PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 11.04 Final


darkelf
28.4.2011, 13:06
Izašla finalna verzija Natty-a.
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

MFvk1I-uUXw&fmt=18

Things To Tweak / Fix After Installing Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (http://www.webupd8.org/2011/04/things-to-tweak-fix-after-installing.html)

miša topola
28.4.2011, 13:19
Pre dva dana instalirao 10.10 kad evo nove verzije. Popodne sledi upgrade.

blast beat
28.4.2011, 13:38
Nemoj zuriti, sacekaj nedeljak dana da izbace par update-ova, posto su poznati po tome da skoro uvek po izlasku bude neka sitnica koja zeza, ali se brzo resi kroz update nakon par dana.

miša topola
28.4.2011, 13:54
Ne mogu da čekam. Hoću odmah da vidim kakva je nova verzija Ubuntu-a. :)

Znam za te greške i bagove u novim verzijama, kada sam radio upgrade sa 10.04 na 10.10 prvih dana mi je pojavljivao sivi ekran prilikom startovanja sistema, to su kasnije ispravili.

Mr.Eco
28.4.2011, 13:55
Baš zbog tih sivih ekrana bi trebao sačekati...

Haker95
28.4.2011, 16:05
Ja sam skinuo 11.04 i pokrenuo LiveCD ali nema Unity-a, vec stari GNOME 2.32 - tj. imam staru graficku koja ne podrzava Unity 3D. Ali vidim da ima neki Unity 2D, kako da dobijem njega?

toxic
28.4.2011, 16:23
A sta ce ti Unity? Ni lep, ni praktican. :)

miša topola
28.4.2011, 17:43
Mali problem sa GRUBom, nadam se da će se rešiti do večeras.
Iako sam samo na kratko pregledao novu verziju, mogu reći da nema grešaka u radu.

veljko
28.4.2011, 18:41
Dali se isplati instalirati ovo preko win7 x86? Nikad nisam imao linux...

GoranSTX
28.4.2011, 19:08
Slobodno gazi :dzavo:

dare023
28.4.2011, 19:32
:busted:Slobodno gazi :dzavo:

Već vidim temu : HHHHEEELLLLPPPP instalirao sam linux a 'oću windows opet.... i 'oću moje igriceeeeeeeee :n-hang: :busted:

Dare01
28.4.2011, 20:11
Mogu reći da sam prijatno iznenadjen sa novim Ubuntom, naravno kad izbacim Unity iz cele priče. Znači klasičan gnome2 desktop radi savršeno kod mene. Sve je za sad kao podmazano. Indicator Applet Appmenu je odličan. Radi brzo što je najvažnije, šta više reći. :n_klanja::D

dile
28.4.2011, 20:11
Slobodno gazi :dzavo:

@veljko - Hehehe. Nemoj ti da slušaš đavolka Gorana :D
Prvo se dobro :icon_stud

acinic
29.4.2011, 0:24
Razocaran :mad: Nisam ni stigao do predivnog Unity-a. :rofl: Verujem da je dobar taj njihov Unity ali samo da dodjem do njega. :rofl: Problemi sa instalacijom. Nije strasno posto je i onako isla 11.04 verzija na sporednu particiju. Ja ustvari cekam Mint 11 i Gnome 3. Ili mozda legne Fedora 15 kao default OS. Nekako vise simpatija osecam prema Gnome 3. Toliko su sr77 u vezi tog Unity-a a bitnije stvari ne rade. Digo sam live preko "nomodeset" opcije. Sto do ove verzije nikada nisam morao da radim. I nisam imao rezoluciju 1920x1080. :n-cc2: Cak mi se nije nudila ta reza da rucno izaberem. Nisam ni video opciju u instaleru. Da iskljucim instaliranje grub-a. Cini mi se da Fedora to ima.Zeleo sam da mi stari grub ostane. Jako bitna opcija za mene. Da ga posle ne bih vracao. Smara me to vracanje grub-a. :D Dobra stvar kod Gnu Linuxa sto mozes uvek da predjes na neki drugi distro.

toxic
29.4.2011, 0:36
Mogu reći da sam prijatno iznenadjen sa novim Ubuntom, naravno kad izbacim Unity iz cele priče. Znači klasičan gnome2 desktop radi savršeno kod mene. Sve je za sad kao podmazano. Indicator Applet Appmenu je odličan. Radi brzo što je najvažnije, šta više reći. :n_klanja::D
To izgleda i mene ceka, probao sam Kubuntu 11.04, ali je KDE previse trom i bagovit (bio mi stabilniji na Ubuntu 10.10 kao drugi GUI nego ovako). Gnome 3 i Unity su mi skroz neprakticni, tako da ostaje samo Gnome 2...

Dare01
29.4.2011, 0:56
@toxic
A jesi probao Mint 10 KDE? Ne znam zašto, ali Kubuntu mi je uvek loše radio, sporo, za razliku od Minta. Na njemu KDE radi dobro. Znam da je Mint zasnovan na Ubuntu, ali razliku osetim izmedju Kubunta i Minta KDE. :confused:

despot77
29.4.2011, 17:22
Razocaran :mad: Nisam ni stigao do predivnog Unity-a. :rofl: Verujem da je dobar taj njihov Unity ali samo da dodjem do njega. :rofl: Problemi sa instalacijom. Nije strasno posto je i onako isla 11.04 verzija na sporednu particiju. Ja ustvari cekam Mint 11 i Gnome 3. Ili mozda legne Fedora 15 kao default OS. Nekako vise simpatija osecam prema Gnome 3. Toliko su sr77 u vezi tog Unity-a a bitnije stvari ne rade. Digo sam live preko "nomodeset" opcije. Sto do ove verzije nikada nisam morao da radim. I nisam imao rezoluciju 1920x1080. :n-cc2: Cak mi se nije nudila ta reza da rucno izaberem. Nisam ni video opciju u instaleru. Da iskljucim instaliranje grub-a. Cini mi se da Fedora to ima.Zeleo sam da mi stari grub ostane. Jako bitna opcija za mene. Da ga posle ne bih vracao. Smara me to vracanje grub-a. :D Dobra stvar kod Gnu Linuxa sto mozes uvek da predjes na neki drugi distro.

Pa samo si trebao odabrati da se instalira na onu particiju na koju si i instalirao Ubuntu, a ne ostavljati da ide u mbr HDD... ja tako uvijek radim kad experimentišem sa raznim distrama... imam jednu particiju samo za takve stvari, postavim da se instalira grub na nju, a poslije samo u svom Mintu koji je stalan odradim update grub-a...

toxic
29.4.2011, 19:01
@toxic
A jesi probao Mint 10 KDE? Ne znam zašto, ali Kubuntu mi je uvek loše radio, sporo, za razliku od Minta. Na njemu KDE radi dobro. Znam da je Mint zasnovan na Ubuntu, ali razliku osetim izmedju Kubunta i Minta KDE. :confused:
Do drajvera za grafu bio problem, nesto zezaju. Sad proradili i radi bolje.

stepanov
29.4.2011, 20:15
Uh, sad bi rado se oprobao sa ubuntuom ponovo, al nemam vremena... Mozda na leto. Svejedno kad legne nova masina, na ovu krntiju leze neki linux, najverovatnije ubuntu. E, sad sta mene zanima je podrska za drajvere za stare/starije Nvidije, za internet (kako veza preko USB, tako i wireless) i potrebne specifikacije masine na koju se stavlja, tj. zahtevnost.

miša topola
29.4.2011, 20:19
Nema problema sa stariji nVidia grafičkim karticama. Za tu tvoju imaju drajveri.

