PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu i Swap


federer
8.8.2011, 13:03
Evo jutros ja instalirao Ubuntu 11.04 na stari laptop, pošto je ovako spor..Pri instalaciji me je pitao da napravim swap particiju i ja sam slučajno preskočio to..Sad me zanima, ima li načina da napravim swap particiju ali da ne brišem ovu na kojoj mi je Ubuntu? Imam drugu particiju sa važnim fajlovima, dok je ova samo za ubuntu. (obje su 20 GB). Sad sam negdje čitao da je za ovakav laptop (512 mb RAMa i 40 GB hard disk) dovoljno 512 mb swap particije..

I da, imam problem, stalno se zamrzava nakon nekog vremena. Sve se uspori, pa secka, dok na kraju skroz ne stane..

drzare
8.8.2011, 14:26
Evo jutros ja instalirao Ubuntu 11.04 na stari laptop, pošto je ovako spor..Pri instalaciji me je pitao da napravim swap particiju i ja sam slučajno preskočio to..Sad me zanima, ima li načina da napravim swap particiju ali da ne brišem ovu na kojoj mi je Ubuntu? Imam drugu particiju sa važnim fajlovima, dok je ova samo za ubuntu. (obje su 20 GB). Sad sam negdje čitao da je za ovakav laptop (512 mb RAMa i 40 GB hard disk) dovoljno 512 mb swap particije..

I da, imam problem, stalno se zamrzava nakon nekog vremena. Sve se uspori, pa secka, dok na kraju skroz ne stane..


Пријатељу ала си ти оптимиста.... :facepalm
Твоја макина је малко слаба за нормалан рад Убунту 11.04 те ти због тога и сецка (вероватно би сецкао и да си на Убунту класик радном окружењу (Гноме 2) .
Иначе кад се прави SWAP партиција она се прави тако да буде бар 2 пута већа од количине RAM-a, тек кад имаш 2ГБ РАМ-а се прави да буде 1:1 а ако имаш више од 2ГБ РАМ-а можеш слободно да оставиш SWAP на 2ГБ ...

Другим речима скини неку мање захтевну дистрибуцију нпр Lubuntu11.04 (http://lubuntu.net/blog/lubuntu-1104-released) Lubuntu 11.04 преузимање (http://people.ubuntu.com/%7Egilir/lubuntu-11.04.iso) .
Лубунту је верзија Убунтуа са радним окружењем које не тражи толико РАМ-а као "старија браћа" так ода ће на твојој макини да лети (обзиром да без проблема ради и са упола мање меморије но што је ти имаш).

Кад будеш радио реинсталацију немој да заборавиш да одвојиш бар 1ГБ за SWAP партицију:ciao:

federer
8.8.2011, 15:46
Paz' ovo, ne secka mi stalno, nego ponekad krene..Inače leti, nisam na Unityju nego na starom interfejsu, onom koji više liči na Windows..

Mr.Eco
8.8.2011, 18:34
I ja takođe preporučujem Lubuntu, skroz fino okruženje brzo je, a fino i izgleda.

singularity
8.8.2011, 19:19
Evo jutros ja instalirao Ubuntu 11.04 na stari laptop, pošto je ovako spor..Pri instalaciji me je pitao da napravim swap particiju i ja sam slučajno preskočio to..Sad me zanima, ima li načina da napravim swap particiju ali da ne brišem ovu na kojoj mi je Ubuntu? Imam drugu particiju sa važnim fajlovima, dok je ova samo za ubuntu. (obje su 20 GB). Sad sam negdje čitao da je za ovakav laptop (512 mb RAMa i 40 GB hard disk) dovoljno 512 mb swap particije..

I da, imam problem, stalno se zamrzava nakon nekog vremena. Sve se uspori, pa secka, dok na kraju skroz ne stane..

Dosta polemike oko swapa je po linux forumima ali ukratko:

Kada je receno da swap bude 2x velicine ram memorije, bilo je doba kad su racunari imali od 64 do 256 mb ram memorije. Danas je to bukvalno bespotrebno. Danasnji prosecan racunar ima 4 GB rama, znaci po ovome treba mu dati 8gb swapa? Budalastina....
Swap prostor generalno ne treba, sem ako ne korisits hibernaciju. Ja ne stavljam swap odavno na svoj racunar a imam 2 gb rama.

federer
8.8.2011, 20:03
'Fala stari. Inače, dobro radi, ali ponekad kad koristim više od 4 programa uspori..Nećete vjerovati ali Linux mi se sviđa.

drzare
8.8.2011, 22:54
Dosta polemike oko swapa je po linux forumima ali ukratko:

Kada je receno da swap bude 2x velicine ram memorije, bilo je doba kad su racunari imali od 64 do 256 mb ram memorije. Danas je to bukvalno bespotrebno. Danasnji prosecan racunar ima 4 GB rama, znaci po ovome treba mu dati 8gb swapa? Budalastina....
Swap prostor generalno ne treba, sem ako ne korisits hibernaciju. Ja ne stavljam swap odavno na svoj racunar a imam 2 gb rama.


пробај да користиш и Виртуалбокс (VirtualBox) па реци да ли ти треба SWAP на 2ГБ РАМ-а :D

Јесте да нема пуно ситуација кад ће ти затребати али оно није на одмет имати једну партицију са 2ГБ ...