PDA

Prikaži potpunu verziju : 7/2006 „in other news...”


oluja
30.6.2006, 17:09
Standardno, novi broj SK i nova kolumna.
Komentari, pohvale, kritike postovati ovde.

BITNO: raspravlja se o Kuzminim kolumnama i vasem misljenju o stavovima koje on iznosi u njima a ne psihoanalizom autora... :dedica:

Ovo je deo foruma koji je imao najvise problema sa provokatorima i nece biti tolerisan off topic i neprimereno izrazavanje.
:offtopic:

PROCITAJTE PRAVILA FORUMA. :icon_stud

Pozdrav. :ciao:

Dushan
1.7.2006, 12:07
:tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: za tekst

cyberserbia
1.7.2006, 16:15
A sta mi tu mozemo?:boxing:

Ron_Jeremy
1.7.2006, 16:25
Kuzma care svaka ti na mestu :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:
Nazalost tako ce biti jos dugo vremena.Te monopolisticke i drzavne firme lepo dodju vladajucoj strukturi(ma koja god bila) da udome partiske drugove,strine,tetke,snaje,surnaje.
Takve zlatne koke se nece tako lako odreci.

Peruzzi
1.7.2006, 17:50
Ovo je svakako bolji tekst od proslih u kojima se samo pominjao WoW.:) :tapsh:

Patrick
1.7.2006, 19:02
Za tekst svaka čast :tapsh: , al šta mi tu možemo. Početak je EXTRA!
Slažem se sa Peruzzijem
Za BELE MEDVEDE :aplauz: :aplauz: :alealeee: :aplauz: :aplauz:

Ghost
1.7.2006, 22:10
Добар текст, сва част.

TheProphecy
1.7.2006, 22:16
Dobar text.Mene zanima ko odlucuje dal neki text sme ili ne sme da izadje?

cyberserbia
1.7.2006, 23:59
Nije Bog zna kako odradjeno, ali da i ja dam svoj skromni doprinos!

goran.rs
2.7.2006, 2:58
Ovo je ozbiljna tema za toliku kolicinu smajlija....Suvise ozbiljna i tuzna.Samo,ima jedan problem-da to procita debeli brat blizanac samo bi se slatko nasmejao...To je tragedija

Dushan
2.7.2006, 16:36
@ cyberserbia:tapsh: :tapsh: :tapsh:

Jesi to u photoshopu pravio ?

cyberserbia
2.7.2006, 17:56
Da, u photoshopu. Nije bas najbolje odradjeno, ali nema veze.

Mr. Garrison
2.7.2006, 19:17
sto puta prezvakana tema. autor je 100% u pravu, ali je poceo da smara...

DeCoy
2.7.2006, 20:52
OK,kada je u pitanju pljuvanje po Telekomu,tu sam uvek za:dzavo: :dzavo: pogotovo od kada su ukinuli jedan poziv-jedan impuls!

Ali se takodje slazem sa Mr. Garissonom da je o ovome Kuzmanovic pisao vec xy puta!Ocigledno mu ponestaje tema za kolumne:D

cyberserbia
2.7.2006, 21:03
Nikada nije preterano pljuvati po Telekomu. Kuzmo samo tako nastavi.

Grimm_SBL
3.7.2006, 0:57
Napokon i da se Kuzma kojeg volimo, vratio na nesto sto zaista interesuje, dodajuci svoj prepoznatljivi sarkasticko-pljuvacki stil pisanja. Sve je pogodio kako treba i sve je na mestu.:aplauz::kreza:

Mario Pavićević
3.7.2006, 10:04
Telekom je uvek odlican tema kada je pljuvanje po drzavnim institucijama u pitanju:opanachke
mada bi mogao malo i drzavu da pljuje i vlast i tako to:qliranje:

iurisvulgaris
3.7.2006, 16:53
Posle nekoliko bezličnih i anemičnih tekstova Kuzma obavezno ubaci neku temu za koju zna da će naići na opšte odobravanje.Posle saga o sirotim malim Kinezima koji moraju da igraju pc-igre za pare i naširokom jadikovanju zbog svojih problema sa igranjem u WoW,on lepo samo napiše u svom tekstuljku "Ua Telekom", i onda mu široke čitalačke mase oduševljeno kliču.
Kao i uvek Kuzma površno i neozbiljno obrađuje temu samo da bi se dopao publici bez nekog dubljeg ulaženja u problematiku zašto je to tako,već samo konstatuje postojeće stanje,a svi znamo kakva je situacija sa dialup-om i Telekomom,ne treba jedan kolumnista valjda da nam to govori.
To što je površan i ne čudi,jer je čovek i zaboravio šta je dialup jer je odavno na nekom ADSL-u ili Wirelessu a sada lije "krokodilske suze" zbog sirotih provincijalaca na dialup-u.
Problem dialup-a u Srbiji nije ni problem "dvojnika",jer u mojoj opštini je taj problem odavno skoro eliminisan,a ipak dial up je sve sporiji i gori i od uvođenja digitalnih centrala 2002/3 nikada nije bio lošiji.Sada je to jedva malo bolje od analogne centrale,samo je veza malo stabilnija i ne puca tako često.U prvo vreme posle uvođenja dig.centrala brzina downloada je bila oko7 KB/s što je bio ogroman napredak u odnosu na 1.0-1.7 KB/s na analognoj centrali a sada je brzina jedva 2-3 KB/s.Sve je mnogo sporije a PTT cene su duplirane pa ispada da je ovakvav dial up skoro pa luksuz.Zato meni ne treba neki Beogradski malograđanin-kolumnista da mi priča da li je dial up spor ili ne,nisam debil to i sam mogu da zaključim.
Najlakše je bacati drvlja i kamenje na Telekom,a niti njihove "guzate" šalterske službenice niti direktor ne odlučuju o tome već vlast u Beogradu.Istina je da mi u debeloj i zaostaloj provinciji moramo da plaćamo skupe PTT račune da bi izfinansirali uvođenje ADSL u Beogradu i još par gradova.A dial up je samo vrh ledenog brega i najmanji problem,jer su od novca dobijenog od privatizacije firmi iz provincije,izmirivani računi Beogradskih toplana i izgradnja mnogih objekata infrastrukture u Beogradu,a lokalne zajednice su dobile samo mrvice.Ako već treba nama u lokalu da bude u svemu gore nego u Beogradu,što bi bila drugačija situacija i sa internetom.

cyberserbia
3.7.2006, 17:31
Decko, procitaj zakon o lokalnoj samoupravi i samoj organizaciji unutar opstine. Ne dajemo mi ni Beogradu, ni Cacku ni Valjevu, svako gleda sebe. E sad sto su pojedine opstinske vlasti nesposobne...

korisnik
3.7.2006, 18:52
Mene samo zanima odakle ljudi misle da ce Telekom srbije da smakne tolike pare da razprostre kvalitetnu mrezu u tako kratko vreme iz infrastrukture koja je prakticno nepostojeca. Treba da se sve centrale digitalizuju, pa kada se digitalizuju da se opreme sa DSLAM koncentratorim, koj ce da podupiru danas vec barem VDSL ili ADSL2+, zatim treba sve tre centrale dati u redundantnu mrezu sa optickim linkovim, pa ojacati kicmu vise uplinkova iz srbije ka svetu. To kosta opreme, skolovanja ljudi, obnove trulih bakrenih kablov na "last mile" do korisnika i maltene to i kada imas pare zahteva veoma mnogo vremena.

Nije sve to tako lako i nije sve lose zato sto je neko dao previse u dzep. Jedino resenje je da se pusti nbeki strani investitor, koji ce da ima koncesiju jedno 20 godina i da izgradi infrastrukturu, al taj nece onda davati inet po cenama kao sto su u Sloveniji.

