PDA

Prikaži potpunu verziju : Linux ili XP ?


nemacx
7.2.2011, 20:19
Ovako imam jednu stariju konfiguraciju kuci :

AMD Athlon 2000+
Radeon X1300
1GB Kingston RAM
80GB HDD
ASUS A7V8X-X Motherboard

U sustini pitao sam se da li je bolje da se prebacim na neki jednostavniji operativni sistem, a Linux dobija pozitivne kritike na kojem god forumu ga nadjem, imam par osnovnih pitanja, buduci da ja i moj brat podosta koristimo LAN igre, poput onih koje ovaj komp moze da podrzi u granicama normale (Warcraft,AoE) interesuje me da li bi na Linuxu radile igre, i ako bi radile da li bi sa onim kompijuterom mogao da ostvarim LAN vezu za ovakve tipove igrica ?

Jednostavno Linux mi je totalno nepoznati sistem, ali XP i ovaj komp bas bas tesko idu, samo upalim skype i kamericu, sve posle toga, paljenje pesme ili browsera uopste je pacenje.

Tako da predlozite, i komentarisite slobodno, zahvalan sam na svim predlozima, sem dual-boot, to mi jednostavno nije potrebno na ovako vec napacen kompijuter :kreza:

Dakle Linux ili XP, stara konfa, igrice, LAN izmedju Linuxa i 7-ce...

EDIT : Umalo da zaboravim, skype koristim dosta, kakav je on u Linuxu ?

:ciao:

Lich_king2
7.2.2011, 20:24
Moze Linux. Za ove igre koristis Wine za instalaciju a koliko znam trebalo bi da rade i jedna i druga bez problema. Preporucujem Linux Mint. Najlaksi za pocetnika a dolazi sa raznim kodecima i dodacima koje nemas u Ubuntu-u odmah.

ZoNi
7.2.2011, 20:25
Na toj konfiguraciji XP treba da radi odlično. Eventualno izbaciti nepotrebne "sastojke" XPa pomoću nLite-a, ali to je za WinXP odlična konfiguracija.

nemacx
7.2.2011, 20:50
Moze Linux. Za ove igre koristis Wine za instalaciju a koliko znam trebalo bi da rade i jedna i druga bez problema. Preporucujem Linux Mint. Najlaksi za pocetnika a dolazi sa raznim kodecima i dodacima koje nemas u Ubuntu-u odmah.

Ma udri sa najjacim slobodno, u XP sam se snasao, veruj mi i ovde cu :D LAN ? Softver i aplikacije za njega, da li su teske za nalazenje ?

Na toj konfiguraciji XP treba da radi odlično. Eventualno izbaciti nepotrebne "sastojke" XPa pomoću nLite-a, ali to je za WinXP odlična konfiguracija.

Dzaba kad je procesor slab ko nista, skype uzme 80% CPU, a RAM da ne spominjem, katastrofa, malo je bolji nego procesor, ali malo

ZoNi
7.2.2011, 21:05
Neobično. Imam puno slabiji komp na kome XP radi ko zmaj :) Instalirao sam i par Linuxa pre toga, ali sam posle 2 meseca smaranja odustao ;)

nemacx
7.2.2011, 21:06
Neobično. Imam puno slabiji komp na kome XP radi ko zmaj :) Instalirao sam i par Linuxa pre toga, ali sam posle 2 meseca smaranja odustao ;)

Hehe, zar je Linux toliko drugaciji ?

@DELETE, to bi znacilo da ja ne smem da pitam za misljenje...tako da take it easy :opanachke

Delete
7.2.2011, 21:06
Ova tema treba da bude zatvorena.Jer ce se pokrenuti prepirke izmedju Windowsa i Linuxa.

Laskaris
7.2.2011, 21:11
Problem sa linuxima je taj sto drajvera proizvodjaca ima samo za najaktuelniji hardver. Ja bih stavio XP na taj racunar. Linux Mint je super ali ako covek nije bas vican i nece da ulaze vreme u ucenje Linuxa, bolji je izbor Microsoft. Te igre ce raditi u Wine-u sto posto bez problema ali opet mislim da XP manje "trosi" od default Minta pod Gnome-om ili KDE-om. Ima i nezahtevnijih okruzenja naravno pa ako imas vremena mozes probati. Starija konfiguracija i noviji lernel = par problema (resivih) u najavi - to imaj na umu.

nemacx
7.2.2011, 21:20
Problem sa linuxima je taj sto drajvera proizvodjaca ima samo za najaktuelniji hardver. Ja bih stavio XP na taj racunar. Linux Mint je super ali ako covek nije bas vican i nece da ulaze vreme u ucenje Linuxa, bolji je izbor Microsoft. Te igre ce raditi u Wine-u sto posto bez problema ali opet mislim da XP manje "trosi" od default Minta pod Gnome-om ili KDE-om. Ima i nezahtevnijih okruzenja naravno pa ako imas vremena mozes probati. Starija konfiguracija i noviji lernel = par problema (resivih) u najavi - to imaj na umu.

U sustini ganjam nesto novije, jer mi je ovaj XP dosao mozga, fakticki na mesec dana rusim sistem jer je komp konstantno preopterecen i nemoze da dise. Uglavnom gledao sam aplikacioni report, i Ubuntu mi se ne cini los, posteno je tukao u nekim kategorijama XP. Sve u svemu, opsti rad, rad u igricama ovakve zahtevnosti i tipa, to je moje glavno interesovanje.

GoranSTX
7.2.2011, 21:21
Problem sa linuxima je taj sto drajvera proizvodjaca ima samo za najaktuelniji hardver........................................

Apsolutno netačna izjava.

nemacx
7.2.2011, 21:35
Apsolutno netačna izjava.

Malo sam i ja pretrazivao po internetu (da vas ne mucim :to_care:) i koliko vidim, za onaj moj stariji komp cini mi se da ima drajvera, i da bar to nije problem, nego i da pitam jos, kako bi aplikacije, one osnovne poput playera, codeca, radile ? Skype, MSN, browseri, itd, da li je sve sto moze na XP-u kompatibilno i sa Linuxom ?

GoranSTX
7.2.2011, 21:40
Sve što radiš na XP-u, možeš i na linux desktopu, bilo istom aplikacijom sa XP-a u verziji za linux bilo nekom adekvatnom zamenom...

nemacx
7.2.2011, 21:44
Sve što radiš na XP-u, možeš i na linux desktopu, bilo istom aplikacijom sa XP-a u verziji za linux bilo nekom adekvatnom zamenom...

Ok, u sustini na ovo gledam kao kad sam se prebacio sa XP-a na 7-cu na ovom novom kompu :D (poruka : probaj pa vidi:dedica:)

Skidanje sa oficijalnog sajta mi daje samo trial verziju ili full verziju ?...skidam Ubuntu 10.10 Desktop..(ajd kad moram ovako full da se izrazavam, sta cu kad ne znam :o)

GoranSTX
7.2.2011, 21:46
Većina linux distribucija je free u svakom smislu te reči (slobodno i besplatno).

nemacx
7.2.2011, 21:50
Većina linux distribucija je free u svakom smislu te reči (slobodno i besplatno).

OK, svidja mi se za sad, gledao sam i testove, cini mi se da ce na onom starom kompijuteru, u pogledu svakodnevnog rada, da donese osvezenje.

Inace, instalacija je ista, ili treba nesto sto trebam da znam ? Ako je isto, Erase sistemske particije, i instalacija ubuntua na nju.

