PDA

Prikaži potpunu verziju : Instalacija Linuxa


Stevvan
23.7.2006, 13:53
Ovako. Zeleo bih da instaliram Linux iz 2 razloga:
-Besplatan je a pritom i legalan
-Windows ima bagove i veliki broj virusa napravljenih za njega sto linux nema
Ovaj drugi razlog je bio presudan. Uzgred Imam nekoliko pitanja pa se nadam da cu ovde dobiti pomoc. Cuo sam da ima vise verija linuksa pa mi recite koju da uzmem. Da li se Linux razlikuje puno od Xp-a(navedite razlike)? Koje su mu mane a koje prednosti ?

renegade_of_funk
23.7.2006, 14:58
prvo sto treba da znas sto se tice linuxa je da moras da pocnes da citas i da se ne oslanjas na gotove odgovore, mislim samo na ovom forumu imas bar 5 ovakvih tema nemoj da si lenj.
A sto se tice distribucije ja ti preporucujem UBUNTU (http://www.ubuntu.com) ili KUBUNTU (http://www.kubuntu.org) zavisi sta volis GNOME ili KDE.

A ako imas neka konkretna pitanja ovde ces najverovatnije dobiti prave odgovore.

holodoc
23.7.2006, 17:17
Veoma kratko: još jedan glas za Ubuntu!

I tačno je da ćeš za dosta stvari morati sam da se pomučiš!
:ciao:

TtuEd
23.7.2006, 17:30
Nadam se da drage kolege postovaoci (K)Ubuntua nece ljutiti ako predlozim Stevvanu da, kad ovlada (K)Ubuntuom i osnovama Linuxa, obavezno proba Slackware :)

holodoc
23.7.2006, 17:59
Aaaa kolega,.... "Been there, seen that":)

Slackware je OK i koristio sam ga jedno mesec-dva dana ali kada sam video Ubuntu brzo sam ga zaboravio.

A da,... Što više distribucija probaš imaćeš bolju predstavu o tome koja ti najviše odgovara. Sve zavisi i od potreba.

Neke koje ne bi trebao da zaobiđeš da bi video prednosti i mane kao što je rečeno su:


(K)Ubuntu
Slackware
SUSE
Mandriva


Ima ih još ali ćeš najverovatnije među ovima nađeš šta ti odgovara.

urke
24.7.2006, 7:36
Stevvane, pošto si dobio samo polovične odgovore i to trendovski i subjektivan (ubuntu i slackware), preporučujem ti da odeš na http://eedok.voidofmind.com/linux/chooser.html i popuniš upitnik, a onda ćeš dobiti predlog distribucija koje ti omgu odgovarati.
O tome šta je distribucija, kakve su razlike između više njih, šta je Linux, koji su i kakvi programi za šta, isčitaj rubriku Laki pingvini koja je krenula od januara ove godine u SK i oceni šta ti najviše odgovara. Takođe, pogledaj ovaj forum iisčitaj teme da bi stekao uvid u stavove korisnika različitih distribucija.

TtuEd
24.7.2006, 10:05
Ja sam rekao da proba Slackware kad vec ovlada Linuxom. Cisto da ne bude zabune :)

attitude
24.7.2006, 12:36
Ubuntu je vrlo lako instalirati. Jedini poencijalni problem moze biti particionisanje diska, o cemu je bilo reci u SK. Ukoliko imas dobar link ka internetu, Ubuntu nema alternativu, mada, ukoliko nemas, mozes doci u situaciju da ce ti nesto faliti. U tom slucaju bih pored Ubuntua prporucio i Mandrivu, jer je vrlo vrlo laka za koriscenje i pokazalo se odlicna platforma za novajlije na GNU/Linuxu. Mandriva i Ubuntu imaju prilicno dobre lokalne zajednice, sto je jos jedan od faktora koji treba imati u vidu kada se bira distribucija.
Ono sto treba da znas je da ukoliko budes imao problema nemoj odustati, na forumima postoji dovoljno ljudi koji ce ti pomoci, bilo kakav problem da imas. GNU/Linux je produkt zajednice, a ti kao novi korisnik postajes deo iste, stoga doborodosao ;)

milke
24.7.2006, 13:09
Neki distroi kao SUSE ili Mandriva su sasvim primereni za početak (pošto SUSE ima moćan Yast, kao Control Panel u Windowsu), a kad naučiš osnovne stvari slobodno počni da istražuješ i probaš druge distribucije...

Ono sto treba da znas je da ukoliko budes imao problema nemoj odustati, na forumima postoji dovoljno ljudi koji ce ti pomoci, bilo kakav problem da imas. GNU/Linux je produkt zajednice, a ti kao novi korisnik postajes deo iste, stoga doborodosao ;)

a što meni niko nije poželeo dobrodošlicu ? :a_whistli

Stevvan
24.7.2006, 13:10
E cuo sam za neki Redhat kakav je on. Ja zelim nesto sto podseca na windows, tacnije da mogu da se snadjem u tome. Kakvi ce mi emulatori trebati za aplikacije koje su napravljene za windows

AxeZ
24.7.2006, 15:19
E cuo sam za neki Redhat kakav je on. Ja zelim nesto sto podseca na windows, tacnije da mogu da se snadjem u tome. Kakvi ce mi emulatori trebati za aplikacije koje su napravljene za windows

Ako zelis nesto sto podseca na windows onda koristi windows, nema smisla onda koristiti Linux, zar ne?

Stevvan
24.7.2006, 16:15
Kad sam rekao windows mislio sam pretezno na interface. Ponavljam jos jednom linux nikada uzivo nisam video tako da nemam predstavu kako izgleda. Ono sto sam hteo da pitam je kako se instaliraju aplikacije na linuxu? Gledao sam nesto po netu pa mi je sad jos nejasnije. Pise da je linux Open Source operativni sistem. Da li to znaci da on moze da se edituje od strane korisnika?

AxeZ
24.7.2006, 17:14
Kad sam rekao windows mislio sam pretezno na interface. Ponavljam jos jednom linux nikada uzivo nisam video tako da nemam predstavu kako izgleda. Ono sto sam hteo da pitam je kako se instaliraju aplikacije na linuxu? Gledao sam nesto po netu pa mi je sad jos nejasnije. Pise da je linux Open Source operativni sistem. Da li to znaci da on moze da se edituje od strane korisnika?

Pazi interfejs mozes da stavis kakav zelis....tj GUI. Moze da podseca na windows, na Mac, na Amigu, na nesto sasvim deseto...pa ti vidi.

Pogledaj recimo Enlightenment

http://enlightenment.sourceforge.net/Enlightenment/Screenshots/files/_files/e17_video.avi

Sto se tice open sourca...da to znaci da mozes da menjas ceo operativni sistem po svom nahodjenju i znanju posto je kompletan izvorni kod dostupan.

GoranSTX
24.7.2006, 21:48
@Stevvan

Nekoliko uopstenih teza:

- Linux je Open Source sto znaci da je izvorni kod samog OS-a i vecine programa dostupam korisniku i moze se menjati i prilagodjavati sopstvenim potrebama u skladu sa GNU/GPL licencom (www.gnu.org)
- Ovo je ujedno i razlog zasto ima toliko Linux distribucija
- Od distribucije zavisi nacin instalacije paketa-programa (neki programi su pripremljeni za odredjene distroe, neki su u source-u i mogu se instalirati na bilo koji distro...)
- izaberi bilo koji distro i prouci ga (koje pakete koristi, koliko je user-friendly, kako se instalira i administrira...)
- Za Win korisnike prelazak na Linux je svakako napor, ali ne treba gubiti strpljenje i vremenom ce sve da legne na svoje mesto
- Linux je nastao na net-u i ima ogromnu dokumentaciju i veliki broj on-line zajednica-cak i kod nas (koje su najcesce specijalizovane za neki distro) spremnih da pomognu novim korisnicima-slobodno pretrazi njihove forume i postavljaj pitanja...
- I ne zaboravi - pre svega RTFM!
- E sad, cemu sve to??? Kad malo udjes u linux sve ce ti se samo kasti...

enjoy in freedom...

renegade_of_funk
24.7.2006, 22:36
moja preporuka ti je da prvo skines neki live cd i vidis kako uopste izgleda linux bez prethodnog instaliranja

Stevvan
24.7.2006, 23:04
Sta je rtfm?Sta je gnome i kde? Da li sa instaliranjem linuksa (najverovatnije instaliram ubuntu) mogu da obrisem sve sa hard diska?

attitude
25.7.2006, 4:28
@milke
Evo, dobrodosao ;)

Read The Fuckin Manual :)

Kde I GNOME su graficka okruzenja. Na GNU/Linux sistemima su stvari malo drugacije koncipirane, sto je otvorilo mogucnost pravljenja vise razlicitih grafickih okruzenja. Ono sto ti na WIndowsu imas (panel, prozori, meniji i sl) jeste graficko okruzenje i unificirano je iz vise razliga. Ovamo pak, mozes da biras izmedju razlicitih grafickih okruzenja, koja imaju svoje karakteristike. Naravno, paneli, desktop, prozori su tu ;)
Mozes i pazi se toga. Pogledaj SK 7/2006 clanak HDD hirurgija.

Linux je GNU/Linux i nije opensource nego slobodan softver :):):):):)

AxeZ
25.7.2006, 14:53
Linux je GNU/Linux i nije opensource nego slobodan softver :):):):):)


Linux je isto toliko open source koliko je free softver..:)

attitude
26.7.2006, 0:52
prvo je free pa sve ostalo :)

TtuEd
26.7.2006, 12:28
Ne, prvo je open source pa onda sve ostalo :) Nije i ne mora svaka distribucija Linuxa da bude besplatna, ali zato svaka mora da se distribuira pod GNU javnom licencom (to jest, uz svaku distribuciju mora da se isporuci i source, ili bar da bude dostupan za download).

attitude
26.7.2006, 13:13
GNU GPL licenca je licenca koja sftver cini slobodnim. OSI pak, insistira jedino na otvorenom kodu kako bi softver bio sto tehnicki superionrniji, ne mareci previse za slobode koje GPL donosi korisniku, a i softveru jer je Copyleft licenca. Tacnije receno, Opensource je biznis model dok je slobodan softver drustveni pokret :)
Dalje, to sto je slobodan softver (free=slobodno) ne znaci daje besplatan. Distribucija GNU/Linuxa je kompleksan sistem sastavljen od softvera pod razlicitim licencama. Firefox je pod MPL, Xorg pod X11 licencom, kernel pod GPL. Dakle, ni jedna distribucija se ne moze distribuirati pod jedinstvenom licencom.
Kada sam rekao da je prvo free pa sve ostalo, salio sam se, iako je to zaista tako. Pored toga sto softver treba da bude otvorenog koda, zajednica i korisnici moraju imati slobodu distribucije modifikovanih kopija. Postoji softver koji je opensource ali nije slobodan, dok je svako slobodan softver otvorenog koda :)

Stevvan
26.7.2006, 13:26
E ljudi danas dobijam verovatno ubuntu. Kako cu se konketovati na net???

attitude
26.7.2006, 14:23
Kakav net imas, koji hardver?

