PDA

Prikaži potpunu verziju : .NET problem


lukamaster
25.3.2011, 22:32
Imam par aplikacija pisanih u .NET 3.5 ,ali posle čišćenja kompa sam instalirao .net 4 i ne mogu da pokrenem te aplikacije pisane u starijem networku. I nikako mi nije jasno kako novija verzije ne moze da pokrene ono pisano u starijoj verziju... Pomognite mi hitno!

voodoo_
25.3.2011, 22:39
.NET 3.5 uključuje verzije 3.0 i 2.0, .NET 4.0 ne uključuje prethodne verzije (što ima logike, jer .NET 3.5 dolazi kao sastavni deo Windowsa 7).
Tako da instaliraj .NET 3.5 ako već koristiš XP.

ZoNi
25.3.2011, 22:52
M$ ne bi bio M$ da ne komplikuje nešto... I meni bi bilo sasvim logično da .Net 4 obuhvata i sve prethodne verzije.

water wizard
25.3.2011, 22:54
ala si ga počistio :tapsh:

voodoo_
25.3.2011, 23:21
M$ ne bi bio M$ da ne komplikuje nešto... I meni bi bilo sasvim logično da .Net 4 obuhvata i sve prethodne verzije.
.NET 3.5 je ionako prevelik, 3.5 i 4.0 bi đuture bili skoro kao instalacioni disk Windowsa XP. Mnogo je. A i ovako je mnogo lakše za distribuciju, napraviš program pisan u 4.0 i klijent skine samo tih par desetina MB rantajma koliko treba. Znaš ko će da ti skine 500 MB .NET-a za program pisan u 4.0? Niko.

lukamaster
26.3.2011, 9:48
.NET 3.5 uključuje verzije 3.0 i 2.0, .NET 4.0 ne uključuje prethodne verzije (što ima logike, jer .NET 3.5 dolazi kao sastavni deo Windowsa 7).
Tako da instaliraj .NET 3.5 ako već koristiš XP.
Hvala, sad nema problema da ga pokrenem...

.NET 3.5 je ionako prevelik, 3.5 i 4.0 bi đuture bili skoro kao instalacioni disk Windowsa XP. Mnogo je. A i ovako je mnogo lakše za distribuciju, napraviš program pisan u 4.0 i klijent skine samo tih par desetina MB rantajma koliko treba. Znaš ko će da ti skine 500 MB .NET-a za program pisan u 4.0? Niko.
Ne bi se baš složio... .NET programming se sve vide koristi...
Obicno programiranje polako pada u zaborav ...

milan011
26.3.2011, 10:49
Kad si resio problem da ja sad nesto pitam.

To .NET or not to .NET? Treba da krenem da se bavim malo programiranjem ali mi se nikako ne dopada ideja da to bude .NET vec bi neku platformu slicnu starijoj vezrizji VS 6. Vise volim kad mi aplikacije nisu zavisne od .NET-a. Moze li neko da pojasni sta je .NET, skup biblioteka ili neki interpreter za Vistu i 7 jer XP nije kompletno DOS free. Koji jezici su OO i moze li se u njima pisati klasicno (proceduralno, strukturirano ili kako vec) pa posle po zelji raditi OO. VB, VC# i VC++ su valjda OO, C nije. Da li je Delphi .NET zavistan u novijim verzijama? Moze li C++ da bude zavistan od .NETa? Znam da je moglo nekad da se radi bez .NETa u C++. Moze li C da bude zavistan od .NETa? Koliko je PASCAL mocan jezik, sta ozbiljnije moze da se sklepa u njemu, ne verujem da moze parira C/C++u? Da li aplikacije pisane u JAVA jeziku najnovije verzije moraju da imaju neki interpreter kao sto je .NET framework za .NET aplikacije? Znam da mora imati Java runtime enviroment za java web aplete, da li mora i za aplikacije za rad sa prozorima i console aplikcije? Sta mislite koji jezik da usavrsavam i zasto? VB i VC# ne znam uopste, tu sam na onom nivou drag i drop.

voodoo_, ostali?

voodoo_
26.3.2011, 12:09
Ne bi se baš složio... .NET programming se sve vide koristi...
Obicno programiranje polako pada u zaborav ...
Zavisi šta programiraš.

