PDA

Prikaži potpunu verziju : 5/2011 "Tesla Coil kao simbol Beograda"


oluja
4.5.2011, 11:25
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29)" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Koristan link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=45891)

Bonton o komunikaciji na Internetu (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=882091&postcount=1)

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem? (http://www.sk.rs/2002/05/siji01.html)

Paki
4.5.2011, 13:28
Mogu samo da kazem Amen brother Qzma, Amen!

Levčanin
4.5.2011, 15:20
Dok se naši sete da ga naprave biće odavno podignut u nekoj drugoj zemlji... Izgleda da je Tesla najmanje vremena proveo u Srbiji... Mogu zamisliti šta bi bilo da je ostao ovde i da nije zapalio preko grane. Izgleda da su neke stvari u Srbiji jake kao fizička constanta, i ne menjaju se 100 i više godina...

Dekip
4.5.2011, 19:29
Ја нешто ни не знам да је ишта времена провео у Србији.:confused:

kuureee
4.5.2011, 19:54
I treba da se gradi ,zasto da ne.

Drzava nam jaka ,nemamo sta pametnije da radim ,putevi van Beograda izgradjeni ,fabrike van Beograda renovirane ,ako zafali para operezovati jos vise unutrasnjost da bih Beograd dobio gradjevinu.

Neka Beograd lici na ostale metropole ,neka beogradjani budu deo sveta.

Resila seljanka da se uda u gard i gotovo.

Mali Mrav
4.5.2011, 20:07
I treba da se gradi ,zasto da ne.

Drzava nam jaka ,nemamo sta pametnije da radim ,putevi van Beograda izgradjeni ,fabrike van Beograda renovirane ,ako zafali para operezovati jos vise unutrasnjost da bih Beograd dobio gradjevinu.

Neka Beograd lici na ostale metropole ,neka beogradjani budu deo sveta.

Resila seljanka da se uda u gard i gotovo.

..."da bi Beograd"...



1000$ od turizma = 1000$ od fabrika/industrije. Zasto ljudi misle da samo fabrike mogu da donose boljitak? Ako neko moze da pravi nesto bolje od nas, treba mu prepustiti taj posao a mi treba da se fokusiramo na stvari koje mi znamo najbolje da radimo (ne kazem da znam koje su to stvari). Mi imamo neke turisticke resurse koje treba maksimalno iskoristiti i naplatiti od stranaca, stvar je veoma prosta.

Kad pare krenu da pristizu, lako se mogu raspodeliti svakom okrugu u Srbiji, samo treba primenjivati ekonomske zakone i ne pustati politicarima da se mesaju u ekonomiju (to je i najveca boljka u Srbiji, sto svaki politicar misli da sve zna, a ne razume cak ni svoju profesiju)

Sun Tzu
4.5.2011, 20:09
putevi van Beograda izgradjeni ,fabrike van Beograda renoviraneA putevi u Beogradu? Oni su idealni, sve fabrike glanc nove, uopšte se ne raspadaju? Idi molim te...ako zafali para operezovati jos vise unutrasnjost da bih Beograd dobio gradjevinu.Jeste, niko u Beogradu ne plaća porez. Ni struju ni vodu ni ništa...

To što su se svi političari nabili u Beograd, pa kad kradu pare dolaze tu ne znači da iko od ljudi običnih koji žive ovde vidi i dinara.
Prema tome, okani se te priče o zlim Beograđanima koji pokradoše zemlju i vidi ko je tu stvarno kriv.

kuureee
4.5.2011, 20:15
Ma sigurno ,slazem se sa svemu.Beograd mora da bude urban i beogradjni da budu urbani ,izvinjavam se beogradjani su vec urbani.

Stavi te parizanina i beogradjanina jednog do drugog nema razlike.

I jeste beograd sposoban ,menadzeri pogotovo ,za izvoz ih ima.

Ma ozidadjemo mi vama sve ,ima te vi da budete jos urbani.

Ima seljanka da se uda u grad po svaku cenu.

Beograd i turizam :facepalm ,beogradski spalvovi hit u svetu i ovo (http://www.youtube.com/watch?v=J2ZDsqQFKoE)

Sun Tzu
4.5.2011, 20:29
Nema šta, sve si nam rekao... :facepalm Bitno da je tebi lepo. :ciao:

Levčanin
4.5.2011, 20:29
Nisam rekao da se treba graditi u BG pa Bg već ima dovoljno asfalta i tornjeva :D

Ovaj može u Surčin , i onako je imenovan i aerodrom pa se uklapa a i stranci će imati šta da vide kad izlaze iz aviona i da shvate gde su stigli.... a piloti da ga izbegavaju manevrima , veselo svi zadovoljni - srpska posla :rofl:

Mali Mrav
4.5.2011, 20:32
Ma sigurno ,slazem se sa svemu.Beograd mora da bude urban i beogradjni da budu urbani ,izvinjavam se beogradjani su vec urbani.

Stavi te parizanina i beogradjanina jednog do drugog nema razlike.

I jeste beograd sposoban ,menadzeri pogotovo ,za izvoz ih ima.

Ma ozidadjemo mi vama sve ,ima te vi da budete jos urbani.

Ima seljanka da se uda u grad po svaku cenu.

Beograd i turizam :facepalm ,beogradski spalvovi hit u svetu i ovo (http://www.youtube.com/watch?v=J2ZDsqQFKoE)

Mislim da je tebi Kuzma namenio poslednju recenicu kolumne.

kuureee
4.5.2011, 20:35
Mislim da je tebi Kuzma namenio poslednju recenicu kolumne.

To opet nista ne opravdava ,tu nema nigde nikakvog argumenta ,tako da ....

Sun Tzu
4.5.2011, 20:36
Mislim da je tebi Kuzma namenio poslednju recenicu kolumne.Šta piše, za nas bez novog SKa.. :D

Mali Mrav
4.5.2011, 20:40
Šta piše, za nas bez novog SKa.. :D

Ne bih da otkrivam, kupite pa vidite :dzavo:

Levčanin
4.5.2011, 21:16
Ne bih da otkrivam, kupite pa vidite :dzavo:

vredi kupiti SK i pročitati kako je lepo pomenuo i neku našu pevaljku i njene milione... mogla je i ona da se učipi malo za toranj, što moraju sve da plate seljaci :D O mighty Qzma tvoje pero govori više od Tanjuga :to_care:

Marko
4.5.2011, 23:27
..."da bi Beograd"...



1000$ od turizma = 1000$ od fabrika/industrije. Zasto ljudi misle da samo fabrike mogu da donose boljitak? Ako neko moze da pravi nesto bolje od nas, treba mu prepustiti taj posao a mi treba da se fokusiramo na stvari koje mi znamo najbolje da radimo (ne kazem da znam koje su to stvari). Mi imamo neke turisticke resurse koje treba maksimalno iskoristiti i naplatiti od stranaca, stvar je veoma prosta.

Kad pare krenu da pristizu, lako se mogu raspodeliti svakom okrugu u Srbiji, samo treba primenjivati ekonomske zakone i ne pustati politicarima da se mesaju u ekonomiju (to je i najveca boljka u Srbiji, sto svaki politicar misli da sve zna, a ne razume cak ni svoju profesiju)

Mi imamo neke turisticke resurse? Stranci? Jedinog stranca kog ja znam su ubili srbi u Beogradu (onaj Taton).

....kakav crni turizam i kakvi stranci kod nas, ne bi dosli ni da mi njima dajemo pare...

water wizard
4.5.2011, 23:36
hahaha, vidla žaba da se konj potkiva... verovatno nešto kao brze pruge :facepalm ko još sluša te njihove nebuloze

voodoo_
5.5.2011, 0:12
Ma sigurno ,slazem se sa svemu.Beograd mora da bude urban i beogradjni da budu urbani ,izvinjavam se beogradjani su vec urbani.

Stavi te parizanina i beogradjanina jednog do drugog nema razlike.
Jesi ti bio koji put u Beogradu ili si ga video samo na TV dnevniku?

Evo ja da ti kažem iz prve ruke - Beograd nije bio u gorem stanju u poslednjih deset godina, sve živo se raspada, većina ljudi nema ni za račune, a tih desetak hiljada ljudi koji žive jako dobro čine možda 0,7% ukupnog stanovništva grada (koji broji milion i po stanovnika, ne računajući prigradska naselja).

kuureee
5.5.2011, 0:15
Nisam bio nikad ,samo sam gledao u nevniku i na YT. A bas mi je zelja da vidim nesto slicno parizu i ostalim metopaolama.

Sto pitas ,da neces da mi organizujes neku turneju da obidjem Beograd turisticki posto je Beograd top destinacija turizma.

Sve tio sto si napisao o zivoti vecine u BG, se i ja slazem i za ostalo tih 10.000.To stoi sve.

Ja Pisem samo o kompleksu stanovnika Beograda i decentralizaci i da beograd zivi na racun unutrasnjosti.
Naravno da ima normalnih i vrednih i sposobnih u BG. ali isto tako ima mnogo degena ,komleksasa.
Pa sestimo se semo parole ,,BEOGRAD za Japan,, pa kao neke akcie i ostale gluposti ,sto ne ,,Srbija za japan,,.

voodoo_
5.5.2011, 0:17
Kako da ne, pošto nam pare padaju s neba i ne moramo ništa da radimo jer nas izdržava unutrašnjost, imamo mnogo vremena da vodamo turiste unaokolo.

Dok ne provedeš ovde neko vreme, ne možeš da znaš kako je i kako se živi, tako da prestani da lupetaraš.

Ja Pisem samo o kompleksu stanovnika Beograda i decentralizaci i da beograd zivi na racun unutrasnjosti.
Ama ko živi na račun unutrašnjosti? Para u unutrašnjosti nema jer su ih pokrali političari, a ne zato što se slivaju u Beograd. Sve što političari na državnom nivou drpe iz unutrašnjosti, to sve ide njima u džepove, ne potroše oni sigurno te pare na izgradnju puteva i zgrada i koječega. Zidaju jedino tajkuni i mafijaši koji peru pare, a ono malo privrede što postoji u Beogradu opstaje na sisanju para iz državnog budžeta, umiljavanju vladajućim partijama i presipanju iz šupljeg u prazno. I to veze nema sa životom Beograda na račun unutrašnjosti. Izaberite lokalnu vlast koja neće da krade pa vam pare neće misteriozno nestajati.

kuureee
5.5.2011, 0:25
Ne mislim na sve naravno ,pogotovo na clanove foruma.Vecina clanova foruma iz Bg su zaposleni i normalni za one koje znam.

Ali brale imate degena mnogo i ti degeni samo tripuju kako da sto vise lice na zapad ,a metode su im samo neki perfomansi ,foliranje i ostale parazitske aktivnosti.Kompleksasi.
To moras priznati.

Ali dobro kao sto rece u predhodnom postu ,,videla zaba da se potkiva pa hoce i ona,,.

Ali isto tako tvrdim da ima i normalnih koji doprinose drustvu i covecanstvu.Nadam se da je takva vecina.

voodoo_
5.5.2011, 0:27
Pa ima ih, ali čine premali procenat u odnosu na ukupno stanovništvo grada. Ja ne znam jel ti znaš šta znači milion i po stanovnika, pa tih par hiljada jednih te istih ljudi koji po ceo dan zevaju u kafićima u centru i tržnim centrima i voze skupa kola nisu ništa u poređenju sa ogromnom većinom koja jedva krpi kraj s krajem.

water wizard
5.5.2011, 0:30
O ironije.. :mad:
Tesla je to napravio da bi dao ljudima besplatnu struju, a sad sa našim parama prave neku skulpturu koja neće da služi ničemu osim da zabavlja ponekog sa sela ko dođe u BG
posle 100 godina eto gde smo :(
http://www.youtube.com/watch?v=FY-AS13fl30&feature=related

kuureee
5.5.2011, 0:34
Ne znam sta znaci milion i po stanovnika.

Ja zivim u selu zvanom Sabac to je na oko pola sata auto puta od BG.
I u mom selu ima jedno 10.000.000e u automobilima i zida se i gradi vise nego u bilo kojem gradu i uglavnom se zivi lepo.

Svi nesto radimo i ne zivimo na racun drugih.Ne pravimo se da smo umetnici nego se ponosimo sto smo zanatlije ,trgovci i ostale branse koje konkretno donose priliv novca.
Nemamo kulturne centre da se okupljamo i filozofiramo ,nego zasucemo rukave i radimo konkretno.
ne organizujemo okupljanja da bi pomogle nekim drzavam iz razloga sto nemamo vremena za to.