Za Internet već ne znam, to će morati neko drugi da ti kaže.

Jack In The Box
30.4.2011, 10:43
To izgleda i mene ceka, probao sam Kubuntu 11.04, ali je KDE previse trom i bagovit (bio mi stabilniji na Ubuntu 10.10 kao drugi GUI nego ovako). Gnome 3 i Unity su mi skroz neprakticni, tako da ostaje samo Gnome 2...
Ja sam na Kubuntuu još negde od šestice. Upgrade sa Maverika juče je prošao potpuno normalno, a KDE uopšte nije bagovit. Baš naprotiv... Sa druge strane, ako je trom, biće da imaš neki (sitan) problem, sa drajverima ili nešto slično, jer inače on sasvim lepo radi...

toxic
30.4.2011, 13:36
Ja sam na Kubuntuu još negde od šestice. Upgrade sa Maverika juče je prošao potpuno normalno, a KDE uopšte nije bagovit. Baš naprotiv... Sa druge strane, ako je trom, biće da imaš neki (sitan) problem, sa drajverima ili nešto slično, jer inače on sasvim lepo radi...
Pa i bio je problem s drajverima, ubagovao je nesto oko aktivacije pa se vuko ko baba. Posle par aktivacija (173 - Current) je proradio sam od sebe. Izbacivao mi je u pocetku i neke greske, ali ni toga nema vise. Sad radi odlicno.

blast beat
30.4.2011, 18:05
Uh, sad bi rado se oprobao sa ubuntuom ponovo, al nemam vremena... Mozda na leto. Svejedno kad legne nova masina, na ovu krntiju leze neki linux, najverovatnije ubuntu. E, sad sta mene zanima je podrska za drajvere za stare/starije Nvidije, za internet (kako veza preko USB, tako i wireless) i potrebne specifikacije masine na koju se stavlja, tj. zahtevnost.

Sto se zahtevnosti tice imas je na oficijalnom sajtu. Koji usb modem za net je u pitanju i na koji wireless mislis?

Sh0m1
30.4.2011, 20:16
Ljudi skidam sad ovu verziju ubuntua nego me interesuje dal' moram da je rezem na CD/DVD ili mogu iz windowsa da instaliram?

blast beat
30.4.2011, 20:25
Ljudi skidam sad ovu verziju ubuntua nego me interesuje dal' moram da je rezem na CD/DVD ili mogu iz windowsa da instaliram?

Mozes preko wubija da instaliras, imas ovde (https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide?action=AttachFile&do=get&target=wubi-123.png) sliku kako izgleda taj prozor kada mountujes Ubuntu iso i startujes wubi.exe. Mada bih ti ja preporucio da ga instaliras kako treba, isto kao sto i win instaliras, ipak ces tek tada videti brzinu i stabilnost sistema, dok kod wubija to nece biti slucaj, posebno sto se brzine tice.

Sh0m1
30.4.2011, 20:28
A, da, wubi, znam kad sam pre 2 god instalirao ubuntu da je bio wubi.
Pa instalirao bih ja onako kao i win ali nemam kod sebe DVD niti CD.
Nego, cisto da znam za ubuduce, zasto je fedora velika 3.4 gb a ubuntu 600mb?!

Nergal
30.4.2011, 20:42
Fedora dolazi sa velikooom (da ne kažem ogromnom) kolekcijom software-a dok je Ubuntu u osnovnoj verziji prilično potkresana distribucija. Dobijaš Office, programe za puštanje muzike, filmova, izlazak na Internet, chat, rezanje CD/DVD-a, pregled slika, par mini-igara i to je otprilike to. Ako imaš brz Internet lako ćeš instalirati šta god želiš preko Software Manager-a. Mada i Fedora pristup ima solidan broj pristalica. A imaš i Fedora Live CD koji je, jel'te, CD. :)

Sh0m1
30.4.2011, 20:45
Aha, a koje programe je pozeljno da instaliram sem onih koji dolaze uz OS?

Sh0m1
30.4.2011, 21:49
Evo javljam se sa ubuntua.
Dosta su ga promenili od 9-ke, i dalje izgleda sjajno doduse :)
Malo cu da se upoznajem sa OS-om, posto sam totalni n00b :)

miša topola
30.4.2011, 21:50
Aha, a koje programe je pozeljno da instaliram sem onih koji dolaze uz OS?

Ovo može da ti bude od pomoći.
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=64574

Sh0m1
30.4.2011, 22:45
Jel ima negde da se skine xbmc package? Bez terminala?

blast beat
30.4.2011, 23:27
Radi se preko terminala jer program nije u repozitorijumu, a programeri koji su napravili program, ni ubuntu/debian zajednica nije napravila .deb paket. Prvi google rezultat (http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW-TO_install_XBMC_for_Linux_on_Ubuntu,_a_Step-by-Step_Guide#Installing_XBMC_Ubuntu_9.10_Karmic_or_h igher) je uputstvo gde ti trebaju samo prve 2 komande odavde, osvezivanje repozitorijuma i instalacija programa se moze odraditi iz synaptica.

Nergal
1.5.2011, 0:31
Aha, a koje programe je pozeljno da instaliram sem onih koji dolaze uz OS?

Koji god ti trebaju. Miša ti je dao link sa nekim preporukama. U zvaničnom repozitoriju (preko Software Manager-a) imaš nekih 4-5000.

miša topola
1.5.2011, 13:20
Imam problem sa GRUBom od kada sam uradio upgrade na 11.04.

Ovako izgleda GRUB:

Ubuntu, with Linux 2.6.38-8-generic-pae
Ubuntu, with Linux 2.6.38-8-generic-pae (recovery mode)
Previous Linux version
Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)

Kada izaberem prvu ponuđenu opciju u GRUBu, pojavi se samo Ubuntu logo, sistem se ne pokreće.
Treća ponuđena opcija je nova verzija Ubuntu-a (11.04).

Da li će se GRUB srediti u sledećem update-u sistema? Pokušao sam preko Tweak-a i terminala da sredim ovo ali ne može.

Haker95
1.5.2011, 13:39
A jesi odradio update-grub ?

miša topola
1.5.2011, 13:52
Preko Tweak-a sam očistio starije verzije sistema koje su bile u ponudi u GRUBu, a preko terminala sam uradio update.

Dare01
1.5.2011, 14:03
@miša topola
U terminalu kucaj: uname -r (da bi video koji trenutno koristiš kernel). Zatim u Synaptic-u kucaj: linux-image-2 (čekiraj one koji su stariji, samo nemoj ovaj koji trenutno koristiš, čekiraj za potpuno uklanjanje, apply).
Zatim kucaj u terminalu: sudo update-grub i to je sve.

miša topola
2.5.2011, 16:46
@miša topola
U terminalu kucaj: uname -r (da bi video koji trenutno koristiš kernel). Zatim u Synaptic-u kucaj: linux-image-2 (čekiraj one koji su stariji, samo nemoj ovaj koji trenutno koristiš, čekiraj za potpuno uklanjanje, apply).
Zatim kucaj u terminalu: sudo update-grub i to je sve.

Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic-pae
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic-pae
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1


Šta od ovoga da brišem?

drzare
2.5.2011, 16:53
found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic-pae
found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic-pae
found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic
found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic
found windows 7 (loader) on /dev/sda1

како ти је ово успело :d

miša topola
2.5.2011, 17:19
како ти је ово успело :d
Nemam pojma. Upgrade 10.10 -> 11.04

Ima li rešenja?

