PDA

Prikaži potpunu verziju : 8/2011 "Godinu dana fore"


oluja
1.8.2011, 10:00
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29)" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Koristan link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=45891)

Bonton o komunikaciji na Internetu (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=882091&postcount=1)

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem? (http://www.sk.rs/2002/05/siji01.html)

Uros12
1.8.2011, 18:49
Dobro je Kuzma ovo analizirao.Istina je da kad se najavi nova generacija konzola nece moci da se zivi od ekskluziva i pitanje je koliko cemo kvalitetnih naslova za PC vidjati u tom periodu.

dkdnt
5.8.2011, 11:48
Da li je tužno to što je ova kolumna od visprene, duhovite, lepo napisane crte o životu "igrača" u Srbiji postala blagi manifest političkih ideja nezrelog, politikološki/istorijski i sociološki neupućenog autora?
Od latentno homoseksualnog divljenja "uspesima" nacističke Nemačke dogurao je do divljenja osrednjem engleskom evroskeptiku. Wow. Uz to tvrdi kako dotični poseduje epifanijsku moć, jer će nam njegove besede "otvoriti oči" C`mon. :rofl:

Fascinantno mi je to kako neko ko svoje znanje uglavnom crpi iz video igara i beseda političara smatra da zna sve o svemu. Zato što čita despcription jedinica u Hearts of Iron-u? Isuse na bicikletu :eek:

zerohn
5.8.2011, 15:11
Мени је текст ок, једино што не морам читати/гледати дотичног енглеза да би мисе отвориле очи. Довољно је погледати кроз прозор и сагледати реалност.

gently
6.8.2011, 13:09
Super sto je pomenuo Nigela Farageja.Taj covek je genije jer kritikuje argumentovano EU i ukazuje koliko je to vestacka tvorevina.

Bravo Kuzma,prvi anti EU tekst da vidim u novinama a da nije od polticara :n_klanja:

su27killer
6.8.2011, 17:29
Qzmanović je zaboravio da mi živimo u takvom sistemu da neko mora da nas kontroliše da ne bi uništavali sami sebe..bio to neki diktator poput Tita ili Cara Dušana ili kao što je danas najrealnije EU...

petar blagojevic
6.8.2011, 21:24
Mnogo glup tekst.Sada kada je izgleda sve pošlo naopako, svaka šuša krenula da kritikuje EU, neoliberalizam, i slično.Nigde ih nije bilo 10 godina, a sada je kasno.

Miki1987
6.8.2011, 23:10
mnogo glup tekst.sada kada je izgleda sve pošlo naopako, svaka šuša krenula da kritikuje eu, neoliberalizam, i slično.nigde ih nije bilo 10 godina, a sada je kasno.

Боље икад него никад.

xander
8.8.2011, 12:01
Sjajan tekst, odusevio me je posebno osvrtom na Najdzela.

zerohn
9.8.2011, 19:54
qzmanović je zaboravio da mi živimo u takvom sistemu da neko mora da nas kontroliše da ne bi uništavali sami sebe..bio to neki diktator poput tita ili cara dušana ili kao što je danas najrealnije eu...
Ово је опште прихваћено мишљење, које је наравно потпуно погрешно, а наметнуто нам је управо од тих истих белосветских пљачкаша, који ем нас пљачкају и киње, ем нас још убјеђују да је то за наше добро јер сами нисмо способни да се о себи старамо.

Carnex
10.8.2011, 9:36
Qzmanović je zaboravio da mi živimo u takvom sistemu da neko mora da nas kontroliše da ne bi uništavali sami sebe..bio to neki diktator poput Tita ili Cara Dušana ili kao što je danas najrealnije EU...

Sa moje tačke gledišta mnogo grešiš. A razlog nije politički ili ideološki već čisto biološki. Naravno, mislim na evoluciju.

Evolucija se, kako svi to znamo, zasniva na preživljavanju jedinki koje su najprilagođenije sredini u kojoj živi i najkorisnije za zajednicu. Autodestruktivne osobe nisu prilagođene sredini a i njihova korisnost, kada i posotoji mora da se meri prema njihovom opterećivanju društva. Upravo sprečavanjem takvih jedinki da isčiste same sebe mi guramo klipove u točkove sopstvenog razvoja.

Pogledajte sami. Priroda nema suviše milosti a funkcioniše već par milijardi godina. Deluje kao efikasan sistem zar ne?

A što se tiče kolumne koju je napisao Miodrag Kuzmanović, mogu samo da kažem da shvatam njegovo oduševljenje. Svako od nas nađe nekog sa kim se slaže i želi da proširi tu poruku. Ali taj neko bi te iste ideje trebao da stavi na probu u svojoj bližoj okolini, i tek posle takve rasprave da prezentira široj publici. Ova kolumna mi ne deluje tako, već kao očajnički vapaj da se neko složi sa njegovim pogledima kako bi se autor osećao bolje. Naravno, ovo je moj subjektivan doživljaj.

JohnnyNT
13.8.2011, 10:20
Qzmanović je zaboravio da mi živimo u takvom sistemu da neko mora da nas kontroliše da ne bi uništavali sami sebe..bio to neki diktator poput Tita ili Cara Dušana ili kao što je danas najrealnije EU...

To se zove robovski mentalitet, i dok ga god ima, biće i ljudi koji podržavaju te diktatore.

