PDA

Prikaži potpunu verziju : Koji UPS?


M1los
13.7.2006, 11:17
Pošto u mom kraju često nestaje struje, odlučio sam se za kupovinu UPS-a. Dvoumim se između dva modela:
Mustek 400W (105 KM-52,5€)
Trust 400W (80 KM-40€).
Pomoć!

Dimo
13.7.2006, 11:44
Moj brat koristi APC i odlican je tako da razmisli i o tim modelima(mada su skuplji od ostalih),a ako bas hoces neki od ta dva,svakako uzmi Mustek.

holodoc
13.7.2006, 13:00
Iz ličnog iskustva mogu da ti kažem da je jedan od tvojih predloga krš a da je drugi još veći krš od ovog prvog. Evo i objašnjenja.

Lično posedujem Mustek od 800VA. Njegove prednosti (ako se mogu nazvati prednostima) jesu da relativno brzo reaguje na "đubre" koje dolazi iz mreže ali se ne bih baš previše oslonio na njega kada su promene malo brže (deklarisan je na 5-10 ms ali čisto sumnjam da poštuje ovu deklaraciju). U svakom slučaju na red sa UPS-om imam PowerSurge kabal (domaće, ne turske proizvodnje) koji takođe poprilično pomaže.

Znači deo sa regulacijom koliko toliko je OK. Ono što nije OK je izlazni napon Mustek-a kada se nalazi u modu napajanja sa baterije. Izlazni napon je oko 190V!!! što nije ni u kom slučaju prihvatljivo za napajanje računara (čuje se karakteristično zujanje zbog preniskog napona). Znači, da skratim, Mustek samo u slučajevima da ti je potrebna manje-više pouzdana regulacija napona (koja je kod mene zagarantovana višestruko dimenzionisanom prividnom snagom od 800VA) ali nikako da ga koristiš za duže napajanje računara. Znači, čim nestane struja odmah se hvataš za Power dugme na računaru (naravno pošto sačuvaš svoj posao).

Za Trust ću reći samo par reči. JAKO nestabilan napon na izlazu koji ponekad u modu sa baterijom pada i ispod 190V, JAKO zagrevanje dela u kome se nalazi baterija (dešavalo mi se da mi se UPS "zalepi" za laminat):mad: Regulacija napona je ajde da kažem prihvatpljiva:rofl: mada sam upravo zbog ovih par stvari koje sam prethodno naveo batalio Trust-a.

Shvati da ukoliko kupuješ Mustek-a ili Trusta kupuješ najnižu kategoriju UPS-eva koji mogu da se nabave. Mustek ipak za razliku od Trust-a ima malo bolje karakteristike ali,...:rolleyes:

tomas
13.7.2006, 16:23
crkla mi je maticna zbog struje u rakovici (svuda je losha struja ali ovde najgora:n-cc2: ) asus p4p800se (sva sreca bila je pod garancijom),kada sam dobio novu opet su poceli simptomi pred crkavanje ali kupio sam Mustek 600W (55e) sve je radilo bez problema i dan danas radi sa novom mashinom,APC je sigurno bolji ali skup... bre...

Orvel
13.7.2006, 16:49
Takodje licno posedujem Mustek 800VA i sluzi me dobro tako da ti je moj tip Mustek.Probao sam i Mustek 400VA ali nije mogao da radi sa mojim napajanjem od 400W tako da sam ga zamenio uz doplatu za ovaj od 800VA.Pazi od koliko ces VA da uzmes UPS.

M1los
13.7.2006, 18:07
Auuuuu... ja sam baš mislio Trust. Kolikoa je cijena APC-a?

Freško
14.7.2006, 4:21
APC-ups ti je preskupa varijanta , definitivno su VRH ali su preskupi od 100eura pa navise ..... ako imas 100-tinak evrova moja ti je preporuka da kupis INFORM-ov UPS . JA imam jedan od 650VA/350W nekih 5min.... on sada kosta negde oko 50e , ja sam prezadovoljan imam ga minimum 3 godine i za to vreme sam jedamput menjao baterije to me kostalo nekih 20 eura u ovlascenom servisu.....za 100e ima da se nabavi i 2.5x jaci model.... a ovi upsovi nisu tolike kante kao recimo mustek ili trust..... moje licno iskustvo neznam kakva su iskustva drugih neka oni kazu....
poz:ciao:

Freško
14.7.2006, 4:29
@Orvel
Ja imam Inform Guard ups 650VA I besprekorno radi sa napajanjem marke LC Super Silent od 550w .... Nije mi jasno kako da taj Mustek ne radi sa napajanjem od 400W ... molimte pojasni to malo ,sta ti se desava sa masinom (nece da se upali ili nesto sl...) Samo te molim da ovo ne svatis kao potsmeh Tvom Musteku , ovo pitam jer me to interesuje posto se bavim servisiranjem racunara pa me to interesuje sa profesionalne strana ... Hvala i Poz.:ciao:

N!KSY
14.7.2006, 8:46
Ja imam Mustek 600VA+ i izdržava kad kod nestane struje(17inča monitor,200w napajanje...) nisam nikad probao koliko može dok ne crknu baterije, ali drži 10-15min sigurno...

holodoc
14.7.2006, 12:44
Ja imam Inform Guard ups 650VA I besprekorno radi sa napajanjem marke LC Super Silent od 550w .... Nije mi jasno kako da taj Mustek ne radi sa napajanjem od 400W ...

A sad malo kombinacija elektrotehnike i ekonomije uz akcenat na domaći trgovački duh:alealeee:

@fresko
Napajanje koje pominješ "LC Super Silent" možeš slobodno sam da oblepiš nalepnicama na kojima piše 1KW jer najverovatnije realno nema ni četvrtinu snage za koju je deklarisan (onih pomenutih 550W)!

Iako je o ovome pisano već ko zna koliko puta ajde da se ponovim uz rizik da dobijem po koju psovku zbog toga.

Na UPS-evima treba razlikovati prividnu snagu koja se daje u VA(volt-amperima) i aktivnu koja se daje u W (vatima):dedica: Prvi podatak je jednostavno način da se definiše stepen "šetanja" električne energije između izvora i potrošača dok drugi daje približnu vrednost kojom može da se optereti izlazni stepen. Pa čak i tada data aktivna snaga (a ponekad se stvarno treba potruditi da se pronađe podatak o njoj) otpada na napajanje samih pojačavača snage na izlaznim stepenima pa realno treba očekivati da je deklarisana snaga manja bar za 10-30!% na uređajima niže kategorije (Mustek, Trust, InformGuard...). Orijentacije radi, aktivna snaga koju može da "potera" Mustek 650VA je 390W (deklarisano). Realno, ovaj UPS je već na mašini koja pri punom opterećenju koristi možda maksimalno 200W počeo da prijavljuje opterećenje od preko 80% što nikako nije dobro. Znači da su braća tajvanci "zavrnuli narod" za skoro 100W realno. Neko bi rekao da ne treba verovati elektronici koja je zadužena za sva ta merenja (slažem se) ali nije potrebno nešto preterano vere da bi se prisustvovalo kompletnom gašenju UPS-a pri dodatnom opterećenju od par vati. Upravo na tu stavku treba misliti kada se svesno kupuje UPS lošije kategorije. Što je veća rezerva VA utoliko je rad UPS-a pouzdaniji u smislu opterećenja. Primera radi, moj Mustek 800VA je u tadašnje vreme kupljen za nekih 70 evra ali svesno sa datom prividnom snagom, bez obzira što su postojali i modeli od 650VA i 400VA. Pri punom opterećenju kontrolni softver prijavljuje opterećenje od 30-tak% (pa neka slaže i za 20% ja sam i dalje happy):kreza:

Ajde sada primera radi da uzmemo primer APC-a! APC 500VA (koji najčešće može da se nađe kod nas u cenovnom rangu do 100 evra) je deklarisan ako se ja dobro sećam za aktivnu snagu od 250 ili 290W, ne mogu sada baš da se setim. Poznajem bar desetak ljudi koji su svoje računare budžili raznim glupostima (ekstremni primer je kolega sa faksa i dobar prijatelj koji je u komp nabudžio dva hard diska, četiri optička uređaja, gomilu cooler-a, najnoviji Sempron i gomilu coolera i par neonki:icon_scra ) a APC se ne buni! Zašto? Zato što poštuje svoju specifikaciju pa će čovek u svakom slučaju dobiti ono što je platio.

holodoc
14.7.2006, 12:45
A što se tiče InformGuard-a ako se ja dobro sećam te UPS-eve proizvode (ili možda samo valjaju) švajcarci! Evo jedne male interesantne priče iz ličnog iskustva.

