čitaoca SKa koje interesuje cena nekog programa ;) ).

S druge strane, ako već kupim časopis da bih pročitao neke tekstove, voleo bih da imam i kompletnu informaciju (opis proizvoda, prednosti, mane i cena - bez svih tih informacija, ne dobija se zaokružena celina).

oluja
27.9.2011, 20:40
S druge strane, ako već kupim časopis da bih pročitao neke tekstove, voleo bih da imam i kompletnu informaciju (opis proizvoda, prednosti, mane i cena - bez svih tih informacija, ne dobija se zaokružena celina).

Mozda se nisam dobro izrazio, ako znamo cenu mi je objavimo. Cesto ni distributer nema formiranu cenu kada nam ustupi hartver na test.

Eni
27.9.2011, 20:48
Često ni distributer nema formiranu cenu kada nam ustupi hardver na test.

http://www.dodaj.rs/f/2y/Rk/22L5qh2Q/1/10273119.jpg

oluja
27.9.2011, 21:28
http://www.dodaj.rs/f/2y/Rk/22L5qh2Q/1/10273119.jpg

Hahahaha, ne bi isao tako daleko, najcesce se ceka da se roba ocarini i imaju samo jedan primerak koji ustupaju novinarima na test...

Mac4LiF
28.9.2011, 17:24
Quote:
Apple bez Stiva Džobsa
Iz zdravstvenih razloga, Stiv Džobs je morao da napusti čelo kompanije Apple. Čitav IT svet se pita može li ostatak ekipe da proda sledeću uspešnu iStvar

Vrlo delikatno pitanje?!
Osim toga ne svidja mi se kako ste upotrebili rijec iStvar.
Zvuci isuvise plitko i primitivno,zar nije bilo izbora napisati "iGadget"?
U biti veliki sam protivnik "srpsko-engleskog/eng-sh" u maternjem jeziku(tj. u mas.medijima).
Zovite me staromodnim ali je tako!

JohnnyNT
28.9.2011, 17:37
Naslovna: da ne deluje pomalo retro, rekao bih da je ružna :D

Ali malo mi dosadan ovaj šaman S.J. ,svet će se promeniti jer on nije CEO jabuke, vreme će stati, 'oće li Apple opstati ili će propasti i povući planetu sa sobom...

oluja
28.9.2011, 20:46
U biti veliki sam protivnik "srpsko-engleskog/eng-sh" u maternjem jeziku(tj. u mas.medijima).
Zovite me staromodnim ali je tako!

Onda nas slobodno zovi tradicionalistima, zato sto smo navikli da tako pisemo vec decenijama... ;)

BTW. Imali smo vec raspravu na tu temu pa da se ne ponavljamo - MOLIM VAS.

DragonSlayer
28.9.2011, 20:50
Meni se extra sviđa naslovna ... i još u subot, za vikend sam miran ....

Dekip
29.9.2011, 17:49
Quote:
Apple bez Stiva Džobsa
Iz zdravstvenih razloga, Stiv Džobs je morao da napusti čelo kompanije Apple. Čitav IT svet se pita može li ostatak ekipe da proda sledeću uspešnu iStvar

Vrlo delikatno pitanje?!
Osim toga ne svidja mi se kako ste upotrebili rijec iStvar.
Zvuci isuvise plitko i primitivno,zar nije bilo izbora napisati "iGadget"?
U biti veliki sam protivnik "srpsko-engleskog/eng-sh" u maternjem jeziku(tj. u mas.medijima).
Zovite me staromodnim ali je tako!

iStvar je na mestu. Ne zvuci lose, a i uvek pozdravljam kada se prevede nesto sto ima smisla prevesti.

O tekstu u SK cemo suditi kada ga budemo (povrsno) procitali.
;)

pedjosav
29.9.2011, 22:01
Bas bi bilo lepo da ujutru (u petak) polazeci na posao, kupim novi SK...zasto cekate subotu :). Ali ovaj petak ne sledeci :))))

miša topola
29.9.2011, 22:17
Onda SK ne bi izlazio "svakog prvog u mesecu" nego bi izlazio "kada većini odgovara" ;)

caine
29.9.2011, 23:21
...I većina bi bila srećna. To je i cilj! Win-win!

Žexonije
1.10.2011, 8:59
Ovaj put sam na vreme kupio. Super je broj.

singularity
1.10.2011, 10:09
Imam primedbu na ovaj broj. Veliki broj strana u boji sa sredine casopisa je lose odstampan. Preklapaju se boje. Mislim da zuta bezi a i crvena. Slova texta su odlicna, pa naravno kad su samo u crnoj boji, ali ono sa strane kod igara mali podebljani podnaslovi u crvenoj boji, skoro se uopste ne vide jer se boje preklapaju. Slike su mi mutne dosta. Zuta boja strci. Takvih strana ima dosta. Ceo deo od najave igara pa do kraja recenzija sve strane su skoro takve.
Strana gde kuzmanovic pise svoj monolog ispod teksta ide neka prljava plava linija.
Izvinite na kritici ali nije bas da su ovo sitnice.
Mislim da to ne bi trebalo da Vam se desava.

DBrave
1.10.2011, 10:18
moguce da je to jedna serija tako odstampana, tj. da nisu bas svi primerci tako ispali.

voodoo_
1.10.2011, 10:43
Isti problem, moj primerak je skroz vrljavo odštampan.

namcor
1.10.2011, 11:14
Još jedan (pojedine strane su problematične, ne sve)

oluja
1.10.2011, 11:53
Molim vas da napisete u kom gradu/mestu ste kupili Svet kompjutera sa lose odstampanim stranama. Pomogli biste nam da se ubuduce takve stvari ne desavaju. Hvala unapred.

singularity
1.10.2011, 12:23
Ja sam moj primerak kupio na Vozdovcu. Kiosk u Vojvode Stepe kod Vozdovacke crkve.

DBrave
1.10.2011, 12:24
ali kakve veze ima gde je kupljen, zar se ne stampaju svi primerci u istoj stampariji ?
zar ne treba njima da j***te majcicu :)

voodoo_
1.10.2011, 12:30
Maksi na NBG u Bul. Mihaila Pupina
Lošiji kvalitet je najprimetniji oko sredine časopisa i na početku Sveta igara

singularity
1.10.2011, 12:32
Pa upravo. Kao graficak mogu da konstatujem da su stranice lose odstampane jednostavno nemarnost majstora na masini za stampu. Ili jednostavno nije mogao da upasuje yellow paser ponovo za kratko vreme, a masina radi u punoj brzini. To se cesto desava, ali se onda obeleze tabaci koji su losi i uklone se.
Ne vidim kakve veze ima gde smo kupili broj. Ni sama stamparija nezna sta je dobro a sta lose odstampano, a kamoli gde je distribuirano.

singularity
1.10.2011, 12:34
Maksi na NBG u Bul. Mihaila Pupina
Lošiji kvalitet je najprimetniji oko sredine časopisa i na početku Sveta igara

Da tu je i meni najkriticniji. Ceo prednji deo casopisa do igara je bez greske odstampan. A deo recenzija za igre je katrastrofa. Lepo se vidi zuta boja kako bezi itd da se sad ne ponavljam.
Izgleda da je to debeo deo tiraza lose odsampan. Na istim mestima je problem.

Eddy
1.10.2011, 12:36
Ja sam kupio u NS, i jos nisam naisao na ikakve greske u stampanju.

A sad, posto sam procitao Kuzmanovicev tekst, odo' da trazim neki dobar "this gonna be good" gif.

EDIT: Da se ispravim, kontrast je "cudan" u dobrom delu casopisa i poneki infoboxovi su malo "out of focus" (npr strana 88). Na strani 91 je jasno uociljivo gore pomenuto bezanje zute nijanse. Na Kuzmanovicevoj strani nemam nikakve greske u stampanju.

oluja
1.10.2011, 12:40
Ne vidim kakve veze ima gde smo kupili broj. Ni sama stamparija nezna sta je dobro a sta lose odstampano, a kamoli gde je distribuirano.

