PDA

Prikaži potpunu verziju : format HDD u linux


dex731
9.7.2011, 15:47
Problem je sledeci: kupio sam nov lap top koji ima u sebi instaliran linux. Hocu da mu zamenim linux za win7, imam ga i instalirao sam ga x puta ali na ovom lap topu mi neda. Problem je u hard disku kojeg nemogu da formatiram. Krene mi instalacija, sve ok, ali kad dodje do formata diska, izbaci mi navodno 4 particije na kojima nemam pristup i nemogu ih formatirati, kao da su zakljucane.

Ima li neko ideju sta je u pitanju i kako da resim ovo

model lap topa je compaq presario cq56

blast beat
9.7.2011, 16:16
Kad vec hoces da prelazis s konja na magarca, skini neku live Linux distribuciju, digni je sa CD-a i formatiraj hard.

dex731
9.7.2011, 16:23
:) tog magarca bolje poznajem...

molim te ako mozes malo detaljnije da mi objasnis sta trebam da uradim jer nikad nisam koristio linux. linux i ja se druzimo tek 6 sati i primetio sam da nece nista da instalira od windows programa pa ako mozes tacno sta gde kako skinuti i uraditi

blast beat
9.7.2011, 16:37
primetio sam da nece nista da instalira od windows programa

A jel mozes na BMW ugraditi delove od stojadina? :) Skini Ubuntu, narezi iso na disk, butuj sistem sa njega, startuj program gparted i tu sredi particije.

Deusdies
9.7.2011, 16:37
Prvo, tokom windows instalacije trebalo bi da imaš opciju da izbrišeš sve 4 particije (delete), pa tek onda da ih formatiraš. Ako se ne varam, to se nalazi u "advanced options".

Ako neće, skini gparted za linux. To ti je kao partition manager.

Dare01
9.7.2011, 16:46
Skini Ubuntu odavde: http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download
nareži ISO i zatim ubaci CD i botuj sa njega.

Nadji program GParted: Sistem/Administration/GParted
Ovde imaš slike i uputstvo za korišćenje tog programa: http://gparted.sourceforge.net/screenshots.php

dex731
9.7.2011, 18:18
Prvo, tokom windows instalacije trebalo bi da imaš opciju da izbrišeš sve 4 particije (delete), pa tek onda da ih formatiraš.

ovo je rešenje problema!

hvala svima na komentarima i pomoći!