ZoNi
7.2.2011, 21:52
Problem sa linuxima je taj sto drajvera proizvodjaca ima samo za najaktuelniji hardver.
Moje iskustvo kaže da je ovo, na žalost, tačno. :paranoia:

Lich_king2
7.2.2011, 21:54
Malo sam i ja pretrazivao po internetu (da vas ne mucim :to_care:) i koliko vidim, za onaj moj stariji komp cini mi se da ima drajvera, i da bar to nije problem, nego i da pitam jos, kako bi aplikacije, one osnovne poput playera, codeca, radile ? Skype, MSN, browseri, itd, da li je sve sto moze na XP-u kompatibilno i sa Linuxom ?
Nije bas sve ali uglavnom vecina stvari jeste posto postoje i te aplikacije za Linux. Takodje pojedine kodeke kao sto su flash, mpeg, itd, Java, moraces da skines naknadno. (Za kodeke mozes da cekiras da uzmes odmah na instalaciji sto puno olaksava posao, jedino neke ostale stvari). http://www.ubuntu-rs.org/ Ovde mogu da ti pomognu ukoliko ti nije nesto jasno oko Ubuntu-a a i imaju uglavnom teme za resavanje specificnih problema.

GoranSTX
7.2.2011, 21:54
Treba da se upoznaš sa osnovama pre instalacije kako se ne bi našao u neobranom grožđu pa obrao bostan :)
To ćeš najbolje obaviti konsultovanjem zvaničnog wiki-a, pretragom i pronalaženjem nekog online uputstva za instalaciju i postavljanjem konkretnih pitanja na ovom ili nekom drugom forumu (nakon pretrage, naravno).


Moje iskustvo kaže da je ovo, na žalost, tačno. :paranoia:

Nećeš mi zameriti što tvoje dvomesečno iskustvo smatram neadekvatnim i nedovoljnim?

nemacx
7.2.2011, 21:58
Eh pa, nije da ja bijem glavom u zid bezveze, i ja malo istrazujem :)

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

Cini mi se da na "Install it" ima fina slicica koja mi daje par objasnjenja* kako da izvedem instalaciju ;)

EDIT : Sto se mene tice, svacije misljenje je dobrodoslo u ovoj temi :) buduci da sam ja Linux video jedino u portable modu na CD-u gde mi je bio potreban da pokrenem mali programcic da crackujem caletovu sifru na kompu :D

P.S. Sifra je bila punoglavac_ :rofl:

EDIT 2 : Pitanje za GoranSTX (http://www.sk.rs/forum/member.php?u=990) kako ce funkcionisati Ubuntu sto se tice ADSL-a, i da li ce prepoznati drugi komp na kom je trenutno aktivna sedmica, zbog LAN moda ? (prepoznati u smislu share fajlova i printera)

Luka.
7.2.2011, 22:42
Neobično. Imam puno slabiji komp na kome XP radi ko zmaj :) Instalirao sam i par Linuxa pre toga, ali sam posle 2 meseca smaranja odustao ;)

Takođe, imam jedan Sempron 2500+ sa 1GB RAM-a (i to baš Kingston) i ATi 9250... XP radi skroz OK. :)
Uz malo tvikovanja procesa možeš solidno da ga ubrzaš...

nemacx
7.2.2011, 22:46
Takođe, imam jedan Sempron 2500+ sa 1GB RAM-a (i to baš Kingston) i ATi 9250... XP radi skroz OK. :)
Uz malo tvikovanja procesa možeš solidno da ga ubrzaš...

Dzaba kad meni iz nepoznatih razloga leti 80% CPU-a na skype samo..ono je ipak nemoguce jbt, nego da vidimo kako ce biti, mozda se ipak vratim na XP :)

Pitanje za sve :

kako ce funkcionisati Ubuntu sto se tice ADSL-a, i da li ce prepoznati drugi komp na kom je trenutno aktivna sedmica, zbog LAN moda ? (prepoznati u smislu share fajlova i printera)?

blast beat
7.2.2011, 22:49
Potrebna je samba, ne znam da li je po defaultu ukljucena u Ubuntu, i treba je konfigurisati, sve ce raditi.

Laskaris
7.2.2011, 23:00
Apsolutno netačna izjava.
Nazalost, apsolutno tacna. probao sa nesto starijim hardverom i softver proizvodjaca postoji ali samo za starije kernele. Za grafiku npr neku ATI stariju i noviji kernel mora se koristiti X a ne npr ATI driver (a bez Control centra promeniti samo vrednost gamme u Gnome okruzenju je muka ziva za nekoga ko ne zna da se snadje - treba generisati xorg.conf fajl (to treba znati uraditi) jer se vise ne koristi, pa promeniti vrednost gamme tamo) . Probao, video osetio na svojoj kozi. Podrska proizvodjaca hardvera za Linux je jos uvek losa a i kerneli se brzo menjaju tako da proizvodjaci daju drivere za mainstream kartice i to radi na najnovijim kernelima (u periodu od cca 2 godine). Sad but true. Napisah da su ti problemi resivi ali mora covek malo da petlja. nekome ko ne zeli da provodi vreme u konfigurisanju preporucujem u svakom slucaju XP za stariji racunar. Linux je super - probao sam bar 30-ak distroa i ima zaista dobrih, ali nije za ljude koji ne znaju/nece/nemaju vremena da petljaju oko njega.

blast beat
7.2.2011, 23:43
Ja recimo nisam imao problem sa svojim starim kompom, sve je bilo bez problema prepoznato. Tako da si ti izuzetak, a i opste je poznato da je ATI specifican sto se Linux drajvera tice, tako da ti bas i nije primer na mestu.

nemacx
8.2.2011, 0:24
Ja recimo nisam imao problem sa svojim starim kompom, sve je bilo bez problema prepoznato. Tako da si ti izuzetak, a i opste je poznato da je ATI specifican sto se Linux drajvera tice, tako da ti bas i nije primer na mestu.

Da li cu imati problema sa ATI X1300 ?

ZoNi
8.2.2011, 1:07
Nećeš mi zameriti što tvoje dvomesečno iskustvo smatram neadekvatnim i nedovoljnim?
Ok, ne tvrdim da sam extra iskusan - naprotiv :)

Ali, ipak imam nešto malo iskustva: kući 2 meseca na laptopu i oko mesec dana na desktopu + na poslu malo preko 6 meseci, opet na jednom laptopu i jednom desktopu. Dakle, 4 sasvim različita PCa, na kojima je navedeni broj meseci Linux bio jedini OS (i to, čini mi se, kući 3-4 različite distribucije; na poslu Kubuntu i Ubuntu).

Laskaris
8.2.2011, 9:00
Da li cu imati problema sa ATI X1300 ?
Hoces. Neces moci da koristis njene ATI drajvere sa bilo kojim novijim kernelom - mislim da je poslednji koji radi sa njima Ubuntu 8.10 pa sad valja premotati koji je to kernel bio a mrzi me (to su isti drajveri kao i za moju staru x1150 integrusu sa laptopa to sam ipak proverio). Vec Ubuntu 9.04 nije hteo da primi te drajvere a aktuelna verzija je 10.10 pa ti vidi koliko je taj drajver dugo vec nepodrzan. Instaliraj Mint ili Ubuntu (default za oba je Gnome okruzenje, a moderni KDE slobodno zaboravi s tom karticom, a mozes i par manje zahtevnih probati npr XFCE, LXDE) pa vidi dopada li ti se. Moja preporuka ti ipak kao "sigurica" ostaje win XP. Generalno je situacija na Linuxu bolja za desktop racunare nego za laptopove - probao sam i probao i probao razne distroe sa nekoliko kompjutera starih i novih (laptop i desktop), ne pisem ti napamet niti zelim da te odvratim od probanja.