Strpite se, sve je to jedna etapa, koja se mora preci.

voodoo_
4.7.2006, 0:10
Zato meni ne treba neki Beogradski malograđanin-kolumnista da mi priča da li je dial up spor ili ne,nisam debil to i sam mogu da zaključim.
Btw, Kuzma je Novosađanin i živi u Novom Sadu.

Enigma
4.7.2006, 0:33
A sto se tiche lika koji se predstavlja kao IRISVULGARIS...ja imam teoriju da mu je u jednom trenutku u zivotu Kuzma maznuo ribu ili mu napravio tako neku gadariju,da ovaj jedva ceka sledecu kolumnu da opljuje coveka....

Mozda ne 100% tacno ali ocigledno ima neke istine u tome posto doticni vulgaris kritikuje gore pomenutog kolumnistu na veoma nekonstruktivan nacin. Cak stavise, posjeduje neskriveni talenat da to cini na drzak i neobrazovan nacin. Prava osoba za kriticara, nema sta. :tapsh:
Nadam se da Mr.(?) vulgaris zapaza ironiju u predhodnim redovima. Mada ne bih se iznenadio ako on pocne da ispravlja i savija moje misli kao sto to radi sa mislima pojedinih kolumnista iz samo njemu poznatih razloga.

E.

6am3 Fana71c
4.7.2006, 4:47
Taman kad sam pomislio da ce pasti kisa zato sto nema iurisa da malo popljuje Qzmu, eto nama njega... jos samo nexxogena da sacekamo pa da se uhvatmo za usi i zaigramo kolo, dok njih dvojica pljuju na poene :D
Ne znam samo o cemu to treba Q da pise, pa da zadovolji njihov istancani i prefinjeni ukus

iurisvulgaris
4.7.2006, 14:24
Decko, procitaj zakon o lokalnoj samoupravi i samoj organizaciji unutar opstine. Ne dajemo mi ni Beogradu, ni Cacku ni Valjevu, svako gleda sebe. E sad sto su pojedine opstinske vlasti nesposobne...
Kakve veze ima lokalna samouprava sa internet i telekomunikacionom infrastrukturom?O takvim stvarima se odlučuje centralizovano na nivou jedne države a opštine se ništa ne pitaju.A plan je da se isključivo na ovome polju ulaže u Beograd i poneke mrvice u N.Sad,Niš i Kragujevac.Za to vreme mi "seljaci" iz provincije kroz uvećane i duplirane PTT račune treba da "pomognemo" Telekomu da se restruktuira i izfinansira uvođenje nove i savremene infrastrukture u Beogradu.Istovremeno mora se istrpeti i sve gori i gori dial up koji se ne može porediti sa onim od pre 2-3 godine.

Belinea
4.7.2006, 22:57
Malo me stid...Ali mozeli mi iko reci kako pokrenuti novu temu???
Unapred zahvalan!!!:icon_scra

davidian
5.7.2006, 10:10
Sve sto tamo pise stoji, kao i uvek kad Kuzma pise. Ali pitanje je koliko one kojih se to tice zabole za sve to. Sta mislite da li iko od nadleznih cita SK??

Pozdrav za najvecu legendu Kuzmanovica, najveci razlog zbog cega kupujem SK!!!

Teva
5.7.2006, 10:36
Evo sve slikovito objasnjeno ;)
Sad objasnjenje za slicicu sa brojevima:
1-Ukucas ime teme
2-Sadrzaj teme
3-Dugme za postavljanje teme
4-Pregled poruke!

Pre nego sto otvoris temu obavezno pogledaj da li neka takva tema vec postoji,jer ako napravis duplikat tema ce ti biti obrisana!
I pre otvaranja teme obavezno procitaj pravila foruma!

Toliko od mene, ljudi ako sam nesto izostavio dopunite me

oluja
5.7.2006, 11:41
Malo me stid...Ali mozeli mi iko reci kako pokrenuti novu temu???
U ovoj "sobi" samo moderatori mogu da pokrenu novu temu.

:offtopic:

Auror
5.7.2006, 14:03
Sve je to fino...Ali mene interesuje sta bi sa Horor o d dezrt ajland i sa himera entertejnmentom?Jednom coek napisa da ce sto posto da snimi film i nista od toga.:rolleyes:

djuricdjordje
5.7.2006, 16:31
Ovomesečna kolumna je izuzetno nekritična i preterana.Kao Telekom je kriv što smo tehnološki zaostali i što nam je infrastruktura praistorijska,što nema para za razvoj telekomunikacija.Ne mogu da verujem da je jedno jedino preduzeće krivo za sve te stvari.Da je stvarno telekom jedini i glavni krivac,onda bi nam sve druge oblasti cvetale,ali vidimo da nam je privreda u očajnom stanju a i telekomunikacije su deo te iste privrede.Ne očekuje neko valjda da u okruženju gde je sve manje-više propalo,cveta adsl i bežični internet.Koliko se u proteklih 20 godina iživljavalo i eksperimentisalo sa telekomunikacijama i privredom uopšte,dobro je što imamo i dial up.
Bilo bi lepo kada bi neko došao i ponudio nam besplatan adsl sa neograničenim protokom u svakom gradu i selu,ali nije to Ubuntu pa da ti stigne poštom,već ozbiljan poslovni poduhvat sa velikim rizikom.Ovo u Beogradu je tek početak,svako normalan takvo nešto počinje od velikih gradova a ne od malih opština,u početku će većina i dalje ostati na dial up internetu .

voodoo_
5.7.2006, 17:37
a je stvarno telekom jedini i glavni krivac,onda bi nam sve druge oblasti cvetale,ali vidimo da nam je privreda u očajnom stanju a i telekomunikacije su deo te iste privrede.
Jel si ti ikada bio u prostorijama Telekoma? Jel znaš kolike su plate zaposlenima? Žive bre ko bubrezi u loju a dinara ne ulažu u infrastrukturu, ne zato što nemaju, nego što NEĆE. Šta njih zabole za internet, kad prosečnom seljaku telefon služi samo za zivkanje i dosta mu je, a Telekom uzima pare.

vertigo
6.7.2006, 11:16
Koliko puta covek obrnu Telekom u svojim kolumnama?! Strasno! Mislim da bi bolje bilo da malo izadje na sunce iz svoje zamracene sobe i osvrne se oko sebe na svezem vazduhu.
Koliko i kakvih ima preduzeca kod nas, Telekom je sjajan. Mi bolje nismo ni zasluzili... Nazalost...

6am3 Fana71c
6.7.2006, 12:53
Strasno! Mislim da bi bolje bilo da malo izadje na sunce iz svoje zamracene sobe i osvrne se oko sebe na svezem vazduhu
Ja i dalje kazem.... da ga zenimo! Tek ce onda da pljuje telekom kad mu zena nabije petocifreni racun od maratonskog pricanja sa svojim prijateljicama :D

dbaja
6.7.2006, 23:50
Jel si ti ikada bio u prostorijama Telekoma? Jel znaš kolike su plate zaposlenima? Žive bre ko bubrezi u loju a dinara ne ulažu u infrastrukturu, ne zato što nemaju, nego što NEĆE. Šta njih zabole za internet...

