PDA

Prikaži potpunu verziju : Portabilni Linux/Linux za stariju mašinu


doctor
30.8.2011, 20:54
Posedujem ovaj moj krš laptop: 850MHz, 128 MB RAM-a (imao sam još 128 al' me drugi slot zeza), HDD 40 GB, ATi Rage... Dovoljno je :D

Isto tako i imam eksterni HDD, pa me zanima sledeće:

1. Koji bi distro najbolje legao na laptop, za surf, Office, programčiće u Wine-u i slično? Ako može neko iz iskustva da preporuči... :) Kontam da će biti neki sa lightweight WM-om, al' ne znam koji tačno da odaberem.

2. Koji distro da metnem na eksterni HDD? Postoji li neki koji je "specijalizovan" za softversko servisiranje (čitaj: da mogu da ga ubodem u krševe, butujem Linux i opravim Window$, a usput testiram i hardver)? Koristim Hiren's Boot CD, al' bi bilo dobro da imam i ovo.
Ako ne postoji ništa slično, koji bi distro tu legao da može da ga potera i poneka starija mašina (tipa mašine sa 512 MB RAM, možda i manje)?

Hvala svima :)

dare023
30.8.2011, 21:17
1.Mislim da će to svakako morati da bude nešto tipa puppy linux,slax itd.
Jedino ta ati kartica može da pravi probleme,zaista ne znam kako je podržana,mada je ati generalno loš za linux.
Nema šta da izgubiš,baciš na cd ili usb pa probaš - ako radi dobro je.

2.Za to ti ne treba os na ext hardu dovoljan je live sistem na cd/dvd.

Edit : Ah,da - na wine zaboravi na toj mašini.Za ostalo ćeš već videti šta može da gura.

ivance95
30.8.2011, 21:22
Ja imam Puppy instaliran na:
Pentium III 500Mhz
128MB SDRAM
ATI Rage 8MB...
I radi solidno, postoji dosta specijalizovanih distribucija za slabije mašine, ali je moj predlog Puppy.
Da li si probao da ubacis neki live distro na taj externi (predpostavljam USB). Probaj sa Yumi ili Sardu, napravi jednu mali FAT particiju na tom Hardu, i na nju ubaci.

blast beat
30.8.2011, 21:53
Evo zgodan distro za servis - http://distrowatch.com/table.php?distribution=partedmagic

nucleuswizard
30.8.2011, 22:52
Probaj slitaz mislim da je najbolji za stare masine a od programa ima skoro sve a takodje i kao live cd.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

doctor
31.8.2011, 21:44
Hvala svima, baciću onda Slitaz na eksterni najverovatnije, zajedno sa HBCD, a na laptop će verovatno Slax/Puppy :)

doctor
11.4.2012, 22:54
Prvo da vam javim da sam bacio Slax na eksterni HDD :)
Linux na laptop nisam instalirao jer je raditi sa 128MB RAM prava muka, a ona me je i naterala opet u ovu temu.Laptopu definitivno treba još RAM-a da bih mogao sa njim da radim određene (nezahtevne) stvari. Jedan slot mi je crkao pa moram da jurim jedan modul od 256MB. Gledam po oglasima 256MB koji rade na 100MHz koštaju i po 2000 dinara dok su oni koji rade na 133MHz obično oko 1000 kinte. Koliko ja znam, PC133 memorije su backward kompatibilne sa čipsetovima koji podržavaju samo PC100 (takav je u mom laptopu).

Je l' postoje šanse da se zeznem ako pazarim PC133 ili ne? Šta znam, možda su kod ovog laptopa ili kod SODIMM SDRAM drugačija pravila (sećam se da mi ganc nova Transcend 256MB nije radila pa sam je dao komši u zamenu za 2x128 jer je njemu Transcend šljakao, pa mi je crkao jedan slot itd...).

orange47
11.4.2012, 23:40
kolko se secam ima slucajeva na desktop racunarima da ne radi PC133, vec mora PC100.
i ja imam isti problem sa laptopom, mozda je ovo resenje:
http://www.thinkwiki.org/wiki/Problem_with_failing_memory_slot

doctor
12.4.2012, 12:51
Jeste to problem, sinoć sam otkrio da je to u pitanju, realno i pretpostavljao sam. Probao sam da zalemim, zeznuo pinove (đavolja rabota), laptop nije hteo da butuje, i evo celo jutro sam se za*ebavao sa time i konačno sredim stvar, opet mi jedan slot radi, drugi ne, i briga me :D

Kotlicc
12.4.2012, 19:49
Пробајте ово
http://puppylinuxnews.org/
ништа не кошта а лепо користи