Poenta mog posta je bila da ljudi neće da skidaju 500 MB paketa za sve verzije .NET-a ako im treba samo nekoliko desetina MB za konkretnu verziju .NET-a koja im treba za neki program. To, kao i podatak da .NET 3.5 dolazi uz Windows 7, je razlog zašto je .NET 4.0 instalacija odvojena od ostalih. Ako nećeš da maltretiraš ljude da skidaju bilo šta, targetuj projekat na neku nižu verziju .NET-a (recimo 3.0) i radiće ti i na Visti i na sedmici bez dodatnog instaliranja ičega.


@milan:

.NET je skup biblioteka, nije baš interpreter, programi se kompajliraju u međukod koji se onda izvršava u nečemu što bi se moglo nazvati virtuelna mašina (softverska platforma koja bi bila nezavisna od sistema, nešto nalik Javi). Detaljna objašnjenja imaš na wikipediji.

Vista stiže sa .NET-om 3.0, sedmica sa .NET-om 3.5. S obzirom da čak i Control Paneli za drajvere grafičkih kartica traže da imaš makar .NET 2.0 da bi mogao da ih otvoriš, prosto targetuj svoj program na .NET 2.0 i rešio si problem (to se radi u project propertiesu u Visual Studiju). Tako će ti program raditi na Visti i sedmici bez ikakvog dodatnog angažmana korisnika, a radiće i na 90% XP računara koji već imaju makar .NET 2.0 (ovi što nemaju su verovatno neke banane koje kompjuter koriste samo za Fejsbuk, ali nek se iscimaju i nek skinu tih 24 MB instalacije .NET-a 2.0 (http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=5b2c0358-915b-4eb5-9b1d-10e506da9d0f&displaylang=en)).

Od Paskal jezika i dalje postoji Delphi koji je veoma moćan (i pravi standalone programe), ali si za njega zakasnio jedno deset godina. Inače autor Delphija je jedan od ključnih ljudi koji stoje iza C#.

Delphi.NET preskoči, to je užasna budževina isto kao C++.NET. C# je od starta osmišljen kao prirodni jezik za .NET, pa bih preporučio da se fokusiraš na njega (ali samo na njega, ne na njega i VB).

NISAM NESTO SMART
26.3.2011, 12:11
Moze li C++ da bude zavistan od .NETa? Znam da je moglo nekad da se radi bez .NETa u C++.

Moze i sad bez problema jedino je ovaj m$ c++ kog su oni valjda malo preradili zavistan od net frameworka...Znaci c++ nije zavistan od nijednog frameworka i multi-paradigmski je tako da mozes da programiras proceduralno i OO i jos par stvari su tu podrzane...ali mozes da biras kako ces za razliku od C# i Jave koji su potpuno OO.

Znam da mora imati Java runtime enviroment za java web aplete, da li mora i za aplikacije za rad sa prozorima i console aplikcije?

Da za bilo koju aplikaciju u javi moras imati JRE, ali imaj u obzir da je java i zbog toga veoma portabilna na razlicite sisteme.

Sta mislite koji jezik da usavrsavam i zasto?

Nepostoji pravi odg. na to pitanje svako uzme ono sto njemu lezi ima dosta rasprava po forumu kakav je koj jezik pa malo pogledaj i odluci :ciao:

voodoo_
26.3.2011, 12:37
C++.NET u Visual Studiju i C++ u Visual Studiju su odvojene stvari.

edit: i ovaj poslednji na listi je isto .NET, zaboravio sam da označim

Belphegor
26.3.2011, 12:59
Za aplikacije rađene u "čistom" C++ ti treba ovaj paket (http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=a7b7a05e-6de6-4d3a-a423-37bf0912db84) mada nisam proveravao da li može statički da se linkuje kao kod starijih verzija.

voodoo_
26.3.2011, 13:03
Može.

el_corona
26.3.2011, 14:15
Vista stiže sa .NET-om 3.0, sedmica sa .NET-om 3.5. S obzirom da čak i Control Paneli za drajvere grafičkih kartica traže da imaš makar .NET 2.0 da bi mogao da ih otvoriš, prosto targetuj svoj program na .NET 2.0 i rešio si problem (to se radi u project propertiesu u Visual Studiju). Tako će ti program raditi na Visti i sedmici bez ikakvog dodatnog angažmana korisnika, a radiće i na 90% XP računara koji već imaju makar .NET 2.0 (ovi što nemaju su verovatno neke banane koje kompjuter koriste samo za Fejsbuk, ali nek se iscimaju i nek skinu tih 24 MB instalacije .NET-a 2.0 (http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=5b2c0358-915b-4eb5-9b1d-10e506da9d0f&displaylang=en)).

