PDA

Prikaži potpunu verziju : Svet kompjutera 9/2010


oluja
25.8.2010, 14:01
Septembarski broj „Sveta kompjutera” u prodaji će biti od srede, 1 septembra.

Naslovna stranica izgleda ovako:

36132

Evo kratkog izvoda iz sadržaja:

Amazon Kindle 2 i Amazon Kindle DX Graphite
U ovom broju pozabavili smo se elektronskim papirom i elektronskim čitačima i isprobali smo najpoznatije uređaje iz te klase – Amazon Kindle...

Online foto-editori
Sve je više korisnih programa koji mogu da se koriste direktno sa Interneta, pa je tako i za potrebe obrade fotografije. Uporedili smo sedam takvih rešenja i prijatno se iznenadili...

Istraživačke misije na Mesec
Jačanjem državnih svemirskih agencija najveće ali i najmnogoljudnije zemlje, kao i Evropske unije, trka za Mesec se nastavlja...

World of Warcraft: Cataclysm – Beta
Odličan uvid u trenutno stanje razvoja onoga što obećava da će biti najbolja ekspanzija za WoW do sada...

StarCraft II: Wings of Liberty
Igra za toliko širok spektar igračkih ukusa da je to zapanjujuće...

36133

DylaN
25.8.2010, 14:07
Prvi :)

Jedva cekam broj,nadam se da ste stigli da opisete Mafiju 2!
Sto se nasovne tice :tapsh:

miša topola
25.8.2010, 14:30
Drugi :)
Solidna naslovna.
Jedva čekam opis SC II i Kataklizme.

Bratori
25.8.2010, 14:42
Bas zanimljiva naslovna. Jedva cekam.
A SC2 zasluzeno igra meseca.... :)

Nenad Vasovic
25.8.2010, 14:54
Jedva cekam broj,nadam se da ste stigli da opisete Mafiju 2!

Nismo.

Eni
25.8.2010, 15:57
Pošto je Kindle u Srbiji? Ne, neću da mi kažete... pročitaću. ;)
(Sad kad baš to ne piše u tekstu :rofl:)

todos
25.8.2010, 16:44
Naslovna je po običaju odlična. Jedva čekam da vidim te on-line programe za obradu fotografija. Prijatno sam iznenađem vašim interesovanjem za lunarna istraživanja. Takođe elektronski papir je naša sledeća neminovnost kojoj se radujem kao malo dete kad dobije čokoladicu. Ako vam je ovako efektna naslovna sa sadržajem, šta još očekivati od ostalog sadržaja?!
p.s. Ja verujem da do 2020. u zapadnoj Evropi ima da zabrane papir za korišćenje u školskom, državnom i poslovnom sistemu.

stepanov
25.8.2010, 17:47
Septembarski broj ne iscekujem sa tolikom nestrpljivoscu i sa toliko radosti kao ostale brojeve... ne znam zasto...
Ali svidja mi se svakako... :)

Packy
25.8.2010, 18:18
Potpuno ocekivano da ce Mafia da bude igra meseca u oktobru.
@stepanov:Mozda zato sto ti je 1 septembar Dan zalosti.;)

Thaedass
25.8.2010, 18:41
World of Warcraft: Cataclysm – Beta
Odličan uvid u trenutno stanje razvoja onoga što obećava da će biti najbolja ekspanzija za WoW do sada...

Hell yeah :dzavo: Bas me zanima kako se nesretni PvP pala (Dragonmaw,Qz) snasao :p

DobroslaV
25.8.2010, 19:16
Baš mi se sviđa naslovnica :D

Hoće li biti sadržaja pre nego što izađe broj? :P

miša topola
25.8.2010, 19:48
Neće, kao što nije bilo ni za predhodnih nekoliko brojeva.

Dekip
25.8.2010, 19:51
p.s. Ja verujem da do 2020. U zapadnoj evropi ima da zabrane papir za korišćenje u školskom, državnom i poslovnom sistemu.
Дакле, користиће се само још за брисање гузица.;)

@Олуја
Свака част за насловну. Заиста је одлична.

3LANCER
25.8.2010, 20:08
mozda naprave elektronski papir za brisanje guzice? da ti detaljno analizira sadrzaj... materijala... pa ponudi nutricionisticke smernice :D


Naslova mi se jako svidja, bas je onako u duhu pocetka skolske godine (nemojte da me gadjate :) )

White Ripper
25.8.2010, 20:59
Prvi :)

Jedva cekam broj,nadam se da ste stigli da opisete Mafiju 2!
Sto se nasovne tice :tapsh:
Nema govora,znajuci SK.:)
Mozda bude u "prvi utisci"-ma opisan demo.
Dobra je naslovna.Podsjeca na onu kad je uzasao Fallout 3.:)

DeCoy
25.8.2010, 22:23
Hell yeah :dzavo: Bas me zanima kako se nesretni PvP pala (Dragonmaw,Qz) snasao :p

A možda se i gosn. Kosovac igrao ;)

Dimo
25.8.2010, 23:06
Svaka čast za naslovnu stranu, prava jesenja :)

NIDZA bOj
26.8.2010, 0:11
Pohvala za naslovnu kao i svakog meseca :).

Posebno zainteresovan za tekst o misijama na Mesecu.

DylaN
26.8.2010, 0:33
Me too^

pharaon.92.bc
26.8.2010, 2:15
Naslovna je po običaju odlična. Jedva čekam da vidim te on-line programe za obradu fotografija. Prijatno sam iznenađem vašim interesovanjem za lunarna istraživanja. Takođe elektronski papir je naša sledeća neminovnost kojoj se radujem kao malo dete kad dobije čokoladicu. Ako vam je ovako efektna naslovna sa sadržajem, šta još očekivati od ostalog sadržaja?!
p.s. Ja verujem da do 2020. u zapadnoj Evropi ima da zabrane papir za korišćenje u školskom, državnom i poslovnom sistemu.

Eh,ko zna. :rolleyes: Mozda jednog dana budemo kupovali sk na tim spravicama.
No,vaistinu zgodna naslovna.:)

todos
26.8.2010, 7:53
Дакле, користиће се само још за брисање гузица.;)


Samo ti nastavi i dalje da ke**š i posle 2020. Ne sikiraj se mnogo zbog toga, biće papira za sve. Više sam ja za opciju što reče neki predhodnik da se g**** analizira putem tamo nekog budućeg papira, a u cilju opšteg zdravlja, sreće i radosti života.

NIDZA bOj
26.8.2010, 8:15
Eh,ko zna. :rolleyes: Mozda jednog dana budemo kupovali sk na tim spravicama.:)

NIKAKO!! :dedica:
Casopis nece imati dusu,i onaj miris posle skidanja folije.:D

miša topola
26.8.2010, 11:03
Eh,ko zna. :rolleyes: Mozda jednog dana budemo kupovali sk na tim spravicama.


Nadam se da tog dana neće biti. Ništa ne može da zameni ovaj mirišljavi mastan papir koji iskoči iz zaštitne folije ;)

mojdezanin
26.8.2010, 12:14
NIKAKO!! :dedica:
Casopis nece imati dusu,i onaj miris posle skidanja folije.:D



veze nema citanje sa spravica i kompjutera ko citanje sa papira.......ja bash ne volim da citam ni sa kakvog ekrana ...posto cesto skinem neke strane casopise pa mi ih je onda pegla citati......:)

Mario Pavićević
26.8.2010, 12:38
veze nema citanje sa spravica i kompjutera ko citanje sa papira.......ja bash ne volim da citam ni sa kakvog ekrana ...posto cesto skinem neke strane casopise pa mi ih je onda pegla citati......:)
Procitaj tekst kada izadje broj, mislim da ces ga naci zanimljivim;)

ZoNi
26.8.2010, 13:17
da ces ga naci zanimljivim;)
Ovo mi je jedna od omraženih konstrukcija u novosrpskom jeziku (zajedno sa enormnim korišćenjem nepotrbnih engleskih reči, konstrukcijom "za očekivati", kao i preteranim korišćenjem infinitiva umesto "da+prezent") :boxing:

Inače, naslovna deluje OK, mada moram da priznam da je moj utisak da je vreme "pregazilo" GUI SK-a ;)

Što se tiče (navedenih) tekstova, deluje mi zanimljivo onaj o online editorima (baš sam počeo da skupljam linkve za online programe ;) ), dok mi ostali nisu preterano zanimljivi (e-papir me za sada ne zanima, a "mesečarenje" mi ne deluje kao tema za SK... igre ne pratim, tako da mi je pola SKa uvek samo prelistano, ne i pročitano :D )

todos
26.8.2010, 15:16
Mislim da će u budućnosti laptopovi, ogromni paneli ili elektronski papir podržavati karticu koju kupiš na kiosku i ubaciš u takav jedan uređaj i tako čitaš SK. Samo mislim da će ogromne mogućnosti biti u tako jednom časopisu od teške multimedije do 3D prikaza i sličnih novotarija. Iskreno mislim da će sve to biti vrlo zanimljivo.
Isčekujem ovaj tekdt o elektronskom papiru sa nestrpljenjem, samo se nadam da neći biti na četvrtini lista.
Takođe se nadam da će odnos isijavanja takvog papira biti jednak odnosu normalnog vida.

Eni
26.8.2010, 17:28
U vreme kad je najveći finansijski motivator pošumljavanja upravo industraija papira, države se trude da je ukinu... Sreća pa još ne plaćamo dodatnu taksu jer se SK štampa na papiru, a ne dolazi kao smotak providne ekran-folije čije baterije se pune talasanjem na vetru... :paranoia:

Inače, ko hoće da se kladi da za 100 godina neće tvrditi da je papir 300x zdraviji i čistiji (uz svu seču šuma oko koje se diže frka danas - iako se nove šume sade baš da bi se posekle za papir i nameštaj) od ogromnih deponija e-papira koje ne trunu hiljadama godina?

Virus
27.8.2010, 12:28
Meni Svet kompjutera mirisi lepse nego cokolada kad je izvadim iz folije.
Znaci, neka on meni lepo ostane i na papiru.. :)
Eeehhh, Mafia 2... Jedva cekam oktobar da vidim sta oni imaju da kazu o njoj..

nicpid
27.8.2010, 15:30
jbt ko o cemu vi o wow-u, i to roknete ga na naslovnu svaki put, alo ljudi ima nas koji ne volimo wow. Ocu svoje sledovanje informacija o guild wars 2 demo-u na gamescom-u.

pharaon.92.bc
27.8.2010, 15:35
Mozda ce u spravicu da ugrade uredjaj koji ce da rasprsi miris hartije svaki put kad scroll-ujes stranu.:to_care:

miša topola
27.8.2010, 18:58
jbt ko o cemu vi o wow-u, i to roknete ga na naslovnu svaki put, alo ljudi ima nas koji ne volimo wow. Ocu svoje sledovanje informacija o guild wars 2 demo-u na gamescom-u.

