PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 10.10


veseliburek
9.10.2010, 20:34
S' obzirom da nam sutra izlazi Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat), red bi bilo da dobije i svoju temu... :)

Tehnical overview (https://wiki.ubuntu.com/MaverickMeerkat/TechnicalOverview)

Blueprint list (https://blueprints.launchpad.net/ubuntu/maverick/+specs)

Release candidate download (http://rs.releases.ubuntu.com//10.10/)

Skidam trenutno RC verziju (odradiću upgrade na final kad izađe), očekujte screenshotove uskoro.

http://www.ubuntu.com/countdown/banner1.png

Fantastic
9.10.2010, 21:14
evo screenshot-ova

http://ubuntutour.org/images/default-desktop.jpeg

http://www.openaether.com/blog/img/ubuntu1010/softwarecenter.png

miša topola
9.10.2010, 23:12
Sutra ću da uradim upgrade i da downloadujem .iso fajl.
Ovo mi je prvi put da prelazim sa jedne na sledeću verziju Linux sistema.

Da li će sutra ujutro, biti dostupna final vezija ili će to biti tek posle podne?

Fantastic
9.10.2010, 23:21
Sutra ću da uradim upgrade i da downloadujem .iso fajl.
Ovo mi je prvi put da prelazim sa jedne na sledeću verziju Linux sistema.

Da li će sutra ujutro, biti dostupna final vezija ili će to biti tek posle podne?

sacekaj jos bar 2-3 dana
da se pojavi neki update i da se lepo ispegla

veseliburek
11.10.2010, 6:57
Stigao je! (http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download) :)

miša topola
11.10.2010, 7:26
Juče sam uradio upgrade. Danas se očekuje još apdejtova, tako sam video na stranici na FB-u. Inače, za sada sam primetio promenu izgleda sistema i veoma brzo podizanje i isključivanje sistema.

veverica
11.10.2010, 11:15
Upgrade uradio juche

nazalost zasad nisam nishta novo video osim blage promene teme -.-

Beagle
11.10.2010, 11:25
^
Realno, sta si ocekivao? :)

miša topola
11.10.2010, 13:43
Ja sam očekivao da podrži pola PC igara koje podržava Windows :D
Samo još nešto da dodam, upgrade preko terminala nije radio ceo dan, tako je bilo kod mene. Nisam mogao da uradim update 10.04v, preko menadžera ažuriranja sve dok se nije pojavila 10.10v. Na kraju sve je išlo preko Tweak-a.
A i brzina downloada sa servera je bila oko 60% od 1Mbita.

veseliburek
11.10.2010, 14:00
Ja sam prezadovoljan, diže se uber-brzo i vizuelno je dosta prijatan... Mada da sam očekivao više, očekivao sam. :)

Nergal
11.10.2010, 18:00
Instalirao pre oko tri sata... za sada radi OK. Primetio sam sitne promene u dizajnu, za dubinsko testiranje ćemo videti.

bvitnik
11.10.2010, 19:21
Instalirao Kubuntu sinoć. S obzirom da je instalacija potrajala, nešto je vukljao s neta svo vreme, nisam stigao štošta da istestiram. U prvi mah mogu da kažem da sam zadovoljniji njime nego s 9.10 ili 10.04. Bug sa plasma widget-ima koji sam pominjao da se pojavio na 10.04, ovde ne postoji. Još jedan plasma crash bug koji je postojao u alfa i beta izdanjima je ispravljen. Installer je ovoga puta bio poslušniji i instalirao mi je GRUB u MBR drugog hard diska kako sam mu i rekao. U 9.10 me je ignorisao i pregazio Windows-ov boot loader na prvom hard disku. Kao što rekoše i drugi, diže se ekstra brzo, što je veliki plus s obzirom koliki broj procesa se podiže sa sistemom.

urke
11.10.2010, 21:13
Инсталирао синоћ Кубунту 10.10.

ПЛУСЕВИ:
- Изузетно задовољан процесом инсталације (рад у живом дистроу док се други инсталира на диск).
- Плазма ради живахније и не штуца као на 9.10 и 10.04.
- Нови reKonq је веома симпатичан, мада сам морао одмах да ставим Chromiom.

МИНУСИ:
- Језик КДЕ-а и система псотављен на српски (инсталирао пакете) али се опет мешају латиница и ћирилица (уместо само ћирилица да буде приказана, исто као на 10.04).
- Хитно ми је затребао Inkscape. Инсталирао сам га преко оног фенси менаџера за програме, приде је повукао зилион међузависности, Inkscape сам потерао али кад убодем подешавања документа он пукне. Морао сам назад на Дебиан да завршим посао, а Кубунту ће код мене ипак још морати да причека (а тако сам се понадао да је 10.10 права ствар).

veverica
11.10.2010, 21:16
^
Realno, sta si ocekivao? :)

gnome shell , zeitgeist i slichno ^^

Kerber
11.10.2010, 21:38
Do sad je za Ubuntu već uobičajeno da svaka nova verzija donese sa sobom i nove probleme, zato je bolje sačekati sa instalacijom/upgradeom dok se malo ne ispegla.