Ote mi reč iz usta:n_klanja:
Toliko su im vredni radnici da je to nemoguće.
Odem nedavno da platim telefonski račun, ispred mene četvoro-petoro ljudi i tip za šalterom radi sve živo samo ne gleda stranke (nas). Gura olovku u uši, pa je provlači kroz kosu, pa kao nešto broji po stolu pa ubacuje u fioku... Sve u svemu, čekao sam blizu sat vremena. Ej, da mi je pri ruci bila neka alatka iz Quake-a...:n-cc2:
Ali, na žalost, mislim da je isto stanje i sa EPSom (plate ima, ali su žice, bandere i sve ostalo u katastrofalnom stanju).

fedore
7.7.2006, 1:27
Posle nekoliko bezličnih i anemičnih tekstova Kuzma obavezno ubaci neku temu za koju zna da će naići na opšte odobravanje.Posle saga o sirotim malim Kinezima koji moraju da igraju pc-igre za pare i naširokom jadikovanju zbog svojih problema sa igranjem u WoW,on lepo samo napiše u svom tekstuljku "Ua Telekom", i onda mu široke čitalačke mase oduševljeno kliču.
Kao i uvek Kuzma površno i neozbiljno obrađuje temu samo da bi se dopao publici bez nekog dubljeg ulaženja u problematiku zašto je to tako,već samo konstatuje postojeće stanje,a svi znamo kakva je situacija sa dialup-om i Telekomom,ne treba jedan kolumnista valjda da nam to govori.
To što je površan i ne čudi,jer je čovek i zaboravio šta je dialup jer je odavno na nekom ADSL-u ili Wirelessu a sada lije "krokodilske suze" zbog sirotih provincijalaca na dialup-u.
Problem dialup-a u Srbiji nije ni problem "dvojnika",jer u mojoj opštini je taj problem odavno skoro eliminisan,a ipak dial up je sve sporiji i gori i od uvođenja digitalnih centrala 2002/3 nikada nije bio lošiji.Sada je to jedva malo bolje od analogne centrale,samo je veza malo stabilnija i ne puca tako često.U prvo vreme posle uvođenja dig.centrala brzina downloada je bila oko7 KB/s što je bio ogroman napredak u odnosu na 1.0-1.7 KB/s na analognoj centrali a sada je brzina jedva 2-3 KB/s.Sve je mnogo sporije a PTT cene su duplirane pa ispada da je ovakvav dial up skoro pa luksuz.Zato meni ne treba neki Beogradski malograđanin-kolumnista da mi priča da li je dial up spor ili ne,nisam debil to i sam mogu da zaključim.
Najlakše je bacati drvlja i kamenje na Telekom,a niti njihove "guzate" šalterske službenice niti direktor ne odlučuju o tome već vlast u Beogradu.Istina je da mi u debeloj i zaostaloj provinciji moramo da plaćamo skupe PTT račune da bi izfinansirali uvođenje ADSL u Beogradu i još par gradova.A dial up je samo vrh ledenog brega i najmanji problem,jer su od novca dobijenog od privatizacije firmi iz provincije,izmirivani računi Beogradskih toplana i izgradnja mnogih objekata infrastrukture u Beogradu,a lokalne zajednice su dobile samo mrvice.Ako već treba nama u lokalu da bude u svemu gore nego u Beogradu,što bi bila drugačija situacija i sa internetom.Sreca shto ti nisi kolumnista, procitaj 3x svoje pisanije, mozda ti se ucini smislenom kritikom :boodala: edukacija, pa onda kritika, a ne prazno polupismeno laprdanje.

fedore
7.7.2006, 1:36
Koliko puta covek obrnu Telekom u svojim kolumnama?! Strasno! Mislim da bi bolje bilo da malo izadje na sunce iz svoje zamracene sobe i osvrne se oko sebe na svezem vazduhu.
Koliko i kakvih ima preduzeca kod nas, Telekom je sjajan. Mi bolje nismo ni zasluzili... Nazalost...Evo ga josh jedan paparazzo koji zna da li i koliko se Kuzma krece napolju...covek pishe ono shto je vezano za kompjutere, moze naravno da pishe o kiseljenju kupusa po pijacama, al bi to bio offtopic. Telekom ima monopol, znaci punu slobodu u svome poslovanju, neogranicenu, dok svi oko njega iz oblasti telekomunikacija bivaju sputani, ograniceni, obespravljeni, posluju pod mnoogo gorim uslovima. To ubija svaki napredak i poboljshanje usluga, a pogadja najvishe nas potroshace, krajnje korisnike, to se zove monopol i treba ga iskoreniti jer je poguban.

Mario Pavićević
7.7.2006, 8:53
Dosta price o Telekomu kao dobroj firmi!zivim na Topcideru sto ce se reci maltene u gradu a nemam telefon a podneo sam zatev zaa dobijanje 2000. godine zvao milion puta od tada a oni kazu nemaju tehnickih mogucnosti!ceo komsiluk je preko PCM kutija niko nema normalan net ima jos ljudi koji biz eleli jos jednu liniju i slicno(nije da im se ne isplati da nam uvode jos linija) a oni pricaju na televiziji kako ce do kraja godine svi imati telefon i mogucnost pristupa internetu i nece biti dvojnika!Onda potegnem veze nadjem neke ljude iz telekoma i dobijem informaciju da u naredne dve godine nece biti nikakvih radova na topcideru.I posle mi vi ovde prosipate price kako su dobra firma u odnosu na to kakvih ima???!!!Ej bre ovo je 2006. godina a ja nemam kuci telefon!!!

epicAdrian
7.7.2006, 11:59
u domenu interneta ja jedinu nadu vidim u nekom stranom investitoru, da
dodje u Srbiju i izgradi infrastrukturu neophodnu za WiMax. e to bi bilo extra sa 10 pristupnih tachaka bi pokrili sve esencijalne delove Srbije i zavukli bi
Telekomu samo tako:boxing: mada kapiram da bi setup za krajnje korisnike bio, barem u pochetku papreno sqp :(

inache ne mogu da ne pomenem da sam relativno happy user wirelessa but ofc, I want more1!11!!

6am3 Fana71c
8.7.2006, 3:56
mada kapiram da bi setup za krajnje korisnike bio, barem u pochetku papreno sqp :(

inache ne mogu da ne pomenem da sam relativno happy user wirelessa but ofc, I want more1!11!!
hehe sto se tice skupoce, to nema veze, rado bih pljunuo i 100 evra za 5 dana neta samo da se bar malo osetim delom Jevrope, moj Chedo :D :D
A sad kako stvari stoje, mogu samo da cupam kosu, jer ovde u Indjiji jos nije izmisljen normalan wireless provajder

sasa_011
8.7.2006, 13:39
7/2006 „in other news...”
U ostalim vestima sta je zaista vazno,to su stvari da treba toliko novca da bi se koristio bradband i onda sa tim,sta drugo nego igrao mmo rpg,rts,fps pa do RpxxxGfpS-a.
Za tako nesto evo ja neznam da vam kazem ali smatram da je dovoljno sto cu i sam imati asdl 512-ska za 1900 poJena,i potom uzmite 'de hocete wow "skdi" pa potom po staroj prici dopunite kredit kod server provajdera i zezajte se 24h dnevno non-stop dok vam se nesmuci.
Nema tu nikakvog monopola,niti tiranije,nema izolacije.Vi ako nemate tih nesto poJena stvarno mi je zao evo udruzite se sa Kuzmom pa placite do 2014-te kada cemo biti uclanjeni u EU.
Drugo je to sto je skupo platiti da bi se igralo video igara.Ako je nekom wow igra,e onda svaka mu cast.To je remek delo univerzuma igara,i nesto kao pocetak onoga sto ce nastati kada se sve igre svi zanrovi ujedine u jednu veliku,i naravno mmo i online internet ili kako se onda bude zvao.
Nepostoje sile mraka koje ce spreciti nastanak te game universum,a pogodtovo to nece biti neka drzava,narocito nasa polu-pismena koja je u smislu sa tim poslenja na redu kada se pita koliko korisnika ce sa ovih prostora igrati te igre.

djuricdjordje
9.7.2006, 1:08
Jel si ti ikada bio u prostorijama Telekoma? Jel znaš kolike su plate zaposlenima? Žive bre ko bubrezi u loju a dinara ne ulažu u infrastrukturu, ne zato što nemaju, nego što NEĆE. Šta njih zabole za internet, kad prosečnom seljaku telefon služi samo za zivkanje i dosta mu je, a Telekom uzima pare.
Bio sam u prostorijama telecoma,mozda imaju solidne plate ali nije poenta u tome.U provinciji manje ljudi nego u Beogradu i vecim gradovima koristi internet pa bi i za adsl bilo manje interesovanja.Vecina ljudi koristi telefon samo za razgovor i samo povremeno za internet,dobiju racun od 500/600 dinara i sve je ok,ne bi bas odmah presli na adsl i placali 1200 dinara.
Nije u pitanju nikakva zavera vec slaba razvijenost nase unutrasnjosti,nemaju jos svi ni korektan modemski internet pa jos nije vreme za nesto vise.