Zanima nas da li je u pitanju mala kolicina koje je zavrsila u jednom mestu/gradu ili je mozda u pitanju veci tiraz sto nikako ne bismo zeleli...

singularity
1.10.2011, 12:43
Kad vec kritikujemo stampu casopisa da nesto upitam i ostale?

Jel ste primetili da su korice krace od sredine casopisa? Kad je casopis zatvoren korice su uze od knjiznog bloka par mm. Na desnoj strani naslovne strane lepo se vidi kako viri papir casopisa par mm, a ne bi trebalo. Cover bi trebalo da bude dugacak da pokrije to.
Jel to fora? Pitam jer to imam i na proslom broju.

DeCoy
1.10.2011, 13:46
I kod mene nema nikakvih fleka, ali su u Bonus Levelu i prvom delu TP-a sve slike jako tamne, a i tekst je malo izmrljan, pre svega u infobox-u. Tek negde od 100. strane se sve vraća u normalu.

Dakle, ko se žalio da Diablo III nije dovoljno mračan, neka pogleda prve utiske u SK-u :D

wolf88
1.10.2011, 13:59
Ako ima neko da je dobio casopis bez stamparskih gresaka neka kaze gde je kupio, da odem i pazarim :D

Dakle, ko se žalio da Diablo III nije dovoljno mračan, neka pogleda prve utiske u SK-u :D

:rofl:

Žexonije
1.10.2011, 14:51
Kad vec kritikujemo stampu casopisa da nesto upitam i ostale?

Jel ste primetili da su korice krace od sredine casopisa? Kad je casopis zatvoren korice su uze od knjiznog bloka par mm. Na desnoj strani naslovne strane lepo se vidi kako viri papir casopisa par mm, a ne bi trebalo. Cover bi trebalo da bude dugacak da pokrije to.
Jel to fora? Pitam jer to imam i na proslom broju.

Ja sam primetio, na nekoliko brojeva je tako bilo. Ovaj novi jos nisam otvorio, pa kad pogledam javicu da li imam gresaka.

Ja sam cak jedan primerak kupio koji je malo isecen iako je folija netaknuta ( prethodni br. mi je bio pocepan u vrhu naslovne strane ).

Mr.Simpson
1.10.2011, 14:59
Osim toga ne svidja mi se kako ste upotrebili rijec iStvar. Zvuci isuvise plitko i primitivno,zar nije bilo izbora napisati "iGadget"?
Misli se na celokupan Apple-ov opus. Mac-ovi recimo nisu gadgeti...

Imam primedbu na ovaj broj. Preklapaju se boje. Mislim da zuta bezi a i crvena. Slova texta su odlicna, pa naravno kad su samo u crnoj boji... ...Slike su mi mutne dosta. Zuta boja strci.
+1. Stranice od 54 do 80. Karaburma.

Andross
1.10.2011, 15:08
Centar Zarkova, imaju offseti na raznim mestima (zeleni naslovi, crveni naslovi, zuta), doduse ne veliki po mm mozda ali su primetni.

namcor
1.10.2011, 15:09
NS, "Mikromarket"
Ja sam prvo problem primetio zbog "mutnih" slova, str. 37, 41, 49, 51, , a posle sam video i "pomerene boje", a u delu "Sveta igara" i pomerene margine (ili stranice, kako hoćete)...
Jbg, dešava se, ko radi taj i greši, čitljivo je, ali sam u prvom trenutku protrljao oči, krenuo sam da listam ranim jutrom pa sam mislio da je do mene...

Žexonije
1.10.2011, 15:46
Otvorio i...ima malo tih anomalija tipa mutne slike, ali fleka nema. Na str. 23 opet se krije easter egg u vidu jedne od mogucnosti za naslovnu stranu ( lav na ekranu latopa).

todos
1.10.2011, 15:58
Nikad nisam imao problema sa ni jednim brojem pocev od onog koji je odstampan pre devet godina.;)
A da kuriri bacaju stampu kad je dovoze, bacaju u to nema dileme. a tek kako se distriburiraju dnevne novine...

JohnnyNT
1.10.2011, 18:23
Moj primerak je prilično dobar, jedino što je naslovnica za oko 1,5 mm uža od unutrašnjih strana, a od 101. strane pa do kraja su stranice za oko 1mm šire od svih ostalih.Mada sve ovo i ne uzimam za ozbiljnije probleme.Btw, kupljen na Ubu.

Moram da pohvalim tekstove u internet rubrici, veoma zanimljive teme i odlično napisano.

Master Joda
1.10.2011, 21:41
Da čovek ne poveruje. Pročitao sam ceo časopis i nisam primetio nikakve anomalije. Tek sad, nakon što ste skrenuli pažnju na neke delove časopisa, korice itd. primetio sam da je prednja korica zaista kraća. Hmmm... kad malo bolje pogledam opis igara zaista vuče malo na žuto (ili umišljam :D ).
Inače.. kao što odelo ne čini čoveka, tako ni naslovna ne čini časopis (ne sviđa mi se naslovna :)). Odličan broj, po mom ukusu.. pohvale i za software i hardware :tapsh: .

Eddy
1.10.2011, 21:55
...primetio sam da je prednja korica zaista kraća...

To mi se desilo nekoliko puta, medjutim nikad mi nije smetalo pa nisam ni reklamirao. Interesantno je da ako je kraca, skoro uvek je otp. za istu vrednost kraca.

ghost32
2.10.2011, 10:50
i ja sam nasao par stamparskih gresaka,kupio mi drug,ne znam gde :D ubedljivo najaci tekst je kuzmin tekst o mrznji prema apple-u :D

bokela
2.10.2011, 12:29
Čačak ovde, nemamo štamparskih anomalija :)

Što se naslovne tiče, baš je u fazonu ljubičanstvenog Apple gej stila sa Stivi Džobsom na čelu :) Možda je slučajnost ili ste baš rešili da "prilagodite" naslovnu novog broja časopisa koji se eto baš poklopio da izlazi na dan (srećno-otkazane) zakazane gej parade :) Da nije u pitanju neki LGBT uticaj "iz senke" na časopis radi subliminalnih širenja pro-gej vrednosti? Čak i Kuzma u svojoj kolumni deklariše apple proizvode kao one koje pretežno koriste femini/gej/fensi juzeri :opanachke

Inače, Quzma je ovoga puta stvarno ponudio vrlo kvalitetan tekst koji na sasvim normalan i realan način opisuje kompletnu famu i foliranje oko apple proizvoda. Očekivao sam da će biti strožiji, ali uvodni deo teksta je nadoknadio to :dzavo:

Takođe da pohvalim odličan odeljak Pre 27 godina i vrlo smeli potez da se za prvi broj obradi tema ljubavnih-sexy japanskih igara :) Mogli bi ste neki remake teksta da uradite sa retrospektivnim pogledom na razvoj takvih igara do danas ;)

oluja
2.10.2011, 15:43
Što se naslovne tiče, baš je u fazonu ljubičanstvenog Apple gej stila sa Stivi Džobsom na čelu :) Možda je slučajnost ili ste baš rešili da "prilagodite" naslovnu novog broja časopisa koji se eto baš poklopio da izlazi na dan (srećno-otkazane) zakazane gej parade :) Da nije u pitanju neki LGBT uticaj "iz senke" na časopis radi subliminalnih širenja pro-gej vrednosti? Čak i Kuzma u svojoj kolumni deklariše apple proizvode kao one koje pretežno koriste femini/gej/fensi juzeri :opanachke

Puka slucajnost, tema naslovne je odlazak SJ, tu su prikazani najznacajniji proizvodi Apple-a, a pozadina je zvanicni wallpaper prethodnog i novog OS-a...

Rockstar
2.10.2011, 18:07
У Панчеву све под контролом, чак ми се и квалитет папира чини бољим него претходних пар, ал ајде :)

Luka Filipovic
2.10.2011, 19:08
Evo i ja sam kupio i jedina greska je sto su stranice u sredini malo tamnijie.
Kupio sam u Sremcici (Cukarica) ako vam znaci nesto.