Jack In The Box
11.10.2010, 23:04
Kubuntu.

Upgrade sa 10.04 na 10.10 na pet različitih računara.

Nekoliko noviteta:
- novi instaler
- rekonq browser
- restilizovani paket menadžer
- bludevil za bluetooth
- unapređene verzije KDE, OOo...

Nepromenjeno:
- teme, fontovi, boje...
- problemi sa Plymouth boot screenom i nvidia drajverima
- file sharing je i dalje "pain in the ass"
- kde integracija za OOo i dalje baguje, ovaj put sa open/save file dialogom

Novi problemi:
- nvidia drajveri prave probleme sa nekim "netipičnim" rezolucijama (npr. ne mogu da postavim na jednom računaru njegovu native rezoluciju od 1366x768 jer se nude samo 1360x768 i 1368x768; kad deinstaliram vlasničke nvidia drajvere, onda je u redu, ali naravno tada izostaje podrška za 3D i openGL)
- dependency problemi za canon printer drajvere (nemoguća instalacija iz paket menadžera, mora se skinuti eksterni paket)

Sve u svemu, iako sam veliki zaljubljenik u kubuntu (upravo ta neracionalna ljubav me i drži) i iako u svako novo izdanje gledam sa nestrpljenjem, nadajući se da će biti otklonjeni problemi iz prethodne verzije, uvek se pomalo razočaram, jer se stari problemi ne rešavaju, a javljaju se uvek novi, tako da mi svakih šest meseci sleduje višednevni ozbiljan rad kako bih rešio nove probleme, ali i stare probleme za koje stara rešenja više ne važe već se moraju tražiti nova.

Haker95
11.10.2010, 23:40
Ja sam uradio unapredjenje sa Ubuntu-a 10.04 na 10.10. Mnogo mi se svidjaju ovi novi fontovi ("Ubuntu") i radi ono, dobro. E sad ne znam da li bi bio brzi da ga instaliram na sveze? Premda imam podosta programa i dokumenata koje ne zelim da izgubim... :)

NIx Car
11.10.2010, 23:46
bolje nemoj (zbog nekog (verovatno ne velikog) ubzanja da radis bekap ;) )

GoranSTX
12.10.2010, 8:19
Naletim na twitteru na vest sa Phoronix-a "ATI Linux Users Get Excited For Catalyst 10.10 (http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODY2OA)" i pomislim "nije valjda AMD/Ati odlučio da napravi drajvere dostojne instalacije na linux???", ali ne, ipak ne... Ne bi li uhvatili korak sa novim izdanjem Ubuntu-a oni su izdali nedovršenu verziju drajvera... Jadno i bedno...

Covenant
12.10.2010, 10:26
Pa cak i ta beta radi bolje nego slobodni radeon drajveri, pre svega mislim na novije graficke kartice iz ATI ponude :opanachke (citaj-HD serija Radeona)
Jeste se dosta uradilo i sa otvorenim drajverima ali jos uvek u nekim aspaketima deluju nedovrseno, nazalost

ed_hunter
12.10.2010, 11:56
Jel može neko da mi napiše kako sa Lucid Lynx da pređem na Maverick Meerkat, a da ne radim novi sistem iznova?

Orvel
12.10.2010, 12:20
Требало би да постоји опција да апдејтујеш систем (мислим да је у табу систем).

Covenant
12.10.2010, 12:37
Inace ko god koristi Ubuntu, bi definitivno trebao da proba i Mint ;)
Kada ja koji vise preferiram KDE kazem da Gnome kod Peperminta deluje odlicno, onda to zaista valja :D
U sustini Ubuntu ali sa mnogim sitnicama koje zivot znace pogotovu newbie korisnicima - mlatimudija :D radi otb, customizirani Gnome deluje vrlo lepo, a tu je i odlican start menu sa nekom vrstom control panela koji zapravo predstavlja objedinjene Gnome opcije za podesavanje svega i svacega
Otprilike Mint je za Ubuntu ono sto je PCLOS za Mandrivu :)
Svaka preporuka :ciao:

Mr.Eco
12.10.2010, 13:22
Slažem se za ovo gore rečeno, samo ja bi preporučio novi mint baziran na debianu http://www.linuxmint.com/blog/?p=1527

Jack In The Box
12.10.2010, 13:51
...
Otprilike Mint je za Ubuntu ono sto je PCLOS za Mandrivu :)
...
PCLOS više ne bazira na Mandrivi. Postao je nezavistan.

ed_hunter
12.10.2010, 14:14
Требало би да постоји опција да апдејтујеш систем (мислим да је у табу систем).

pa ja kad odem na onaj standardni update ne izbaca mi ništa, a neku posebnu opciju za update sistema nisam našao.