Itd ,itd....

Levčanin
5.5.2011, 0:37
O ironije.. :mad:
Tesla je to napravio da bi dao ljudima besplatnu struju, a sad sa našim parama prave neku skulpturu koja neće da služi ničemu osim da zabavlja ponekog sa sela ko dođe u BG
posle 100 godina eto gde smo :(
http://www.youtube.com/watch?v=FY-AS13fl30&feature=related

S oproštenjem ovaj naš bi ipak trebao biti malo veći :D da se vidi i s Durmitora kad je već u BG okolini

water wizard
5.5.2011, 0:39
džabe što je veći kad neće da funkcioniše, tj samo light šou

Mali Mrav
5.5.2011, 0:43
Mi imamo neke turisticke resurse? Stranci? Jedinog stranca kog ja znam su ubili srbi u Beogradu (onaj Taton).

....kakav crni turizam i kakvi stranci kod nas, ne bi dosli ni da mi njima dajemo pare...

Imamo, verovao ti li ne. 20tak rimskih imperatora se rodilo ovde, to je potencijalni resurs. Samo Konstantin koji je prihvatio hriscanstvo za zvanicnu veru se moze iskoristiti do neslucenih razmera. Neki italijanski strucnjaci za turizam su nam otvoreno pricali kako bi samo zbog toga napravili novu destinaciju u Nisu (gde se Konstantin rodio) koju bi posecivao skoro isti broj ljudi kao Vatikan ili Meku, ali mi smo glupi do bola i ne znamo to da iskoristimo. To je samo jedan od antropoloskih resursa, a imamo ih koliko hoces. Sam Beograd je proglasen za grad sa najboljom zabavom u Times-u, city break turizam moze biti ogroman nacin zarade. Da ne pricamo o prirodnim resursima, u Srbiji svega ima, od banja, kanjona, planina, sve se to moze iskoristiti. Zasto su Karlove Vari bolje od Sijarinske banje kad i ova ima gejzir, koji se retko srece u Evropi? Da ne spominjem Dunav gde kruzeri samo protutnje kroz Srbiju zato sto nemamo normalnu luku niti pumpe gde bi mogli da pristanu stranci.

Turizam je u Srbiji poslednja rupa na svirali zato sto vlada misljenje da od turizma nema leba sto uopste nije istina, treba samo zagrebati po povrsini i videti da je ova zemlja prebogata resursima koji cekaju da budu iskorisceni. Ja ne kazem da treba samo turizam razvijati, samo kazem da se turizam mora posmatrati kao podjednako vazna grana kao poljoprivreda ili industrija.

water wizard
5.5.2011, 0:46
ja se bavim informatikom i ista priča :(

Levčanin
5.5.2011, 1:06
Imamo, verovao ti li ne. 20tak rimskih imperatora se rodilo ovde, to je potencijalni resurs. Samo Konstantin koji je prihvatio hriscanstvo za zvanicnu veru se moze iskoristiti do neslucenih razmera. Neki italijanski strucnjaci za turizam su nam otvoreno pricali kako bi samo zbog toga napravili novu destinaciju u Nisu (gde se Konstantin rodio) koju bi posecivao skoro isti broj ljudi kao Vatikan ili Meku, ali mi smo glupi do bola i ne znamo to da iskoristimo. To je samo jedan od antropoloskih resursa, a imamo ih koliko hoces. Sam Beograd je proglasen za grad sa najboljom zabavom u Times-u, city break turizam moze biti ogroman nacin zarade. Da ne pricamo o prirodnim resursima, u Srbiji svega ima, od banja, kanjona, planina, sve se to moze iskoristiti. Zasto su Karlove Vari bolje od Sijarinske banje kad i ova ima gejzir, koji se retko srece u Evropi? Da ne spominjem Dunav gde kruzeri samo protutnje kroz Srbiju zato sto nemamo normalnu luku niti pumpe gde bi mogli da pristanu stranci.

Turizam je u Srbiji poslednja rupa na svirali zato sto vlada misljenje da od turizma nema leba sto uopste nije istina, treba samo zagrebati po povrsini i videti da je ova zemlja prebogata resursima koji cekaju da budu iskorisceni. Ja ne kazem da treba samo turizam razvijati, samo kazem da se turizam mora posmatrati kao podjednako vazna grana kao poljoprivreda ili industrija.

Pa slažem se sa tobom, tj u pravu si... sem ono što si rekao o banjama to nije tačno tako baš al potencijal banjski jeste dobar, da ne razvodnjavam sad...

Naveo si virtuelnu Srbiju, a ova realna je drugačija. Mi 100 i više godina tavorimo i čamimo sem kratkog perioda prosperiteta pod Titom koji se javljao samo u par kratkih navrata u decenijama posle 2 sv rata i trajao par godina kad su u Srbiji pokrenuti i završeni neki kapitalni projekti što je najnormalnija pojava u normalnom svetu sa normalnim investicionim ciklusima u ekonomiji(Kina, SAD, EU)... Dakle, nešto je trulo u Srbiji i nešto sad ne radi... Pa gde je problem , šta ne valja? Centar političke i finansijske moći nije na pomenutom Durmitoru, Kopaoniku, Šapcu ili slično... Pa gde je , Da nije u BG ??? Eeee tu je pa otud nezadovoljstvo u narodu Beogradizacijom...

Ja bi ipak rekao da je problem u našoj psihologiji i mentalitetu... A to je teško popraviti i lečiti.. Od te bolesti ne možeš lako izlečiti pacijenta. Ne možeš Srbina naučiti da se ponaša Švapski i da ohladi malo... Nama Balkancima srce lako zaigra i ne volimo da slušamo i da radimo za druge makar i sebi nanosili štetu tim ne radom. To nam od Turaka ostalo još a produžilo se na socializam...

Poenta, ne može nama ni toranj pomoći, i njega da imamo neki blesavko bi ga upropastio... Nama samo batina dobra može da osvesti pamet, a nje u ovo vreme nema niti će je biti u skorije vreme... Sve dok se ne pojavi potreba za nekim novim Titom ili dok Švabe ne budu ponovo u žici i blatu... Tada se možda malo dovatimo vazduha. U međuvremenu će svaki pokušaj za otrežnjenjem ove nacije biti osuđen na snajperski hitac i odstrel kao i do sad, da ne idem sad u politiku...

Teslin toranj je samo simbolika težnje i vapaj za pomenutim otrežnjenjem, kako nacionalnim tako i kulturološkim i ekonomskim, mislim da je Quzma na to mislio... A i stvarno nema smisla mogao bi nekad da dođe na forum da nam kaže neko naravoučenije a ne da se vi ovde stalno prepirete oko politike i pravite posao moderatorima antologijski kroz svaku novu temu koja izađe... Da čovek dobije triper od ovih redova ponekad kad krenu...

water wizard
5.5.2011, 1:15
kroz politiku utičemo na naše društvo i pokušavamo da ga stvorimo boljim:)

Mali Mrav
5.5.2011, 1:21
Da, svestan sam vremena i prostora u kome zivimo i slazem se sa tobom u svemu. Znajuci nas mentalitet i kako politicari i funkcioneri kradu jedino mislim da ne treba ici u decentralizaciju jer to dovodi samo do jos veceg broja funkcionera koji ce da kradu svoje delove kolaca. Jedinstvena uprava koja bi vodila celu zemlju je po meni pravo resenja, bez nekih okruga, srezova i sllicnih gluposti. Ako moze Indija da zemlju podeli na celine pribline velicine nase zemlje ali sa 3-4x vise stanovnika i uspesno da ih vodi, ne vidim zasto bismo mi pravili od svakog grada neku autonomnu pokrajinu sa svojom vladom.

too much offtopic:D


Toranj je po meni dobra stvar, podrazumevajuci da se ne radi o nekom megalomanskom projektu vrednom 200-300 mil evra

Levčanin
5.5.2011, 1:50
Da, svestan sam vremena i prostora u kome zivimo i slazem se sa tobom u svemu. Znajuci nas mentalitet i kako politicari i funkcioneri kradu jedino mislim da ne treba ici u decentralizaciju jer to dovodi samo do jos veceg broja funkcionera koji ce da kradu svoje delove kolaca. Jedinstvena uprava koja bi vodila celu zemlju je po meni pravo resenja, bez nekih okruga, srezova i sllicnih gluposti. Ako moze Indija da zemlju podeli na celine pribline velicine nase zemlje ali sa 3-4x vise stanovnika i uspesno da ih vodi, ne vidim zasto bismo mi pravili od svakog grada neku autonomnu pokrajinu sa svojom vladom.

too much offtopic:D


Toranj je po meni dobra stvar, podrazumevajuci da se ne radi o nekom megalomanskom projektu vrednom 200-300 mil evra


Ma sve se svodi na ekonomiju tj na investicione cikluse... Ovu zemlju treba samo pokrenuti sa mesta. To dal će biti kapitalizam, sozijalizam , decentralizacija ili centralno upravljanje je samo poltička ekonomija i razvlačenje u politikanstvo ... Treba da se radi nešto... Švabe su radile i u monarhiji i u nacizmu i sad u EU... Znači bili su i centralizovani i decentralizovani , isto mu se svodi , švapski Mercedes je dobar i sad i pre kako god okreneš... Ja sam na to mislio.

A taj toranj treba da se pravi kao simbol nekog instituta ili istraživačkog centra gde bi se nastavio rad na Teslinim istraživanjema (i nekim drugim), pa toliko mladih i starih ljudi ima koji hoće da rade i uče, istražuju, treba to da se napravi kako bi se sprečio odliv mozgova napolje i ova beda u državi.. Inače ostasmo mi da sadimo papriku dok švabo štanca mečku za tržišta širom sveta... Ev sad i mali Kinezi to voze jer imaju da kupe a ne samo guzičari iz USA... Kad će da se opametimo :facepalm

Miki1987
5.5.2011, 4:26
ЈА сам за кузмин предлог, само не видим због чега мора у БГ да се прави. Ај као тамо ће намамити и неке туристе са дунава и оне бекпекере пијане што долазе, али опет мисли мда би највише прихода било од ђачких екскурзија.
Дакле музеј и торањ би МОРАЛИ да се граде али по мени не у БГ.
БГ смара. Бајат је много.

pedjosav
5.5.2011, 12:51
Toranj - da, ako ce da proizvodi energiju a ne da je trosi :)
U Bgd mi ne treba, hvala.
Posto se slazemo da po obe stavke ne ispunjava ideju...

Spawn BG
5.5.2011, 18:42
Imamo, verovao ti li ne. 20tak rimskih imperatora se rodilo ovde, to je potencijalni resurs. Samo Konstantin koji je prihvatio hriscanstvo za zvanicnu veru se moze iskoristiti do neslucenih razmera. Neki italijanski strucnjaci za turizam su nam otvoreno pricali kako bi samo zbog toga napravili novu destinaciju u Nisu (gde se Konstantin rodio) koju bi posecivao skoro isti broj ljudi kao Vatikan ili Meku, ali mi smo glupi do bola i ne znamo to da iskoristimo. To je samo jedan od antropoloskih resursa, a imamo ih koliko hoces. Sam Beograd je proglasen za grad sa najboljom zabavom u Times-u, city break turizam moze biti ogroman nacin zarade. Da ne pricamo o prirodnim resursima, u Srbiji svega ima, od banja, kanjona, planina, sve se to moze iskoristiti. Zasto su Karlove Vari bolje od Sijarinske banje kad i ova ima gejzir, koji se retko srece u Evropi? Da ne spominjem Dunav gde kruzeri samo protutnje kroz Srbiju zato sto nemamo normalnu luku niti pumpe gde bi mogli da pristanu stranci.

Turizam je u Srbiji poslednja rupa na svirali zato sto vlada misljenje da od turizma nema leba sto uopste nije istina, treba samo zagrebati po povrsini i videti da je ova zemlja prebogata resursima koji cekaju da budu iskorisceni. Ja ne kazem da treba samo turizam razvijati, samo kazem da se turizam mora posmatrati kao podjednako vazna grana kao poljoprivreda ili industrija.

Problem je i u našem mentalitetu, kome je uvek tuđe bolje od svog, pa će dati xxx € da ode u Grčku da vidi ostatke grčkih hramova, a neće otići do Golupca, Lepenskog Vira, resavske pećine...