Dare01
2.5.2011, 17:48
@miša topola
Kod mene je npr. 2.6.35-28-generic (ubuntu 10.10). Bolje da si radio čistu instalaciju ipak je to najbolje.

miša topola
2.5.2011, 18:28
Razmišljam da ubacim neku drugu distribuciju umesto Ubuntu-a, pošto je ova verzija zeznula stvar sa GRUBom.

drzare
2.5.2011, 18:30
nemam pojma. Upgrade 10.10 -> 11.04

ima li rešenja?


нисам сигуран које би ти друго решење могао препоручити до тога да одрадиш чисту инсталацију (ако већ систем неће да се дигне)...

Надам се само да си инсталацију радио на две партиције...

Не бих рекао да је само до система (управо сам одрадио инсталацију 11.04 са флешке и није било никаквих проблема (осим визуелног доживљаја док нисам инсталирао драјвере за графичку) .

Оно чак и није толико лоше колико сам очекивао :d (мислим на рад у радном окружењу), требаће се навићи на неке новотарије али и није да се не може лепо радити...

Dare01
2.5.2011, 18:53
Razmišljam da ubacim neku drugu distribuciju umesto Ubuntu-a, pošto je ova verzija zeznula stvar sa GRUBom.

Nije kriv Ubuntu, uradio si upgrade i zato ti je tako stanje u grubu. Trebao si na drugu particiju staviti 11.04 ako si hteo da zadržiš 10.10 ili uraditi čistu instalaciju na particiji gde ti je bio 10.10.

miša topola
2.5.2011, 19:01
Nije kriv Ubuntu, uradio si upgrade i zato ti je tako stanje u grubu. Trebao si na drugu particiju staviti 11.04 ako si hteo da zadržiš 10.10 ili uraditi čistu instalaciju na particiji gde ti je bio 10.10.

Ja nisam ostavljao 10.10 verziju. Uradio sam upgrade na novu 11.04 i nešto se zeznulo u GRUBu. Kada sam ranije radio upgrade nije bilo ovih problema.

blast beat
3.5.2011, 11:41
Evo stavio sam Ubuntu na hard da ga probam. Za sada unity nije los, mada treba da prodje period navikavanja, plus dok ne omoguce neka sitna podesavanja koja za sada nemaju. U svakom slucaju je mnogo bolje nego gnome 3.

miša topola
3.5.2011, 18:23
/boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic-pae
/boot/initrd.img-2.6.38-8-generic-pae

Izbrisani iz Synaptic-a i sada nemam problema sa logovanjem u Ubuntu. GRUB je sada baš kako treba:

Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.38-8-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.38-8-generic
Found Windows 7 (loader) on /dev/sda1

Dare01
12.5.2011, 13:39
Jeste primetili da na 11.04 ne radi Emerald? Navodno zbog nove verzije Compiz-a.

urke
12.5.2011, 18:17
Надоградио Маверика на Нати без икаквих проблема. Кад ме је питао шта да ради са ГРУБом, рек'о сам му да ми користи само нови кернел, и тако је и урадио.

Све ради колико—толико добро, али сам после пар минута ставио класични Гном.

Деси се да при скроловању стране у Кромијуму одради пребацивање на друге виртуелне радне површине (пошто сам укључио да се вртењем точкића миша мењају радне површине).

Крусејдер се повремено чудно понача (трокира и вуче се).

Остало углавном ради како треба (осим ЛибреОфиса који има лоше упеглану уградњу у Гном па има визуелних гличева).

dile
15.5.2011, 1:50
Uglavnom, koliko sam primetio baguje prilikom podešavanja compiza. Desilo mi se prvi put da pri uključvanju efekata tipa cube i slično, da permanentno nestane taskbar i zbog toga je čak morala fresh instalacija :paranoia: ...

Nakon toga sam uspeo nekako da namestim taskbar, ali mora se jako pažljivo.

I vide se poboljšanja u radu drivera sa nVidijom.

urke
15.5.2011, 9:15
Uglavnom, koliko sam primetio baguje prilikom podešavanja compiza. Desilo mi se prvi put da pri uključvanju efekata tipa cube i slično, da permanentno nestane taskbar i zbog toga je čak morala fresh instalacija :paranoia: ...

Чему то? Мислим, Линукс није замишљен као Виндоуз да кад нешто не ради како очекујеш радиш реинсталацију. Ако си нешто зезно у подешавањима на свом налогу, а не знаш где си зезнуо или не можеш да поправиш, једноставно уклони директоријум свој корисничког налога (или га преименуј), направи нови, празан, и поново се улогуј како би добио све поставке ресетоване на почетак, као после свеже инсталације. :icon_stud

dile
15.5.2011, 14:37
Hvala. Nisam znao da to može na takav način. Još uvek se linux :icon_stud...
Mislio sam da će ispasti to nešto komplikovanije pošto mi se nikada nije dešavalo. A pošto nisam imao ništa posebno instalirano/podešeno na OS-u smatrao sam da će reinstalacija lakše odraditi posao nego sređivanje toga.
Sada bih te zamolio da mi napišeš ili ostaviš link na koji način tačno to odraditi.

urke
15.5.2011, 15:12
Рецимо да ти је корисничко име „dile“, да ти је кориснички директоријум /home/dile/ и да нећеш апсолутно ништа да сачуваш из свог корисничког директоријума (само празниш кориснички директоријум од свега):

$ sudo rm -rf /home/dile/*

Или хоћеш само да побришеш поставке Гнома, компиза и других гномоликих програма:

$ sudo rm -rf /home/dile/.config

blast beat
15.5.2011, 18:17
Ili jednostavno udjes u svoj home folder, ukljucis opciju da prikaze sakrivene foldere i izbrises ih (u njima su podesavanja). Zasto se petljati sa terminalom kad ne mora. :)

urke
15.5.2011, 18:38
^ Рецимо зато што ти неколико пута мање времена треба да искуцаш команду него да кликтањем изнабадаш ставке за то што ти предлажеш ;)

dile
15.5.2011, 21:12
^ Рецимо зато што ти неколико пута мање времена треба да искуцаш команду него да кликтањем изнабадаш ставке за то што ти предлажеш ;)

Tačno tako jer, nije hteo da se otvori ni jedan prozor osim terminala i onog osnovnog prozora za gašenje/restart komanjde.

blast beat
16.5.2011, 23:33
Pa s obzirom da je pocetnik koji ne zna ni osnove u shell-u, malo je glupo davati mu komande da uradi copy/paste, ovako makar zna sta je uradio. Ali eto ispostavilo se da je to i jedina opcija....

ed_hunter
17.5.2011, 9:07
koristio sam ubuntu na laptopu, međutim, sad sam prešao na desktop i to amd/ati kombinaciju, što se pokazalo kao izuzetno loše jer će me koštati živaca da nateram ubuntu/kubuntu da radi. elem, kad pokušam da podignem live ili da instaliram restartuje mi se komp čim učita desktop. i tako nekoliko puta, međutim nekad hoće da podigne live. konkretno sa ubuntu- om sam uspeo dva puta da podignem od 20, a sa kubuntuom sam probao jednom, restartovao se, i drugi put kad je radio live ok. instalirao bih kubuntu, nekako mi se više sviđa kde, ali se plašim da će mi kompjuter zastraniti. bzv mi da imam primarni sistem na kompu za koji ne znam da li će da se podigne ili da mi resetuje komp, kao linux krasi ta čuvena stabilnost. ma stabilan je kao evro kod nas...

elem, konfiguracija je sledeća:
gigabye ga-ma-770-ds3
athlon 64 x2 5200+
2GB Kingston Value RAM single channel (ona je deklarisana na 1.8V, ali mi ploča ne dozvoljava da spustim ispod 1.9V)
Seagate Maxtor 320GB
Gigabyte Radeon 3870 512MB DDR3

Da napomenem da o hardverskoj neispravnosti nema govora, ili sam bar prilično siguran da nema govora, jer mašina radi već mesec dana 24/7 pod Windowsom, i gura igre po par sati svaki dan...