Inace ko god koristi Ubuntu, bi definitivno trebao da proba i Mint ;)
Kada ja koji vise preferiram KDE kazem da Gnome kod Peperminta deluje odlicno, onda to zaista valja :D
U sustini Ubuntu ali sa mnogim sitnicama koje zivot znace pogotovu newbie korisnicima - mlatimudija :D radi otb, customizirani Gnome deluje vrlo lepo, a tu je i odlican start menu sa nekom vrstom control panela koji zapravo predstavlja objedinjene Gnome opcije za podesavanje svega i svacega
Otprilike Mint je za Ubuntu ono sto je PCLOS za Mandrivu :)
Svaka preporuka :ciao:

ja koristim ubuntu jer mislim da ima najveću podršku

miša topola
12.10.2010, 14:14
Da li da instaliram Kubuntu pored Ubuntu-a i Windows 7?
Da li se mnogo razlikuje od Ubuntu-a?
Da li je dovoljno 20 GB za sistem?
Da li će ostati GRUB menu za biranje sistema kao što je sada za Ubuntu i Windows?

Jack In The Box
12.10.2010, 14:28
Nema potrebe da pored ubuntua instaliraš i kubuntu. Bolje je da pored gnoma instaliraš i kde unutar ubuntua (ubuntu+kde=kubuntu), tako da ćeš kod logina moći da izabereš gnome ili kde...
A razlika je u tome što je kubuntu baziran na KDE a ubuntu na Gnome... Ustvari, to su različite karoserije na istoj šasiji...

miša topola
12.10.2010, 14:32
Tako sam i mislio, hvala u svakom slučaju :)

holodoc
12.10.2010, 14:52
Ubuntu 10.10 iz ličnog iskustva (uzeti u obzir da je poslednji Ubuntu koji se vrteo na nekom od mojih računara bio Ubuntu 7.04).

Instalacija - instalacija je potpuno korisnički orijentisana bez preteranih i nepotrebnih pitanja što je recimo po meni plus u odnosu na poslednje izdanje Fedore gde su Anaconda instaler pretrpali nekim nepotrebnim opcijama i zakomplikovali ga. Sviđa mi se asinhrona instalacija distroa koja donekle skraćuje vreme neophodno za instalaciju.

Stabilnost jezgra - jezgro distroa i novi GNOME deluje stabilno i brzo. Ne oseća se bilo kakva inertnost u radu.

Synaptic manager - je uvek plus kod Debianoida.

Brzina podizanja / gašenja - veoma kratko vreme podizanja sistema i skoro momentalno gašenje.

Softver - Sve što je potrebno od softvera se veoma lako instalira kroz Ubuntu Software Center gde postoji direktna opcija uključivanja i non-free repoa. Problem je jedino predstavljala Java za koju automatika nije uspela lepo da podesi alternatives sistem pa je tu potrebno da se čačka malo po konzoli.


Šareniš - za moj ukus osnovna tema i ona kičasta gej pozadina su previše napadne a isto važi i za većinu ostalih predefinisanih tema gde ne postoji baš neki balans između jednostavnosti i "fensi" izgleda. Ovo je naravno subjektivna stavka ali meni poprilično upada u oči.

Previše automatike - sa jedne strane za početnike sigurno nije loše da što više stvari bude automatizovano ali onim iskusnijim će sigurno zasmetati što se određeni procesi svode na skoro nepodnošljivu automatiku koja ako zakaže može da napravi više problema nego koristi. Takođe, default instalacija ne poseduje veliki broj alata koji se recimo na RedHat derivatima podrazumevaju (primera radi nepostojanje alatke za podešavanje servica i njihovih run-levela).

ATI drajveri - pozitivno kod ATI drajvera je što se instaliraju jednim klikom i što sve osnovne funkcije u okviru programa i vizuelni efekti rade korektno. Međutim, bilo kakav softver koji zavisi od grafičke akceleracije instaliran kroz recimo WINE radi očajno a famozni problem sa crnim flekama u korisničkom interfejsu je i dalje tu. Primera radi, drajveri koji dolaze iz RPMfusion repoa za Fedoru 13 rade mnogo bolje mada ni oni nisu 100% idealni.

Bugovi u programima - primetio sam da solidan broj programa (Rhytmbox, MPlayer) imaju običaj da na komandu gašenja reaguju sa sakrivanjem procesa u pozadini i teranjem svog ćefa (aplikacija se "izgasi" ali nastavi i dalje da radi u pozadini bez ikakve minimizacije na panelu). U tom slučaju naravno pomaže samo "System monitor".

KDE 4.5 bubice - KDE dodat iz repoa direktno iz Ubuntu-a ima svojih bubica i problema (problemi sa anti-aliasom fontova, čestim zakivanjem KDE aplikacija itd.).