Equilibrium
5.5.2011, 19:56
Ne znam sta znaci milion i po stanovnika.

Ja zivim u selu zvanom Sabac to je na oko pola sata auto puta od BG.
I u mom selu ima jedno 10.000.000e u automobilima i zida se i gradi vise nego u bilo kojem gradu i uglavnom se zivi lepo.

Svi nesto radimo i ne zivimo na racun drugih.Ne pravimo se da smo umetnici nego se ponosimo sto smo zanatlije ,trgovci i ostale branse koje konkretno donose priliv novca.
Nemamo kulturne centre da se okupljamo i filozofiramo ,nego zasucemo rukave i radimo konkretno.
ne organizujemo okupljanja da bi pomogle nekim drzavam iz razloga sto nemamo vremena za to.

Itd ,itd....

Ajde sad ti meni reci jel si ti normalan? Kad si zadnji put bio u Beogradu, za vreme studentskih demonstracija '68. Jel znas ti dokle je Beograd, u Beogradu se izgradi vise nego u celoj Srbiji, znas li ti koliko novih naselje, da naselje nice sveki dan, da je toliko dobro na periferiji ne bi svi dolazili u Beograd. A sta rece ovo za umetnike to si odvalio nemoze jace, kakvi crni umetnici, sta vi seljaci mislite da da mi ovde nista ne radimo nego dembelisemo po ceo dan i cekamo da nas vi nahranite. Nemate kulturne centre al zato sto imate pindjur, pa onda svi dodju na livadu pa se kur#e i piju dok ne zavrse u blatu. Radi se i ovde, skoro da se samo ovde i radi, to sto ti znas iz Beograda trojcu studenata koji vise po Kalisu to je tvoj problem, a ta okupljanja i stalno filozofiranje to rade samo ovi koji su dosli iz provincije jer su prvi put videli sta je zivot, ljudi koji iole vremena zive u Beogradu rade normalno kao i u zemljama koje ne svrstavaju sa Ruandom po mentalitetu i zive normalnim zivotim, to sto je vecina ljudi iz Srbije sposobna da razmislja maksimalno na nivou 17og veka pa im je bacanje para kad se otvori galerija, treba da cute a ne da se busaju kako samo rade i imaju dobra kola.

kuureee
5.5.2011, 20:13
Ma jasta beograd je zakon ,i seljacizam u Bg je iskljucivo od seljaka iz provincije ,vi ste zlatni.
Ovo -ono ,mi smo beogradjani ,kod nas je zakon.Ju vidi seljaka gaji pindjur ,svasta kakav seljacina.Jao bas smo urbani mi beogradjani ,ajmo malo da bavimo kulturom i organiuzujem nesto da malo kakimo.Jao vidi onog seljaka ,on nije iz beograda ,jao vidi kakav je seljacina.Jer ako nisi Iz Beograda sigurno gais pindjur i bavis se ratarstvom.
Jao kako je kod nas dobro u Bg ,eno nice jos jedno naselje ,zvano mala mostanica 2.

Enoga jos jedan koji nije iz urbanog BG i on sigurno gaji pindjur.Jao moj glavni beogradski argument bice ,,sta je seljacino idi gaji pindjur ja sam iz Bg,,.

Ne znam kave veze ima to ,,pindjur,,.gajim pindjur i ponosim se sa time.
Odo da poberem pindjur.:facepalm

I ja sam normalan ,a jesi li ti normalan?Nema sta objasnio si sve sa genelizacijom ,da svako ko nije iz Bg . da je seljak i da svaki grad sem Bg gai pindjur.Jesi li ti malo izaso iz svog naselja van Bg pa da vidis mao.

Bistar si nema sta ,udario si tako bedno sa time ,,vi seljaci na njivi....,,

Equilibrium
5.5.2011, 20:40
E jbg izgleda da sam se zaje#ao mislio sam na panadjir, tj vasar i to bas u ljubljenom Sabcu, na kom sam bio par puta i toliko sam se odusevio gomilom pijane stoke koje se skupila na blatnjavoj njivi da se pokazuje pred selom da nemam reci. Tako da o gajenju bilo cega ili podvodjenju svih koji nisu iz Beograd pod ratare nisam rekao ni reci. Jbg brkam turski.

Ti si prvi poceo sa generalizacijom i "selo moje lepse od Pariza" mentalitetom pa sam hteo da ti udarim kontru pa da vidis ti kako nije lepo kad nekog prozivas da je besposlicar a on ti odgovori da si neobrazovana seljacina.

Proputovao sam Srbiju uzduz i popreko vise puta i znam da nigde ne cvetaju ruze i zato me i nervira tvoj provincijalski inat, kako ste vi bolji od Beograda a da vas Beogradjani ne sisaju bili bi jos bolji.

Levčanin
5.5.2011, 20:55
hahha evo počinjete... e zato je Tesla zapalio preko grane, dok se ovde raspravlja čiji je veći stalno on čovek otišao negde gde se o nauci raspravlja... doduše i tamo se dosta razočarao al to je neka druga tema...

kuureee
5.5.2011, 21:00
I ja sam video u Bg gomilu pedera i narkomana.Pa sta sad.
Rekao sam sve to i ista tako sam rekao da ima vrednih i sposobnih ljudi i da se nadam da je to vecina.I isto tako sam rekao za clnove foruma iz Bg ne smatram i nesvrstavam u kompleksirane beogradjane ,bar za one koje sam upoznao preko foruma kao i njihove stavove i video sam da se uglavnom bave ozbiljnim poslovima.

A ti sto si se osetio prozvanim u onu grupu foliranta ,parazita i *****tora to je tvoja stvar.

Ja se nisam naso prozvanim za pijanu stoku u blatu jer tu ne pripadam.
Isto takve pijane stoke u blatu ima i svakom gradu izmedju ostalog i u BG.

A sve to tako mislim zato sto bar jedanom sedmicno sam u Bg i svakvih sam debila video.

Moje misljenje je takvo zato sto sam siguran da prvo Beograd mora da se namiri pa sve ostalo iz razloga sto je to glavn grad ,a glavni grad kada je podmiren onda za vlast nema problema.To se radi po svaku cenu pa makar i otkidali ostala mesta.

Jos jednom ponavlajm ,naravno da nemisli da su sve u bg. lelemudi ,ali ima ih dosat i zive na racun drugih.

I veruj mi da u odnosu na stanovnistvo u Sapcu se mnogo vise gradi i zida nego u bilo kom drugom mestu.Budzet ima najveci ubedljivo od drugih mesta.
I izuzetnom brizinom sve se gradi.Posle 5. oktobra prvo je Sabac poceo da se gradi pa posle tek BG.
Jbg Dule brada je iz Sapca :kreza:

Levčanin
5.5.2011, 21:28
sad kad bi ja još znao ko je Dule Brada hm...

Raspravka po pitanju (de)centralizacije vam je suvišna... Uzroci toga nisu u prošlim decenijama već su formirani u mentalitetu našeg naroda još vekovima pre u vremena Vizantije i Turske okupacije i tu bi trenutno mogla biti samo pomoć reda hirurgije... a na Balkanu hirurgija nije omiljena, nismo mi Švabe pa da ćutimo i gutamo kako vlast kaže i da radimo. Vidi samo Grke kako su se sada uzjogunili , ništa im ne valja, e takvi smo i mi... :aplauz:

Priča o Bgdzaciji je samo jedan sociološki fenomen i jeftina tema za političare. Pa Dinkić je evo i posle 12 godina ponovo pominje zarad da pređe sledeće izbore a pamtim kad je to isto pričao na TV još 1998 kao asistent... i čovek sad isto priča a na vlasti je proteklih 10 godina... Beograđanin.
A ovi političari iz unutrašnjosti samo pokupuju stanove u BG pošalju decu na studije i lepo malo rade kao u BG a za vikend u auto pa nazad na selo s obezbeđenjem... I to svi rade već 20 godina. Muzu i nas u unutrašnjosti i ove u Beogradu. Samo u BG veći profit i manje je providno pa uzimaju koliko stignu. A vi se samo raspravljate :D i raspravljate...

Što se mene tiče ja bi isto ko političari hahah volim svoje selo al nije loše malo ni po Beogradu :to_care: nisu oni glupi znaju šta je dobro.. Aj u zdravlje:odoK:

kuureee
5.5.2011, 21:32
sad kad bi ja još znao ko je Dule Brada hm...



Dule brada (http://www.srbijanet.rs/images/stories/vesti-srbija/slike1/slike/dusan-petrovic-498.jpg) :kreza:

JohnnyNT
5.5.2011, 21:56
Nije ni čudo što su zadnjih 65 godina budale na vlasti kad vidiš koliko je "raja" glupa.Bgd je sticajem istorijskih i mnogih drugih okolnosti najveći grad na ovim prostorima i logično je da će se ljudi danas sve više i više slivati u njega.Zbog toga je i administrativni centar i naravno da će lopovi iz njega raditi na štetu ostatka Srbije.

Nije narod tu ništa kriv, osim što su glupi pa dozvoljavaju da ih zavade.Da smo malo pametniji, visila bi na vešalima sva bagra od '45 pa na ovamo.

A vidim i gov**ma iz regiona odgovara Bg pa dolaze u njega.Primeri ličnosti iz javnog života (jadan li je...): neuspeli abortus poznatiji kao Boki13, Joška Broz, Severina, kojekakve voditeljke i ostatak cirkusa.Kao da nam nije dovoljno domaćih pevaljki i kriminalaca.
One pedere, i domaće i iz regiona da ne pominjem.

Inače, nije loša ideja za toranj :D

Levčanin
5.5.2011, 23:35
Nisam znao da ga zovu Dule brada hahaha... blago DS što je još tu...

Ma BG je metropola , uvek bio i ostao... ali se sakupilo mnogo pomenutog šljama tu i to sve prosto bode oči i normalno ako se ta praksa nastavi upropastiće ga... Inače je najbolji grad na Balkanu sigurno. Ni je dna prestonica ne može da mu pljune ni pod prozor... Samo upropastiće ga spodobe.

A što se tiče nas sa 'sela' BG ne bi ni bilo da nije bilo tih seoskih udarnika koji su posle 2 sv rata za jednu udarničku značku ceo Novi Beograd podigli iz močvare u svetlost dana ... Mnogi su se tu naselili i istali proteklih decenija... autohtonih Beograđana zapravo vrlo malo i ima :confused: svakom je asfalt i beton miliji od kaldrme i blata :D balkanski sindrom urbanizacije , dok na zapadu većina ljudi beži u provinciju u prirodu i mir mi se guramo ka zagušljivim neboderima drage nam metropole sanjajući neki novi toranj u čast naše srpske genijalnosti i jedinstvenosti naše nebeske rase... :a_whistli

A toranj obavezno da se diže tu nema zezancije samo nam tornjevi fale ;) sve nam je ostalo potaman...

Mr.Eco
6.5.2011, 1:36
To je istina da na zapadu svi žele da odu u provinciju u prirodu, imam neke prijatelje u nemačkoj i kažu samo bogati mogu da priušte sebi kuću na selu... nekretnine na selu se tamo sada mnogo cene... kod nas je sve naopako :D

Levčanin
6.5.2011, 1:46
Ja pričam i pričam ali avaj, samo zidovi slušaju pomno :D
Nećemo mi skoro u Evropu na ovakav način sa 'koferčetom' i kompanijom, daleko su Euro standardi... pametan je bio Tesla, još pre 100 godina...

Dekip
6.5.2011, 8:39
@Опортунисти

Живим недалеко од Београда и када су срушили Авалски Торањ, много ми је то тешко пало. Саму Авалу од моје куће не видим, али се врх торња видео. Јутро после рушења ми је стварно тешко пало, јер, поглед кроз прозор више није био исти.
Јутрос је било лепо попити јутарњу кафу уз поглед на торањ.

Не желим да повлачим неку паралелу, али мислим да овом граду фале "светска чуда". Поготово што можемо на неки начин да својатамо и Теслу и све у вези њега.
Чиме га изградити? А чиме и Авалски. Мало донације, мало буџет, мало креда... Зар мислите да се то временом неће вратити?
И да, не треба да буде висок 500м, али не треба ни да се сагнемо да би га видели. Треба да буде на таквом месту и толико висок да боде очи сваком. И странцу и нашима... попут оних који себе називају полним органом.;)

todos
6.5.2011, 9:16
Ја нешто ни не знам да је ишта времена провео у Србији.:confused:

Da, a kome je ostavio svoje radove?! Beogradu i Srbiji! Zašto?