Stevvan
26.7.2006, 18:14
Koristim dial-up(EUnet) a modem mi je SoftV92 Data Fax Modem

attitude
27.7.2006, 2:33
U bre, zagrebi etiketu ;) Koji cip...

Stevvan
27.7.2006, 10:13
Izvini zbog moje nestrucnosti:o Koju etiketu, i koji cip (gde je to u kompu:confused: ).

attitude
27.7.2006, 11:12
auh, kako to bese na windozi. ako otvaras masinu, pogledajna modemu...

Stevvan
27.7.2006, 14:33
*ebiga sad valjda sam dobro uradio. Evo ovo sam sve prepiso sa modema:
AVERTY
(by)
us 0504
so22168a

SUN HOLD
THD-03012
3VDC 412H

CONEXANT
HSFI
CX11252-11
0411Y1VT
0411TAIWAN

attitude
27.7.2006, 15:39
CONEXANT HSFI
to je to :)
pogledaj ovo
http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=190728

Covenant
28.7.2006, 1:56
Malo sam se kasno ukljucio,ali ljudi su ti vec dali neke smernice:)
Znam da je to jako individualano,ali da sam na tvom mestu zaobisao bi SuSE(totalno upropascen distro od verzije 9.2 pa nadalje)i Mandrivu(zadanji put korstio MDK 10,prepun bagova,nisam,doduse probao Mandrivu,pa da ne gresim dusu)u sirokom luku....
Ono sto ne stoji je,da neki ovde govore,da RH(Fedora)"previse" lici na Win....
To jednostavno nije tacno-Fedora gaji slican pristup kod korisnika kao i Ubuntu-sve je savrseno izbalansirano(GUI i konzola),i tera coveka da nesto i nauci.....
Trenutno najbolji linux dekstop distroi su Ubuntu,Fedora i Vector tako da si napravio pravi izbor sto se tice Ubuntu-a
Kada malo udjes u stos probaj Slackware ili pravi Debian:)

Andross
29.7.2006, 10:32
E Stevvane zao mi je ali nisam mogao danas skinuti Ubuntu Dapper Drake 6.06 za 64bit platformu.Bilo je ljudi kod djeda na poslu pa nisam mogao da dugo budem.Inace dali su mi Ubuntu(DD 6.06) za 32bit(to su jedino imali:( )sto meni odgovara.Pitanje je oko particionizacije i formatiranja.
1.Ne znam sta ce tetka reci(komp pola njen pola moj)verovatno cu imati i linux i win na istom hardu.Kako da odradim instalaciju na D?(Dal treba formatiranje nova particija i da li ce ostetiti win?).
2.U slucaju da do stavke 1 ne dodje kako da roknem win(format C ili moze instalacija linux-a da to odradi).I kakvo particioniranje treba(imam C i D particije)?

Andross
29.7.2006, 10:44
E da i ovaj CD sto sam dobio je PC (Intel x86) desktop CD.Posto sam citao u SK da je Ubuntu na dva CD-a da li je ovo kompletan linux ili?

attitude
29.7.2006, 12:17
Oba diska su jedna ista stvar, samo je jedan Live koji se moze instalirati a drugi standardni instalacion sa debian instalerom i paketima. pa, ubuntu ima dosta toga, ali ima programa koji fale. ukoliko nemas dobar net, nabavi DVD

Stevvan
29.7.2006, 21:37
E ovako : narucio sam onih 10 CD-a i valjda bi trebalo da ih dobijem za Dzabe u roku od mesec dana. E posto mi ****lo usput na sajtu sam video ove natpise: kubuntu, edubuntu, xubuntu. E sad se pitam koja je razlika izmedju njih (neko je govorio da Kubuntu koristi KDE ali sta rade ovi drugi???). Danas je Andross instalirao Ubuntu (valjda onu obicnu :) ) i mogu reci da sam bio odusevjen na prvi pogled. Instalacija je laka a ni interface se nerazlikuje puno od XP (uh, kad se setim kako sam ja linux zamisljao...). E sada da li postoji neka razlika u interface-u kod ovih drugih verzija???

attitude
29.7.2006, 22:58
Kubuntu - KDE
Ubuntu - GNOME
Xubuntu - XFCE
To su razlicita graficka okruzenja. Generalno princip je isti: kursor, prozori, paneli, desktop... Pisano je o tome u jednom od brojeva SK, mislim u februarskom...

Vuckovic Veljko
30.7.2006, 17:00
Da li iko od vas ima Fedora core 5 i kakva je ona?

attitude
31.7.2006, 3:12
Hm testirao sam je, najbolja Fedora do sada. Sistem funkcionise zaista dobro, na masini na kojoj sam je instalirao radi besprekorno, mada je yum za mene koji sam se srodio sa APT-om tezak za prilagodjavanje. Hm, predlozicu Fedoru za review u nekom od narednih brojeva SK :)

VojaM
31.7.2006, 11:18
Ovaj forum i SK-ov sajt rade na serveru pod Fedorom Core 5 :)
(Bar tako su mi iz provajdera rekli).

GoranSTX
31.7.2006, 14:13
@VojaM

Server Spy na Firefoxu kaze

"Apache/2.0.54 (Fedora)"

Covenant
31.7.2006, 15:21
Hm testirao sam je, najbolja Fedora do sada. Sistem funkcionise zaista dobro, na masini na kojoj sam je instalirao radi besprekorno, mada je yum za mene koji sam se srodio sa APT-om tezak za prilagodjavanje. Hm, predlozicu Fedoru za review u nekom od narednih brojeva SK :)

Mogu samo da se slozim:)
Radi odlicno,ima par bubica koje proizilaze iz Gnome 2.14,ali nista strasno-sve moze da se sredi putem yum-update-a
Veliki plus je sto imas package manager yum spreman za upotrebu odmah,definicije se lako dodaju,bez ili da malo cackas,jednostavno i za upotrebu,dok kod SuSE-a(totalno unazadjen package sistem zbog insistiranja na onom shit-u Zen koji zna da zakuca i ceo sistem,umesto odlicnog Yast update-a koga vise nema od verzije 10.1) ili Mandrive treba da fizikalises da bi sve to doveo u red....
Kad tome dodamo brzinu i stabilnost u odnosu na pomenute,kao i odlicno organizovano Gnome okruzenje koje izgleda sjajno i koje gaji slican pristup kao i Ubuntu(odlican balans konzole i GUI-a)-svakako probati,a mozes da sacekas jos malo jer u septembru izlazi verzija 6:)
Dakle,kao sto sam rekao,sto se tice desktop-a-Ubuntu,Fedora,Memphis eventualno Vector ili PC Linux OS....
SuSE(upropascen od verzije 9.3 pa nadalje) i MDK/Mandriva(isto to od verzije 9.1)moja topla preporuka je-zaobidji
PoZ!

attitude
31.7.2006, 22:07
I novom suseu je menjana infrastruktura i stvarno je horor koliko skoro radi sa paketima. yum je po meni takodje pain in the ass, verovatno zato sto koristim apt vec dugo :) e sad, da radi posao radi, to je fakat :)

Covenant
31.7.2006, 22:33
Novi SuSE je po meni totalno razocarenje i to zbog upravo vise puta pominjanog package managera koji ne da brljavi(doduse postoji patch)da je pravo cudo kao su ljudi koji prave jedan ozbiljan,jelte,distro dozvolili sebi ovo....
Zaista steta,jer su sve ostale stvari na nivou-sam distro uopste nije spor,cak naprotiv,dosta je ubrzan u odnosu na ranija izdanja,a nivo stabilnosti je zaista na nivou,izuzev kiksa sa package manager-om
Ostaje samo da se nadamo da ce sve biti bolje sa nekim drugim izdanjem:)
Ono sto je mene najvise razocaralo je izbacivanje Yast update-a i uopste tendencija izuzimanja Yasta iz manipulacija paketima koji je uvek posao obavljao kako treba i to na vrlo jednostavan nacin:)
Tako je centralizavano upravljanje sistemom razbijeno,a pomenuti patch to upravo popravlja...
No zasto jednostavno kad moze komplikovano:mad:
Sa druge strane,yum kod Fedore zaista obavlja svoj posao na nivou-vidim, ljudi ladno rade upgrade svog sistema preko njega i to bez ikakvih problema,iako to jos nije zvanicno prihvaceno do strane Fedora tima
Baratanje repo-ima je jednostavno,kao i upotreba,postoji i razresavanje zavisnosti,baza paketa sasvim solidna(oko 7000-8000 paketa),a postoje i odlicni frontend-i(Kyum i Yumex)-sta covek vise da pozeli?
Sta reci do svaka cast ljudima iz Fedore,koji su posle tri losa izdanja konacno uhvatili korak sa Core 4 i 5:)
PoZ!

attitude
1.8.2006, 22:21
hm, da, mada je moglo to malo bolje. na primer, apt ima jedan fajl gde drzi repozitorijuma i stvarno ne vidom potrebu za odvajanjem fajlova :) dakle, dodas red, skines red i to je to. dalje, apt kesira bazu paketa pa pretrazivanje ide vrlo lako, dok kada ukucam yum list nesto cekam da povuce listu sa repoa ili diska. pored toga, yum list je oskudno, yum search previse, dok je apt-cache search taman kako treba :) A Synaptic? Konza :)
no, super da yum postoji :)

Uh, Core 4 je bila distribucija na ivici, Core 3 trash, a 5 je cool, slazem se :)

