PDA

Prikaži potpunu verziju : Photoshop ili CorelDraw


alexle
12.7.2006, 22:58
Ko je po vasem misljenju bolji? Prednosti i mane jednog i drugog :icon_scra

holodoc
12.7.2006, 23:07
Ne bih da zvučim bezobrazno ali čim postavljaš ovakvo pitanje očigledno neznaš kakvo pitanje postavljaš ;)

Ali ajde pošto si nov ovde koliko vidim da budem od pomoći i usmerim te u pravcu u kome ćeš pokušati da preformulišeš svoje pitanje.

Photoshop obrađuje uglavnom rastersku grafiku (uz fantastičan skok na polje vektorske u CS2 verziji) dok je Corel draw isključivo program koji barata vektorskom grafikom. Učitavanje bitmapa se ne računa.

GakunGak
12.7.2006, 23:20
Prvo pocni sa Photoshopom, a ako te zainteresuje grafika, onda na Corel, pa udri. Toliko od mene.

P.S. Photoshop je nekako laksi.:dedica:

Shlaymara
12.7.2006, 23:29
P.S. Photoshop je nekako laksi.:dedica:

Neistina.
Za pocetnika PS je enigma dok se u corelu manje-vise brzo uhodas.

alexle
12.7.2006, 23:42
Pocetnik u forumu jesam ali u Corelu nisam a photoshop me nije ni zanimao do pre dva tri dana

Shlaymara
12.7.2006, 23:46
Pocetnik u forumu jesam ali u Corelu nisam a photoshop me nije ni zanimao do pre dva tri dana

Nisam ni mislio da si TI pocetnik, nego u globalu.Ako ti neko ne pokaze(ili da drljas tutoriale) od PS nema nista ozbiljnije.A u corelu, 5 dana eksperimentises i znas skoro sve da uradis.
Ja u corelu radim od v5, a PS mi nikad nije bio potreban pa ga nisam ni ucio.

marko3581
12.7.2006, 23:50
Postavio si najglobalnije pitanje na koje sledi odgovor na 78 stranica.Preformulisi ga malo.Posto si pocetnik u photoshopu a to je program koji koriste i profesionalci,nacitas ces se ti mooogo.

Dushan
13.7.2006, 0:02
Ja koristim Fireworks, i po meni je on najjednostavniji... Mada PS>FW realno

oluja
13.7.2006, 1:06
Najbolji su ako naucis da ih kombinujes zajedno, Jedan je rasterski drugi vektorski, tesko je reci kako bi neki bio bolji. Corel je vecini pocetnika jednostavniji...

K'R' HooD
13.7.2006, 1:43
Ne bih da zvučim bezobrazno ali čim postavljaš ovakvo pitanje očigledno neznaš kakvo pitanje postavljaš
Eto, i sta sad da kazem... Jel treba i ja tebe da zezam kao i ti njega?! Da trazim gresku kao i ti kod njega pa da te spustim dole?! Razmisli...

Corey
13.7.2006, 3:07
Vidim naslov poruke i kao WTF,kakvo poređenje ta dva programa za različitu namenu.
Oba programa su najbolja u svojoj oblasti,ako te zanima raster PS,vektor Corel.To je to.

holodoc
13.7.2006, 3:45
Eto, i sta sad da kazem... Jel treba i ja tebe da zezam kao i ti njega?! Da trazim gresku kao i ti kod njega pa da te spustim dole?! Razmisli...

Nema potrebe da bilo šta kažeš jer je pravo čudo koliko ima vitezova na belom konju na ovom forumu koji se osećaju uvređenim zbog poruke poslate drugom:mad:

Evo da razjasnim moj prethodni odgovor tako da se niko ne nađe uvređen:rolleyes:

Kao prvo, nikago ja nisam spustio time što sam mu skrenuo pažnju da mu pitanje nema ni najmanje smisla. Da dolazi od čoveka koji nikada nije pustio Winamp u životu možda da ali ne i od nekoga ko kaže da se u Corelu poprilično snalazi. Corel i Photoshop su dva različita sveta i sasvim bi bilo ok upoređivati Corel Photo Paint i Adobe Photoshop ili Corel Draw i Adobe Illustrtor jer se upoređuju proizvodi slične namene a ne babe i žabe! Šta treba da uporedim između Corel-a i Photoshop-a? Možda čija je kriva preciznija ili koji od programa daje realističniji prikaz pri separaciji boja? A možda treba uporediti raspored menija i paleta jer su tu njihova sličnost završava.