Dekip
6.5.2011, 21:16
Па то нема везе са мојим постом, слажеш ли се?

Чињеница је да је саосећао са нама у време ратова, поготово првог... Али, он је првенствено (нажалост) био американац.
Мислим да никада није био овде, исправите ме ако грешим.


И да, а шта је он то нама оставио? Струју? Бежични пренос енергије? "Нећете да ме преварите. Колики је мој део?"
Ја колико знам, његови изуми су за добробит човечанства?

water wizard
6.5.2011, 22:37
Bolje pitaj kolko će to da te košta :kreza:

Auror
8.5.2011, 2:10
A sta ako ga naprave,pa dodje narod da se slika pored kao ispred tornja u pizi...

http://vukajlija.com/var/products/posters/201105/106450/evo-vam-svima-vama.jpg?1304811462

Juraj
8.5.2011, 3:30
Tesla je bio čisti primjer amerikanca europskih korjena kojega danas svi svojataju riječima, dok djelima nitko ništa ne radi. Mi ga svojatamo kao rođen u RH, a njegovo rodno mjesto (po kojem sam imao čast da hodam) više izgleda kao jeftina šprdnja, nego muzej najvećega uma naše vrste, vi ga svojatate jer je po rođenju Srbin, a nikada nije proveo ni dana u Srbiji, dapače bio je ismijan na prostoru čitave Europe. Dizanje čudovišta od 50 metara koje će pojesti resurse koje ionako ne posjedujete, i ovdje svi pjevaju o 700k nezaposlenih i milijun ljudi ispod granice siromaštva je po meni bacanje novca, kao i ona naša retardacija o pelješkome mostu. Kuzma mi je iritantan, posebno radi toga jer u članku sam ne zna na koga bi se okomio pa pljucka po svima ne dajući konkretno ništa.
@todos A kada ih je ostavio Srbiji, da se ta država nije možda zvala Jugoslavija? Svi crteži koji su nešto vrijedili to je ostalo u USA.

Levčanin
8.5.2011, 6:30
^ Koliko ja znam otac mu je bio pravoslavni sveštenik i Krajišnik tako da tu svojatanja nema, Srbin je i to je lako ukapirati.

Ono što je bitno je da je Tesla razmišljao globalno, Evropski, radio je u sticao znanje po svetu tamo gde je to moglo... i žalio je što je u njegovoj domovini rat, naravno i što ne može da stvara i radi u Jugi.

A Kuzma uvek piše takve textove, nemoj da te to čudi... Možda je samo hteo da kaže na vreme da treba podići toranj u Srbiji pre nego li se to dogodi u Hrvatskoj :D šalim se.
npr to bi moglo tamo u kraju gde je on rođen u zavičaju, ali mislim da je to preterani zalogaj za današnje Hrvatsko rukovodstvo... Dotle bi smo se mi ovde u Srbiji svađali gde naći sredstva i gde ga podići... u međuvremenu bi verovatno nikao neki veliki toranj u USA a da toga mi nismo ni svesni, ni vi... Tipična Balkanska situacija ;)

todos
8.5.2011, 9:11
@Juraj
Postoji muzej u Beogradu Nikola Tesla. Glavna atrakcija za sve turiste sveta posle Kalemegdana. Naročito se ističu oni koji idu rečnim brodovima.
Da, Nikola Tesla je bio humani čovek koji je patio za svojom domovinom, mislim Srbijom i dešavanjima u I sv. ratu i hteo je da napravi odbrambeni štit koji današnji naučnici samo u teoriji razumeju kako bi funkcinisao. Postoji mogućnost da HARP funkcioniše jednim delom na osnovu Teslinih istraživanja.

Juraj
8.5.2011, 12:54
@Juraj
Postoji muzej u Beogradu Nikola Tesla. Glavna atrakcija za sve turiste sveta posle Kalemegdana. Naročito se ističu oni koji idu rečnim brodovima.

Bio sam u njemu, što je tu toliko impresivno? Mene je muka bila koliko se to moglo bolje uraditi, iskoristiti. A ako ćeš otić već u Bg, ići ćeš prvo iskustiti noćni život, a ne muzej ;)^ Koliko ja znam otac mu je bio pravoslavni sveštenik i Krajišnik tako da tu svojatanja nema, Srbin je i to je lako ukapirati.

Tko kaže da nije Srbin, ali kao što je sam izjavio, zna se koja mu je država domovina ;)

federer
8.5.2011, 15:18
''...lets fejs it, u Srbiji je proveo 17 minuta, dok je putovao vozom or something''. Ova rečenica je objasnila.

Sun Tzu
8.5.2011, 15:22
zna se koja mu je država domovina ;)
Pa ako gledamo u kojoj državi se rodio, onda je to Austrougarska. :D

cope05
8.5.2011, 16:18
''...lets fejs it, u Srbiji je proveo 17 minuta, dok je putovao vozom or something''. Ova rečenica je objasnila.

"Ako budem imao sreće da ostvarim samo neke od svojih ideja, biće to dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi da je to delo jednog Srbina." N. Tesla

Mislim da je ovo sasvim dovoljno o tome koje nacionalnosti je bio dotični.

oluja
8.5.2011, 17:46
Dosta o DNK NK... vratimo se na temu. Treba li nama takav toranj kao simbol Beograda? Kako bi tebalo da izglada/funkcionise?

Spawn BG
8.5.2011, 18:16
Ja mislim da nam trenutno ne treba, bar dok ne sredimo neke osnovne stvari u državi (mada, kako napredujemo, neće ga ni biti u tom slučaju).

LoneWolf
8.5.2011, 18:32
Dosta o DNK NK... vratimo se na temu. Treba li nama takav toranj kao simbol Beograda? Kako bi tebalo da izglada/funkcionise?

Šta će Beogradu toranj kao simbol grada, kad je najbolji simbol grada onaj grafit pored stanice milicije na ulazu u grad s autoputa (ne znam koje je to naselje ali imam fotku grafita) koji kaže GDE SU NAŠE PARE.

To je pravi reprezentativni uzorak i turistička atrakcija, činjenično stanje i realnost.

todos
8.5.2011, 19:30
Nemamo bre leba da jedemo a pričamo o nekakvim tornjevima i čudesima. Analizirajte misao našeg ministra za obrazovanje koji hvali našu nauku pa će vam sve biti jasno.

player1
8.5.2011, 19:50
Imam za leba, ocu toranj. :D

Dekip
8.5.2011, 20:49
dosta o dnk nk... Vratimo se na temu. treba li nama takav toranj kao simbol beograda? kako bi tebalo da izglada/funkcionise?
Треба!

Miki1987
8.5.2011, 21:53
Нек га накалеме на ону грдосију што се гради преко аде :d

horrorbiske
8.5.2011, 22:10
Čitao sam članak(kolumnu) i ne vidim zbog čega je Tesla i njegov hipotetički toranj tema teksta koji je posvećen gejmerskoj tematici("Ja, igrač").

Čini mi se da autor nije imao ideju šta da napiše pa je odlučio da se bavi opštim stvarima koja nisu tematika njegovog teksta.

Tesla nema nikakve veze sa tematikom SK još manje sa tematikom mesečne kolumne.

O Tesli je mnogo pisano, i nerealno je da jedan novinar gejmerske orijentacije može nešto novo i pametno napisati o jednoj ovakvoj temi, a ideje o ovom ili onom simbolu Beograda treba prepustiti ozbiljnijim ljudima a ne autoru ovog teksta.

JohnnyNT
8.5.2011, 22:23
A jes' ti čit'o i prethodne Kuzmine tekstove? Jer meni se čini da nisi...

horrorbiske
8.5.2011, 22:56
A jes' ti čit'o i prethodne Kuzmine tekstove? Jer meni se čini da nisi...
Možda nekoliko tekstuljaka,ne čitam redovno, i nikada nisam pročitao nešto pametno i korisno, već sve neke gluposti.

JohnnyNT
8.5.2011, 23:04
Pa zašto onda uopšte čitaš (i ponekad)? :D

Miki1987
8.5.2011, 23:58
текстуљака :opanachke

Great_Sun_Jester
9.5.2011, 11:08
Mislim da vecini ljudi koji se protive ovakvoj ideji nedostaje vizuelizacija ovog projekta da im predoci (i nadahne) kako bi ta ideja izgledala kad bi bila konacno ostvarena. So let me elaborate in a simple manner:

Zamislite da nesto ovakvo preko dana:

http://www.openobject.org/dogfood/wp-content/uploads/2008/08/tesla-wardenclyffe.jpg

radi ovo preko noci:

http://clouddragon.files.wordpress.com/2009/12/teslarotbreakout.jpg

samo sto je X puta jace i vece. I to na visini od oko 40-50 metara. Bacajuci lightnig boltove i electro orbove svuda unaokolo i da je ceo taj "sou" vidljiv sa izuzetno velike razdaljine. Sa opcionim dzinovskim hologramima koji predstavljaju Teslu kako krade munje od Zevsa licno i pratecom muzikom zastrasujucom poput Vagnerovog opusa u izvedbi nekog simfonijskog orkestra, just for the fun of it...Mislim, ako to nije inspirisuce, ja onda stvarno ne znam sta je :cool:

I da se ja pitam stavio bih ga u miticevu rupu sred Slavije :kreza: Ako bi mogli da ga podese nekako (ili kako god vec to ide) da hvata munje za vreme thunderstormova koji se valjaju tokom godine preko Beograda mislim da bi to predstavljalo unparalleled spectacle in the world...turisticke aplikacije su prakticno beskrajne a ako se u pricu jos uvedu i tematske veceri verujem da bi vrlo brzo postao zastitni znak Beograda No.1.

http://cache.kotaku.com/assets/resources/2007/11/red_alert_tesla_coil.jpg

:kreza:

Tako da moj glas je ZA toranj. Manje hleba, vise Teslinih munja!^^

todos
9.5.2011, 11:18
Bas bi bilo dobro da imas kucu u blizini takvog tornja. Bar bi imao neverovatan pogled!

Dukes
9.5.2011, 16:11
Hmmm
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/252730/TadicBeogradu-treba-Teslin-centar-nauke

Miki1987
9.5.2011, 16:11
Па не може у центар да иде, мислим да електронски уређаји на 500мн не би радили :paranoia:
На велико ратно острво бих га ја ставио. Баш би био романтичан поглед са Калиша увече.

Great_Sun_Jester
9.5.2011, 17:15
Hmmm
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/252730/TadicBeogradu-treba-Teslin-centar-nauke

Predsednik Srbije Boris Tadić, predložio je danas tokom razgovora sa studentima Univerziteta u Beogradu i u učenicima Matematičke gimnazije da se na Slaviji sagradi Teslin toranj, koji bi bio centar nauke u zemlji i priznjanje ovom velikom naučniku.

:rofl::rofl::rofl: hahahha ko da sam znao! Vuhuhu! Goooo Toranj! :aplauz:

noisy
9.5.2011, 17:37
evo i press piše
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/160475/Tadi%C4%87+predla%C5%BEe+gradnju+Tesline+kule+u+Be ogradu.html

Mora da je istina, opet Kuzma lupa nešto i pominje neke barone. ccc

DragonSlayer
9.5.2011, 18:21
Uuuuuuuuuu, kako bi lepo stajao jedan TeslaCoil iznad BGDa .... bar300 meteri visok .... :tapsh::tapsh::tapsh::tapsh:

Levčanin
9.5.2011, 19:09
yeeeeeeeees... Izgleda da i Tadić čita Qzmu... Il obrnuto :D

Mislim da bi mogla da se uvede negde i anketa na forumu za ili protiv da lepo glasamo ko je da se toranj pravi a ko ne ? Jel može?

todos
9.5.2011, 19:41
evo i press piše
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/160475/Tadi%C4%87+predla%C5%BEe+gradnju+Tesline+kule+u+Be ogradu.html

Mora da je istina, opet Kuzma lupa nešto i pominje neke barone. ccc

**** vas beograd!

player1
9.5.2011, 19:51
Pa i najvise ima smisla da je u Beogradu. Najveci promet. ;)

Miki1987
9.5.2011, 19:51
Да Тадић није обећао можда би и било нешто од овога, сада је осуђено на пропаст... :boodala:

Great_Sun_Jester
9.5.2011, 20:17
**** vas beograd!

