PDA

Prikaži potpunu verziju : 11/2010 „Linija manjeg otrova”


oluja
1.11.2010, 13:13
Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri (http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29)" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.

http://img246.imageshack.us/img246/6130/rulesuk4.gif (http://imageshack.us)

Koristan link (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=45891)

Bonton o komunikaciji na Internetu (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=882091&postcount=1)

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem? (http://www.sk.rs/2002/05/siji01.html)

Equilibrium
1.11.2010, 17:04
E Kuzmo nek si im reko.

Maladikt
1.11.2010, 18:24
Poslednja rečenica FTW. Odoh u teretanu. :D

DeCoy
2.11.2010, 11:18
Džaba ti teretana kad ne znaš lišće da jedeš :D

EinfUsGZajU

Sass Drake
2.11.2010, 16:16
Poslednja rečenica FTW. Odoh u teretanu. :D

Izgleda da ćemo morati ići i u streljanu.:Freddy:

Dekip
2.11.2010, 20:11
Кузма = плејбој!:eek::facepalm

Ninoslav
3.11.2010, 12:08
Vidim da sada u SK ima mesta i za političke konotacije, kao i albanofobiju... Zanimljivo.

Pjanovic
3.11.2010, 12:10
Mora covek da prati trendove.

Sun Tzu
3.11.2010, 14:15
kao i albanofobiju...:rofl::rofl:

Boondock Saint
3.11.2010, 15:16
Hahaha sta je ovo Qzma u teretani,..... komentar mog brata: Sta je ovo ti krenuo u workout i odmah te svi geek ortaci prate...I wish....Nego uzevsi u obzir Qzmin superstar status ne bi me cudilo da i drugi krenu.....Ja licno mislim da je to posledica The Expendabelsa, bar je tako bilo kod mene. Film koji nas je sve podsetio kako muskarci stvarno treba da izgledaju.....

Pjanovic
3.11.2010, 15:43
Ja licno mislim da je to posledica The Expendabelsa, bar je tako bilo kod mene. Film koji nas je sve podsetio kako muskarci stvarno treba da izgledaju.....

Matori i ofucani ?
:D

Ninoslav
3.11.2010, 18:10
:rofl::rofl:

Šta je smešno? Albanofobija (http://sh.wikipedia.org/wiki/Albanofobija).

"Anti-albanska osećanja se ogledaju i u korišćenju naziva Šiptari, koji se usled negativne konotacije u srpsko-hrvatskom jeziku smatra smatra uvredljivim."

Klasičan govor mržnje.

Maladikt
3.11.2010, 18:14
Ako Šiptari sebe zovu Šiptari i svoju državu zovu Šiptarija, ja ne vidim zašto je uvredljivo ako mi kažemo za Šiptare da su Šiptari. Sad sam mrzogovornik jer sam 5 puta napisao reč na Š. :D

Ninoslav
3.11.2010, 18:17
Zato što ti govoriš srpskim jezikom, a u njemu ta reč ima negativnu konotaciju. Kratko i jasno - "Vremenom ovaj naziv stiče negativnu konotaciju. Otuda u Jugoslaviji od 1968. dolazi do prestanka upotrebe naziva Šiptari i uvođenja jedinstvenog nacionalnog imena Albanci."

Maladikt
3.11.2010, 18:19
Možda koristim šiptarsku reč kao što koristimo gomilu stranih reči u jeziku iako imamo srpski ekvivalent. :p

Ninoslav
3.11.2010, 18:22
Ma ti možeš da koristiš i reč marsovac, ali ovo je objavljeno u javnom glasilu, što nije isto kao kada pričaš sa društvom o tome.

Doduše, nije Kuzmanović kriv. SSva odgovornost za ovaj govor mržnje je na gloduru koji je dozvolio da se ovakav tekst objavi.

I ja sam mislio da se SK ne bavi politikom. Dajte lepo onda podforum za politiku pa da tamo raspravljamo kao ljudi :)

P.S. U prvom postu ove teme piše "Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja."

Kakva ironija... Šteta što ovo pravilo ne primenjujete i u štampanom izdanju.

miša topola
3.11.2010, 18:31
Ako Šiptari sebe zovu Šiptari i svoju državu zovu Šiptarija, ja ne vidim zašto je uvredljivo ako mi kažemo za Šiptare da su Šiptari. Sad sam mrzogovornik jer sam 5 puta napisao reč na Š. :D

Albanci sebe nazivaju Šćiptarima. Nadam se da si čuo za Sqiperiu ;)

bokela
3.11.2010, 19:40
Ako sam razumeo poruku - suštinu - pročitao dobro između redova, poenta je bila: go hard or go home!?