lijenština
9.7.2006, 1:38
Klasičan reket.Zašto ? Zato što za razliku od kriminalne organizacije reketaša država treba mora probati da ostvari i svrhu svog postojanja - da pruži osnovne preduslove za relativno pristojan život ljudi: pravna, imovinska sigurnost, zdravstvo , obrazovanje, infrastruktura. Da omogući dobru startnu osnovu a posle će svako od nas, u skladu sa svojim sposobnostima od sebe i svoje egzistencije stvori nešto približno sopstvenim željama. Ali ako toga nema sve se svodi na "daj ti nama pare pa nećemo da te bijemo" životnu filozofiju. :boxing: :kreza:

VMedic
9.7.2006, 3:56
Evo,moram ipak i ja nesto da kazem...rekao sam sebi da necu ali...
Ljudi koji imaju obraza da brane TELEKOM su ili zaposleni u istom (ne odnosi se na sve njih) ili nemaju pojma kako izgleda prosecan radni dan inzinjera zaposlenog u istom...
Pazi sad...mladi inzinjer koji dodje na svoje radno mesto prvo mora da se izbori za slobodan sto,posto o kancelariji moze samo da sanja ne pocetku...ako je jedan od onih buljasa koji zele samo da smrde u firmi i primaju platu pricajuci okolo kako su veliki inzinjeri,onda od 9-10 sati pocinje veliki proces ispijanja kafa,citanja novina i mlacenja prazne slame,sa povremenim hvatanjima krivina u vidu izlazaka u sred radnog vremena,gubljenja u nepoznatom pravcu i pojavljivanja pred kraj radnog vremena...ako je pak inzinjer (mladi) ambiciozan, onda oko 9-10 sati pocinje borba za slobodan racunar (da,dobro ste procitali) jer je racunar resurs koji se dodeljuje po principu " osmotri i zaskochi ako je slobodno"...dalje,posto su ostale kolege primetile da vec par dana ambiciozni inzinjer sedi za racunarom i nesto pise,pocinju da kruze priche kako je previse ambiciozan,kako bi direktor(kojih ima pun ...) mogao to da primeti i da ga ne daj boze unapredi...sto automatski vodi ka prichi"sine nemoj da se ...rcis,imas dobru platu,sedi i cuti"...taj isti direktor,ako mu kojim sluchajem date do znanja da biste zeleli da uchestvujete u nekom projektu,da vam prastare projekte pisane i word-u i zadatak da ih tabelarno prikazete u excell-u...GREAT PROJECT...inache, ti isti inzinjeri medjusobno raspredaju o svetskim temama na polju telekomunikacija,a 90% njih ne bi znalo ni bojler da popravi,a kad mu pomenes digitalnu centralu,prva pomisao mu je "a-ha,to je ono sto ima brzi download..."
I kome vi sad solite pamet o TELEKOMU...inache ova pricha NIJE IZMISHLJENA...moj odlichan drug radi odnedavno u dotichnoj firmi i jedini smislen posao do sada mu je KAKO UBITI 8 SATI RADNOG VREMENA....
@korisnik...ne sumnjam da stvarno mislis ono sto si napisao....ali pored telekomunikacionih monopolistichkih lezilebovica i drmosera,chiji je jedini cilj da
otimaju pare ljudima koji samo zele sto sav normalan svet ima poodavno (ADSL), nema leba kod nas...pa kod mene u blokovima ljudi jod imaj dvojnike,a digitalnu centralu su dobili samo oni sa najvecim mesechnim rachunom...
Kako vas bre nije sramota...sve mogu da razumem , ali da neko brani ovako nesto NE

VMedic
9.7.2006, 4:16
Inache...pitajte nekog ko radi vecinu projekata u TELEKOMU....
To je grupica ljudi koji rade SVE i uzimaju najvise para...ostali inzinjeri odrzavaju sistem i sluze za ukras...kada je potrebno isplanirati komplikovaniji sistem (npr. digitalnu TV) onda profesori sa ETF-a priskachu u pomoc,sto je pohvalno,ali ostaje pitanje...DOKLE MONOPOL,DOKLE BAHATOST,DOKLE VREDJANJE INTELIGENCIJE LJUDI GLUPIM IZGOVORIMA,DOKLE DRZANJE LJUDI U SREDNJEM IT VEKU,DOKLE BRE !!!!!
Malo sam se popalio pa cu ovde da stanem...a vi branite TELEKOM dok prosechni baja ovde vrti 10 puta Dial-Up da bi se prikachio na 33.6...
Prichao sam pre neki mesec sa jednom Svedjaninom i zalio mu se kako mi veza nesto laguje....rece on meni:" Pa i meni nesto ovaj moj link u poslednje vreme zeza...mislim da sam ga preopteretio..." Ja mu tad rekoh da ne ide download i chat tako lako na Dial-Up vezi , a on ce meni :"Pa da,potpuno mi je jasno,to je kao kad ja skidam par filmova istovremeno,neki torrent igre,chatujem i igram War3..chisto onako radi zabave...ping mi skochi i do 23...ipak ni 10Mbit-na veza nije mi vise dovoljna...." U tom trenutku sam pritisnuo Disconnect i otisao u krevet da spavam...to me je dotuklo...a covek je samo pokusao da me razume...ja sam ga nesvesno zamrzeo u tom trenutku,jer to sto je njemu svakodnevnica,ja mogu samo da sanjam...i to ne samo ja,nego jos mnogo takvih kao vi i ja i sta mislite ko je kriv....
Infrastruktura? Zemlja koja nije dovoljno plodna da bi sadrzala optichke kablove ? Provajderi koji kolju korisnike ? TELEKOM koji kolje provajdere i korisnike ? Ja ? Vi ? Kuzma ?
E sad stvarno idem....nachisto sam se iznervirao...:n-cc2: :mad:
Idem da pogledam poslednji telefonski rachun i da upalim svecu za ona vremena zvana "JEDAN POZIV JEDAN IMPULS"...
POZDRAV SVIMA

korisnik
9.7.2006, 12:55
@vmedic: razumem te, ako je to uopste moguce, jer mi nije jasno kako se danasnje teze stranice otvaraju na dialupu. DEfinitivno ako Telekom Srbije drzi takav monopol, da ne pusta ulazak stranih provajdera onda je to vrlo bezizlazna situacija. Treba da se pojavi provajder, koji ce imati vlastite linkove u inostranstvo, i koji ce telekomovu infrastrukturu da najmi po trznoj ceni, samo kao jednu od mogucih medija prenosa pdataka. Telekom ne sme da bude provajder. On neka samo daje kablove u najam, a komunikacijsku opremu ce da pridonesu provajder. Tako bi moralo biti.

Orvel
9.7.2006, 13:38
@Vmedic
Koliko znam Telekom unajmljuje firme koje mu odrzavaju sisteme.Znaci cak ni to oni ne rade.

djuricdjordje
9.7.2006, 14:44
...
Ljudi koji imaju obraza da brane TELEKOM su ili zaposleni u istom (ne odnosi se na sve njih) ili nemaju pojma kako izgleda prosecan radni dan inzinjera zaposlenog u istom...