Pipboy
2.10.2011, 20:38
Aman više, 3 stranice tupljenja o tome dal' je ova nijansa dobro odštampana i dal' se slog pomerio za pola milimetra u desno, kao da je SK prva štampana stvar u Srbiji pa se komentariše kako je koji pojedinačni primerak ispao...

DeCoy
2.10.2011, 21:03
Pa pitao Oluja, pa mu ljudi odgovaraju :)

oluja
2.10.2011, 21:30
Aman više, 3 stranice tupljenja o tome dal' je ova nijansa dobro odštampana i dal' se slog pomerio za pola milimetra u desno, kao da je SK prva štampana stvar u Srbiji pa se komentariše kako je koji pojedinačni primerak ispao...

Niko nije zabranio da se prokomentarise i sadrzaj :ciao:

Flash91
3.10.2011, 1:34
Dobar broj, Kuzma ponovo on target. Uvodnik sjajan takodje, posle mnoogo drugo vremena. :)

singularity
3.10.2011, 6:40
Dosta diskutabilna ocena koju je Kuzmanovic dao za igru Dead Island.
Dobila je samo 72, sto po meni licno malo za ovakvu igru. Mislim da zasluzuje vise.
Igre ovog tipa su uvek dobro prihvacene od strane publike tj. gamera. Avantura, horor-based action, rpg implementiram sistem napredovanja, questovi, itd. Jos je sa zombijima koji su bas popularna tema medju igracima. Citao sam malo po forumima sta pisu ljudi koji je igraju, manje vise svi su thrilled, jedino svi pljuju igru zbog bagova. Na nekim racunarima prosto je nemoguce igrati. Nestaje save, profil itd.
Sto se opisa igre tice, dopada mi se, i slazem se u svemu. Samo mislim da bi trebalo da bude malo veca ocena.
Najveci propust po meni je sto je igra jako bagovita.

Pucko
3.10.2011, 12:44
Dosta diskutabilna ocena koju je Kuzmanovic dao za igru Dead Island.
Dobila je samo 72, sto po meni licno malo za ovakvu igru. Mislim da zasluzuje vise.
Igre ovog tipa su uvek dobro prihvacene od strane publike tj. gamera. Avantura, horor-based action, rpg implementiram sistem napredovanja, questovi, itd. Jos je sa zombijima koji su bas popularna tema medju igracima. Citao sam malo po forumima sta pisu ljudi koji je igraju, manje vise svi su thrilled, jedino svi pljuju igru zbog bagova. Na nekim racunarima prosto je nemoguce igrati. Nestaje save, profil itd.
Sto se opisa igre tice, dopada mi se, i slazem se u svemu. Samo mislim da bi trebalo da bude malo veca ocena.
Najveci propust po meni je sto je igra jako bagovita.

ja sam je prosao celu za par dana, igra je veoma zanimljiva, ali nisam naisao ni na jedan ozbiljan bug, mozda su neke misije sporedne malo zabagovane ali to nije nista strasno. i to nisu zombiji ljudi, to su inficirani, u igrici se uopste ne koristi rec "zombi" , vec samo enki virus itd ...

miša topola
3.10.2011, 14:02
Dobar broj kao i uvek. Više o broju kada ga pročitam, sinoć sam samo preeteo.

Kad već prijavljujete stranice hajde da i ja prijavim da su vrhovi stranica od 99. do 114. (znači do kraja) malo pocepani, malo manje od 1cm. Svaka stranica na istom mestu je pocepana, kada se spoji ovih 7-8 listova to se baš vidi.

Meni novo uopšte ne smeta, ali rekoh da prijavim.

VojaM
3.10.2011, 14:33
OK, hvala na prijavama problema u štampi. Iskoristićemo to kao argument kada budemo išli u štamparariju da vidimo u čemu su problemi.

Mislim da nema više potrebe da prijavljujete loše odštampane primerke, hajde da se bacimo na raspravu o samom sadržaju. Važi?

Neutrino
3.10.2011, 15:22
Iskoristićemo to kao argument kada budemo išli u štamparariju da vidimo u čemu su problemi.

"Danas oko 16h u prostorije Politikine štamparije upala je grupa civila naoružanih krckalicama za orahe i sitnom poljoprivrednom mehanizacijom a prema prvim, još uvek nepotvrđenim, informacijama meta napadača je deo pogona u kojem se štampa časopis "Svet kompjutera". Za sada nema informacija da li ima povređenih ali kako saznajemo trojica napadača na sebi nosi majice na natpisima "iHate Apple!", "I love spajalica!" i "I love myself. Q.". Na licu mesta je naš dopisnik koji kako javlja čuje glasnu raspravu koja dolazi iz zgrade i koja se očigledno odnosi na... zimnicu :icon_scra Citiramo... "Ajde što vam upao čips ali kako ste uspeli da zaboravite teglu krastavčića?", "Gde je onaj što po ceo dan masti burekom po štamparskim mašinama" i "Daj tu krckalicu za orahe". Situacija je očigledno napeta tako da ćemo vas blagovremeno obaveštavati o svim novim događanjima vezanim za upad".

dario_cile
4.10.2011, 19:50
Upravo sam procitao novi SK, i imam samo jednu rijec odusevljen sam:redovno pratim vas forum i casopis,nekad ste mi bili previse fanovih apple iako sam ja hate-er,pokazali ste mi malo drugacije svetlo.Mislim da je celokupan zadrzaj ovog broja nadmasio sve ostale ove godine :D

Hephaestus
4.10.2011, 20:28
Vidim da je Kuzmanovic pokazao u svojoj kolumni koliko mrzi Apple, to je kolumna i tu iskazuje svoje subjektivno misljenje. Samo ne vidim razlog da bilo ko mrzi ili voli bilo koju kompaniju. Meni samo moze da se dopada ili ne dopada odredjeni proizvod, od Apple-a mi se dopada Iphone, ali ga sigurno necu kupiti ako mu cena ne padne na neku za koju smatram da je odgovarajuca. To vazi i za svaki drugi proizvod, ko god da ga pravi, odnos ulozeno/dobijeno kod mene pravi razliku, Apple to nema, ali to nije razlog da ga mrzim.

Eddy
4.10.2011, 20:59
Da li Kuzmanovic mrzi kompaniju, mene, iskreno, i ne interesuje. A i mislim da je glupo mrzeti kompaniju kao takvu. Firme i slicno nemaju ljudske atribute kao sto je moral i slicno.

Ono sto vecinu na forumu smara objasnjava sledeci post: http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1422145&postcount=8

singularity
4.10.2011, 21:08
Aman više, 3 stranice tupljenja o tome dal' je ova nijansa dobro odštampana i dal' se slog pomerio za pola milimetra u desno, kao da je SK prva štampana stvar u Srbiji pa se komentariše kako je koji pojedinačni primerak ispao...

To je jako bitno. Mozda tebi to tako izgleda, ali casopis tog kalibra i tiraza sa tako dugom tradicijom, reputacijom itd., to sebi ne sme da dopusti.
A s druge strane, mi kao kupci smo osteceni jer smo platili proizvod koji nije dobar.
Ja kad sam kupio SK nisam dao pocepanu novcanicu, niti sam pravio pitanje cene, da kosta i 250 dinara verovatno bi ga kupio, i za svoje pare ocekujem kvalitet.
Nazalost ovakve stvari mogu jos samo ovde da prodju nekaznjeno i da bude ma nema veze koga jos zanima stampa bitno je sta pise.

singularity
4.10.2011, 21:13
Mnogo licno gledate stavove u vezi apple. Mislim da je Kuzmanovic kazao ne samo svoje nego misljenje dobre vecine, bez ikakve mrznje. Mozda direktan stav, ali mrznja nikako.
Moje licno misljenje je dosta slicno tome, a da ne govorimo sto u Srbiji apple nema prodju zbog standarda stanovnistva.