U jednoj prodavnici jednog od najvećih distributera računarske opreme kod nas jednog dana (pre možda godinu dana) otvorena je jedna rasprodaja. Ime firme počinje na "P". Akcija je podrazumevala prodaju "InformGuard" UPS-eva od 1000VA ili 1400VA (možda ću slagati) po neverovatnoj ceni od 50-tak 60-tak evra. Normalno gomila ljudi se upecala na foru među kojima sam pa skoro bio i ja. U periodu od mesec dana prodavac je bio preplavljen ljudima koji su tražili svoj novac nazad (što zbog crkavanja samih uređaja, što zbog crkavanja ralunara). Da li je u pitanju bila samo loša serija :a_whistli procenite sami.

A da. Još jedna stvar. Puno ljudi priča o tome kako su im zbog grmljavine i "krša od UPS-a" nastradali računari. Kao "smrdljivi krš od UPS-a" nije uspeo da sačuva računar od "spaljivanja". A jeste li se ikada zapitali da uzrok za spaljivanje računara možda može da bude i telefonska linija. U skoro 80% (gruba procena iz ličnog iskustva) slučajeva UZROK ZA SPALJIVANJE KOMPONENTI U RAČUNARU JE TELEFONSKA LINIJA jer u ekstremnim slučajevima udara groma umesto dtandardnih 15V telefonskom linijom "protutnji" par stotina volti! Zato je opšte pravilo (kojeg se ja lično uvek pridržavam) da se prilikom svake veće (pa i manje) grmljavine telefonski priključak isključuje iz modema.

A što se tiče UPS-a, UPS nije namenjen da reguliše preveliku razliku napona u odnosu na nominalni. Znači, svaki UPS može da uradi regulaciju napona za koji je deklarisan (dato u specifikaciji i obično iznosi 10-tak % odstupanja od nominalne vrednosti). Zato je normalno da ne može da reguliše nagli porast ulaznog napona koji se pri udaru groma neretko povećava i par desetina puta. Trajanje pražnjenja obično je dovoljno "brzo" (manje od 10 milisekundi, što je vreme na koje je deklarisan najveći broj uređaja "Š" kategorije a za koje UPS treba da se prebaci u mod napajanja sa baterije) da UPS ne uspe da odreaguje na vreme i eto "mirišljave" plastike. Zato i ovde važi savet da se UPS takođe pri svakom nevremenu isključuje sa električne mreže.

Znači, kao rezime, kupovina UPS-eva kod nas (pa i u svetu) ti je manje više partija pokera kod koje trebaš da shvatiš da odmah na početku imaš loše karte. E sada, ako te sreća hoće i uz DOVOLJNO VELIKI ULOG :dedica: možda naletiš na dobitnu kombinaciju.

Što se mene lično tiče, APC pa svi ostali:dedica: A kod ostalih je na prvom mestu Mustek :kreza:

holodoc
14.7.2006, 12:52
@N!KSY

Držanje monitora prikačenog na UPS, a posebno tako male prividne snage, je pogubno po bateriju! Svaki put kad uključiš monitor i kada čuješ ono famozno "cak" treba da znaš da si upravo u tom trenutku "šokirao" bateriju time što si joj naglo "isisao" par desetina ampera struje.

Ja imam Mustek 800VA ali se ne bih usuđivao da kačim monitor na njega. Verujem da bi to sve radilo kako treba ali da bi to bitno skratilo radni vek baterije.

@fresko
Po pitanju onih kanti (Mustek, Trust) nemoj da se uvrediš ali ako "InformGuard" stavljaš klasu više iznad ovih "kanti" moraćeš još dosta da poradiš na iskustvu ;) Nijedan model pa makar dolazio iz Ei Niš (e sad sam se setio da sam na jednom starom računaru imao nešto što se u Niš-u proizvodilo pre desetak godina a što se kačilo na akumulator) ne treba potcenjivati dok se ne dokaže da je stvarno krš. U suštini tek kada ih probaš sve možeš da sudiš o njima.