Jel neko možda zna šta znače ovakvi simptomi i kako se ovo rešava?

Dare01
17.5.2011, 10:44
Nareži najmanjom brzinom Ubuntu/Kubuntu, ako već nisi. Ljudi često tu naprave kiks. Inače, oba bi trebalo da ti rade bez problema.

GoranSTX
17.5.2011, 10:47
..................
bzv mi da imam primarni sistem na kompu za koji ne znam da li će da se podigne ili da mi resetuje komp, kao linux krasi ta čuvena stabilnost. ma stabilan je kao evro kod nas...
........................

Bez paušalnih ocena molim. Stabilnost jednog sistema se ne meri brojem podizanja live sesije, ako ćemo biti koncizni, nije se linux ni rušio već GUI koji je na njega dodat, stoga :dedica:
;)

Svaki iskusniji korisnik će znati koje parametre treba podestiti da bi se izbegli problemi koje imaš, a zamisli samo koliko je "jednostavno" napraviti sistem koji se podiže sa CD-a i prilikom butovanja treba da se prilagodi mašini na kojoj se nalazi.

Dare01
17.5.2011, 10:49
Uglavnom, koliko sam primetio baguje prilikom podešavanja compiza. Desilo mi se prvi put da pri uključvanju efekata tipa cube i slično, da permanentno nestane taskbar i zbog toga je čak morala fresh instalacija :paranoia: ...

Nakon toga sam uspeo nekako da namestim taskbar, ali mora se jako pažljivo.

I vide se poboljšanja u radu drivera sa nVidijom.

E kad ti se opet to desi, da podešavaš compiz i sve ti se pobrka, imaš opciju da vratiš na Default podešavanja. Išao bi: Compizconfig Settings Manager/Preferences/ i za profil staviš Default. Nema potrebe za nekim komplikovanim radnjama. :D

ed_hunter
17.5.2011, 13:24
Nareži najmanjom brzinom Ubuntu/Kubuntu, ako već nisi. Ljudi često tu naprave kiks. Inače, oba bi trebalo da ti rade bez problema.
Nisam radio boot sa CD-a, nego sa USB flesh-a, CD uredjaj nemam instaliran u kompu, samo mi pravi guzvu i narusava mi cable management :D


Bez paušalnih ocena molim. Stabilnost jednog sistema se ne meri brojem podizanja live sesije, ako ćemo biti koncizni, nije se linux ni rušio već GUI koji je na njega dodat, stoga :dedica:
;)

Svaki iskusniji korisnik će znati koje parametre treba podestiti da bi se izbegli problemi koje imaš, a zamisli samo koliko je "jednostavno" napraviti sistem koji se podiže sa CD-a i prilikom butovanja treba da se prilagodi mašini na kojoj se nalazi.

Ma nece da mi radi ni instalacija, ne zeza samo live. Kad sam uspeo prvi put da podignem live, tad sam uradio instalaciju, ali ni instalaciju nece da podigne kako treba, isti simptomi... Ajde sad iskusni dajte parametre i gde da ih kucam i sta da im radim? Pravi GUI problem, jeste to je jasno, ali sto svaki GUI pravi problem, i Gnome i KDE? Koji onda da stavim kad ni jedan od tih nece da radi?

Dare01
17.5.2011, 13:33
E fleš zna da pravi problem. Kod mene mogu da probam neki distro live sa fleša, ali instalacija zna da zeza, da se prekine. Zato fleš ne koristim za instalaciju, već lepo narežem na DVD i nema tih problema. Šta da ti kažem, ubaci CD/DVD drive pa probaj. ;)

ed_hunter
17.5.2011, 18:06
Aman ljudi probao sam i sa CD-om isto je, nije do toga, rekao bih da jeste...

Zemunelo
17.5.2011, 20:15
Probaj ponovo da uradiš butabilan fleš za svaki slučaj.
Šta si koristio?
Unetbootin je odlican ako stavljaš linux.
http://unetbootin.sourceforge.net/

Ako i jesi koristio njega ipak uradi fleš ponovo za svaki slučaj...

ed_hunter
17.5.2011, 20:16
ali što se isto to javlja i kad pokrenem sa diska? koristio sam onaj program što je preporučen na ubuntu sajtu...

Danilo023
18.5.2011, 14:55
Od kada sam prešao na ovu novu verziju na laptopu, imam problem što se backlight sam nasumično uključuje i isključuje, s tim da je češće isključen, pa imam problema da duže gledam u komp...ima li neko ideju kako ovo da ispravim?

ed_hunter
18.5.2011, 15:00
Pa i bio je problem s drajverima, ubagovao je nesto oko aktivacije pa se vuko ko baba. Posle par aktivacija (173 - Current) je proradio sam od sebe. Izbacivao mi je u pocetku i neke greske, ali ni toga nema vise. Sad radi odlicno.

Evo ja imam problem sa tromošću KDE- a. Ti si ovde napisa da je nešto bilo ubagovano oko aktivacije drajvera... Meni su drajveri uredno aktivirani, ali je i dalje tromo sve... Secka mi dok skrolujem internet stranicu, dok selektujem tekst... Prilično je :S

Dare01
18.5.2011, 15:07
@ed_hunter
Probaj bez tih vlasničkih drajvera, tj. deaktiviraj ih, pa uporedi.

ed_hunter
18.5.2011, 15:10
Jao nemo mi staješ na muku, nije hteo da digne sistem bez tih drajvera, stalno mi je restartovao komp dok ih ručno iz terminala nisam instalirao.... Tako da sad ne smem da ih ugasim, nego daj da vidimo dal ima neka fora da se optimizuju podešavanja malo... Počinje polako da me nervira sve ovo... Msm secka mi kad skrolujem stranu u rekonq ili selektujem tekst :S

toxic
18.5.2011, 15:18
Do grafickih drajvera je najverovatnije. Aktiviraj Current drajvere, eventualno, pretrazi net za tvoju kartu na (K)Ubuntu 11.04 i sa kojim drajverima radi kako treba.

Markob
18.5.2011, 20:19
imam problem , prilikom dizanja ubuntu 11.4 32bitnog instaliranog iz windowsa izbaci mi uvek ovu gresku i posle toga nekada udje u sistem a nekada ne

sps100 tco timer : milo address 0xfec0 already in use

da li znate do cega moze da bude problem, i da li mi preporucujete neku predhodnu verziju ubunta da probam ukoliko ova 11.4 ima bagova

ps totalni sam pocetnik

:( nemojte da se ljutite, stvarno sam imao entuzijazma da predjem na linux, al ja sto vise googlam to sve vise vidim da ljudi imaju vise problema sa linuxom nego sa windowsom... i to mislim na bagove, kaze mi brat nemoj mint da instaliras ne radi kablovski internet na njemu...

drzare
22.5.2011, 14:25
imam problem , prilikom dizanja ubuntu 11.4 32bitnog instaliranog iz windowsa izbaci mi uvek ovu gresku i posle toga nekada udje u sistem a nekada ne

sps100 tco timer : milo address 0xfec0 already in use

da li znate do cega moze da bude problem, i da li mi preporucujete neku predhodnu verziju ubunta da probam ukoliko ova 11.4 ima bagova

ps totalni sam pocetnik

:( nemojte da se ljutite, stvarno sam imao entuzijazma da predjem na linux, al ja sto vise googlam to sve vise vidim da ljudi imaju vise problema sa linuxom nego sa windowsom... i to mislim na bagove, kaze mi brat nemoj mint da instaliras ne radi kablovski internet na njemu...