*Licno mislim da je apple preskup za ono sto nudi. Uvek cu pre da izaberem neki linux nego da dam 1500e za Mac. Isto vazi za iphone, ipod itd. Stvar prestiza i konfekcije cini mi se.
A upravo to je Kuzma i opisao.

dario_cile
4.10.2011, 22:54
Mnogo licno gledate stavove u vezi apple. Mislim da je Kuzmanovic kazao ne samo svoje nego misljenje dobre vecine, bez ikakve mrznje. Mozda direktan stav, ali mrznja nikako.
Moje licno misljenje je dosta slicno tome, a da ne govorimo sto u Srbiji apple nema prodju zbog standarda stanovnistva.

*Licno mislim da je apple preskup za ono sto nudi. Uvek cu pre da izaberem neki linux nego da dam 1500e za Mac. Isto vazi za iphone, ipod itd. Stvar prestiza i konfekcije cini mi se.
A upravo to je Kuzma i opisao.

Ja sam bas iz tog razloga kupio HTC Sensation,jer mi je iPhone 4 bio preskup,mada nije bila samo cijena skretnica ka HTC-u vec i to sto nisam vezan za itunes i n treba mi turbo kartica :D

Hephaestus
5.10.2011, 0:20
Da li Kuzmanovic mrzi kompaniju, mene, iskreno, i ne interesuje. A i mislim da je glupo mrzeti kompaniju kao takvu. Firme i slicno nemaju ljudske atribute kao sto je moral i slicno.

Ono sto vecinu na forumu smara objasnjava sledeci post: http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1422145&postcount=8
Ono cemu Decoy prica su fanboy-evi, i sa time se potpuno slazem, ima dosta apple-ovih fanboy-eva koji ce kupiti bilo kakav proizvod te kompanije po svaku cenu, sto je pogresno, ali nije zato Apple kriv. Isto ima fanboy-eva drugih kompanija, pa i samog OS-a kao sto je Android, mada mi se cini da su fanboy-evi Android-a vise mrzitelji Apple-a, sto je opet pogresno. Uvek treba kupiti proizvod koji daje najvise za ulozeno, zadovoljavajuci odredjene korisnikove potrebe, ma ko da ga proizvodi.

drzare
5.10.2011, 13:50
кад сам видео насловну и сконтао шта све ту стоји прост сам се шлогирао... „Зар и овде она шарена застава :facepalm, зар им није доста те приче по дневној штампи...“

Ал' не лези враже...
Кад прочитах Кузмину колумну ...
Сад могу да кажем само „ Свака част на насловној страни“:aplauz:

player1
5.10.2011, 21:49
Te boje tu su, zbog klasicnog loga apple-a:

http://static.neatorama.com/images/2008-02/logo-apple.gif

M.C.
6.10.2011, 1:50
Izbaksuziraste čoveka; staviste ga na naslovnu i on posle 5 dana otišao Bogu na istinu...

Red Marquis
6.10.2011, 2:02
Hipsteri što se seku na Apple su mi uvek išli na nerve...ali Steve Jobs je ipak bio velik čovek IT sveta no matter what.

Nek počiva u miru.

Neutrino
6.10.2011, 2:48
Izbaksuziraste čoveka; staviste ga na naslovnu i on posle 5 dana otišao Bogu na istinu...Ajde rahmetli poster na naslovnoj manje-više ali tekst "Dolazak lava, odlazak kralja" zaјebао je i baba Vangu.

Asmodeus
6.10.2011, 3:03
Vala bas, da ne poverujes. Brate, stvarno je covek voleo svoj posao, pa prakticno je radio do poslednjeg daha u Apple-u... Nek pociva u miru...

Eni
6.10.2011, 6:35
Prvo "Google Darts", sad ovo... Oluja počinje da me brine :paranoia:

maska
6.10.2011, 8:20
Molim redakciju da me nikako, aliii nikako ne stavlja u SK pa makar i kao glupost meseca!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Žexonije
6.10.2011, 8:26
Sad sam cuo na vestima da je preminuo Steve Jobs. Znam da nije mesto da ovde govorim, ali ovaj br. SK-a je pisao o njemu.

Thaedass
6.10.2011, 9:00
Prvo "Google Darts", sad ovo... Oluja počinje da me brine :paranoia:

+1 :bibidu:

JohnnyNT
6.10.2011, 10:53
Nova keltva: da bog da te Oluja stavio na naslovnicu :kreza:

Eni
6.10.2011, 13:02
Darts pokazuje da ne mora biti negativno. Nešto se rodi, neko umre... Aj' pravimo peticiju šta da bude sledeće. Ima nekih predloga? Komercijalni hologram ide u masovnu proizvodnju, očekivana cena 599e?

todos
8.10.2011, 11:18
Da li je moguće da niko nema šta da kaže o ovom boju. Ovaj broj je živa katastrofa. U daljem tekstru ne želim da komentarišem naslovnu zbog internog obećanja, ali favorit Vesić i Đekić, aaa katastrofa. Prosto ne mogu da verujem da ti stručni ljudi nemaju više šta da kažu. Naročito moj favorit Vesić ima ocenu jedinicu i to veliku za pamet. U nastavku analiza ostalog broja uz vaše cenjeno dopuštenje.
ps. Naslovnu ne želim da komentrišem zbog interne zahvalnice koju sam dodelio Oluji zbog rešenja koji mi je istorijsku (VHS) porodicu priveo u realnost!!! Oluja ako želiš iskreno mišljenje obrati mi se na PP!

player1
8.10.2011, 12:34
^Odlican primer kako da kazes nesto, a da ne kazes ama bas nista.

Nietzsche
8.10.2011, 16:34
Todose, tako ti svega, šta si hteo da kažeš?

Neutrino
8.10.2011, 16:58
Todose, tako ti svega, šta si hteo da kažeš?Verovatno... "Hik!" :D

todos
8.10.2011, 19:33
Četiri dana niko ništa nije imao da kaže o novom broju!!! E ja sam nešto rekao i neka ostane nedorečeno!!!
Molim nadležne da me forumaši ne oslovljavaju kao pijanicu. S' obzirom da je jedan tinejđer iz mog kraja imao 5,56 promila i na žalost umro, bolje ti isti da povedu računa o sebi a da ne brinu o nekom koji ima 40 godina, životno iskustvo koji dobar deo nikad neće ni primirisati i iz hobija obožava SK!!!

Pipboy
8.10.2011, 20:00
Malo da poradiš i na iskustvu iz gramatike i bog da te vidi.

player1
8.10.2011, 20:02
Četiri dana niko ništa nije imao da kaže o novom broju!!! E ja sam nešto rekao i neka ostane nedorečeno!!!

Da, nesto, a u isto vreme i nista. Ko neki politicari. :D

VojaM
8.10.2011, 20:03
Što nije razlog da i ti ne kažeš ništa.

player1
8.10.2011, 20:07
Ja? Pa imao sam komentare, ali u drugim temama (npr. u onoj o Buldozeru). Odlican clanak.

miša topola
8.10.2011, 20:54
Malo da poradiš i na iskustvu iz gramatike i bog da te vidi.

Još nekome trebaju časovi gramatike ;)

Neutrino
8.10.2011, 21:03
Još nekome trebaju časovi gramatike ;)
Gde je pogrešio?

miša topola
8.10.2011, 21:15
Bog - veliko slovo, mada je to diskutabilno da li se Bog piše velikim ili malim slovom. Ja uvek pišem velikim slovom. Diskusija može da se preseli u odgovarajuću temu.

Vulee
8.10.2011, 21:21
Piše se velikim slovom ako se radi o jednom specifičnom bogu (Hrišćanski Bog), a malim ako se govori u opštem smislu, o samom pojmu omnipotentnog bića, boga.
Barem mislim da je tako. :kreza:

Neutrino
8.10.2011, 22:27
Bog - veliko slovo, mada je to diskutabilno da li se Bog piše velikim ili malim slovom. Ja uvek pišem velikim slovom. Diskusija može da se preseli u odgovarajuću temu.Bog može da bude zajednička i vlastita imenica a pošto je ovde autor verovatno mislio uopšteno onda je u pitanju zajednička imenica i piše se malim slovom.

singularity
9.10.2011, 5:13
Bog ili Gospod se uvek pisu velikim slovom. Bar je tako do sad bilo u literaturi.