@blast beat: vidim da covek ima ATI graficku i zato mu i pisem, situacija sa nvidiom jeste nesto bolja ali to njemu malo znaci sa ATI X1300.

na12
8.2.2011, 9:08
Hoces. Neces moci da koristis te ATI drajvere sa bilo kojim novijim kernelom - mislim da je poslednji koji radi sa njima Ubuntu 8.10 pa sad valja premotati koji je to kernel bio a mrzi me (to su isti drajveri kao i za moju staru x1150 integrusu sa laptopa to sam ipak proverio). Vec Ubuntu 9.04 nije hteo da primi te drajvere a aktuelna verzija je 10.10 pa ti vidi koliko je taj drajver dugo vec nepodrzan. Instaliraj Mint ili Ubuntu (default za oba je Gnome okruzenje, a moderni KDE slobodno zaboravi s tom karticom, a mozes i par manje zahtevnih XFCE, LXDE) pa vidi dopada li ti se. Moja preporuka ti ipak kao "sigurica" ostaje win XP. Generalno je situacija bolja za desktop racunare nego za laptopove - probao sam i probao i probao, ne pisem ti napamet.

@blast beat: vidim da covek ima ATI graficku i zato mu i pisem, situacija sa nvidiom jeste bolja ali to njemu malo znaci sa ATI X1300.
Pises neproverene stvari ovde.Imam ATI X1300 i super radi sa najnovijim kernelom 2.6.37. Gnome ce sasvim lepo da radi sa tom konfiguracijom,a XFCE i LXDE ima da lete na tom kompu.
Moj ti je savet slobodno instaliraj najnoviji Ubuntu i sve ce da ti radi brzo.XP ti ne treba uopste.To je jedan zastareo i ruzan sistem.

Laskaris
8.2.2011, 9:13
Pises neproverene stvari ovde.Imam ATI X1300 i super radi sa najnovijim kernelom 2.6.37. Gnome ce sasvim lepo da radi sa tom konfiguracijom,a XFCE i LXDE ima da lete na tom kompu.
Moj ti je savet slobodno instaliraj najnoviji Ubuntu i sve ce da ti radi brzo.XP ti ne treba uopste.To je jedan zastareo i ruzan sistem.
Ma kakve neproverene stvari, citas li ti uopste - za tu karticu NEMA ATI drajvera za nove kernele (ovaj je izdat 3/26/2009). To sto ti ne citas pazljivo ili ne znas koji drajver koristis je tvoj problem. Nisam rekao da nece raditi vec da proba dopada li mu se a KDE slobodno neka zaboravi. Meni se dopadaju i XFCE i LXDE - pristalica sam minimalne potrosnje resursa operativnog sistema, a sasvim si u pravu da ce Ubuntu pod Gnome-om raditi korektno na toj masini ali ce raditi bolje pod npr XFCE ili LXDE.

nemacx
8.2.2011, 9:26
Ma kakve neproverene stvari, citas li ti uopste - za tu karticu NEMA ATI drajvera za nove kernele. To sto ti ne citas pazljivo ili ne znas koji drajver koristis je tvoj problem. Nisam rekao da nece raditi vec da proba dopada li mu se a KDE slobodno neka zaboravi. Meni se dopadaju i XFCE i LXDE - pristalica sam minimalne potrosnje resursa operativnog sistema, a sasvim si u pravu da ce Ubuntu pod Gnome-om raditi korektno na toj masini.

I ja sam ga malo oprobao sa CD-a, i fino radi, dosao sam do instalacije, i sad imam ovu opciju :

https://help.ubuntu.com/community/GraphicalInstall?action=AttachFile&do=get&target=install-step4b.png

Konkretno, ceo hard disk ili jednu particiju ? Ja bih ga najradije na C instalirao, posto kod mene C, D, E, particije postoje.

Laskaris
8.2.2011, 9:30
^
Tvoj izbor. Ja bih presao preko tog starog 9.10. Vidim odlucio si se za 10.04 LTS varijantu - to je ok mada ce te svakako interesovati da instaliras i svaku noviju verziju - ja sam to uvek radiio :). Imas relativno mali hard disk pa verujem da ce ti prostor trebati za nesto drugo a ne za vise od jednog operativnog sistema. Mada..ok..u fazi probanja mozes i tako kako si sada poceo.

nemacx
8.2.2011, 9:32
^
Tvoj izbor. Ja bih presao preko tog starog 9.10.

Ovo je slika sa sajta, instalacija mi je samo na drugom kompijuteru :D

Imam XP na starom kompu, jedino digitalnim to da uslikam pa da vam donesem :kreza: sustina je koju opciju da odaberem, i sta se desava ako odaberem "Erase entire hard disk", da li brisem C,D,E sve, ili samo sistemsku, to me interesuje. Zeleo bih znaci samo sistemsku da sklonim, ove dve da ne diram.

EDIT : Izvinjavam se za zbunjujucu sliku !!

Mickie
8.2.2011, 9:34
Idi na "Specify partitions manualy" pa ces tu da vidis particije. Nece da budu obelezene Microsoftskim jezikom (C, D, i tako) pa je zgodno da ih znas po redu ili da znas velicinu.

Kad nadjes onu particiju na koju hoces da instaliras, klikni dvaput na nju i u prozoru nadji "mount point" i stavi "/" (bez ""). Ako ti nije jasno, stavi oped screenshot.

nemacx
8.2.2011, 9:36
Idi na "Specify partitions manualy" pa ces tu da vidis particije. Nece da budu obelezene Microsoftskim jezikom (C, D, i tako) pa je zgodno da ih znas po redu ili da znas velicinu.

Kad nadjes onu particiju na koju hoces da instaliras, klikni dvaput na nju i u prozoru nadji "mount point" i stavi "/" (bez ""). Ako ti nije jasno, stavi oped screenshot.

Da, to sam i bio uradio, medjutim mi je falio taj mount point pa sam se vratio nazad. Nesto mi tu nije jasno, ako to uradim onda necu da formatiram C particiju gde mi je XP instaliran, ili hocu ?

na12
8.2.2011, 9:40
za tu karticu NEMA ATI drajvera za nove kernele (ovaj je izdat 3/26/2009).
Da,imas pravo,ja verovatno koristim Intel ili Nvidia drajvere za ATI X1300. :facepalm

GoranSTX
8.2.2011, 9:42
@Laskaris and ostali u toku

Aha, mali previd, mislio si da ne postoje drajveri koje (nekadašnji) Ati pravi i tu si u pravu, sa druge strane - i bolje je što ih ne prave! Tačnije, da su pametni pa da otvore kod da im zajednica besplatno odradi valjanje drajvere, a da one likove zadužene za linux drajvere pošalju da pleve baštu... Odavno sam rantovao na tu temu pa se neću ponavljati... mnogo... :)

Laskaris
8.2.2011, 9:44
Da,imas pravo,ja verovatno koristim Intel ili Nvidia drajvere za ATI X1300. :facepalm
Ja sam taj koji bi trebalo da uradi :facepalm

Koristis X - kernel obezbedjuje podrsku za tu grafiku i to sasvim pristojnu ali ne koristis ATI-jev drajver. Ako si uspeo da ga instaliras na 10.10 svaka ti cast :)