Orvel
14.7.2006, 13:25
@fresko
Jednostavno nije radio tj radio je i kao da ga nije bilo.Znaci nestane struje(odnosno ja izazovem nameran nestanak) a on ne drzi komp ni 1s upaljen nego se sve odmah ugasi kao da UPS-a i nema.Napomena:nisam kacio monitor na njega vec samo kuciste (Chieftec 400W).
Sada imam od 800VA (Mustek) i on radi kako treba sa sve monitorom(Samsung 757DFX) zakacenim na njega.
Mislim da je aktivna snaga kod onog od 400VA oko 230W.

holodoc
14.7.2006, 14:10
Pošto vidim da je moje karakterisanje „LC-a“ kao loše napajanje izazvalo negativne reakcije (koje su mogle ovde da se obrazlože a ne putem sistema reputacije) da malo skinemo veo sa kompanije koja je zadužena za proizvodnju napajanja za računare koje potpisuje sa „LC“.

Nekome bi bilo dovoljno da da kažem da je u pitanju kineska firma „ponosna članica Kinekse Energetske Zajednice“ (ili kako bi se ovo već prevelo u komunistiškim krugovima) koja u postrojenju pored linije za proizvodnju napajanja ima liniju za proizvodnju frižidera i ostalih kuhinjskih potrepština!!! „LC“ spada u grupu koja se na većini sajtova koji se bave hardverom uopšte ne preporučuje za korišćenje u računarima jer su poznata po GRUBOM odstupanju od specifikacija koje se šarene po sajtovima i drugim izvorima informacija. Pored toga, poznati su da precenjuju snagu svojih napajanja VIŠESTRUKO. Pa se tako veoma lako dešava da napajanje deklarisano na 550W realno ima „daj Bože“ 300W. I ne samo to već svoje proizvode reklamiraju pod izgovorom da ispunjavaju norme nemačkog TÜV-a što je definitivno jedan od najvećih bezobrazluka koji su sebi mogli da priušte.:mad: Ali zato sva napajanja dolaze sa „srebrnim“ i „pozlaćenim“ školjkama koje treba valjda da doprinesu vizuelnom utisku.:rofl:

Da ne bih trošio više nepotrebno reči evo jednog sajta (u pitanju je forum sa dugogodišnjom tradicijom na kome se okupljaju ljudi koji se stvarno razumeju u hardver ali i oni koji traže prave informacije od istih, kao na većini foruma) a koji treba da pokaže generalno na šta treba obratiti pažnju kod napajanja i koja treba izbegavati.

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=792566

Obratite pažnju na delove o zagrevanju i ostalim „tehnikalijama“.

:ciao:

Mario Pavićević
14.7.2006, 15:24
Bas sam bacio pogled na taj lin sto si dao ali tamo niko ne pominje LC Power vec samo L&C firmu koja nema veze sa LC powerom.Molio bih da das link gde se pominje konkretno napajanje.Vidis ja sam nasao recimo sledeci test(na nemackom jeziku ali Srebrna medalja dovoljno govori)
http://www.thors-hardware.net/new_page/tests/allgem/nt_lcpower_550w_ssge/nt_lcpower_550wssge_seite1.html
Nemam nista protiv licnog misljenja ali smatram da treba argumentovati tvrdnje jel se pljuvanjem nekog prizvoda stvara pogresna slika o istom a nisi argumentovao nekim tekstom iste tvdrdnje.Licno koristim LCpower 6550g v2 (550w) i nisam u stanju da pricam o kvalitetu(jer ne posedujem mernu opremu koja je neophodna da bi se testiralo napajanje) ali opsti utisak je veoma pozitivan sa obzirom da je napajanje veoma tesko (sto kad napajanja znaci) ima dobar ventilator i do sada nije pravilo nikakvih problema u radu(a racunar je veliki potrosac Clawhammer 3700+ procesor,Titan Vanessa kuler,6600gt agp,dva opticka drajva,dva harda,dva memorijska modula,tv tjuner,zvucna,dodatni kuleri).Ne kazem da ovo mozda ne bi radilo i na nekom levom napajanju ali pricati o LC-u kao da je u pitanju neki ANS ili slicno nema smisla.odoh ja u off-topic izvinjavam se.....