Mada, malo nepovezan tekst, ali moram dodati i interesantan.

Dekip
4.11.2010, 8:35
Можда у тексту неко препозна говор мржње, али сви који су били у војсци препознаће колико су Кузмине речи о шиптарима тачне. Намерно малим словом.;)

Pjanovic
4.11.2010, 11:28
Ma naravno.
Siptari su zli, crnci smrde, arapi su teroristi...
Crno beli svet u bolesnim glavama.

galebns
4.11.2010, 11:43
Koliko sam shvatio tekst, za vojnike albanske nacionalnosti je receo da su radili sve sto se od njih trazilo bez pitanja, dok su ostali izmisljali razne razloge zasto ne mogu...

OverCHAOS
4.11.2010, 11:52
Koliko sam shvatio tekst, za vojnike albanske nacionalnosti je receo da su radili sve sto se od njih trazilo bez pitanja, dok su ostali izmisljali razne razloge zasto ne mogu...


Pa da, tekst je dosta nepovezan, ali to je sustina: ako nastupi nekakva kataklizma, samo oni naviknuti da zive u ekstremnim uslovima ce preziveti, a mi ostali cemo ostati zarobljeni kao zrtve sopstvenog tehnoloskog napretka.

Partybreaker
4.11.2010, 23:33
Кузма = плејбој!:eek::facepalm

Pretpostavljam da nije bukvalno mislio na plejboj, nego više kao gejmersku stranu. Play = igra se (gejming), boy = jer je muškog pola, jelte. :)

...tekst je dosta nepovezan...

Upravo. Po stoti put je (jedna od) tema smak sveta i kako preživeti. Onda tu iz nepoznatog razloga meša Twitter (zašto, pobogu?) i Albance. Sasvim neinspirativno i isforsirano.

dušica
5.11.2010, 1:56
Mislim da je Kuzma ovde otvorio dve zanimljive teme. Prvo je govorio o tome da svako dodje do toga da napravi presek u životu i zapita se šta je uradio, šta je želeo, za čim žali... Da li je lakši put bolji? Druga stvar je to što toliko vapimo za novotarijama u IT svetu i tako lako ih usvajamo, da nismo ni primetili kada smo (zbog njih) postali razmaženi. Sve bi to bilo OK, da se nije ispostavilo da savremene ratove ipak dobijaju oni koji rade i ne žale se.

Moja "linija manjeg otpora", je to što zbog drugih nisam upisala srednju školu koju sam htela. Trebalo je pomučiti se i imati hrabrosti, a ja sam odustala, i sad žalim zbog toga.
Što se tiče ove druge teme nisam sigurna da je baš to što je Kuzma naveo razlog naše razmaženosti, ali da nam ona može doći glave, to je skoro sigurno.

Miki1987
5.11.2010, 3:00
Šta je smešno? albanofobija (http://sh.wikipedia.org/wiki/albanofobija).

"anti-albanska osećanja se ogledaju i u korišćenju naziva Šiptari, koji se usled negativne konotacije u srpsko-hrvatskom jeziku smatra smatra uvredljivim."

klasičan govor mržnje.

Говор мржње су измислили бирократски снобови како би имали чиме да се баве. А успут да би сузили слободу говора. И то само у неразвијеним банана републикама као што је Србија. У самој Америци се на сваком кораку спрдају, па су тако французи пи__чке, арапи терористи, италијани мафијаши итд. Погледај Симпсонове или South Park, па онда причај о "говору мржње".


ma naravno.
Siptari su zli, crnci smrde, arapi su teroristi...
Crno beli svet u bolesnim glavama.

А сви који албанце називају шиптарима су зли клерофашисти који сеју говор мржње.

Пс. Срж Кузминог текст је да је борбена готовост обрнуто сразмерна коришћењу техничких новотарија и глупости које одузимају време, енергију и интелигенцију обичном свету. Одмах помислим на Северну и Јужну Кореју и мислим да и њему та нит стоји у глави већ дуже време. Време ће показати да ли је у праву.

Горски_Штаб
5.11.2010, 3:54
Добар текст Кузмановићу знаш где треба и како да метнеш у задње време.


Ma naravno.
Siptari su zli, crnci smrde, arapi su teroristi...
Crno beli svet u bolesnim glavama.

:facepalm

Образуј се.