Ih kako volim kad vidim da neko razmislja kao ja :D. Ja mislio mozda mi je los plan i mudro sam cutao :kreza: al obzirom da vrlo malo programiram PC aplikacije jer se pretezno bavim web razvojom, rekoh najbolje resenje mi je .NET 2.0 ako vec nekad moram da koristim .NET jer kao sto ti rece a ja davno videh, ATI i Nvidia traze isti framework za svoje cp pa bi takva aplikacija pored Viste i Win 7 bila u velikoj meri portabilna i za XP. Nisi ni svestan kolko mi drago zbog ovoga sto si mi potvrdio :).

Todors
26.3.2011, 14:51
Meni nije jasno zašto ljudi imaju toliki otpor da instaliraju u svoj računar nešto novo. Ko poseduje legalan xp, preko ms updejta već sigurno poseduje .net 3.5 sp1. Isto važi i za vistu i win 7. Danas internet konekcija više nikome nije usko grlo, te samo preuzimanje .net 3.5 i .net 3.5 sp1 ne pretstavlja nikakvo opterećenje.

Prednosti koje donose .Net 3.5 i 3.5 sp1 u odnosu na 2.0 su ogromne. Mnoge stvari iz .Net 3.5 su po meni čak i revolucionarne kao što je na primer Linq. Zar stvarno treba da se programeri odreknu svih dobrobiti koje su timovi veoma dobrih programera osmislili odlične algoritme na veoma dobar, racionalan i efikasan način. Baš bih voleo da vidim kako bi neki prosečan programer napravio neku kontrolu iz .Net 3.5, a da bude na približno dobrom nivou kao što je postojeća i koliko bi mu vremena trebalo za tako nešto.

Ja mislim da je velika zabluda opterećivati programere da koriste ograničeni .Net 2.0 umesto .Net 3.5, jer će istu stvar da izvede za neuporedivo brže vreme, a da ne govorim bolje. Korisnici programa treba da prilagođavaju programima, a ne obrnuto. Da je tako ja bih odavno u svoj zastareli c64 stavio i7 procesor da je to moguće, ali naravno da nije.

voodoo_
26.3.2011, 15:02
Sve to stoji, ali zavisi ko ti je ciljna grupa. Ako praviš aplikaciju koju distribuiraš na CD-u ili DVD-u, na disk je lako ubaciš sve što treba od dodataka i automatizovati instalaciju. Ako praviš program za korišćenje u firmama sa mnogo računara, teranje administratora da na svim računarima instalira bilo šta u vezi sa operativnim sistemom (naročito ako su neke kante sa Windowsima koji nisu reinstalirani godinama) može ti napraviti samo probleme. Tako da se treba prilagoditi konkretnoj situaciji, ali u slučajevima kada hoćeš što manje cimanja i potencijalnih problema, piši u .NET 2.0 (ili 3.0, već ima dosta Vista i Win7 računara).

milan011
26.3.2011, 15:15
C++.NET u Visual Studiju i C++ u Visual Studiju su odvojene stvari.

edit: i ovaj poslednji na listi je isto .NET, zaboravio sam da označim

Mogu li se windows forme za C++ kreirati i bez neta, graficki ili kucanjem koda? Nadam se da nije to samo .NET feature.

Za aplikacije rađene u "čistom" C++ ti treba ovaj paket (http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=a7b7a05e-6de6-4d3a-a423-37bf0912db84) mada nisam proveravao da li može statički da se linkuje kao kod starijih verzija.

Nadam se da nije uvek potreban taj dodatak, MVC++ 2005, 2008 i 2010 redist. a? Na sta se odnosi linkovanje i staticko linkovanje?