A kolumna...Čitam ja, tekst odličan, tema mi se dopada, kad odjednom BUM, Kuzma iznenada skače na potpuno desetu temu :D Mislim, koga je briga za EU kad ionako nikad nećemo ni ući tamo, a i ne treba.Nije da kritikujem što je pomenuo ovog tipa (btw, koji je u pravu) ali deluje mi suvišno i ne uklapa se u ostatak teksta (osim pominjanja kolonije, čime je neuspešno pokušao da poveže dve teme).

su27killer
14.8.2011, 22:43
To se zove robovski mentalitet, i dok ga god ima, biće i ljudi koji podržavaju te diktatore.


uzivajte u demokratiji u kojoj iz vaseg dzepa placaju vrhunske CMS sajtove po 30 i kusur hiljada eura..

JohnnyNT
15.8.2011, 11:42
Ja ne razumem kako se svi ložite na tu demokratiju.Ako ljudi na vlasti kažu da su demokrate i da živimo u demokratskom društvu, to ne znači da je zaista tako.To je kao da ja kažem "Ja sam Supermen/Betmen/Tramvaj".Vajne demokrate, skoro svaki imao partijsku knjižicu, a danas mi šire kao neke demokratske vrednosti i slične baljezgarije.Prokleti neokomunisti.

Miki1987
15.8.2011, 16:21
ja ne razumem kako se svi ložite na tu demokratiju.ako ljudi na vlasti kažu da su demokrate i da živimo u demokratskom društvu, to ne znači da je zaista tako.to je kao da ja kažem "ja sam supermen/betmen/tramvaj".vajne demokrate, skoro svaki imao partijsku knjižicu, a danas mi šire kao neke demokratske vrednosti i slične baljezgarije.prokleti neokomunisti.

Зашто мешаш комунизам или неку идеологију у све то? Они су данас демократе европејци, јуче су били слобисти, а сутра ће бити шта год буде потребно, само да би преко књижице дошли до привилегија и окористили се. Такви људи ми се гаде.

Radiant
16.8.2011, 21:03
Izgleda da je Kuzma zaboravio da se ovaj časopis zove "Svet Kompjutera", a ne "Svet Kuzminih političkih misli"... Kao što je JohnnyNT rekao, tekst je bio potpuno ok, dok na kraju nije silom ubacio pasus o EU. Kao da nije imao o čemu da piše pa ajd' da ubaci neki shit o politici reda radi... Da se popuni cela strana...

petar blagojevic
16.8.2011, 21:54
Da li je tužno to što je ova kolumna od visprene, duhovite, lepo napisane crte o životu "igrača" u Srbiji postala blagi manifest političkih ideja nezrelog, politikološki/istorijski i sociološki neupućenog autora?
Od latentno homoseksualnog divljenja "uspesima" nacističke Nemačke dogurao je do divljenja osrednjem engleskom evroskeptiku. Wow. Uz to tvrdi kako dotični poseduje epifanijsku moć, jer će nam njegove besede "otvoriti oči" C`mon. :rofl:

Tužna je sudbina autora koji bi hteo da piše o ozbiljnim i velikim političkim temama, a sudbina se poigrala sa njim i poslodavac mu odredio da opisuje igrice.I to sve negde na pragu 5 decenije života.Ostaće izgleda mlađi referent do penzije.

Uz sve razumevanje za ovu tužnu situaciju autora, to ipak nije razlog za pisanje glupih i dosadnih tekstova.Ako je glup tekst onda bar neka bude zanimljiv i obrnuto.

Ranija fascinacija autora naci-ikonografijom je razumljiva, jer su nacisti bili fini i uglađeni zapadni negativci aristrokratskih manira(što je opštepoznata činjenica naučno dokazana kroz brojne filmove), a nisu bili kao ovi naši domaći negativci, koji su nekako neuglađeni i odbojni, a i maniri im nisu jača strana.Poznato je da tuđ produkt vršenja velike nužde uopšte ne smrdi , pa je tako i sa naci.ikonografijom, EU-forijom, ili sada evroskepticizmom
Čak i taj "evroskepticizam" autor pozajmljuje od svojih uzora iz EU, od nekog Engleza koji kuka nad sudbinom funte, kojom stranom će se voziti u UK i slično, a to su sve teme koje su životno važne za prosečnog stanovnika Srbije i čitaoca SK.

altec.gs
23.8.2011, 17:56
Sa moje tacke gledista, tekstovi koji imaju ikakve veze sa politikom, automatski nemaju veze sa naslovom ovog casopisa.
S druge strane, nasmejao sam se.
.................................................. .
Sto se tice EU, ja sam za, jer jednostavno, ako je to nacin da obicni ljudi u srbiji imaju vecu prosecnu platu, i vece mogucnosti obrazovanja, zaposljenja, lakse putovanje svetom, ili nabavke nove HIS graficke kartice, XFX napajanja, ja ne vidim nista lose u tome.
Umesto da sve toliko komplikujete da vas ni sopstvena inteligencija ne shvata, probajte ici u drugom smeru. U smeru, u kom gledate sta je to dobro za pojedinca. Za vasu decu..
.................................................. ........
Druga stvar, sta bi bilo sa nama u ovom trenutku da su radikali na vlasti? I wonder.. :icon_scra
...........

Sass Drake
23.8.2011, 18:13
^ Isto ono što i sa ovima koji su vam trenutno i onima prije njih, a možda čak i gore.

altec.gs
23.8.2011, 18:17
Definitivno gore.

Sun Tzu
23.8.2011, 18:59
ako je to nacin da obicni ljudi u srbiji imaju vecu prosecnu platu, i vece mogucnosti obrazovanja, zaposljenja, lakse putovanje svetom, ili nabavke nove HIS graficke kartice, XFX napajanja, ja ne vidim nista lose u tome.Nema ništa loše u tim stvarima, ali otkud ti ideja da će tako i da bude? Neko ti garantuje to?
Nikako mi nije jasna ta naša dilema, da li ući ili ne, kao da nas neko zove tamo..
Misliš stvarno da će da nas prime i samo nam šalju pare? Misliš da im treba nova Grčka? Vidim Bugarska i Rumunija sve cvetaju od kad su ušli.. :rolleyes:

Miki1987
23.8.2011, 19:27
Sto se tice EU, ja sam za, jer jednostavno, ako je to nacin da obicni ljudi u srbiji imaju vecu prosecnu platu, i vece mogucnosti obrazovanja, zaposljenja, lakse putovanje svetom, ili nabavke nove HIS graficke kartice, XFX napajanja, ja ne vidim nista lose u tome.

