PDA

Prikaži potpunu verziju : Pomoć oko internetizacije kuće? (tj. oko izbora rutera!)


Dzohny
22.8.2011, 10:05
Ahoy-hoy! :opanachke

Nikad nisam imao nikakav ruter, pa mi treba mala pomoć oko izbora...i uopšte nameštanja svih konekcija u kući :aplauz:

Hmm, odakle da počnem... Konekcija mi je bežična. Znači, to ide: Antena > AP (Compex, mogu proveriti koji tačno model ako je bitno) > Komp

Sad, za ovo nisam siguran, ali... Jedna opcija mi je da ovaj Compex prosleđuje dalje taj signal, ne? Pa da onda u kompove ubacim bežične kartice/adaptere? Ali, ipak sam za kablove, bar kad su mi kompjuteri u pitanju...

Onda mi, valjda, treba neki ruter? E, sad, šta bih sve ja iz kuće povezao na net:
Komp glavni - stalno bi bio konektovan - kablom
Komp sporedni - stalno - kablom
Wii - povremeno (mada, možda i češće :D ne znam!) - bežično
Laptop/Netbook - povremeno - bežično
Telefoni - po potrebi - bežično

Računam da bi najveći broj konekcija koji bi mogao da se desi u istom trenutku bila kombinacija Komp1+Komp2+netbook. Možete li mi pomoći u izboru rutera koji bi mogao da izađe dobro na kraj sa svim tim? Što se cene tiče... Pa, ne znam... Je l' bi bilo 50ak eura dovoljno?

Velika hvala, unapred :n_klanja:

veseliburek
22.8.2011, 12:05
Imaš TP Link TL-WR841N za 2900 dinara (2 antene, podržava i 802.11n standard), smatram da ti bolje od toga realno nije potrebno... :) Pošalji mi PM ako ti treba informacija gde da ga nabaviš...

Dzohny
22.8.2011, 13:23
Čini se kao odgovarajuća stvar, da :) Koliko je pouzdan TP Link? Nemam nikakvih iskustava sa njihovim uređajima :(

veseliburek
22.8.2011, 15:31
Idu kod nas na tržištu fenomenalno, ne žale se ljudi... :) Ja imam njihov ruter, doduše skuplji model, fenomenalno radi.

Bokile
22.8.2011, 17:12
Čini se kao odgovarajuća stvar, da :) Koliko je pouzdan TP Link? Nemam nikakvih iskustava sa njihovim uređajima :(

i ja ga imam. Prezadovoljan sam,kostao je malo vise,al vatam signal sa njim preko 3 zida.

Freško
22.8.2011, 18:07
Jedno pitanje za vas koji mu preporučujete dotičnog TP linka jedno pitanje. pošto je čovek naveo da prima signal preko antene znači da ruter treba da nakači na tu antenu i da prima net a da ga zatim ponovo bežično prosledi. Pa je moje pitanje da li spomenuti ruter ima mogućnost da se na njega našrafe druge eksterne antene i još jedna bitnija star da li on podržava universal repeater mod. To je mod rada u kome ruter u isto vreme povezan na drugi AP (u ovom slučaju provajdera) i pritom opslužuje i lokalne klijente na tom istom vajerlesu.

To mogu da rade manji broj uređaja uglavnom u cenovnom rangu od preko 50 Eura. Ako ne onda će morati da se čoveku preporuči neki drugi uređaj koji to može da radi ili da na taj uređaj koji ste mu preporučili ide još jedan jeftini ruter tipa 340G koji će da služi da opsluži samo vajerles klijente u lokalu (konzolu za igranje, laptop i telefonn).

Inače imam i ja lepo mišljenje o TP-Link kao firmi, oni uvek daju najviše širokim narodnim masama u odnosu na ulozxežnovac i oprema im je zavidnog kvaliteta u odnosu na ono koliko košta.

Bokile
22.8.2011, 18:08
A sta bi mu ti preporucio?