Covenant
2.8.2006, 0:47
Sve se moze dovesti u red:)
Konstantno osvezavanje Yum-a regulises preko yum.conf fajla,stavka metadata_expire-podrazumevano osvezava svakih pola sata,ali ja sam stavio na mesec dana-tako znatno ubrzavas stvar:)
Jedina mana koja je meni smetala je sto ne moze da se off-line gleda koji su paketi dostupni preko neta sa list ili search,vec se mora konektovati,sem ako nije u pitanju lokalni repo ili DVD/CD
No ako se ima dobar net-sve ovo pada u vodu....
Yum je vec zreo alat,sto njegove kolege iz Mandrive i SuSE-a nece jos biti skoro...
Sta znam,mozda zabatalim Slack i stavim Fedoru-yum mi je pravo osvezenje posle rucnog manipulisanja sa tgz paketima(doduse tu su Gslapt i slapt-get koji dosta olaksavaju stvari),a i Gnome 2.14 mi je prirastao za srce:)
PoZ!

holodoc
2.8.2006, 1:21
Lično, kao što Covenant kaže, GNOME mi je nekako prirastao za srce mada i dalje ne mogu da rešim onaj problem koji imam sa gnome-ppp-om i moram da se konektujem na net preko Terminala:n-cc2:

Covenant
2.8.2006, 22:36
Kao sto sam rekao i ranije-sledece stvari mi smetaju da se odreknem Gnome-a u korist KDE-a:)

-nedostatak dobrog native programa za GUI dial-up povezivanje-gnome-ppp je dobar,ali ipak po meni ne moze da se poredi sa kppp-om:)
Doduse ako se ima dobar net,ovo nema nikave veze-dakle otpada:)
-nedostatak dobrog native GUI fajl menadzera-Gnome Commander deluje smesno u poredjenju sa Krusader-om
-nedostatak dobrog native programa za rezanje-doduse,Gnome Baker dosta obecava,ali je to tek program u povoju:)

attitude
2.8.2006, 23:27
Jedina mana koja je meni smetala je sto ne moze da se off-line gleda koji su paketi dostupni preko neta sa list ili search,vec se mora konektovati,sem ako nije u pitanju lokalni repo ili DVD/CD
Upravo to i jeste poenta kada sam pomenuo kesiranje

M1los
3.8.2006, 11:07
Imam 80 GB disk, podijelio sam ga na dvije particije (po 40 GB). Želim da (ako je moguće) instaliram i Linux i Windows na tom disku (svaki na svojoj particiji, naravno). Odlučio sam se za Ubuntu distribuciju. Da li je ovo izvedivo? Ako jeste, molim savjete ili bar linkove ka korisnim sajtovima.:n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:

attitude
3.8.2006, 12:19
Moguce je. Drugu particiju podeli na dve, s tim sto druga treba da bude veca dva puta od kolicine rama koju imas na masini. Ono sto je bitno je kakve su ti particije (primarne ili logicke) jer na osnovu toga ces znati koji da selektujes. Treba ti Ubuntu disk, koji se podigne, nakon cega kliknes na Install i nakon apr koraka imas instaliran sistem.
Sto se linkova tice, pogledaj wiki.ubuntu.com, ima dosta dobrog materijala, mada Ubuntu ima svoju zajednicu u Srbiji na adresi www.ubuntu-cs.org

M1los
3.8.2006, 16:17
Hvala na odgovoru. BTW, Probao sam Ubuntu Live, onda ću da ga instaliram. Nisam nešto zadovoljan paketom programa (premalo ih je). Da li će ih biti više kad potpuno instaliram Ubuntu?:confused:

Stevvan
3.8.2006, 17:04
Drugu particiju podeli na dve, s tim sto druga treba da bude veca dva puta od kolicine rama koju imas na masini. [/url]
Zasto? Kako se onda nadogradje ram? Ja sad imam 512 mb rama, sto znaci da particija ima 1024. E sta se radi kad zelim jos dodatnih 512mb-a?

Covenant
3.8.2006, 18:34
@Stevvan
To pravilo da treba da imas SWAP particiju 2x vecu nego sistemski RAM je vec malo deplasirano:)
Negde oko 200-300MB je sasvim dovoljno za svakodnevnu upotrebu-veliki SWAP prostor je potreban ako radis nesto sto intenzivno jede memoriju-recimo 3D rendering ili picenje Doom-a 3 ili ako imas non-stop ukljucenih 100-ak procesa:)
Ako stavljas linux za destop-veruj mi 200MB je sasvim dovoljno-za sve ove godine koriscenja nikad mi Linux nije posegao za SWAP memorijom.....
A ti imas savim dovoljno memorije i za poprilicno zahtevne poslove-512MB:)
Nema to nikakve veze sa nadogradnjom memorije-sto je imas vise treba ti manji SWAP
Ti recimo mozes imati 512MB,dokupiti jos 512 do 1GB,ali ti i dalje ostaje SWAP od 200MB(recimo da si napravio toliki:) )
PoZ!

renegade_of_funk
4.8.2006, 1:17
Hvala na odgovoru. BTW, Probao sam Ubuntu Live, onda ću da ga instaliram. Nisam nešto zadovoljan paketom programa (premalo ih je). Da li će ih biti više kad potpuno instaliram Ubuntu?:confused:


nece :( najbolje ti je da nabavis ubuntu DVD ako nemas dobar net , mislim ubuntu ima mnogo programa ali sve se skida sa neta nakon instalacije (ne brini sve je veoma jednostavno). ;)

M1los
4.8.2006, 10:46
Da, znam da se skida s Neta, ali je problem u tome da mi ne radi modem (Motorola SM56 Speakerphone Modem). :( :( :(

M1los
4.8.2006, 13:44
Imam ideju. Da li se paket može skinuti sa Neta na Win, narezati i instalirati na Linux? Ako može, gdje da nađem pakete?
:confused:

GoranSTX
4.8.2006, 16:08
Moze, naravno.
I to ne samo Ubuntu paketi vec i .rpm, .deb, source paketi...
detaljnije imas na
http://monkeyblog.org/ubuntu/installing/

Obrati samo paznju na arhitekturu racunara (verovatno i386) kad skidas pakete.

adresa repo-a je http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/

P.S. Hm, danas je nesto sporije radio...

M1los
4.8.2006, 17:45
Hvala, Gorane. BTW, na motorolinom sajtu sam vidio Linux drajvere za moj gorepomenuti modem. Problem je u tome što nema drajver za Ubuntu nego za SuSE, Mandrake i RedHat. Da li bih na Ubuntuu mogao da iskoristim neki od tih drajvera?:n_klanja: :n_klanja:

M1los
4.8.2006, 18:17
Gorane, ne radi drugi link!

GoranSTX
4.8.2006, 18:37
rekao sam da nesto slabije radi...
ne znam sta mu je...
mozda je preopterecen ili stagod drugo...
imaj strpljenja...

Sto se modema tice, ne znam, ne koristim ubuntu ni dial-up, ali bi trebalo da moze...
Probaj da na forumu http://www.ubuntu-cs.org/ postujes pitanje. Ali prvo pretrazi forum da ne dupliras...

M1los
4.8.2006, 20:36
OK, hvala na pomoći!:alealeee: :alealeee: :alealeee: :alealeee:

Stevvan
4.8.2006, 20:46
E sad ja nesto da pitam:)
Imam Ahtion 64bit 2800+. Da li to znaci da jedino mogu da instaliram ubuntu za 64 bita ili mogu i onaj PC edition. Ovo ptitam posto mi ortak ima Pc edition pa da uzmem od njega da necekam onih 10Cd-a:D Pozz:ciao:

M1los
4.8.2006, 21:00
Ja imam Athlon64 3000+ i instalirao sam PC Edition bez problema. Znači, komotno možeš.:)

Stevvan
5.8.2006, 10:40
E super. Ajd sad da mi se pojasni ono oko podele particija. Ako sam dobro razumeo treba da imam 2 (Root i Home). Ova prva je manja i na njoj treba da se nalazi linux dok je ova druga za podatke. E sad ja na Windowsu imam jednu particiju. Da li sad nju moram da delim ili ce se to tokom instalacije samo podeliti. Takodje ne nameravam da sacuvam podatke. Hoce li biti automatski izbrisani??? Unapred hvala:ciao:

Andross
5.8.2006, 13:49
Uradio je Stevvo kao sto je i trebalo.But.Drajveri.Gde da nadjemo drajvere za nVidiu(konkretno FX5200)?Pitamo jer mu i screen-saver secka!A drajvere za ATi.Ti meni trebaju.I jos nesto gde mogu naci podesavanja za Lucent Win Modem?

/edit Aaaah 666 post.Koji trip:kreza: :opanachke :paranoia:

GoranSTX
5.8.2006, 14:51
Vidim da ima mnogo nedoumice (straha???) oko instalacije Linuxa...
Pa skoknite prvo na http://www.linuxo.net/index.php?option=com_smf&Itemid=41&board=10.0
i pretrazite teme "GNU dokumentacija" na engleskom i nasem jeziku.

Jedan relativno dobar howto za instalaciju (ako vam ne smetaju izrazi kao "datotecni sustav") je na
http://start.linux.org.ba/Instalacija_Linuxa

@ANDROSS
drajvere za Ati i nVidia grafike mozes da nadjes na sajtovima proizvodjaca
Za lucent Win modem pre svega http://linmodems.org
a mozes i do www.linuxo.net/forum >> pretraga >> upit=lucent win modem >>
rezultata ima mnogo i za razlicite distroe...

Nemojte izbegavati pretrage domacih foruma posvecenih linuxu, problemi sa kojima se sretnete u radu sa linuxom verovatno su vec mucili nekog... Linux zajednica je veoma velika i rada da pomogne, ali ne ocekujte da vam neko da carobni stapic u vidu detaljnog opisa i elaboracije na zadatu temu, nesto morate i sami, linux podrazumeva stalno ucenje i usavrsavanje...

Sorry na dugackom postu... Nadam se da vam je pomoglo...

djuricdjordje
5.8.2006, 21:39
E super. Ajd sad da mi se pojasni ono oko podele particija. Ako sam dobro razumeo treba da imam 2 (Root i Home). Ova prva je manja i na njoj treba da se nalazi linux dok je ova druga za podatke.:
У ствари довољна ти је root партиција home није нужна,али ти треба и swap партиција око пола гигабајта највише

E sad ja na Windowsu imam jednu particiju. Da li sad nju moram da delim ili ce se to tokom instalacije samo podeliti. Takodje ne nameravam da sacuvam podatke. Hoce li biti automatski izbrisani??? Unapred hvala:ciao:
Прво је смањиш са Partition magicom,Acronis disk director suite или неким другим сличним програмом,и од тог простора направиш 2 логичке партиције,једну root од неколико гигабајта за сам Линукс и другу -swap дупло већу од количине физичке меморије коју имаш али не већу од пола гигабајта.Или оставиш празан простор да га сам Линукс у току инсталације партиционише.
Ово ако желиш dual boot а ако нећеш да сачуваш windows само одредиш да Линукс користи цео диск.