Generalno distro je poprilično ok ali i dalje ima nekih bubica koje treba da se istrebe. Ostaviću ga još malo na dual boot-u čisto da se malo podsetim gradiva iz administracije Debianoida a ukoliko se šituacija sa ATI drajverima ne popravi u neko dogledno vreme Fedora će zauzeti ponovo svoje mesto umesti Ubuntua.

miša topola
12.10.2010, 15:05
Kako da vratim na gornji panel opciju za menjanje jezika.
Ono SRB
http://www.dodaj.rs/t/3U/ym/4b7TTaE9/ubuntu1004jezgro.jpg (http://www.dodaj.rs/?3U/ym/4b7TTaE9/ubuntu1004jezgro.png)
Ova slika je sa 10.04v.

NIx Car
13.10.2010, 14:29
skinuo sam sa neta moomex temu. medjutim kada pokusam da je instaliram izbaci mi onaj prozorcic gde imam run in terminal display cancel....ja kliknem run in terminal ali nista se ne desava. restartovao sam komp i idalje nista. a kada ga prevucem u terminal nista se ne desi.

Neky
13.10.2010, 14:38
Ovako? (http://www.simplehelp.net/2009/05/26/how-to-install-ubuntu-themes/)

Maverick
13.10.2010, 18:05
Može i samo da fajl sa temom prevučeš u appearance prozor, ne radi sa svim fajlovima, ali uglavnom radi.

Nergal
13.10.2010, 19:58
Da li je neko primetio ozbiljnije bagove u 10.10? Ja sam tokom dva dana rada naišao na dva koja nisam primećivao u 9.4, 9.10 i 10.4:

- Ponekad promena Keyboard Layout-a prosto poludi. :confused: Kao da se malo-malo layout sam od sebe menja. Kada se ovo dogodi, ne mogu da sam promenim layout ni clickom ni prečicom na tastaturi. Jedino rešenje je reset sistema. Desilo se jednom juče i dva puta danas.

- Tri puta u toku današnjeg dana desilo se nešto što bih mogao da opišem kao "vruć reset". Svi programi se naglo ugase a korisnik se izloguje. Kada se ulogujem ponovo, moram da radim recovery dokumenta koji sam pisao. :(

Da li je još neko primetio ove bagove ili sam sam u nesreći svojoj? :opanachke Nisu bog zna kako strašni ali ipak nerviraju.

holodoc
13.10.2010, 20:12
Da li je neko primetio ozbiljnije bagove u 10.10? Ja sam tokom dva dana rada naišao na dva koja nisam primećivao u 9.4, 9.10 i 10.4:

- Ponekad promena Keyboard Layout-a prosto poludi. :confused: Kao da se malo-malo layout sam od sebe menja. Kada se ovo dogodi, ne mogu da sam promenim layout ni clickom ni prečicom na tastaturi. Jedino rešenje je reset sistema. Desilo se jednom juče i dva puta danas.

- Tri puta u toku današnjeg dana desilo se nešto što bih mogao da opišem kao "vruć reset". Svi programi se naglo ugase a korisnik se izloguje. Kada se ulogujem ponovo, moram da radim recovery dokumenta koji sam pisao. :(

Da li je još neko primetio ove bagove ili sam sam u nesreći svojoj? :opanachke Nisu bog zna kako strašni ali ipak nerviraju.
Sličan problem sa indikatorom tastature imam i ja pošto mi se često dešava da se indikator jednostavno zamrzne iako promena layouta tastaturom radi. Ja sam našao neko privremeno rešenje u vidu opcije "Reset Window Manager" na ikonici za Compiz koja rešava dotični problem. U suštini sve mi se čini da je problem upravo u Compizu zbog toga što sam par puta primetio i da odjednom potpuno nestanu kontrole za zatvaranje, mini/maksimiziranje itd. Kao što rekoh reset window managera je uvek uspevaod a pomogne. Nisam probao da isključim potpuno desktop efekte i da vidim da li se nešto slično tada dešava.

Radovan Brčin
13.10.2010, 20:21
Može mala pomoć?
Imao sam Kubuntu 10.04 instaliran na disku ali mi se nije svideo i rešio sam da se vratim na Fedoru ili da isprobam nešto novo. Pošto sam neučen i glup 'pregazio' sam Kubuntu particiju i sad ne mogu da bootujem XP koji sam imao na istom disku. Šta da radim? Da li će neki novi distro videti XP?
Inače na Kubuntuu nije mi nikako proradio net (wireles).

na12
13.10.2010, 20:29
Videce svaki linux xp,a ako zelis samo xp,ubaci instalacioni disk xp-a,pa idi na recovery mod i kucaj fixmbr.

holodoc
13.10.2010, 20:32
Instaliraj Fedoru na particiju na kojoj si do sada imao Ubuntu i ona će automatski tokom instalacije napraviti odgovarajući unos u boot loader za WindowsXP.

Za WiFi potrebno je prvo da znaš koji tačno čipset ti WiFi koristi (Broadcom, Intel...) i da ako je potrebno ručno dodaš drajvere iz repoa.