Pa ne pojavljuju se ekspanzije za WoW svake godine.

Trickydi
28.8.2010, 16:30
Interesni naslovi, vrlo dobro :)

Maladikt
30.8.2010, 9:21
Pa ne pojavljuju se ekspanzije za WoW svake godine.

A nastavci za Guild Wars izlaze na svakih 6 meseci? ;)

Bokile
30.8.2010, 9:32
Jes sad cu da kupujem SK na digitalnom papiru,pa ce da mi iskacu POP UP prozori da kupim neki sampon...

Dukes
30.8.2010, 12:38
"Zajapureni zadrigli glodur "Sveta kompjutera" mahnuo je rukom ispred svog laptopa. To je pokret-komanda kojom je uploadovao najnoviji broj magazina na sve digitalne kioske u Srbiji. Na stotine hiljada čitalaca iščekuju u redu ispred njih da na svoj savitljivi e-ink uređaj downloaduju novi broj. Istovremeno se mole da, kada ga ubace u IO port za download, izađe samo celofaniran i namirisan, i da ovoga puta neće morati sa ekrana da skidaju kesicu šampona..." :)

miša topola
30.8.2010, 12:41
A nastavci za Guild Wars izlaze na svakih 6 meseci? ;)

Šta ja tu mogu da učinim :)

Bokile
30.8.2010, 12:48
Šta ja tu mogu da učinim :)

Pa spreci ih covece!

Ne daj!

Maladikt
30.8.2010, 15:09
Šta ja tu mogu da učinim :)

Ništa, samo ti ukazujem na činjenicu da komentarišeš tek da bi nešto napisao. ;) I ovo što kaže Bokile. :D

urke
30.8.2010, 16:54
Na stotine hiljada čitalaca iščekuju u redu ispred njih da na svoj savitljivi e-ink uređaj downloaduju novi broj. Istovremeno se mole da, kada ga ubace u IO port za download, izađe samo celofaniran i namirisan, i da ovoga puta neće morati sa ekrana da skidaju kesicu šampona..." :)

Како је то труло кад ћемо морати да користимо хардвер који се рукама штека у портове, уместо да све ради бежично са холограмском пројекцијом на сваком месту на коме се читалац нађе (док се тушира, док једе и пије, док се празни, док чека у реду за гориво...) :icon_evil

federer
30.8.2010, 20:30
Fala Bogu pa nece biti Mafija 2. Razocarenje.

Packy
30.8.2010, 23:20
A sta cemo sa oktobarskim brojem gde ce Mafia biti igra meseca?;)

Dukes
31.8.2010, 10:47
Како је то труло кад ћемо морати да користимо хардвер који се рукама штека у портове, уместо да све ради бежично са холограмском пројекцијом на сваком месту на коме се читалац нађе (док се тушира, док једе и пије, док се празни, док чека у реду за гориво...) :icon_evil

Šampon ne može bežično :opanachke

PerFeX.007
31.8.2010, 12:01
Jedva cekam.....Bas je ekstra naslovna..Boja jeseni :D...

EpicG
31.8.2010, 19:04
Jedina svetla stvar u crnoj sudbini koja me okruzuje sutra je sk.Skola pocinje...

miša topola
31.8.2010, 19:51
Jel se isplati kupiti ovaj broj ili ne?

Sada ozbiljno.
Naravno da se isplati kupiti ovomesečni broj SK-a bez obzira kakav je sadržaj jer je to ipak SK. Bolje ti je da kupiš SK i da naučiš nešto novo nego da baciš pare na neki Game magazin.
Ali ako ga preproda za 200 ????
Ili bolje da naplaćuje čitanje :)
Jedina svetla stvar u crnoj sudbini koja me okruzuje sutra je sk.Skola pocinje...
Mene više brine ovo hladno vreme nego škola, pokisnuće mi celofan dok se budem vraćao iz škole :)

Dimo
31.8.2010, 21:22
Mene više brine ovo hladno vreme nego škola, pokisnuće mi celofan dok se budem vraćao iz škole :)
Smisao je celofana da se skvasi, a sačuva časopis suvim.

Ako ne računamo njegovu nutritivnu vrijednost.

dr.freeman
31.8.2010, 22:28
Smisao je celofana da se skvasi, a sačuva časopis suvim.

Ako ne računamo njegovu nutritivnu vrijednost.
Meni vecu ulogu ima taj celofan kao zastita od prodavaca u kiosku koji dzabe citaju 90% casopisa. Ovako kad skine foliju nema mu dalje... A voda ko voda, pa i ako se malo pokvasi nece mu nista biti :a_bleh: Pravda za citaoce :)

voodoo_
1.9.2010, 12:13
Kuzmini tekstovi i odgovori na pisma su beskrajan izvor zabave u ovim tmurnim danima :)
Trebalo ga je oženiti ranije!

Sass Drake
1.9.2010, 12:29
U opisu FirePro kartica stavili ste grafike performansi Phenoma II umjesto FirePro.

=FI=Ghost
1.9.2010, 12:33
Kuzmini tekstovi!

Mene izrazito nerviraju..:D

NIDZA bOj
1.9.2010, 12:45
Kuzma je pobedio sa receptom za prolecne rolnice :D .

miša topola
1.9.2010, 18:15
Broj je odličan, ima dosta zanimljivih tekstova da se pročita: Računar za 3000 din., Cataclysm, StarCraft2, Company of Heroes Online, Klikni bezbedno i još neki tekstovi iz Internet rubrike i Phone zone. Većinu gore navedenih tekstova sam pregledao, a večeras ću ih pročitati.

dr.freeman
1.9.2010, 19:27
.....Klikni bezbedno........

E da, mnogo je dobro sto ste ubacili rubliku "klikni bezbedno", ako na ni jedan drugi nacin, onda barem na ovaka podizete svest citaocima o "lepoti "
sa druge strane zice ... sve pohvale :aplauz::n_klanja:

ivan90BG
1.9.2010, 19:44
Sve pohvale za podršku Piratskoj partiji u časopisu. Oni mi iz ovog intervjua deluju kao jedina politička snaga koja ne ponavlja kao papagaj ono što govore uobičene političke stranke, već se zalažu za brisanje svih nonsensa iz zakonodavstva.

Primećujem da je u WWW vodiču sajt WikiLeaks koji ste verovatno ubacili kad se pročuo na televiziji. Sviđa mi se detaljan opis Turk-a. Ali kao i sa WikiLeaks-om ne mogu da se otmem utisku da ste opisali softver Neural Communicator samo zato što je svojim kreatorima doneo visoki plasman na IT takmičenju.

Qzma™ kao i obično upire krst ka svemu što ima veze sa Apple-om, a onako uzgredno na kraju daje odgovor na pitanje, jer mora, jelte.

Test Play, neočekivano siromašan, čak i za letnji broj.

Takođe sam odmah primetio grešku u tekstu o FirePro grafičkim kartama.

Čini mi se da ste se za ovaj broj malo više posvetili "neopipiljivim" temama (servis, tržište, aktuelnosti, primena) a i mobilnim uređajima (android, kindle)

A izgleda da je jedan proizvođač piva pronašao pravo mesto za plasiranje reklama, publikaciju koju kupuju ljudi koji sede u kompjuterskoj stolici sa pivskim stomacima (bar po njihovom mišljenju) :D

flamingos
1.9.2010, 20:20
ee ovo jos nisma video..malo pre sam kupio primerak casopisa i imam sta da vidim,casopis je na donju stranu isepkan i ima grancicu pride kao da je ispao u blato jutros tokom prenosenja,a u kesici je..ima li ko objasnjenje neko za ovo?

NIDZA bOj
1.9.2010, 23:15
ee ovo jos nisma video..malo pre sam kupio primerak casopisa i imam sta da vidim,casopis je na donju stranu isepkan i ima grancicu pride kao da je ispao u blato jutros tokom prenosenja,a u kesici je..ima li ko objasnjenje neko za ovo?
Lik koji je prenosio to od kombija do trafike je po starom obicaju bio mrzovoljan,bahat i nezadovoljan svojim poslom ... Nesto logicnije nema,zar ne ? :opanachke Zasto nisi trazio da ti zamene ostecen primerak ?

dr.freeman
1.9.2010, 23:20
Lik koji je prenosio to od kombija do trafike je po starom obicaju bio mrzovoljan,bahat i nezadovoljan svojim poslom ... Nesto logicnije nema,zar ne ? :opanachke Zasto nisi trazio da ti zamene ostecen primerak ?

jednostavnije je baciti bombu na trafiku i zavrsiti posao ... sta imas da trazis drugi primerak :)

flamingos
2.9.2010, 0:12
Lik koji je prenosio to od kombija do trafike je po starom obicaju bio mrzovoljan,bahat i nezadovoljan svojim poslom ... Nesto logicnije nema,zar ne ? :opanachke Zasto nisi trazio da ti zamene ostecen primerak ?

ma ajde zbog malo iseckane stranice od dole..manimo se vazno je ono unutra..sto je najgore to je bio poslednji primerak tako da necu da cepdilachim ali me zanimalo kako je to moguce bilo..

btw odlican broj smao sto imam utisak da mu jos nesto fali..

voodoo_
2.9.2010, 0:22
Kad smo kod Kuzme, pazite ovaj blast from the past :)

http://www.sk.rs/2000/10/sktd01.html

Kuzma testira Radeon, i još je vrlo zadovoljan :)

JohnnyNT
2.9.2010, 0:30
Meni vecu ulogu ima taj celofan kao zastita od prodavaca u kiosku koji dzabe citaju 90% casopisa. Ovako kad skine foliju nema mu dalje...

Bez brige, pre će se prodavci uhvatiti za Plejboj il' Skandal, nego što će zevati u performanse grafičkih :D (ajd' da kažem: čast izuzecima, da ne ispadne da imam predrasude prema prodavcima štampe :D) Nisam još kupio SK, sadržaj deluje fino, mada je bilo i boljih, ali bože moj...Jedan je SK! :D Eh da, osnovci i srednjoškolci koji nemaju tu sreću da im profesori štrajkuju će imati lepu zanimaciju uz SK za vreme časova :D

ivan90BG
2.9.2010, 0:34
Kad smo kod Kuzme, pazite ovaj blast from the past :)

http://www.sk.rs/2000/10/sktd01.html

Kuzma testira Radeon, i još je vrlo zadovoljan :)

Šta li se to desilo Kuzmi u međuvremenu, pa je postao Intelovac, nVidijevac i anti Appleovac.