Хоћеш да кажеш да швајцарци и норвеђани немају добре компјутере, а бугари и румуни имају :icon_scra

JohnnyNT
23.8.2011, 20:02
Onog sekunda kad uđemo u EU, plate skaču 200%, zdravstvo postaje mnogoo bolje, imaćemo pare za putovanje svetom, lova na sve strane, potpuno usvajamo EU vrednosti, postajemo drugi ljudi.Samo još da se vanzemaljci spuste i pojave Snežana i 7 patuljaka i bajka će biti kompletna :D
Neki ljudi nikad neće odrasti...

altec.gs
23.8.2011, 22:45
Jonny, niko nije rekao da ce se sve odma ostvariti tako kako si ti opisao.
Bas cudno da kazes da neki ljudi nikad nece odrasti, a ti jos nisi pogledao nacin na koji analiziras informacije. Pogledaj malo sebe, pa onda sudi o drugima.
Samo mogu konstruktivno da ti kazem da ne shvatas sve informacije bukvalno.:dedica:
.................................................. ...............
Miki1987, ne, ne zelim to da kazem, ali zasto to ne bi bila istina?
I zasto poredis Bugare i Svajcarce, molim te?
Kad mi budemo imali standard kao Norveska ili Svajcarska, onda nam EU nece biti potreban.
...................................
"Umetnost ratovanja", realno reci, sta ti je u zivotu zagarantovano? ;)
Mozes samo da probas da baratas sa onim stvarima za koje imas misljenje da ce se desiti ili nece.
Stvarno mislim da ce samo da nam salju pare, posto to i sada rade.
Dal im treba nova grcka? Definitivno, samo nece moliti za nju.
Sta je cilj EU nego ujednacenje Evrope. Hoce da naprave jos jednu velesilu, sto znaci da ako nas neko nekad bude napao, napasce celu Evropu. Sad, sto nasi politicari nece povlaciti poteze, to je samo za njih lose..

Realno, i Rumuniji i Bugarskoj cvetaju ruze naspram nas od kako su usli u EU.
Ako zelis primer kako bilo koja medjunarodna zajednica utice na bilo koju drzavu, odnosno njen standard, uzmi nase komsije, Madjarsku i Hrvatsku. I iskreno reci, kakvi su madjari bili pre 20 godina napsram nas i kakvi smo sada mi naspram njih. Ja bas kazem da je situacija ista, ali smo mi na tanjem kraju.
Sto se tice hrvata i nas, koliko je njihova prosecna plata i nasa? Kakvi su njihovi putevi, a kakvi su nasi?

Poenta je:
Prosecan drzavljanin Srbije ce imati bolje zivotne uslove.

Sun Tzu
23.8.2011, 23:30
Kad mi budemo imali standard kao Norveska ili Svajcarska, onda nam EU nece biti potreban.Pa valjda treba da stremimo ka takvom standardu, sa ili bez EU, a ne da očekujemo da čim uđemo magično nam postane dobro.
"Umetnost ratovanja", realno reci, sta ti je u zivotu zagarantovano? Smrt i porez. :DStvarno mislim da ce samo da nam salju pare, posto to i sada rade.Dobro, šalju, ali pod kakvim uslovima? Dižemo kredit za kreditom i niko ne razmišlja šta kad budu rekli, aj sad sve to da vratite. Uostalom, debelo su oni to naplatili kroz krađu zvanu privatizacija domaćih firmi.Sta je cilj EU nego ujednacenje Evrope. Hoce da naprave jos jednu velesilu, sto znaci da ako nas neko nekad bude napao, napasce celu Evropu.Ne budi naivan, cilj je da bogati postanu bogatiji i da još više ojade sirotinju. Da im ne treba naša vojna pomoć da se brane? :D A vidim kako nas brane, tako što su nas prvi napali. Realno, i Rumuniji i Bugarskoj cvetaju ruze naspram nas od kako su usli u EU.Nama ne cvetaju ruže zbog lopova na vlasti, sve i da smo u EU sa ovima bi bilo loše.Ako zelis primer kako bilo koja medjunarodna zajednica utice na bilo koju drzavu, odnosno njen standard, uzmi nase komsije, Madjarsku i Hrvatsku.De njih nađe... :D Evo ti kako su uticali na Mađare (http://www.naslovi.net/2010-08-17/b92/madjarski-javni-dug-83-odsto-bdp-a/1921955), mnogo fino. Poenta je:Prosecan drzavljanin Srbije ce imati bolje zivotne uslove.Kako? Otkud? Ti misliš da je npr. Engleskoj ili Nemačkoj u interesu da jača naša privreda? Da im budemo konkurenti? A bez toga nema ni boljih životnih uslova. ;)

olujo, nemoj da nas kastriraš i da brišeš ovo, vidiš da civilizovano diskutujemo.. :o

altec.gs
24.8.2011, 0:06
Pa valjda treba da stremimo ka takvom standardu, sa ili bez EU, a ne da očekujemo da čim uđemo magično nam postane dobro.