Pitanje za sve, mozeli se na neki nacin aplikacija pisana u C++ koja zahteva neki od redista. ili neki od .NET frameworka exportovati u .exe arhivu koja ce kada se instalira doneti taj dodatak u instalacioni direktorijum programa koji kada se startuje skenira instalacioni direktorijum za redist. ili .NET bibl. ili sta vec i na taj nacin da se izbegne instalacija .NET paketa odredjene verzije? Mislim nesto kao da bude standalone paket, ako je aplikacija 1MB po defaultu da bude npr, 1MB+koliko je jos potrebno za koristene bilbioteke.

Meni nije jasno zašto ljudi imaju toliki otpor da instaliraju u svoj računar nešto novo. Ko poseduje legalan xp, preko ms updejta već sigurno poseduje .net 3.5 sp1. Isto važi i za vistu i win 7. Danas internet konekcija više nikome nije usko grlo, te samo preuzimanje .net 3.5 i .net 3.5 sp1 ne pretstavlja nikakvo opterećenje.

Prednosti koje donose .Net 3.5 i 3.5 sp1 u odnosu na 2.0 su ogromne. Mnoge stvari iz .Net 3.5 su po meni čak i revolucionarne kao što je na primer Linq. Zar stvarno treba da se programeri odreknu svih dobrobiti koje su timovi veoma dobrih programera osmislili odlične algoritme na veoma dobar, racionalan i efikasan način. Baš bih voleo da vidim kako bi neki prosečan programer napravio neku kontrolu iz .Net 3.5, a da bude na približno dobrom nivou kao što je postojeća i koliko bi mu vremena trebalo za tako nešto.

Ja mislim da je velika zabluda opterećivati programere da koriste ograničeni .Net 2.0 umesto .Net 3.5, jer će istu stvar da izvede za neuporedivo brže vreme, a da ne govorim bolje. Korisnici programa treba da prilagođavaju programima, a ne obrnuto. Da je tako ja bih odavno u svoj zastareli c64 stavio i7 procesor da je to moguće, ali naravno da nije.

Jesi upravu ali jedinu dobrobit imaju developeri a ne korisnici, njima je svejedno a svi se vode logikom - ovo trazi da instaliram nesto, Shift+delete, skinucu drugi program u moru istih na netu, i sve tako dok ne proradi neka non NET aplikacija.

Belphegor
26.3.2011, 15:29
Mogu li se windows forme za C++ kreirati i bez neta, graficki ili kucanjem koda? Nadam se da nije to samo .NET feature.

Forme su obični dialozi sa GUI kontrolama sa kojim korisnik unosi/pregleda podatke, tako da to nisu samo "NET feature".
Nadam se da nije uvek potreban taj dodatak, MVC++ 2005, 2008 i 2010 redist. a? Na sta se odnosi linkovanje i staticko linkovanje?
Laički rečeno, statičko linkovanje onog paketa znači povezivanje (ubrizgavanje) biblioteka sve u 1 fajl (exe) pa ne mora da se skida i instalira posebno.
Malopre sam baš probao sa jednom aplikacijom i exe je sa 104KB "porastao" na oko 250KB.

milan011
26.3.2011, 15:40
Laički rečeno, statičko linkovanje onog paketa znači povezivanje (ubrizgavanje) biblioteka sve u 1 fajl (exe) pa ne mora da se skida i instalira posebno.
Malopre sam baš probao sa jednom aplikacijom i exe je sa 104KB "porastao" na oko 250KB.

To mi kazi :) Nadam se da si ga testirao na nekoj masini gde nije instaliran C++ redist. Jesi li ti vise za .NET ili za aplikacije koje u najvecu ruku zahtevaju C++ redist.?

Malopre videh da Delphi nije nista drugo do OO Pascal, sto bi znacilo da i pasal object pascal imaju jos potencijala.

Belphegor
26.3.2011, 15:41
Pitanje za sve, mozeli se na neki nacin aplikacija pisana u C++ koja zahteva neki od redista. ili neki od .NET frameworka exportovati u .exe arhivu koja ce kada se instalira doneti taj dodatak u instalacioni direktorijum programa koji kada se startuje skenira instalacioni direktorijum za redist. ili .NET bibl. ili sta vec i na taj nacin da se izbegne instalacija .NET paketa odredjene verzije? Mislim nesto kao da bude standalone paket, ako je aplikacija 1MB po defaultu da bude npr, 1MB+koliko je jos potrebno za koristene bilbioteke.