M1los
6.8.2006, 12:29
@ Stevvan
Najbolje ti je da ostaviš oko 10 GB slobodnog (Unallocated) prostora i kad instaliraš, staviš da particioniše slobodni prostor kako mu odgovara. Ovako ne bi trebalo da našteti Windowsu (tako sam ja uradio).:)

M1los
6.8.2006, 13:10
BTW. kako da reinstaliram Ubuntu?

milke
6.8.2006, 16:35
samo formatiraš particiju na kojoj se ubuntu nalazi i na nju ponovo instaliraš OS... ja bar tako radim :o

M1los
6.8.2006, 18:53
Da li se to može preko bootovanog Wina? Tj. kad ubacim CD XP pa se bootuje.:confused:

GoranSTX
7.8.2006, 19:04
Da li se to može preko bootovanog Wina? Tj. kad ubacim CD XP pa se bootuje.

Kako to mislis??? Nesto kao repair opcija kod Windoze?
Kao sto rekoh, ne koristim Ubuntu, ali kod drugih distroa postoji rescue opcija mada ona podrazumeva malo vece znanje. To je to valjda...
Daj nam malo detaljnije sta si mislio...

M1los
7.8.2006, 20:26
Mislio sam na to, kad butuješ CD WinXP, i kad hoćeš da ga instaliraš pojave se sve particije, gdje biraš na koju ćeš instalirati Win, koju ćeš izbrisati, itd. Mislio sam hoće li se tu pojaviti particija na kojoj je Linux pa da i nju mogu da izbrišem?

attitude
7.8.2006, 22:00
hoce, pri instalaciji ubuntua ces dobiti gui nalik partition magicu, pa mozes da radis sta ti je volja :)

GoranSTX
8.8.2006, 7:43
Ako mislis da manipulises particijama iz Linuxa, neces imati problema...
Ako, pak, to mislis da radis iz Windowsa (jos sa boot CD-a), neces se usreciti. Doticni OS prepoznaje samo fajl sisteme koji su native za isti (fat, fat32, ntfs) dok za ext2,ext3, reiserfs, swap... nije nikad cuo...
Bas mi ga je zao...

M1los
8.8.2006, 10:54
OK. Hvala!

dezile
11.8.2006, 21:33
Ineresuje me jel imao neko iskustva sa OS Linux xp 2006? To je, koliko sam upoznat, modifikovani RedHat i veoma podseca na Windows xp?

attitude
12.8.2006, 18:30
Hm, nisam ga probao, ali ako hoces Win koncepciju na Linuxu Xandros je resenje. Mada, kada vidim takve distribucije stomak prestaje da se oseca dobro...

Stevvan
13.8.2006, 18:47
E ljudi pomagajte:( Jos nisam namestio net:boodala: Provalio sam da treba da instaliram one packove ali neznam jesam li instalirao sve kako treba. Uostalom onaj folder g (u njemu su stvari uglavnom vezane za c++) onaj poslednji pack (valjda biblioteka) nece da se instalira!!! Zasto? U cemu je trip? Moze li neko da mi napice listu tih paketa koje trebam da instaliram. Unapred hvala:n_klanja:

kosmo
15.8.2006, 1:09
Izgleda da ti fali koja biblioteka ili neki drugi .deb paket. Ali
sta ti je to g folder? Sta pokusavas da instaliras? Imenuj ga!!!

Stevvan
15.8.2006, 18:27
E ljudi uspeo sam izgleda da uradim sve kako treba(barem je tako u onom prirucniku pisalo).E sada me zanima kako da se konektujem:confused: Gde treba da udjem da bi napravio nalog za konekciju???Ako moze detaljno objasnjenje.

renegade_of_funk
16.8.2006, 1:04
jel mozes malo detaljniji da budes :)

kosmo
16.8.2006, 2:05
Ako si instalirao OS ili Linuxant drajver, a komanda lsmod | grep hsf
izbaci hsfserial, hsfengine, hsfbasic2, itd., onda si instalirao drajver,
moduli se podizu sa kernelom i sledi podesavanje dialera.
Instaliraj wvdial i gnome-ppp pakete. Startuj gnome-ppp, pa idi na Setup,
klikni na Detect, pa ako ga pravilno detektuje, Type Analog Modem,
Speed 57600(moze i najveca), chekiraj pulse za analognu ili tone za
digitalnu, upisi broj koji zoves, za pocetak ne diraj init string ako
ga ima, dial atempts 1, prefix prazno, iskljuci wait for dialtone.
Na kartici networking, ako koristis SMIN, Dynamic IP adress i Automatic
DNS, a ako ne upisi IP adresu. Pod Options-Connection odcekiraj Auto
reconnect i Send custom reply sve ostalo ukljuceno, pa klikni na close.
Upisi svoj username i password moze za pocetak i remember password.
Connect.
Sta je ono folder g, bre???

Stevvan
16.8.2006, 16:05
Uh bre! G folder se nalazi na CD-u (/pool/main). Modem mi je conexant-ov. i neko mi je ovde preporucio da pogledam tu stranicu sto sam i uradio. Sve je valjda ispalo OK. E sada Sta je IP, hostname, Domain... i ono ostalo. Kako da se konektujem drajver je koliko znam pravilno instaliran, ako je to to sto mislim.

kosmo
17.8.2006, 3:52
Kad nesto pokusavas sa insataliras to nije nesto vec ima ime!!! Ako si trazio gcc-4.0 on mora biti ver. 4.0.3 , jer je njime kernel kompajliran, a ako instaliras bilo koji drugi nema vajde, osim ako sam ne prevodis kernel. Zato uvek imenuj sta, gde i kako radis.

Daj output komandi:
1° lsmod | grep hsf
2° lspci
pa da vidimo koji je i da li je instaliran?

Instalirao si wvdial i gnome-ppp?

I sta si trazio u folderu G, kad imas apt-get, dpkg -i, ünd naravno Synaptic? Gdebi nije svemoguca alatka, ona je tu od skora da zamaze oci novajlijama.

lenkaj
22.8.2006, 20:56
Mene zanima da li je za sempron 3000+ 64bit potreban (K)Ubuntu 6.06 64bit ili može da se koristi i 32bitna verzija?

kosmo
22.8.2006, 21:22
Mozes koju oces, a bolje je 32-bitnu.

lenkaj
22.8.2006, 21:44
Hvala Kosmo nju sam i naručio. Nadam se da će uskoro stići.

Stevvan
26.8.2006, 18:28
Daj output komandi:
1° lsmod | grep hsf
2° lspci
pa da vidimo koji je i da li je instaliran?

Instalirao si wvdial i gnome-ppp?


Ovo prvo sam uradio i izbacio je one stvari koje si rekao. Instalirao sam wvdial ali gnome-ppp nisam. Kaze da ima problem sa libc6. Da li treba da skinem neke dodatne pack-ove? Najzahvalniji bih bio da se postave direktni linkovi ka stvarima koje treba da skinem. Hvala unapred

weedsmoker
27.8.2006, 2:31
Ako hoces da se konektujes preko wvdial, postupi po sledecem. Otvori terminal i ukucaj sudo gedit, i kopiraj deo ispod

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/modem
Baud = 57600
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 & C1 & D2 + FCLASS=0
Init3 = ATX3
Dial Command = ATDT
Ask Password = 1
Stupid Mode = 1
Compuserve = 0
Idle Seconds = 300
ISDN = 0
Auto DNS = 1
Modem Type = Analog Modem

[Dialer naziv_konekcije]
Phone = broj_provajdera
Username = tvoj_username
Password =

U prvom delu ti se nalaze podesavanja za wvdial (takva su inace kod mene). U drugom delu su podaci neophodni za konektovanje. Umesto naziv_konekcije ubaci kako hoces da ti se konekcija zove, umesto broj_provajdera unesi broj koji pozivas (u obliku npr 042110230), i u tvoj_username tvoj usename za konekciju. Polje password ostavi prazno ako hoces da te pita za sifru pre svake konekcije (kao u XP-u) ili promeni parametar Ask Password = 0 i unesi lozinku ako neces. Snimi fajl u folder etc kao wvdial.conf.
Da bi se konektovao kucaj u konzoli sudo wvdial naziv_konekcije, trazice ti sudo password ukucaj ga + enter,a potom ce ti traziti i lozinku za konekciju koju ukucas + enter i sacekas da ti se izbaci par redova u terminalu od kojih je najvazniji CONNECT pa broj npr. 44000 (sto bi trebalo da je brzina konekcije) sto znaci da si konektovan. Kad hoces da prekines konekciju pritisni CTRL i C zajedno. Mozda ce ti ispocetka biti malo cudno ali ako se opredelis za wvdial posle ga neces menjati ni za sta. Ja sam ranije koristio kppp koji je deo KDE-a ali sam ga batalio jer je znao relativno cesto da se zakuca. Pozdrav!