Naravno, samo kako vidim necemo u skorije vreme podici nas standard. Bez necije pomoci. :D

Smrt i porez

Lepo si me nasmejao :D
Samo gresis za porez, imam komsiju koji vec 50 god. nije platio porez :D

Dobro, šalju, ali pod kakvim uslovima? Dižemo kredit za kreditom i niko ne razmišlja šta kad budu rekli, aj sad sve to da vratite. Uostalom, debelo su oni to naplatili kroz krađu zvanu privatizacija domaćih firmi.

Kad oni budu rekli da im mi vratimo te pare, mi cemo imati da ih vratimo. :)

Ne budi naivan, cilj je da bogati postanu bogatiji i da još više ojade sirotinju. Da im ne treba naša vojna pomoć da se brane? :D A vidim kako nas brane, tako što su nas prvi napali.

Nije nas EU napao nego NATO. :kreza:

Nama ne cvetaju ruže zbog lopova na vlasti, sve i da smo u EU sa ovima bi bilo loše.De njih nađe... :D Evo ti kako su uticali na Mađare (http://www.naslovi.net/2010-08-17/b92/madjarski-javni-dug-83-odsto-bdp-a/1921955), mnogo fino.


Kod nas treba vec jednom da neko kaze STOP tome. Samo niko nema ****, ili mu nije u interesu. No svakoj tiraniji jednom dodje kraj, pa ce tako i ovim tajkunima..
Da se ne lazemo, svi znaju ko je glavni u srbiji, a ko su lutke.

Ne mozes poreci da imaju mnogo bolji standard.
Stopa nezaposlenosti u Srbiji je strasna, preko 20%.. Ali strasno.

Kako? Otkud? Ti misliš da je npr. Engleskoj ili Nemačkoj u interesu da jača naša privreda? Da im budemo konkurenti? A bez toga nema ni boljih životnih uslova. ;)

Konkurencija je uvek dobra stvar iz prostog razloga sto je pogodna za kupca.
U interesu im je da jaca njihova privreda, ali tako sto ce otvarati nove fabrike kod nas gde je jeftinija radna snaga, koja je kvalitetnija od kineske..


Meni stvarno nije jasno sto se ljudi toliko boje EU..

Asmodeus
24.8.2011, 0:47
@Altec.gs:
I ja sam bio optimista poput tebe po pitanju Evropske unije, ali sam vremenom uvideo da nama, iliti obicnom coveku, evropska unija nece pomoci dok sami sebi ne pomognemo, u sta sumnjam obzirom da smo ontoloski i istorijski jednostavno nenapredan narod, cast malom naprednom postotku koji vuce zemlju unapred. Sa rastucom tendencijom odliva mozgova u inostranstvo, nase sanse da postanemo bolje uredjena drzava bivaju sve manje.
Sa moje trenutne tacke gledista i shvatanja situacije, dosao sam do zakljucka i odluke da samo gledam svoje d*pe i dok sam mlad da pokusam da ostvarim sto vecu materijalnu dobit obezbedim sebi i svojoj porodici sutra sto lagodniji zivot, steknem vredna poznanstva u zdravstvu, policiji, opstini i slicnim drzavnim ustanovama, za "nedajboze" situacije, obzirom da covek ne moze da iskoristi svoja ustavom zagarantovana prava, a politiku prestao da pratim i ne dajem ni pet para za opstu situaciju u zemlji.

Sun Tzu:
Bas mi je drago sto ima jos mladih ljudi koji preziru nase politicare, koji kako kazu, nemaju alternativu, i koje smo (kao klinci isli sa matorima i duvali u pistaljke i trube) doveli na vlast, a zatim naknadno glasali za njih, sa optimizmom verujuci da ce nam urediti i pretvoriti Srbiju u modernu evropsku drzavu...

Sun Tzu
24.8.2011, 1:00
Kod nas treba vec jednom da neko kaze STOP tome. Samo niko nema ****, ili mu nije u interesu. No svakoj tiraniji jednom dodje kraj, pa ce tako i ovim tajkunima..
Da se ne lazemo, svi znaju ko je glavni u srbiji, a ko su lutke.
Stopa nezaposlenosti u Srbiji je strasna, preko 20%.. Ali strasno
Sve to stoji, i treba gledati da se to promeni. A ne verujem da će ulazak u EU puno da utiče na takve stvari čak staviše.
Konkurencija je uvek dobra stvar iz prostog razloga sto je pogodna za kupca.Za kupce da, al za kompanije ne. ;)
U interesu im je da jaca njihova privreda, ali tako sto ce otvarati nove fabrike kod nas gde je jeftinija radna snaga, koja je kvalitetnija od kineske..Pa znači ti bi da budemo evropski kinezi? Valjda smo pametniji i vredniji od toga?

Lepo reče jedan profesor na fakultetu kod mene, u vezi ove reforme školstva i svega toga: "Mislite da njima trebaju srpski doktori nauka i inžinjeri, da uzmu posao njihovom kadru? Njima treba tupa radna snaga, koja će da ćuti i radi šta mu se kaže bez razmišljanja, a to upravo i prave".
Meni stvarno nije jasno sto se ljudi toliko boje EU..Niko se ne boji, jednostavno smatramo da ne treba uraditi apsolutno sve što traže da bi navodno ušli tamo. A niko nas ni ne zove (http://www.blic.rs/data/files/2011-08-22/2902_2.jpg), pa tim gore.

altec.gs
24.8.2011, 2:21
Nas glavni problem smo upravo mi i nas nacin razmisljanja.

Nazalost, ljudi u srbiji su u takvoj situaciji da ne mogu da biraju gde ce da rade.. Samo da negde rade, da imaju pare da stave hranu na sto. Dosta ljudi bi bilo "sretno" da rade kao kinezi..

Zbog nas samih, nase gluposti, naseg kur**nja, naduvanosti (u smislu mi smo bolji od svih), neodgovornosti, brige samo za svoje ****, nikad nece ni biti nista od nas.. A i ako bude(SFRJ), bice na kratko..

EU ce pruziti inteligentim ljudima ove drzave priliku da odu iz nje.. Posto smo mi odavno propali... To je cinjenica.
Nema sta pametan covek da trazi ovde, jer i da hoce nesto da uradi, neki "nikolici, kostunice, milosevici,itd.." ce ga ubiti(Z.Dj.).
Sto se tice toga da nas niko ni ne zove tamo, to je crtao somborac. Toliko o tom optimizmu. Mi sami sebe necemo nigde.

Svako ko ima priliku neka ode da zivi bolji zivot za sebe u neku drugu drzavu. Neka se brine za svoju decu, za svoje prijatelje, jer je to jedino vazno.
Pusti budale nek rade sta oce.. Nek se poubijaju, njihov izbor. Ali ne dopustite da oni budu vase ogranicenje.

Every man creates of his own destiny.
Cvrsto verujem u ovu recenicu.

JohnnyNT
24.8.2011, 11:04
Vidite koliko je već Poljska u EU, a iz nje i dan danas beže u Britaniju i ostale razvijenije države.I to nije jedini primer.Ne treba nam članstvo u EU da bi ljudi bežali odavde, to se može i bez nje.
Najjači su ovi političari što promovišu tzv. "evropske vrednosti" na *****om Balkanu i Srbiji koja je nekoliko vekova bila pod Turcima, a zatim i pod komunistima, u kojoj se veliki deo ljudi i dalje divi lopovima poput Arkana i ostale bagre.

Samo u Srbiji može da se nađe toliko ograničen i mentalno zaostao narod koji će i dalje da izlazi na izbore, koji će da trpi stoku sa vlasti, koji smatra da je srećan što ima platu od 200€, pa će uz sve to smatrati da mu je dobro i da će ulaskom u EU stanje poći nabolje.
Ali samo pogledajte nakaze koji su nam na vlasti, ne treba biti doktor nauka pa videti nekoliko seljaka koje kao da su motkom izvukli iz svinjskih go**na i postavili u fotelju.Moja pokojna baba sa 4 razreda osnovne je imala lepši rečnik i manire od ove marve.A uz njih kriminalci koji su se "pokajali", zaštićeni svedoci, vlasnici pumpi i korumpirana policija, ministri i sudstvo kao šlag na tortu.Slika i prilika neke latinoamerčke ili afričke raspale državice.
Očigledno je da nas zapadni svet baš i ne "miriše", i uopšte nije čudo, i sami vidite zašto.I ja bih nas za**bavao da sam na njihovom mestu.

altec.gs
24.8.2011, 13:45
Slazem se sa ovim potpuno.

horrorbiske
24.8.2011, 19:13
EU je carinska unija i jedinstveno tržište, i od nje može da profitira neko ko je konkurentan, ima kvalitetne i jeftine proizvode koje će plasirati na tom velikom tržištu.
Ko nije konkurentan i nema jaku privredu, imaće štete jer će njegova slaba privreda biti izložena još jačoj konkurenciji firmi iz EU, i postaće neka vrsta polukolonije i tržišta za razvijenije i jače privrede.

EU će "slati" pare samo iz nekog interesa, na primer da bi se vršio jeftin marketing, gde god je neki kontejner ofarban parama EU , stoji natpis ko je to finansirao , i to je mnogo manje ulaganje nego klasični marketing(bilbord, reklame na RTV).
Sve te pare koje se prime, mora da se opravdaju, , da se primeni traženi model ekonomije ,pa se iz Srbije u EU godišnje odlije 10-tak i više milijardi evra kroz spoljnotrgovinski deficit i na svaki uloženi evro Eu dobija višestruko više.

Zuti Bar
29.8.2011, 0:33
Oдличан текст!! :tapsh:

Pjanovic
29.8.2011, 4:13
Najjači su ovi političari što promovišu tzv. "evropske vrednosti" na *****om Balkanu i Srbiji koja je nekoliko vekova bila pod Turcima, a zatim i pod komunistima, u kojoj se veliki deo ljudi i dalje divi lopovima poput Arkana i ostale bagre.


Svasta bi rekao, sve puca od tebe, a ne znas ni da srocis kao covek :).

Da, evropske vrednosti, bas zbog svega toga iz proslosti sto si nabrojao, treba u svakom dnevniku/vestima da podsecaju na te vrednosti.

Sta je bilo ranije, i sta nije valjalo.
B92 to sasvim lepo radi, za razliku od ostalih.

Laskaris
29.8.2011, 9:55
Kada vec pricamo o EU treba prvo da bude jasno sledece:

EU je samo jedno zajednicko protekcionisticko trziste napravljeno da bi razvijeniji plasirali svoju robu manje razvijenima. Napraviti jedno trziste nije nikakav problem - to se moze jednostavno dekretom: sednu svi zajedno i dogovore se da ukinu carine a robu proizvodjaca van EU da carine i ometaju kako god mogu. EU, ovakva kakva je sada, je za manje razvijene zemlje zapravo na duzi rok jako lose resenje jer njihove privrede ne mogu da izdrze konkurenciju iz vecih i razvijenih zemalja. I sta se onda desava: bogatiji daju kredite siromasnijima u EU da bi ovi mogli da kupuju njihovu robu. Primer su Nemacka, Holandija pa i Francuska: banke iz ovih zemalja decenijama vec kreditiraju zemlje kao sto su Grcka, Portugalija, Spanija, Madjarska pa i Italija. (pisem samo o EU). Tako dobijen kredit ide skoro uvek u potrosnju (bas kao i kod nas) tj na kupovanje robe iz razvijenijih clanica Unije. Euro je jos vise ubrzao postupak siromasenja manje razvijenih jer kada imaju evro ne mogu da devalviraju svoju valutu i bar malo postanu konkurentniji - to sa druge strane olaksava razvijenijima u Uniji da plasiraju svoju robu unutar Unije. Pa Nemacka je od uvodjenja evra povecala izvoz u EU DUPLO (nemacki izvoz u EU predstavlja 60 odsto ukupnog izvoza Nemacke) ali bez obzira sto proizvodi i proda DUPLO vise kupovna moc nemackog radnika je ostala ista ili cak znatno niza - zasto? Pa bas zato sto Nemacka i jos par zemalja bukvalno kreditiraju EU da bi kupovala njihovu na svetskom trzistu sve nekonkurentniju robu. Taj novac ne mogu da stampaju (nisu Amerika) a on mora odnekud doci. Odakle? Iz dzepa onoga ko ga je "nominalno zaradio". To je sustina problema - ako neko misli da ce ulaskom u EU biti bolje grdno se vara. EU u ovom obliku nece preziveti ni godinu dana. Liberalni koncept ekonomije (neko naivno pominje konkurentnost firmi na trzistu Unije - to je zapravo taj neoliberalni koncept) je potpuno propao a trenutno stanje u EU je bas najbolji primer toga. EU je samo JEDNO TRZISTE a ne i JEDAN PRIVREDNI SISTEM bar priblizno ravnomerno razvijen i zato ima uzasnih problema vec sada, a oni ce se pokazati fatalnim po EU.

Da napomenem da mi Evropskoj Uniji ama bas nimalo ne trebamo - od nas su dobili sta im treba: trgovinski sporazum za necarinjenje robe iz Unije - to Srbiju kosta 300 miliona eura godisnje (taj novac nadoknadjujemo naravno kreditima). Eto, time smo platili i placamo beli sengen manje vise. Uz to smo jos dobili i tapsanje po ramenu. A to je nasa vlast predstavila kao veliki uspeh Srbije?? Cista materijalna steta od pocetka do kraja.

Srpski narod tj gradjani Srbije treba da rade na sebi, da se obrazuju, da budu disciplinovani, sa vise radne etike i bolji zbog SEBE a ne zbog EU. Srbija i zivot u njoj nema alternativu, EU svakako ima.

Flash91
29.8.2011, 10:18
Moze rezim da zamajava priglupi narod koliko zeli sa EU, ali cinjenica ostaje da niko nama nece pomoci do nas samih. Samo kroz godine uzasno teskog rada cemo uspeti da izvucemo ovu zemlju iz situacije u kojoj se sada nalazi i da je pre svega dekriminalizujemo, jer je taj kriminal upravo najgora stvar koja je proizisla iz sankcija (kao sto je svojevremeno govorio ambasador Paname). Tako da u se i u svoje kljuse, ucite, radite, pomozite Srbiji kad mozete i ona ce vam se oduziti, in time.

Sto se Kuzmanovica tice, koliko god da svesrdno podrzavam njegov novootkriveni evroskepticizam, bilo bi dobro da se njegova kolumna drzi igara, i da ne izlece previse u politicke vode.

Laskaris
29.8.2011, 10:23
^
Tacno, mada bih dodao da je vlast u ex YU jos godinama pre Milosevica i sankcija bila kriminalizovana samo se o tome malo zna.

A Kuzmanovic bi stvarno trebao da se mane politike u svojoj kolumni. Pitanje je doduse o cemu bi pisao posle svih ovih godina. Moglo bi i da se razmisli o ukidanju kolumne. Nema na tu temu sta da se kaze vise tj M.K. nema. Mozda bi trebalo pustiti i druge da tu pisu nesto pa videti kako ide. Ako ne ide - ukinuti.

Miki1987
29.8.2011, 22:02
svasta bi rekao, sve puca od tebe, a ne znas ni da srocis kao covek :).

Da, evropske vrednosti, bas zbog svega toga iz proslosti sto si nabrojao, treba u svakom dnevniku/vestima da podsecaju na te vrednosti.

Sta je bilo ranije, i sta nije valjalo.
B92 to sasvim lepo radi, za razliku od ostalih.

Зар нису пешчаници побегли са Б92...
Е пјано, пјано, уопште ниси хард-кор... издао си ИДЕЈУ!!!

JohnnyNT
29.8.2011, 22:07
Pjana sluga režima :D

Pjanovic
29.8.2011, 23:34
A koja to televizija ima emisije kao sto je Insajder ?

A da, to je rezimska emisija, mozes misliti, usudili se ljudi da napadaju VASE lopove iz DSS-a, kako su samo smeli, kad su ti papci u opoziciji, nije lepo :).

Mozda cete nekog i zavarati, al mene necete.
Vas dvojica i jos par spadala, pisete shatro postove kojima napadate sve politicare.
A svrsavali ste svaki put kada ste gosn doktora za macke Voju Kostunicu vidjali na tv-u kao premijera/predsednika.

Proslo je vase vreme, i takvih crva kao sto Kostunica, SRS i ostale gamadi.
Dal je doslo vreme za Nikolica, videcemo.

I ja uopste nisam rezimski nastrojen, nemam neke posebne simpatije prema Tadicu. On jeste nas najbolji predsednik u poslednjih 20 godina, ali s obzirom na "konkurenciju" u proslosti, to mu i nije bilo tako tesko postici.

Imam velike simpatije prema Djilasu, ali hej, otkud ja to imam pravo. Treba da verujem onim grafitima sto ste vi i vasa spadala iz DSS-a i ostalih gamadi, pisala po zidovima, Djilas tajkun and stuff.

A Djilas je najbolji gradonacelnik koga je Beograd imao za poslednjih 30 godina. Cak i za stvari koje su ga simpatizeri napadali, za one platane u Bulevaru, i za to je covek bio u pravu, raspala trula drveca nekog bi ubila kad tad.

A vi sto ste bedni u zivotu, pa su vam za sve krivi drugi i ponajvise politicari, to je vas problem, i imate pravo na svoje misljenje, ali dakako, bitno je pomenuti aspekt sa koga posmatrate i komentarisete politicku situaciju.

Dok je politicara u Srba, bice i afera. Ali bogami nijedna nije vezana za Djilasa. Ne idealizujem ja ni njega, uvek tu ima neceg ispod zita, ali toga ima u svim drzava na svetu, u svim vladajucim strukturama.
Ali covek to sto zacrta, to i uradi.

Prosto receno, sve ono sto Kostunica radi pogresno, to Djilas radi odlicno, kao plus i minus, nema drasticnije razlike izmedju dva policara na sceni.
Demagogija = beskonacno kod neobavestenog.
Demagogija = 0 kod Djilasa.

Posebno mi se svidela situacija sa Romima ispod Gazele kako je resio.
Covek je nasao opstinu/lokaciju u kojoj ce ih smestiti, finansirao one privremene objekte.
Kad su dosli da se bune i Romi i stanari te opstine, lagano ih je oterao u qrac sve, jer nikakve argumente nisu imali. Ispod mosta je nebezbedna lokacija i za stanare, a i za sam most.
A kad su dosle odredjene nevladine organizacije da ga optuzuju za nehumanost, krsenje ljudskih prava, i njih je lagano oterao u qrac, lepo je covek rekao, e onda vi im nadjite smestaj kad vec pametujete.

To ^ nema nijedan politicar na politickoj sceni, verovatno ni Ceda Jovanovic, takvu ostrinu i brzo em kvalitetno resavanje problema.

I zato on jeste nas najbolji gradonacelnik, i zato ce biti za par godina nas premijer, a jednog dana mozda i predsednik.

Fakin deja vu, covek za postovanje, podseca me na jednog sedog nemackog djaka, zaboravih mu ime, molim vas podsetite me :).

I jos jednom, ko vas bre ebe, snalazite se u zivotu, borite se, najbolje da stavite ruke na kukove ko babe neke i da kukate.

Flash91
30.8.2011, 0:24
Hranim trola, brisi post.

Pjanovic
30.8.2011, 1:53
Ako je ovaj moj iscrpan post trolovanje, onda ti ne znas ni sta znaci net rec trol :).

Al dobro, najlakse je na internetu biti pametan, napises nesto i bole te uvo, jel tako :).
E pa nije, napisao si glup post, mozda ti je los dan, a mozda si jednostavno nedovoljno pametan. Ali hej, nije to strasno, to je nesto sa cim se (ne) radjas :).

petar blagojevic
30.8.2011, 4:04
A koja to televizija ima emisije kao sto je Insajder ?

A da, to je rezimska emisija, mozes misliti, usudili se ljudi da napadaju VASE lopove iz DSS-a, kako su samo smeli, kad su ti papci u opoziciji, nije lepo :).

Mozda cete nekog i zavarati, al mene necete.
Vas dvojica i jos par spadala, pisete shatro postove kojima napadate sve politicare.
A svrsavali ste svaki put kada ste gosn doktora za macke Voju Kostunicu vidjali na tv-u kao premijera/predsednika.

Proslo je vase vreme, i takvih crva kao sto Kostunica, SRS i ostale gamadi.
Dal je doslo vreme za Nikolica, videcemo.

I ja uopste nisam rezimski nastrojen, nemam neke posebne simpatije prema Tadicu. On jeste nas najbolji predsednik u poslednjih 20 godina, ali s obzirom na "konkurenciju" u proslosti, to mu i nije bilo tako tesko postici.

Imam velike simpatije prema Djilasu, ali hej, otkud ja to imam pravo. Treba da verujem onim grafitima sto ste vi i vasa spadala iz DSS-a i ostalih gamadi, pisala po zidovima, Djilas tajkun and stuff.

A Djilas je najbolji gradonacelnik koga je Beograd imao za poslednjih 30 godina. Cak i za stvari koje su ga simpatizeri napadali, za one platane u Bulevaru, i za to je covek bio u pravu, raspala trula drveca nekog bi ubila kad tad.

A vi sto ste bedni u zivotu, pa su vam za sve krivi drugi i ponajvise politicari, to je vas problem, i imate pravo na svoje misljenje, ali dakako, bitno je pomenuti aspekt sa koga posmatrate i komentarisete politicku situaciju.

Dok je politicara u Srba, bice i afera. Ali bogami nijedna nije vezana za Djilasa. Ne idealizujem ja ni njega, uvek tu ima neceg ispod zita, ali toga ima u svim drzava na svetu, u svim vladajucim strukturama.
Ali covek to sto zacrta, to i uradi.

Prosto receno, sve ono sto Kostunica radi pogresno, to Djilas radi odlicno, kao plus i minus, nema drasticnije razlike izmedju dva policara na sceni.
Demagogija = beskonacno kod neobavestenog.
Demagogija = 0 kod Djilasa.

Posebno mi se svidela situacija sa Romima ispod Gazele kako je resio.
Covek je nasao opstinu/lokaciju u kojoj ce ih smestiti, finansirao one privremene objekte.
Kad su dosli da se bune i Romi i stanari te opstine, lagano ih je oterao u qrac sve, jer nikakve argumente nisu imali. Ispod mosta je nebezbedna lokacija i za stanare, a i za sam most.
A kad su dosle odredjene nevladine organizacije da ga optuzuju za nehumanost, krsenje ljudskih prava, i njih je lagano oterao u qrac, lepo je covek rekao, e onda vi im nadjite smestaj kad vec pametujete.