Možeš da skineš neki installer program (ili napraviš svoj) pa kad se instalira pozivaš/postavljaš "command line arguments" na te pakete kako će da se instaliraju, evo recimo za vcredist (http://blogs.msdn.com/b/astebner/archive/2006/08/23/715755.aspx), ne mogu da nađem punu listu a i mislim da ovi argumenti isto važe za 2010-tku.
Neznam kako je za NET biblioteke.

Belphegor
26.3.2011, 15:47
Jesi li ti vise za .NET...

Svi govore da je C# lakši i puniji sa feature-ma, mada neznam nikad nisam probao
jer sam budala/mazohista navukao sam se na C++ i "čist" win32 API (bez MFC-a, wxWidget-a i ostalih pomoćnih biblioteka) tako da možda je bolje neko drugi da odgovori.

milan011
26.3.2011, 15:59
Ne, ne, opusteno, svacije misljenje je dobrodoslo. I ja sam u neku ruku vise za old school pristup, cist C++ cenim pa zato je tvoje iskustvo vise nego korisno. A mislis da su MFC-a, wxWidget korisni i da ih ostali koriste, bili pojasnio malo za sta se koriste ovo dvoje da ne butam sad po wikipediji jer ipak ja samo znam neke osnovne stvari. :o

voodoo_
26.3.2011, 16:06
MFC je ono što se koristilo za brzu izradu programa sa prozorima u Visual C++ 6.0 i ranijim. To je Microsoftova biblioteka (može se statički linkovati takođe) sa raznim korisnim klasama uključujući prozore i kontrole. Po lakoći upotrebe (u smislu, koliko ti vremena treba da napraviš malo složeniji prozorni program) je negde između golog Win32 API-ja i VLC-a koji se koristi u Delphiju, mada malo bliže ovom drugom.

Ako baš baš insistiraš na standalone EXE aplikacijama sa prozorima, okreni se Delphiju (C++ pandan Delphiju je C++Builder, eventualno pokušaj s njim, svejedno je taj Borlandov VLC skup klasa koji se koristi i u Delphiju i u C++Builderu daleko lakši za razumevanje i korišćenje od MFC-a). Ali i dalje ne vidim poentu bežanja od C#-a. Em ispadaju daleko manji programi (par stotina kilobajta max, osim ako ne uključuješ slike i slično u sam EXE), em 90% korisnika neće ni znati da je u pitanju .NET program (ako ga napraviš za .NET 2.0). A naročito ako praviš programe za druge, ljude interesuju rezultati a ne koliko si ti vremena proveo radeći i u čemu si pisao, a uz malo iskustva, u C# mogu da se naprave jako dobri, brzi i moćni programi koji pritom odlično izgledaju.

PS. Delphi nije "samo OO pascal", Delphi je OO pascal sa gomilom moćnih VLC klasa u kojima si mogao da napišeš šta god hoćeš (npr. Total Commander je pisan u Delphiju). Samo OO pascal je bio i Turbo Pascal 7.0, pa si morao da se namučiš ko Isus da napišeš kršten Windows program sa prozorima ;)
Od svih tih RAD okruženja Delphi mi je bio najmiliji. Da nije bilo Delphija, ne bi pravljenje .NET aplikacija u C# bilo ovako udobno.

Belphegor
26.3.2011, 16:13
Mislim da MFC-a nema u express edicijama visual studia a za wxWidgets vidi ovde (http://www.wxwidgets.org/).