ZoNi
9.10.2011, 10:32
Bog ili Gospod se uvek pisu velikim slovom.
Ne baš uvek.

http://i56.tinypic.com/oqhcag_th.gif (http://i56.tinypic.com/oqhcag.gif)

http://www.scribd.com/doc/30207289/Ivan-Klajn-Re%C4%8Dnik-jezi%C4%8Dkih-nedoumica

VojaM
9.10.2011, 20:42
Zapravo, prema važećem pravopisu, prvenstveno se precizira kada se ta reč nikada ne piše velikim početnim slovom - a to je u slučaju kada je u pitanju jedan od bogova u politeističkim religijama.

Kada su u pitanju monoteističke religije, pravopis kaže da se reč koja označava božanstvo može pisati velikim slovom, u slučaju da je u pitanju neki crkveni spis ili se radi o nekom crkvenom prazniku ili bilo čime u vezi sa crkvom, a u opštoj praksi to se ostavlja jezičkom osećanju onoga ko piše.

Toliko o tome, kad ste već poveli priču.
A sad bih molio da se vratimo na temu. Nešto je bilo malo koknretnih komentara na oktobarski broj.

voodoo_
9.10.2011, 22:14
Ništa ne valja pa ne znamo odakle da počnemo :kreza:

gosn.prirodni
10.10.2011, 10:48
Evo i ja da se pridružim, s malim zakašnjenjem, kritikama kvaliteta štampe ovog broja. Dobar deo strana u svetu igara je razmazan - kao da se jedna ploča pomerila :) Broj kupljen u BGD, na Banovom Brdu.

aconi
10.10.2011, 20:36
Ta diskusija o losoj stampi je zavrsena.Koliko znam

Thaedass
10.10.2011, 21:21
Nije jer niko nema sta pametno da napise... Ocigledno je stamparija odradila katastrofalan posao u toj meri da citaoci ne mogu da razaznaju stampani tekst :p

Pre svega... standardno dobro uvodi ovomesecni broj i moram pohvaliti Dusana. Uzelac je imao pune ruke posla i pomalo mi ga je zao sto u ovom broju nije mogao da iznese test Buldozera :D Ne znam da li ste i vi u redakciji dobili pres paket za testiranje (Asus CH5+FX-8150) ili samo sempl procesora,ali me ozbiljno interesuje sa cime ce procesor biti testiran. I jedna ispravka za Sashu: NDA istice 12-og,a ne 15-og kao sto je napisano. Test grafickih kartica pomalo odudara od rezultata dobijenih kod ozbiljnijih sajtova,ali je rec o blagim odstupanjima od par procenata te se moze reci da je objektivan. Probicu led i pohvalicu Petra na opisu lapova jer jasno iskazuje prednosti i mane testiranih primeraka,ali bih voleo da se vise posveti pisanju o kulturi rada samog lapa umesto sto svu paznju posvecuje na spoljasnjost i specifikacije. Nije kritika,vise nesto kao sugestija. Vidim da se Mario izborio za celu stranicu (bez grafikona) i da Smolujic i dalje aktivno pise za SK :) Moram naglasiti da podrzavam testiranje tableta i pametnih telefona te ne bi bilo lose da momcima (<- Petar i Gradimir po jedno pivo za ovo :D) povecate prostor kako bi mogli opsirnije i kvalitetnije tekstove da pisu. Urketu skidam kapu jer sam pocetnik u Linux vodama te pazljivo studiram njegove tekstove.

Nisam jos procitao ni 30% ovog broja,ali ocigledno je neko trebao da probije led

ZoNi
11.10.2011, 9:32
da se vise posveti pisanju o kulturi rada samog lapa
Ajde još jednom objašnjenje šta u stvari znači "kultura rada laptopa", ali ako je moguće da bude konkretno i precizno objašnjenje.

Thaedass
11.10.2011, 9:52
Kako se laptop ponasa u radu.. Ugibanje tastature i gde je najizrazenije,osecaj pri upotrebi touchpad-a,grejanje lapa (koliko je izrazeno i gde),buka koju emituje (pri surfovanju,gledanju filma,igranju) etc etc etc. Nije Petar od juce u ovim vodama i zna sta je sve potrbno da odradi kvalitetan test,ali mu verovatno uvale lap izmedju dva Dnevnika da napise review :opanachke

Laki123
12.10.2011, 11:02
Prema sajtu SK, najnoviji broj je od septembra :rofl:

ZoNi
12.10.2011, 11:27
Kako se laptop ponasa u radu
Aha, onda je bolje reći "osećaj pri radu" ili nešto tako, nego (imho) potpuno besmisleno "kultura rada" :)

miša topola
12.10.2011, 11:44
Prema sajtu SK, najnoviji broj je od septembra :rofl:

Možda nisi upoznat sa politikom SK-a. Na sajtu uvek kasni novi broj, od prilike oko pola meseca, i tada se objavi samo 15% teksta. Ceo tekst se objavljuje posle 2 meseca. Obično tako rade

Thaedass
12.10.2011, 15:37
Aha, onda je bolje reći "osećaj pri radu" ili nešto tako, nego (imho) potpuno besmisleno "kultura rada" :)

Ja sam navikao na ovaj termin :p

todos
13.10.2011, 9:51
Neku reč o ovom broju. Lepo je što ste pre smrti Džobsa rekli neku reč o njemu i o njegovoj većini nama omraženoj firmi zbog politike cena. Novi broj ima šta da ponudi da se pročita. Meni naj interesantniji deo u vezi monitora.
Tekstovi kao što je Sizifov posao treba da budu malo opširniji. Interesantne informacije ali mi to sve deluje kao da je pisano u dnevnim novinama Kuriru ili ti Alo. pošto nisam ni znao da You Tube ima alternativu hvala na toj informaciji.
Ponovo mnogo programa i tekstova koji imaju vezu sa fotografijom. Zar baš ništa drugo ne postoji osim fotografije?! Doduše svakako ću isprobati Vue 9 Pioneer.
Iznenađujuće mnogo kvalitetnih besplatnih programa. Mislim da ih nikad nije bilo više tako kvalitetnih.
E da, zaboravio sam da pomenem opis ovog Asusovog tableta sa tastaturom. Jedna od standardnih opcija u skorašnjoj budućnosti. S' obzirom da hardver u principu sa cenama ide na dole nema razloga da jedan tablet ima dodatak kao što je tastatura.
Da, obavezno štivo za nas poČetnike linuksaše od A. Uroševića. Hvala!
Interesantan tekst u sitnim crevcima.
Toliko!

singularity
13.10.2011, 14:12
Da, jako lep text osnovnih komandi za rad preko terminala. Ono sto nedosaje rubrici gnu/linux je veci broj softvera. Steam, odlican text, uz detaljno objasnjenje sta i kako.
Recenzija sonata muzickog plejera nije lose. Nisam odusevljen iz nekoliko razloga:
1. Mislim da postoji daleko zanimljiviji izbor softvera o kome bi moglo da se pise
2. Najvaznija stvar nije opisana u recenziji a to je koji su podrzani formati pri reprodukciji, da li pusta ape, flac fajlove, da li ucitava cue liste itd. Pogotovo sto su ovo trenutno formati jako popularni. Autor teksta se vise drzao last.fm i izgledom samog plejera nego funckionalnoscu, nista o pluginovima i filterima nije dodao. Imam osecam da je recenziju pisao klasican "prozoras" a ne neki ljubitelj gnu linuxa.
Cini mi se da je u ranijim brojevima bilo daleko vise opisa softvera za linux, a cini mi se i vise mesta.
U ovom broju svega 3 i po strane.

todos
14.10.2011, 8:41
Ali kakav je Linux bio pre par godina. Danas stvarno nema šta da se doda. Ja bi konkretno imao želju da npr. Linux bude komtaptibilan sa Corelom. Mislim da će i to biti uskoro, bar se nadam.
Ranije šta god da se interesantno pojavilo iz Linuxa bilo je u SK. Danas ne! Zašto?! Pa mislim da je politika SK učinila svoje.