U tom tekstu hvali Radeon i kaže da je Apple izvukao ATI iz bule.

dxceltic
2.9.2010, 7:11
Pošto čitam SK od kraja 80-tih, moram reći da je ovo jedan od naj suvoparnijih brojeva časopisa sa kojim sam odrastao i sazrevao. SK je bio oaza duha medju svim dosadnim IT časopisima kod nas,a i šire. Jako sam tužan što sam doveden u priliku da kritikujem instituciju koju izuzetno cenim, DRUGARI iz SK probudite se put kojim ste krenuli nije pametan, mediokritetizam nije nešto što smete sebi da dozvolite, postavili ste visoke standarde držite ih se! Neki tekstovi deluju kao da su pisani na silu iz moranja,a ne iz želje. Bez obzira na sve ja ću i dalje željno da izčekujem prvi u mesecu da bih pročitao svoj primerak SK kao i prethodnih dvadeset i kusur godina u nadi da će nekome u redakciji ako ovo pročita bal malo da proradi savest. Nismo ovo zaslužili!

Pipboy
2.9.2010, 9:16
Al ti je konstruktivna kritika, sva sreća što si detaljno napisao šta to tačno ne valja.

dxceltic
2.9.2010, 9:47
Dečko uzmi stare brojeve SK pa se malo obrazuj, da si pročitao više od tri broja ovog VEEELIKOG časopisa tačno bi znao o čemu pričam. Verovatno se nisi ni rodio kada sam ja već uveliko čitao SK. Kritika je dobronamerna da više ne može biti i nemam nameru da te vredjam ili potcenjujem samo kažem da se SK pretvara u nešto što niko od nas ne želi.

Vulee
2.9.2010, 9:51
Dečko uzmi stare brojeve SK pa se malo obrazuj, da si pročitao više od tri broja ovog VEEELIKOG časopisa tačno bi znao o čemu pričam. Verovatno se nisi ni rodio kada sam ja već uveliko čitao SK. Kritika je dobronamerna da više ne može biti i nemam nameru da te vredjam ili potcenjujem samo kažem da se SK pretvara u nešto što niko od nas ne želi.
Prosvetli nas koji nismo čitali SK 20 godina kao ti, pa nam reci o čemu se radi. Ovako samo glumiš nekog "veterana" koji ima to ekskluzivno pravo da zna šta fali SK-u.
Kritika ne treba da bude dobronamerna već osnovana i objektivna.

dxceltic
2.9.2010, 9:53
Izvini PIPBOY za godine sad sam ti pogledao profil, ali moram da kostatujem da se ti nisi načitao SK

dxceltic
2.9.2010, 9:59
Prosvetli nas koji nismo čitali SK 20 godina kao ti, pa nam reci o čemu se radi. Ovako samo glumiš nekog "veterana" koji ima to ekskluzivno pravo da zna šta fali SK-u.
Kritika ne treba da bude dobronamerna već osnovana i objektivna.

Ne, ja ne glumim veterana i nemam ekskluzivno pravo na to da kritikujem ja samo iznosim svoje mišljenje, za to forum zaboga i služi, a evo i linka koji potvrdjuje ono što ja pokušavam da kažem:

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/maginfo.php

Pipboy
2.9.2010, 10:09
Izvini PIPBOY za godine sad sam ti pogledao profil, ali moram da kostatujem da se ti nisi načitao SK

Hm, a ja se pitam šta je ona gomila časopisa uredno poređana koju skupljam od prvog broja, i za koji pišem nekih pet godina već. Pravi misterij.

Mario Pavićević
2.9.2010, 10:38
Ne, ja ne glumim veterana i nemam ekskluzivno pravo na to da kritikujem ja samo iznosim svoje mišljenje, za to forum zaboga i služi, a evo i linka koji potvrdjuje ono što ja pokušavam da kažem:

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/maginfo.php
Dobra kritika je uvek na mestu, ali mislim da Pipboy ocekuje malo konkretnije objasnjenje iste. Slobodno napisi sta ti se ne svidja, u kom tekstu, zasto... Neces nikoga uvrediti, a mozda kritika bude vredna;)

alex@
2.9.2010, 11:33
Pozdrav,
citam Vas i nas casopis vec jedno 15+ godina i vise puta Vam se "potkralo" da zeznete nesto kod pripreme brojeva. Sad bi mogao da pocnem kao: ne radi neko posao kako treba bla bla bla truc..., ali dovoljno bi bilo da objavite na sajtu grafikone vezane za tekst Ozbiljne graficke kartice, pa da pustim paru i vidim sta je pisac teo da kaze.

VojaM
2.9.2010, 11:50
Pa, valjda se iz teksta vidi šta je pisac hteo da kaže. Ne znam kako je greška sa grafikonima nastala (pretpostavljam da je na tom mestu trebalo da bude tekst o procesorima), ali Saša uvek u tekstu prokomentariše rezultate testiranja, tako da su grafikoni tu uglavnom kao kratak podsetnik.

Ne kažem da grafikona ne treba da bude i da ovo nije greška, sako kažem da oni nisu primarni i da je tekst sasvim razumljiv i bez njih.

Prave grafikone, naravno, objavićemo na sajtu, a možda i ovde. Trenutno nismo u punom sastavu zbog odmora, ali ćemo nešto preduzeti, nadam se, već u ponedeljak.

dxceltic
2.9.2010, 12:20
Ljudi nismo se razumeli, ne mislim ja da su tekstovi, opisi ili recenzije nešto što bi trebalo da se promeni ili kritikuje čak je izbor tema više nego interesantan, nego stičem utisak da se izgubio duh, suština SK tekstovi su previše sterilni nema one duhovito-sarkastične (uvek ima časnih izuzetaka koji su sve ređi) note po kojoj se SK ralikovao od drugih. To nešto meni nedostaje, jednostavno SK mi je ranije bio mnogo duhovitiji i zanimljiviji! Svi mi volimo svoj časopis i želimo da se zabavimo dok ga čitamo, a ne da primamo samo informacije recimo Qzma je ranije bio ironično-sarkastičan sada postaje džangrizav i isključiv. Eto toliko NE ŽELIM da SK postane PCPress ili Digital ili tako nešto, želim da se sačuva DUH SK. Šta ću kad sam sentimentalan prema SK

federer
2.9.2010, 12:44
Mene je ovaj SK razocarao. previse je Kuzma napljuvao K&L2, igru koja je po meni awesome.

Pipboy
2.9.2010, 13:18
Awesome kako? Prekratka, grafika koja izaziva glavobolju, mehanika pucanja retardirana (pogodiš lika pet puta u glavu i on nastavi da trči), cover mehanika smehotresna i falična, svi nivoi vizuelno i konceptualno identični ili jako slični lavirinti, prave priče i nema, samo na jednom nivou se vodi Kejn (zašto je onda u naslovu uopšte), pojedino oružje glupavo dizajnirano (snajper koji zapravo i nema snajperski nišan), bez bombi ali zato sa retardiranim sistemom "bacanja eksplozivnih kanti/boca iz zaklona i random pucnja koji ih zatim detonira", ogoljena mehanika igranja (pucanje, cover i put od tačke A do tačke B, apsolutno ništa više)..... Da sam je ja opisivao, ne bi dobila više od 40. Ni do kolena prvom delu, koji je zapravo vrlo dobra do odlična igra, ako se ne uhvatiše isključivo za njene nedostatke.

miša topola
2.9.2010, 14:16
Mene je ovaj SK razocarao. previse je Kuzma napljuvao K&L2, igru koja je po meni awesome.

Meni je posle 4/2010 ovaj broj najbolji u ovoj godini. Istina je da nema opisa i najave nekih događaja (osim samo jednog) i da nema opisa nekih programa sa zvučnim imenom ali sve ostalo je na mestu i vredno je pomena :)

DonCorleone91
2.9.2010, 15:06
Sad videh u I/O portu za pitanje meseca, moze iTunes acc da se napravi bez ikakve kartice :) samo na malo "drugaciji" nacin. Ja nemam karticu a imam 3 akaunta :D

Mario Pavićević
2.9.2010, 15:20
suština SK tekstovi su previše sterilni
Često uhvatim sebe sa mislima sličnim tvojim. Tekst bi trebao biti ličniji, sposoban da prenese emociju, a ne samo logiku, da zagolica maštu čitaoca, pogotovo u današnje vreme kada je dobar broj informacija koje izlaze u časopisu moguće naći putem interneta. Ne verujem da je problem što za SK piše veliki broj ljudi koji po struci nisu novinari, poznavanje tehnike i materije o kojoj se piše je važnije u časopisu ovakvog tipa i takva situacija je bila kako '80 tako i sada. Da li je problem u sveopštem nedostatku volje koji nas okružuje, ili smo jednostavno postali slični mašinama sa kojima radimo? I kako uopšte uneti duh u tekst koji piše o nečemu što je samo po sebi bezlično? Generički šuter na kome samo grafika sija, i nema ni Z od zabave koju je pre 20 godina nudila igra urađena u 4bitnoj grafici možeš napljuvati, možeš oklevetati i sledeći isti takav. I na kraju šta? Poput Kuzme pljuvati sve živo, pisati hvalospeve o nečemu što podseća na lepu prošlost? To je možda jedan način, i iako se često sa njegovim tekstovima ne slažem, uvek ih čitam, i uvek mogu da osetim emociju koja stoji iza slova na papiru. Ali opet, pišući svoje tekstove, ne želim uvek da prenosim svoje emocije, jer zašto preneti osećaj beznađa koji imam kada mi na test dodje štampač koji je 2% bolji od predhodnog modela, koje je opet 2% bolje od onog pre njega a opet nije loš proizvod i ne zaslužuje nikakvu veću kritiku. Nivo kreativnosti opisa bilo igre bilo proizvoda je često direktno srazmeran kreativnosti uloženoj u pravljenje istog. Recimo tekst o elektronskim knjigama i čitačima koji sam pisao za ovaj broj nudi daleko više mogućnosti za izražavanje, ali edukacija i predstavljanje nečega što je ipak novo za sve nas je prevagnulo iznad moje prvobitne želje da napišem tekst koji će biti bliži srcima čitaoca. I opet, iako se slažem sa tvojom konstatacijom, nalazim da novi broj duha svakako ima, s'time što je to duh vremena u kome živimo, posve drugačiji od onog pre par decenija.

VojaM
2.9.2010, 15:38
Sad videh u I/O portu za pitanje meseca, moze iTunes acc da se napravi bez ikakve kartice :) samo na malo "drugaciji" nacin. Ja nemam karticu a imam 3 akaunta :D
Još na dan izlaska broja pisala su nam trojica i to objasnila ;)

Eni
2.9.2010, 16:01
...stičem utisak da se izgubio duh, suština SK tekstovi su previše sterilni...