Скини VirtualBox и преко њега се упознај са инсталацијом система и раду у истом.
Потом направи једну партицију од 40-50 ГБ (мада боље две од 20 и 40 ГБ ) па уживај.

Некако ако се већ играш са испробавањем другог оперативног система онда је боље то радитити преко витуелне машине или директно инсталирањем на хард диск.

maxx10
22.5.2011, 17:13
imam problem , prilikom dizanja ubuntu 11.4 32bitnog instaliranog iz windowsa izbaci mi uvek ovu gresku i posle toga nekada udje u sistem a nekada ne

sps100 tco timer : milo address 0xfec0 already in use

da li znate do cega moze da bude problem, i da li mi preporucujete neku predhodnu verziju ubunta da probam ukoliko ova 11.4 ima bagova

ps totalni sam pocetnik

:( nemojte da se ljutite, stvarno sam imao entuzijazma da predjem na linux, al ja sto vise googlam to sve vise vidim da ljudi imaju vise problema sa linuxom nego sa windowsom... i to mislim na bagove, kaze mi brat nemoj mint da instaliras ne radi kablovski internet na njemu...

Iskreno prvi put vidim taj error, slažem se da bi trebalo možda da instaliraš ubuntu na nekoj maloj posebnoj particiji, što se tiče "više problema sa linuxom", postoje određeni problemi sa nekim vrstama hardvera ali što se tiče samog sistema ubuntu i mint su OTB stabilni i čak po meni spremniji na rad nego windows.

Naravno, ogromna većina ljudi koristi windoze pa samim tim je i lakše rešiti neki problem na njemu ako ti se pola komšiluka već susrelo sa time pa nisi ni obratio pažnju koliko si tih "malih problemčića" rešavao i na svom windows sistemu.

Niko te neće terati da koristiš linux ako ti ne odgovara, ali ako odustaješ zato što neko na internetu ima probleme sa linuxom (čisto sumnjam da linux sa 2% tržišta ima više pritužbi nego windows) onda ne vredi ići dalje. Da sam na tvom mestu makar bih probao pa onda odlučio šta mi više odgovara, kao što i jesam u jednom trenutku. Windows koristim samo zato što još ne mogu da se odvojim od nekih igara koje igram polu-profesionalno (DotA prokleta :kreza:), ali to je manje od 5% vremena koje provodim za računarom.

Nisam znao da mint ima problema sa kablovskim internetom, ne bi trebalo da je tako ali pošto ga nikad nisam koristio ne smem tvrditi, ali sve što ide u ethernet port radi automatski u ubuntuu pa bi trebalo i u mintu, nadam se da će se javiti neki mint korisnik sa kablovskim netom i objasniti situaciju. Za sve ostale probleme na koje naiđeš slobodno pitaj ovde su ljudi uvek spremni da podele rešenje ako ga znaju.

Pozdrav i srećno sa linuxom ako se ipak odlučiš da ne odustaneš :)

Markob
22.5.2011, 21:36
hvala ti na odgovoru, pokusacu jos jednom da instaliram preko wubia, pa cu videti sta se desava, ja mislim da je problem neki oko vremena jer sam primetio i da mi se vreme u windowsu promeni kada udjem u ubuntu,
10.4 mi je fino radio danas, ali sam se zestoko razocarao sa skajpom na sta lici na ubutnu, nadam se da ce to popraviti, kao da je pokvaren tako se osecam kad ga koristim, imam jos hiljade pitanja iako sam procitao razne forume, planirao sam da instaliram potpuno ubuntu pa da probam da sam ucim sve ali ne mogu preko ove greske plasim se da mi se ne pojavljuje i posle ciste instalacije, dok ne saznam sta je...

blast beat
22.5.2011, 21:57
Kao sto ti rekose, ili instaliraj preko virtualbox-a ili uradi klasicnu instalaciju, nemoj preko wubi-ja, onda si najsigurniji da ce sve raditi kao sto je i predvidjeno. Sta fali skype-u na linuxu? Ja ga nisam koristio dok sam bio na winu, ali ovde imam sve od opcija sto mi je potrebno.

Markob
23.5.2011, 0:31
posto sutra planirma da odradim instalaciju dual boot, sve sam u teoriji shvatio , samo me znaima koju verziju mi vi preporucujute, ja sam mislio ovu najnoviju 11.4 ali na vise mesta sam procitao da ima bagova i da je bolje 10.4 , molim vas ako mozete da mi date savet

blast beat
23.5.2011, 1:16
Mozes staviti poslednji verziju, uradice ti ona update sistema sa neta u toku instalacije, tako da ce ti bagovi koji su postojali odmah po izlasku nove verzije biti otklonjeni. Plus imas 2 razlicita graficka okruzenja da biras prilikom logovanja - prilika da se igras. :)

Ernesto
23.5.2011, 1:18
Da li se i vama desava cesto gubljenje konekcije?Nikako ne mogu da se konektujem na ruter da vidim da li je do signala ili sistema ali do prelaska na ubuntu internet je radio ok...

Markob
23.5.2011, 11:29
Da li se i vama desava cesto gubljenje konekcije?Nikako ne mogu da se konektujem na ruter da vidim da li je do signala ili sistema ali do prelaska na ubuntu internet je radio ok...

meni se preko wubija desilo gubljenje konekcije bez razlozno , kada sam restartovao komp vratila se konekcija

drzare
23.5.2011, 14:05
Чудно, али заклео бих се да је већ било речи :
Пробајте да се играте преко VirtualBox-а а не преко Wubi-а?

Ernesto
23.5.2011, 14:28
Nekoliko puta izbaci i opet se konektuje ali se desava da se konekcija izgubi iz menija pa mora da se restartuje.
@drzare
Nisam instalirao iz windowsa, koristim samo ubuntu i to je jedina stvar koja me nervira

maxx10
23.5.2011, 14:40
Možda je samo slab signal ako pokušavaš da se konektuješ preko wirelessa?

Ernesto
23.5.2011, 15:16
Morace neko da se penje na krov da resetuje ruter

Zemunelo
23.5.2011, 22:21
ja mislim da je problem neki oko vremena jer sam primetio i da mi se vreme u windowsu promeni kada udjem u ubuntu,
10.4 mi je fino radio danas, ali sam se zestoko razocarao sa skajpom na sta lici na ubutnu, nadam se da ce to popraviti, kao da je pokvaren tako se osecam kad ga koristim...

Sto se tice vremena to mogu i ja da potvrdim da kad sa Ubuntu-a predjem na vindozu xp tamo vreme je drugacije,obicno kasni nekih 2h u odnosu na pravo vreme i ako kliknem tamo da se automatski prilagodi onda se to resi.
Vindozu vec duze vreme ne koristim jer me mrzi da je popravim a nece net preko nje tj mrezni ulaz kao da ne radi na ploci dok na Ubuntu-u radi na istom kompu :D.
Kapiram da je do vindoze i da je neki virus pojeo nesto ali ko jos koristi antivirus :opanachke

A to za Skajp ne znam zasto ti se ne dopada ali meni se recimo suprotno ne dopada tj onaj na vindozi mi je blago receno odvratan a uzivam na linuksu jer je tako jednostavan i funkcionalan.