....ali pored telekomunikacionih monopolistichkih lezilebovica i drmosera,chiji je jedini cilj da
otimaju pare ljudima koji samo zele sto sav normalan svet ima poodavno (ADSL), nema leba kod nas...pa kod mene u blokovima ljudi jod imaj dvojnike,a digitalnu centralu su dobili samo oni sa najvecim mesechnim rachunom...
Kako vas bre nije sramota...sve mogu da razumem , ali da neko brani ovako nesto NE
Ja nisam primetio da iko brani Telekom,ali nije jedno jedino preduzece sigurno krivo za sve.Koliko ja znam,i u najrazvijenijim zemljama samo 25 % kucnih korisnika ima adsl,ispravite me ako gresim.Negde sam procitao da u Americi i Japanu jos manje samo 16 %.
Ja znam da imamo ocajnu infrastrukturu u koju nije nista ulagano skoro 2 decenije,da je u bombardovanju 1999 unisten veliki deo nje.Na primer,u mom gradu koji ima oko 80 000 stanovnika,1/3 grada ima vrlo nestabilno napajanje strujom jer je grom udario u neke trafo stanice,a popravka kosta par miliona evra pa ni EPS ni Opstina ni Republika ne mogu da nadju tolike pare.U susednom gradu je pre par godina bila zabranjena voda iz vodovoda zbog teskih metala pa su dolazile cisterne.
U nekim selima pa i u gradu ljudi uopste nemaju telefon,ima dosta dvojnika a sa putevima
je jos gore.
I u takvim uslovima neko ocekuje adsl i wireless.Ja bih pre resio ove probleme sa infrastrukturom a tek posle ulagao u telekomunikacije.Da sam ja neka faca u vladi ili telekomu ,isto bih batalio ulaganje u adsl u provinciji,ima mnogo precih stvari,prvo uredno napajanje strujom i vodom,pa tek onda telekomunikacije i adsl.Sto ce mi adsl ako svaki treci dan nemam struje.

VMedic
9.7.2006, 17:00
Pazite...ja se slazem sa vama da postoje preche stvari od ADSL-a i to je u redu...
Medjutim...ovde je problem bas u tome sto u drzavnim firmama koje imaju monopol NIKO NISTA NE RADI i jedini cilj je zadrzavanje statusa kakav je sad...je to donosi brda para, a konkurencija je zabranjena rech...
Takodje,ako drugi odrzavaju postojece sisteme,neka mi neko objasni koji moj sluze svi oni inzinjeri u telekomu...koji uzgred budi receno nista ne rade...ionako vecinu sistema tamo odrzavaju TEHNICARI,a ne inzinjeri...
@korisnik....sasvim si u pravu...tako bi TREBALO da bude...ali ovo je Srbija bato...ovde ni zakoni fizike uvek ne vaze...

P O Z

aerochivija
10.7.2006, 1:27
„Kartaginu treba uništiti!“ (Carthago delenda est!)
Kada najviši državni zakonodavni organ, skupština, de facto ozakoni svoj nerad, a da pri tome poslanici, koji ne moraju da dolaze na sednice, imaju plate koje su među najvišim u državi, plus apanaže i ostale privilegije, šta drugo i može da se očekuje.
„Kartaginu treba uništiti!“
Država ne pokazuje nameru da onima koji mogu i znaju pomogne, a Ministar unutrašnjih poslova ima dosije u policiji (beše do skora grafit na Cvetnom trgu: „U moje vreme, dok sam trafike čuk’o, nijedan navijač se nije tuk’o.“, u potpisu: Jočić). Jasno je zašto takva država zapošljava one čiji su jedini kvaliteti to što su mamini i tatini sinovi sa velikim odmorom od škole, ali i širokogrudo toleriše one koji ne rade ni po uzansama iz XVI veka, koji ne prijavljuju radnike, i koji im ni mizerne zarade ne isplaćuju na vreme.
„Kartaginu treba uništiti!“
Pomenuti poslanici i ministri, ne radeći ništa, koštaju ovu državu više nego legalan softver i računari za ko zna koliko firmi raznih profila: mašinskih, građevinskih, arhitektonskih, marketinško-dizajnerskih, dakle onih firmi koje su jedine u stanju da proizvode, prodaju robu i usluge, zarađuju, plaćaju porez i pune budžet. I da je sve kako treba, samo mrvica iz tog budžeta bi išla u plate državnih službenika.
„Kartaginu treba uništiti!“
Država „štedi“ smanjujući penzije, drndajući zdravstvo i ne ulažući u školstvo, ali za (nezaslužene) plate u državnim službama i firmama uvek ima, i ima na vreme. Ako bi takvi morali da rade kako treba, onda bi mnogi izleteli na ulicu, a oni koji bi ostali verovatno bi (i za mnogo manje para), morali dobro da „crnče“.
„Kartaginu treba uništiti!“
Država kuka da ne može da nađe i zaposli dovoljno dobrih sudija i ekonomista, a svake godine nekoliko hiljada njih na DRŽAVNIM univerzitetima upiše prava i ekonomiju (za očekiveti je da bar po nekoliko stotina godišnje i završi pomenute studije). Ta država ne mora da bude Danska, ni mi Hamleti, da bi nam bilo jasno da je nešto trulo.
„Kartaginu treba uništiti!“
„Telekom“ je samo posledica svega navedenog, zato se slažem da treba manje pisati o njemu, a više o državi. Jer, dok Markus Katon nije ponovio neznano koliko puta, „Kartaginu treba uništiti!“, nije se pojavio ni Scipion Afrikanac.

Već sam postovao na jednom mestu, a ponoviću šta je Ivo Andrić napisao u svom predgovoru prvom izdanju romana „Na Drini ćuprija“:
- Sve su Drine ovog sveta krive,
- Nikada ih nećemo sve, ni sasvim ispraviti,
- Nikada ne smemo prestati da ih ispravljamo

Nije "Telekom" najveći i jedini krivac, ali riba smrdi od glave, a od repa se čisti. Ne sviđa se meni sve što Kuzma napiše, ali svaki tekst koji će kao posledicu imati da prestanem da ponavljam kako „Kartaginu treba uništiti“, pozdravljam!

„Kartaginu treba uništiti!“

Dushan
10.7.2006, 1:30
Ne znam koliko ste upuceni, ali pre jedno 9 meseci je T-Com hteo da dodje u Srbiju... Ali mu VLADA nije dala, shto je i logichno, jer bi izgubili dosta novca... Inache, T-Com je u Hrvatsku doshao pre oko 3 godine, i za sada je ADSL internetom pokriveno oko 80 % Hrvatske. Dalje, u Hrvatskoj je pristup ADSL-u dosta jeftin, uvodjenje je dzabe, a prva 2 meseca korishcenja se placaju 1 KUNU (to je otprilike 11 dinara) Alo, 11 dinara 2 meseca ADSL... Onda, koliko znam 256 ADSL je oko 50 kuna (oko 550 dinara), 512 je valjda 80 kuna (880 dinara) itd. Kod nas je to sve DUPLO skuplje, a ni usluga nije neka...

djuricdjordje
10.7.2006, 2:09
Ne znam koliko ste upuceni, ali pre jedno 9 meseci je T-Com hteo da dodje u Srbiju... Ali mu VLADA nije dala, shto je i logichno, jer bi izgubili dosta novca... Inache, T-Com je u Hrvatsku doshao pre oko 3 godine, i za sada je ADSL internetom pokriveno oko 80 % Hrvatske. Dalje, u Hrvatskoj je pristup ADSL-u dosta jeftin, uvodjenje je dzabe, a prva 2 meseca korishcenja se placaju 1 KUNU (to je otprilike 11 dinara) Alo, 11 dinara 2 meseca ADSL... Onda, koliko znam 256 ADSL je oko 50 kuna (oko 550 dinara), 512 je valjda 80 kuna (880 dinara) itd. Kod nas je to sve DUPLO skuplje, a ni usluga nije neka...
Ja sam citao u nekom hrvatskom casopisu,da su Svedska i skandinavske drzave prve po pokrivenosti a imaju 25 % korisnika na adslu,sumnjam da je Hrvatska ispred njih sa 80 %.
Nece dolaskom neke strane kompanije sve biti reseno,jer treba praistorijsku telefonsku infrastrukturu prilagoditi adsl/u.
Pa stranci su do skora i drzali pola Telekoma,i oni su najvise bili da ostane monopol po svaku cenu.

djuricdjordje
10.7.2006, 2:21
ali za (nezaslužene) plate u državnim službama i firmama uvek ima, i ima na vreme. Ako bi takvi morali da rade kako treba, onda bi mnogi izleteli na ulicu, a oni koji bi ostali verovatno bi (i za mnogo manje para), morali dobro da „crnče“.