Pjanovic
5.11.2010, 4:11
Говор мржње су измислили бирократски снобови како би имали чиме да се баве. А успут да би сузили слободу говора. И то само у неразвијеним банана републикама као што је Србија. У самој Америци се на сваком кораку спрдају, па су тако французи пи__чке, арапи терористи, италијани мафијаши итд. Погледај Симпсонове или South Park, па онда причај о "говору мржње".


Te serije su kritite tog drustva.
Ti to ocigledno nisi skapirao, al dobro, sad barem znas.


А сви који албанце називају шиптарима су зли клерофашисти који сеју говор мржње.


Oni koji Albance nazivaju siptarima pogrdno jesu klerofasisticke svinje.

:facepalm

Образуј се.

Da se obrazujem :) ?
Gde, Seseljevu skolu da upisem ?
Pa jel vidis da ga je njegov najbolji djak napustio, napredovao cak i Vucic :).

fwkjwdcs
5.11.2010, 9:11
Oni koji Albance nazivaju siptarima pogrdno jesu klerofasisticke svinje.
:facepalm

Da se obrazujem :) ?
Gde, Seseljevu skolu da upisem ?
Pa jel vidis da ga je njegov najbolji djak napustio, napredovao cak i Vucic :).
Nema te škole koja može da pomogne onima kojima je glava napunjena soroševskim đubretom. Ali kratak kurs bi već mogao da pomogne i tebi i onom "politiĆki korek'nom" Ninoslavu... Recimo, dvodnevni (nezaštićeni) boravak među šiptarima na Kosovu ili makar jedno popodne u srpskom getu u Mitrovici.
Posle tako "nezaboravnog" iskustva bi se manje razbacivali šupljim frazama iz svojih beeeeogradskih sobica - naravno, pod pretpostavkom da se uopšte i vratite odande.
:)

Great_Sun_Jester
5.11.2010, 9:51
Ma lako je svima nama koji zive van Kosova da filozofiramo kako ko god mrko pogleda albanca na nacionalnoj osnovi ili statijaznam je klerofasisticka svinja...

Imam jednog kolegu sa faxa, poreklom je iz severnog dela Kosovske Mitrovice i osim sto ima neke paranoja tikove mnogo je kul lik i ok student, poseb-

*FLASH*

ALI NE! Mora da je on najveca klerofasisticka svinja ikada! Jer gle cuda, slavi sv. Jovana (klero) i zove ih siptarima ceo svoj zivot (fasista)! A jos na sve to i spava sa bejzbol palicom ispod kreveta i lovackim nozem pod jastukom jer su mu ti tako dobri i pitomi albanci samo TRI puta kamenovali kucu i polupali prozore, a on nece ni da se druzi sa njima. Sram ga isti bilo! Pa zasto nije otvorio svoje klerofasisticke prozore kad je video da lete te tako dobronamerne i prijateljske kamenice? Nikad mi necemo u EU sa takvim ponasanjem ccc :rolleyes:

Vulee
5.11.2010, 10:11
Mislim da je Pjana ciljao na tipične mrziteljske generalizacije.
Da li tvoj kolega sada mrzi Albance kao narod, ili samo te retarde koji su mu kamenovali kuću? Da li on misli da su svi Albanci takvi?
U mom bloku ima jedna pekara za koju se zna da je vlasnik Albanac, i kada je počela frka oko Kosova, ona je skoro sravnjena sa zemljom od strane lokalnih "patriota".

P.S. Qz namerno ubacuje ove sociopolitičke deliće u kolumnu kako bi imali oko čega da se svađamo. :D

Great_Sun_Jester
5.11.2010, 10:23
Pa pazi realno, bar iz onih horor prica sto sam ih cuo od njega, u pitanju je pre strah nego mrznja. Mislim on bi najradije pobegao odatle (Kosova) da se nikad ne vrati i da ne mora vise nikad u glavi da formira bilo kakvo misljenje o bilo kom narodu, jednostavno mu je muka od svega. A sad da li ih voli ili ne, otkud znam, nisam ga smarao sa tim. Ali sumnjam da gaji bilo kakve simpatije, jer da se ne lazemo, da stalno zivis u strepnji od toga dal ce neko da ti nocu upadne u kucu ili da te napadne na putu do prodavnice/prijatelja/groblja definitivno ne mozes da gotivis grupu od koje ti konstantno preti potencijalna opasnost (i ne samo tebi nego i onima u tvojoj okolini koji nisu "isti kao oni")...:P

player1
5.11.2010, 10:28
Kao sto rekoh, vecina obicnog naroda koristi te izraze jer je tako navikao (mislim da tu spada i Kuzma). Ni ne razmisljajuci sta "oni" misle o tome. Slicno kao belci u Americi (starije generacije), sto su redovno koristili izraz nigger za crnce.

