PDA

Prikaži potpunu verziju : Qubuntu i dial-up konekcija


Skabo
13.8.2006, 3:01
Instalirao sam kubuntu prije nedelju dana ali nikako da podesim dial-up konekciju. Imam 56K modem i pod windowsom radi bez problema ali u linux-u nije bas tako. U programu kppp sam podesio sve parametre i port na koji mi je modem prikacen (COM3 - ttyS2) ali nista.:confused: Please help!!!

undisputed
13.8.2006, 12:44
1.jesi li instalirao driver za modem?
2. o tome je bilo reci bas na ovom forumu...pogledaj malo :dedica:

Skabo
13.8.2006, 13:26
Gdje mogu da skinem drajver, ima li neka adresa?

holodoc
13.8.2006, 13:46
Pogledaj sledeće teme na forumu jer sve što važi za Kubuntu važi i za Ubuntu u pogledu podešavanja modema:

http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=6861

http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=6571

Inače, koji modem je u pitanju?

Skabo
13.8.2006, 14:16
U pitanju je SoftV92 Data Fax Modem

holodoc
13.8.2006, 14:38
Znači Conexant. U tom slučaju nisam siguran da ćeš naći rešenje na navedenim adresama. Problem sa ovim modemom je što se drajveri za Linux kod njega plaćaju ako želiš brzinu preko 14,4kbps. Mislim pravi bezobrazluk:mad: Naravno možeš da skineš besplatan drajver sa kojim ćeš moći da modem koristiš samo za brzinu do 14,4kbps. Možda ovo zvuči kao loš predlog ali veruj mi da si "ubo" jednu od najgorih varijanti za Linux (softverski modem + Conexant) zato ti možda nije zgoreg ako baš nećeš da plaćaš punu cenu hardverskog modema (oko 50-60 evra) da nabaciš nekog Intela (recimo Intel563EP koji može kod nas da se nađe na kile) koji radi odlično sa drajverima koje možeš da skineš sa oficijelnog Intel-ovog sajta. Ja lično imam Intel536EP i prezadovoljan sam kako softverski drajveri funkcionišu.

Vladimiros
13.8.2006, 16:16
Moj savet je ako mozes da nadjes neki eksterni hardware-ski modem. Ja licno imam serijski Rockwell-a sa Conexant-ovim cipom, ali HARDWARE-ski, i svaki, ama svaki linux ga je prepoznao iz cuga.

undisputed
14.8.2006, 13:51
i ja sam mislio da uzmem neki hard...externi ali jbg.odustao sam zbog cene moze i ovaj inte 536 da posluzi ;)

kosmo
15.8.2006, 0:35
@Skabo
Taj HSF Conexant radi na (K)Ubuntu 5.10 i 6.06 sa open source drajverima, i mogu reci i brze i bolje od ogranicenih tj. (ne)patchovanih linuxantovih drajvera. Drajver radi na punih 56k, instalacija je zacudjujuce laka uz citanje upustva. Ako bi nekom preporucivao bilo koji win(lin) modem onda bi upravo bio HSF Conexant, najjeftiniji je (500 din.), a ako se ne gadis patcovanja ili koricenja open source drajvera (ja ga koristim) uvek ces imati azurne drajvere. Cujem da podrska za Intel u zadnje vreme skripi, pa zato navali, "ubo" si najbolju varijantu:

Uputstvo i linkovi ka OpenSource drajverima za HSF Conexant i SmartLink modeme: http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=190728

Pre svega, bitno je da znas tacan vendor & device ID broj, zato kucaj:

lspci | grep Conexant
0000:00:0b.0 Communication controller: Conexant HSF 56k HSFi Modem (rev 01)//aha, to je to
lspci -n | grep 0000:00:0b.0 //zavisi od PCI slota u kome lezi modem
0000:00:0b.0 0780: 14f1:2f00 (rev 01) // Ovo tebi treba!!!
Dalje samo sledi uputsvo sa linka.