weedsmoker
27.8.2006, 11:42
Da, znam da se skida s Neta, ali je problem u tome da mi ne radi modem (Motorola SM56 Speakerphone Modem). :( :( :(
Neces se usreciti sa SM56 na Linuxu, drajveri postoje ali za neke starije verzije RH, MDK-a i SuSE-a. Postoji mogucnost da ga poteras i pod nekom drugom distribucijom a postupak se ukratko sastoji od skidanja drajvera, skidanja odgovarajuceg kernel source-a za tu verziju drajvera, kompajliranje kernela sa podesavanjem da se ppp ucitava kao modul, patchovanje sm56 modula sa skriptom datom na www.sm56.tk, kucanje depmod sm56 u konzoli da bi sistem registrovao modul, i pokusaja ucitavanja modula sa modprobe sm56. Rezultat je sledeci: sistem nece ucitati modul uz izbacivanje greska (najverovatnije), ucitace uz upozorenja (manje verovatno), ucitace modul bez problema (najmanje verovatno). Ja sam ovo uradio za Slackware 10 i radilo je uz dosta muke ali kao sto vidis ovo nije bas neka preporuka pogotovo za tebe posto si pocetnik. Ja sam se ratosiljao bede (odnosno navedenog modema koji nije najbolje radio ni pod Win-om) i uzeo Intel 536 za koje lako mozes naci drajvere kako u binarnom tako i u source obliku, a ako koristis Ubuntu imas uputstvo na njihovoj wiki za instaliranje stranici, a mogu i ja postovati jedno kratko uputstvo ako nekog interesuje posto se na doticnom potkrala jedna mala greska. Znam da ovo nije neka preporuka ali ako hoces da koristis net pod Linux-om mozda je bolje da uzmes neki od podrzanih modema (a i sami soft modemi su oko 800 DIN pa ne vidim zasto bi to bio neki problem).
Jos jedna stvar ako skidas pakete sa Win-om (znaci deb, rpm, tgz dok sa tar.gz, tar.bzip2 i slicnim odnosno koji su pakovani/arhivirani nema problema) najverovatnije ce ti Win s*ebati permission-se odnosno dozvole za njih sto moze da ti pravi eventualne probleme prilikom njihove instalacije ili mozda kasnije.
E sada kratak pregled soft modema za Linux:
-Za starije Lucent-e postoje drajveri, a za ove novije (Agere) mislim da ne (nisam se bas odusevio ovim modemom)
-Conexant (postoje drajveri ali se placaju mislim oko 15$) (solidan modem koristio sam ga neko krace vreme),
-Smartlink (postoje drajveri) (ne znam nista vise o ovom modemu),
-Motorola (drajveri postoje samo za neke distibucije) (krsh, jeste da je najjeftiniji i da ostavaruje dobre brzine DL),
-Intel/Ambient (postoje drajveri i naravno preporuka) (koristio sam i 537 koji je nesto malo brzi od 536, ali mi je ovaj drugi ukupno bolji).

kosmo
27.8.2006, 16:29
@Stevvan
Gnome-ppp i sve ostale moguće binarne .deb pakete imaš u Ubuntu repozitorijumu, adresa je: http://packages.ubuntu.com/ . Samo u search-u ukucaš ime paketa koji ti treba, dovučeš ga i ručno instaliraš sa sudo dpkg -i <ime_paketa>.
Evo, weedsmoker ti je lepo opisao varijantu sa wvdial-om, a ja bih dodao i to
da ako koristiš gnome-ppp, obratiš pažnju da se njegov konfiguracioni fajl za
wvdial nalazi u /home/<korisničko_ime>/wvdial.conf, dok se onaj wvdial-ov iz
/etc/wvdial.conf u tom slučaju ignoriše. Ova dva se mogu i razlikovati u
pogledu potvrđivanja, odnosno negacije, pa tako mogu biti yes, on, 1, a na
drugoj strani no, off, 0. Ponekad je bolje da se wvdial uopšte ne konfiguriše,
tj. da nema ničeg potvrđenog, ni upisanog u /etc/wvdial.conf, a sve u slučaju
ako se koristi gnome-ppp.
Većinom su svi GUI-i bazirani ili na wvdial ili pppd. Naravno možeš koristiti
i jedne i druge, ako ti se ukaže potreba. U principu sve zavisi od toga, kako se
koji ponaša kod tebe, da li je napravljen za Gnome(gtk) ili KDE(qt), pa ti tako
više odgovara u slučaju da nemaš trenutno sve biblioteke za oba okruženja na
svom install mediju, a moraš hitno na net ili ako se groziš kuckanja po terminalu.
Znači dialeri su wvdial i pppd, a grafičke interfejse možeš, ali i ne moraš
upotrebljavati, npr. kppp(qt)(pppd), gnome-ppp(gtk2)(wvdial), chestnut-dialer
(gtk2 i qt)(pppd). Kod mene sva tri rade, bez ikakvih funkcionalnih problema.

weedsmoker
27.8.2006, 23:36
Nisam hteo da ocrnim kppp, ali meni je ranije pravio probleme valjda su ga sad doterali. Naravno najveca prednost mu je sto je najpogodniji za namestanje pogotovo pocetnicima zbog asocijacije na Win okruzenje. Inace pppd je ppp daemon (odnosno servis) a wvdial je dialer koji je konzolni front-end za pppd dok je gppp predstavlja GUI front-end za wvdial koji je front-end za pppd (uff bas sam ga zakomplikovao ne znam sto sam ovo napisao ali mozda nekome moze i koristiti).
@Stevvan
Da li si uspeo da se konektujes i ako jesi kako shljaka net po Lin-om? :)

Stevvan
28.8.2006, 13:05
E ljudi ponovo nesto ne valja! Uradio sam sve prema upustvima weedsmokera ali nesto nie u redu valjda sa ovim: Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 & C1 & D2 + FCLASS=0. Kaze da nesto sa stringovima nije uredu ako se dobro secam. Uspeo sam i gnome-ppp da instaliram i to se kao konektuje na 10 sek. pa se diskonektuje! Sta predlazete.

Andross
28.8.2006, 19:07
To je meni u redu.Samo kada idem preko gnome-ppp budem konektovan al nista ne mogu da ucitam!Znaci brzina je 0.0 za dload isto i za uload.U cemu je trip???

Andross
28.8.2006, 19:13
I ako neko moze da da direktan link ka libc6 verzija 2.3.6.2(ili noviju).

weedsmoker
28.8.2006, 22:37
@Stevvan
Izgleda da za Conexant moraju malo drugacije init stringovi, evo na brzinu sam iskopao ova dva linka http://xlife.zuavra.net/columns/20021104/ (pogledaj deo 7.1) i http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=190728. Nazalost nemam Conexant pri ruci pa da sam isprobam tako da ostaje na tebi.
@ANDROSS
Uff, imao sam isti problem ali sa kppp-om davno, tako da sam zaboravio tacno sta je bio problem. E sad nisam siguran al znam da me je zezao jedno vreme sa dozvolom za pisanje u fajl e sad ne mogu tacno da se setim koji ali znam da je u /etc/ppp. Naravno posto sam ga pokretao pod korisnickim nalogom to nije moguce, a kad sam probao kao root (znaci pokrenem samo kppp kao root) nije pravio probleme. Moguce je da je bio problem sa automatskim DNS resolving-om. Stvarno ne mogu da se setim, bilo je malo i ovog prvog i ovog drugog kao i kombinacije oba (uglavnom kppp mi je ostao u losem secanju tako da se ne mogu vise ni setiti kakvih sam sve problema imao sa njim i to na razlicitim distribucijama i sa razlicitim modemima).
Videcu da instaliram gppp pa da proverim.

weedsmoker
28.8.2006, 23:04
@ANDROSS
Izgleda da je tu najverovatnije problem sa DNS resolving-om, cim mozes da se konektujes ako ti u Setup->Networking stoji automatic probaj da prebacis na manual i da uneses DNS tvoj provajdera i mislim da treba i u domain name uneti domen tvog provajdera.

Covenant
28.8.2006, 23:10
Probajte svakako i chestnut dialer-mislim da je dostupan i na Ubuntu repoi-ma:)
PoZ!

Stevvan
29.8.2006, 0:12
Ha, ha ,ah I do it!!!:) Weedsmoker i kosmo mnogo vam hvala evo upravo sam konektovan preko ubuntu-a! Zbog pomoci obojica dobijate reputation poene od mene. Jos jednom hvala! POZZ!!!

kosmo
29.8.2006, 1:49
@Stevvan
Superb!!! Evo stringova za Conexant:
Default string:
ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
String za free drajver 2.4 i 2.6:
AT&FV1S0=0&C1&D2+MR=2;+DR=1;+ER=1;W2
Linuxantov drajver:
za V92 provajdere:
AT&FW3+MS=V92,1,28800,33600,28800,56000
za V90 provajdere:
AT&FW3+MS=V90,0,,,44000,52000
@ANDROSS
Proveri da li imaš replacedefaultroute u /etc/ppp/peers/wvdial-pipe,
a možeš pokušati i sa komentovanjem lcp-echo-interval 30 i lcp-echo-failure 4
u /etc/ppp/options.
libc6 biblioteka je duboko utkana u sistem (čitaj: povezana sa paketima od
vitalne važnosti) i uz to vrlo osetljiva čak i na različite verzije svojih
zavisnosti, tako da je njena instalacija vrlo teška ili čak nemoguća bez
ozbiljinjeg narušavanja stabilnosti celog sistema, tako da...
@Covenant
Nema ga na Ubuntu repozitorijumu. Svakako odličan dialer. Preporuka.
Skinite program sa http://chestnut-dialer.sourceforge.net/, pa kompajlirajte
bilo sa gtk2 i (ili) qt3 podrškom.

Stevvan
29.8.2006, 13:38
Imam sad 1 novi problem :
Mogu da se konektujem preko wvdial-a ali ne i preko gnome-ppp. Koliko sam provalio za wvdial treba uvek da se korist sudo pa valjda zato nema problema. U gnome-ppp-u pokusa da se konektuje i naravno ne uspe, ali kada probam drugi put u log-u mi pise ttySHSF0 zauzet. Sta da radim? Gnome-ppp mi je potreban da bih imao predstavu koliko sam vremena potrosio.

kosmo
29.8.2006, 15:53
Pali-gasi gnome-ppp više puta, jednom će se već konektovati.