Laskaris
8.2.2011, 9:47
@Laskaris and ostali u toku

Aha, mali previd, mislio si da ne postoje drajveri koje (nekadašnji) Ati pravi i tu si u pravu, sa druge strane - i bolje je što ih ne prave! Tačnije, da su pametni pa da otvore kod da im zajednica besplatno odradi valjanje drajvere, a da one likove zadužene za linux drajvere pošalju da pleve baštu... Odavno sam rantovao na tu temu pa se neću ponavljati... mnogo... :)

:) e da znas vala.:D U Atiju nekoga treba uvaljati u katran i perje jbm li im..slazem se sa tobom potpuno.

nemacx
8.2.2011, 9:49
Da ne zbunjujem dalje, dvoklik na sistemsku particiju, kako dalje ? Kako da je koristim (ntfs,fat16,fat32,ext4..) i kvakica na format :

http://img535.imageshack.us/img535/3708/dsci0003h.jpg

Mickie
8.2.2011, 9:49
Da, to sam i bio uradio, medjutim mi je falio taj mount point pa sam se vratio nazad. Nesto mi tu nije jasno, ako to uradim onda necu da formatiram C particiju gde mi je XP instaliran, ili hocu ?

Formatirs samo onu particiju koja je stiklirana. Dakle Windows particija bi trebala da ostane ako sve uradis kako treba.

PS: Imas screenshot na PRINTSCREEN, ne treba ti kamera.

PS2: Klikni gde pise "Do not use this partiton" i kazi "use as Ext3"

nemacx
8.2.2011, 9:51
PS: Imas screenshot na PRINTSCREEN, ne treba ti kamera.

hehe nisam suntav, ali tamo sam pokrenuo instalaciju, bootovao cd, tako da mi printscreen trenutno bas i nije dostupan, okacio sam sliku :)

EDIT : Ext3? Ok, koja je razlika izmedju Ext3 i Ext4, posto te dve opcije imam?

Mickie
8.2.2011, 9:53
hehe nisam suntav, ali tamo sam pokrenuo instalaciju, bootovao cd, tako da mi printscreen trenutno bas i nije dostupan, okacio sam sliku :)

Jeste ti dostupan. Sa liveCD moze printscreen.

EDIT : Ext3? Ok, koja je razlika izmedju Ext3 i Ext4, posto te dve opcije imam?

Skoro nikakva. Stavi koj hoces.

nemacx
8.2.2011, 9:54
Jeste ti dostupan. Sa liveCD moze printscreen.

Evo sad cu editovati onda post da ubacim slike, vec pocinjem da volim Ubuntu :D

EDIT : Ok, stavio Ext4, i format :)

EDIT2 : Slika, cisto da proverim jel sam sve uradio ispravno, i zahvala Mickiju sto mi je olaksao da nemoram da se menjam sa jednog na drugi komp :

http://img12.imageshack.us/img12/3632/screenshot1rbk.png

na12
8.2.2011, 9:59
Ja sam taj koji bi trebalo da uradi :facepalm

Koristis X - kernel obezbedjuje podrsku za tu grafiku i to sasvim pristojnu ali ne koristis ATI-jev drajver. Ako si uspeo da ga instaliras na 10.10 svaka ti cast :)

To sto ti ne znas da napises to sto hoces da kazes,to je tvoj problem,samo zbunjujes ljude ovde.ATI kao firma ne postoji vise,postoji samo AMD.ATI je naziv karte,pa kad napises da je neki drajver ATI drajver,to znaci da je to drajver za ATI karte,a ne drajver koji pise ATI(posto karta ocigledno ne moze da pise drajvere).A cak i da postoji ATI firma,ako hoces da napises da je to njihov proizvod,pise se ATI-jev drajver(sto si se ispravio u poslednjem postu),a ne ATI drajver,sto podrazumeva drajver za ATI karte,a takvih ima vise,OSS drajveri,vlasnicki drajveri itd.

Laskaris
8.2.2011, 10:02
To sto ti ne znas da napises to sto hoces da kazes,to je tvoj problem.ATI kao firma ne postoji vise,postoji samo AMD.ATI je naziv karte,pa kad napises da je neki drajver ATI drajver,to znaci da je to drajver za ATI karte,a ne drajver koji pise ATI(posto karta ocigledno ne moze da pise drajvere).A cak i da postoji ATI firma,ako hoces da napises da je to njihov proizvod,pise se ATI-jev drajver(sto si se ispravio u poslednjem postu),a ne ATI drajver,sto podrazumeva drajver za ATI karte,a takvih ima vise,OSS drajveri,vlasnicki drajveri itd.
Aha, ok - na kraju smo se razumeli mada primedba "AMD ATI" ne stoji jer ih svi znaju pod starim imenom.
Hvala ti na korisnim gramatickim savetima.:D

nemacx
8.2.2011, 10:07
Pokrenuo sam instalaciju, sa ovim podesavanjima kao na slici, imao sam upozorenje za swap space ali nisam odredio nijednu particiju za to.

Hvala dosad na komentarima, budite mi online :D

Laskaris
8.2.2011, 10:12
Pokrenuo sam instalaciju, sa ovim podesavanjima kao na slici, imao sam upozorenje za swap space ali nisam odredio nijednu particiju za to.

Hvala dosad na komentarima, budite mi online :D
Ako budes zeleo da promenis vrednost za gammu pod X-om postuj ovde :). Pod KDE-om je lako ali pod Gnome-om nije bas (ako u poslednjih pet meseci nije napravljen programcic da se iz GUI-ja menja gamma). Srecno testiranje!

nemacx
8.2.2011, 10:20
Ako budes zeleo da promenis vrednost za gammu pod X-om postuj ovde :). Pod KDE-om je lako ali pod Gnome-om nije bas (ako u poslednjih pet meseci nije napravljen programcic da se iz GUI-ja menja gamma). Srecno testiranje!

A gde bih drugde postovao, pa ja vas volim momci :rolleyes: Hvala, instalacija ide dosta sporo ali ko ceka, taj doceka :dedica:

EDIT : Sam sebi se smejem, ready when you are, a ja cekam da on nastavi instalaciju :rofl: :rofl:

nemacx
8.2.2011, 11:11
Javljam se sa Ubuntua, cini se fin za sad, dobio sam update managera sa listom updateova, pustio sam ga da skida, znaci da nemoram da instaliram one osnovne drajvere (maticna ploca, zvuk) ?

EDIT : Pri otvaranju particija D i E, izbacuje mi fakticki shortcut na desktop, sto je pocelo strasno da me nervira, e sad cu da vas mucim :)

blast beat
8.2.2011, 11:39
Sve drajvere ce on sam instalirati. Cisto informativno - jedino vlasnicki drajveri za ATI Nvidiu i Broadcom se moraju "doinstalirati", ali i to se radi sa 2 klika, sam ih Ubuntu skine i instalira, nemas nista da vijas po netu. :)
Sto se swap particije tice, mozes napraviti jednu od recimo 1 GB, onda sluzi narodski receno da rastereti RAM memoriju. Mada ako ti komp bude radio zadovoljavajucom brzinom, i ne moras je praviti.