GoranSTX
14.10.2011, 9:17
Pre svega, bilo bi lepo kada bi Corel bio "kompatibilan" sa linuxom, a ne obrnuto, ali to se neće skoro desiti pošto je win de facto standard na desktop-u.

Dalje, SK bi bio "linux only" časopis da objavljuje samo vesti iz linuxa. Opensource zajednica i, da tako kažem, industrija, je veoma veliki entitet. Dešavanja su skoro svakodnevna i bilo bi nemoguće sve to ispratiti na par strana koliko dobijamo u okviru Lakih Pingvina. Recenzije softvera i poneki edukativni tekst imaju za cilj da ljude zainteresuju i privuku, a potom će svako u skladu sa svojim afinitetima, pratiti dostupne izvore informacija van SK časopisa.

singularity
14.10.2011, 10:07
Problem sa .cdr fajlovima postoji na linuxu, najblize nesto sto sam probao je inkscape, koji naravno ne otvara corelove fajlove. Medjutim linux ima daleko veci problem a to su boje. Ljudi koji se bave stampom, pa urade u CMYK bojama bilo sta, linux nema cmyk boje, posto je open-source jednostavno nisu platili licencu za pantone skale niti ce, i samim tim rad na linuxu sto se stampe tice nije moguc.

Prosle godine sam probao i uradio jednoj nevladinoj organizaciji bilten u koloru, sve sam radio u inkscapu. Program je odlican. Jako je blizak Corelu po mnogo cemu. Medjutim problem su boje. Tako da u stampi ima neslaganja oko boja. To vazi za sve linux programe scribus, gimp itd. Mnogo je tema na internetu na tu temu.
Ja sam jedno vreme bas jurio da namestim cmyk da mogu da pustam stampu malo ozbiljnijih stvari, medjutim nigde nisam nasao resenje CMYK paleta.
Moj bilten sam radio na digitalnoj stampi u RGB i tako resio delimican problem.

GoranSTX
14.10.2011, 10:13
Jeste dupli post, ali da ne kvarim koncepciju...

Da, jako lep text osnovnih komandi za rad preko terminala. Ono sto nedosaje rubrici gnu/linux je veci broj softvera. ...............

Ja, sa druge strane imam popuno drugačije mišljenje. Recenzija nekog softvera je tehnički tekst, skoro mehanički, koji prati određeni šablon i služi da čitaocu prenese impresije autora. To sve ne doprinosi u nekoj velikoj meri popularizaciji GNU/Linux-a i opensource-a, sem da donekle pokaže kako i tu ima kvalitetnog i zanimljivog softvera. Smatram da treba daleko više pisati o konceptu, ideji i samoj filozofiji FLOSS-a i prošarati to sa edukativnim tekstovima sličnim Urketovom.
Zašto? Zato što treba razbiti iluziju i pogrešna tumačenja (da ne kažem FUD) koja su ukorenjena u populaciji, počevši od toga da je linux besplatan... Iz tog razloga mislim da je korisniji jedan tekst koji će objasniti GPL ili značaj projekta Apache nego dva opisa softvera koji korisnik može i sam preuzeti i probati u tri klika mišem...

EDIT: i da rešimo odmah i još jednu nedoumicu :) Nema linux problem sa CMYK već opensource programi koji ne mogu da je implementiraju iz razloga nebitnih za diskusiju (licenca, cena, nedostatak programera...). Razgraničite linux kao kernel i operativni sistem od ostatka FLOSS zajednice. Ono što vi koristite kao distribuciju zbir je mnogo pojedinačnih projekata i radova...

singularity
14.10.2011, 10:26
Jeste dupli post, ali da ne kvarim koncepciju...



Ja, sa druge strane imam popuno drugačije mišljenje. Recenzija nekog softvera je tehnički tekst, skoro mehanički, koji prati određeni šablon i služi da čitaocu prenese impresije autora. To sve ne doprinosi u nekoj velikoj meri popularizaciji GNU/Linux-a i opensource-a, sem da donekle pokaže kako i tu ima kvalitetnog i zanimljivog softvera. Smatram da treba daleko više pisati o konceptu, ideji i samoj filozofiji FLOSS-a i prošarati to sa edukativnim tekstovima sličnim Urketovom.
Zašto? Zato što treba razbiti iluziju i pogrešna tumačenja (da ne kažem FUD) koja su ukorenjena u populaciji, počevši od toga da je linux besplatan... Iz tog razloga mislim da je korisniji jedan tekst koji će objasniti GPL ili značaj projekta Apache nego dva opisa softvera koji korisnik može i sam preuzeti i probati u tri klika mišem...

EDIT: i da rešimo odmah i još jednu nedoumicu :) Nema linux problem sa CMYK već opensource programi koji ne mogu da je implementiraju iz razloga nebitnih za diskusiju (licenca, cena, nedostatak programera...). Razgraničite linux kao kernel i operativni sistem od ostatka FLOSS zajednice. Ono što vi koristite kao distribuciju zbir je mnogo pojedinačnih projekata i radova...

Slazem se. Lose sam se izrazio. Ali mislio sam na programe ne na linux kao OS.

namcor
14.10.2011, 16:19
@GoranSTX
Nećemo valjda ponovo u raspravu o "iluziji" da je Linux besplatan...

Eni
14.10.2011, 18:06
Samo čekam da Oluja okači novu naslovnu stranicu... sa Denisom Ričijem.

Mr.Simpson
14.10.2011, 18:33
Zato i nema puno komentara o ovom broju, svi se pitaju (neki i strepe) koga ce Oluja "staviti na poster", khm, naslovnicu u sledecem broju...

singularity
14.10.2011, 22:22
@GoranSTX
Nećemo valjda ponovo u raspravu o "iluziji" da je Linux besplatan...

to free se ne odnosi na cenu, nego na filozofiju, koncept zivota.

Za nas smrtnike je besplatan. Za firme je skuplji nego windows....

namcor
14.10.2011, 22:49
Ne, nije.
Postoje distribucije koje određene kompanije nude u prodaji, ali firma može da koristi i besplatnu varijantu

CTOJAH
15.10.2011, 17:49
Mnogi su ovde primetili da je korica za nokat kraca, a ja vidim da je ceo broj cirka 100% kraci... ...cekajte bre, pricam o on-line casopisu :dedica:

M.C.
16.10.2011, 14:13
Kako sam se slatko nasmejao danas, čitam Kneževićev Wunderlist opis i ugledam na priloženom screenshotu:

"Prevesti neki Wunderlist review s neta i samo se potpisati na kraj istog"

:D

todos
16.10.2011, 14:19
Bez obzira na sve navedene propuste koji vi pojedini samo vidite ovo je zaista dobar broj. Ipak se vidi i rad i trud da sve ovo dobro izgleda.
p.s. Uf, uvek pokrenem raspravku o nečemu koje se vrlo teško zaustavlja. Dobro je samo što je sad u pitanju Linux koji bi poželjno bilo da mnogi savladaju!

singularity
17.10.2011, 10:42
Sto se broja tice sta znam. Nije los. Tekstovi su ok manje vise. Naravno svako od nas ima prohteve, zelje i nemoze svima da se izadje u susret.