Stevvan
29.8.2006, 21:40
Jos nesto da kazem: Bio sam instalirao nvidia-glx, sto mi je zeznulo komp (Nesto se izdesavalo pa kada sam startovao ubuntu kaze da nesto sa grafickm interfejsom ne valja) pa se startovao kao konzola. Onda sam ponovo instalirao ubuntu podesio wvdial, ali za gnome-ppp kaze da nema dial-tone. Ima li neko neki predlog???

weedsmoker
29.8.2006, 22:06
@Stevvan
Ako ti radi wvdial onda treba da ti radi i gppp, e sad ovako gppp ne koristi /etc/wvdial.conf u kome su podesavanja za wvdial tako da ti treba prema njemu da namestis da je tako podesen i gppp. Znaci pogledaj npr. na prethodnoj strani kakva su moja podesavanja, ja sam sve tako namestio i u gppp-u inace nije hteo da se konektuje npr. imam Stupid mode = 1 onda sam u Setup->Options samo selektovao stupid mode, Modem = /dev/modem onda Setup->Modem namestim da je device = /dev/modem, mislim da vec razumes na sta mislim znaci prema podesavanjima kakva su ti u /etc/wvdial.conf namestis gppp i to identicno i obrati paznju da namestis i init stringove u gppp. Znaci podesis tacno gppp prema sve prema svojim podesavanjima iz /etc/wvdial.conf.
Mozes ti poterati wvdial i bez sudo ali cemu trebati privilegija da modifikuje pap i chap secrets fajlove (tu su ti lozinka i username za konekcije) mislim da je ovo vezano za podesavanje Ask password ali nije toliko ni vazno samo ce ti izbaciti upozorenja, kod mene je bar radilo. Ipak je preporuka da ga pokreces preko sudo, a kad namestis gppp a ja mislim da hoces jer mi je nelogicno da ne radi kad ti radi wvdial mozes ga pokrenuto naravno sa sudo gnome-ppp.
Prati sta se desava u log prozoru za svaki slucaj ako ti zapne kod lozinke treba da selektujes remember password.
Ako ti kaze da no dial tone znaci da treba da odcekiras wait for dial tone u Setup->Modem.

weedsmoker
29.8.2006, 22:28
Za drajver za graficku pazi
1. ako imas starije graficke do Gforce 2 trebalo bi da stavis legacy drajvere za novije idu regularni (znaci nema legacy u oznaci),
2. moras editovati /etc/X11/xorg.conf i u sekciji Module komentirati linuju Load "dri" (ovako #Load "dri"), ako nemas liniju Load "glx" treba da je dodas (mada mislim da je veovatno imas) i da u Sekciju Device umesto "nv" sto ti je default drajver stavis "nvidia" da bi xorg znao da treba da ucita taj.
Pre svakog editovanja fajlova u /etc napravi kopiju npr sa cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_backup ili ako ti je lakse ukucaj sudo Nautilus pa to odradi iz njega.
Mislim da nisi za*ebo sistem nesto nisi odradio od ova dva ali si to mogao lako ispraviti iz konzole ali kao sto se kaze svako iskustvo se placa pa i ovo. Moras nauciti da sistem vratis u prethodno stanje tako sto ces uvek praviti bekap kopiju svih sistemski vaznih fajlova koje menjas, a nije lose da napravis folder npr. backup (mozes u /root direktorijumu) gde ces drzati celokupni bekap /etc direktorijuma za svaki slucaj.

Stevvan
30.8.2006, 17:58
E hvala na pomci za gnpme-ppp (zaboravio sam da odcekiram wait for dial tone). Sto se tice nvidiinog drajvera, fajl xorg.conf sam izmenio bas kao sto si rekao ali sam tu izmenu sacuvao na Desktopu. E sad, da li trebam prvo da instaliram nvidia-glx pa da to snimim u etc/X11/ ili obrnuto?Molim te za precizan odgovor posto ne zelim da ponovo instaliram linux.

weedsmoker
30.8.2006, 21:22
Prvo instaliras drajver pa onda izmenis xorg.conf, mada mislim da je u principu svejedno vazno je da uradis i jedno i drugo pre nego sto restartujes sistem (mada bi drajver treba da radi i nakon restartovanja X servera, ovo ti je ujedno i jedna od bitnih razlika unixolikih sistema u odnosu na Win jer retko kada ces zaista imati potrebu da restartujes sistem).
I pazi ono sto sam ti napisao uvek napravi bekap fajla koji menjas za svaki slucaj, cak i da zabrljas ( a ne bi trebalo) nema potrebe da reinstaliras sistem mozes to ispraviti iz terminala.
I jos jedan savet instaliraj mc (to ti je klon Norton Commander-a sa DOS-a, odnosno lici na Total Commander sa Win-a samo sto je konzolni program), tako ako ti se slucajno javi potreba da iz terminala nesto kopiras, brises ili editujes bice ti mnogo lakse nego da kuckas komande.

kosmo
30.8.2006, 22:07
1. instaliraj nvidia-glx
2. sudo gedit /etc/xorg.conf
3. driver "nvidia"
4. ctrl-alt-backspace

ili

Svakako bolji način od editovanja imaš sa komandom :
dpkg-reconfigure xserver-xorg .Namesti tastaturu, miš i monitor, pusti da automatski detektuje grafičku, a kao drajver izaberi nvidia. Tako će se napraviti nov xorg.conf, a tebi ostaje samo ctrl-alt-backspace.
Ovu komandu si mogao upotrebiti i u konzoli, a ne da obaraš ceo sistem. Ako se
ponovo zakucaš u tami, ukucaj ovu komandu, podesi sve što treba, pa ukucaj startx ili gdm. I nema šta da bekapuješ, kuckaš putanje, da kopiraš, brišeš ili pomeraš.
Probaj, pa ćeš se i sam uveriti. A što se tiče bekapa po defaultu uvek kad neki fajl edituješ, on napravi svoj sakriveni bekap, samo ga preimenuješ i to ti je to.

weedsmoker
30.8.2006, 23:08
Evo kosmo je to mnogo bolje objasnio. Sto se tice bekapa fajlova sam odluci sta ti je bolje, ovo sto sam ja napisao je vise stvar moje navike jer se ne uzdam previse u automatski bekap jer ti on naravno ostavlja samo poslednju menjanu verziju, npr. ako menjam neki fajl vise puta i ako hocu da se vratim na neku prethodnu verziju gde je izvrsena bitna promena a posle je menjano jos koji put tada mi automatski bekap nece mnogo pomoci. Naravno ne pravim rucno bekap svaki put nego onda kad procenim da bi trebalo.

Stevvan
31.8.2006, 1:55
E uspeo sam i drajver da podesim. Sada imam jos jedan mali iritirajuci problem sa paraticijama. Tacnije dok sam drugi put instalirao ubuntu izgleda da sam zaboravio da podesim da dve particije koje sam namenio windowsu ne prepoznaje. Znaci svaki pu kada startujem ubuntu on pojavi jednu od te dve particije(onu na kojoj nije windows). E sad ja namestim u disk menageru da je ne prepoznaje ali to je tako sve dok ne restartujem sistem. Sto je jos gore kada je ta particija disable-ovana ni usb (koji inace koristim za prebacivanje nekih stvarcica ) ne radi kako treba. Naime nemogu da ga ejectujem preko ikonice vec moram preko disk menagera. Takodje nemogu da kopiram ili brisem podatke sa njega sem ako ne enable-ujem onu particiju. Zna li neko sta je sad u pitanju???

kosmo
31.8.2006, 3:53
Recimo, možeš sa sudo gedit /boot/grub/menu.lst, pri dnu strane da komentuješ sve
što ima veze sa Windowsovom particijom na kojoj nije Windows. Ovo radi vrlo oprezno!!! Ovako se ona neće videti ni u grub meniju, a ni posle u Gnomu. A ako hoćeš da vidiš mountovane particije i urađaje, pa i usb na desktopu imaš gconf-editor, pa apps-nautils-desktop-volumes_visible da ili ne.
Znači onu particiju komentuj u menu.lst, a za ostale i usb kaži da u gconf-editoru.

Stevvan
31.8.2006, 11:41
Nisam bas sve najbolje shvatio mozes li malo bolje da objasnis. Evo ovde taj file pa reci sta da editujem.

Mr.Eco
31.8.2006, 13:03
imam problem instalacije Suse 9.2 na moj hdd a pre nisam imao kada instaliram linux na particiju od 14gb on mi kaze The curent selection is invalid select part is not enogh to containe min instalation u cemu moze biti tu problem partiija je skoro 15 gb

kosmo
31.8.2006, 13:30
@Stevvan
Mislio sam da ti se ta particija pojavljuje u grub meniju, ali pošto to nije slučaj
onda sudo gedit /etc/fstab, pa obriši kompletnu liniju te particije, kod mene je to
/dev/hda5 /media/hda5 ntfs defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 1
Posle restarta više je nećeš videti u Gnomu i na Desktopu.

Stevvan
31.8.2006, 15:11
Za particiju sam podesio ali sa usb-om je ostao problem. Malo da pojasnim kad idem na 'eject' on mi kaze "only root can unmount /dev/sda1 from '/media/sda1'
eject: unmount of '/media/sda1' failed"

weedsmoker
1.9.2006, 1:24
@Stevvan
Nije mi bas najjasnije ali koliko sam shvatio ti neces da ti se win particija automatski mount-uje po startu sistema, ako je to u pitanju moraces da editujes /etc/fstab i da umesto defaults (sto ti znaci da samo root moze da mount/unmount particiju i automatski mount po boot-u sistema) zamenis sa npr. user, noauto (ovako ti se nece sama mountovati i moci ces ako obican user da je montiras).
Nemam usb disk ali da bi ga montirao kao obican user moras da dodas u kolonu <options> user slicno kao i prethodno. Ne bi bilo lose da postujes svoj fstab za svaki slucaj. Ovo mi je palo na pamet jer sam tako uvek radio na Slack-u.
Edit:
Sad sam primetio da si ti kompletnu liniju za particiju uklonio, onda neces uopste moci da joj pristupas, a ako neces samo da ti se automatski montira uradi kao sto sam naveo.

Covenant
1.9.2006, 14:26
Ja sam gnome-ppp i konekciju namestio na sledeci nacin-posto sam instalirao i namestio gnome-ppp,jedina stvar koju je trebalo uraditi je staviti write(samo write je dovoljno,jer ako stavis i read,bilo ko ce moci da procita tvoj username i lozinku:D ) permisije za pap-secrets i chap-secrets u /etc/ppp da bi kada se prvi put konektujes ppp mogao da u njih upise vec pomenute username i password,a kada to jednom uradis moze bezbednosti radi vratiti permisije na staro i zanemariti upozorenje u log-u,ili ih pak ostaviti ako imas vise razlicitih brojeva i konekcija,a i to samo prvi put-to se lako postize iz npr. Nautilusa,ako te mrzi u konzoli:)
Sada malo off-topica:)
Posto mi je konacno dosao Ubunutu 6.06 Dapper(sa sve nalepnicama:) )-jednu cu stvar samo reci-FANTASTICNO!
Prepoznat sav hardver bez problema,cak je ukljucen automatski DRI za moj Radeon 9600Pro u okviru samo Xorg-a,sto nije bio slucaj sa Kubuntu-om i Fedorom koji takodje koriste verziju 7.Bez problema su pronadjeni WinXP na jednom hardu i Slackware i Win98 na drugom hardu na kome je i Ubuntu i sve se podize bez problema...
Ubuntu default gnome tema izgleda naprosto fantasticno,kao i sam Gnome 2.14
Izbor aplicakcija je odlican,a sve to pride stavljeno na cd koji je ujedno i live i install-treba samo skinuti kodeke i player-e sto nije problem cak ni za dial-up(koga imam i ja)jer sve skupa ne zauzima vise od 20-ak MB
Ubedljivo najbolji linux distro koji sam pored Slack-a probao-SuSE,MDK i Fedora zaista deluju jadno u poredjenju sa njim,u pogledu brzine i stabilnosti,tek da Synaptic i apt ne spominjem-instalacija paketa se obavlja na dva klika....
Za svaku pohvalu je sto ljudi iz Ubuntu-a odrzavaju nivo kvaliteta-koristio sam i verziju 5.10 kojom sam bio prezadovoljan,tako da svi ovi hvalospevi i ne iznenadjuju toliko:)
Ubunutu i Slack rules!:alealeee:

Stevvan
1.9.2006, 15:28
E uspeo sam i sa Usb-om i sada sve radi kako treba:D Jos jednom hvala na pomoci!

kosmo
1.9.2006, 16:43
@Conventant
A jel´ ti to stigao 6.06.1? Zanima me da li su počele da stižu isporuke sa prvom apdejtovanom verzijom?

Covenant
1.9.2006, 16:51
Ne,ne u pitanju je cist Dapper Drake(koliko videh)koji sam narucio pre vise od mesec dana:)
Nesto ne verujem da ce isporucivati verziju sa ispravkama jer su iste predvidjene za instalaciju preko net-a(sto nije problem u svakoj normalnoj drzavi sem nase:) ),a i sledece izdanje ce izaci za koliko tri meseca:)
PoZ!

Stevvan
5.9.2006, 20:31
Gde mogu da nabavim sequencer (treba da bude instaliran u /dev/sequence)???

Stevvan
7.9.2006, 22:06
Daj, nije valjda da niko ne zna:( Ta stvar mi je jako potrebna a neznam gde da je nabavim!!!

Zoran Dojkic
15.9.2006, 14:41
За апсолутне почетнике:
http://www.elitesecurity.org/t174094
Основно упутство за инсталацију неких Линукса са упозорењима како да не изгубе податке тако да Виндовс партиције остану нетакнуте, а после нека проуче све што је овде већ речено.:dedica:

voodoo_
15.9.2006, 17:58
Osnovna i najbitnija stvar je prethodno razdeliti particije iz Windowsa, recimo Partition Magicom, ali nikada i nikako ne koristiti opcije "split partition" i "merge partitions" (ovo gotovo svima pravi probleme), već nove praviti tako što starim udarite "resize partition" (ovo gotovo nikome ne pravi probleme, naravno ako hard nije prepun i fragmentovan).

Covenant
16.9.2006, 14:29
Bitno je takodje OBAVEZNO uraditi defrag,ako ces da radis resize,i to iz npr. Disk Keeper-a(Standard edicija je besplatna:) ),a nikako iz onog shita koje dolazi uz Win i koje je sporo kao puz.....
Znaci kompletan defrag vise puta,da na kraju prijavi "fragmented files 0":)
Inace mogu da se dese neke ruzne stvari sa instaliranim aplikacijama,a moze doci i do korupcije podataka koji su na doticnoj(resize)particiji:(
PoZ!

PDarko
22.9.2006, 10:03
Pitanje za iskusne korisnike Linux-a:
Šta da instaliram?
Debian 3.1 r0a SimplyMEPIS 6.0 Solaris 10.6 SuSE Linux 10.001 Ubuntu 6.06

Miloš
22.9.2006, 13:57
Pitanje za iskusne korisnike Linux-a:
Šta da instaliram?
Debian 3.1 r0a SimplyMEPIS 6.0 Solaris 10.6 SuSE Linux 10.001 Ubuntu 6.06
Зависи шта очекујеш од Линукса и коликим знањем располажеш.
1. Debian (на њему је базиран Ubuntu) је одлична дистрибуција. Брз је, мада је малкице тежи за почетнике и он је одличан за некога ко баш воли да прчка по систему и истражује Linux.
2. SimplyMEPIS нисам пробао, али чини ми се да је и он лаган за коришћење.
3. Solaris није Linux.
4. SUSE бих ти препоручио ако си почетник (због YaST-а и графичког инсталера, мада је малкице спор).
5. Ubuntu долази са GNOM-ом (графичко окружење), лако се инсталира и брз је.

paterfamilias
22.9.2006, 14:19
Pitanje za iskusne korisnike Linux-a:
Šta da instaliram?
Debian 3.1 r0a SimplyMEPIS 6.0 Solaris 10.6 SuSE Linux 10.001 Ubuntu 6.06

Solaris slobodno zaobiđi jer on tek ulazi na desktop i nije ni blizu Linuxa u toj oblasti.
(k)ubuntu je standardno brz ali ćeš morati ponešto da skineš sa neta da bi imao punu funkcionalnost.
Simply Mepis je user-friendly ali na njegovom instalacionom cd-u nemaš ni kernel source pa ćeš morati da i njega skineš sa neta
Debian bi takođe trebalo da u početku zaobiđeš jer je u pitanju moćan distro ali ne baš naklonjen početniku koji verovatno očekuje funkcionalnost što sličniju onoj na Windowsu.
Suse bi bio možda najbolje rešenje za početnika zajedno sa Mandrivom,jer ćeš dobiti dosta softvera i grafičke konfiguracione alate slične control panelu u windowsu.Imaćeš mogućnost i da biraš između različitih grafičkih okruženja dok u manjim distribucijama imaš samo jedno.

Djordje81
22.9.2006, 14:47
Svako nešto drugo, Ubuntu je najbolji, ima najveću zajednicu, Suse je z*****n od neke tamo verzije, Mandriva, je najuser frendly, jedino sam shvatio, da je Debian, za eksperte, a neznalice koje imaju interes, za nečim novim mogu da se slikaju, jer niko ne zna šta je dobro za početak, da nije preteško

Full_Metal_Yakuza
22.9.2006, 15:46
Sve zavisi od toga i kakav net posedujes:)
Ako imas dial-up ja bi ti preporucio SuSE(i to prethodnu verziju 10.0,ne 10.1) ili Mandrivu,a sto da ne i Debian-iako nije saren kao prethodna dva,uopste nije toliko komplikovan i verujem da ces se snaci u njemu,a ako imas i dial-up sa njim dobijas sasvim dovoljno softvera-na dva dvd-a ili 14cd-ova;)
Ako te ne mrzi da svlacis jedno 30-ak MB dodatnog softvera,Ubuntu i Fedora takodje predstavljaju dobar izbor i sa dial-up-om...
Znas,kada malo bolje razmislim mozda bi najpre trebao da probas Mandrivu-ima sve sto ti treba,ima kodeke,user-friendly je i lako se instalira;)

PDarko
22.9.2006, 19:28
Zaboravio sam da napišem da imam šestomesečno iskustvo sa FC5, a što se tiče distribucija, sve su kompletne (barem ja tako mislim):
Debian 3.1 r0a - 14 CD-a; SimplyMEPIS 6.0 - 4 CD-a; SuSE Linux 10.001 - 1 DVD; Ubuntu 6.06 - 1 DVD.
Mislim da sam se odlučio, ali ako ima neko još nešto da kaže...:ciao:

voodoo_
22.9.2006, 19:35
Ako imaš sve diskove Mepisa (a imaš), onda nema razloga da njega ne instaliraš. Odličan je u prepoznavanju hardvera, dobiješ drajvere za gotovo sve što će ti trebati, sva multimedija je tu a kernel source je na dodatnim diskovima. Bez razmišljanja se odluči za Mepis.

Mr.Eco
22.9.2006, 20:42
Preporucio bi ti Suse zbog yast-a a kasnije posle mesec dana i sve ostalo :D probaj Kubuntu KDE okruzenje al prvo svakao Suse

Djordje81
22.9.2006, 21:17
Znas,kada malo bolje razmislim mozda bi najpre trebao da probas Mandrivu-ima sve sto ti treba,ima kodeke,user-friendly je i lako se instalira;)

Hvala na eksplicitnom odgovoru, i voodoo_nbgd takođe. Internet mi je kablovski, da li se to što sa skida za Ubuntu, jednostavno instalira or not ?

voodoo_
22.9.2006, 21:36
Imaš Synaptic koji sve radi automatski. Znači u opcijama obeležiš da koristi mirrore na netu, u searchu ukucaš pakete koji te interesuju, obeležiš ih i klikneš install. Program sve sam odradi.

optimus_prime
22.9.2006, 21:36
Hvala na eksplicitnom odgovoru, i voodoo_nbgd takođe. Internet mi je kablovski, da li se to što sa skida za Ubuntu, jednostavno instalira or not ?

Sve sto skines za Ubuntu(kubuntu) direktno sa neta , instalira se, ukoliko hoces da instaliras posebno kao pakete moraces da ih skines pa rucno da ih instaliras(meni nije poslo za rukom). ako hoces neku aplikaciju recimo Xmms, kucasu konzoli sudo apt-get install xmms, i on automatski skine i instlira zeljeni program, a za neke programe moras da ubacis "putanju". imas na ubuntu sajtu.
npr. kucas sudo gedit /etc/apt/sources.list , i tu iskopiras sve sto ti je receno na sajtu za taj paket, pa onda uradis sudo apt-get update, pa onda uradis sudo apt-get install "ime aplikacije" i pustis da se zavrsi.

Neznam dal si upoznat sa ovom procedurom, ja sam ti ipak napisao da ne bi lutao,
pozzz

optimus_prime
22.9.2006, 21:38
ukoliko nemas gedit , ubuntu ima, kubuntu nema, onda odes u konzolu kucas sudo apt-get gedit i enter. i cekas da se skine, po meni je on najbolji za uredjivanje liste. i da dodam jos, kad ubacis "putanju" u /etc/apt/sources.list jednostavno kliknes ikonicu Save i to je to.

optimus_prime
22.9.2006, 21:40
I ima jos jedna mogucnost, da sve skines preko Synapteca tj Adapt(packete menager)kod kubuntua, sve lepo podesis u njemu izaberes pakete i pustis da instalira, mada ja nekoko vise volim ovu proceduru "pesaka".

Djordje81
22.9.2006, 22:12
Tnx optimus. Ovo je of topic, ali kod mene je problematika što moram da imam poseban komp. za Linux, i da pitam da li je neko skinuo onu knjigu preko rapidshera, na topiku Linux literatura. On topic, šta sve obuhvataju ti paketi ?

optimus_prime
22.9.2006, 22:23
Ako sam dobro razumeo pitanje. Sta obuhvataju paketi?
Paketi , ako mogu tako da kazem, obuhvataju sve moguce programe od systemskih alata preko profesinalne upotrebe i zabave.