EDIT: Udjes u Synaptic, kliknes na reload dugme, i nakon sto osvezi repozitorijume, ukucaj ntft-config u search polje, stikliraj i idi na Apply da se instalira. Dalje prati ovo jednostavno uputstvo.
http://www.ubuntugeek.com/enabledisable-write-support-for-windows-ntfs-partition-with-simple-click.html

EDIT 2: Ubuntu ima online repozitorijum sa vecinom programa koji ce ti ikada zatrebati, tako da ih ne moras traziti po netu. Programe instaliras pomocu alata Synaptic.
http://www.ubuntugeek.com/synaptic-package-manager-beginners-guide-for-ubuntu-users.html

nemacx
8.2.2011, 11:44
Sve drajvere ce on sam instalirati. Cisto informativno - jedino vlasnicki drajveri za ATI Nvidiu i Broadcom se moraju "doinstalirati", ali i to se radi sa 2 klika, sam ih Ubuntu skine i instalira, nemas nista da vijas po netu. :)
Sto se swap particije tice, mozes napraviti jednu od recimo 1 GB, onda sluzi narodski receno da rastereti RAM memoriju. Mada ako ti komp bude radio zadovoljavajucom brzinom, i ne moras je praviti.

EDIT: Udjes u Synaptic, kliknes na reload dugme, i nakon sto osvezi repozitorijume, ukucaj ntft-config u search polje, stikliraj i idi na Apply da se instalira. Dalje prati ovo jednostavno uputstvo.
http://www.ubuntugeek.com/enabledisable-write-support-for-windows-ntfs-partition-with-simple-click.html

Uf ovo ce mi olaksati posao dosta, hvala ;)

GoranSTX
8.2.2011, 11:50
To što ti trenutno pokušavaš ekvivalentno je sipanju lož ulja u bolid formule 1. Rekoh li ti da se upoznaš sa osnovama PRE instalacije? Pokrećeš instalaciju windows programa na linux operativnom sistemu... može to, ali ne tako... ono što ti treba zove se wine, a ti sad kreni odatle...

nemacx
8.2.2011, 11:52
To što ti trenutno pokušavaš ekvivalentno je sipanju lož ulja u bolid formule 1. Rekoh li ti da se upoznaš sa osnovama PRE instalacije? Pokrećeš instalaciju windows programa na linux operativnom sistemu... može to, ali ne tako... ono što ti treba zove se wine, a ti sad kreni odatle...

E joj kad bih imao vremena, ja to sve usput ucim :D

WINE se vec skida, preduhitrio si me pre nego sto sam editovao post ;)

blast beat
8.2.2011, 12:10
Win programi ti ni nece trebati u 99% slucajeva ako si prosecan korisnik. Za sve imas ili isti program za Linux ili veoma dobru alternativu. Ako ne znas koji je program alternativa, google je tvoj prijatelj kao i uvek, kao i sajt http://alternativeto.net/

nemacx
8.2.2011, 12:15
Win programi ti ni nece trebati u 99% slucajeva ako si prosecan korisnik. Za sve imas ili isti program za Linux ili veoma dobru alternativu. Ako ne znas koji je program alternativa, google je tvoj prijatelj kao i uvek, kao i sajt http://alternativeto.net/

Konkretno, neki programi su mi potrebni, i nadam se da ce da rade u ovom emulatoru, a onaj program koji si mi dao, zatrazio mi je password, i ne pokrece se, instalirao sam ga medjutim nista :) Uradicu reinstall pa javljam

EDIT : WINE radi FANTASTICNO, za cas je instalirao program.

EDIT2 : Moram da te ispravim blast beat, ntfs-config ;) I on i dalje ne radi :S

GoranSTX
8.2.2011, 12:23
Javi kako je prošlo povezivanje i isčitavanje fiskalne kase preko serijskog porta...

blast beat
8.2.2011, 12:25
Konkretno, neki programi su mi potrebni, i nadam se da ce da rade u ovom emulatoru, a onaj program koji si mi dao, zatrazio mi je password, i ne pokrece se, instalirao sam ga medjutim nista :) Uradicu reinstall pa javljam

EDIT : WINE radi FANTASTICNO, za cas je instalirao program.

Ako nece da se pokrene (i meni se desavalo), otvori terminal i kucaj sudo ntfs-config Zatim ce ti traziti sifru, ukucaj onu koju si stavio tokom instalaije i lupis enter, onda ce se pokrenuti. Dok kucas sifru ona se nece prikazivati, tako da ne brines. A koji ti to programi sa wina trebaju na Ubuntu-u ako nije tajna?

nemacx
8.2.2011, 12:31
Javi kako je prošlo povezivanje i isčitavanje fiskalne kase preko serijskog porta...

Mrtav sam ako mi cale donese kasu kuci, a ono ne radi :D tako da javljam se, a ako se ne javim, znate odg ;)

Ako nece da se pokrene (i meni se desavalo), otvori terminal i kucaj sudo ntfs-config Zatim ce ti traziti sifru, ukucaj onu koju si stavio tokom instalaije i lupis enter, onda ce se pokrenuti. Dok kucas sifru ona se nece prikazivati, tako da ne brines. A koji ti to programi sa wina trebaju na Ubuntu-u ako nije tajna?

EDIT : NASAO ! :)

ECR TeleTool, program za kasu, jbg on mi je na ovom kompijuteru neophodan, i instalacija i rad programa, glatko radi, sad da vidimo povezivanje hehe, trebalo bi isto da radi glatko :) Treba mi jos i Dreamweaver i skype, nista vise :)

EDIT2 : Ne, greska.

http://img833.imageshack.us/img833/4088/screenshotur.png

blast beat
8.2.2011, 12:37
Skype imas Linux verziju, a za DW ako si vezan poteraj ga preko wine-a, mada imas i alternativa.

EDIT: Probaj pysdm, ne znam zasto ovo ne radi, sad cu proguglati. Instaliras ga isto preko synaptica a posle prati ovo uputstvo.
http://maketecheasier.com/auto-mount-your-ntfs-partition-in-ubuntu/2009/04/14

nemacx
8.2.2011, 13:22
Skype imas Linux verziju, a za DW ako si vezan poteraj ga preko wine-a, mada imas i alternativa.

EDIT: Probaj pysdm, ne znam zasto ovo ne radi, sad cu proguglati. Instaliras ga isto preko synaptica a posle prati ovo uputstvo.
http://maketecheasier.com/auto-mount-your-ntfs-partition-in-ubuntu/2009/04/14

Ok ovo mi radi, sad cu restart pa javljam sta je bilo. I pitanje, hoce li uvek pri mountu ovih NTFS particija da mi bude ikonica na desktopu ?

Covenant
8.2.2011, 13:42
Hoces. Neces moci da koristis njene ATI drajvere sa bilo kojim novijim kernelom - mislim da je poslednji koji radi sa njima Ubuntu 8.10 pa sad valja premotati koji je to kernel bio a mrzi me (to su isti drajveri kao i za moju staru x1150 integrusu sa laptopa to sam ipak proverio). Vec Ubuntu 9.04 nije hteo da primi te drajvere a aktuelna verzija je 10.10 pa ti vidi koliko je taj drajver dugo vec nepodrzan.