Nazalost Skajp je veoma non-user friendly i sto ti oni stave to moras da koristis.
Mozda ce ga sada majkrosoft promeniti na bolje :rolleyes:

ed_hunter
23.5.2011, 22:28
Meni skajp bolji na linuxu, samo što imam problem sa web kamerom...

Nego šta sam ja genije uspeo da uradim... Pošto svaki put kad intaliram Ubuntu ja ga prvo pobrišem od nepotrebnih g*vana, tako sam i sad uklanjao redom gluposti... I kad sam sklanjao pakete od evolution mail klijenta izgleda da sam uklonio sat :D Sat nemam sat u gornjem desnom uglu :D Instalirao sam neki clock program i on mi pokazuje vreme, ali moram da uključim taj program svaki put kad hoću da vidim koliko ima sati :D Jel može to da se vrati nekako? Koji paket treba da instaliram?

maxx10
23.5.2011, 22:57
nvm..

blast beat
24.5.2011, 10:25
Meni skajp bolji na linuxu, samo što imam problem sa web kamerom...

Probaj ovaj savet - https://wiki.archlinux.org/index.php/Skype#No_video_with_GSPCA_webcams

dare023
24.5.2011, 11:48
Meni skajp bolji na linuxu, samo što imam problem sa web kamerom...

Nego šta sam ja genije uspeo da uradim... Pošto svaki put kad intaliram Ubuntu ja ga prvo pobrišem od nepotrebnih g*vana, tako sam i sad uklanjao redom gluposti... I kad sam sklanjao pakete od evolution mail klijenta izgleda da sam uklonio sat :D Sat nemam sat u gornjem desnom uglu :D Instalirao sam neki clock program i on mi pokazuje vreme, ali moram da uključim taj program svaki put kad hoću da vidim koliko ima sati :D Jel može to da se vrati nekako? Koji paket treba da instaliram?

Mislim nešto kao gnome-clock-applet.

ed_hunter
25.5.2011, 22:44
Probaj ovaj savet - https://wiki.archlinux.org/index.php/Skype#No_video_with_GSPCA_webcams

ma da, tako ja i pokrećem skype, inače kamera uopšte neće da radi. ali imam problema kada je tako pokrenem... ljudi mene vide lepo, a ja njih vidim lepo do nivoa gde je prozor u kom se prikazuje moja slika, a ispod tog nivoa zamrljano...

a ovo za gnome clock applet ne znam da li će da upali, jer ja imam unity, a tu koliko sam skapirao ne rade gnome applet-i...

jahi
31.5.2011, 22:41
Да ли је могуће користити Win Loader уместо Груб -а приликом Dual Boot-a Седмице и Убунту-а ? Пробао сам да наместим преко EaszBCD-а али нисам успео...

dare023
1.6.2011, 6:46
a ovo za gnome clock applet ne znam da li će da upali, jer ja imam unity, a tu koliko sam skapirao ne rade gnome applet-i...

Mislio sam da je gnome u pitanju,pokušaj da ideš na ponovno instaliranje unity-a,možda instalira šta fali.

despot77
1.6.2011, 8:20
Да ли је могуће користити Win Loader уместо Груб -а приликом Dual Boot-a Седмице и Убунту-а ? Пробао сам да наместим преко EaszBCD-а али нисам успео...

Moze to, samo prilikom instalacije Ubuntu-a treba izabrati da se Grub instalira na onu particiju na koju ide i sam Ubuntu, tada će se podrazumjevano podizati windows, e onda na scenu stupa "EasyBCD":
Sa jednog drugog foruma:
Oni koji su odabrali da se GRUB instalira na particiju na kojoj je i sam MINT instaliran nakon restarta startovaće se Windows, kako da ništa nije ni bilo. Nakon što se Windows pokrene potrebno je uraditi par koraka da bi se omogućilo pokretanje Mint-a.
Preuzmite program EasyBCD, instalirajte i pokrenite ga.

http://www.dodaj.rs/t/1V/Hs/12oldvCB/55259100354610easy-1.jpg (http://www.dodaj.rs/?1V/Hs/12oldvCB/55259100354610easy-1.png)

Otvorite karticu "Add New Entry"

http://www.dodaj.rs/t/3/aA/3XRUlnMQ/55259326152506easy-2.jpg (http://www.dodaj.rs/?3/aA/3XRUlnMQ/55259326152506easy-2.png)

U ovoj kartici izaberite "Linux/BCD" i u polju "Type: GRUB 2" i kliknite na "Add Entry".
U kartici "Edit Boot Menu" možete promenuti koji će se operativni sistem pokrenuti prvi, koliko će biti vreme za izbor operativnog sistema, kao i promenuti ime operativnog sistema (promena imena ne utiče na sam operativni sistem).

http://www.dodaj.rs/t/18/11N/3rmbpuaL/55259326152574easy-3.jpg (http://www.dodaj.rs/?18/11N/3rmbpuaL/55259326152574easy-3.png)

Ovde je nakon promena potrebno to i potvrditi klikom na "Save Settings".
Kada smo sve ovo odradili možemo restartovati računar i uživati u našem novom operativnom sistemu.
Po uključenju računara dočekaće nas ovakav izbor:

http://www.dodaj.rs/t/3V/c0/MgxMXYq/55259163076313win-boot.jpg (http://www.dodaj.rs/?3V/c0/MgxMXYq/55259163076313win-boot.jpg)

Izborom opcije Mint dobićemo GRUB meni.

http://www.dodaj.rs/t/2b/1O/3ak8tPJv/5525956722154grub.jpg (http://www.dodaj.rs/?2b/1O/3ak8tPJv/5525956722154grub.jpg)

jahi
1.6.2011, 13:35
Проблем и јесте у томе што не знам где да изаберем да ми Груб инсталира на истој партицији са Линуксом . Раније је постојало дугме Advanced а сада га нема.....

despot77
1.6.2011, 14:14
Проблем и јесте у томе што не знам где да изаберем да ми Груб инсталира на истој партицији са Линуксом . Раније је постојало дугме Advanced а сада га нема.....

Da sad je malo drugacije...Prilikom kreiranja particija odabira se i mjesto za instalaciju grub-a (Device for boot loader installation:)

http://www.dodaj.rs/t/8/2g/AaaM1zF/11876652406745ubuntu1104.jpg (http://www.dodaj.rs/?8/2g/AaaM1zF/11876652406745ubuntu1104.jpg)

ed_hunter
2.6.2011, 21:11
Mislio sam da je gnome u pitanju,pokušaj da ideš na ponovno instaliranje unity-a,možda instalira šta fali.

Reinstalirao sam ceo Ubuntu, i sad neću da mu brišem ništa, ostaviću kako jeste, samo sam uklonio ono pismo u gornjem desnom uglu, nervira me...