Freško
22.8.2011, 18:27
A sta bi mu ti preporucio?

Zavisi kolko je para spreman da plati...

Recimo Ovislink 5470 (http://www.wirelesslan.pl/product_info.php/products_id/944) za kupovinu ispod 100 Eura.

U slučaju da ima budžet 100-150 Eura (novo) onda Linksys WRT54G ili WRT54GL (http://www.linksysbycisco.com/EU/en/products/WRT54GL). Novi koštaju u Netiksu ~10000 Dinara. Stim što ih polovne ima na limundu za oko 35 Eura. Ja sam skoro kupio jedan (ne sa limunda) i ubacio sam mu DDWRT (http://www.dd-wrt.com/site/index) i to radi fenomenalno. Eto to mu je odprilike to što bi mu ja preporučio. Neka si vidi šta mu najviše odgovara pa nek se odluči.

Bokile
22.8.2011, 18:43
Zavisi kolko je para spreman da plati...

Recimo Ovislink 5470 (http://www.wirelesslan.pl/product_info.php/products_id/944) za kupovinu ispod 100 Eura.

U slučaju da ima budžet 100-150 Eura (novo) onda Linksys WRT54G ili WRT54GL (http://www.linksysbycisco.com/EU/en/products/WRT54GL). Novi koštaju u Netiksu ~10000 Dinara. Stim što ih polovne ima na limundu za oko 35 Eura. Ja sam skoro kupio jedan (ne sa limunda) i ubacio sam mu DDWRT (http://www.dd-wrt.com/site/index) i to radi fenomenalno. Eto to mu je odprilike to što bi mu ja preporučio. Neka si vidi šta mu najviše odgovara pa nek se odluči.

Eto. Problem resen.

Dzohny
25.8.2011, 9:54
Jedno pitanje za vas koji mu preporučujete dotičnog TP linka jedno pitanje. pošto je čovek naveo da prima signal preko antene znači da ruter treba da nakači na tu antenu i da prima net a da ga zatim ponovo bežično prosledi. Pa je moje pitanje da li spomenuti ruter ima mogućnost da se na njega našrafe druge eksterne antene i još jedna bitnija star da li on podržava universal repeater mod. To je mod rada u kome ruter u isto vreme povezan na drugi AP (u ovom slučaju provajdera) i pritom opslužuje i lokalne klijente na tom istom vajerlesu.

Jesi ti siguran da je to tako? :kreza: Mislim, meni kabl iz AP-a ide u mrežnu kartu, nema tu ništa između, ne vidim zašto ne bih mogao koristiti "običan" ruter..? Nisam mislio da zamenim ili preskočim AP... Zbunjen sam :D Jesi ti siguran? :(

Pokušavam i dalje da shvatim zašto mi treba repeater... Koliko znam, AP koji trenutno imam može da obavlja tu funkciju, čemu onda još jedan uređaj za istu svrhu? Ti kažeš da ruter kačim na antenu, ali ne, plan je da u ruter ide signal koji ide iz AP-a, a to je čist internet već... Ne pokušavam da se pravim pametan, očigledno je da ti poseduješ više znanja na temu, samo želim da shvatim (:

Freško
25.8.2011, 10:08
Jesi ti siguran da je to tako? :kreza: Mislim, meni kabl iz AP-a ide u mrežnu kartu, nema tu ništa između, ne vidim zašto ne bih mogao koristiti "običan" ruter..? Nisam mislio da zamenim ili preskočim AP... Zbunjen sam :D Jesi ti siguran? :(


Izvinjavam se promakla mi činjenica da imaš AP, ja sam bio ubeđen da imaš PCI Wireles karticu ubodenu u desktop na koju je našrafljena eksterna antena. Ali pošto ti ustvari imaš AP na njega možeš u tom slučaju da staviš i najobičniji tplinkov 340G ruter i on će ti fino završiti posao.