Ovaj, X serija i stara Radeon serija (serije od 9000 pa do 9800) su prakticno full podrzani od strane slobodnog ATI drajvera koji dolazi u paketu sa bilo kojom distribucijom - ako imas ovakvu karticu nema potrebe da koristis zvanicni Catalyst drajver koga ocigledno ti pominjes
Zasto ovo pricam? Zato sto sam pre svog laptopa imao desktop sa Radeonom 9600 koji je zaista sjajno radio sa slobodnim drajverima
Jedino o cemu treba voditi racuna je da su 3d performanse dosta losije u odnosu na Catalyst (jedino bitno ako teras igre preko Wine, mada manje zahtevne igre tipa Starcraft, World Of Goo i sl rade kao podmazane) i da je power management losiji u odnosu na Catalyst (opet bitno ako koristis laptop)
Pa cak je i nova HD serija prilicno dobro podrzana (status je za vecinu 3d funkcija mostly, 2d accel je full podrzana)
Vise detalja ovde

http://www.x.org/wiki/RadeonFeature

Vidim da se pominje i Broadcom a fala kc-u :D i to ce uskoro biti sredjeno, jer su otvorili drajver pa ce isti uskoro postati sastavni deo kernela i konacno ce wireless sa ovim adapterima raditi otb kao sto je slucaj sa Intel i Atheros adapterima koji se pored Broadcoma vecinom susrecu u laptopovima (ima u kernelu vec odavno i slobodni Broadcom drajver ali nisu podrzani noviji cipsetovi ako se ne varam, a i mora da se ucitava i onaj smaracki firmware koji kod nekih distribucija i nije istaliran po defaultu)

Laskaris
8.2.2011, 13:59
^
Bas na to sam mislio, plus sto je vec zaista sramota da pod Gnome-om mora da se generise i edituje xorg.conf fajl da bi se promenila vrednost gamme pod X-om.. 3D performanse su zaista lose bez originalnog ATI drajvera. Necu da kazem da je X los - napredak je vidljiv ali opet "nije to to" i zaista bi ATI trebao da povede vise racuna o Linuxu ili, kao sto Goran rece, da pusti linux zajednicu da napise drajvere. Na nesto starijem laptopu nema sanse da sve proradi kako treba ni pod jednim linuxom ni "out of the box" ni kasnije. Fn tasteri ne funkcionisu kako treba u vecini slucajeva (cak ni na aktuelnim laptopovima), wireless iz prve ako se ima srece (ko je pomenuo Atheros i najrazlicitije varijante Broadcom-ovih cipova?:D), igranke sa kamerama i mikrofonima (moze da se sredi ali ne uvek). Imam prikljucak za docking station na dva laptopa - pod linuxom nikada nije proradilo sve "kako Bog zapoveda". Desktop je druga prica - ako kartica nije starija ATI-jeva a sam racunar nije iz doba Jure sve moze da se natera da radi prilicno dobro (cak i 3D) pod najnovijim kernelom u Ubuntuu, Mintu i sl.

Covenant
8.2.2011, 14:14
Ja imam HP Compaq 615 laptop i u Gnome mi SVI fn tasteri rade otb, nevezano koji drajver koristis ;)
Bilo je problema u KDE-u oko toga, a krivac je bio Powerdevil pa mi nisu radili tasteri za osvetljenje, dok sve ostalo jeste - doduse taj bug je prijavljen i ispravljen i u KDE verziji 4.6 nema tih problema vise
Nisam morao da generisem nikakav xorg.conf vec duze vreme, jednostavno novi X a i drajveri konacno rade svoj posao kako treba :opanachke
Takodje kamera mi je proradila otb, cak i na dosta matorijim distribucijama kao sto su Debian Lenny i CentOS, a za mikrofon na lapu sam samo trebao da pojacam odgovarajuci kanal u alsa mixer-u
Slobodni ATI 3d drajver ima lose performanse u igrama i naravno Catalyst je tu u prednosti jer ipak su to zvanicni drajveri i AMD svakako saradjuje tesno za proizvodjacima tih istih igara i optimizacija je daleko bolja
U svakodnevnom radu se to tesko moze primetiti sa slobodnim drajverima, takodje i 3d efekti KDE4, compiz koliko sam video rade odlicno
Generalno hardver na laptopovima radi sasvim korektno sa drajverima ili bez njih, veci problem pravi power management i ACPI implemenatacija sa cime sam ja imao (i jos uvek imam) grdnih problema - opet, za to su krivi proizvodjaci hardvera koji bilo slucajno, a dosta cesce namerno :p ne odrade ACPI kako treba i ne pridrzavaju se specifikacije, neko bi rekao i standarda - i onda imas situaciju da sve to pod Windozama radi super jer je ACPI MS friendly, a proizvodjaca briga ako hoces da koristis nesto drugo sto nije Windoza, ono fazon snadji se sam ko te hebe kada si u manjini :opanachke
Protiv takvih stvari se treba boriti, odnosno bojkotovati ih koliko mozes ;)

blast beat
8.2.2011, 14:24
Ok ovo mi radi, sad cu restart pa javljam sta je bilo. I pitanje, hoce li uvek pri mountu ovih NTFS particija da mi bude ikonica na desktopu ?

Hoce ako ne iskljucis u podesavanjima. Nadji u System/Preferences to podesavanje, nesto sa desktop pise. A mozes i program Ubuntu tweak da instaliras, za podesavanje sistema u sitna crevca. :)

Laskaris
8.2.2011, 14:33
Generalno hardver na laptopovima radi sasvim korektno sa drajverima ili bez njih, veci problem pravi power management i ACPI implemenatacija sa cime sam ja imao (i jos uvek imam) grdnih problema - opet, za to su krivi proizvodjaci hardvera koji bilo slucajno, a dosta cesce namerno :p ne odrade ACPI kako treba i ne pridrzavaju se specifikacije, neko bi rekao i standarda - i onda imas situaciju da sve to pod Windozama radi super jer je ACPI MS friendly, a proizvodjaca briga ako hoces da koristis nesto drugo sto nije Windoza, ono fazon snadji se sam ko te hebe kada si u manjiniSlazem se, ja ipak iznosim svoja iskustva bazirana na 6 konfiguracija (4 laptopa i 2 dekstopa) i brojnim distroima probanih u periodu od 4-5 godina. Za to vreme mi je svaki update kernela ili distroa bio avantura - nesto proradi a nesto prestane da radi :). Power management u Linuxu je los (opet moje iskustvo) i sasvim si u pravu kada krivis proizvodjace hardvera - sve dok Linux ne bude masovnije koriscen nece ih ni biti briga. Bice masovnije koriscen tek kada udje u "polje zabave" tj omoguci udobno i bez prevelikog cackanja i gubitaka u performansama igranje modernih PC naslova - to jos uvek nije slucaj koliko god da je wine napredovao. To je zaista jedno jedino polje koje je jos uvek ekskluzivno Microsoftovo i grcevito ce da ga brane. Istini za volju, veci broj uskospecijalizovanih inzenjerskih aplikacija ne radi pod Linuxom (ili radi lose) i zato ogroman deo tehnicki aktivne populacije (ubrajam tu i sebe) jos ostaje na windowsima.

nemacx
8.2.2011, 14:44
Odustao sam, vracam SP3, zamalo da ga slomim, koja budala izmisli ove podele, Ext4,Ext3,FAT,FAT drugi,NTFS, glavu cu da mu slomim.

Hvala vam na svemu.

ivance95
8.2.2011, 14:54
Pa nisu one sve u isto vreme izmisljene. Za windows operativne sisteme:
fat12 osamdesetih godina
fat16 koliko se secam 1987
fat32 sredinom devedesetih
fat64 i exfat...
ntfs je prvi put uveden cini mi se 1993, ali je tek dosta kasnije zaziveo.