MFC je ono što se koristilo za brzu izradu programa sa prozorima u Visual C++ 6.0 i ranijim

MFC se jos uvek koristi i nije samo za VC++ 6 (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Foundation_Class_Library)

voodoo_
26.3.2011, 16:28
MFC se jos uvek koristi i nije samo za VC++ 6 (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Foundation_Class_Library)
Znam da nije samo za 6.0, ali se sigurno ne koristi tako intenzivno kao nekad pored .NET-a :)

Todors
26.3.2011, 16:43
Sve to stoji, ali zavisi ko ti je ciljna grupa. Ako praviš aplikaciju koju distribuiraš na CD-u ili DVD-u, na disk je lako ubaciš sve što treba od dodataka i automatizovati instalaciju. Ako praviš program za korišćenje u firmama sa mnogo računara, teranje administratora da na svim računarima instalira bilo šta u vezi sa operativnim sistemom (naročito ako su neke kante sa Windowsima koji nisu reinstalirani godinama) može ti napraviti samo probleme. Tako da se treba prilagoditi konkretnoj situaciji, ali u slučajevima kada hoćeš što manje cimanja i potencijalnih problema, piši u .NET 2.0 (ili 3.0, već ima dosta Vista i Win7 računara).
Potpuno je sve jedno koja je ti je ciljna grupa. Ako su firme u pitanju onda je mnogo lakše, jer moraju da koriste licenciran windows, a samim tim običnim autoapdejtom imaju sve što im treba i bez administratora. Što se administratora tiče, to im je naravno posao i za to su plaćeni. Oni moraju da vode brigu o tome kome je šta instalirano u računaru i to nije nikakvo teranje, jer ni mene niko ne tera da napravim program koji neki korisnik potražuje.


Jesi upravu ali jedinu dobrobit imaju developeri a ne korisnici, njima je svejedno a svi se vode logikom - ovo trazi da instaliram nesto, Shift+delete, skinucu drugi program u moru istih na netu, i sve tako dok ne proradi neka non NET aplikacija.
Dobrobit imaju svi, jer će taj program da ti pruži mnogo više nego onaj sa .Net 2.0 i nije im sve jedno. Bitnije im je da program radi posao kako treba i da ima što više funkcija. Ako je tvoj program najbolji trenutno na tržištu, pa naravno da će se pre odlučiti za tvoj produkt nego neki koji pruža mnogo manje al podržava stari .Net.

milan011
26.3.2011, 16:57
Sta je po vama vrhunac programiranja, dajte da cujemo misljenja a bilo bi dobro ako ima i neka hijerarhijsa tabela, tipa: igra<aplikacija za knjigovodstvo<programcic koji ispisuje poruku na ekran, otprilike :)

...Ako baš baš insistiraš na standalone EXE aplikacijama sa prozorima, okreni se Delphiju (C++ pandan Delphiju je C++Builder, eventualno pokušaj s njim, svejedno je taj Borlandov VLC skup klasa koji se koristi i u Delphiju i u C++Builderu daleko lakši za razumevanje i korišćenje od MFC-a). Ali i dalje ne vidim poentu bežanja od C#-a. Em ispadaju daleko manji programi (par stotina kilobajta max, osim ako ne uključuješ slike i slično u sam EXE), em 90% korisnika neće ni znati da je u pitanju .NET program (ako ga napraviš za .NET 2.0). A naročito ako praviš programe za druge, ljude interesuju rezultati a ne koliko si ti vremena proveo radeći i u čemu si pisao, a uz malo iskustva, u C# mogu da se naprave jako dobri, brzi i moćni programi koji pritom odlično izgledaju.

PS. Delphi nije "samo OO pascal", Delphi je OO pascal sa gomilom moćnih VLC klasa u kojima si mogao da napišeš šta god hoćeš (npr. Total Commander je pisan u Delphiju). Samo OO pascal je bio i Turbo Pascal 7.0, pa si morao da se namučiš ko Isus da napišeš kršten Windows program sa prozorima ;)
Od svih tih RAD okruženja Delphi mi je bio najmiliji. Da nije bilo Delphija, ne bi pravljenje .NET aplikacija u C# bilo ovako udobno.

E ove skracenice tipa VLC i RAD mi nisu poznate, a google je zatrpan VLC playerom :opanachke. Ne treba objasnjenje vec samo ime, vidim da VLC ima veze sa klasama a iz punog imena moze dosta da se shvati. Ne bezim ja od C# i VB.NETa, cak sta vise za svoje potrebe bih najvise koristio neki od njih ali moram! da se osposobim za produkciju softvera koji ne zahteva NET.