Lepo kaze covek. Zasto se ograniciti samo na BG? Stavimo jedan i u Nis i u Kraljevo i u Krusevac i u Parmenac - pa Tesla je valjda zasluzio da ga cela Srbija slavi. A ako to znaci po jedan Tesla Toranj u svaki grad, palanku i selo u Srbiji, tako ima i da bude! Ravnopravnost za sve! Tesla Tornjeve svuda! :kreza: :rolleyes:

water wizard
9.5.2011, 20:35
Kod nas može manji :ciao:

JohnnyNT
9.5.2011, 21:35
Ma idi, bombardovaće nas opet, misliće da pravimo susper uber smrtonosni zrak da slistimo zapadni svet :D

doctor
9.5.2011, 22:08
...Mogu zamisliti šta bi bilo da je ostao ovde i da nije zapalio preko grane.

Ili bismo bili k'o Amerika, il' bi ga neko "linčovao" jer naš narod ne voli promene. Da bih objasnio na šta mislim pročitajte "Mrtvo more" od Radoja D.

P.S. Istripovao sam se da diskusija nije otišla dalje od prve strane pa odgovaram na prastari post. Koji sam bot :)

veseliburek
9.5.2011, 22:16
Au bre, ja nisam znao da su ovi iz unutrašnjosti toliko iskompleksirani prema BG-u... :paranoia:

doctor
9.5.2011, 23:58
Verujem da se Qzma nije ograničavao samo na BG već je mislio na Srbiju i BG kao glavni grad. Ako se ograničavao - screw him :dzavo:

VojaM
10.5.2011, 0:04
**** vas beograd!
Hvala, takođe.

Ako se zrelo razmisli, stavljenje ovako nečega u Beograd ima smisla - nekakvog simboličnog. Kao, Tesla je rođen u današnjoj Hrvatskoj, smatrao se Srbinom, otac mu je bio pravoslavni sveštenik, od majke je naučio srpske narodne pesme (ako je suditi po onoj seriji sa Radetom Šerbedžijom) itd., itd. S druge strane, on sa Srbijom nema mnogo veze, sem ono malo što je boravio u Beogradu.

Dakle, ako postoji ikakva simbolička veza, postoji sa Beogradom kao glavnim gradom Srbije. Ako bi se takav spomenik (a to jeste u stvari spomenik, koliko god futuristički bio) podigao bilo gde drugde u Srbiji, ne bi imao smisla.

Da se radi o Mihajlu Pupinu, recimo, koji je rodom iz Idvora u Vojvodini, imalo bi smisla da se nekakav monumentalan spomenik njemu podigne 1. u Idvoru, kao mestu rođenja; 2. u Novom Sadu, kao glavnom gradu Vojvodine; 3. u Beogradu, kao glavnom gradu Srbije. Da li bi imalo smisla postaviti ga, recimo, u Kraljevu? Naravno da ne.

Dakle, batalite lokalpatriotizam, on ovde (a i uopšte) nema nikakvog smisla.

Miki1987
10.5.2011, 1:21
au bre, ja nisam znao da su ovi iz unutrašnjosti toliko iskompleksirani prema bg-u... :paranoia:

Можда што све трпате/трпају у БГ.

А кузма као новосађанин је нешто брзо попримио тај алави менталитет...

Sun Tzu
10.5.2011, 14:18
Можда што све трпате/трпају у БГ.
Naravno da trpaju kad se svaki političar nabio ovde. I ja bi najviše voleo da oni lepo izmeste sve skupštine i ostale kancelarije negde drugo, pa da kad gospodin pomoćnik ministra odluči da prošeta pratnju od 20 audija ne blokira meni put kroz grad nego nekom drugom.
A ostali što kukaju kako njihove pare troše Beograđani nek se zamisle, i da se sve pare slivaju kod njih u grad, koliko bi oni videli od toga, a koliko lokalni političari?
Mislite malo svojom glavom, manite se tih jeftinih fora "Mi radimo ko crnci a ceo Beograd sedi u Knezu po ceo dan i troši naše pare". Zato nam se država raspada zadnjih 100god, narod se međusobno svađa, a pravi krivci sve bogatiji.
Treba li nama takav toranj kao simbol Beograda? Kako bi tebalo da izglada/funkcionise?Bolje da puknu pare na to nego da ih pokradu. U nešto korisno ih neće uložiti, tako da bolje toranj nego nova jahta ministru nekom.
Što se tiče izgleda, zastrašujuće. :D

noisy
10.5.2011, 16:27
Evo ga ovaj odmah.
Nego, taj toranj ako ne nikne u Beogradu za mjesec dana onda ćemo ga gledati u Zagrebu.

oluja
10.5.2011, 16:41
Nego, taj toranj ako ne nikne u Beogradu za mjesec dana onda ćemo ga gledati u Zagrebu.

Hahahahaaha, a onda ce svi odjednom reci "sto ga mi nismo napravili, sramota..." :D

Aibo
10.5.2011, 17:58
Bih zauzet pa tek danas pročitah kolumnu, najbolja u par zadnjih meseci. :aplauz: Pustite, bre, puteve, provincije i nemaštinu. Nismo mi siromašni da napravimo jedan toranj, siromašni smo mnogo više. :D Ja sam rodom iz Trstenika, studiram u NS-u kao podstanar, sa smešno malo novca koji ostane meni i opet bih glasao da se uvede mesečna globa za ovakav toranj. :)

Stvarno smara ova demokratija gde svi znaju sve i svi odlučuje sve, ja sam za prvobitnu, grčku, varijantu. :to_care:

JohnnyNT
10.5.2011, 18:06
Kadk mogu da kradu onoliku lovu za pretplatu za RTS, bogami mogu i jedan *ebeni toranj da naprave.

VojaM
10.5.2011, 18:08
Evo ga ovaj odmah.
Nego, taj toranj ako ne nikne u Beogradu za mjesec dana onda ćemo ga gledati u Zagrebu.
Veruj mi da bih se strašno potresao :opanachke

Rajko92
10.5.2011, 18:22
Mislim da je ideja fantasticna, ali i tesko izvodljiva. Ja bih prvi izdvojio novac za to, iako ga imam u veoma malim kolicinama :D, ali jedino nekom uplatom na neki javni racun, ili tako nesto, na koji ce javnost uvek imati uvid i znati koliko je novca prikupljeno. A ta fora za neku mesecnu pretplatu mi se nikako ne svidja jer sam ubedjen da u tom slucaju od toga nikad ne bi bilo nista. Ne moze to u nasoj zemlji tako da se zavrsi, jer svi znamo gde bi taj novac na kraju zavrsio.

veseliburek
10.5.2011, 18:26
Можда што све трпате/трпају у БГ.

А кузма као новосађанин је нешто брзо попримио тај алави менталитет...

LOL

Mi smo izgleda neko ultimate zlo ovde... xD

Care, to se zove CENTRALIZACIJA, iako svi u medijima pričaju da hoće DECENTRALIZACIJU, šta smo mi Beograđani krivi što su političari ovde i druge bitne stvari? Neka se lepo izmeste u NS, NI ili slično, hvala, ne trebaju nam... (ili se ti lepo doseli ovde, ne brani ti niko)

Ili je to jednostavno vaš mentalitet iz unutrašnjosti...
Oh wait...

LoneWolf
10.5.2011, 18:44
Tipično klinački : iz teme o monumentalnom tornju pojavilo se par "vorkraftaša" koji u svemu ovome vide "spomenik koji će bit' isti k'o u Fallout New Vegas,znaš onaj toranj kad se prođe camp compound" ( :boodala: ), lokalpatriota koje ne žele da ga vide u Beogradu nego u Donjoj Žitorađi ili nekoj drugoj opštini koja ima između 20 i 5000 stanovnika što piju pivo pred zadrugom ( :boodala: ), i naravno futurista koji "žele da vide thunderboltove, skylight-thundere" i zaboravljaju da i mi imamo u svom jeziku riječi kao što su "munje, gromovi, energetski zraci" ( :boodala: ).

'Aj sad pragmatički : zašto se dosad toga nisu sjetili Hrvati iz Like kad je Tesla iz Smiljana?
Ili još bolje, logički : zašto to dosad nisu uradili Amerikanci koji imaju dovoljno para da 100 puta kupe čitav Balkan i da im ostane kusur za džuboks i špice? A oni mu pokrali tonu izuma i držali ga tamo, zar ne?

Vi koji mislite da je to lako izvodljivo, grdno se varate.
Da je tako, svaki grad u Francuskoj bi imao Ajfelov toranj, svaka zabit u Americi bi imala po jedan Kip slobode, svako selo u Egiptu bi imalo po piramidu.

Jedno je IMATI nešto i truditi se da se to očuva, a druga stvar je ako nešto pokušavate proizvesti VJEŠTAČKI, nametnuti kao suštinski potrebno i neophodno - poturanje pod nos jednog ovakvog tornja narodu koji nema hljeba da jede je malo licemjerno, zar ne?

Istoriografski : šta mislite, šta bi Tesla više volio, da njegov narod 100 godina bulji u njegov toranj i da tokom tih 100 godina nema šta jesti, ili da se privreda oporavi pa da za 10, 20, 50 ili 100 godina "niknu" dva, tri, pa i više ovakvih tornjeva? :dedica:

JohnnyNT
10.5.2011, 18:53
^ Pfffffff, buljimo u političare i kriminalce već 20 godina i nemamo šta da jedemo, zar nije bolje da buljimo u toranj 100(0) godina, on nam bar neće zavlačiti ruku u džep i smejati nam se u lice dok to radi :cool:

LoneWolf
10.5.2011, 18:58
^ Sam si sebi dozvolio da buljiš u kriminalce, a institucije ne mogu da počnu s borbom dok to ne počnu pojedinci. I ne žele da se bore jer su po institucijama većinom lopovi - puna ti je policija kriminalaca i vice versa.
Narod se plaši da se aktivira i promjeni nešto, ali se bojim da ću otići previše u širinu i "bombardovati" temu svojim stavom prema Balkanu generalno.

Hoće li tornja biti ili ne, to ne zavisi od mene.
Volio bih vidjeti nešto takvo, ali ne iz istih razloga kao ovi klinci "vorkraftaši" nego iz razloga očuvanja Tesle i njegovog lika i djela otjelotvorenog u jednom takvom monumentalnom zdanju.

Ako to narod želi, može ga podići golim rukama i dobrom radnom akcijom.
Stariji forumaši će znati o čemu govorim, a vi mlađi guglajte.
Kad su Japanci napravili autoput za 6. dana - možete i vi jedan toranj.
Samo ako hoćete.

Ako budete čekali na Tadića i ekipu koja je navikla na davanje izjava tipa "obećavamo da će vam biti bolje" i "izvinite, nećemo više nikad" - onda ste gluplji od njih samih : prvo što im vjerujete, i drugo - što ne preduzimate ništa da ih zaustavite. :ciao:

Markonije
10.5.2011, 19:06
Jao koje rasprave :facepalm ,kako vam vise nije muka od razglabanja na temu proslosti,bilo je kako su drugi hteli, kao i uvek sto je i sto ce uvek i zauvek i 'zanavjek' biti

Ja sam za toranj ali pravi Tesla Coil koji automatski przi trolove do 20 km udaljenosti i zveknuti ga u centar beograda,ja sam na periferiji tako da bi bio van dometa :D

todos
10.5.2011, 21:09
Znate u čemu je problem? Kukali ste na sva zvona kad je srušen avalski toranj, drugi je na silu izgrađen. Da li je nas iz Moravičkog okruga neko pitao kako je nama što je pala antena i to kakva na Ovčaru?! Za utehu su nam poboli neku pritku koju su okitili ko jelčicu za Novu Godinu i misle da je to to. Nisam ja bukvalno protiv bg i takvih monumentalnih stvari ali brate preteraste ga načisto. Samo pogledajte šta pravite od običnog mosta preko Save! Zar taj most nije trebao da bude samo most i to običan koji bi rasteretio saobraćaj u gradu koji je u kolapsu?!