I svaki noviji je bio bolji od proslog(uz neke male dopravke i peglanja).
Slicno je tako i za linux:
ext2
ext3
ext4

Zaboravio si swap i hfs+(mac os x):rofl:!:ciao::ciao:

Mickie
8.2.2011, 14:56
Odustao sam, vracam SP3, zamalo da ga slomim, koja budala izmisli ove podele, Ext4,Ext3,FAT,FAT drugi,NTFS, glavu cu da mu slomim.

Hvala vam na svemu.
Cek... pa sto je to problem? Mozes da citas i pises po svakom od tih fajlsistema iz GNU/Linux-a. Ne razumem u cemu je problem.

Covenant
8.2.2011, 14:57
Sto je najsmesnije u celoj prici, za krajnjeg korisnika nije ni bitno ko je kriv, njega interesuje samo da li mu nesto radi ili ne - nazalost tako je :opanachke
Ja sam linux sto live sto ovako isprobao na vise razlicitih kompjutera i svom laptopu i generalno utisci su sasvim ok - istina, mora da se cacne i podesi tu i tamo ponesto (mada opet negde ces se icimati a negde ne, sve zavisi od hardvera naravno :)), ali opet to se radi samo jednom i obicno Windoza advokati potenciraju da moras nesto non stop da cackas oko linuxa sto uopste nije tacno
Sto se tice podrske za hardver, sav popularni hardver bi trebao da radi bez problema - u danasnje vreme mislim da ces tesko naci da nesto ne radi na linux-u, sem ako nije nesto bas specificno
Uostalom imas hardvera koji je i linux friendly uglavnom sve sto u sebi ima Intel ili Nvidia, recimo netbookovi na kojima sav hardver radi otb jer je podrzan u samom linux kernelu

@Nemac

Ja zaboravih da ti napisem, ali posto si pomenuo igranje preko LAN-a, mislim da ti je ipak WindowsXP bolje resenje :ciao:
Ima na linuxu Wine, moze to sve verovatno da se potera ali cemu ako ce na Windozi da radi sa manje cimaze :opanachke
Pogotovu sto mi je malo cudno da ti XP radi na toj masini sporo - trebao bi raditi odlicno, pa ja imam u blizini jedan slican komp (isto giga RAM-a, matora Radeon 8500 graficka, doduse procesor je Keleraba na 2,4 giga) i XP radi super
Zna doduse hard da drlja povremeno ali boze moj - takodje Skype radi lepo, YT isto, HD filmovi rade super isto, mislim nema zaista nikakvih problema
Mozda ti je jednostavno XP zreo za reinstall? :kreza:

ivance95
8.2.2011, 15:05
Sto je najsmesnije u celoj prici, za krajnjeg korisnika nije ni bitno ko je kriv, njega interesuje samo da li mu nesto radi ili ne - nazalost tako je :opanachke
Ja sam linux sto live sto ovako isprobao na vise razlicitih kompjutera i svom laptopu i generalno utisci su sasvim ok - istina, mora da se cacne i podesi tu i tamo ponesto (mada opet negde ces se icimati a negde ne, sve zavisi od hardvera naravno :)), ali opet to se radi samo jednom i obicno Windoza advokati potenciraju da moras nesto non stop da cackas oko linuxa sto uopste nije tacno
Sto se tice podrske za hardver, sav popularni hardver bi trebao da radi bez problema - u danasnje vreme mislim da ces tesko naci da nesto ne radi na linux-u, sem ako nije nesto bas specificno
Uostalom imas hardvera koji je i linux friendly uglavnom sve sto u sebi ima Intel ili Nvidia, recimo netbookovi na kojima sav hardver radi otb jer je podrzan u samom linux kernelu

@Nemac

Ja zaboravih da ti napisem, ali posto si pomenuo igranje preko LAN-a, mislim da ti je ipak WindowsXP bolje resenje
Ima na linuxu Wine, moze to sve verovatno da se potera ali cemu ako ce na Windozi da radi sa manje cimaze :opanachke
Pogotovu sto mi je malo cudno da ti XP radi na toj masini sporo - trebao bi raditi odlicno, pa ja imam u blizini jedan slican komp (isto giga RAM-a, matora Radeon 8500 graficka, doduse procesor je Keleraba na 2,4 giga) i XP radi super
Zna doduse hard da drlja povremeno ali boze moje - takodje Skype radi lepo, YT isto, HD filmovi rade super isto, mislim nema zaista nikakvih problema
Mozda ti je jednostavno XP zreo za reinstall? :kreza:
Njegova konfiguracija je i vise nego dovoljna za XP SP3, ja sam xp instalirao na Pentium 3 500mhz, 256mb ram ati rage sa 8MB. Cak su neki i na slabijim instalirali, i radio im je solidno, kao i meni(cak sam i photoshop cs2 pokretao).:ciao:

nemacx
8.2.2011, 15:13
Pa nisu one sve u isto vreme izmisljene. Za windows operativne sisteme:
fat12 osamdesetih godina
fat16 koliko se secam 1987
fat32 sredinom devedesetih
fat64 i exfat...
ntfs je prvi put uveden cini mi se 1993, ali je tek dosta kasnije zaziveo.

I svaki noviji je bio bolji od proslog(uz neke male dopravke i peglanja).
Slicno je tako i za linux:
ext2
ext3
ext4

Zaboravio si swap i hfs+(mac os x):rofl:!:ciao::ciao:

E ova nasao da me zajbva..hvala :D

Cek... pa sto je to problem? Mozes da citas i pises po svakom od tih fajlsistema iz GNU/Linux-a. Ne razumem u cemu je problem.

Instalirao dva programa za mountovanje HTFS particija, jedan ne radi uopste, drugi mountuje u read-only modeu koliko god ja dokucavao parametre i micao kvakicu sa "mount in read-only", dalje share je ogroman problem, buduci da mi je na 7-ci trebalo jedno 4-5 puta da disable/enable share da bi ga ovaj prepoznao. Skype me iscimao za kamericu samo tako, ali je fino radio kad sam ga namestio. U sustini kada bi postojala varijanta prebacivanja sa NTFS na ext4 bez formatiranja, Ubuntu bih instalirao, ovako se samo oko particija pogubim..:S

Sto je najsmesnije u celoj prici, za krajnjeg korisnika nije ni bitno ko je kriv, njega interesuje samo da li mu nesto radi ili ne - nazalost tako je :opanachke
Ja sam linux sto live sto ovako isprobao na vise razlicitih kompjutera i svom laptopu i generalno utisci su sasvim ok - istina, mora da se cacne i podesi tu i tamo ponesto (mada opet negde ces se icimati a negde ne, sve zavisi od hardvera naravno :)), ali opet to se radi samo jednom i obicno Windoza advokati potenciraju da moras nesto non stop da cackas oko linuxa sto uopste nije tacno
Sto se tice podrske za hardver, sav popularni hardver bi trebao da radi bez problema - u danasnje vreme mislim da ces tesko naci da nesto ne radi na linux-u, sem ako nije nesto bas specificno
Uostalom imas hardvera koji je i linux friendly uglavnom sve sto u sebi ima Intel ili Nvidia, recimo netbookovi na kojima sav hardver radi otb jer je podrzan u samom linux kernelu