Naravno, ako se tako postavis, to je jedna prilicno nezdrava situacija. Ne zelis da se sukbljavas sa njima, a ipak koristis izraze koji oni smatraju pogrdnim.

Sass Drake
5.11.2010, 12:58
Izgleda da će sve probleme ove planete, pa i ovaj sa Kosovom, morati da riješi nuklearni rat.

oluja
5.11.2010, 13:06
:offtopic:
Alo, ultra desnicari i ultra levicari, to sto je u kolumni pomenuto iskustvo autora iz JNA sa Siptarima ne znaci da sada treba ovde razradjivati taktiku za vracanje Kosova ili se igrati vec cuvenog sporta "ko je vise kriv...". To nije poenta ovomesecne kolumne.

OverCHAOS
5.11.2010, 13:33
Izgleda da će sve probleme ove planete, pa i ovaj sa Kosovom, morati da riješi nuklearni rat.

Upravo tako, nadam se da Kim Jong-il cita ovo.:dzavo:

Miki1987
5.11.2010, 14:19
Te serije su kritite tog drustva.
Ti to ocigledno nisi skapirao, al dobro, sad barem znas.

И Кузмина кулумна је критика друштва. Ето сад знаш.
Шиптари су му послужили да покаже како размажени урбани новосађани нису ни за к.... у војсци, јер су навикли на комфор.


Oni koji Albance nazivaju siptarima pogrdno jesu klerofasisticke svinje.


Извини Чанак нисам те препозно :to_care:

White Ripper
5.11.2010, 17:06
Stvarno, ovo stalno ponavljam ali mene ovaj covjek odusevljava.:tapsh:

Dekip
5.11.2010, 23:13
Можда у тексту неко препозна говор мржње, али сви који су били у војсци препознаће колико су Кузмине речи о шиптарима тачне. Намерно малим словом.;)

Ma naravno.
Siptari su zli, crnci smrde, arapi su teroristi...
Crno beli svet u bolesnim glavama.

Да се не надовезујем на све оно што сте рекли на овој страни и да не би било брисања...:kreza:

Имам утисак да Пјана уопште није прочитао Кузмину колумну него му се само овде пробушио падобран. Као уопште и на целом форуму.

Човек пише о томе како смо сви ми у војсци били мање-више сисе, а шипци су ћутали-кењ.али-радили... и држали се у групама куражећи се између себе. Што ми (Срби) никада нисмо. У чопору су опасни, али сама овца је ипак само овца.

@Партибрејкер
Можда је и мислио на "игродечака", а како онда коментаришеш што не жали за девојкама које су измакле његовој сонди и серво манипулаторима?:kreza:

Maladikt
5.11.2010, 23:26
Kao dobru zaje*anciju. :D

Dekip
6.11.2010, 0:20
Ја мислим да та његова реченица није далеко од истине.

Red Marquis
7.11.2010, 20:40
Ne mogu da se načudim volji i entuzijazmu nekih da pokušavaju da se raspravljaju sa onima kojima pristup svakom političkom pitanju počinje od toga koje su oni sami nacionalnosti i onda im ide ono - šta su nam oni drugi radili i rade...baš slučajno uvek je njihova vera, nacija i država ugrožena od onih drugih...mnooogo gorih...E, ta premisa je tačka odakle nema povratka...

Koji se đavo raspravljate sa takvima?

Red Marquis
7.11.2010, 21:05
Veruj mi to sam pomislio već posle prvih reakcija na moj post. I pošto ne bih da budem krivac za zaključavanje ove teme, sayonara! :ciao:
Zašto misliš da bi zaključavanje ove teme bila loša stvar?
Ja jedino šta sam ovde naučio je da mi Srbi osim što na sportskim forumima drobimo non stop o politici, to radimo i na onima posvećenim stripu, a pošto nije ni to dovoljno, treba i ove zaluđenem Pentijumima malo prosvetliti večnim temama:D

miša topola
7.11.2010, 22:51
E, MK šta učini od foruma. U poslednjih nekoliko meseci samo politika i politika.
Vojo što pustaš ovakve tekstove u štampu :rolleyes:

oluja
7.11.2010, 23:52
Ne razumem kako vas ne mrzi da pisete off topic kad znate da ce sve biti obrisano...
Lepo sam vas upozorio (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=1182206&postcount=34), drzite se teme.