Great_Sun_Jester
10.5.2011, 21:43
Tipično klinački : iz teme o monumentalnom tornju pojavilo se par "vorkraftaša" koji u svemu ovome vide "spomenik koji će bit' isti k'o u Fallout New Vegas,znaš onaj toranj kad se prođe camp compound" ( :boodala: )

Slazem se.

lokalpatriota koje ne žele da ga vide u Beogradu nego u Donjoj Žitorađi ili nekoj drugoj opštini koja ima između 20 i 5000 stanovnika što piju pivo pred zadrugom ( :boodala: )

Delimicno se slazem jer ne mirisem preterano lokalpatriotizam.

i naravno futurista koji "žele da vide thunderboltove, skylight-thundere" i zaboravljaju da i mi imamo u svom jeziku riječi kao što su "munje, gromovi, energetski zraci" ( :boodala: ).

Ovde mislim da gresis. Futuristi su ujedno i vizionari drustva a ako ce jedan takav "spektakl" kakav su igra i ples gigantskih Teslinih munja (pazite da ne procitate pogresno :D) doprineti da budemo makar malo nadahnutiji i pomoci nam da se odvojimo od sivila i lose atmosfere koja nas sve svakodnevno pritiska onda stvarno ne vidim u cemu je problem. Bez inspiracije, maste i ljudi koji sanjaju malo sta u zivotu ima smisla...A gramanacizma necu da se dodirujem. U vreme kada je Napoleon drmao Evropu svi su sarali francuski kroz svoj jezik (sta mislis odakle nam pardon?) pa sto bi sad bilo drugacije kad jedna engleska kolonija drzi primat u svetu? To ne podrazumeva da je neko nepismen, alergican na sinonime ili da ne voli svoj jezik :a_bleh:

'Aj sad pragmatički : zašto se dosad toga nisu sjetili Hrvati iz Like kad je Tesla iz Smiljana?
Ili još bolje, logički : zašto to dosad nisu uradili Amerikanci koji imaju dovoljno para da 100 puta kupe čitav Balkan i da im ostane kusur za džuboks i špice? A oni mu pokrali tonu izuma i držali ga tamo, zar ne?

Zato sto je prva svrha Tesla Tornja (iliti Wardenclyffe Tower-a (http://en.wikipedia.org/wiki/Wardenclyffe_Tower)) bila prakticna (bezzicna telekomunikacija) i napustena je onomad upravo iz prakticnih razloga a ovo je prvi put da cujem da postoji ideja da se ta gradjevina, kao prepoznatljivo Teslino zavestanje iskoristi u svrhu turisticke atrakcije, promovisanja nauke i ostvarivanja dugovecne i opipljive veze ljudi sa ovih prostora sa cuvenim (svetskim) naucnikom, a sve zarad toga da on ne padne u zaborav i bude zauvek izgubljen (za nas). Sta mislis koliko je amerikanaca svesno Tesle kao naucnika (posebno danas) i jos bolje koliko ih je ustvari briga za njega? Nema to toliko veze sa novcem koliko sa identifikacijom...ipak je on Nikola a ne Nicholas i Balkanac a ne Teksasanin ;)

Vi koji mislite da je to lako izvodljivo, grdno se varate.
Da je tako, svaki grad u Francuskoj bi imao Ajfelov toranj, svaka zabit u Americi bi imala po jedan Kip slobode, svako selo u Egiptu bi imalo po piramidu.

Ako su u stanju da podignu onu grdosiju od tornja i mosta preko ade ne vidim zasto bi bilo toliko tesko podici objekat koji nije ni priblizno zahtevan, laksi za odrzavanje i jos je isplativ kao i svaki drugi prepoznatljivi landmark. Investicija koja ce sama sebe isplatiti i poceti da generise novac u dogledno vreme i pozitivnu reputaciju u svetu za mesto/region u kome se nalazi je definitivno vredna izgradnje. A i ideja je da bude samo u Beogradu a ne svuda po Srbiji jer ni Francuska nema 150 Ajfelovih kula. Keopsova piramida je svojstven Egiptu, zasto onda Teslin Toranj ne bi bio svojstven nama? :)

Jedno je IMATI nešto i truditi se da se to očuva, a druga stvar je ako nešto pokušavate proizvesti VJEŠTAČKI, nametnuti kao suštinski potrebno i neophodno - poturanje pod nos jednog ovakvog tornja narodu koji nema hljeba da jede je malo licemjerno, zar ne?

Mislim da te ne razumem najbolje, kako mislis vestacki? Nije to sustinski potrebno ali bi bilo izuzetno lepo ako bi takav projekat bio ostvaren. A ako bi sam projekat kao konacni rezultat imao novac koji se moze iskoristiti da se pomogne drugima i jos vise mladih zainteresovanih za nauku zar to nije vredno samo po sebi?

Istoriografski : šta mislite, šta bi Tesla više volio, da njegov narod 100 godina bulji u njegov toranj i da tokom tih 100 godina nema šta jesti, ili da se privreda oporavi pa da za 10, 20, 50 ili 100 godina "niknu" dva, tri, pa i više ovakvih tornjeva? :dedica:

Ne znam sta bi Tesla voleo ali verujem da bi bio ponosan ako bi jedan ovakav projekat ucinio da se vise ulaze u nauku (jer pored tornja se pominje i izgradnja naucnog centra&laboratorija), da poboljsa saradnju mladih umova iz regiona (ne samo iz Srbije!) i da ljudi svih uzrasta konacno dobiju jedan uzor od 50 metara visine koji ce ih konstantno podsecati na koje i kakve vrednosti treba da se ugledaju i da sem estrade i politike postoje i drugi nacini da se neko ostvari u zivotu i postane "popularan" ;)

Ako bi to bio konacni rezultat, neka ga naprave bilo gde, ma i na Prokletijama, ja se ne bih zalio^^

water wizard
10.5.2011, 22:00
ma neće oni da prave pravi Tesla Coil, nego samo da liči i imaće light šou... tako da mislim da neće biti munja i ostalih čuda :p

Sarmatian
11.5.2011, 14:15
Imamo, verovao ti li ne. 20tak rimskih imperatora se rodilo ovde, to je potencijalni resurs. Samo Konstantin koji je prihvatio hriscanstvo za zvanicnu veru se moze iskoristiti do neslucenih razmera. Neki italijanski strucnjaci za turizam su nam otvoreno pricali kako bi samo zbog toga napravili novu destinaciju u Nisu (gde se Konstantin rodio) koju bi posecivao skoro isti broj ljudi kao Vatikan ili Meku, ali mi smo glupi do bola i ne znamo to da iskoristimo.

Ma kako da ne - Vidite, Konstantin se rodio ispod ove sljive tu. A jel uradio on nesto ovde? Pa nije... A jel ziveo tu bar dugo vremena? Pa nije... Mozda je ostao bar kakav trag njegove vladavine? Pa nije ni to...

To sto se Konstantin rodio u Nisu mozes da okacis macku o rep.

To je samo jedan od antropoloskih resursa, a imamo ih koliko hoces. Sam Beograd je proglasen za grad sa najboljom zabavom u Times-u, city break turizam moze biti ogroman nacin zarade. Da ne pricamo o prirodnim resursima, u Srbiji svega ima, od banja, kanjona, planina, sve se to moze iskoristiti. Zasto su Karlove Vari bolje od Sijarinske banje kad i ova ima gejzir, koji se retko srece u Evropi? Da ne spominjem Dunav gde kruzeri samo protutnje kroz Srbiju zato sto nemamo normalnu luku niti pumpe gde bi mogli da pristanu stranci.

Kanjoni, planine??? Zao mi je da te razocaram ali planina ima na jos mnogo mesta. Alpi su na par stotina kilometara odavde.

Poredis Karlove Vari, najpoznatiju banju na svetu, izgradjenu u XIV veku, koju je podigao jedan od najcuvenijih evropskih kraljeva/careva, nalazi se u gusto naseljenom delu evrope, ima odlicnu infrastrukturu, prelep arhitektonski izgled, skoro 700 godina tradicije, gde je dolazilo svo evropsko plemstvo i poznate licnosti (Gete je bio 13 puta, ruski car Petar Veliki dva puta) sa... cime??? Sijarinskom Banjom??? Par stotina stanovnika, propalim putevima i dva raspadnuta objekta za smestaj?

Poredis ovo (http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.srbija-banje.com/images/galerije/26763732.jpg&imgrefurl=http://motorhelmets.com/htm-resources/hjc-helmets/sijarinska-banja&h=480&w=640&sz=86&tbnid=i96Gt3Ur9oSPxM:&tbnh=103&tbnw=137&prev=/search%3Fq%3Dsijarinska%2Bbanja%26tbm%3Disch%26tbo %3Du&zoom=1&q=sijarinska+banja&hl=en&usg=__Tsy5F3k8DdiSfRAyYIuH7E7CQ4o=&sa=X&ei=6nrKTefCKsuLswbT5bXMAw&sqi=2&ved=0CCsQ9QEwBQ) sa ovim (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/2007-KarlovyVary-053-wide.jpg)???

Turizam je u Srbiji poslednja rupa na svirali zato sto vlada misljenje da od turizma nema leba sto uopste nije istina, treba samo zagrebati po povrsini i videti da je ova zemlja prebogata resursima koji cekaju da budu iskorisceni. Ja ne kazem da treba samo turizam razvijati, samo kazem da se turizam mora posmatrati kao podjednako vazna grana kao poljoprivreda ili industrija.

I za kraj, ovaj pasus. Fali samo Kardeljov potpis. Od turizma, kao masovnog turizma u Srbiji nema nista niti ce biti. Ono sto mozemo da imamo jesu tranzitni i manifestacioni turizam, da budemo zadovoljni ako izvucemo prosek od tri nocenja po turisti, a i to je mnogo. Beograd moze da privuce nesto malo turista, Novi Sad moze da privuce samo kad su Exit i sajam, mozda da se izvuce po jedno nocenje od ovih sto krstare Dunavom i to u Beogradu - u Novom Sadu mogu eventualno kafu da popiju. U ostatak Srbije turisti mogu samo da zalutaju.

O cenama da ne govorimo - Nocenje sa doruckom u Pekingu u hotelu sa 5* kosta oko 85 evra. U Beogradu nocenje sa doruckom u hotelu sa 2* kosta 32 evra...

I to ti kazem kao dipl. turizmolog...

LoneWolf
11.5.2011, 14:38
@Great_Sun_Jester ( čitav post se ne odnosi isključivo na tebe, nego te navedoh kao osobu kojoj djelimično odgovaram na postavljena pitanja, prim. aut. )

Što se tiče turizma, diplomirani turizmolog je iznio podatke u vezi s tim, pa ne bih da komentarišem turističku ponudu Beograda jer nisam kompetentan.

Što se tiče svake druge namjene tornja, od naučne svrhe do saradnje mladih ljudi, ja to USLOVNO podržavam i bilo bi mi drago da ovaj toranj i ideja o njemu zaživi, ALI PONAVLJAM :

- nije u redu praviti takav toranj zarad ostvarenja nečijih dnevnopolitičkih ciljeva

- nije u redu praviti toranj narodnim parama koje se mogu iskoristiti da se poboljšaju uslovi starima, bolesnima, studentima, đacima, trudnicama, socijalnom osiguranju i da se tim parama pokrpe mnoge rupe koje postoje

- nije u redu biti dvolični lažni moralista pa teoretisati o važnosti Tesle i njegovog lika i djela za narod Balkana i cijele planete pa time opravdavati trošenje višemilionskih sredstava na ovakav projekat (NE izražavam svoje nepoštovanje za Teslu, tog čovjeka i njegov rad cijenim i poštujem ALI znajući lokalne "izvođače radova" samo će pokrasti pare, sfušeriti nešto i napraviti totalnu nakaradu od nečega što je Tesla zamislio kao trajno, korisno i napredno

- nije u redu biti ravnodušan prema svemu ovome i posmatrati temu usko, bazirajući se samo na toranj; u priči o turizmu pročitali smo od turizmologa da ni tu situacija uopšte nije bajna niti se napravio ikakav plan po tom pitanju : privatnici uzimaju keš u svoj džep većinom, naduvavaju cijene i sl. a toranj to može promjeniti samo na gore, pogotovo ako se država dosjeti pa ga izgradi u "prvoj parkirnoj zoni" pa počne da naplaćuje porez na gledanje u munje, porez na disanje blizu tornja, naknadu za spomenike prvog reda i slične neopravdane gluposti...

