PDA

Prikaži potpunu verziju : Kompresije video fajlova


atlantis21
9.12.2010, 10:32
Da li znate neki dobar porgram za video kompresiju?
Hocu da iskompresujem video fajlove sto sam snimio preko TV kartice.

Probao sam Virtual Dub, i on je fajl od 50min iskompresovao na 2 gb (xvid)
sa standardnim xvid podešavanjima. A inače bez kompresije je 3.5gb

Pa sam probao preko AutoGK i stavio sam limit da bude 450mb ceo fajl.
I on je iskompresovao u 450mb, ali ka je automatski i kropovao i razvuko sliku u istu rezoluciju, tako da to ne liči ni na šta......


Da li ima neki bolji program ili da probam sa virtual dub, ali da smanjim kvalitet u xvid kodeku?

atlantis21
13.12.2010, 12:49
Pošto sam malo prolistao po forumima, video sam da to ljudi obično rade sa virtual dub-om.

E sad ako neko zna link od nekog tutorijala za xvid kompresiju, bilo bi idealno.

Onaj video u prvom postu od 3,5gb sam uspeo da smanjim na max 1gb, bez gubitka kvaliteta, ali manje od toga ništa...........

ZoNi
13.12.2010, 13:56
Ja bih probao FormatFactory.

ilidan
13.12.2010, 15:34
Yep. Format Factory je dobra opcija. A tutorijal za VirtualDub i Xvid imas na www.elitesecurity.org, podforum Video kompresija.

atlantis21
13.12.2010, 23:13
Probao sam ali kod njega nema da se odredi kolika će veličina izlaznog fajla da bude.........:(

Packypfc
14.12.2010, 0:20
DivX Converter u okviru DivX 8 Plus Pro kodeka. Radi savrseno. Cesto snimam sa DVB-T USB tjunera hrvatske kanale. Jeste da duze radi kompresiju od drugih progaram, ali nijedan drugi ne moze da se poredi sa njim, a probao sam najmanje 20 sto komercijalnih sto free.

Predrag Stankovic
14.12.2010, 0:52
^ Samo što je jako spor

ilidan
14.12.2010, 1:39
DivX Converter u okviru DivX 8 Plus Pro kodeka. Radi savrseno. Cesto snimam sa DVB-T USB tjunera hrvatske kanale. Jeste da duze radi kompresiju od drugih progaram, ali nijedan drugi ne moze da se poredi sa njim, a probao sam najmanje 20 sto komercijalnih sto free.

Naravno da može. VirtualDub ili StaxRip u kombinaciji sa Divx Pro kodekom.:D
Već sam nagovestio neke lokacije za tutorujal o VirtualDubu a ovde možete naći nešto o podešavanju StaxRipa (http://blogbyalexx.blogspot.com/2010/12/staxrip-dvd-u-mkvx264aac.html). Vodič je za DVD u MKV(x264/aac) ali je učitavanje fajla i podešavanje StaxRipa slično i za Divx Pro kodek.

Packypfc
14.12.2010, 10:30
Naravno da može. VirtualDub ili StaxRip u kombinaciji sa Divx Pro kodekom.:D
Već sam nagovestio neke lokacije za tutorujal o VirtualDubu a ovde možete naći nešto o podešavanju StaxRipa (http://blogbyalexx.blogspot.com/2010/12/staxrip-dvd-u-mkvx264aac.html). Vodič je za DVD u MKV(x264/aac) ali je učitavanje fajla i podešavanje StaxRipa slično i za Divx Pro kodek.


Probao sam i to ili ja ne znam da podesim ili to ne moze, ali divx pro eksterni kodek sa nekom drugom aplikacijom poput vduba ne daje rezultate kao progam divx converter.
P.S. govorim o vecoj kompresiji, tj smanjivanju fajla na 700 MB ili oko 950 kbps i rezolucije 720X540. Naravno, kada se poveca kompresija na jedno 1200 kbps onda svaki program daje slicne rezultate, ali je i velicina fajla znatno veca. A inace radim kompresiju u .avi, ne u .mkv, zbog toga sto je sa avidemux-om dalje mnogo lakse iseci reklame i ostalo u avi formatu. Kod mkv ne mogu da se podese te finese, tj isecanje svakog frejma ponaosob.

ilidan
14.12.2010, 14:51
Jesi li radio dvoprolaznu (2pass) kompresiju u VirtuaLDubu? Ne znam kakva podesavanja nudi Divx Converter u verziji 8 (zadnja koriscena verzija 6) ali sam kodek se moze lepo podesiti u VD. Uostalom, Divx Converter koristi isti kodek.