To ^ nema nijedan politicar na politickoj sceni, verovatno ni Ceda Jovanovic, takvu ostrinu i brzo em kvalitetno resavanje problema.

I zato on jeste nas najbolji gradonacelnik, i zato ce biti za par godina nas premijer, a jednog dana mozda i predsednik.

Fakin deja vu, covek za postovanje, podseca me na jednog sedog nemackog djaka, zaboravih mu ime, molim vas podsetite me :).

I jos jednom, ko vas bre ebe, snalazite se u zivotu, borite se, najbolje da stavite ruke na kukove ko babe neke i da kukate.
Živeo drug/gospodin Đilas!:)

Ne znam što si tako naivan.Postovi su ti kao propagandni stranački bilten, to ne valja , treba da misliš svojom glavom.

Svi političari , uključujući i Đilasa, od odbornika u opštinama pa preko gradonačelnika i poslanika, su tu zbog svojih ličnih interesa i bogaćenja , bez obzira na stranačku pripadnost.Sve stranke su komercijalna preduzeća koja služe za ostvarenje profita, deobu radnih mesta i mesta u upravnim odborima, i obezbeđivanja biznisa svojim ortacima preko javnih nabavki(preko kojih odlazi jedno 50% budžeta).

Šta oni pričaju biračima, to je stvar marketinga i šarenih laža.Polako su se sve parole i velike ideje izlizale i niko im ništa više ne veruje.Celokupan sistem zajedno sa svim strankama-preduzećima truli, i ko zna šta će biti za 2-3 godine, i ko zna ko će biti premijer ili predsednik(ako bude uopšte bilo premijera i predsednika).Da je problem samo u nekom Koštunici ili pojedinoj stranci, to bi se lako rešilo, uostalom on nije na vlasti već 3 godine, nego je problem sveobuhvatan i odnosi se na celokupnu političku, ekonomsku i medijsku elitu, uključujući i opoziciju jer su i oni deo te elite.
I Đilas je bio ministar u Koštunicinoj vladi.

Naša država/društvo je u stanju anomije, u fazi raspadanja već izvesno vreme , može to trajati 2 ili 5 godina, ali je ishod poznat.Tu nema mesta za hvalospeve bilo kojem pripadniku elite.

O medijima ne treba trošiti reči.Jedina svrha im je da zatupe masu, ono što je pre bio turbo-folk, sada su reality programi.Mnogo su "hrabri" da preispituju malverzacije onih koji su bili na vlasti pre 5-6 godina.O ovima koji su sada na vlasti se ćuti , a ispitivaće njihove malverzacije za nekoliko godina kada to ne bude uopšte važno.Ja im jedino verujem za podatke o dnevnoj temperaturi i tačnom vremenu.

Pjanovic
30.8.2011, 4:33
O pamfletu koje tacno stranke mi pricamo ?

Ja sam napisao da cenim Djilasa, ustvari cenim ono sto radi, cenim odlucnost i rezultate koje postize.

Ja upravo zato sto mislim SVOJOM glavom, mogu da pogledam i prepoznam neke rezultate.
Ja sam daleko od naivnosti.

A ta epopeja i kuknjava o strankama, pa napravi svoju stranku, pa promeni nesto. A dajem ruku, da svi vi sto kukate o nasim politicarima i sistemu, vi da se nadjete u njihovoj ulozi, vi bi bili i gori od njih.
Nemojte da mi glumite tu postenjacine neke, lako je pricati kad ne radis nista, kukas samo.
Svi do jednog kad bi se nasli u vlasti, drzava bi trajala mesec dana.

Sve neka fino odgojena deca, ma sigurno :).
Nikad nista prekrsili 10 zapovesti, nikad nista lose u zivotu niste uradili, sigurno :).

Flash91
30.8.2011, 9:18
Ako je ovaj moj iscrpan post trolovanje, onda ti ne znas ni sta znaci net rec trol :).

Al dobro, najlakse je na internetu biti pametan, napises nesto i bole te uvo, jel tako :).
E pa nije, napisao si glup post, mozda ti je los dan, a mozda si jednostavno nedovoljno pametan. Ali hej, nije to strasno, to je nesto sa cim se (ne) radjas :).

Znas kako Pjanovicu, krenuo sam da ti odgovaram jednako bezobraznom merom, kakav je bio i tvoj originalni post, al sam onda uvideo da definitivno nemam volje da se prepirem sa nekim od cca 30 godina sa mentalnom staroscu od izmedju 15 i 17. S obzirom na iznetu kolicinu budalastina u tvom originalnom postu, bez obzira sto se slazem sa nekim stvarim u vezi sa Djilasom, meni bi trebalo sat vremena pisanja da bih ti mozda objasnio neke stvari i naterao te da uvidis da gresis. Ali s obzirom da neki od nas zapravo imaju obaveze u zivotu i da ne mogu da provedu pola radnog dana prepiruci se i plain out trolujuci o POLITICI na forumu SVETA KOMPJUTERA, ja te ostavljam da uzivas u svom blagoslovenom neznanju. :)

VojaM
30.8.2011, 11:28
Momci, što se tiče priče o kolumni, tu je sve rečeno, pa se kanda počelo sa nekim drugim temama kojima ovde nije mesto. Nešto je obrisano, veći deo je ostao (sem direktnih vređanja i psovanja ove ili one stranke ili ličnosti), ali to je najviše što sam spreman da dozvolim, s obzirom na to da na ovom forumu politika nije dobrodošla.

Zaključano.