U neki uzi izbor su mi C# za .NET na tvoj predlog, VB6 zbog lakoce izrade i non dependencies, ali moram sintaksu da naucim za oba, C++ i C ako se ne snadjem dobro sa C++om. Bilo bi dobro da Javu malo proradim, bar za web aplete i nesto malo Asemblera.

@Todors
Bas iz tog razloga ne volim .NET zato sto ljudi koriste sve maltene gotovo i posle se zovu programerima, ne kazem da je to lose ali vise cenim programera koji kodira nego onog koji samo dizajnira i povremeno popravi kod, mozda je to pogresno sa moje strane jer zivimo u 2011 ali kao sto rekoh vise sam za old school princip.

lukamaster
26.3.2011, 17:07
to se radi u project propertiesu u Visual Studiju

A kako cu ja da spustim verziju frameworka kad programiram samo u VB.NET2010

Todors
26.3.2011, 17:15
Sta je po vama vrhunac programiranja, dajte da cujemo misljenja a bilo bi dobro ako ima i neka hijerarhijsa tabela, tipa: igra<aplikacija za knjigovodstvo<programcic koji ispisuje poruku na ekran, otprilike :)

Bas iz tog razloga ne volim .NET zato sto ljudi koriste sve maltene gotovo i posle se zovu programerima, ne kazem da je to lose ali vise cenim programera koji kodira nego onog koji samo dizajnira i povremeno popravi kod, mozda je to pogresno sa moje strane jer zivimo u 2011 ali kao sto rekoh vise sam za old school princip.

Vrhunac programiranja je bilo koji projekat, al da je odrađen vrhunski.

Opet se ne slažem sa ovom konstatacijom. .Net pruža jako puno, ali opet to ne znači da potpuni amater sebe može da naziva programerom. .Net je samo alat i to jako dobar alat. Dobar majstor će tim alatom moći da napravi neverovatne projekte, dok će isto to iz ruku amatera da izgleda tragi-komično i ne funkcionalno. Old scool princip je koristan za bilo kakvo programiranje, ali ne i samo old scool. Programer po meni mora da zna i nove tehnike i nove alate, jer mora da zna koji alat će mu najbrže i najbolje doneti rezultat.

Todors
26.3.2011, 17:17
A kako cu ja da spustim verziju frameworka kad programiram samo u VB.NET2010

Kad i ideš na novi projekat u tom prozoru u gornjem uglu ti piše za koji fw ćeš da radiš aplikaciju.

voodoo_
26.3.2011, 17:19
E ove skracenice tipa VLC i RAD mi nisu poznate, a google je zatrpan VLC playerom :opanachke. Ne treba objasnjenje vec samo ime, vidim da VLC ima veze sa klasama a iz punog imena moze dosta da se shvati.
Pardon, previše koristim VLC plejer, pravo ime ovog Borlandovog čuda je VCL, Visual Component Library :kreza:

Ovo što kaže Todors, loš programer će biti loš programer u bilo kom jeziku, a dobar programer će u C#-u i .NET-u da napravi čuda.

Btw VB6 isto ima dependenciese, jes da MSVBVM60.DLL dolazi uz novije Windowse, ali ipak nije 100% standalone.

Sa asemblerom ne gubi vreme dok ti nekad konkretno ne bude zatrebao za nešto.

Todors
26.3.2011, 17:26
Ovo što kaže Todors, loš programer će biti loš programer u bilo kom jeziku, a dobar programer će u C#-u i .NET-u da napravi čuda.

Ne ne, nisi me razumeo. Loš programer je uvek loš programer, koji god da je jezik u pitanju. Isto važi i za vrhunskog. Jer će vrhunski programer da napravi čuda i u VB ili bilo kojem drugom jeziku, ako je stvarno vrhunski.

chaami
26.3.2011, 17:57
@milan011 Ukoliko želiš da isključivo koristiš C++ razmisli o upotrebi QT framework-a (koji radi na gotovo svim platformama) http://qt.nokia.com/

milan011
26.3.2011, 19:56
Btw VB6 isto ima dependenciese, jes da MSVBVM60.DLL dolazi uz novije Windowse, ali ipak nije 100% standalone.

Sa asemblerom ne gubi vreme dok ti nekad konkretno ne bude zatrebao za nešto.