@Nemac

Ja zaboravih da ti napisem, ali posto si pomenuo igranje preko LAN-a, mislim da ti je ipak WindowsXP bolje resenje :ciao:
Ima na linuxu Wine, moze to sve verovatno da se potera ali cemu ako ce na Windozi da radi sa manje cimaze :opanachke
Pogotovu sto mi je malo cudno da ti XP radi na toj masini sporo - trebao bi raditi odlicno, pa ja imam u blizini jedan slican komp (isto giga RAM-a, matora Radeon 8500 graficka, doduse procesor je Keleraba na 2,4 giga) i XP radi super
Zna doduse hard da drlja povremeno ali boze moj - takodje Skype radi lepo, YT isto, HD filmovi rade super isto, mislim nema zaista nikakvih problema
Mozda ti je jednostavno XP zreo za reinstall? :kreza:

Zreo je jbm li mu sunce :D sad cu na xp sp1 i samo da dogradim na sp3, i milina. Msm da je to najpametnije, hocu maximalno rasterecen komp. bez gluposti, samo osnovno


Njegova konfiguracija je i vise nego dovoljna za XP SP3, ja sam xp instalirao na Pentium 3 500mhz, 256mb ram ati rage sa 8MB. Cak su neki i na slabijim instalirali, i radio im je solidno, kao i meni(cak sam i photoshop cs2 pokretao).:ciao:

Meni je skype muka ziva za kompijuter, a da ne spominjem otvaranje bilo cega, pa to je patnja, nego mnogo brzo sazri za reinstall, tako da mi lagano ide na zivce, ubuntu je mnogo mnogo brze radio, nego to kad mi bas pocupa zivce, sve cu da formatiram, pobrisem, prebacim na ext4 i kud koj mili moj, najpametnije :D

Sve u svemu Linux me je stvarno odusevio, i nisam ocekivao nesto od onako krajnje jednostavnog operativnog sistema. Dosta naprednih funkcija i velika baza, brzina i interfejs, stvarno za svaku pohvalu, ali stvarno mi je do mozga doslo da se majem sa mountovanjem NTFS particija i njihovim dozvolama, pod broj 1, dok pod broj 2 nemam nista da navedem jer mi je sve jednostavno fantasticno izgledalo.

blast beat
8.2.2011, 15:40
Ako ti je samo mountovanje jedan od 2 problemaa, onda se to lako resi. Samo nek ti pomogne neko drugi jer ja ntfs ne koristim odavno pa sam malo "ispao iz stosa". Mislim da treba otvoriti particiju kao root u nautilusu iz terminala gksu nautilus i izmeniti dozvole (desnim pa properties). Za share neka se neko nadoveze ko ima iskustva.

Dare01
8.2.2011, 15:50
@ nemacx

To sa mantovanjem particija uopšte nije teško. Ali kad si već na drugom koraku izgubio strpljenje, onda Linux i nije za tebe. Kao što reče GoranSTX, trebao si se prvo upoznati sa osnovnim stvarima pa tek onda krenuti sa instalacijom i podešavanjima. Jesi XP odmah znao instalirati sam ili ti je neko objasnio, pokazao? ;)

nemacx
8.2.2011, 16:16
Ako ti je samo mountovanje jedan od 2 problemaa, onda se to lako resi. Samo nek ti pomogne neko drugi jer ja ntfs ne koristim odavno pa sam malo "ispao iz stosa". Mislim da treba otvoriti particiju kao root u nautilusu iz terminala gksu nautilus i izmeniti dozvole (desnim pa properties). Za share neka se neko nadoveze ko ima iskustva.

Probao sam dosta stvari, nije problem u tome, problem je sto program koji radi svima ne radi meni, i opet koliko god puta pokusao, jednostavno sam trebao odmah da krenem od starta sa Ext4 particijama, ovako sam izgubio i ono malo slobodnog vremena sto imam, ali ti hvala ti si mi dosta pomogao, kad imam vremena ide total prebacivanje na Ubuntu ;)

@ nemacx

To sa mantovanjem particija uopšte nije teško. Ali kad si već na drugom koraku izgubio strpljenje, onda Linux i nije za tebe. Kao što reče GoranSTX, trebao si se prvo upoznati sa osnovnim stvarima pa tek onda krenuti sa instalacijom i podešavanjima. Jesi XP odmah znao instalirati sam ili ti je neko objasnio, pokazao? ;)

Dosta sam stvari naucio i provalio, mountovanje ne samo particija vec i .iso .mdf .mds fajlova, medjutim imao sam podosta problema sa nesredjenim particijama kojima je nemoguce bilo odstiklirati read-only.

Jeste, ono je bas sistem po mom ukusu, ali treba sve polako.

XP, ubacio sam CD i isao redom, za boot mi je receno gde trebam da odem, ali sve ostalo sam sam naucio, kao i vecinu stvari oko kompijutera :) Svj cak i najboljima treba pomoc (medju najboljima definitivno nisam :D)

ZoNi
8.2.2011, 16:19
sad cu na xp sp1 i samo da dogradim na sp3, i milina. Msm da je to najpametnije
Ja bih rekao da je najpametnije da se SP3 ubaci u XP, pa da se direktno instalira XP SP3 ;)

ZoNi
8.2.2011, 16:21
nisam ocekivao nesto od onako krajnje jednostavnog operativnog sistema
Kako je to neki OS danas "krajnje jednostavan"? :p

nemacx
8.2.2011, 16:22
Ja bih rekao da je najpametnije da se SP3 ubaci u XP, pa da se direktno instalira XP SP3 ;)

Nemam "cistu" XP SP3, cim je instaliram vec imam ugusen komp, najverovatnije da su u nju vec ubaceni updateovi, koje cu morati malo da zaobilazim, sa SP1 mi sve radi fantasticno za sad :)

Kako je to neki OS danas "krajnje jednostavan"? :p

EDIT : U pravu si, nikad nisu bili jednostavni :D

EDIT2 : Jel je moguce promeniti slovo sistemske particije unutar Windowsa, ili cu morati da se bacam na DOS (again) ?

Mickie
8.2.2011, 16:34
U sustini kada bi postojala varijanta prebacivanja sa NTFS na ext4 bez formatiranja, Ubuntu bih instalirao, ovako se samo oko particija pogubim..:S


Postoji: uzmi prazan hard i snimi sve, pa onda preformatiraj tu particiju u Ext3/4. Pa vrati sve podatke nazad. :D

XP, ubacio sam CD i isao redom, za boot mi je receno gde trebam da odem, ali sve ostalo sam sam naucio, kao i vecinu stvari oko kompijutera :) Svj cak i najboljima treba pomoc (medju najboljima definitivno nisam :D)
A koliko ti je vremena trebalo da pristojno naucis Windows? Meni je trebalo nekoliko godina, i kad sam ga konacno naucio resio sam da ga batalim zauvek;)

Sa Windows-om obicno korisnik nezna za bolje (nezna za bilo koju alternativu; bolju il goru) pa name te "screw you guys, I am going home/back to windows" opcije:D. Ili naucis ili te smatraju kompjuterski nepismenim, i iz tog razloga ljudi ne odustaju lako od ucenja Windowsa. GNU/Linux ti daje slobodu da odustanes:)

Nadam se da ces da probas ponovo pre ili kasnije. Steta sto ti nije uspelo iz prve. Bezveze da batalis zbog sitnica. (a ovo jesu sitnice)



EDIT2 : Jel je moguce promeniti slovo sistemske particije unutar Windowsa, ili cu morati da se bacam na DOS (again) ?

Control Panel ---> Administrative Tools ----> Disk Management

EDIT: Tek sad vidim da si rekao sistemske particije. Ako mislis particije na kojoj je Windows, onda ne.

GoranSTX
8.2.2011, 19:09
Veni, vidi... vid' ode...