:offtopic:

Tema zakljucana do sutra.

Sass Drake
8.11.2010, 13:33
Da se mi vratimo na temu. Da li je iko spavao na zemlji i kakva su mu iskustva?

JohnnyNT
8.11.2010, 15:30
Prokleti mravi zamalo da me kastriraju...Inače je lepo :D

Pjanovic
8.11.2010, 15:34
Da se mi vratimo na temu. Da li je iko spavao na zemlji i kakva su mu iskustva?

Majmuni, nasi dragi preci, spavaju na krosnjama.
Cenim da su i oni skapirali da nije zdravo spavati direktno na zemlji :).

Uostalom imas i ovu emisiju Survivor, nije dzabe dosao onaj polu-gologuzati :D chikica da im objasni kako se pravi krevet da visi izmedju dva drveta.

miša topola
8.11.2010, 20:00
Da se mi vratimo na temu. Da li je iko spavao na zemlji i kakva su mu iskustva?

Jesam, prošlog leta na selu, kada je bila berba višanja :) 'Ladovina i flaša sa vodom kao jastuk, gde ćeš bolje.

Bokile
8.11.2010, 20:13
Da se mi vratimo na temu. Da li je iko spavao na zemlji i kakva su mu iskustva?
Spavao ja. Ujutru si automatski umiven od rose,ako izvadis mrave iz nosa i gujsce mozes da zgotivis i dorucak (sala),malo te boli glava jer si navikao na mek jastuk i imas blagu upalu misica jer si navikao na jos meksi dusek...
Odeca mokra,ti ko mamuran,odes na trafiku da kupis pljuge a prodavacica ti kaze da imas malo zemlje na obrazu i u kosi,a ti joj samo kazes,"Pusti me zeno,spavao sam na zemlji."

True story..

Sass Drake
8.11.2010, 20:29
Koliko mogu da zaključim iz vaših odgovora, ništa strašno. :D
Lišće sa drveća valjda niko nije jeo. :D

Bokile
8.11.2010, 20:30
Lišće sa drveća valjda niko nije jeo. :D

Lisce nisam,al cvece jesam za opkladu... :D

Equilibrium
8.11.2010, 21:22
Ja sam par puta spavao po nekim livadama i svaki put me ujutru boli glava i bude mi muka ;)

I par drugara koji su mi tim prilikama pravili drustvo obicno se zale na iste simptome.

Covenant
8.11.2010, 21:30
Na zemlji je samo preporucljivo spavati ako hoces da zaradis reumu pre 30te :D
Ovako nikako, pa cak i u vojsci ne spavaju na goloj zemlji vec u vrecama za spavanje

miša topola
8.11.2010, 21:40
U kojoj sad vojsci, bre :rolleyes:

Willy
9.11.2010, 9:48
Ja sam spavao pijan na zemlji i betonu, jel se to racuna ? :)

Btw. zanimljiv tekst, kao da je Kuzmanovic hteo malo da prodrma usnule citaoce iz fotelja po pitanju odnosa prema zivotu, zanimljivo je kad to dolazi od gejmera.

miša topola
9.11.2010, 16:17
Ja sam spavao pijan na zemlji i betonu, jel se to racuna ? :)

E to ne može :)

Auror
24.11.2010, 1:05
zaboravio sam u kojoj ono kolumni kuzma pominje rat izmedju dvije koreje?

evo prilike za dalju pricu, mada mislim da nece biti rata vecih razmjera, samo ovakvi sporadicni okrsaji.

Pjanovic
24.11.2010, 1:09
Ja se plasim i tih sporadicnih okrsaja.
Nuklerna glava tamo vamo i kraj sveta :D.

Great_Sun_Jester
25.11.2010, 2:27
Ja se plasim i tih sporadicnih okrsaja.
Nuklerna glava tamo vamo i kraj sveta :D.

Mathematics says NO. (http://www.treehugger.com/files/2010/08/animation-tracks-explosions-of-every-nuclear-bomb-from-1945-to-present-video.php) ;) Sem ako ih ne roknu sve odjednom, I guess. Ali u svakom slucaju malo fallout egzercira nam ne bi skodilo! :D

su27killer
3.12.2010, 16:14
Albanci sebe nazivaju Šćiptarima. Nadam se da si čuo za Sqiperiu ;)

to ć je povučeno i skoro se ne čuje, inače je za njih pežorativno i kad ih neko ko nije od njih samo pogleda