Ovo je totalna neobavestenost,plata dipl.ekonomiste ili pravnika u drzavnoj sluzbi(sudovi,opstina i sl) je 16 000-24 000 dinara.Dinkic je ovih dana povecao plate mladjim sluzbenicima za 40 % a imali su do sada 12 000-15 000 dinara.Mnogi su do sada sami odlucili da odu jer nisu hteli da rade sa fakultetom za ovolike plate.
Ne verujem da bi smanjivanjem plata drzavnih sluzbenika dobili brze adsl ili nesto slicno,samo bi drzavne sluzbe jos vise propale,a korupcija bi jos vise uzela maha,a onda zna se-i ova decenija na dialupu.

Mr. Garrison
10.7.2006, 2:52
sto se tice pokrivenosti neke drzave ADSL-om. kablovski internet je najrasprostranjeniji na svetu (i to ubedljivo), pa tek onda ide ADSL i neka sica za wireless i satelitski. kad se kaze da je 25% Svedske pokriveno ADSL-om, verovatno i jeste, ali je zato jos 70% pokriveno ultra brzim kablom i ostatak je egzotika tipa satelit i sl.

VMedic
10.7.2006, 3:16
Ovo je totalna neobavestenost,plata dipl.ekonomiste ili pravnika u drzavnoj sluzbi(sudovi,opstina i sl) je 16 000-24 000 dinara.Dinkic je ovih dana povecao plate mladjim sluzbenicima za 40 % a imali su do sada 12 000-15 000 dinara.Mnogi su do sada sami odlucili da odu jer nisu hteli da rade sa fakultetom za ovolike plate.
Ne verujem da bi smanjivanjem plata drzavnih sluzbenika dobili brze adsl ili nesto slicno,samo bi drzavne sluzbe jos vise propale,a korupcija bi jos vise uzela maha,a onda zna se-i ova decenija na dialupu.
Ovaj...a da li ti znas koliku platu ima inzinjer u telekomu koji nista ne radi po ceo bozji dan osim sto trosi vazduh...u tome je stvar...neki su potcenjeni, a neki su precenjeni...a ti precenjeni uglavnom zgrcu najvece pare...
Sto se tiche onog posta o drzavi...jedini razlog zasto ja nisam pomenuo drzavu (a ona i jeste pravi krivac) je to sto ovde nisam hteo da iznodim politichke stavove, jer ovo ipak nije takav forum...bas zbog takvih stavova su me i izbacili sa jednog takvog nazovi "demokratskog" foruma gde svako moze da kaze sta hoce...ocigledno im se nije svidelo sta sam ja imao da kazem:D
Zbog toga sam se ovde ogranichio na TELEKOM...
Odgovor na gornje pitanje...pochetna plata nearly 400e...a sta mi dobijamo zauzvrat...33.6...a sa pcm-om oko 16....sad ti objasni nekom Evropljaninu kako mi hocemo kod njih...koliko smo jadni,covek bi na prvu loptu pomislio da se radi o Mbitima , a verovatno bi mislio da ga zjbavas kad bi mu pomenuo 16 kbit-a...tuzno,ali istinito...a sto se tiche kablovskog interneta...DONT EVEN START...95% kablovskih provajdera izgleda smatra da su korisnici neuka stoka kojoj mozes da prodas prichu "zao nam je sto ste imali problema poslednjih dana,ali nas interni server ima virusnu zastitu i kod vas smo otkrili mnogo nedozvoljenog download-a " i slichne gluposti (na zalost ni ovo nije izmishljeno)...za onih 5% ne znam,ali sam ostavio prostora ,nadajuci se da ima i postenih (naivno zar ne ?).
O tehnichkoj podrsci ...pa sta reci...sve sam smehotres,koji ponavlja jednu jedinu recenicu "radimo na tome,kvar ce biti otklonjen kad vam internet proradi,molim vas da vise ne zovete,bicete obavesteni mail-om...", cast malobrojnim izuzecima...a cene svega toga....sve sto se moze reci je JAOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

VMedic
10.7.2006, 3:17
A kad smo vec kod kablovskih operatera...primetili ste da je HRT iskljuchivan za vreme prenosa fudbalskih utakmica zbog dogovora operatera i RTS-a...e sad,znachi mi moramo da gledamo ove nashe komentatore,koji su izgleda pre svakog prenosa popili po litru shljivovice,pa retko ko zna i sta se desava na terenu,a nemamo izbor da prebacimo na kanale koji to rade 10 puta bolje (na zalost mislim na HRT)....e sad,objashnjenje direktora jednog kablovskog provajdera glasi : "Pa sta hocete,pretplatnici placaju za odrzavanje sistema,a ne za kanale koje gledaju"...u prevodu,ako vam mi uskoro nabacimo 50 arapskih,turskih i azerbejdzanskih kanala,vi tu nista ne mozete...budite srecni ako uopste budete i sliku imali...e mi sad od takvih treba da ocekujemo posten odnos prema pretplatniku..umesto da se svaki pretplatnik poshtuje,jer ipak zahvaljujuci nama oni jedu svoj hleb,oni nas tretiraju kao krave koje treba sto vise da se izmuzu...dajte ljudi, uozbiljite se...budite realni...za ovakve bezobrazluke postoji samo jedno resenje...i ne bi bilo lepo ga ja sad iznosim...ipak previse poshtujem ovaj forum...
Pozdrav svima...
PS: Jete Dinkic povecao plate za 15-40%....ali brate...nemojmo se lagati...to jedino znachi da ce izbori skoro...ne bi me zachudilo da sledece obaveshtenje bude:"Ako mi ostanemo na vlasti,Srbija ce do 2008 biti relocirana na Mars i do posla ce se ici teleportacijom..."

Dushan
10.7.2006, 9:36
Ja sam citao u nekom hrvatskom casopisu,da su Svedska i skandinavske drzave prve po pokrivenosti a imaju 25 % korisnika na adslu,sumnjam da je Hrvatska ispred njih sa 80 %.
Nece dolaskom neke strane kompanije sve biti reseno,jer treba praistorijsku telefonsku infrastrukturu prilagoditi adsl/u.
Pa stranci su do skora i drzali pola Telekoma,i oni su najvise bili da ostane monopol po svaku cenu.

Ja se izvinjavam, pogreshno sam se izrazio, mislio sam na to da 80 % ljudi prikljuchenih na net imaju ADSL

rogehpelb
10.7.2006, 9:38
Ma dobro, vidi se da Kuzma preteruje (mada to on mozda ne zna), ali ono sto mene zapanjuje (sad idem u offtopic) je irisvulgaris. Covek je apsolutni anti-klon kuzme. Kladim se da Kuzma kaze levo vulgaris bi rekao desno i sl.

Sto se tice teme, ne verujem da se na ikog moze nabaciti potpuna krivica za nasu bedu od konekcije, svi su tu i drzava i telekom i komunizam... Valjda ce jednom doci i adsl i te slince brljotine da mogu da uzivam ko covek, a dotle mogu da se molim i strajkujem (mada oba imaju podjednako dobar ucinak).

oluja
10.7.2006, 11:14
...a dotle mogu da se molim i strajkujem (mada oba imaju podjednako dobar ucinak).
The world is a dangerous place, not because of those who do evil, but because of those who look on and do nothing." (Albert Einstein)

vertigo
10.7.2006, 12:08
Opet kazem... Kakvih firmi kod nas ima Telekom i nije tako los. Jeste los, ali Srbima i ne treba bolje. Kad se drzava sredi, znaci kad pohapse sve lopove i mafijase koji vuku glavne konce u drzavi, onda ce doci vreme za poboljsanje sitnica kao sto je Internet.
****te, vi se poredite sa Svajcarskom i drugim drzavama koje ut oku svog postojanja nisu videli rat! Sidjite ipak na zemlju....