Mhm, nema više Babovića da napiše "Inače, čip za filter je u Nekropolisu" (Fallout), ili Macedonića da otkrije preokret na kraju avanture (Sanitarium)? :D

Dobro šalim se, ja sam uvideo promene još kad je vodič sterilizovan i osavremenjen, ali to ne znači da Iris tu rubriku nije vodila bolje nego iko pre (za sada slobodno mogu da kažem i - posle :( )... samo da su stvari promenjene. U suštini, svaka promena je dobra, samo stagnacija ne valja. Čak i promene na gore su dobre, jer se iz njih nešto nauči, pa buduće generacije znaju koje greške da izbegnu.

White Ripper
2.9.2010, 19:11
@voodoo
Trauma se ocigledno desila nakon 2000-e.:kreza:
Nije mi objavljeno pismo.:(

ivan90BG
2.9.2010, 20:06
Sad videh u I/O portu za pitanje meseca, moze iTunes acc da se napravi bez ikakve kartice :) samo na malo "drugaciji" nacin. Ja nemam karticu a imam 3 akaunta :D

;) Eto čemu vodi Kuzmin psihotični hejt.

oluja
2.9.2010, 20:56
;) Eto čemu vodi Kuzmin psihotični hejt.

??? Cemu vodi? "Drugacijim nacinma"...?

dxceltic
2.9.2010, 21:30
Drago mi je da se priča pokrenula, možda se nešto i promeni (na bolje). Velika je odgovornost na onima koji stvaraju SK, a nasledje koje imamo treba sačuvati. Jeste i kriza u ekonomiji i moralu, ali morate priznati da ljudi koji kupuju i čitaju SK ipak imaju neki drugi sistem vrednosti! Meni je kao što sam već negde ranije napisao SK član familije, a kad vidiš da nekom tvom ne ide baš naj bolje trudiš se da mu pomogneš da ga dobronamerno posavetuješ da shvati gde greši. E taj neko moj (naš) je SK.:)

NIDZA bOj
2.9.2010, 23:24
Kad smo kod Kuzme, pazite ovaj blast from the past :)

http://www.sk.rs/2000/10/sktd01.html

Kuzma testira Radeon, i još je vrlo zadovoljan :)
Sta li se to sa Kuzmom desilo u medjuvremenu :D ...
Ipak je u pravu,bio do pre 2 god,al AMD(i donekadasnji ATI) su se mnogo popravili,tako da bi mogao malo da popusti sa averzijom prema ovom proizvodjacu .

Sass Drake
3.9.2010, 0:15
Za divno čudo, preporučio je jednom preko SMS poruka da kupi HD4650. :opanachke

ivan90BG
3.9.2010, 0:35
??? Cemu vodi? "Drugacijim nacinma"...?

Nepouzdanosti odgovora, što je i Don Corleone primetio.

n0m4d
3.9.2010, 2:39
Imao bih kritiku, za koju se nadam da ce biti shvacena konstruktivno i dobronamerno, na clanak "Previse bezbedno" objavljen u novom broju. Ono jes da su na ovim prostorima neophodne bombasticne ili vesti Zeitgeist tipa, ali objaviti tekst sa neproverenim i netacnim informacijama je malko neozbiljno za casopis ovakvog renomea. Elem, da predjem na stvar.

1. Clanak kaze: Potvrdjen slucaj od pre dve godine kada su teroristi napali indijski grad Mumbai na vise lokacija. U pripremi napada i tokom njega oni su komunicirali putem BB sistema kratkih poruka, koje su zbog svoje enkripcije van domasaja indijskih bezbednosnih sluzbi.

Kritika: Ova tvrdnja je potpuno netacna. Napadaci nisu koristili Blackberry servise vec su koristili VoIP, satelitske i mobilne telefone sto je istraga i pokazala. Postojale sumnje da je koriscen BB ali je istraga to negirala. Svi ovi podaci su javno dostupni na netu pocevsi od Wikipedie pa nadalje. Evo i linkova da me ne bi neko optuzivao za fudovanje, trolovanje il sta vec slicno.

http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Mumbai_attacks
http://www.reuters.com/article/idUSBOM33944720081211
http://www.theregister.co.uk/2009/11/27/imp_india/
http://www.computerworld.com.au/article/272235/mumbai_gunmen_used_us_voip_service/
http://www.guardian.co.uk/world/2009/feb/26/mumbai-terror-attacks-india

2. Clanak tvrdi: Naravno nisu sve sluzbe nemocne kada je BB u pitanju. Americke i kanadske sluzbe imaju potpuni uvid u kriptovani saobracaj.

Kritika: E sad... znam da ce me ovde razni Cvorovici razapeti al ne mogu a da ga ne kazem. Ljudi kako mozete ovakvu tvrdnju da objavite? Za uvid u kriptovani saobracaj bi morali da imaju kljuceve ili da razbijaju enkripciju. Ako bi davali kljuceve niko ne bi koristio njihove usluge i RIM bi bankrotirao a da se razbija AES256 enkripcija je potreban enormni firepower, da ne kazem nezamislivi.
Sto bi Wikipedia rekla: "A device that could check a billion billion (1018) AES keys per second would require about 3×1051 years to exhaust the 256-bit key space."
Ovaj problem nije vezan samo za RIM, vec i za Skype, Gmail i sve ostale kompanije koje nude enkriptovanu komunikaciju.

O ovoj temi se moze diskutovati i mogu se postovati razlicita misljenja i verovanja, ali se ne moze izneti ovakva informacija kao cinjenica. Uz ovakve i prethodne tvrdnje ladno mozete iz naslova da izbacite ono "kompjutera".

P.S.
Nadam se da ovaj moj komentar nece nikoga uvrediti i da necu osvanuti banovan il sa izbrisanim komentarom. Jedino sto zelim je da moj omiljeni list, inace jedini koji jos uvek nabavljam u papirnom formatu, i koji pratim od svoje davne osnovne skole kada mi je prva ljubav bio ZX81 zadrzi nivo koji je imao a da ljudi koji pisu clanke urade domaci pre nego sto puste clanak u stampu.

GoranSTX
3.9.2010, 9:31
Mislim da se još nije počelo sa streljanjem neistomišljenika (sem možda u Test Play-u :)) tako da si poprilično siguran...

player1
3.9.2010, 11:12
Jel se to meni cini ili u ovom broji ima veoma malo opisa video igra. Takodje nema ni jedne konzolske ekskluzive. ;)

oluja
3.9.2010, 11:28
Jel se to meni cini ili u ovom broji ima veoma malo opisa video igra. Takodje nema ni jedne konzolske ekskluzive. ;)

Ponavljamo tu pricu svake godine... tokom leta se ne izdaje mnogo novih igara...

oluja
3.9.2010, 11:32
Drago mi je da se priča pokrenula, možda se nešto i promeni (na bolje). Velika je odgovornost na onima koji stvaraju SK, a nasledje koje imamo treba sačuvati. Jeste i kriza u ekonomiji i moralu, ali morate priznati da ljudi koji kupuju i čitaju SK ipak imaju neki drugi sistem vrednosti! Meni je kao što sam već negde ranije napisao SK član familije, a kad vidiš da nekom tvom ne ide baš naj bolje trudiš se da mu pomogneš da ga dobronamerno posavetuješ da shvati gde greši. E taj neko moj (naš) je SK.:)

Mi stalno trazimo (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=10038) "svezu krv" koja ima sta da kaze a dovoljno je pismena da to i napise... ;)

LoneWolf
3.9.2010, 11:32
Ponavljamo tu pricu svake godine... tokom leta se ne izdaje mnogo novih igara...

...nego ih izdaju pred početak školske godine da taktički zaglupe (američke i svjetske) klince koji kreću sa školom i osvježe starije igrače koji su se tek vratili s mora na posao.

Jedni padnu godinu, drugima se smanji produktivnost al' glavno je da se igre igraju :D

todos
3.9.2010, 14:35
Drago mi je da se priča pokrenula, možda se nešto i promeni (na bolje). Velika je odgovornost na onima koji stvaraju SK, a nasledje koje imamo treba sačuvati. Jeste i kriza u ekonomiji i moralu, ali morate priznati da ljudi koji kupuju i čitaju SK ipak imaju neki drugi sistem vrednosti! Meni je kao što sam već negde ranije napisao SK član familije, a kad vidiš da nekom tvom ne ide baš naj bolje trudiš se da mu pomogneš da ga dobronamerno posavetuješ da shvati gde greši. E taj neko moj (naš) je SK.:)
Katastrofa od broja. Krenuću od vrednosti koji ovaj broj vade iz bule. To su tekstovi dva Bojana, opis USB memorijskih kartica, fleš i opis canonovog štampača. Naravno da mi se dopala naslovna, a naročito poleđina. Neverovatno da neko ko radi za tu reklamiranu firmu odrađuje poso na najbolji mogući način. Iznad svih njih je opis monitora gde se Gospodin Vujanić jako dobro snašao (ali ovoga puta). Stvarno nesretni Vievsonic, ne znam šta uopšte radi na ovom našem tržištu, kakvo god da je. Bilo bi isto pozitivnih kritika i za profesionalne grafičke kartice, ali bljuvotina u obliku grafikona obara taj stečeni dobar utisak. Pošto je moj desktop preživeo preko 7 godina, sledeći će biti sa ovako jednom karticom.
Zamerka, mnogo tanak hardver.
Trebao sam da počnem sa uvodnom reči Urednika. Ova njegova uvodna reč me podseća na Spajdermena koji skakuće sa zgrade na zgradu, nekad se malo zadrži više na njoj, ali je obavezno napusti. Ma neverovatno glupo sve to sročeno. Ja molim Urednika da ovo prihvati dostojanstveno i dobronamerno.
O Qzminim pisanijenima u rubrici ja igrač reći ću nešto više u temi o istoj.
Drago mi je da nema mnogo njegovih tekstova u ovom broju, što je još jedna pozitivna stvar. Ali ono što je uradio u rubrici pisma čitalaca je najmanje rečeno, nekulturno da ne koristimo teže reči kao što je bezobrazno. Ma šta njega bre briga da li neko voli voće kao što je jabuka. Ako on voli mušmule ili šipak neka to zadrži za sebe. Jedino što je ručao Radeon, isto kao ja koji ne volim boraniju, ali na silu je ipak pojedem, jer sam naravno gladan.
Dalje opet sam zaboravio da pohvalim tekstove o neophodnim mobilnim uređajima koji nas zatrpavaju svaki dan. Ne podržavam osobe koje delju svoje roditelje sa post-pead računima, da bi ih imali. Te telefone treba da imaju poslovni i napredni ljudi. Ovo što sam prethodno reko neka ostane kao moje subjektivno mišljenje bez dodatnih komentara.
U nastavku broja, slabo šta ima za pohvaliti, možda opet besplatne programe. Preterali ste sa opisima programa koji se bave fotografijom. Iz broja u broj ih ima sve više. Molim više programa sa vektorskom grafikom Ljudi zašto toliko mrzite Corel draw?! Šta je on toliko Vas ražestio?!
Eto toliko, da skratim malo. Juče sam pročitao oko 50% i ostale od frlje, ali sam razumeo suštinu.
A de da zaboravim kolonizaciju Meseca (odličan tekst). Sve su to pretpostavke, i pitanje je na šta će sve to izaćii, ako u međuvremenu ne otkriju kvalitetnije materijale, gorivo, finansijere i dr.