Jedva cekam novi broj da vidim kakva ce biti recenzija novog Ubuntu 11.10.

yoshida
24.10.2011, 19:53
čitam neke komentare da je ovaj broj SK nešto mnogo loš, samo ne znam šta je to mnogo lošije njemu u odnosu na neki od prethodnih brojeva. nekom srećom je moja kopija tehnički sasvim dobro ispala, nema fleka i mrlja.

jedini tekst od kog sam malo više očekivao (a najavljen je u prethodnom broju) je tekst o grafikama od 100 do 200 eura. ili sam ja onaj prethodni mnogo detaljnije čitao, ili ovaj zaista jeste nekako na brzinu napisan. drugi tekstovi su sasvim ok.

moram da napomenem nešto što me baš nasmejalo (toliko da su me u trolejbusu gledali kao čudo). naime, u tekstu na strani br 8 "Glupost meseca" se pominje ugradnja ležišta za Ipad u sve i svašta. pomisao na sliku kesera sa Ipad-om na njemu mi je bila suluda :D.
http://www.dodaj.rs/t/a/2Q/3k1jwW8N/keser-sa-drskom-zuka.jpg (http://www.dodaj.rs/?a/2Q/3k1jwW8N/keser-sa-drskom-zuka.jpg)

nikad dosta duhovitosti, samo tako nastavite.

urke
24.10.2011, 22:14
to free se ne odnosi na cenu, nego na filozofiju, koncept zivota.

Za nas smrtnike je besplatan. za firme je skuplji nego windows....

За фирму која тек почиње није. За добру већину фирми није. Може да буде скупљи само за изузетке, али то није тема „Лаких пингвина“, ми слободан софтвер представљамо корисницима „кућних компјутера“. ;)

ZoNi
25.10.2011, 10:23
Možda nisi upoznat sa politikom SK-a. Na sajtu uvek kasni novi broj, od prilike oko pola meseca, i tada se objavi samo 15% teksta.
Hm, pola ili ceo mesec? ;)

miša topola
25.10.2011, 13:55
Hm, pola ili ceo mesec? ;)

Zar je bitno koliko se čeka, SK nije online magazin, ako neko hoće da pročita neki tekst neka ode na kiosk i neka kupi.

singularity
25.10.2011, 14:01
Zar je bitno koliko se čeka, SK nije online magazin, ako neko hoće da pročita neki tekst neka ode na kiosk i neka kupi.

U mom slucaju to je vise tradicija. Svakog 1 u mesecu otici na kiosk kupiti SK, onda lepo uz kaficu prelistati broj cisto da se vidi sta me ceka. A onda kad se ima malo vise vremena sedne se, pa se polako studiozno citaju textovi. Manje vise ja SK citam skoro ko knjigu. Procitam sigurno 80% sadrzaja, a onih 20% koje ne citam jer mi tema nije tako zanimljiva, to procitam usputno dok cekam nov broj.
Freak sam znam... I tako vec godinama....Kao sto rekoh stvar tradicije.

Jako cesto se desi da mi treba neka igra software itd, onda potrazim na sajtu u kom broju je bila opisana (famozni ctrl F), pa lepo potrazim u svojoj riznici brojeva. :D

miša topola
25.10.2011, 14:12
Ja skoro svaki broj uzimam 1. u mesecu, možda neki mesec uzmem koji dan kasnije zbog obaveza. Tradicija :)

Mr.Simpson
26.10.2011, 18:09
U mom slucaju to je vise tradicija. Svakog 1 u mesecu otici na kiosk kupiti SK, onda lepo uz kaficu prelistati broj cisto da se vidi sta me ceka. A onda kad se ima malo vise vremena sedne se, pa se polako studiozno citaju textovi. Manje vise ja SK citam skoro ko knjigu. Procitam sigurno 80% sadrzaja, a onih 20% koje ne citam jer mi tema nije tako zanimljiva, to procitam usputno dok cekam nov broj. Freak sam znam... I tako vec godinama....Kao sto rekoh stvar tradicije. Jako cesto se desi da mi treba neka igra software itd, onda potrazim na sajtu u kom broju je bila opisana (famozni ctrl F), pa lepo potrazim u svojoj riznici brojeva. :D
Nisi freak nego geek. :) Kao i pola nas ovde na forumu. Imam istu tradiciju kao i ti, citam SK na isti nacin...

CTOJAH
26.10.2011, 22:55
...A za sve nas koji nismo ni frikovi ni gikovi, kad ce bre da izadje on-line ?!

Sass Drake
26.10.2011, 23:02
^ Kad izađe online. ;)

miša topola
27.10.2011, 21:36
...A za sve nas koji nismo ni frikovi ni gikovi, kad ce bre da izadje on-line ?!

Polako, gde žuriš? Da si hteo da pročitaš tekstove ti bi kupio časopis, a ne bi čekao da se tekstovi pojave na sajtu.

M@verick
29.10.2011, 12:10
...A za sve nas koji nismo ni frikovi ni gikovi, kad ce bre da izadje on-line ?!
Ne vidim u cemu je problem da odes do trafike i da das 150 dinara i citas ko covek...nisu to neke pare

CTOJAH
29.10.2011, 13:32
@M@verick
@miša topola
Svet Kompjutera je I on-line casopis.
Ja sam samo pitao kad izlazi ono sto VEC izlazi, a ne trazim nesto plus.
I kako ste zakljucili da ja nisam kupio SK (papirno izdanje) ?!
Pa, necu valjda da ga nosim sobom na posao, u internet caffe ili bilo kad mi zatreba a nisam kod kuce :dedica:
Izmedju ostalom, on-line izdanje trebalo bi da bude i "teaser" da se kupi "fizicko" izdanje; ali kad bi sve ovo bilo ovako kako pricam (kako bi trebalo da bude), odavno bi Evropa trazila da "udje" kod nas a ne obrnuto... ...na zalost...

singularity
29.10.2011, 13:46
@M@verick
@miša topola
Svet Kompjutera je I on-line casopis.
Ja sam samo pitao kad izlazi ono sto VEC izlazi, a ne trazim nesto plus.
I kako ste zakljucili da ja nisam kupio SK (papirno izdanje) ?!
Pa, necu valjda da ga nosim sobom na posao, u internet caffe ili bilo kad mi zatreba a nisam kod kuce :dedica:
Izmedju ostalom, on-line izdanje trebalo bi da bude i "teaser" da se kupi "fizicko" izdanje; ali kad bi sve ovo bilo ovako kako pricam (kako bi trebalo da bude), odavno bi Evropa trazila da "udje" kod nas a ne obrnuto... ...na zalost...

Sto se nosenja casopisa tice, mnogo gresis. Ja na primer kad god idem kod lekara, ili negde gde se ceka, ponesem poslednje izdanje pa polako cituckam. Nije to cigla pa da nemozes da nosis. Jos izgleda i fancy... citas recenzije a neke tamo vec bajate jutarnje vesti.
Sto se online izdanja tice slazem se. Bilo bi lepo da puste online izdanja za kupiti. Na primer HI-Files casopis ima svoja online izdanja koja prodaje po skoro istoj ceni kao i papirno izdanje. Uz to mogu da se kupe sva starija izdanja.
Ali mislim da je mnogo dati 300-350 dinara za online izdanje. Moj licni stav.

ZoNi
29.10.2011, 17:48
na primer kad god idem kod lekara, ili negde gde se ceka, ponesem poslednje izdanje pa polako cituckam
Svaka tebi čast :)

Rocker
29.10.2011, 20:58
Bilo bi lepo da puste online izdanja za kupiti. Na primer HI-Files casopis ima svoja online izdanja koja prodaje po skoro istoj ceni kao i papirno izdanje. Uz to mogu da se kupe sva starija izdanja.
Ali mislim da je mnogo dati 300-350 dinara za online izdanje. Moj licni stav.

I šta onda sprečava grupu ljudi da zajedno kupe jedan "primerak" u .pdf-u i podele trošak, a možda ga čak i dalje "redistribuiraju"? A pri tom redakcija sebi pravi dodatni posao oko prelamanja elektronskog izdanja.

Ovo pišem kao običan čitalac, pošto sa uređivačkom politikom SK-a nemam ama baš nikakve veze, niti se išta pitam. Samo ukazujem na potencijalno vrlo ozbiljan problem piraterije u tom slučaju. I ovako se skenirani novi brojevi rasturaju po raznoraznim forumima, a ovo bi samo otežalo stvari.