Marezz
13.10.2010, 20:32
Da li je podrska za ATI graficke i dalje jadna? Skoro sam kupio ATI 4650 jer sam mislio da mi se stara geforce 8600gt pokvarila(na kraju je ispalo da je dodatak za kabl otkazao a ne graficka tako da sam bacio pare :facepalm). Sta mi vi preporucujete? Da li da brisem linux ili ima nade za korisnike ati kartica?

holodoc
13.10.2010, 20:38
Da li je podrska za ATI graficke i dalje jadna? Skoro sam kupio ATI 4650 jer sam mislio da mi se stara geforce 8600gt pokvarila(na kraju je ispalo da je dodatak za kabl otkazao a ne graficka tako da sam bacio pare :facepalm). Sta mi vi preporucujete? Da li da brisem linux ili ima nade za korisnike ati kartica?Pogledaj moj post gore i napomenu u vezi ATI kartica (koristim ATI5750).

Da rezimiram ukratko. ATI drajveri koji se isporučuju uz Ubuntu 10.10 su po meni mnogo lošiji od drajvera koje sam koristio iz RPMfusion repoa za Fedoru. Za klasično korišćenje Compiz-a i osnovne grafičke akceleracije su ok ali u sadašnjem stanju (bar za ATI5750 i još par novijih ATI-jevih modela) su potpuno neupotrebljivi za korišćenje uz Wine i "emulaciju" Windows igara.

Kod Fedore je jedini nedostatak taj da svakim update-om kernela mora da se radi proces deinstalacije starih i instalcija novih drajvera iz repoa ali opet naglašavam takvi drajveri rade skoro besprekorno (tu i tamo poneki artefakt i slično).

miša topola
13.10.2010, 21:08
Da li je neko primetio ozbiljnije bagove u 10.10? Ja sam tokom dva dana rada naišao na dva koja nisam primećivao u 9.4, 9.10 i 10.4:

- Ponekad promena Keyboard Layout-a prosto poludi. :confused: Kao da se malo-malo layout sam od sebe menja. Kada se ovo dogodi, ne mogu da sam promenim layout ni clickom ni prečicom na tastaturi. Jedino rešenje je reset sistema. Desilo se jednom juče i dva puta danas.

- Tri puta u toku današnjeg dana desilo se nešto što bih mogao da opišem kao "vruć reset". Svi programi se naglo ugase a korisnik se izloguje. Kada se ulogujem ponovo, moram da radim recovery dokumenta koji sam pisao. :(

Da li je još neko primetio ove bagove ili sam sam u nesreći svojoj? :opanachke Nisu bog zna kako strašni ali ipak nerviraju.

Kod mene se ovo nije desilo. Koristio sam ceo dan Ubuntu i nije bilo nikakvih bagova. Dešavalo mi se u ponedeljak da prilikom startovanja sistema na kratko (5sec.) se pojavi sivi ekran, to se ispravilo apdejtovanjem sistema.

BTW:
- Kako da izbacim Keyboard Layout na gornji panel. Priložio sam sliku pre 10-ak postova, pa ako neko može da odgovori, bio bi mu zahvalan.

Eni
13.10.2010, 21:12
Imao problem sa tastaturom - nervira kad 4x kucam Z a dobijam Y i onda 5. put dobijem normalno Z... al' nisam morao ništa da restartujem, samo je proradilo... svaki put :D

Covenant
14.10.2010, 16:23
Da li je podrska za ATI graficke i dalje jadna? Skoro sam kupio ATI 4650 jer sam mislio da mi se stara geforce 8600gt pokvarila(na kraju je ispalo da je dodatak za kabl otkazao a ne graficka tako da sam bacio pare :facepalm). Sta mi vi preporucujete? Da li da brisem linux ili ima nade za korisnike ati kartica?

Imas slobodni radeon drajver koji dolazi uz vecinu distroa i koga odrzava zajednica i imas vlasnicke odnosno zvanicne drajvere koje pravi ATI
Svaki ima svoje prednosti i mane, sto je poprilicno sux jer ono sto radi dobro na slobodnim drajverima ne radi dobro na vlasnickim i vice versa :kreza:
Generalno, vlasnicki drajver ima daleko bolju podrsku za 3d accel, a TV OUT i HDMI su standardno podrzani sto je recimo bitno ako hoces da teras prave igre (dakle ne nesto tipa Frozen Bubble vec nesto tipa Farcry 2) preko Wine i drugde koje bez valjane 3d accel izgledaju kao slajd sou
Zato mu sa druge strane 2d accel radi katastrofalno, a problemi su na relaciji nesposobni ATI develi-nove verzije Xorg-a :D pa u slucaju da koristis npr KDE 4 iscrtavanje prozora dosta laguje i kao da je usporeno, ima i workaround-ova za ovo ali to samo donekle resava problem jer je to usporenje time samo ublazeno i dalje je prisutno
Slobodni drajver sa druge strane ima bolju 2d accel ali mu 3d accel za novije modele Radeon HD serije radi delimicno u prevodu citaj - daleko sporije nego vlasnicki drajver
Takodje TV OUT podrzava za sada samo NTSC mod, a vrlo je bitno napomenuti da za razliku od vlasnickog drajvera slobodni imaju traljavo uradjen power managment (istini za volju ovo nisam probao vec neko vreme, mozda se siutacija popravila :)) pa o tome treba da vodis racuna ako imas laptop jer bi u tom slucaju ipak morao da instaliras vlasnicke drajvere - jednostavno i procesor i graficka se greju dosta vise sa slobodnim drajverima, razlika iznosi skoro 10 stepeni sto je zaista previse :D
Sve u svemu nije bas sjajno - AMD je nesposoban da napise drajvere za linux kako treba, a zajednica se trudi koliko ume i moze i mislim da u nekoj skorijoj buducnosti treba ocekivati dosta upravo od slobodnog drajvera jer se ljudi neosporno trude da to sve proradi kako treba
Ovde imas pregled mogucnosti slobodnih drajvera za svaki cipset ponaosob ;)

http://www.x.org/wiki/RadeonFeature

Dare01
15.10.2010, 0:17
Koristio sam dva dana Maverick i danas se vratio na Lucid. Primetio sam nekoliko bagova, što mi je smetalo. AppMenu radi lošije nego Global menu kod Lucida, kad kod kliknem na drugi prozor/program, on trepne. Gornji panel pobrljavi ponekad, tačnije nestane mi dugme za Log Out/Restart/Shut Down. Imam utisak da su ovaj put drajveri mnogo lošiji. Jedina pozitivna stvar je što se brže podiže i gasi. Za sad ostajem na 10.04, bar do nekih ozbiljnijih apdejta. ;)

Jack In The Box
15.10.2010, 10:58
Nakon pet dana korišćenja Kubuntua 10.10 i apdejta KDE na 4.5.2, osim sitnih problema koje sam već spomenuo (npr. plymouth startup screen koji baguje sa nvidia drajverima) moram da primetim solidan napredak u stabilnosti i brzini. Kubunutu fercera samo tako, bez ijednog štucanja ili problema u radu. Definitivno najbolji do sad. :tapsh:

Predrag Stankovic
15.10.2010, 12:49
Instalirao i ja, testiraću malo više, samo kako beše da se podese minimize, maximize i close dugmići da budu sa desne strane title bara, znao sam a zaboravio sam :(

Fantastic
15.10.2010, 13:06
Instalirao i ja, testiraću malo više, samo kako beše da se podese minimize, maximize i close dugmići da budu sa desne strane title bara, znao sam a zaboravio sam :(

evo jedan program za tako nesto

http://www.megaupload.com/?d=QRWA3A87
http://www.megaupload.com/?d=W3YK9VRO

oba fajla stavi u neki folder i samo pokreni

blast beat
15.10.2010, 13:54
Lakse je ovo copy/paste u terminal
gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string menu:minimize,maximize,close

Zemunelo
15.10.2010, 14:15
ja koristim ubuntu jer mislim da ima najveću podršku

Khm, ako si ovo rekao u odnosu na Mint, koliko znam Mint je kao sto su ti i rekli prakticno dobro spakovani Ubuntu sa svime sto je potrebno za koriscenje OS-a odmah i bez dodatnog podesavanja icega skoro.

Odlican za pocetnike ili one koji nemaju vremena i zivaca za neko vece petljanje/podesavanje sistema.

Dakle Mint je ustvari Ubuntu i sva podrska za Ubuntu je ista ta podrska koja se koristi za Mint.
Kad mi nesto treba za Mint ja u pretrazivacu upisem "Ubuntu" ili samo "linux" iza onoga sto mi zatreba.

Sve je isto, svi programi, sve sto ikada pozelis ukucati u terminal...
samo skoro i da neces imati potrebu da nesto ukucavas u terminal ;)

ed_hunter
15.10.2010, 21:07
mislio sam u odnosu na druge distribucije, slack, arch, itd...

Mr.Eco
15.10.2010, 21:22
Khm khm baš si uvatio za 2 veoma diskutabilna primera slack ima svoj slackbook koji je neprevaziđen, a arch ima svoj bbs i široku zajednicu, a da ne govorim o arch wiki koji je najjači od svih linux wiki-a, čak i od gentoo wiki-a, ali sa druge strane možda što si hteo da kažeš da canonical daje podršku za svoja izdanja redovno, ništa se ne razlikuje ni fedora,opensuse,mandriva... oni pružaju isto redovno podršku do EOL.