Mario Pavićević
10.7.2006, 12:38
Drzava ne moze da uzme novac sa Telekomovog racuna i da od njega gradi puteve i vodovod tako da je to opsta besmislica.Svi prihodi Telekoma ostaju u preduzecu(osim onih koje direktori(citaj ljudi iz stranaka) ne ukradu kupovinom nepostojece opreme na racun nekkuh svojih virtuelnih firmi koje postoje samo na papiru) tako da se ne moze pravdati ne uvodjenje novih tehnologija zbog lose situacije u zemlji.

aerochivija
10.7.2006, 12:57
Drzava ne moze da uzme novac sa Telekomovog racuna... Svi prihodi Telekoma ostaju u preduzecu (osim onih koje direktori(citaj ljudi iz stranaka) ne ukradu kupovinom nepostojece opreme na racun nekkuh svojih virtuelnih firmi koje postoje samo na papiru)...

Ko postavlja takve direktore u "Telekom"? I šta sa sukobom interesa? Ko je dužan da to kontroliše? Državni organi ili moja baba?

rogehpelb
10.7.2006, 21:38
The world is a dangerous place, not because of those who do evil, but because of those who look on and do nothing." (Albert Einstein)
Ipak se okrece, Galilej. Drugim recima ako ne mozes da ih sprecis a ti ih ogovaraj iza ledja na forumima :D

oluja
11.7.2006, 11:12
Ipak se okrece, Galilej. Drugim recima ako ne mozes da ih sprecis a ti ih ogovaraj iza ledja na forumima :D
Ahhhh, ti svakoj bajci nadjes manu...:rolleyes:

fedore
11.7.2006, 14:54
Opet kazem... Kakvih firmi kod nas ima Telekom i nije tako los. Jeste los, ali Srbima i ne treba bolje. Kad se drzava sredi, znaci kad pohapse sve lopove i mafijase koji vuku glavne konce u drzavi, onda ce doci vreme za poboljsanje sitnica kao sto je Internet.
****te, vi se poredite sa Svajcarskom i drugim drzavama koje ut oku svog postojanja nisu videli rat! Sidjite ipak na zemlju....Tako su moja baba i njene vrshnjakinje govorile 15god. za vreme Slobine zloboture "Cuti, moze i gore" ... pa smo onda docekali i bombe i avione da nam se viju nad glavama :boodala:

Nije problem u Telekomu kao firmi, vec u polozaju te firme na trzishtu koji je monopolisticki, shto je pogubno za razvoj doticne zemlje u doticnoj oblasti, drzava daje takav polozaj nekom, prema tome lako se dolazi do zakljucka ko izvlaci koristi iz svega toga. Telekomu se moze, pa je bahat i radi shta mu je cef, jer nema konkurenciju, sam je sebi i i donja i gornja amplituda.

Poshto pola od vas ovde nema blage veze shta znaci rec "monopol' probajte da zamislite da na trzishtu imate samo jednog proizvodjaca patika, pa umesto da kupujete nike i adidas, ste prinudjeni da kupujete patike pod brendom "Borovo" ili recimo umesto Gillete-a za brijanje, ili Blendamed pasti, imate u prodavnicama Biconje i paste za zube iz Donjeg Krnjevca. Ovo sam mnogo uprostio naravno, da ne kazem banalizovao, ali tako je sa telekomunikacijama i Telekomom. Da je dozvoljena konkurencija Telekomu kao monopolisti, mi bi izvukli korist, kao recimo pivopije sa 15 vrsta piva na trzishtu, ili komitenti banaka koji konzumiraju najpovoljnije kredite na trzishtu ^^

djuricdjordje
11.7.2006, 17:30
Tako su moja baba i njene vrshnjakinje govorile 15god. za vreme Slobine zloboture "Cuti, moze i gore" ... :boodala:
...
Poshto pola od vas ovde nema blage veze shta znaci rec "monopol' probajte
Apsolutno je neprimereno porediti ostale ucesnike sa babama i govoriti da nemaju blage veze sa ovim ili onim.
Tvoje predavanje o monopolu,je takodje nepotrebno jer svi znaju da je rec o situaciji kada je jedna firma jedina na trzistu ili je u toliko povlascenoj i nadmocnoj poziciji da je konkurencija beznacajna.
Monopol Telekoma nije poenta vec nesto drugo.Zakonom je ukinut monopol ali on i dalje fakticki postoji.Zasto?Jer nam je infrastruktura zaostala,niko normalan od privatnih ili stranih investitora ne bi uzeo rizik da gradi infrastrukturu vec ce da sacekaju da to ucini drzava i javna preduzeca,jer je to projekat koji na kratak rok ne daje profit a trazi velika ulaganja u startu.

fedore
11.7.2006, 21:08
Apsolutno je neprimereno porediti ostale ucesnike sa babama i govoriti da nemaju blage veze sa ovim ili onim.
Tvoje predavanje o monopolu,je takodje nepotrebno jer svi znaju da je rec o situaciji kada je jedna firma jedina na trzistu ili je u toliko povlascenoj i nadmocnoj poziciji da je konkurencija beznacajna.Prvo, neprimereno je da izvrcesh ili pogreshno tumacish ono shto sam napisao. Nikoga personalno ne poredim s babama, vec samo isticem da smo dovde stigli time shto se uvek pricalo "cuti, moze i gore", pa tako kad sad SK kritikuje Telekom, jel je to u skladu sa tematikom casopisa, aktuelno i ono shto pogadja citaoce ovog lista, mnogi isticu kako ima mnogo precih stvari od toga, i da nije tako crno kao shto je, tj. da moze i gore jel' te? Koliko je pametno pricati tako neshto? De bi nam bio kraj da vishe novinara kritikuje materiju iz domena koje pokriva doticni list.

Monopol Telekoma nije poenta vec nesto drugo.Zakonom je ukinut monopol ali on i dalje fakticki postoji.Zasto?Jer nam je infrastruktura zaostala,niko normalan od privatnih ili stranih investitora ne bi uzeo rizik da gradi infrastrukturu vec ce da sacekaju da to ucini drzava i javna preduzeca,jer je to projekat koji na kratak rok ne daje profit a trazi velika ulaganja u startu.Totalno proizvoljan i pogreshan zakljucak, strani investitori bi se sjatili da uloze ovde, jer je to itekako profitabilna investicija. Pa u cijem je vlasnishtvu najveci kablovski operater u Srbiji?

GakunGak
12.7.2006, 6:31
YO!!! Da vidite sta Telekom radi u CG??? Quzma bi pisao o tome 3 broja!!!
BTW, volim Quzmu i uvijek kad kupim novi SK, prvo njega uzmem da citam.:tapsh:


NOTE to novi clan sa slikom: Je li, kako si uspio staviti toliku sliku, kad ja hocu nesto, kaze da mi je limit 96 KB i ne preko 500X400???