Zato je upoređivanje Corela-a i Photoshop-a besmisleno. I nije mi bila namera da "spuštam" (kako ti kažeš) Alexle-a već samo da mu napomenem da je pitanje besmisleno upravo zato što jeste. To bi mu možda sledeći put sugerisalo da malkice porazmisli pre negoli postavi pitanje. Inače, kada sam već došao do toga ja bih pre pomislio za bilo koga da će pre početi da se bakće sa Photoshop-om nego nekim programom namenjenim vektosrskoj grafici. A kombinaciju Corel i Photoshop nikada nisam voleo. To pričam iz prakse u pripremi za štampu.

PS@K'R' HooD / Ne sekiram se ja zbog toga da bi me možda spustio kada bi mi našao neku grešku jer sumnjam da bi u tome uspeo pošto kad se preračunaš ja sam kompjuter prvi put takao dve godine pre nego što si ti rođen pa imaš sigurno polja na kojima bi trebao da malkice "potrčiš". Dobro ajde de, verujem da si u Kanteru bolji ali ja ionako mrzim Kanter pa bi ti tu odneo sigurnu pobedu.:ciao:

K'R' HooD
13.7.2006, 5:22
Nema potrebe da bilo šta kažeš jer je pravo čudo koliko ima vitezova na belom konju na ovom forumu koji se osećaju uvređenim zbog poruke poslate drugom

Evo da razjasnim moj prethodni odgovor tako da se niko ne nađe uvređen

Kao prvo, nikago ja nisam spustio time što sam mu skrenuo pažnju da mu pitanje nema ni najmanje smisla. Da dolazi od čoveka koji nikada nije pustio Winamp u životu možda da ali ne i od nekoga ko kaže da se u Corelu poprilično snalazi. Corel i Photoshop su dva različita sveta i sasvim bi bilo ok upoređivati Corel Photo Paint i Adobe Photoshop ili Corel Draw i Adobe Illustrtor jer se upoređuju proizvodi slične namene a ne babe i žabe! Šta treba da uporedim između Corel-a i Photoshop-a? Možda čija je kriva preciznija ili koji od programa daje realističniji prikaz pri separaciji boja? A možda treba uporediti raspored menija i paleta jer su tu njihova sličnost završava.

Zato je upoređivanje Corela-a i Photoshop-a besmisleno. I nije mi bila namera da "spuštam" (kako ti kažeš) Alexle-a već samo da mu napomenem da je pitanje besmisleno upravo zato što jeste. To bi mu možda sledeći put sugerisalo da malkice porazmisli pre negoli postavi pitanje. Inače, kada sam već došao do toga ja bih pre pomislio za bilo koga da će pre početi da se bakće sa Photoshop-om nego nekim programom namenjenim vektosrskoj grafici. A kombinaciju Corel i Photoshop nikada nisam voleo. To pričam iz prakse u pripremi za štampu.

PS@K'R' HooD / Ne sekiram se ja zbog toga da bi me možda spustio kada bi mi našao neku grešku jer sumnjam da bi u tome uspeo pošto kad se preračunaš ja sam kompjuter prvi put takao dve godine pre nego što si ti rođen pa imaš sigurno polja na kojima bi trebao da malkice "potrčiš". Dobro ajde de, verujem da si u Kanteru bolji ali ja ionako mrzim Kanteru pa bi ti tu odneo sigurnu pobedu.

lol...
Sto se tice onog neznam samo sam hteo da ti pokazem da ne radis drugima ono sto ne bi voleo da drugi rade tebi...
Bez obzira kada si ti prvi put seo za racunar, bitno je da li si na njemu nesto naucio ili nisi...
Ne znam koliko si stariji, nisam ti proveravao profil, ali opet, bez uvrede sto se tice opsteg obrazovanja ti si to izgleda "pretrcao", DOBRO AJDE DE, ti si stariji, mozda slabije vidis pa si pogresio :p

BTW, sto se Kantera tice, ja nikad nisam cuo za tako nesto, niti sam igrao, mozda si mislio na Counter Strike (ovo sam napisao zato sto mrzim kada ljudi Counter nazivaju Kanterom ;))...

