PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 11.04 - Zeitgeist?


kneht
2.5.2011, 13:52
Koristim Ubuntu 11.04, izabrao sam Ubuntu Classic ( No effects ) kao default session.

U okviru Startup Applications se nalazi i Zeitgeist Datahub, shodno tome se u System monitor-u u okviru Processes nalaze zeitgeist-daemon, zeitgeist-datah i zeitgeist-datahub...

Nisam napredni korisnik Ubuntu-a i engleski jezik mi nije "jača strana"...

Interesuje me da li ovaj proces ( Zeitgeist ) ima neke veze sa narušavanjem privatnosti, osim što služi ( koliko sam ja to shvatio ) da usaglasi neke stvari pri pokretanju raznih aplikacija...

Ako bi ovo bilo istinito tada bih rado da u potpunosti uklonim ovaj proces iz sistema, pod uslovom da se time ne narušava stabilnost sistema...

Nadam se da sam ovo obrazložio koliko-toliko jasno i nadam se da niko neće zameriti na mom neznanju...

Unapred zahvalan na svakom objašnjenju...

Nergal
2.5.2011, 16:24
Zeitgeist (http://live.gnome.org/Zeitgeist)(nem. "Duh vremena") je pokušaj nadogradnje klasičnih file manager-a. Integraciju s njim imaju i Gnome 3 i Unity. On prosto pamti gde si bio, koje si programe koristio i fajlove pokretao i pokušava da ih na osnovu toga učini pristupačnim. Nešto kao vrlo napredan favorites managment. U teoriji, umesto da tražiš fajl po folderima i podfolderima, Zeitgeist će ih učiniti direktno dostupnim na osnovu tvoje prethode "istorije". U praksi? Iskreno, ne koristim ga a i ne znam nikog ko to radi.

U svakom slučaju, iako se radi o aplikaciji (u suštini, Zeitgeist je još jedna aplikacija) koja prati tvoje ponašanje, ne bi trebalo (ne bih se baš mogao zakleti) da se radi o narušavanju privatnosti. Kao i svaka druga aplikacija može da se ukloni (uninstall zeitgeist-datahub)...