Packypfc
14.12.2010, 16:36
Jesi li radio dvoprolaznu (2pass) kompresiju u VirtuaLDubu? Ne znam kakva podesavanja nudi Divx Converter u verziji 8 (zadnja koriscena verzija 6) ali sam kodek se moze lepo podesiti u VD. Uostalom, Divx Converter koristi isti kodek.

Nece dvoprolazna sa Virtual Dubom i DiVX Kodekom osmicom. Uradi samo jednom i prestane, s tim sto uopste ni nema slike, samo ton. A i meni je problem sto ja uglavnom koristim .ts fajlove, a virtual dub nece da ih primi, tako da prvo moram da napravim MPEG2 od ts-a pa tek onda u avi. Tako da se to ne isplati.
Evo sad probam i Xmedia Recode. Zanimljiv programcic sa pregrst funkcija (crop, zoom, cut...), podrzava sve video fajlove za ulaz pa cak i .ts i oslanja se na spoljne enkodere. Stavio sam multipass. Pa cemo videti sta ce uraditi.

ilidan
15.12.2010, 0:54
Da bi u VD radila 2 prolaza, moras podesiti prvi prolaz (Multipass, 1st pass (fast). Kad VD to zavrsi, podesis Multipass, Nth pass. Jesi li tako radio?

atlantis21
15.12.2010, 16:48
Probao sam i sa dva pass-a ali nisam nesto ukapirao čemu služe, iako je prošao nije se znatno smanjio...


Uglavnom, uspeo sam. Iskompresovao sam na 600mb!
I to kako: U viratual dub-u sam cropovao, pa sacuvao kao avi.
Onda taj avi, otvorio preko AutoGK i zadao mu da iskompresuje na 600mb i tako je sve prošlo bez problema.

Mana: Sve to je odradio, kad sve saberemo za malo manje od 3 sata!!

ilidan
15.12.2010, 21:52
Probao sam i sa dva pass-a ali nisam nesto ukapirao čemu služe, iako je prošao nije se znatno smanjio...


Uglavnom, uspeo sam. Iskompresovao sam na 600mb!
I to kako: U viratual dub-u sam cropovao, pa sacuvao kao avi.
Onda taj avi, otvorio preko AutoGK i zadao mu da iskompresuje na 600mb i tako je sve prošlo bez problema.

Mana: Sve to je odradio, kad sve saberemo za malo manje od 3 sata!!

Poenta korišćenja dva prolaza je da dobiješ tačnu veličinu izlaznog fajla i maksimalno mogući kvalitet pri tome.
Korišćenje jednoprolazne CBR kompresije daje tačnu veličinu fajla ali je kvalitet u pojedinim delovima filma i do 50% manji u odnosu na dvoprolaznu VBR kompresiju. A jednoprolazna VBR kompresija daje podjednak kvalitet kroz ceo film ali je veličina fajla totalno nepredvidljiva.
Zato uvek preporučujem dvoprolaznu kompresiju. Evo ovde (https://sites.google.com/site/alexxandarssite/home/tutorijali/virtualdub-dvoprolazna-kompresija-u-avi) sam okačio tutorijal za VirtualDub i dvoprolaznu kompresiju koji sam ranije pisao. Ako te zanima, pogledaj.

atlantis21
20.12.2010, 23:09
Sve sam probao i nikako nece da odradi koliko sam mu zadao!!!
Uvek izađe duplo više!

Lepo stavim 600mb a kad završi izađe 1,2gb!
Zna neko kako to da rešim?
Možda zbog toga jer kompresujem od mpeg u avi?

(govorim o virual dub-u za xvid kompresiju)

ilidan
21.12.2010, 0:58
Postavi MediaInfo log dobijenog fajla.
Takodje, na koju vrednost si postavio Target bitrate (Target filesize) prilikom podesavanja drugog prolaza? Koliko traje film?

atlantis21
21.12.2010, 10:39
Zadnje što sam kompresovao jeste video koji traje
0:23:44, 25frejma, 720x416, snimljeno preko tv kartice.
Originalni fajl je u MPEG formatu.

Podesio sam da izlazna velicina video fajla bude 175000kb
Zvuk nisam podešavao stavio sam da bude 128 kb/s 44 (po defaultu)
a bitrejt mi je izračunao oko 800 ili 890 nisam siguran..

Kada je završio zauzeo je oko 380 mb, možda malo manje, iako sam stavio 175mb. Po nekoj logici, mozda je na tih 175mb dodao i zvuk isto toliko pa sad uzima duplo više?

U kompresiji zvuka stoji direct stream copy, jer na kompresiji mi nije ponudio mp3 (bila je prazna lista) pa sam ga ostavio na direct..



Nadam se da će ovo pomoći

ilidan
21.12.2010, 12:33
Opet, nedovoljno informacija.
Potreban mi je log fajl koji daje MediaInfo. I za originalni i za fajl koji si dobio.
Takodje, nisi napisao nacin na koji si otvorio MPEG2 fajl jer VirtualDub ne podrzava MPEG2 bez dodatnih input plugin-ova.
Ako si koristio ono sto pise u mom tutorijalu, kada si postavio Audio na Direct stream copy dobio si nekompresovani audio strim od 1411kbs ili 1536kbs pa vise nego duplira fajl.
Potrebne dodatne informacije.

atlantis21
21.12.2010, 14:14
Postavicu informacije o fajlu, cim stignem kuci.

A inače snimio sam emisiju preko tv kartice na windows 7 media centru.
Dobio sam video u WTV formatu (glupi windows 7!!!!) koga sam konvertovao u MPEG.

Taj MPEG sam otvorio u Virtual Dub koji podrzava mpeg fajlove.
Nisam isntalirao nikakav dodatak za virtual dub vec sam skinuo ovaj sto podržava.

johny88
21.12.2010, 14:41
Probaj Any Video Converter Professional, odlican je program, mislim da je aktuelna verzija 3.1.1, nije free, ali lako se nadje resenje...iseci klip od minut-dva naprimer, pa eksperimentiosi sa bitrate-om koji ti odgovara, i velicinom fajla. onda ucitaj taj snimak pa ga po tim podesavanjima konvertuj.

atlantis21
22.12.2010, 0:43
Uspeo sam!!!!!! :)

Jeste problem je bio u delu audio. Ostao je nekompresovan.
Sad sam stavio kompresiju i ok je.

Jedino me buni što ne mogu da kompresujem u mp3,
kada selektujem na MPEG-layer 3, lista je prazna imam samo ovo ponuđeno:

http://img191.imageshack.us/img191/6295/capturevhc.th.jpg (http://img690.imageshack.us/img690/2769/capturequ.jpg)

ilidan
22.12.2010, 1:49
Treba li LameACM kodek. Možeš ga skinuti sa ovog (http://www.rarewares.org/mp3-lame-dshow-acm.php) linka ili sa linka u mom tutorijalu (https://sites.google.com/site/alexxandarssite/home/tutorijali/virtualdub-dvoprolazna-kompresija-u-avi). Skini LAME 3.98.4 ACM codec. U tutorijalu imaš i objašnjenje kako se ACM kodeci instaliraju. Mada, svodi se na "LAME ACM i AC3ACM kodeci se instaliraju tako što ih raspakujete u neki folder, kliknete desnim klikom na LameACM.inf i AC3ACM.inf i Install.".
Nakon uspešne instalicije u listi će ti pisati Lame MP3.

atlantis21
22.12.2010, 23:42
Ej kad bi sve bilo tako jednostavno....

http://forum.videohelp.com/attachment.php?attachmentid=4310&d=1290567977&thumb=1

Imam windows 7 64bit, i sve sam probao i izbacuje ovu grešku!
Da li neko ima rešenje?

atlantis21
23.12.2010, 0:00
E rešio sam. Treba da se pokrene cmd kao administrator.
Sad ne izbacuje grešku, sve je prošlo bez problema,
ali lame kodek nema u listi u virtual dub-u!

ilidan
23.12.2010, 1:15
1. Raspakuj LameACM arhivu u folder C:\lame.
2. Pokreni cmd kao administrator.
3. Kucaj "cd %windir%\SysWOW64"
4. "rundll32.exe setupapi.dll,InstallHinfSection DefaultInstall 0 C:\lame\LameACM.inf"
Trebalo bi da uspe.
P.S. Kucaj bez navodnika.

atlantis21
23.12.2010, 10:10
Baš to sam i uradio.
Instalacija je prošla, ali ga i dalje nema u listi!
Kako mogu da proverim da li je taj kodek instaliran?

ilidan
23.12.2010, 10:57
Trebalo bi da u SysWOW64 postoje LameACM.inf, lame_acm.xml i LameACM.acm.
Da li koristis 32-bitni ili 64-bitni VirtualDub?

atlantis21
23.12.2010, 12:08
Koristim VirtualDub-MPEG2, mislim da je 32bit.
A u C:\Windows\System32 postoje lame fajlovi, a za ovaj drugi SysWOW64, nisam siguran.

To ću proveriti kad dođem kući.


A pobao sam i VirtualDub 64bit, kod njega isto nema lame u listi, kod njega je nešto cudna lista audio kodeka. A i preko njega ne mogu da otvorim MPEG.

atlantis21
23.12.2010, 20:56
SysWOW64 ima sva tri fajla.
Ali to mi ništa ne znači.


A jel postoji neki drugi audio kodek koji radi na 64bit windows za VirtualDub?
Ili koji da koristim iz ove liste ako nema?

ilidan
24.12.2010, 2:08
Nisam siguran u cemu je problem ali pokusaj:
1. skini poslednju verziju VD 1.9.10 (ne MPEG2 verziju) i pogledaj da li se Lame pojavljuje na listi
2. Deinstaliraj Lame ACM pa instaliraj ponovo
3. Kao pod 2. ali skini K-Lite Full i oznaci samo Lame ACM pri instalaciji

Packypfc
25.12.2010, 1:37
Ja ne razumem zasto ljudi koriste komplikovani i tupavi virtual dub (valjda da bi se pravili pametni), kad sve to sto pominjete na 15-ak postova moze da se uradi bez ikakvih dodataka kod avidemux-a. Evo i kako. Avidemux ucitava gotovo sve fajlove (avi, mpeg, ts...), s tim sto je kod nekih potrebno podesiti audio jer ne sinhronizuje najbolje, ali to je sitnica s leve strane se nalazi audio shift. Kod kompresije videa izaberete mpeg4 (xvid), pa configure. Podesite 2-pass i average bitrate, i dodatno u odeljku quantisare smanjite i-frame od 2 do 6 a p-frame od 2-16. Audio postavite mp3 lame 128 i cbr. To je najbolje sto sam uspeo da izvucem. Daje sliku gotovo kao i DivX Converter.

ZoNi
25.12.2010, 1:51
Ni ja ne razumem opsednutost VirtualDub-om. Cini mi se da podjednako dobre rezultate daje i Formatfactory, a sve je mnogo jednostavnije. Ali, ko kako voli :)

atlantis21
25.12.2010, 18:02
Unistalirao sam stari lame (onaj koji ne radi)
i instalirao sa K-Lite Full novi lame.

I konačno sam u VD-u dobio Lame audio kodek u listi!!
Voila!!! :aplauz:

Hvala svima koji su učestovali u ovoj temi!
Pozdrav svima i sve najbolje!

raider357
28.12.2010, 4:58
Ni ja ne razumem opsednutost VirtualDub-om. Cini mi se da podjednako dobre rezultate daje i Formatfactory, a sve je mnogo jednostavnije.
Bez ljutnje, samo ti se čini da daje podjednake rezultate. :ciao:

Packypfc
28.12.2010, 17:18
Bez ljutnje, samo ti se čini da daje podjednake rezultate. :ciao:

Format Factory ni u snu ne daje dobre rezulate. On je namenjen apsolutnim pocetnicima. Ali dobro dodje u ponekim situacijama.