Bez ljutnje, i da ne idemo vise u offtopic... To bi bilo to...

bobi
13.7.2006, 9:54
Holodoc je u potpunosti u pravu, pitanje nema mnogo smisla.
To su jednostavno dva potpuno razlicita programa, razlicitih namena. Takodje je u pravu kada je rekao da ima smisla recimo uporediti Adobe Ilustrator i Corel Draw.
Besmisleno bi bilo, isto tako uporediti, na primer, koji je program bolji, Sound Foprge ili Q-base, ili uporediti Premiere i Combustion, ili uporediti Affter effects i Edius.
Zna se da se premiere moze uporediti sa Ediusom i After effects sa Combustionom.

oluja
13.7.2006, 10:22
Ne postoje glupa pitanja, samo glupi odgovori. :dedica:

ATI`
13.7.2006, 11:38
Mislis Photoshop i Photopaint? :D

Jack In The Box
15.7.2006, 10:19
Da li je bolja šivaća mašina ili strug? Pa posle kažite da ne postoje glupa pitanja...

ATI`
20.7.2006, 16:52
Valjda je mislio na Photoshop i Corel Photopaint a ne Draw :icon_scra

Shlaymara
20.7.2006, 18:05
Valjda je mislio na Photoshop i Corel Photopaint a ne Draw :icon_scra

Bas me zanima ko ima instaliran Photopaint, a ne jos da ga koristi.

ATI`
20.7.2006, 20:17
Bas me zanima ko ima instaliran Photopaint, a ne jos da ga koristi.

Zamisli ja ga imam instaliranog, i jos ga koristim :D

Shlaymara
20.7.2006, 20:22
Verovatno ti se zagubio disk sa Photoshopom:D
Inace postavljac teme je jasno napisao Photoshop i CorelDraw

holodoc
20.7.2006, 20:27
I Photopaint nije za potcenjivanje:dedica:

Ima i on par dobrih stvari. Ako ništa onda par dobrih efekata za montiranje ciganske svadbe:dzavo:

DeCoy
20.7.2006, 21:46
Ja koristim photopaint!
Kada sam dobio ovaj racunar(pre 4 godine) pri ruci mi je bio Corel10,instalirah ga i poceh da koristim Photopaint...
Posle je stigao i Adobeov takmac,ali me mrzelo da se smaram sa njim.
Za moje potrebe Photopaint je sasvim dovoljan:)
A koristim i CorelCapture za cupanje screenshotova i Corel R.A.V.E. za pravljenje animiranih slicica

ATI`
20.7.2006, 23:04
Verovatno ti se zagubio disk sa Photoshopom:D
Inace postavljac teme je jasno napisao Photoshop i CorelDraw

Ocigledno da ni on a ni ti ne razlikujete program za "vektorsko" od programa za "bitmapirano" crtanje!

Pandan Photoshopu je program Photopaint iz paketa CorelDraw.

Shlaymara
20.7.2006, 23:39
Ocigledno da ni on a ni ti ne razlikujete program za "vektorsko" od programa za "bitmapirano" crtanje!

Pandan Photoshopu je program Photopaint iz paketa CorelDraw.

Ma daj molim te....

Sto onda nije napisao Photopaint ili CorelDraw paket.

Jack In The Box
21.7.2006, 0:15
A što malo ne nagadjamo šta je autor teme mislio???:icon_scra

ATI`
21.7.2006, 1:13
Najbolji su ako naucis da ih kombinujes zajedno, Jedan je rasterski drugi vektorski, tesko je reci kako bi neki bio bolji. Corel je vecini pocetnika jednostavniji...

Jos nisam video nikoga da kombinuje Photopaint i Ilustrator ili Photoshop i CorelDraw :icon_scra

holodoc
21.7.2006, 1:23
E onda nisi bio ni u jednoj štampariji u Srbiji:)

Nažalost (kažem ovo kao ljubitelj Adobe-a) možda više od 90% štamparija (dizajn studija) na koje sam ja nailazio koriste Corel i Photoshop zajedno. I onda se recimo pitaju šta se desilo sa bojama u toku prenosa iz Photoshop-a u Corel ili obrnuto. Jedna od prvih stvari zbog koje sam omrzeo Corel je baš bila ta.