White Ripper
3.9.2010, 14:41
Nakon visesatnog citanja sledece:
U sustini je dobar broj,s tim sto je malo zakazao u rubrici test drive,ali razumijem da nema dovoljno kvalitetnog materijala. Pogledo sam izbliza naslovnu i posebno mi se svidjela,malo je i to reci nego me je odusevila.:dedica:
Otkako citam SK nisam procito uvodnu rijec,ali sam po prvi put procitu ovu u ovom broju. OK je sve ono sto je receno,ali me malo nervira to sto nekako SK nenamjerno odvaja mladju publiku od ostalih i posvecuje im mnogo paznje kao da je neki udzbenik. Ne znam ni sam da li je to mana ili vrlina. :)
Ne znam samo sta je ono sa onim dijagramima u testu Fire pro kartica? Testirani su neki procesori ja ne znam stvarno,mozda je doslo do neke zabune.:paranoia:
Klikni bezbjedno je ja mislim ovim dijelom zaokruzio cjelinu,i smatram da nema sta vise da se kaze,vec da je sve sazeto. NE bi bilo lose da se u sledecem broju samo rezimira sve receno. Dodao bih samo jos na ono,posto ima svakakvih roditelja, da ne shvataju onoliko ozbiljno ono receno zbog toga sto ce neki staviti "okove" svojoj djeci i izazvati odredjenu dozu strepnje itd.
Dopao mi se ali samo informativno tekst o kolonizaciji mjeseca,ali to nema neke veze sa kompjuterima jer nista nije receno blize o primjeni cipova i ulozi kompjuterizacije u poduhvatu.
Pohvalio bih tekst o operativnom sistemu. Priznajem, saznao sam i ja poeku stvar i prosirio svoje znanje kolko toliko.:o
Daljse, mogli ste ostaviti barem jos jednu stranu za tekstove koji su vezani sa sajmove igara i hardvera.;)
Bonus level je u ovom broju katastrofa! Nema nekih najava koje bi zaintrigirale,sve nekakve lijeve igre.
Kolumna me je odusevila i tako sam se slatko ismijo! Pogodjena je srz. Kuzmanovic kao i uvjek je na gotovs.:kreza:
Igara nije bilo mnogo ali su opisi OK i svaki sam procito.
Dalje, intervju je taman pojasnio da nije lako praviti i testirati igre,tako da je spustio mnogo djece i teenagera na zemlju,.
Sve u svemu,dobar broj. NEke sam rubrike namjerno izostavio i nisam ih pomenuo jer nema svrhe to raditi.
Utiske direktno o pojedinim tekstovima cu naknadno postovati.
Bonus level je opisao jednu igru koju sam igro ko mali na segi. U pitanju su one formule. :)

todos
3.9.2010, 14:53
Dopao mi se ali samo informativno tekst o kolonizaciji mjeseca,ali to nema neke veze sa kompjuterima jer nista nije receno blize o primjeni cipova i ulozi kompjuterizacije u poduhvatu.
:)
Šta će čipovi na Mesecu?! Tamo treba sve da bude dokazana mehanika. Više im je potreban bluetooth nego hight tech kompjuter.
Mehanika Brate, mehanika!!!

White Ripper
3.9.2010, 15:06
Pa kako sta ce? Robotizacija ovo ono.:) Kako ce se upravljati robotima?

oluja
3.9.2010, 15:18
Bilo bi isto pozitivnih kritika i za profesionalne grafičke kartice, ali bljuvotina u obliku grafikona obara taj stečeni dobar utisak. Pošto je moj desktop preživeo preko 7 godina, sledeći će biti sa ovako jednom karticom.
Zamerka, mnogo tanak hardver.
Nasa greska sto se tice grafika, izvinjavamo se, objavicemo grafike za test grafickih na sajtu. Jednostavno je u poslednjoj "premetacini" tekstova jedan ispao a ostali njegovi grafici... ako je za neku utehu imas bonus informacije o najnovijim AMD procesorima... ;)
Tanak hardver je posledica godisnjih odmora po domacim firmama...

Ma šta njega bre briga da li neko voli voće kao što je jabuka. Ako on voli mušmule ili šipak neka to zadrži za sebe. Jedino što je ručao Radeon, isto kao ja koji ne volim boraniju, ali na silu je ipak pojedem, jer sam naravno gladan.
Pa zar ne mislis da je u neku ruku nasa uloga da ukazemo citaocima sta "ne valja" na trzistu? Posto imam identican stav o Apple "proizvodima" kao i Qzma mogu da ti kazem da je malo glupo kupiti Apple racunar, koji je u stvari Intel, za 2-3 puta vise para nego isti takav PC... ili njihov telefon koji takodje papreno naplacuju a Android ih sije u skoro svakom pogledu... Ako ti je bas stalo da setas dizajnirane gadzete onda se izvinjavam, to je onda sasvim druga prica...:dedica:

U nastavku broja, slabo šta ima za pohvaliti, možda opet besplatne programe. Preterali ste sa opisima programa koji se bave fotografijom. Iz broja u broj ih ima sve više. Molim više programa sa vektorskom grafikom Ljudi zašto toliko mrzite Corel draw?! Šta je on toliko Vas ražestio?!
Bas naprotiv, urednik softverskog dela je "okoreli Corel-ovac" :) ali jednostavno se na tom polju ima veoma malo noviteta... :(

A de da zaboravim kolonizaciju Meseca (odličan tekst). Sve su to pretpostavke, i pitanje je na šta će sve to izaćii, ako u međuvremenu ne otkriju kvalitetnije materijale, gorivo, finansijere i dr.
A kako otici tamo, ziveti, raditi bez pomoci racunara? Mislis da je to moguce samo mehanikom?

Eni
3.9.2010, 16:40
Steampunk kolonizacija: analogni računari na paru! :D

Partybreaker
3.9.2010, 16:46
Nije loš broj, ali je mnogo omršaveo SK. I nekako deluje kao da je zbrzan, što kvari utisak. Greška u grafikonima, štamparske (typo) greške i jedna gramatička, ako se ne varam. Kane & Lynch 2 tekst:

Single player kampanja, na normalnom nivou težine, traje nekih četiri sata.

Zar nije pravilno "neka četiri sata", a "nekih pet sati"?

Pohvalio bih naslovnu stranu koja je sjajno urađena, opis Asus eeePC netbooka, kao i opis Starcraft II igre.

todos
3.9.2010, 17:27
@ oluja
Čip, mislim na rezerni možeš da mu pošalješ na mesec npr. post expresom u neograničenim količinam!:D Ali mehanička vrata koja mogu da budu jako komplikovana, teška, nezgrapna, ne može tek tako. Zamisi da se neko zaglavi u bungalov, jer eto otkazo kompjuter za otvaranje vrata. Zato se uzima u obzir nešto što je provereno milion puta ili stotinama godina unazad. Pa zašto je šatl pun mehaničkih gedžeta?!:to_care:

White Ripper
3.9.2010, 17:53
Nije loš broj, ali je mnogo omršaveo SK. I nekako deluje kao da je zbrzan, što kvari utisak. Greška u grafikonima, štamparske (typo) greške i jedna gramatička, ako se ne varam. Kane & Lynch 2 tekst:



Zar nije pravilno "neka četiri sata", a "nekih pet sati"?

Pohvalio bih naslovnu stranu koja je sjajno urađena, opis Asus eeePC netbooka, kao i opis Starcraft II igre.
Ne krivi njega nego Voju sto je to propustio u stampu.:kreza:

DeCoy
3.9.2010, 17:54
Bonus level je opisao jednu igru koju sam igro ko mali na segi. U pitanju su one formule. :)

Nije u pitanju Bonus Level, nego Test of Time ;)

Drugo, zapitaj se zašto je BL tako "tanak" u ovom broju... Tradicionalno, u septembarskom broju, deo stranica namenjenih ovoj rubrici zauzmu izveštaji sa GamesCom-a i QuakeCon-a (prošle godine je čini mi se bio i BlizzCon), što ti u neku ruku dođe kao Bonus Level sa lica mesta, jer se izveštaj uglavnom sastoji od najava igara najpriznatijih svetskih izdavača ;)

oluja
3.9.2010, 21:26
@ oluja
Čip, mislim na rezerni možeš da mu pošalješ na mesec npr. post expresom u neograničenim količinam!:D Ali mehanička vrata koja mogu da budu jako komplikovana, teška, nezgrapna, ne može tek tako. Zamisi da se neko zaglavi u bungalov, jer eto otkazo kompjuter za otvaranje vrata. Zato se uzima u obzir nešto što je provereno milion puta ili stotinama godina unazad. Pa zašto je šatl pun mehaničkih gedžeta?!:to_care:

Ajd da kazemo da za "projekat mesec" jedno ne moze bez drugog i resimo stvar... ;)

pixel
4.9.2010, 15:05
Kuzma je postao sve više agresivniji i nadr'aniji u svojim kolumnama, ne znam zašto, ali u momentu mi se učinilo da piše za neku ekstremno-desničarsku-ultra-nacionalnu organizaciju.

Mislim da postoje neke teme koje nisu adekvatne za Svet Kompjutera i njegovu kolumnu, ali šta ćeš...

Btw, svaka čast za korice. Nema više nijansi plavih, bar za neko vreme, nadam se...

Mario Pavićević
4.9.2010, 16:21
Btw, svaka čast za korice. Nema više nijansi plavih, bar za neko vreme, nadam se...
Vrlo lako je moglo doci do toga, da je Starcraft 2 zavrsio na naslovnoj;)

White Ripper
4.9.2010, 17:13
Nije u pitanju Bonus Level, nego Test of Time ;)
Lapsus.;)
Drugo, zapitaj se zašto je BL tako "tanak" u ovom broju... Tradicionalno, u septembarskom broju, deo stranica namenjenih ovoj rubrici zauzmu izveštaji sa GamesCom-a i QuakeCon-a (prošle godine je čini mi se bio i BlizzCon), što ti u neku ruku dođe kao Bonus Level sa lica mesta, jer se izveštaj uglavnom sastoji od najava igara najpriznatijih svetskih izdavača ;)
Sto svakako nije razlog da se napise nesto vise u onim manjim tekstovima o nekim igrama koje su "svjetovnije".
PS todos
Aj nemoj vise flejmovat jer mogu zamisliti kako se oluja kida ispred komputera dok cita tvoje postove,a da se primjetiti i po njemu u njegovim postovima.:kreza:

VojaM
4.9.2010, 21:27
Sto svakako nije razlog da se napise nesto vise u onim manjim tekstovima o nekim igrama koje su "svjetovnije".A to u prevodu znači? Izvini, ali nisam baš razumeo šta si hteo da napišeš. :confused:

A pretpostavljam da si hteo da kažeš "nije razlog da se NE napiše" umesto "nije razlog da se napiše" ;)

White Ripper
4.9.2010, 22:40
O igrama za siroke mase,znaci o onim igrama koje svi vole da igraju,ne samo pojedini igraci koji vole taj zanr.;)
Npr,mogli su ubacit najavu za CMR dirt3. Trke voli da igra i trogodisnjak isto kolko i tridesetogodisnjak.;)

oluja
4.9.2010, 23:00
Aj nemoj vise flejmovat jer mogu zamisliti kako se oluja kida ispred komputera dok cita tvoje postove,a da se primjetiti i po njemu u njegovim postovima.:kreza:
HAhahahaha, iskustvo nas uci da todosu valja odmah odgovoriti inace se cela rasprava vrlo brzo otme kontroli... dobijemo nekoliko srana postova koje ne mozes brisati jer su kao "on topic" a tako su suvisne... :ciao:

zvucnjak
5.9.2010, 13:37
Jedan citat iz novog SKa, iz teksta o mturku:

"Amazon.com većinu stvari ne šalje van Amerike. Tako ispada da su maltene jedine stvari koje možete naručiti diskovi i knjige. Na svu sreću, ovi artikli oslobođeni su carine. Zato, ako imate želju da upotpunite svoju Blu Ray, gaming ili DVD kolekciju, ili pak svoju biblioteku, možete to i uraditi sa samo sat-dva utrošenog vremena dnevno."

Gaming? Really?

Već sam u glavi zamišljao sebe kako naručujem SC2 i sl;
odem na Amazon da proverim, kad ono cvrc:
Amazon ne šalje ni igre u Srbiju :mad:

Thaedass
5.9.2010, 16:40
Ocekivao sam dve stvari posle citanja novog broja:

1. Da se ivan90BG oglasi povodom bockanja od strane Qzme
2. Da se zahvalim Uzelcu na teksu Ozbiljnije graficke kartice

Mali se oglasio (:p),a ovom prilikom se zahvaljujem Saši na pomenutom tekstu

voodoo_
5.9.2010, 16:58
Kad nameravate prestati sa tim užasnim trendom korišćenja italic i bold teksta u postovima, što je odnedavna moda na forumu?

Dekip
5.9.2010, 17:26
Лунарни рат
Весићу свака част.:tapsh:

Човек ме одушевљава. Са шаком чињеница он направи занимљив текст на две стране. Јесте да тај исти текст нема пуно додирних тачака са компјутерима, али врло важно.

trut
7.9.2010, 2:03
Ovaj broj po meni ništa posebno, Quzma se sve više gubi izgleda da ga stižu godine :). Pun pogodak Lunarni rat samo se bojim da ne odlutate suviše. Najviše me je razočarao opis SC2 totalno bezze ako ovako treba da izgleda opis igre nemojte više, ostatak standardno dobar od svega po malo kao i uvek. Pre nego se neko obruši na mene ne zaboravite da je mišljenje ko i d*pe svi ga imamo :)

Sass Drake
7.9.2010, 2:14
Međutim, neke stvari moraju da budu izuzete - softver, kao i sve što je organsko (životinje i biljke). Tu se ne radi o izumima već o derivatima iz postojećih stvari.

Razlog da ne podržim Piratsku stranku, jer ovi očito ne znaju šta znači programiranje.

Dukes
7.9.2010, 10:29
Ma neverovatno glupo sve to sročeno. Ja molim Urednika da ovo prihvati dostojanstveno i dobronamerno.

Hvala. I više nego dostojanstveno;)


Otkako citam SK nisam procito uvodnu rijec,ali sam po prvi put procitu ovu u ovom broju. OK je sve ono sto je receno,ali me malo nervira to sto nekako SK nenamjerno odvaja mladju publiku od ostalih i posvecuje im mnogo paznje kao da je neki udzbenik. Ne znam ni sam da li je to mana ili vrlina. :)

Možda je odgovor u tome što nisi do sada čitao uvodnu reč... :opanachke

Klikni bezbjedno je ja mislim ovim dijelom zaokruzio cjelinu,i smatram da nema sta vise da se kaze,vec da je sve sazeto. NE bi bilo lose da se u sledecem broju samo rezimira sve receno. Dodao bih samo jos na ono,posto ima svakakvih roditelja, da ne shvataju onoliko ozbiljno ono receno zbog toga sto ce neki staviti "okove" svojoj djeci i izazvati odredjenu dozu strepnje itd.

Drugim rečima: slažem se da ima svakakvih roditelja, pa molim da većina (koja nema pojma o čemu pišemo i nonšalantno se ponaša) proba makar delić da shvati i prihvati izneseno u tim tekstovima. ;)
Videćemo za nastavak, nije loša ideja.

Primećujem da je u WWW vodiču sajt WikiLeaks koji ste verovatno ubacili kad se pročuo na televiziji. Sviđa mi se detaljan opis Turk-a. Ali kao i sa WikiLeaks-om ne mogu da se otmem utisku da ste opisali softver Neural Communicator samo zato što je svojim kreatorima doneo visoki plasman na IT takmičenju.

Da, mi gledamo TV i prepisujemo sve šta se tamo pojavi. Provalio si nas...;)
Neural Communicator je opisan iz nekoliko razloga: odmah upotrebljiv i primenljiv, domaći i sa potpuno neobičnim pristupom... Malo li je?;)
Razlog da ne podržim Piratsku stranku, jer ovi očito ne znaju šta znači programiranje.
Čisto me zanima - da li si ovu poruku napisao na računaru sa legalnim OS-om i svim ostalim softverom?

VojaM
7.9.2010, 10:38
Ovaj broj po meni ništa posebno, Quzma se sve više gubi izgleda da ga stižu godine :). Pun pogodak Lunarni rat samo se bojim da ne odlutate suviše. Najviše me je razočarao opis SC2 totalno bezze ako ovako treba da izgleda opis igre nemojte više, ostatak standardno dobar od svega po malo kao i uvek. Pre nego se neko obruši na mene ne zaboravite da je mišljenje ko i d*pe svi ga imamo :)
Nećemo se uopšte obrušiti zbog mišljenja koje si iskazao, to je tvoje pravo.

Jedino što koristiš neke čudne reči. Recimo, ne razumem šta znači "bezze"... :opanachke

Sass Drake
7.9.2010, 13:20
offtopic
@Dukes
XP je piratski (ionako ne može da se kupi), MS Office je piratski (instaliran samo Word, Excel, PowerPoint i Access), kao i Nero, PowerDVD, Advanced MP3 Converter i MathType.
Za KAV sam kupio licencu, dobio besplatno za WinRAR 3.8, VirtualCD 9, O&O Defrag 11.5, Paragon Paragon Partition Manager Personal 11, USB Safely Remove i EVEREST Ultimate 4.6. Ostatak čine besplatni i opensource programi poput: Blodshed Dev-C++, Firefox, Thunderbird, JDownloader, eMule, uTorrent, Ad-Aware Free, Malwarebytes' Anti-Malware, COMODO Firewall, COMODO System Cleaner, VMware Player, Winamp, Celestia, ArtMoney, HWMonitor, Divx Plus, besplatne verzije Futuremark-ovih alata, Adobe Reader, Inkscape, Paint.NET i Audacity. Od igara sam uspio da nađem samo Red Alert 2, ostale se više ni ne prodaju (osim kao dio neke kolekcije starih igara, ali to niko ne uvozi).
Rado bih izdvojio novac i kupio programe sa vrha kad bi neko u mojoj državi bio njihov distributer ili kad bi neka banka izdavala VISA kartice čiji broj sadrži dodatne četiri cifre pa da ga kupim preko Interneta.

Dukes
7.9.2010, 13:31
offtopic
@Dukes
XP je piratski (ionako ne može da se kupi), MS Office je piratski (instaliran samo Word, Excel, PowerPoint i Access), kao i Nero, PowerDVD, Advanced MP3 Converter i MathType.
Za KAV sam kupio licencu, dobio besplatno za WinRAR 3.8, VirtualCD 9, O&O Defrag 11.5, Paragon Paragon Partition Manager Personal 11, USB Safely Remove i EVEREST Ultimate 4.6. Ostatak čine besplatni i opensource programi poput: Blodshed Dev-C++, Firefox, Thunderbird, JDownloader, eMule, uTorrent, Ad-Aware Free, Malwarebytes' Anti-Malware, COMODO Firewall, COMODO System Cleaner, VMware Player, Winamp, Celestia, ArtMoney, HWMonitor, Divx Plus, besplatne verzije Futuremark-ovih alata, Adobe Reader, Inkscape, Paint.NET i Audacity. Od igara sam uspio da nađem samo Red Alert 2, ostale se više ni ne prodaju (osim kao dio neke kolekcije starih igara, ali to niko ne uvozi).
Rado bih izdvojio novac i kupio programe sa vrha kad bi neko u mojoj državi bio njihov distributer ili kad bi neka banka izdavala VISA kartice čiji broj sadrži dodatne četiri cifre pa da ga kupim preko Interneta.

Hvala na iscrpnoj informaciji! Eh, da nam je više takvih koji cene programerski poziv ;)

Aljosa
8.9.2010, 22:19
Ne znam da li je ovo pravo mesto za ovu poruku, ali moram pohvaliti kolumnu od Bojana Zivkovica - "Ispod haube", kao i kolumnu od Petra Loncarevica - "Pazljivo planiranje". Svaka vam cast na veoma jasno napisanom tekstu o dve veoma zanimljive teme za mene.

Beagle
9.9.2010, 15:14
Verovatno je ovo vec neko pomenuo, ali mrzi me sad da tresem 7 strana ove teme... Zanima me da li cete objaviti u iducem broju ispravak grafikona za FirePro kartice?

Maladikt
9.9.2010, 15:18
^4 strane ako staviš da prikazuje maksimalan broj postova. :D

Nasa greska sto se tice grafika, izvinjavamo se, objavicemo grafike za test grafickih na sajtu. Jednostavno je u poslednjoj "premetacini" tekstova jedan ispao a ostali njegovi grafici... ako je za neku utehu imas bonus informacije o najnovijim AMD procesorima... ;)

player1
9.9.2010, 15:39
I u nekim od prethodnih brojeva se desilo nesto slicno. Secam se da je ranije opis nekog 5670 bio bez grafikona.

I jos nismo dobili grafikon. :dzavo:

Thaedass
9.9.2010, 15:42
I u nekim od prethodnih brojeva se desilo nesto slicno. Secam se da je ranije opis nekog 5670 bio bez grafikona.

I jos nismo dobili grafikon. :dzavo:

Mislis imala je grafikone,ali od 5850 (ako me drzi secanje) :dzavo:

player1
9.9.2010, 16:04
Da, bas to. Cak je jedan grafik bio sumljiv jer je sadrzao sve sto se vec nalazilo u ostalim graficima (verovatno je tu trebao da ide onaj od 5670).

todos
9.9.2010, 16:25
Moram još da dodam nešto u vezi tekstova o elektronskim čitačima knjiga. Mogli su autori malo da se konsultuju pri opisu ovih uređaja jer se nailazi na preklapanje istih podataka primer:
'' Iznenađujuća i svakako jedna ohrabrujuća vest je da to odnedavno Amazon pruža punu 3G podršku za Wispernet pristup i download knjiga u Srbiji ''. Ovo je citat jenog Autora.
A drugi će ovako '' Srbija je makar u nečemu bolja od zemalja u regionu sa kojima nas naši ministri stalno porede (nepotrebna stvar), pa za razliku od okoline koja ima pristup samo putem bagovitog i sporog GPRS-a, korisnici u Srbiji mogu uživati u punoj brzini koju nudi 3G ''.
Puno nepotrebnih stvari u opisu i sličnih informacija u oba teksta poput obaveštenja kako je jako teško nešto kupiti sa Amazona i da carinici delju. Te stvari svi znaju i takve informacije su nepotrebne.
Što se tiče teksta iz istraživačke misije na Mesec, moglo je da se proprati sa linkovima o istraživačkim laboratorijama koje se nalaze širom sveta.

Mario Pavićević
9.9.2010, 18:03
Puno nepotrebnih stvari u opisu i sličnih informacija u oba teksta poput obaveštenja kako je jako teško nešto kupiti sa Amazona i da carinici delju. Te stvari svi znaju i takve informacije su nepotrebne.

Test Kindle DX modela je ispao potpuno neplanski, kolega koji ga je autor teksta ga je kupio, napisao tekst i poslao uredniku rublike (chitaj Chivan) koji dan pre zavrsetka broja sto je i razlog preklapanja, nije bilo planski da se pise njegov opis pa je ispalo kako je ispalo.

alex@
10.9.2010, 17:32
Pa, valjda se iz teksta vidi šta je pisac hteo da kaže. Ne znam kako je greška sa grafikonima nastala (pretpostavljam da je na tom mestu trebalo da bude tekst o procesorima), ali Saša uvek u tekstu prokomentariše rezultate testiranja, tako da su grafikoni tu uglavnom kao kratak podsetnik.

Ne kažem da grafikona ne treba da bude i da ovo nije greška, sako kažem da oni nisu primarni i da je tekst sasvim razumljiv i bez njih.

Prave grafikone, naravno, objavićemo na sajtu, a možda i ovde. Trenutno nismo u punom sastavu zbog odmora, ali ćemo nešto preduzeti, nadam se, već u ponedeljak.

Ovo je obecano, a da li je ispunjeno vidite i sami:nov_mad2:

VojaM
10.9.2010, 17:44
Je li igde pisalo "obećavam"?

Drugo, to ti stvarno toliko treba da ključaš u sebi (sudeći po smajliju)?

Treće, da li ti je neko ikad predlagao "anger management" tretman?

frenkyshka
15.9.2010, 0:54
Pokusao sam da nadjem neku temu slicne tematike, nakon fail-a u tome resio sam da otvorim temu. Zapravo slicna tema postoji ali je prevelika i teska za pracenje a search je ne pronalazi. Tema je namenjena svima koji imaju neku zamerku na nas casopis. Molim Vas da izbegavate zamerke tipa "ima previse reklama" i sl. jer to nisu uopste konstruktivne kritike.

Evo danas sam tek pronaso malo vremena da procitam neki text iz casopisa. Prvo sto otvorim je text o profesionalnim grafickim kartama. Procitam prvu stranu i sve bude ok, okrecem drugu a tamo EPIC FAIL. Dve-tri sekunde sam bio zbunjen a onda shvatam da chart nema blage veze sa textom. Dok mi usi postaju sve crvenije dobijam neodoljivu zelju da svratim do redakcije i napravim vam jedan wipe pa da ovomesecni raid krenete lepo iz pocetka. Sve bi bilo manje frustrantno da ovakvi fail-ovi nisu postali redovna stvar, narocito za textove koje radi S.U.
Ja sam nesto slicno vec komentarisao http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=990476&postcount=212 ali su me svi ladno ignorisali. Primetio sam da su, u toj temi, modovi (za koje predpostavljam da su i clanovi redakcije) radije komentarisali o testu zvucnih kartica (mislim WTF situacija) nego li o ovom realnom problemu.
Ako mislite da je ova tema neprikladna i da redakciji netreba dvosmerna komunikacija, budite slobodni da ovu temu skinete sa foruma.

VojaM
15.9.2010, 12:04
Poruka ti je preseljena ovde jer joj je tu i mesto.
O tome o čemu pričaš već je pisano i već smo odgovorili.

Zašto niko nije reagovao na tvoje ranije postove? Zato što su 1. nepotrebno ostrašćeni i 2. na pogrešnom mesto, kao što je bio i ovaj. Razmisli i o mogućnosti da drugim ljudima ta greška možda ne smeta onoliko koliko smeta tebi.

Što se tiče onoga "teško se nalazi", slažem se da je sistem za pretraživanje na forumu (i na forumima uopšte) loš, ali uvek postoji Google.

Savetujem ti da odvojiš malo vremena da se upoznaš sa mogućnostima foruma, da malko pretražiš neke sobe i bitne teme u kojima su neke osnovne stvari objašnjene i slično. Tako nećeš dolaziti u situaciju da po ko zna koji put potežeš neka pitanja o kojima je već isti toliki broj puta pisano i odgovoreno.

player1
15.9.2010, 12:28
O tome o čemu pričaš već je pisano i već smo odgovorili.

Kad smo vec kod ovoga, kad ce vec jednom grafici?
Receno je da ce biti postavljeni negde, a proslo pola meseca.

P.S.
Moglo bi i slicno da se uradi za test 5670 od pre nekog meseca (kome su isto grafici misteriozno nestali).

VojaM
15.9.2010, 13:32
Da, rečeno je da će biti postavljeni negde, ali nije rečeno kad.

Ja bih ti odgovorio da znam. Mogu da se raspitam... i to je sve što mogu.

Neki od ljudi koji se bave tim stvarima su na službenom putu do početka sledeće nedelje, pa ne očekuj brz odgovor.

todos
15.9.2010, 16:29
Opet ja!!!
Moram još nešto da dodam u vezi ovog poslednjeg broja. Bar za mene on je jedan od ponajboljih u zadnjih nekoliko godina. Puno informacija, puno nostalije...
Kad smo kod ovog drugog hteo bih da se osvrnem na test of time i Serijal Pole Position!!!
Ma to je nešto najbolje što sam doživeo u detinjstvu tih osamdesetih godina. Igrao sam tu prvu varijantu možda i druga na tim simulatorima u obliku formule. Ljudi, čekalo se u redu za takvu avanturu. To uzbuđenje i radost koja je proizilazila iz ove igre ne može da se opiše. Ostavio sam mnoge užine i džeparce na takvom simulatoru.
Inače da dodam da mi je uvek fascinantna bila grafika na takvim igricama. Divio sam se oblacima i nebu i čudio kako se to uopšte pravilo. Zamislite kako to izgleda kad se oblak kreće po ekranu.
p.s. Da li može neko da mi kaže u kom je broju opisana igrica u kojoj se vozi avion, a bori sa drugim koji su iz različitih doba. Nešto kao 1918, 1942, 1982, 2..., tako nekako. Znam da je to bilo opisano u nekom od prošlih brojeva. E baš tu su izraženi ti isti oblaci?!

Oggy
15.9.2010, 17:50
Ja sam dosta igrao Pole Position na C64. Video sam makar jednu od ovih verzija, ne secam se koju, i na automatima, samo sto je bio obican "kabinet" nije imao sedista i te poslastice, samo menjac sa dva polozaja, lo i hi :)


.
p.s. Da li može neko da mi kaže u kom je broju opisana igrica u kojoj se vozi avion, a bori sa drugim koji su iz različitih doba. Nešto kao 1918, 1942, 1982, 2..., tako nekako. Znam da je to bilo opisano u nekom od prošlih brojeva. E baš tu su izraženi ti isti oblaci?!

Ne znam da li je bilo opisivano, ne mogu da nadjem pretragom na sajtu SK-a. U svakom slucaju trebalo bi da se radi o ovoj igri:
Time Pilot (http://www.arcade-museum.com/game_detail.php?game_id=10119)
http://www.arcade-museum.com/images/118/118124218390.png

pharaon.92.bc
16.9.2010, 10:39
Procitao danas ceo SK.:tapsh:
Mnogo dobar broj.:alealeee:

VojaM
16.9.2010, 20:22
Lepo, lepo, ali budi određeniji. Kaži šta ti se tačno sviđa ili, u neverovatnom slučaju da ti se baš SVE sviđa, napiši šta ti se najviše sviđa. Naravno, i zbog čega. :opanachke

pharaon.92.bc
18.9.2010, 17:52
Hadr/sotf scena me uvek odusevi jer uvek saznam nesto novo tako da bi ovu rubriku trebalo dodatno prosiriti.:)Odmah posle toga citam celu rubriku "test drive" jer me to najvise zanima.U rubrici "test run" citam samo ono sto mi privuce paznju naslovom ili nekom slikom.Isto vazi i za rubriku "pd kutak".Ako se vrsi neki uporedni test raznih programa(kao sto je u ovom broju vrseno uporedjivanje online foto-editora koji su inace vrlo korisni) to isto procitam.Phone zone citam od kako sam nabavio telefon sa Android OS jer me pre i nije toliko privlacilo to polje."Sitna crevca" su mi omiljena rubrika pored "test drive" tako da i nju detaljno iscitam.Takodje i rubrika "servis" zan biti korisna.U ovomesecnom broju izvestaj sa GamesCom-a i QuakeCon-a je bio mnogo dobar i zanimljiv."Test play" ne citam ceo vec samo ako me nesto zanima.I da,tekst o Lunarnom ratu mi se svideo.:)

I zato je ovaj broj bio dobar.:)

Miki1987
21.9.2010, 22:57
Баш сам се обрадовао тексту "Лунарни рат" јер по први пут мало скрећете са теме компјутера ка популарној науци. Не знам шта вас је спречавало да и раније то урадите, можда зато што би делимично зашли у домен "Политикиног забавника"? И раније сте имали излете у друге науке, нпр чланци о археологији, медицини, кинематографији, али то је било уско везано за примену компјутера у тим областима. Мислим да је делотворно да се на бар 2 стране направи мали предах од помало сувопарног описа програма, игара, хардвера и вести.

Свака похвала за ово и мислим да би било сјајно када би се чешће бавили науком, па и научном фантастиком, с обзиром да их велики део ваших читалаца конзумира :)

Ево сећам се када је преминуо :( Даглас Адамс, да сте се осврнули на његов рад итд, иако он очито нема везе са компјутерском науком. Дакле повремени излети у том смеру би били право освежење, не морате да чекате да неко умре :o

Sargas
23.9.2010, 20:36
Hadr/sotf scena me uvek odusevi jer uvek saznam nesto novo tako da bi ovu rubriku trebalo dodatno prosiriti.:)Odmah posle toga citam celu rubriku "test drive" jer me to najvise zanima.U rubrici "test run" citam samo ono sto mi privuce paznju naslovom ili nekom slikom.Isto vazi i za rubriku "pd kutak".Ako se vrsi neki uporedni test raznih programa(kao sto je u ovom broju vrseno uporedjivanje online foto-editora koji su inace vrlo korisni) to isto procitam.Phone zone citam od kako sam nabavio telefon sa Android OS jer me pre i nije toliko privlacilo to polje."Sitna crevca" su mi omiljena rubrika pored "test drive" tako da i nju detaljno iscitam.Takodje i rubrika "servis" zan biti korisna.U ovomesecnom broju izvestaj sa GamesCom-a i QuakeCon-a je bio mnogo dobar i zanimljiv."Test play" ne citam ceo vec samo ako me nesto zanima.I da,tekst o Lunarnom ratu mi se svideo.:)

I zato je ovaj broj bio dobar.:)


Apsolutno se slažem! Volio bih da se rubrike "Sitna crevca" i "Servis" prošire... :to_care:

White Ripper
23.9.2010, 21:23
Treba razumjeti da to nije do njih već da im "politika" stavlja okove i onda ne mogu da povećaju broj strana.
Ipak ne bi bilo loše da se malo suzi ona rubrika o programima jer stvarno svašta opisuju, i mjesto parr tih nekih programčića postave nešto krajnje utilitarno kao što je neka tema vezana za servisiranje itd.

Maladikt
23.9.2010, 22:34
A šta su programi? Neutilitarni? Mene više interesuje softver od hardvera, pa nikom ništa.

White Ripper
23.9.2010, 22:40
Softvera je previše za svačiji ukus.
Mnogo mi je utilitaran opis YT downloadera ili jeftinog programa za konvertovanje.:icon_stud
ps ja ovaj smajli što sam postavio tumačim kao da se krije iza knjige od zaprepašćenja a ne da proučavam nešto.

Maladikt
23.9.2010, 22:47
Za moj ukus nije. :opanachke

P.S. Ja ovaj smajli tumačim kao viseću nasmešenu facu. Koja visi. Naglavačke. :D

P.P.S. U svakom slučaju, ukusi su različiti i od takvih prohteva nema ništa.

todos
24.9.2010, 8:10
Softvera je previše za svačiji ukus.
Mnogo mi je utilitaran opis YT downloadera ili jeftinog programa za konvertovanje.:icon_stud
ps ja ovaj smajli što sam postavio tumačim kao da se krije iza knjige od zaprepašćenja a ne da proučavam nešto.

Mnogo ima programa koji opisuju obradu fotografije i uopšte o fotografijama. Mislim da ih je previše.

JohnnyNT
24.9.2010, 12:23
Meni su zanimljivi opisi programa, hoću da kažem nije ih previše, mada bi izbor mogao biti malo interesantniji, ponekad se opisuju nezanimljivi i jednostavini programi o kojim nema mnogo šta da se piše (čita) i mudruje.

Eni
24.9.2010, 12:26
Mnogo ima programa koji opisuju obradu fotografije i uopšte o fotografijama. Mislim da ih je previše.

Ključna reč, koju si zaboravio da pomeneš je digitalne. Digitalna fotografija, Svet kompjutera, sve se slaže ako razmisliš - digitalnu fotografiju ne možeš da "razvijaš" bez kompjutera.

todos
24.9.2010, 13:13
Ključna reč, koju si zaboravio da pomeneš je digitalne. Digitalna fotografija, Svet kompjutera, sve se slaže ako razmisliš - digitalnu fotografiju ne možeš da "razvijaš" bez kompjutera.
A šta misliš o kojoj sam fotografiji mislio?! To se podrazumeva, sigurno nijedan program nije bio o klasičnoj filmskoj fotografiji.

miša topola
24.9.2010, 13:48
Software je lakše nabaviti nego hardware pa zato ima više opisa programa. Mogli bi da se ubace opisi digitalnih fotoaparata, dugo ih nije bilo.

Eni
24.9.2010, 14:26
A šta misliš o kojoj sam fotografiji mislio?! To se podrazumeva, sigurno nijedan program nije bio o klasičnoj filmskoj fotografiji.

Otkud ja znam šta ti misliš, znam samo šta pišeš. Poenta onog što sam napisao je da su ti članci i te kako vezani za širu tematiku časopisa. Čak ni čisto hardverski listovi (kakav je isprva bio Digital! dok nisu odustali od te uvrnute koncepcije) ne zanemaruju opšte teme i specifične primene. Ako pogledaš broj tema koje se svakodnevno pojavljuju na forumu, a vezane su za kupovinu digitalnih foto aparata, kamkordera, mobilnih uređaja i sličnih spravica, videćeš da je možda premalo tekstova o tim uređajima i programima za njih, a previše o opštem pc hardveru i softveru o kojem već 5 godina nema ništa novo da se kaže, već se uglavnom opisuju nove verzije istih "serijala"...

Maladikt
24.9.2010, 14:57
Tako je, niko neće da mi preporuči digitalca (nema veze sa temom, ali malo kukam). :(

:D

todos
24.9.2010, 16:59
Otkud ja znam šta ti misliš, znam samo šta pišeš. Poenta onog što sam napisao je da su ti članci i te kako vezani za širu tematiku časopisa. Čak ni čisto hardverski listovi (kakav je isprva bio Digital! dok nisu odustali od te uvrnute koncepcije) ne zanemaruju opšte teme i specifične primene. Ako pogledaš broj tema koje se svakodnevno pojavljuju na forumu, a vezane su za kupovinu digitalnih foto aparata, kamkordera, mobilnih uređaja i sličnih spravica, videćeš da je možda premalo tekstova o tim uređajima i programima za njih, a previše o opštem pc hardveru i softveru o kojem već 5 godina nema ništa novo da se kaže, već se uglavnom opisuju nove verzije istih "serijala"...
Znaš ti dobro šta ja mislim. Ja sam lepo reko da je previše tekstova koji su vezani za fotografiju njenu obradu i slično. To je činjenica. Ima programa koje ste izbunarili ko zna odakle. Ne kažem da ne treba da budu, ali ih ima previše.
Ako ste već kod slika, ubacite malo pfrograme koji se bave pejzažnom arhitekturom. Ekster9ijerom, enterijerom. Opišite neki uređaj koji štampa sve one lepe slike koje nas okružuju po gradovima i putevima...

Flexyy
24.9.2010, 17:13
Ja sam se razocarao zbog skole i svega nisam kupio u prvih 15 dana i sve nestalo :n-cc2:

VojaM
24.9.2010, 20:25
Po pitanju Jagodine i okoline, dobili smo informaciju da na benzinskim pumpama (izgleda glupo, ali šta da se radi) ima još primeraka SK-a.

Potraži pa javi na forumu da li si uspeo tamo da nađeš.

Dekip
25.9.2010, 20:02
Да се надовежем на дебату од пре пар постова.

Некако ми више "леже" текстови са описом хардвера него софтвера. Наравно поред описа игара. Ситна цревца су ми баш легла и ја сам за то да се рубрика мало прошири, рецимо, описивањем међусобних веза делова рачунара који су већ били описивани. Затим, мала школа за ситне поправке. Ништа опширно, али таман толико да читаоци који си недовољно стручни не иду у сервис за сваку глупост. То ће свакако навући још нових читалаца.

И једна ствар везано за игре.
Како то да до сада у часопису није било речи о Свену? Мислим да не постоји гејмер који није пробао да "фирца" овце. :to_care:

player1
4.10.2010, 6:25
Sad ispadam malo dosadan, al ste bi sa onim graficima sto su falili u ovom, sad vec starom broju, i obecani da ce biti postavljeni negde?

http://www.sk.rs/2010/09/sktd01.html

Nenad Vasovic
4.10.2010, 11:26
И једна ствар везано за игре.
Како то да до сада у часопису није било речи о Свену? Мислим да не постоји гејмер који није пробао да "фирца" овце. :to_care:

http://www.sk.rs/2002/06/sitf01.html

VojaM
4.10.2010, 15:03
Sad ispadam malo dosadan, al ste bi sa onim graficima sto su falili u ovom, sad vec starom broju, i obecani da ce biti postavljeni negde?

http://www.sk.rs/2010/09/sktd01.html
Čitaj malo dalje u istoj temi.

player1
4.10.2010, 19:54
Mislis ovo:
Da, rečeno je da će biti postavljeni negde, ali nije rečeno kad.

Ja bih ti odgovorio da znam. Mogu da se raspitam... i to je sve što mogu.

Neki od ljudi koji se bave tim stvarima su na službenom putu do početka sledeće nedelje, pa ne očekuj brz odgovor.

Proslo je vise od 2 nedelje od tad.

VojaM
4.10.2010, 19:58
Da, pa?

player1
4.10.2010, 19:59
Nista novo?
Samo pitam...