Predrag Stankovic
3.6.2011, 11:14
Imam problem sa ubuntu-om 11.04 na laptopu u bilo kojoj varijanti, i kada pokušam da ga instaliram ili samo da dignem live os sa cd-a, posle početnog ekrana slika potpuno potamni i tek ako se veoma dobro i pažljivo zagleda može se videti slika ali na jedvite jade, kao da je kontrast smanjen za 1000%, neznam dal je još neko imao takvo iskustvo, a ni ja na ovom laptopu, nisam nikada ranije dizao/instalirao bilo koji linux distro. laptop je Acer aspire 5734z sa jadnom intelovom grafikom GMA 4500M, (koji mi služi za posao). Sorry ako je već problem bio pominjan, stvarno nemam vremena da pretražujem

drzare
4.6.2011, 22:36
да ли си пробао да покренеш линукс док је комп прикачен на струјну мрежу, и ако јеси да ли се и тада појављивао проблем?
Врло је могуће да је у питању само подешавање "управник потрошње енергије"?

dare023
5.6.2011, 8:41
Moguće da je prosto osvetljenje ekrana totalno umanjeno,da li ti se to događa na bateriji ili na adapteru?
Moram da te upozorim:ja imam 5735 i da bi normalno radio moram da teram pečovani kernel,ima neki bug sa acpi-em.To nema veze sa operativnim sistemom,već sa lošim biosom.

Predrag Stankovic
5.6.2011, 10:53
Isto je u bilo kom slučaju. Neznam da li bi update biosa na laptopu pomogao

dare023
5.6.2011, 13:20
Isto je u bilo kom slučaju. Neznam da li bi update biosa na laptopu pomogao

Ne znam,ja sam pokušao i nisam uspeo.
Da li si gledao u podešavanjima,treba da ima za osvetlenje?A i ako imap blutut dugme,ono često radi i to

Predrag Stankovic
5.6.2011, 14:38
Ja bih morao da imam vid kao predator, da bih mogao bilo šta da uradim oko podešavanja, znači slika se jedva ali jedva nazire, moraću da pokušam sa nekom starijom verzijom ubunta

dare023
5.6.2011, 14:46
A blutut dugme?Pokušaj da ga stisneš par puta,pokušaj sve te tastere iznad tastature ako ih imaš.
Kod mene rade i funkcijski tasteri (označeni su plavo na tastaturi) : Fn + strelica levo zatamnjenje , Fn + desno osvetljenje ekrana.
Mislim da naši laptopovi spolja izgledaju identično,Fn dugme je pored levog Ctrl.

Predrag Stankovic
7.6.2011, 5:54
Ma znam za FN dugme i veoma često ga koristim, probao sam to ali ne ide, dok ja nemam bluetooth

dare023
7.6.2011, 12:11
Ne znam šta da ti kažem,pokušaj ovo (http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1743841),možeš i direktno u grub-u da staviš acpi=off pre butovanja,imaš tamo da izmeniš boot opcije.Kad ti se sitem podigne stisni Ctrl+F2 da dobiješ konzolu,pa onda idi dalje.

OrthodoxBabec
26.6.2011, 11:51
Hocu da skinem Ubuntu,ali me zanima da li ce sve novije Igre ( zahtevne) da rade na ovom OS? I pitam se hoce li da rade ostali programi kao na Win7?

GoranSTX
26.6.2011, 11:58
Hocu da skinem Ubuntu,ali me zanima da li ce sve novije Igre ( zahtevne) da rade na ovom OS?

Ne, ali dobar deo radi sasvim OK.

I pitam se hoce li da rade ostali programi kao na Win7?

Ne, ali za većinu postoji alternativa koja će biti dovoljna ili više nego adekvatna zamena za win 7 programe.

youngster
26.6.2011, 19:04
pozdrav!
Treba mi mala pomoc..
Nov sam sto se tice Linux operativnih sistema al bih zeleo da instaliram Ubuntu 11.04 kao dual boot sa Windows 7 :)
Skinuo sam ubuntu, preko onog USB startup creator programcica sam na flash stavio ubuntu i sad kad restartujem komp i udjem u boot sequence menu i izaberem USB on dodje do Verifying DMI pool data

Syslinux 3.82 pa neki copyright i odalte ne ide dalje :)

Koja bi bila korektna procedura za dual boot sa win 7 i kako resiti ovaj problem?

Hvala :)

ed_hunter
27.6.2011, 0:54
možda ti je falična instalacija- nije lepo skinuta, ili nije lepo kreiran butabilni fleš. ja bih to sve jovo nanovo- skidanje i kreiranje instalacionog fleša.

youngster
27.6.2011, 9:31
Probacu sve da ponovo.
Problem je sto nisam uspeo da napravim bootabilni USB na mom Kingston Data Traveler pa sam koristio neki drugi sugavi....
Probam, pa javim ::)

singularity
7.7.2011, 6:07
pozdrav!
Treba mi mala pomoc..
Nov sam sto se tice Linux operativnih sistema al bih zeleo da instaliram Ubuntu 11.04 kao dual boot sa Windows 7 :)
Skinuo sam ubuntu, preko onog USB startup creator programcica sam na flash stavio ubuntu i sad kad restartujem komp i udjem u boot sequence menu i izaberem USB on dodje do Verifying DMI pool data

Syslinux 3.82 pa neki copyright i odalte ne ide dalje :)

Koja bi bila korektna procedura za dual boot sa win 7 i kako resiti ovaj problem?

Hvala :)

Odakle si skinuo iso?

Obavezno samo sa zvanicnog sajta.

Win nije bas pouzdan za pravljenje boot flasha.

Ako imas neki stari linux digni ga. Pokreni terminal i instaliraj alat za pravljenje boot diska.

$ sudo apt-get install unetbootin

posle toga samo pokrenes unetbootin

$ unetbootin

i tamo izaberes gde ti se nalazi skinuti iso. Restartujes PC i dignes sistem.

Procedura za dual boot ti je sledeca. Samo prvo da imas instaliran win, a onda dodas linux. Linux ce da prepozna windowsov boot i da se samo doda pored. Tako ces imati dual boot.

Ako nekim slucajem uradis suprotno, e onda ces imati probleme. Na primer ako imas linux instaliran i hoces da dodas windows, windows je glup i obrisace ti linuxov boot i presnimice se preko njega. Onda ces morati da updatujes grub i da menjas boot sekvencu sto ti i ne savetujem.

Vodi racuna da je boot instaliran na istom hardu gde je i windowsov. To mozes da vidis kod dela gde formatiras hard za linux.

Hocu da skinem Ubuntu,ali me zanima da li ce sve novije Igre ( zahtevne) da rade na ovom OS? I pitam se hoce li da rade ostali programi kao na Win7?

Nece. I ako budu radile to ce biti jako lose. Za nove igre instaliraj windows pa igraj. A jako mali broj igara radi kako treba.
za spisak igara poseti http://appdb.winehq.org/

To vazi i za windowsove programe.

Ako teras linux koristi njegove programe, a ne windowsove. Veruj mi veliki broj programa je i bolji nego na windowsu.

Probacu sve da ponovo.
Problem je sto nisam uspeo da napravim bootabilni USB na mom Kingston Data Traveler pa sam koristio neki drugi sugavi....
Probam, pa javim ::)

Uh nisam dobro procitao. Pa sam pogresno odgovorio.

Problem ti je sledeci.

USB creator ne radi. Ima bug....

Koristi unetbootin umesto njega pod linuxom.

Za windows imas Universal-USB-Installer-1.8.5.3.exe

OrthodoxBabec
8.7.2011, 0:12
Nece. I ako budu radile to ce biti jako lose. Za nove igre instaliraj windows pa igraj. A jako mali broj igara radi kako treba.
za spisak igara poseti http://appdb.winehq.org/

To vazi i za windowsove programe.

Ako teras linux koristi njegove programe, a ne windowsove. Veruj mi veliki broj programa je i bolji nego na windowsu.

