PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem sa monitorom Ubuntu 10.10


Miljan_kg
14.3.2011, 3:55
Imam monitor Samsung 2233sn...Integrisana grafika ati 4200, Ubuntu 10.10 cista instalacija, sve je radilo kako treba... onda sam reinstalirao windows, pa sam ponovo (na posebnoj particiji-istoj kao pre) reinstalirao ubuntu. medjutim sada mi je pisalo monitor:unknown i rezoluciju nisam mogao da namestim negde preko 1400xnesto itd. Onda posle par dana i bezbroj pokusaja reinstalacije, jedna reinstalacija je uspela i sve je kako treba. Onda sam kupio grafiku Ati 6850 i ponovo se pojavilo monitor:unknown... instalirao sam drajvere za grafiku ali onda nisam mogao uopste da ukljucim ubuntu...

Moze li bilo ko da mi da konkretan odgovor kako ovo da resim, hvala unapred.

Monitor: Samsung 2233sn, VGA kablom prikacen na DVI izlaz grafike preko konvertora (6850 nema vga izlaz)

P.S. U windows 7-ici sve radi kao podmazano

Deusdies
14.3.2011, 6:04
Jel' ti monitor ima DVI ulaz? Ako ima, probaj to.

Takođe, jesi li instalirao opensouce ili proprietary drajvere? Ako je ovo drugo, onda podešavaj rezoluciju iz CCC. Idi u terminal i kucaj sudo amdcccle .

Miljan_kg
14.3.2011, 13:44
Nema monitor DVI. Instalirao sam drajvere koji su bili u System preferences itd i posle nisam mogao da pokrenem ubuntu, pa sam morao u recovery mod. Sada sam skinuo neke druge drajvere, nema promene a instalirani ati catalyst nece da radi kaze da drajveri ne valjaju...

Deusdies
14.3.2011, 14:18
Catalyst mora da radi. S obzirom da imaš novi hardver, samo catalyst će ti i raditi. Instaliraj ih pomoću jockey-a. Uđi u terminal i kucaj jockey-gtk

Miljan_kg
16.3.2011, 23:36
E ovako, utvrdio sam da kada prebacim kabl sa ATI 6850 na VGA izlaz na integrisanoj i pokrenem instalaciju ubuntu-a 10.10 monitor radi perfektno. Ali kada vratim na "eksternu" grafiku (ima samo dvi koristim konverter) opet isto.

Eksterna ATI 6850
integrisana ATI 4200 HD. Postoji li neko resenje za ovo... Da se nekako "nabudzi DVI" u ubuntu-u 10.10?

Miljan_kg
18.3.2011, 21:20
Resio sam problem, drajveri su u pitanju...
Postupak:

Sveza instalacija pa onda u terminalu sledece:

su
apt-get install libqtgui4
wget http://www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-11-2-x86.x86_64.run
apt-get install dkms
sh ati-driver-installer-11-2-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/maverick
dpkg -i *.deb
aticonfig --initial