Inače, nikada se nije postavilo pitanje šta koristi grafički deo Redakcije SK-a.

Znam da za prelom koriste Quark ali nikada nisu pomenuli šta koriste za vektore itd.

Hoće li možda gosn. oluja da nas prosvetli na tu temu plz. :n_klanja:

Interesuje me!

ATI`
21.7.2006, 1:30
E onda nisi bio ni u jednoj štampariji u Srbiji:)

Nažalost (kažem ovo kao ljubitelj Adobe-a) možda više od 90% štamparija (dizajn studija) na koje sam ja nailazio koriste Corel i Photoshop zajedno. I onda se recimo pitaju šta se desilo sa bojama u toku prenosa iz Photoshop-a u Corel ili obrnuto. Jedna od prvih stvari zbog koje sam omrzeo Corel je baš bila ta.

Inače, nikada se nije postavilo pitanje šta koristi grafički deo Redakcije SK-a.

Znam da za prelom koriste Quark ali nikada nisu pomenuli šta koriste za vektore itd.

Hoće li možda gosn. oluja da nas prosvetli na tu temu plz. :n_klanja:

Interesuje me!

Radio sam pola godine u jednoj stampariji u Srbiji :D koristio se CorelDraw i Photopaint i naravno Ventura. Nikakvih problema nije bilo sa bojama!

holodoc
21.7.2006, 1:34
Radio sam pola godine u jednoj stampariji u Srbiji :D koristio se CorelDraw i Photopaint i naravno Ventura. Nikakvih problema nije bilo sa bojama!

Sve do trenutka kada prvi otisci izađu iz mašine:)

Dobro šalim se. Pretpostavljam da je okej kombinacija Photopaint i Draw jer im se kolorni profili slažu. Kombinacija koja muči je Corel i Photoshop.

Ej usput, nisam skoro čuo da još neko koristi Venturu.:) Ima li takvih još?

oluja
21.7.2006, 10:19
Inače, nikada se nije postavilo pitanje šta koristi grafički deo Redakcije SK-a.
Znam da za prelom koriste Quark ali nikada nisu pomenuli šta koriste za vektore itd.
Hoće li možda gosn. oluja da nas prosvetli na tu temu plz. :n_klanja:
Interesuje me!
U redakciji koristimo prvenstveno Photoshop i Quark. Naravno da se bez Corela i Ilustratora ne moze, zavisi od potrebe ali ipak... retko (reklame i sl.).
Licno najvise volim da sve "odradim" u adobeovom paketu. Quark nikad nisam voleo, previse mi je nedoradjen... Corel je odlican kad nesto moras na brzinu da zavrsis, jednostavan je. I corel i quark imaju svoje tikove i kad ih naucis mozes tacno da se korigujes po njima da bi u stampariji sve bilo ok. Dakle iskustvo je ipak najvaznije.

Pozdrav.

ATI`
21.7.2006, 10:40
Sve do trenutka kada prvi otisci izađu iz mašine:)

Dobro šalim se. Pretpostavljam da je okej kombinacija Photopaint i Draw jer im se kolorni profili slažu. Kombinacija koja muči je Corel i Photoshop.

Ej usput, nisam skoro čuo da još neko koristi Venturu.:) Ima li takvih još?

Ne znam dali ima jos takvih ali ja sam je koristio dok sam se bavio tim poslom. Kao sto rece gosn. oluja, Quark je nedoradjen a InDesign mislim da nije ni postojao :D a i da jeste sumnjam da bih ga koristio posto mi se inace Adobe-ovi programi ne dopadaju nesto posebno. (ne kazem da su losi, daleko od toga).
Jednostavno, prvi put sam se sa Venturom sreo u verziji 3.0 na DOS-u :D, a navike se tesko menjaju.

holodoc
21.7.2006, 12:57
Licno najvise volim da sve "odradim" u adobeovom paketu. Quark nikad nisam voleo, previse mi je nedoradjen...
:n_klanja:

Hvala na odgovoru

:ciao: