PDA

Prikaži potpunu verziju : rasteri u vektore


Shlaymara
2.12.2005, 20:50
ponekad mi treba da prebacim raster u vektore i za to koristim prog iz corelovog paketa, medjutim sa njime rezultati u vecini slucajeva nisu upotrebljivi.
koji prog bi ste mi preporucili(sem ovog sto je u sk-u, posto je skup a ne treba mi precesto) a da odradi pos`o.najvise bi ga koristio za text i logo, sa recimo skeniranih vizit karti. i da li ima nekih trikova u vezi svega ovoga(recimo koja rezolucija,dal` sivo ili b&w...)

hvala

oluja
2.12.2005, 20:58
ponekad mi treba da prebacim raster u vektore i za to koristim prog iz corelovog paketa, medjutim sa njime rezultati u vecini slucajeva nisu upotrebljivi.

Adobe Streamline je bio moj izbor za taj posao dugi niz godina dok se ove godine nije pojavio IlustratorCS2. Jedna od najboljih novina u njemu je upravo odlicno optimizovana vektorizacija rasterskih slika. Veruj mi da sam probao sve i svasta samo da dobijem malo bolji rezultat i nijedan mu nije ravan. Preporuka. :)

Vuja
8.12.2005, 14:09
Prebacivanje rastera u vektore sasvim OK radi corel TRACE, ukoliko su neki jednostavni logotipi bez fotografija i slicno. Ali ponekad ume da neprijatno iznenadi. Pokusaj da skeniranu sliku pretvoris u TIFF (300 ili 600 dpi) pomocu Photoshopa, pa probaj onda u TRACE.

Ja licno bih skeniranu sliku precrtao u corel Draw-u. Tako ces dobiti svoje remek-delo kojem ces se diviti!!! :) Veruj mi, mnogo je lakse nacrtati nesto u corelu draw-u nego ga trace-ovati pa onda dodatno "budziti".

Mozes takodje da pokusas da crtas u Illustratoru.

Shlaymara
9.12.2005, 0:46
Prebacivanje rastera u vektore sasvim OK radi corel TRACE, ukoliko su neki jednostavni logotipi bez fotografija i slicno. Ali ponekad ume da neprijatno iznenadi. Pokusaj da skeniranu sliku pretvoris u TIFF (300 ili 600 dpi) pomocu Photoshopa, pa probaj onda u TRACE.

Ja licno bih skeniranu sliku precrtao u corel Draw-u. Tako ces dobiti svoje remek-delo kojem ces se diviti!!! :) Veruj mi, mnogo je lakse nacrtati nesto u corelu draw-u nego ga trace-ovati pa onda dodatno "budziti".

Najcesce skeniram vizit karte, a posto je tekst dosta sitan(slova su krezava) u trace-u mi odradi "krezavo".posto dalje ide na secu, na kateru, ivice moraju biti ravne.a ja dok ispeglam ivice(sto nije precizno) za to vreme mogu i da ga precrtam(sto opet nije precizno).u vecini slucajeva nije bitno da li je precizno ali ponekad mora biti u milimetar.
probacu ovo u fotosopu.
a ilustrator jos uvek nisam uspeo da nabavim...

u svakom slucaju hvala;)

Jasmina Ristivojevic
13.12.2005, 23:46
Koristi Adobe CS2, Ilustrator jednim klikom pretvara bitmape u vektore.

holodoc
14.12.2005, 2:07
Koristi Adobe CS2, Ilustrator jednim klikom pretvara bitmape u vektore.

Potpuno se slažem sa tobom. I ja sam dugo koristio Streamline a kad sam video šta ume Live Trace u CS2 Illustratoru :)

jovbranko
17.12.2005, 19:42
Pa evo da ti i ja odgovorim posto koristim i Corel TRACE i Illy CS2

Ako ne preferiras Corel, uzmi Illy CS2. Bices vrlo prijatno iznenadjen.

I TRACE moze sasvim dobro da odradi posao samo treba podesiti parametre.. Neznam da li si ih ikad podesavao. Dobices ih ako kliknes na ADVANCED OUTLINE taster s leve strane radne povrsine. U TRACE-u imas i CENTERLINE opciju koja je dobra za dosta bezserifnih fontova i neke logotipe. Tako nesto, recimo, nemas u Illy-ju.

I u Illy-ju mogu da se podesavaju opcije ako ne dobijes zadovoljavajuce rezultate.

Najveci broj boja koji mozes dobiti u oba programa je 256. Zato se pazi ako na vizitki postoji neki ferlauf. To ti moze dosta zakomplikovati zivot. U tom slucaju predlazem da tu gde treba da bude ferlauf, to rucno docrtas u CorelDRAW-u ili Illy-ju. Ako si pocetnik bice ti lakse da to uradis u Corel-u.

Pre vektorizovanja u bilo kom od ova dva programa OBAVEZNO doteraj sken. Podesi mu crnu i belu tacku, ukloni moare i iskoriguj boje. Moare ce dramaticno povecati broj objekata ako ga prethodno ne uklonis.

Nadam se da ce ti nesto od ovoga pomoci.

Pozdrav.

Shlaymara
17.12.2005, 20:53
Pa evo da ti i ja odgovorim...

probao sam sa raznim opcijama u traceu ali rezultat u vecini slucajeva nije dobar.evo kao primer, sa vizitke skeniram logo(neka ptica sa brdom perja i naziv firme).pustim u tracu pticu(koja je do zla boga komplikovana) odradi maltene perfektno a slova blagi uzas.e to mi nije jasno kako na istoj slici jedno odradi dobro a drugo lose .onda sam posebno radio i pticu i slova(isecena sa istog skena) i opet ista prica , ptica-ok a slova-nista.
a prokleti lokalni pirat nikako da mi nabavi cs2 pa cu jos malo cekati za illy.

sta su moare?:confused:


hvala svima za pomoc;)