PDA

Prikaži potpunu verziju : Ubuntu 10.4 boot loader


sleep
19.8.2010, 18:43
Prvo da pozdravim sve članove pošto mi je ovo prvi post.

A sad problem, pokušavam da u boot loaderu namestim da mi je win 7 prvi OS tj. da se on automatski pokreće. Početnik sam u Linux OS i Win će mi trebati još uvek kao glavni OS. Pokušao sam po ovom uputstvu http://www.ubuntu-rs.org/wiki/Podešavanje_boot-loadera ali od toga nema ništa jer mi se otvara potpuno prazna datoteka, znači bez ikakvog teksta koji bih mogao da editujem. Nisam pametan šta da radim.
Imam problem i sa mišem, kad se ulogujem u linux neće da radi ali nakon što ga iščupam iz usb-a pa vratim on proradi sasvim normalno :boodala:, samo to mi baš i nije neko rešenje.

Hvala svima unapred za pomoć.

GoranSTX
19.8.2010, 18:52
Dobrodošao,
pošto je tvoj ubuntu sa GRUB2 boot loaderom onda uputstvo koje si koristio nije validno (ono važi za GRUB legacy - stariju verziju). Pogledaj ima li ovde (http://www.ubuntu-rs.org/forum/Thread-Windows-7?highlight=grub2) nešto korisno.

Za miš ne znam kako bih ti pomogao, možda neko od ubuntuovaca ima neku ideju...

despot77
19.8.2010, 19:47
Prvo da pozdravim sve članove pošto mi je ovo prvi post.

A sad problem, pokušavam da u boot loaderu namestim da mi je win 7 prvi OS tj. da se on automatski pokreće. Početnik sam u Linux OS i Win će mi trebati još uvek kao glavni OS. Pokušao sam po ovom uputstvu http://www.ubuntu-rs.org/wiki/Podešavanje_boot-loadera ali od toga nema ništa jer mi se otvara potpuno prazna datoteka, znači bez ikakvog teksta koji bih mogao da editujem. Nisam pametan šta da radim.
Imam problem i sa mišem, kad se ulogujem u linux neće da radi ali nakon što ga iščupam iz usb-a pa vratim on proradi sasvim normalno :boodala:, samo to mi baš i nije neko rešenje.

Hvala svima unapred za pomoć.

Uputstvo za početnike (http://wiki.open.hr/wiki/GRUB_2_za_pocetnike#Kako_izmjeniti_postavke_GRUB-a.3F) :)

Dobro došao

sleep
19.8.2010, 23:17
Dobrodošao,
pošto je tvoj ubuntu sa GRUB2 boot loaderom onda uputstvo koje si koristio nije validno (ono važi za GRUB legacy - stariju verziju)......


Hvala, to mi nije ni palo na pamet :D.

Uputstvo za početnike (http://wiki.open.hr/wiki/GRUB_2_za_pocetnike#Kako_izmjeniti_postavke_GRUB-a.3F) :)


Svaka čast, to je to. Hvala.


E da mi je još ovo sa mišom rešiti :(.

Fantastic
20.8.2010, 8:24
kad upalis komp mis ne radi
nemoj ga iskljucivati vec idi u aplications>accessories>terminal
i tu ukucaj
lsusb
i daj izlaz te komande ovde
znaci ovo radis dok ti mis ne radi

mozes i pomocu kombinacije tastera ctrl+alt+t da pokrenes terminal
kada da izlaz ti ukljuci mis i taj izlaz paste-uj ovde

sleep
20.8.2010, 18:01
@Fantastic
Ovo je izlaz koji dobijam:


Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 004 Device 002: ID 046d:c219 Logitech, Inc. Cordless RumblePad 2

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 003 Device 003: ID 1110:9031 Analog Devices Canada, Ltd (Allied Telesyn) ADSL LAN Adapter

Bus 003 Device 002: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Port Mouse

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Fantastic
20.8.2010, 18:09
koliko ovde mogu da vidim A4 Tech mis je u pitanje
ako je ovo izlaz koji dobije dok ti mis ne radi onda mislim da nesto xorg zeza
jer ubuntu je prepoznao mis samo sto on odbija saradnju
jesi li probao sa drugim misem???
ajde daj izlaz sledece komande isto dok ti ne radi mis
cat /etc/X11/xorg.conf

sleep
20.8.2010, 21:20
Probao sa drugim mišem i ista situacija.
Nakon što sam ukucao drugu komandu dobio sam sledeće:
cat: /etc/X11/xorg.conf: No such file or directory

Fantastic
21.8.2010, 12:38
auu pa ti nemas xorg.conf fajl
koja graficka je u pitanju

Neky
21.8.2010, 13:03
Ni ja ga nemam, ni kući ni na poslu, i sve fino radi, automatika. USB miševi i tastature, nVidia 9800 i integrisani Intel respektivno.

milke
21.8.2010, 14:46
Na Ubuntu verzijama od Karmic Koale pa na ovamo xorg.conf više nije podrazumevano u upotrebi. Nove verzije Xorg-a ne trebaju xorg.conf.
xorg.conf i dalje može da se koristi za unos nekih specifičnih podešavanja, ukoliko je neophodno (fajl mora ručno da se napravi).

sleep
21.8.2010, 22:15
Grafička je ATI HD4670 Power Color.
I šta ja sad da radim sa tim xorg-om :icon_scra.

milke
21.8.2010, 22:52
Note to myself: ignorisati podatak o grafičkoj, ovde se radi o mišu :P

Elem, najbolje se prebaci u temu Ubuntu 10.4 i tamo opiši problem (obavezno model miša). Ono s boot loaderom je završeno. :)

Laskaris
24.8.2010, 13:50
Na Ubuntu verzijama od Karmic Koale pa na ovamo xorg.conf više nije podrazumevano u upotrebi. Nove verzije Xorg-a ne trebaju xorg.conf.
xorg.conf i dalje može da se koristi za unos nekih specifičnih podešavanja, ukoliko je neophodno (fajl mora ručno da se napravi).
To sam ustanovio kada sam pokusavao da promenim gamma vrednost pod gnome okruzenjem koristeci opensource driver :). Kada ce vise da naprave neki alat pod gnomom da to radi sa ATI kartama j..mu..? Nije mi problem genersiati xorg.conf nego bih voleo da imam alat i iz GUI-ja da menjam vrednost..Ako znas za neki alat te vrste pod Gnome okruzenjem pusti link ovde ako nije problem da ne otvaram drugu temu..