Dzohny
26.8.2011, 0:27
Izvinjavam se promakla mi činjenica da imaš AP, ja sam bio ubeđen da imaš PCI Wireles karticu ubodenu u desktop na koju je našrafljena eksterna antena. Ali pošto ti ustvari imaš AP na njega možeš u tom slučaju da staviš i najobičniji tplinkov 340G ruter i on će ti fino završiti posao.

Nema veze, bitno da smo rešili problem :D I to povoljno :)

Hvala svima koji su učestvovali! :D


*EDIT* Belkini su lošiji od tp linkova, ne? (Belkin F7D2301 gledam..!)

Hmm, a je l' Linsys bolji...mnogo? Gledam Linksys E1000 (: Vidim da je skuplji, ali dao bih pare... Kažu ljudi da se ovaj tp link (TL-WR841N) mnogo greje, a ja ne volim to :(

Freško
26.8.2011, 13:32
Nema veze, bitno da smo rešili problem :D I to povoljno :)

Hvala svima koji su učestvovali! :D


*EDIT* Belkini su lošiji od tp linkova, ne? (Belkin F7D2301 gledam..!)

Hmm, a je l' Linsys bolji...mnogo? Gledam Linksys E1000 (: Vidim da je skuplji, ali dao bih pare... Kažu ljudi da se ovaj tp link (TL-WR841N) mnogo greje, a ja ne volim to :(

Zaobiđi Belkin, jes da na njega daju 60 Meseci garancije, ali ja bi ga zaobišao u širokom luku. TP-Link ti je za široke narodne mase. A ko imaš kintu, i ako hoćeš kvalitetno uzmi LinkSys on je neuporedivo bolji ali i neuporedivo skuplji (ako se gledaju novi uređaji. Ako ti ne smeta polovno preporučujem ti da pogledaš na limundu jedan wrt54gl kome je trenutna cena oko 1300 Kinti, ima još nekoliko dana do kraja aukcije, cenim da može da se kupi za do 3500 Din što je odlično ako se uzme u obzir da nov košta u netiksu 10k dinara.

Što se ovog E1000 tiče fin je to uređaj al ja da ti pravo kažem lično ne volim uređaje koji nemaju eksterne antene, ali ok. Ako ti to ne smeta završeći ti posao. Uzgred za koju si ga kintu našao?

Dzohny
26.8.2011, 16:43
Što se ovog E1000 tiče fin je to uređaj al ja da ti pravo kažem lično ne volim uređaje koji nemaju eksterne antene, ali ok. Ako ti to ne smeta završeći ti posao. Uzgred za koju si ga kintu našao?

45eura je u jednoj prodavnici u Lunenu, Nemačka :D Tamo mi je ćale trenutno, a stiže za par dana, pa reko' da mi potera...možda! Misliš da mu je domet slabiji/kraći od dometa pomenutog TP Link TL-WR841N ? Mislim da je na to spao izbor sad. Taj tp link je 3 000din ovde... Ako ću da dajem više, onda bih dao ovih 45 za linksys, ne bih davao za skuplji tp link... Pa, koje su ti finalne misli? :icon_scra

*EDIT* Možda bih i dao za skuplji TP link... Sad kad sam pročitao da većina ljudi kaže da se signal ovom Linksys-u gubi već na malim rastojanjima... To nisam pominjao, ali ruter bi stajao u prizemlju, a treba mi stabilan signal na spratu. Razdaljine između uređaja i rutera ne bi bile više od 5 metara, sa zidom ili dva između. Mala je kuća, ozbiljno :)

Freško
27.8.2011, 12:32
Sad sam pogledao specifikacije izlazna snaga im je gotovo identična. Što se tog E1000 linksisa tiče sa njim nisam radio i neznam kako se ponaša u realnom radu. Ovaj WRT54GL koji sam ti ja preporučivao je ravno 5x jači. I koliko videh sa njim su ljudi uz paraboličnu antenu (http://www.chinaantennas.com/UserFiles/Image/24234430570.jpg) bacali signal na ~183km