Haker95
16.10.2010, 0:35
E ovako, imam problem sa instalacijom Xubuntu-a na masini sa proces. od 950MHz, graficka ATI Radeon 9200, RAM 256MB... Znaci kada odem na Install Xubuntu dobijem nakon sto god. prozor za instalaciju, tu mogu da stikliram dve opcije (http://www.hackourlives.com/wp-content/uploads/2010/10/Ubuntu-10.10_005-600x450.jpg), medjutim ako to uradim instalacija se skroz ubaguje, nece da nastavi. Ako ne stikliram, dodjem do onog dela sa kartom (http://www.hackourlives.com/wp-content/uploads/2010/10/Ubuntu-10.10_009-600x450.jpg), e tu imam problem sto sam odmah pritisnuo forward dok je isao proces montaze particija, tako da se onemogucio taj taster, i kada je doslo do "ready when you are" ubagovao se. Restartovao sam komp. i sad pise "error loading operating system", inace imam Windows 2000 sa strane. Sta da radim?

ed_hunter
16.10.2010, 1:11
Khm khm baš si uvatio za 2 veoma diskutabilna primera slack ima svoj slackbook koji je neprevaziđen, a arch ima svoj bbs i široku zajednicu, a da ne govorim o arch wiki koji je najjači od svih linux wiki-a, čak i od gentoo wiki-a, ali sa druge strane možda što si hteo da kažeš da canonical daje podršku za svoja izdanja redovno, ništa se ne razlikuje ni fedora,opensuse,mandriva... oni pružaju isto redovno podršku do EOL.

ma znam ja to, mislio sam na to da je canonical ubedljivo najbolje upakovao linux da se nubovi snađu. samo odem u synaptics package manager i kliknem šta mi treba, sačekam i kraj. lakše nego i windows. a na slack sam čuo da treba da se oteliš ako treba nešto teže da uradiš i da ti treba malo više znanja. na to sam mislio, ubuntu je n00b friendly.

Fantastic
16.10.2010, 8:32
E ovako, imam problem sa instalacijom Xubuntu-a na masini sa proces. od 950MHz, graficka ATI Radeon 9200, RAM 256MB... Znaci kada odem na Install Xubuntu dobijem nakon sto god. prozor za instalaciju, tu mogu da stikliram dve opcije (http://www.hackourlives.com/wp-content/uploads/2010/10/Ubuntu-10.10_005-600x450.jpg), medjutim ako to uradim instalacija se skroz ubaguje, nece da nastavi. Ako ne stikliram, dodjem do onog dela sa kartom (http://www.hackourlives.com/wp-content/uploads/2010/10/Ubuntu-10.10_009-600x450.jpg), e tu imam problem sto sam odmah pritisnuo forward dok je isao proces montaze particija, tako da se onemogucio taj taster, i kada je doslo do "ready when you are" ubagovao se. Restartovao sam komp. i sad pise "error loading operating system", inace imam Windows 2000 sa strane. Sta da radim?

mislim da treba da instaliras lubuntu 10.10
* Torrent : http://people.ubuntu.com/~gilir/lubuntu-10.10.iso.torrent
* Direct download : http://people.ubuntu.com/~gilir/lubuntu-10.10.iso

Haker95
16.10.2010, 10:45
Da ali na ovom kompu je išao Xubuntu sasvim solidno na verziji 9.10... Premda sam imao problem ranije na laptopu kada je bio slican slucaj, mnogo je ucitavao, a problem bio u prljavom laseru, pa kad sam ga ocistio sve je radilo super...

Haker95
19.10.2010, 21:34
Evo ugradio sam mu jos 512 MB RAM-a i sljaka super. Medjutim, u vezi Xubuntu-a, gnjavi me onaj "keyboard layout" koji resetuje taster za promenu jezika svaki put kad se ulogujem. Ima li resenja za to?

miša topola
24.10.2010, 15:32
Da li se kod nekoga pojavljuje sivi ekran pre nego što se startuje desktop ekran?

Covenant
26.10.2010, 12:32
Probao juce malo 10.10 na laptopu u live modu i zaista sve pohvale :)
Power managment radi super, skaliranje je automatski namestio na ondemand i konacno je u novom kernelu ispravljen problem sa crnim ekranom i zakucavanjem prilikom boot-a koji se manifestovao na nekim laptopovima, sve je prepoznato otb sem Broadcom wless adaptera ali i to je proradilo kada se instalira drajver preko restricted drivers alatke koja nudi i instalaciju vlasnickih ATI drajvera
Laptop je inace AMD masina - Turion procesor i Radeon HD 3200 :)

ed_hunter
27.10.2010, 12:32
jel ima neko da je probao 10.10 na tošiba laptopu koji nema tošibin bios. da li je konačno proradio bluetooth? samo mi ovo ne radi, a ne vraća mi se na windows... :(

NIx Car
28.10.2010, 16:32
koja je osnovna razlika izmedju ubuntu 10.10 CD i ubuntu 10.10 DVD izdanja?

bvitnik
28.10.2010, 17:44
koja je osnovna razlika izmedju ubuntu 10.10 CD i ubuntu 10.10 DVD izdanja?