JohnnyNT
29.10.2011, 21:06
I ovako se skenirani novi brojevi rasturaju po raznoraznim forumima, a ovo bi samo otežalo stvari.

Ovo nisam znao... :icon_scra Kakvo klošarenje, a SK jednom mesečno košta k'o paklica cigara.

ZoNi
29.10.2011, 22:29
I šta onda sprečava grupu ljudi da zajedno kupe jedan "primerak" u .pdf-u
Hm, a to nije moguće uraditi sa papirnim izdanjem? :)

Ja bih voleo da postoji mogućnost da se kupuju (u elektronskom obliku, naravno) samo pojedinačne rubrike ;)

Inače... prelamanje e-izdanja? Pa, zar misliš da se SK sad "tipka" na pisaćim mašinama? Verovatno se novi brojevi već duuuugo rade upravo u PDF formatu.

Rocker
29.10.2011, 22:42
Šta je moguće uraditi sa papirnim izdanjem? Davati prijateljima da ga pročitaju? Fotokopirati ga (što bi verovatno ispalo skuplje od kupovine)? Daj, ne zezaj me! Znaš dobro da mislim na kačenje kompletnog broja na torente i file hostere i distribuciju u lokalnim piratskim zajednicama. Ne kažem da bi SK propao zbog toga, jer svaki verni čitalac uživa u štampanom izdanju, ali zašto upravo tu vernu čitalačku publiku neki tamo pirati da prave budalama zato što oni do broja dolaze besplatno?
I opet ponavljam da ovo komentarišem samo kao i svaki drugi čitalac, jer za SK piskaram tek 4,5 god., a čitam ga skoro 20! :dedica:

Dekip
30.10.2011, 0:05
Šta je moguće uraditi sa papirnim izdanjem? Davati prijateljima da ga pročitaju? ...
Слагати на гомилу док не удари у плафон. Као ја што радим...;)

Биле некад неке генерације које су куповале разне стрипове на трафикама, Зелењаку... Правиле су се читаве колекције. То тако остало и дан данас да тако треба.:)

White Ripper
30.10.2011, 0:12
Ne znam za vas, ali ja, ako mi je novina izgužvana, ili je u elektronskom izdanju, gubim 70% želje za čitanjem.
Ovako s merakom, prvo maknem foliju, omirišem dobro svježu štampu pa tek onda čitam. :D
Što se tiče brojeva, samo ih slažem, i desi se ponekad, kad sam dokon, da fino uzmem onaj slog i listam redom i prisjećam se nekadašnjih vrhunskih dostignuća na polju hardvera, na primer.

ZoNi
30.10.2011, 0:16
Слагати на гомилу док не удари у плафон.
Ja tako radio ranije - imao sam pravo brdo SKa i Politikinih zabavnika. Onda mi se taj silni papir smučio i prošle godine sam ga izneo na ulicu, pored kontejnera (pre toga sam 10ak dana nudi svima koje znam da to uzmu) - odatle je sve to nestalo za bukvalno manje od dva sata! :) Nadam se da je nekome to koristilo, da nije otišlo za staru 'artiju ;)

Sad imam jednu malu, "godišnju" gomilu - i sve vreme se nadam da će se pojaviti SK@DVD ;)

miša topola
30.10.2011, 9:18
Ja tako radio ranije - imao sam pravo brdo SKa i Politikinih zabavnika. Onda mi se taj silni papir smučio i prošle godine sam ga izneo na ulicu, pored kontejnera (pre toga sam 10ak dana nudi svima koje znam da to uzmu) - odatle je sve to nestalo za bukvalno manje od dva sata! :) Nadam se da je nekome to koristilo, da nije otišlo za staru 'artiju ;)

Sad imam jednu malu, "godišnju" gomilu - i sve vreme se nadam da će se pojaviti SK@DVD ;)

Taj DVD nema nikakvu vrednost u odnosu na te SKove što si bacio ;)
Nemoj da se nadaš tom DVDu, sve dok ja ne postanem novi glavni i odgovorni ;)

ZoNi
30.10.2011, 11:22
Taj DVD nema nikakvu vrednost u odnosu na te SKove što si bacio
Pa, s moje tačke gledišta, DVD (ili SK@USB?) bi imao veliku vrednost... Mada, kad realno razmislim, to bi mi bilo korisno samo za SKove stare maximalno godinu-dve, oni stariji mi ne bi bili interesantni.

Heh, stari brojevi Politikonog zabavnika imaju, imho, mnogo veću vrednost, jer su textovi tamo stalno aktuelni, što nije slučaj sa IT časopisima.

JohnnyNT
30.10.2011, 11:25
^ Ali moraš priznati, interesantno je gledati razvoj tehnologije kroz godine.

singularity
30.10.2011, 11:35
Neke stvari nisu za digitalni oblik. Kapiram da sve se svodi da bude pristupacno i da komp sve moze reprodukuje. ali nemoze racunar da simulira papir, i uopste to uzivanje dok citas. Cak brzo i umara. Pixeli su pixeli. A papir je papir.
"Call me oldfashion, but some things just can't change."

hisamuraj
31.10.2011, 3:06
... i kad ce onda da se apdejtuje onlajn verzija? :confused:

TROMI 93
3.11.2011, 12:02
Ne znam da li sam promasio temu, ali me zanima kada ce izaci online izdanje 10/2011 jer nisam bio u mogucnosti da ga kupim?

VojaM
3.11.2011, 12:24
Za koji dan.

ZoNi
8.11.2011, 16:00
... i kad ce onda da se apdejtuje onlajn verzija? :confused:
Doneta je odluka da se ukida sajt SKa, već ostaje samo forum :)

miša topola
8.11.2011, 16:06
Doneta je odluka da se ukida sajt SKa, već ostaje samo forum :)

Odakle ti ta informacija?

Eddy
8.11.2011, 16:08
Trolujes ili je to ozbiljno?

Ako je ozbiljno, hocu DVD ili iso fajl sa arhiviranim tekstovima kao farewell poklon.

Eni
8.11.2011, 16:11
Ma troluje, treba ga banovati na 2 dana odmah za takve dezinformacije.

ZoNi
8.11.2011, 16:20
Odakle ti ta informacija?
Vidiš smajli na kraju? Da je to istinita info, taj smajli bi bio tužan... Ovako je ovo šala-mala, plus želja da nam se objasni što sajt ovako "zaostaje" (nije da mi je previše to bitno, ali me definitivno interesuje).

VojaM
8.11.2011, 17:12
Čovek bio bolestan, pa mu se nakupilo mnogo posla, pa tako.
Šta da se radi.

bokela
8.11.2011, 17:20
Za mene SK ima kultni status, tako da se tradicija kupovine svakog 1. ne preskače :) Takođe postoji i poseban ritual i raspored oko redosleda čitanja rubrika u samom časopisu. Inače ovo važi i za nekoliko mojih ličnih prijatelja :) a sećam se da su i mnoga predavanja na fakultetu prošla uz masovno listanje i čitanje SK od strane mojih kolega na faxu.

CTOJAH
12.11.2011, 1:24
Let mi ges : OnLajn izdanje 10/2011 i 11/2011 ce izaci kao DvoBroj ! :D

ZoNi
28.11.2011, 13:13
Let mi ges : OnLajn izdanje 10/2011 i 11/2011 ce izaci kao DvoBroj ! :D

+ 12/2011 = TroBroj :D

Neutrino
28.11.2011, 14:00
Jel razmišljao neko u redakciji o tome da uvede pretplatu na online čitanje časopisa? Mislim, neka flipbook aplikacija tipa http://digital.turn-page.com/issue/6347 u kombinaciji sa sistemom vođenja evidencije o pretplatnicima bi se isplatila u roku od odmah.

Ne da je za ove flipbookove dovoljno samo da imate gotov PDF časopisa ili slike stranica već možete da dodate i opciju sa klijentskim digitalnim sertifikatima sa peer verifikacijom tako da recimo downloadovan PDF može da se čita isključivo ukoliko je u sistemu prisutan i instaliran sertifikat.