Dakle, mislim da situaciju treba sagledati iz svih mogućih uglova pa tek onda se odlučiti na jedan ovakav korak.
S jedne strane, uzeti pare od naroda nije u redu a s druge strane mnogo je ratnih profitera, kriminalaca i mafijaša od kojih bi se mogle uzeti pare za sto ovakvih tornjeva da je država pod dobrim vođstvom.

P.S. Od države koja jednu običnu pjevaljku Cecu stavlja SAMO u kućni pritvor zbog višemilionske prevare vi očekujete da poštuje, cijeni i ulaže u Teslu - neko je negdje "prespojio na masu"...da je Tesla bio turbofolker bolje bi prošao kod ovakvog naroda.

todos
11.5.2011, 14:59
@LoneWolf
Dakle i ti si za jeftiniju varijantu. Da se napravi toranj na Ovčaru, eventualno Jastrebcu ili Crnom vrhu.
.................................................. .................................................. ......................... Hvala!
todos

Aibo
11.5.2011, 15:05
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/253029/Kako-bi-Teslin-toranj-izgledao-na-Slaviji

Al' je ružan ovaj grafički prikaz tornja, a i mali. Nadam se da ovo nema nikakve veze sa realnošću, jer il' nek ga prave ljudski il' da ga ne prave uopšte. :D

LoneWolf
11.5.2011, 15:13
@todos

Ne nužno za jeftiniju varijantu, samo da ne bude od narodnih para, jer ne vrijedi otkidati hljeb nekome od usta za toranj, bez obzira da li je smješten u centru BG-a ili u Donjoj Žitorađi.

Kad uzmu par stotina miliona evra što su mafijaši pokrali, onda nek' naprave i tornjeve, i spejs-šatlove, i lansirne rampe. Samo da ne uzimaju pare od siromašnih, starih, bolesnih, studenata, đaka, samohranih majki i ostalih ugroženih koji čine dobrih 90% stanovništva.
Ne samo u Srbiji.

Sarmatian
11.5.2011, 16:26
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/253029/Kako-bi-Teslin-toranj-izgledao-na-Slaviji

Al' je ružan ovaj grafički prikaz tornja, a i mali. Nadam se da ovo nema nikakve veze sa realnošću, jer il' nek ga prave ljudski il' da ga ne prave uopšte. :D

Ovo bi bilo katastrofa. U najboljem slucaju bi ljudi mogli da ga vide iz busa. Ako vec pravis turisticku atrakciju, napravi je da mogu da pridju ljudi, da stanu automobili i autobusi.

Napravis vece, da moze gore da stane restoran ili bar kafic.

Miki1987
11.5.2011, 16:50
LOL

Mi smo izgleda neko ultimate zlo ovde... xD

Care, to se zove CENTRALIZACIJA, iako svi u medijima pričaju da hoće DECENTRALIZACIJU, šta smo mi Beograđani krivi što su političari ovde i druge bitne stvari? Neka se lepo izmeste u NS, NI ili slično, hvala, ne trebaju nam... (ili se ti lepo doseli ovde, ne brani ti niko)

Ili je to jednostavno vaš mentalitet iz unutrašnjosti...
Oh wait...

Па ко је рекао да су београђани криви?

Него видим да се лактају за торањ, како треба у бг итд па реко докле више све у Бг :confused:

Sarmatian
11.5.2011, 17:44
Па ко је рекао да су београђани криви?

Него видим да се лактају за торањ, како треба у бг итд па реко докле више све у Бг :confused:

Pa i treba da bude u BG. Jedini grad u Srbiji sa koliko-toliko ozbiljnim turistickim potencijalom. Izgradis toranj u Paracinu i gledas kako propada.

Da dodamo da je i Teslin muzej u Beogradu...

Alan
11.5.2011, 18:15
Mislim da uopšte nismo ni svjesni ko je Nikola Tesla i kakav će uticaj imati na razvoj i unapređenje cjelokupnog čovječanstva, tokom ovog milenijuma.

Nešto najbolje što sam ikada pogledao:

http://www.youtube.com/watch?v=GGbsAK48cKU

Studio B, emisija Agape. Gost Velimir Abramović, najbolji poznavalac lika i djela Nikole Tesle, doktor filosofije, redovni profesor na nekoliko univerziteta u Evropi.

DeCoy
11.5.2011, 19:13
Evo npr. nešto ovakvo, a posle recite da ovomesečna kolumna nema veze sa igrama :kreza:

http://www.firingsquad.com/games/redalert2firstlook/images/6.jpg

Dukes
11.5.2011, 21:04
@todos

Ne nužno za jeftiniju varijantu, samo da ne bude od narodnih para, jer ne vrijedi otkidati hljeb nekome od usta za toranj, bez obzira da li je smješten u centru BG-a ili u Donjoj Žitorađi.

Kad uzmu par stotina miliona evra što su mafijaši pokrali, onda nek' naprave i tornjeve, i spejs-šatlove, i lansirne rampe. Samo da ne uzimaju pare od siromašnih, starih, bolesnih, studenata, đaka, samohranih majki i ostalih ugroženih koji čine dobrih 90% stanovništva.
Ne samo u Srbiji.

Ne želim da se uplićem u diskusiju oko tornja, ali bih ti postavio jedno, recimo, logičko pitanje:
Od koga su mafijaši pokrali pare i čije su originalno te pare?;)

Mali Mrav
11.5.2011, 21:22
Kao prvo, cela prica je krenula kako Srbija nema sta da ponudi svetu. Nisam debil pa da mislim da je kod nas sve izgradjeno, samo treba turisti da nam dodju. Ja znam da je zemlja otisla u 3 lepe i da ne moze turizam sam od sebe da pokrene zemlju u prosperitet, samo sam navodio potencijale koje zemlja ima.

Ma kako da ne - Vidite, Konstantin se rodio ispod ove sljive tu. A jel uradio on nesto ovde? Pa nije... A jel ziveo tu bar dugo vremena? Pa nije... Mozda je ostao bar kakav trag njegove vladavine? Pa nije ni to...

To sto se Konstantin rodio u Nisu mozes da okacis macku o rep.

Sto se tice Konstantina, postoji n lokacija u svetu koje zaradjuju nevidjene pare na totalno nebitnim ili cak izmisljenim likovima. To sto nista nije izgradjeno ne znaci da ne treba pokusati bilo sta. Jesi li video kucu Romea i Julije u Veroni? Znas onda i sam koliko ljudi dodje tu u toku godine. Zamisli baziranje na trzisni segment od 2 milijarde ljudi koliko ima hriscana u svetu, pa neko bi sigurno dosao u Nis da vidi sta to ima u gradu iz koga je vladar koji je prihvatio hriscanstvo. Takodje nije tacno da nista nije ostalo iz njegovog doba.


Kanjoni, planine??? Zao mi je da te razocaram ali planina ima na jos mnogo mesta. Alpi su na par stotina kilometara odavde.

A sta je recimo sa kanjonom Tare, drugi najdublji na svetu? Uvac, jedino staniste beloglavog supa na Balkanu? Ne kazem da imamo potencijala da pravimo nove Alpe ali da imamo bar nesto, imamo! Nije sve u masovnom turizmu, zasto ne bismo zaposeli neku trzisnu nisu i koristili je?

Poredis Karlove Vari, najpoznatiju banju na svetu, izgradjenu u XIV veku, koju je podigao jedan od najcuvenijih evropskih kraljeva/careva, nalazi se u gusto naseljenom delu evrope, ima odlicnu infrastrukturu, prelep arhitektonski izgled, skoro 700 godina tradicije, gde je dolazilo svo evropsko plemstvo i poznate licnosti (Gete je bio 13 puta, ruski car Petar Veliki dva puta) sa... cime??? Sijarinskom Banjom??? Par stotina stanovnika, propalim putevima i dva raspadnuta objekta za smestaj?


Moja greska je bila sto sam napisao zasto su Karlove Vari bolje od Sijarinske banje zato sto to podrazumeva ukupnu vrednost, nisam mislio na sam kvalitet i istoriju, vec iskljucivo na prirodne karakteristike (toplotu izvora, broj izvora i sl.). Tu se ne razlikuju mnogo. Naravno da su Karlove Vari jedne od najboljih banaj na svetu.


I za kraj, ovaj pasus. Fali samo Kardeljov potpis. Od turizma, kao masovnog turizma u Srbiji nema nista niti ce biti. Ono sto mozemo da imamo jesu tranzitni i manifestacioni turizam, da budemo zadovoljni ako izvucemo prosek od tri nocenja po turisti, a i to je mnogo. Beograd moze da privuce nesto malo turista, Novi Sad moze da privuce samo kad su Exit i sajam, mozda da se izvuce po jedno nocenje od ovih sto krstare Dunavom i to u Beogradu - u Novom Sadu mogu eventualno kafu da popiju. U ostatak Srbije turisti mogu samo da zalutaju.

O cenama da ne govorimo - Nocenje sa doruckom u Pekingu u hotelu sa 5* kosta oko 85 evra. U Beogradu nocenje sa doruckom u hotelu sa 2* kosta 32 evra...

I to ti kazem kao dipl. turizmolog...

Ko je uopste spominjao masovni turizam? Nisam mislio da postanemo nova Francuska po broju dolazaka, ali mislim da mozemo biti u rangu sa Madjarskom, Slovackom i slicnim kontinentalnim zemljama, naravno uz stabilnu drzavu i ostale preduslove koji treba da postoje pre nego sto uopste turizam krene da se razvija. A vise od 7-8 nocenja po osobi vise neces vidjati u Evropi, toga ce biti samo na udaljenim lokacijama.

Pretpostavljam da si zavrsio geografski u NS? Ima svakakvih dipl. turizmologa, i sam znas kakvi sve ljudi zavrsavaju taj smer, tako da hvaljenje tom diplomom ne znaci automatski da si kompetentan da o celoj turistickoj slici Srbije das profesionalno misljenje. Slazem se u vecini stvari sto si rekao, samo mi se cini da previse usko razmisljas.

Dekip
11.5.2011, 22:00
@Усамљени Вук

Хтео бих да се надовежем на Great_Sun_Jester-ов пост. Не би Ајфелов торањ био то што јесте да негде постоји још један исти/слични.

Није ми јасно зашто бежимо од ствари које нам посредно могу само помоћи.

Miki1987
11.5.2011, 23:52
Pa i treba da bude u BG. Jedini grad u Srbiji sa koliko-toliko ozbiljnim turistickim potencijalom. Izgradis toranj u Paracinu i gledas kako propada.

Da dodamo da je i Teslin muzej u Beogradu...

Ништа, онда премести Манасију, Студеницу, Петроварадин, Грачаницу, Жичу, смедеревску тврђаву, Голубац, Лепенски Вир у Бг па да објединимо туристичку понуду :confused:

JohnnyNT
12.5.2011, 0:29
Ok je ideja da ne podižu "običan" spomenik, već kao što rekoše, da to bude nešto korisno.Ovo mi je delovalo ok, ali vidim da se slabo raspravlja i pominje šta bi to u stvari "radilo".Neki lajt šou-to jeste impresivno i pomoći će razvoju turizma bla bla bla, ali nekako ne mislim da bi se suštinski razlikovalo od običnog spomenika.Nije Tesla hteo svojim izumima da impresionira raju i donese neki profit budžetu, već da konkretno pomogne.Ja nemam ideju šta bi to tačno trebalo da bude, ali osećam da ovo "hajde da napravimo džinovski šiljak i na njega da nabodemo džinovsku disko kuglu pa nek šljašti" i nije neka ultra mega giga originalna ideja.Biće to korisno na neki način, ali ipak nije to baš TO.A možda sam i ja nerealan i previše očekujem.

Sarmatian
12.5.2011, 8:35
Kao prvo, cela prica je krenula kako Srbija nema sta da ponudi svetu. Nisam debil pa da mislim da je kod nas sve izgradjeno, samo treba turisti da nam dodju. Ja znam da je zemlja otisla u 3 lepe i da ne moze turizam sam od sebe da pokrene zemlju u prosperitet, samo sam navodio potencijale koje zemlja ima.

Sto se tice Konstantina, postoji n lokacija u svetu koje zaradjuju nevidjene pare na totalno nebitnim ili cak izmisljenim likovima. To sto nista nije izgradjeno ne znaci da ne treba pokusati bilo sta. Jesi li video kucu Romea i Julije u Veroni? Znas onda i sam koliko ljudi dodje tu u toku godine. Zamisli baziranje na trzisni segment od 2 milijarde ljudi koliko ima hriscana u svetu, pa neko bi sigurno dosao u Nis da vidi sta to ima u gradu iz koga je vladar koji je prihvatio hriscanstvo. Takodje nije tacno da nista nije ostalo iz njegovog doba.