U secam se tog dll fajla ili da kazem biblioteke, kolko puta mi je samo trebao da instaliram svakakve programe sa neta. Valjda se isporucuje uz XP SP3 bar, jer ne verujem da ga ima na SP2 a tek da ne pominjem na SP1 ili goli XP. Win98 se ne broji :D ali ako zatreba moze se registorvati iz cmda, regsvr32 za XP cini mi se a za 98 se ne secam vec, ili se moze cak napraviti neki custom registrator i ta biblioteka registorvati ili cak napisati kod da se deo programa izvrsi prvo koji ce proveriti i izvrsiti registraciju po potrebi a drugi deo - glavni deo koda da se pokrene posle toga, jeste malo neelegantno, bolji princip je sa posebnim registratorom i readme fajlom u kom pise da korisnik treba da ga samo pokrene, jer cisto sumljam da prosecan Dzo juzer zna da koristi regsvr32 :kreza:. Mozda bi onaj Install shild instaler to odradio bolje, ne znam nisam ga nikad probao, ili onaj Wise instaler ili pak neki Autoinstaler ili sl. sto se pre moglo naci na propratnom DVD-u u digital magazinu a sad mi pade napamet i onaj Package deployment kit sto ima u samom VS, naviru informacije. Btw koja je razlika izmedju .dll i .ocx fajlova? Znam da sam morao da registrujem poodavno neke .ocx fajlove, pa pitam imaju li kakve veze?

Hvala na predlogu chaami.

Koji IDE? Aj sad da vas cujem.

water wizard
26.3.2011, 20:00
moraćeš malo da obnoviš znanje kolko vidim :)

voodoo_
26.3.2011, 20:13
Koji IDE? Aj sad da vas cujem.
Visual Studio 2010 Express naravno.

milan011
26.3.2011, 20:16
Kad i ideš na novi projekat u tom prozoru u gornjem uglu ti piše za koji fw ćeš da radiš aplikaciju.

Ja imam instaliran VS 2005 i 2010 ali u VS2010 mi ima samo opcija za NET 4 i More frameforks koji salje na net da se downloaduju ostali iako su svi instalirani, sto sam i proverio u control panelu.

Visual Studio 2010 Express naravno.

Zasto u Expressu, zasto ne u Professional verziji, ona ima mnogo vise opcija cini mi se, sto za debug sto za raznorazne vrste projekata.

Belphegor
26.3.2011, 20:30
Zasto u Expressu, zasto ne u Professional verziji...

Zato što je express free.

milan011
26.3.2011, 20:33
U tom slucaju ok. Postoji li neka znacajnija razlika izmedju pro i free verzije?

Belphegor
26.3.2011, 20:45
U express verziji nisu dotupne extenzije/pluginovi, nema MFC-a... generalno gledano ne dozvoljava pomoćne alatke za brži razvoj.

voodoo_
26.3.2011, 20:46
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Visual_Studio_Express

Belphegor
26.3.2011, 20:53
...mada za sve nedostatke mozes da nađeš zamenu na net-u (free biblioteke) koje možeš da koristiš u svojim projektima.

Belphegor
26.3.2011, 21:01
Evo recimo resource editor (http://www.resedit.net/) koga nema u express'u, profajler (http://www.semanticdesigns.com/Products/Profilers/CppProfiler.html?Google=CppProfiler&gclid=COucqdD27KcCFQUz3wodoi2Xcg)
ovo sam na brzinu našao sa google-om verovatno ima i ima boljih, gore su ti naveli QT i wxWidgets...itd

Todors
26.3.2011, 21:59
Ja imam instaliran VS 2005 i 2010 ali u VS2010 mi ima samo opcija za NET 4 i More frameforks koji salje na net da se downloaduju ostali iako su svi instalirani, sto sam i proverio u control panelu.
Pa ništa, probaj onda ponovo da instaliraš 3.5 i 3.5 sp1 full, možda reši tvoj problem.

Sass Drake
27.3.2011, 2:37
Sta je po vama vrhunac programiranja, dajte da cujemo misljenja a bilo bi dobro ako ima i neka hijerarhijsa tabela, tipa: igra<aplikacija za knjigovodstvo<programcic koji ispisuje poruku na ekran, otprilike :)


Po meni je vrhunac programiranja pisanje kompajlera.