Ako si mislio na nesto drugo ti reci, mozda sam pogresno razumeo.

Djordje81
22.9.2006, 22:32
Paketi , obuhvataju sve moguce programe od systemskih alata preko profesinalne upotrebe i zabave.



OK to sam i pretpostavljao ,znači, za Ubuntu je potrebno skidanje paketa, a za Mandrivu nije, ali su verovatno mogućnosti Ubuntua veće, verovatno "dobro" pretpostavljam, al reko da postavim i to retoričko pitanje.

optimus_prime
22.9.2006, 22:36
Pa po meni je Ubuntu stabilniji i brzi, mandrivu nisam nesto mnogo koristio(jedan dan), ali za sad ne bih menjao Ubuntu tj kubuntu.

jagodanbg
23.9.2006, 14:50
Ako sam dobro razumeo pitanje. Sta obuhvataju paketi?
Paketi , ako mogu tako da kazem, obuhvataju sve moguce programe od systemskih alata preko profesinalne upotrebe i zabave.

Ako si mislio na nesto drugo ti reci, mozda sam pogresno razumeo.
a gde mogu naci te pakete a da ne skidam sa neta posto sam na dail up-u?
stigao mi je ubuntu pa bih ga instalirao, i jos bih programa!

Djordje81
23.9.2006, 15:23
a gde mogu naci te pakete a da ne skidam sa neta posto sam na dail up-u?
stigao mi je ubuntu pa bih ga instalirao, i jos bih programa!

Just for the record, bilo je o paketima u aprilskom SK :)

optimus_prime
23.9.2006, 18:19
a gde mogu naci te pakete a da ne skidam sa neta posto sam na dail up-u?
stigao mi je ubuntu pa bih ga instalirao, i jos bih programa!

Pa ako ne zelis da ih skidas Automatski , onda odi kod nekog sto ima brz net i skini pakete, http://packages.ubuntu.com/


narezi, na cd, kad sve zavrsis, javi se da ti objasnim kako da ih instaliras.
Ali kodeke, i multimediju bolje skini automatski, mozes i preko synapteca.

Andross
5.1.2007, 19:59
E imam problem sa modemom tj. ne znam da ga podesim!Imam Gnome PPP i Ubuntu 6.06.Na cipu od modema pise:
LUCENT HV90P-T REA 12 9945 5888940
Kako da podesim net?

Stevvan
5.1.2007, 22:17
Imam jedno pitanje: U kom folderu se nalaze paketi kojise skidaju preko synaptic-a?

Milos_SD
6.1.2007, 3:58
Imam jedno pitanje: U kom folderu se nalaze paketi kojise skidaju preko synaptic-a?


Nalaze se u: /var/cache/apt/archives/

Stevvan
6.1.2007, 12:34
E hvala ti. A kako sada da pakete koji su mi na desktopu ubacim u taj folder?

Andross
6.1.2007, 17:05
Pa zar je moguce da niko ne zna kako da podesim lucenta???Hitno mi treba!!!

GoranSTX
6.1.2007, 22:05
@ANDROSS

http://www.sk.co.yu/forum/showpost.php?p=183207&postcount=5

DaySleeper
8.9.2007, 17:50
Imam problem sa instalacijom Ubuntua

-Skinuo sam Ubuntu 7.04 sa neta,
-narezao iso na disc,
-defragmentirao C:\
-ubacio disk i rebootovao komp.

E sad, CD se bootuje i pojavi se ekran sa opcijama i logom ubuntua.
Kad kliknem na "Start or install Ubuntu" pocinje kao neki proces boot-ovanja, loaduje se linux kernel, itd. itd, ide progres bar sa logom ubuntua
Onda se pojavi samo blank screen sa malim kursorom i tu sve staje.
Nisam nista dirao neko vrijeme, a onda kad mi je dosadilo cekanje pokusao sam da pokrenem kursor misem, ali ne reaguje ni na sta, ni tastatura ni procesor ni CD citac ne daju nikakve znake aktivnosti. Lampica na CD drajvu se ne pali, kao ni crvena lampica na kucistu, a ne mogu ni vrata od cd-a da se otvore. Jedini izlaz je da se rebootuje komp, izbaci cd i ponovo rebootuje PC da bi se onda bootovao Windows.

Jeli se nekome desavalo slicno i sta moze biti problem?
Probao sam opet da butujem Ubuntu CD, onda sam na "Check disk for Errors" i kaze da je CD dobar.

Help someone? Ako niko ne zna u cemu je problem moracu da pokusam sa nekom drugom distribucijom, ovu sam skinuo sa oficijelnog sajta ver. 7.04 ako se ne varam.

GoranSTX
8.9.2007, 20:30
Zvuci kao da grafika nije ispravno detektovana i podesena. Koja je tacno u pitanju?

Probaj sa F6 da mu zadas neki od boot parametara vezanih za grafiku...
Ili sa ESC (valjda) skloni boot splash i pogledaj kakve poruke izbacuje pre nego zakoci, pa postuj ovde da vidimo o cemu se radi...

EDIT: moram da se ogradim od toga koliko su ovi saveti korisni, s' obzirom da nisam korisnik ubuntu distroa

DaySleeper
8.9.2007, 21:03
-Imam Radeon 9250
-Pokusao sam sa "Start in Safe graphics Mode", a pokusavao sam i da promijenim rezoluciju i uvijek se desava ista stvar, sve ide isto do momenta kad se pojavi prazan ekran samo sa kursorom u sredini.

Pokusacu ovo sto si rekao pa cu postovati ovdje.

Da li neko zna kako da se zada komanda za instalaciju i izbjegne pokretanje Live CD-a (ako je moguce putem command line-a), mozda bi to rijesilo problem?

DaySleeper
9.9.2007, 16:17
Ista stvar se desava, a poslednji put uopste nije htio da se butuje sa CD-a vec se BIOS resetovao na default i prvo trazio sa floppy-ja pa onda sa hard diska podigao Windows. Usao sam u BIOS i promijenio da ponovo prvo trazi na CD-u, ali vise nisam pokusavao.

Mislim da cu ipak pokusati sa nekom drugom distribucijom, tezina mi je da ponovo skidam sa net-a, ali uporan sam. ;)

Covenant
9.9.2007, 16:33
Pokusaj da prosledis prilikom boot-a noapic parametar
Imas help na boot screenu-u pogledaj,ne koristim Ubuntu pa ne mogu da kazem napamet ;)

PDarko
13.9.2007, 19:05
Da li mogu dva linuxa da koriste isti Swap prostor?

holodoc
13.9.2007, 20:34
Da li mogu dva linuxa da koriste isti Swap prostor?Koliko je meni poznato ovo ne bi trebalo da bude nikakav problem ali mene interesuje jedna druga stvar. Koliko je realno velika potreba za swap particijama na današnjim savremenim računarima koji u proseku imaju od 512MB do 1GB RAM-a. Hoću da kažem da li je realno nekom klasičnom upotrebom Linuxa moguće "naterati" Linux da mu performanse toliko opadnu da je potreba za swap-om realna. Koliko je meni poznato (izvinte ako grešim) Linux može bez problema da radi bez swap-a :)

GoranSTX
13.9.2007, 21:42
Da li mogu dva linuxa da koriste isti Swap prostor?

Kratko i jasno - mogu.

Koliko je meni poznato ovo ne bi trebalo da bude nikakav problem ali mene interesuje jedna druga stvar. Koliko je realno velika potreba za swap particijama na današnjim savremenim računarima koji u proseku imaju od 512MB do 1GB RAM-a. Hoću da kažem da li je realno nekom klasičnom upotrebom Linuxa moguće "naterati" Linux da mu performanse toliko opadnu da je potreba za swap-om realna. Koliko je meni poznato (izvinte ako grešim) Linux može bez problema da radi bez swap-a :)

E sad, u principu, trebalo bi da postoji neki swap, koliki-toliki ali da ga ima. Mada nije neophodno (jesam od pomoci, zar ne :) ).
Koliko sam primetio u nekom realnom radu sa desktop aplikacijama (multimedija, rezanje, internet) na sistemu sa 1GB RAM-a, swap nije koristen. Mozda da probas swapoff komandu kad pokrenes sistem i da vidis kako ce se pokazati. Ako ne bude problema - izbrisi swap, ako bude problema - neka ga - ne trazi 'leba.

Covenant
14.9.2007, 2:30
Ako imas 512 ili 1GB RAM-a swap veci od 200MB je nepotreban ;)

PDarko
15.9.2007, 17:10
Instalirao san Ubuntu pored Fedora i XP-a.
Pre intalacije Ubuntu je pronašao Fedoru, ali je nije ubacio u menu.lst. Ja sam je ubacio ručno, ali neće da se podigne.
Kako da vratim Fedorin boot loader?

Covenant
16.9.2007, 3:22
Podigni Fedora dvd i udji u rescue mod ;)
Kako se barata sa Grubom i kako se isti upisuje u MBR potrazi u SK 5/2005 tj ovde http://www.sk.co.yu/2005/05/skse01.html
Mrzi me da pisem,iskreno :opanachke

PDarko
16.9.2007, 8:00
Uspeo sam da podignem Fedoru bez reinstaliranja GRUB-a. Prlikom podizanja sistema, na samom početku izbacuje poruku
Unable to access resume device (LABEL=SWAP-sda9)
i naravno nema SWAP-a. Pedpostavljam da je Ubuntu zamenio ime swap particije, a Fedora je traži po imenu.
Da li neko zna gde to može da se promeni?

GoranSTX
16.9.2007, 9:01
Uspeo sam da podignem Fedoru bez reinstaliranja GRUB-a. Prlikom podizanja sistema, na samom početku izbacuje poruku
Unable to access resume device (LABEL=SWAP-sda9)
i naravno nema SWAP-a. Pedpostavljam da je Ubuntu zamenio ime swap particije, a Fedora je traži po imenu.
Da li neko zna gde to može da se promeni?

promeni u /etc/fstab liniju koja pokazuje gde je swap (dole je primer iz mog fstab-a):

/dev/hda8 none swap sw 0 0

Naravno, ne mora biti hda8 (to moras sam znati - ako ne znas, javi!)

PDarko
16.9.2007, 10:57
To sam već promenio. Bilo je ovako:
LABEL=SWAP swap swap defaults 0 0
a sad je ovako:
/dev/sda9 swap swap defaults 0 0

Ali i dalje ne nalazi SWAP.