Hvala puno brat!

todos
14.9.2011, 20:22
Vrlo sam zadovoljan kako ovaj OS funkcioniše. Nadam se da ću se duže vreme družiti sa njim.

jahi
14.9.2011, 20:50
Имам проблем са тв картицом Asus MyCinema P7131 . Систем је препознаје , али при скенирању канала нема сигнала . Користио сам TvTime и Мyth Tv . Неки предлог ?

GoranSTX
14.9.2011, 22:53
Ako se dobro sećam, pošto se sa TV karticama nisam odavno baktao, pored samog čipa TV karte, potrebno je da bude adekvatno prepoznati i tuner...

Mislim da će ti ova strana biti korisna http://linuxtv.org/wiki/index.php/ASUS_My_Cinema-P7131_Hybrid

jahi
14.9.2011, 23:12
У питању је аналогна верзија картице .

dile
23.9.2011, 19:41
Evo ovako, pošto nisam previše iskusan sa Linuxom(ali trudim se) imam pitanje: Kada sam probao da namestim u compiz podešavanjima uključen desktop cube, jednostavno su mi okviri prozora nestali(svih aktivnih ili onih koji se kasnije otvore). Probao sam šta sam znao. Kada sam kucao compiz --replace, vrati se eventualno jedan okir, ali to je sve.

Reset ne pomaže, isključivanje desktop cube-a takođe. Ono što je zanimljivo je da se isto dešava kada sam umesto njega stavio mint. Pa me asocira da je nešto do grafike, a instalirani su driver i apdejti regularno.


P.S. Na prethodnim verzijama Ubuntu-a mi se ovo nije dešavalo i cube je radila extra. Pa ako neko ima savet ili je proživeo slično...

drzare
23.9.2011, 22:10
evo ovako, pošto nisam previše iskusan sa linuxom(ali trudim se) imam pitanje: Kada sam probao da namestim u compiz podešavanjima uključen desktop cube, jednostavno su mi okviri prozora nestali(svih aktivnih ili onih koji se kasnije otvore). Probao sam šta sam znao. Kada sam kucao compiz --replace, vrati se eventualno jedan okir, ali to je sve.

Reset ne pomaže, isključivanje desktop cube-a takođe. Ono što je zanimljivo je da se isto dešava kada sam umesto njega stavio mint. Pa me asocira da je nešto do grafike, a instalirani su driver i apdejti regularno.


P.s. Na prethodnim verzijama ubuntu-a mi se ovo nije dešavalo i cube je radila extra. Pa ako neko ima savet ili je proživeo slično...

Наравно да се није дешавало пошто је у питању проблем на релацији Јунит радно окружење и Компиз.
Најлакше заобилажење проблема јесте да пређеш на Убунту класик сесију (Гном 2 радно окружење).
Ако си пак одлучио да користиш Јунит (ја га нпр користим без икаквих проблема али без укључене коцке) иди у Компиз сетингс менаџер и искључи коцку и све остало везану за њу и провери подешавањаза Јунит (исто у Компизу).
Ако и тада не ради како треба провери остале ефекте да се није нешто случајно означило/од значило и направило зез који те мучи...

Dare01
23.9.2011, 22:24
@dile
Da kocka efekat pravi problem, tj. svi ostali compiz efekti rade normalno u klasičnom gnome 2 okruženju. Jednostavo vrati sve compize na default, udji u ubuntu-classic i onda podesi koje efekte hoćeš, osim kocke. :)

dile
24.9.2011, 10:44
Važi probaću danas, sa clean instalom da na taj način podesim. Iskreno Unity mi se baš nešto i ne sviđa, nekako je malo debil friendly. Ali danas čim, probam javljam šta sam uradio...
Znači gnome i cube u varijantu, jedino tako.

dile
24.9.2011, 23:43
Evo uradio clean instal - Desktop pokrenut sa Ubuntu classic + Desktop Cube - I nestadoše prozori???

Dare01
25.9.2011, 0:13
Evo uradio clean instal - Desktop pokrenut sa Ubuntu classic + Desktop Cube - I nestadoše prozori???

Pa jesam ti rekao pre dva dana da kocku ne stavljaš, svi ostali compizi rade, ali samo ona pravi problem. Udji u compizconfig-settings-manager i vrati na default. Imaš tu opciju.

dile
25.9.2011, 0:23
Ajde gde je tačno ta opcija, nešto ne vidim?

Dare01
25.9.2011, 0:39
Ajde gde je tačno ta opcija, nešto ne vidim?

Ideš na Preferences/Reset to defaults (tu takodje imaš da odabereš i profil):
http://img832.imageshack.us/img832/8141/screenshotlgr.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/screenshotlgr.jpg/)

Jel sad ima?! :dedica:

dile
25.9.2011, 11:07
@Dare - Ima, ima sada. Ne znam juče sam baš bio u tom izborniku i nisam video. ccc. Umor čini svoje.
Uglavnom bitno je da je sređeno,

E sada ako može pojašnjenje, šta se to dešava sa Compiz-om i radnim okruženjima, zašto nastaju ti problemi, kakvi su to propusti i da li se očekuju neke zakrpe ili će tek sledećom verzijom biti sređeno?

Vavilon
1.10.2011, 23:27
Razmisaljm da skinem Ubuntu, ali da imam dual boot, video sam da to nije nikakav problem, ima posebna instalacija za Dual boot, i skinuo sam na windows XP ali stalno pri instalaciji (tacnije pri skidanju fajlova) izbaci neki ERROR kada dodje na pola puta. Da li to ima veze sto je XP? Imam na laptopu Win7, ali nije mi bas do eksperimentisanja na njemu :)

Hvala unapred :)

maxx10
2.10.2011, 1:03
Daj malo vise informacija, jel instaliras U windowsu (wubi installer) ili si narezao cd ubuntua pa dizes sistem.
Na sedmici je lakse jer mozes da lako izbrises ili skratis neku particiju pa ce ubuntu pri instalaciji sam zauzeti taj prazan prostor.

todos
2.10.2011, 14:35
Kako se uvoze takrpe za Ubuntu 11.04? Nikako da nađem tu opciju.

drzare
2.10.2011, 16:19
Kako se uvoze takrpe za Ubuntu 11.04? Nikako da nađem tu opciju.

Закрпе?
Ако сам те добро схватио то би требало да нађеш кроз подешавање система→Управник ажурирања ..
Мада можеш и кроз Синаптик (synaptic), одрадиш обнављање информација везана за складишта и инсталиране пакете (гумб : обнови), потом означиш све надоградње (одмах до гумба „обнови“ ) и потом кликнеш на „примени“ (зелена квачица :facepalm).

Vavilon
2.10.2011, 20:59
Daj malo vise informacija, jel instaliras U windowsu (wubi installer) ili si narezao cd ubuntua pa dizes sistem.
Na sedmici je lakse jer mozes da lako izbrises ili skratis neku particiju pa ce ubuntu pri instalaciji sam zauzeti taj prazan prostor.

Preko wubi-a skidam

singularity
16.10.2011, 9:28
Preko wubi-a skidam

NIje bitno u kom si sistemu kad skidas. Bitno je da sa zvanicnog ubuntu sajta skines iso fajl i od tog iso fajla da napravis boot flash. Ako si u linuxu treba ti program unetbootin preko koga ces da napravis flash. Instaliraj ga

sudo apt-get update; sudo apt-get install unetbootin

I preko njega napravi boot flash.


Ako si u windowsu bilo kojoj verziji skini universal usb installer http://www.pendrivelinux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer-1.8.6.8.exe

pa preko njega napravi butabilan flash.

Pre podizanja sa flasha idi u windows uninstaliraj wubi, pa onda instaliraj ubuntu pored windowsa.