DVD ima podršku za dodatne jezike (prevode), ništa drugo. Nema dodatnog softvera ili nešto slično.

NIx Car
28.10.2010, 19:32
i za to mu treba vise od 3 i po giga :rolleyes: juu

Haker95
29.10.2010, 16:38
Ja mislim da se na DVD izdanju nalaze i programi koji se mogu instalirati putem Synaptic-a, za one koji imaju slab protok...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=412162

Po meni je bolji CD. :)

bvitnik
29.10.2010, 17:51
Ja mislim da se na DVD izdanju nalaze i programi koji se mogu instalirati putem Synaptic-a, za one koji imaju slab protok...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=412162

Po meni je bolji CD. :)

Evo iz prve ruke sa http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/alternative-download


DVD downloads

Don't be confused, even though DVDs can hold far more data than the typical Ubuntu CD, the main benefit of the DVD downloads is to get access to all of the available language packs. Most people will be fine with the standard CD installer. There are fewer download locations for the DVD images and this list is updated less frequently than for the CD images.

NIx Car
30.10.2010, 10:03
mozda je pisano i ranije u nekim ranijim verzijama ali me zanima kako da u wineu pokrenem aplikaciju skinutu sa neta tj onu koja spada u untrusted kategoriju?

Neky
30.10.2010, 16:05
Iz terminala:

wine /put/do/aplikacije.exe

?

Mr.Eco
30.10.2010, 16:35
Pa ako si installirao aplikaciju sa wine trebaš da je imaš u program files verovatno

/.wine/drive_c/Program Files

NIx Car
1.11.2010, 16:05
ovako: danas sam skinuo xubntu sa oficijelnog sajta (10.10) verzija. Kada sam mountovao na virtuelni drajv vidim nema wubija :eek:
i ja odem na oficijelni wubijev sajt,skinem najnoviju verziju,xubuntu zajedno sa wubijem smestim u poseban folder. Ali kada izaberem xubuntu i kliknemi install. on ga downloaduje sa neta iako se xubuntuovi instalacioni fajlovi nalazi u tom folderu gde je i wubi :facepalm . kako da resim ovaj problem?

GoranSTX
1.11.2010, 18:03
Jes da ne volem da dajem odgovore ovog tipa, ali ipak, odgovor na tvoje pitanje je:
Nemoj koristiti wubi...

Haker95
1.11.2010, 22:17
Xubuntu bi ti bolje radio na ext4 fajlsistemu nego na NTFS-u koji pravi Wubi.

LoneWolf
15.11.2010, 21:52
Možete li napisati neke od vaših omiljenih programa koje stavljate na Ubuntu 10.10?
Ne bih htio da se tema zatrpava nego da vidim šta preporučujete od programa za office, sigurnost, svakodnevni rad, puštanje filmova i muzike, optimizaciju sistema i slično.

Neki dan sam ga instalirao na virtuelnu mašinu dok ne nabavim neki disk od cca 20 gb pa ću na njemu da iskoristim puni potencijal asusa sa p5b iz profila kad otklonim probleme sa ramom itd.

Htio bih na virtuelnoj mašini da testiram software pa da onda na "pravoj" instalaciji znam šta odabrati.

E sad, da ne bih testirao SVE iz ubuntu software tool-a (što je nepotrebno i dugotrajno), mislio sam da mi preporučite neki optimalan niz programčića koji bi mi olakšali i ubrzali svakodnevni rad, pretraživanje interneta i slično.

Haker95
17.11.2010, 0:03
Evo ja koristim Chromium za pretrazivanje neta, VLC za muziku, GnomeBaker za rezanje, OpenOffice, i da, bez Ubuntu Tweak-a nikako ne idem... Koristim jos neke programe osim ovih inace...

Nego imam i ja pitanje...

Da li ste primetili da su slova u Swiftfox pretrazivacu nekako tanja i svetlija nego u Firefox-u?

Mr.Eco
17.11.2010, 0:59
Možete li napisati neke od vaših omiljenih programa koje stavljate na Ubuntu 10.10?
Ne bih htio da se tema zatrpava nego da vidim šta preporučujete od programa za office, sigurnost, svakodnevni rad, puštanje filmova i muzike, optimizaciju sistema i slično.

Neki dan sam ga instalirao na virtuelnu mašinu dok ne nabavim neki disk od cca 20 gb pa ću na njemu da iskoristim puni potencijal asusa sa p5b iz profila kad otklonim probleme sa ramom itd.

Htio bih na virtuelnoj mašini da testiram software pa da onda na "pravoj" instalaciji znam šta odabrati.

E sad, da ne bih testirao SVE iz ubuntu software tool-a (što je nepotrebno i dugotrajno), mislio sam da mi preporučite neki optimalan niz programčića koji bi mi olakšali i ubrzali svakodnevni rad, pretraživanje interneta i slično.

Napravio sam temu za programe koji se najčešće koriste KLIK (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=64574)