Tacno, samo Verona se nalazi u severnoj Italiji zajedno sa 62754313554 spomenika iz antickog doba, srednjeg veka, renesanse. U Nisu i okolini ima 4.5 spomenika za koje stranci nisu ni culi. Strani turista ne dolazi u Nis zbog toga.

A sta je recimo sa kanjonom Tare, drugi najdublji na svetu?

Nista, eno ga u Crnoj Gori :D

Uvac, jedino staniste beloglavog supa na Balkanu? Ne kazem da imamo potencijala da pravimo nove Alpe ali da imamo bar nesto, imamo! Nije sve u masovnom turizmu, zasto ne bismo zaposeli neku trzisnu nisu i koristili je?

Nesto imamo, ali problem je sto to nesto imaju i druge zemlje u relativnoj blizini i to mnogo bolje od nas, sa mnogo jacom infrastrukturom i suprastrukturom i nizim cenama uglavnom. Skijanje u Austriji je jeftinije nego skijanje na Kopaoniku pa ti vidi.


Pretpostavljam da si zavrsio geografski u NS? Ima svakakvih dipl. turizmologa, i sam znas kakvi sve ljudi zavrsavaju taj smer, tako da hvaljenje tom diplomom ne znaci automatski da si kompetentan da o celoj turistickoj slici Srbije das profesionalno misljenje. Slazem se u vecini stvari sto si rekao, samo mi se cini da previse usko razmisljas.

Ima svakakvih dipl. ***********. Nisam se hvalio tom diplomom vec sam to istakao da vidis da ne pricam napamet.


Ништа, онда премести Манасију, Студеницу, Петроварадин, Грачаницу, Жичу, смедеревску тврђаву, Голубац, Лепенски Вир у Бг па да објединимо туристичку понуду :confused:

Pa malo je neprakticno premestati tvrdjave :D. Sve sto si naveo je izgradjeno u potpuno druge svrhe. Kada su turisticka atrakcija gradi, gradi se tamo gde dolazi turisti. Eye of London je u tom gradu sa razlogom izgradjeno i zato ne postoji Eye of Walton-on-the-Naze.

Teslin toranj sam od sebe nece privuci turiste u Leskovac a u Beogradu bi upotpunio turisticku ponudu. Prvi ja zelim decentralizaciju Srbije, ali smislenu i pametnu a ne takmicenje u egu koja ce dovesti samo do bacanje para. Exit festival se recimo sasvim lepo uklopio u Novi Sad i petrovaradinsku tvrdjavu i verovatno bi izgubio prebacivanjem u Beograd dok turisticka atrakcija kakav bi bio Teslin toranj jednostavno mora da bude gde su turisti. Sve drugo bi bilo bacanje para.

horrorbiske
12.5.2011, 13:22
Ovde se priča o nekim tornjevima i glupim i besmislenim atrakcijama, kao da je sada 19 vek, i da će neko potrčati iz Amerike ili Evrope da vidi neki svetleći toranj u Beogradu.

Srbija jednostavno nije turistička zemlja(nema more), i to nije nešto na čemu cela zemlja može da nešto značajno profitira.

Imaju neke stvari, razne banje koje su uglavnom zapuštene, verski turizam po manastirima, seoski turizam itd, sve to može da ako se lepo sredi donosi određene prihode , ne toliko kao što turizam donosi Italiji ili Grčkoj , ali sigurno više nego sada.

Neki kičeraj od tornja se kao "atrakcija" ne uklapa u ostatak ponude, i to je u rangu spomenika Rokiju Balboi.

NastyB
12.5.2011, 22:24
Ovde se priča o nekim tornjevima i glupim i besmislenim atrakcijama, kao da je sada 19 vek, i da će neko potrčati iz Amerike ili Evrope da vidi neki svetleći toranj u Beogradu.

Prvo, STRAŠNO me je zaintrigirao Qzmin tekst. Zašto?? Upravo zato što je ovo što sam stavio kao citat UOPŠTE nije poenta. Izuzev nas Srba NIKO u svetu ne smatra Teslu srpskim naučnikom, već hrvatskim. Podići veliki, veličanstveni spomenik (za one u svetu) hrvatskom (neprijateljskom) naučniku je nešto što (njima) dokazuje veličinu jednog (našeg) naroda. Naravno, takva (dobra) ideja nema ni najmanje šanse da zaživi kod nas takvi kakvi smo. A zašto?
Pošto par ari zemljišta na Dorćolu da skupimo za spomenik Ceci sa lisicama, na račun 23424-2344242-424242 i sutra bi bilo pola miliona evra tu, ali za bilo kog zaista zaslužnog Srbina koji će "zaseniti" nesposobnjakoviće i njihove poltronske prišipetlje na vlasti...e, to nema šanse.

Uglavnom, najzad jedan "pravi" Kuzmin tekst iako nema veze sa "ja, igrač".

LoneWolf
13.5.2011, 23:11
Ne želim da se uplićem u diskusiju oko tornja, ali bih ti postavio jedno, recimo, logičko pitanje:
Od koga su mafijaši pokrali pare i čije su originalno te pare?;)

Pare su narodne kao što rekoh, stoga bi trebale samo da se "recikliraju" u bilo koju pozitivnu svrhu : izgradnju tornja, porodilišta, vrtića, škola, muzičkih škola, sportskih kapaciteta, domova za stara i nemoćna lica, za šta god da se daju bitno je da posluže NARODU a ne da se bagra vozi u BMW-ima, Audijima i slično dok narod nema šta da jede. Sve su te pare narodne, stoga trebaju biti utrošene na nešto što će biti korisno za narod, nebitno da li je to toranj, neka ustanova ili nešto treće. Šta god da se napravi, s takvima treba raskrstiti i pošteno vratiti i zadnju paru vlasnicima a ne dozvoliti da zemljom drma narko boss Darko Šarić, Lidija Ocokoljić i Ceca Ražnatović, kao ni ostala "društvena krema".
Ja nisam protiv tornja, još jednom ponavljam, samo sam protiv svega što ugrožava narod, kao i svega što ostavlja ogroman broj ljudi u siromaštvu i bez osnovnih uslova za život.

@Усамљени Вук

Хтео бих да се надовежем на Great_Sun_Jester-ов пост. Не би Ајфелов торањ био то што јесте да негде постоји још један исти/слични.

Није ми јасно зашто бежимо од ствари које нам посредно могу само помоћи.

Ne bježim ja ni od čega, ja samo vučem paralelu i upoređujem.
Ako se ide na monumentalnost tornja, napraviće se JEDAN i biće posmatran kao recimo Ajfelov toranj u Parizu : jedinstvena i neponovljiva građevina.

Ako se ide na masovnost tornjeva, onda će se napraviti STOTINE tornjeva od Beograda do Niša i svako selo će biti obasjano munjama k'o Las Vegas - time se gubi monumentalnost ali se dobija na šarenilu, a to narod voli :) :ciao:

P.S. Lična imena ljudi su pomenuta simbolično ali ipak argumentovano jer se gorepomenute osobe povezuju sa kriminalnim aktivnostima za šta postoje sudski dokazi, optužnice i vode se sudski postupci.

Gravespawn_89
13.5.2011, 23:43
Zašto ljudi poistovećuju turizam sa morem i plažama? 2/3 naše planete je voda, ljudima koji imaju "vremena" da putuju plaže i mora su jednolične destinacije za turistička putovanja. Ljudi žele drugačiju vrstu atrakcije ne samo obalu koju zapljuskuje voda, to samo kod nas kontinentalnih nacija je turizam strogo povezan sa morem.

Replika wardenclyffe tornja bi izgledala impresivno, sada lokacija bi mogla da bude impresivnija, možda na vrhu neke planinčuge recimo :P

ZoNi
16.5.2011, 14:44
Srbija jednostavno nije turistička zemlja(nema more)
To se sigurno odnosi i na Austriju, Švajcarsku, Češku? Pariz takođe nije na moru, a ni engleske obale nisu baš neki raj na Zemlji :D

@ NastyB: mislim da većina ljudi u svetu Teslu posmatra kao američkog naučnika - što je, realno, on i bio, jer je (skoro?) sve što je uradio, uradio upravo u Americi.

Što se tiče tornja... Nije loša ideja, ali ne znam koliko bi to bilo pametno sada, kad je prosečna plata u Srbiji veća samo od prosečne plate u FYRoM :( Možda bi bilo solidno rešenje da se toranj na Avali "apgrejduje", pa da mu se nakače munje - to bi se lepo videlo i iz dela Beograda, i sa autoputa, kojim prolazi gomila stranaca ;)

Dukes
16.5.2011, 16:31
Srbija jednostavno nije turistička zemlja(nema more), i to nije nešto na čemu cela zemlja može da nešto značajno profitira.


Jedna zanimljiva paralela:
"It's like a gift from above - some countries have oil and gas, others beautiful a coastline, we have Đoković," concluded the minister.
http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2011&mm=05&dd=16&nav_id=74364
:opanachke

Miki1987
16.5.2011, 17:33
Funny Jeremic as usual...

blueboyns
18.5.2011, 23:18
...sa opcionim dzinovskim hologramima koji predstavljaju teslu kako krade munje od zevsa licno....

Ваљда од Перуна, нећемо још и Грке да увлачимо у ову причу ;)

Него ја предлажем иницијативу да се паре од ТВ претплате преусмеравају на овај пројекат.

Некако би ми било много лакше да иде за Теслу него за Тијанића и осталу лоповску братију у центру за испирање мозгова и вређање здравог разума званом РТС.

Obtainer
19.5.2011, 15:31
Samo pogledajte ovo:

RG267-0N_Aw
U3s0SCERi1o&NR=1
zCKWTA5wh2E&NR=1

Ja odlazim sa vremena na vreme u Smiljan kod tetke i mogu vam reći da su Hrvati jedva progutali obnovu Tesline kuće i crkvice tamo, a kamoli da mu još nešto grade. Kad se samo sjetim onog zgarišta... uf.:mad:
Kao neko ko je nešto bliži Teslinima (oni su zapravo poreklom iz sela Raduč koje je susjedno selo selu mog oca, a i ćerka njegove sestre se udala za mog rođaka:)) ja sam definitivno za to da se ovaj toranj izgradi.
Što se lokacije tiče, mislim da je ipak najlogičnije da to bude u Beogradu, jer će tamo, ruku na srce, ipak biti najveća korist od njega.
Ovima što kažu da će to biti teško izvedivo i da neće biti koristi od toga-pa mogao je i Tesla reći: "e vidiš ovo (izaberi izum po želji) je malo zeznuto za napraviti idem ja rađe da se posvetim unapređivanju Edisonovih sijalica." Nikad napretka sa takvim mentalitetom i stavovima.
I što se mora u svakoj temi prepucavati i mudrovati, to je čudo jedno. Smorili ste i boga i đavla, zato i je tako kako je-pobegla obojica od nas.
Него ја предлажем иницијативу да се паре од ТВ претплате преусмеравају на овај пројекат.
Dobar predlog.

^hehe, e jesam izmešao ijekavicu i ekavicu.:p

doctor
24.5.2011, 21:53
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/253029/Kako-bi-Teslin-toranj-izgledao-na-Slaviji

Al' je ružan ovaj grafički prikaz tornja, a i mali. Nadam se da ovo nema nikakve veze sa realnošću, jer il' nek ga prave ljudski il' da ga ne prave uopšte. :D

"Kako bi Teslin toranj pržio po Slaviji..." :D

drale000
25.5.2011, 23:21
Mnogo zle krvi i loše "karme" na temi. Odličan Kuzmin tekst i render Teslinog tornja na naslovnoj strani.

BORG
1.11.2012, 15:51
Mislim da je to dobra ideja i treba je sprovesti u delo pogotovo ako ce biti kopija teslinog Wardenclyffe tornja.

Ocelot
1.11.2012, 17:46
Samo 1.5 godina kasnije. :-D

Beagle
2.11.2012, 10:34
Mogli bi da ga nataknu na pilon novog mosta :D

acaf
4.11.2012, 0:48
You must construct additional pylons!