BDBB
13.7.2006, 23:20
Kuzma i dalje "preferira surovu istinu" i iskreno mu čestitam zbog toga.:aplauz: Oštro i u srž problema.Stvari i treba nazvati pravim imenom,inače,koja je svrha artikulisanog govora?!Krvopije iz telekoma treba da znaju šta su-krvopije.

djuricdjordje
16.7.2006, 17:37
Totalno proizvoljan i pogreshan zakljucak, strani investitori bi se sjatili da uloze ovde, jer je to itekako profitabilna investicija. Pa u cijem je vlasnishtvu najveci kablovski operater u Srbiji?
Ti bajni strani investitori su bili vlasnici pola telekoma i sve su radili da ostane monopol,pa su kasnije oni postali najveca prepreka da se ukine monopol.
Mozda bi se sjatili ali da bi im bilo profitabilno ponudili bi nam "evropske" cene,koje retko ko od nas moze da plati.
Strani investitori cekaju da Telekom ili drzava napravi modernu infrastrukturu,pa da onda dodju i koriste je,njih uopste ne zanima da bilo kojoj drzavi grade bilo kakvu infrastrukturu,jer je to za njih gubitak vremena i profita.Pokrivanje nekog gradica sa 20-40 hiljada ljudi sa seoskim podrucjem,bilo kakvom infrastrukturom,nije profitabilno,jer se mora pokriti velika oblast a broj potencijalnih korisnika je mali,pa nijedan strani investitor nece da ulazi u nesto takvo.
Takve neprofitabilne investicije moze jedino da izvede drzava preko Telekoma,za to ce trebati i vremena i novca.

Pa u cijem je vlasnishtvu najveci kablovski operater u Srbiji?
Taj najveci kablovski sistem pokriva samo vece gradove,a u unutrasnjosti prakticno ne postoji.To je i logicno jer im se jedino isplati ulaganje u mesta gde ima vise stanovnika,pa im svaki ulozeni evro donosi visestruki profit.Isto tako bi bilo i sa adsl-om.

djuricdjordje
16.7.2006, 17:52
Kuzma i dalje "preferira surovu istinu" i iskreno mu čestitam zbog toga.:aplauz: Oštro i u srž problema.
Mislim da Kuzma preferira "govor mrznje" prema Telekomu.Veliki deo onoga sto im on prebacuje je svakako opravdano ali nemoguce je da je telekom izvor svog zla u Srbiji.

Oštro i u srž problema
Stvari i treba nazvati pravim imenom,inače,koja je svrha artikulisanog govora?!Krvopije iz telekoma treba da znaju šta su-krvopije.
.
Svrha artikulisanog govora je da pokaze sta je uzrok problema."Krvopije" iz Telekoma su samo posledica a ne uzrok.Nestankom posledice-Telekoma nece sigurno doci i do nestanka uzroka.
A uzrok je velika zaostalost nase zemlje u svakom pogledu u odnosu na Zapad,a mi bi smo hteli da se poredimo po internetu sa Svedskom,sto je nerealno,jer i po ostalim stvarima ne mozemo da se poredimo sa njima.

ACHTUNG
16.7.2006, 20:16
U ovoj kolumni se tacno moze osetiti ono sto oseca svaki malo obrazovaniji korisnik telefona (a i Interneta) u ovoj drzavi:bes.Bes koji je tako intelignetno spakovan u kolumne.Bes,koji ne moze da se izrekne,koji ne moze da se izlije na pomenutom objektu.Ono cemu ova kolumna sluzi jeste da nas odrzi u realnosti.Ocigledno je da ceo SK misli kao i Kuzma tako da zele i svoje citaoce da podstaknu na neko razmisaljanje ondosno delanje,kao sto Albert A. rece.

Eto,dacu svoj doprinos borbi protiv Telekoma.Prvo,necu da delim komplimente nabudzenim radnicama.A drugo,...Koristicu VOIP i za pozive mom selu.Mozda je od sada dozvoljeno,ali cisto da malo lecim komplekse.Da dam sebi feeling kao da radim nesto VAZNO.Hm,mozda i Kuzma radi slicno...Anyway,dobar tekst.

:ciao:

fedore
16.7.2006, 23:07
Ti bajni strani investitori su bili vlasnici pola telekoma i sve su radili da ostane monopol,pa su kasnije oni postali najveca prepreka da se ukine monopol.Monoplska prava su im data ugovorom, a postojao je i zakonski okvir.

Mozda bi se sjatili ali da bi im bilo profitabilno ponudili bi nam "evropske" cene,koje retko ko od nas moze da plati.Evropske cene su 20e mesecni flat za 2mbitnu vezu, i to je pre godinu dana cenovnik, sada je za te pare verovatno 10mbitna veza.

Strani investitori cekaju da Telekom ili drzava napravi modernu infrastrukturu,pa da onda dodju i koriste je,njih uopste ne zanima da bilo kojoj drzavi grade bilo kakvu infrastrukturu,jer je to za njih gubitak vremena i profita.Pokrivanje nekog gradica sa 20-40 hiljada ljudi sa seoskim podrucjem,bilo kakvom infrastrukturom,nije profitabilno,jer se mora pokriti velika oblast a broj potencijalnih korisnika je mali,pa nijedan strani investitor nece da ulazi u nesto takvo.
Takve neprofitabilne investicije moze jedino da izvede drzava preko Telekoma,za to ce trebati i vremena i novca.Telekom je po ugovoru bio obavezan da izgradi infrastrukturu, ali nije, i to nije jedina obaveza koju nije ispunio. Strani investitori ce uloziti ako im se garantuje udeo (svojina) i odredjeni period korishcenja novoizgradjene infrastrukture, to se zove koncesija i opshte je prisutna u medjunarodnoj praksi kod zemalja u razvoju kao shto je nasha, ali drzava i lopovi koji je vode vide veci interes u ovakvoj letargiji ili strani investitori ne vide dovoljnu sigurnost da ulazu ovde, shto nije posledica samo zakona, vec vishe nesigurnost u sadashnju vlast.

Taj najveci kablovski sistem pokriva samo vece gradove,a u unutrasnjosti prakticno ne postoji.To je i logicno jer im se jedino isplati ulaganje u mesta gde ima vise stanovnika,pa im svaki ulozeni evro donosi visestruki profit.Isto tako bi bilo i sa adsl-om.Za kratak period svoga postojanja, sasvim se dobro shiri. Tamo gde ima konkurenciju, primetno je i poboljshanje usluga i manja cena.

fedore
16.7.2006, 23:13
Mislim da Kuzma preferira "govor mrznje" prema Telekomu.Veliki deo onoga sto im on prebacuje je svakako opravdano ali nemoguce je da je telekom izvor svog zla u Srbiji.Govor mrznje je kad neko raspiruje rasnu, versku, etnicku... mrznju i netrpeljivost. Odakle onda takav zakljucak crni djordje? Kad neshto ne razumesh, ne mozesh da shvatish, procitash 3x, pa stvari postanu jasnije. Kuzma nikad nije rekao da je Telekom izvor svog zla u Srbiji.

Svrha artikulisanog govora je da pokaze sta je uzrok problema."Krvopije" iz Telekoma su samo posledica a ne uzrok.Nestankom posledice-Telekoma nece sigurno doci i do nestanka uzroka.
A uzrok je velika zaostalost nase zemlje u svakom pogledu u odnosu na Zapad,a mi bi smo hteli da se poredimo po internetu sa Svedskom,sto je nerealno,jer i po ostalim stvarima ne mozemo da se poredimo sa njima.Bismo se pishe zajedno. Telekomov monopol je ostao, jer niko nece drugi da ulozi u Srbiju, ali ne jer je neprofitabilno, vec iz razloga shto je sadashnja vlast svojom politikom ukocila strane investicije, i izgubila poverenje koje je uzivala Djindjiceva vlada.

djuricdjordje
16.7.2006, 23:47
Monoplska prava su im data ugovorom, a postojao je i zakonski okvir..
Kakve veze ima po kom osnovu su imali monopol,bitno je da su ga trazili i dobili.Znaci da nema sablona po kome je Telekom zli monopolista a strane kompanije nasi dobri izbavitelji,jer su bas stranci bili vlasnici 49 % telekoma i na njihovo insistiranje je monopol i uveden.

Evropske cene su 20e mesecni flat za 2mbitnu vezu, i to je pre godinu dana cenovnik, sada je za te pare verovatno 10mbitna veza...
20 evra nije bas malo to je 10% prosecne plate u Srbiji.10 % plate samo za internet to je previse za prosecnog coveka.Mnogima u provinciji je mnogo i 500-600 dinara za dialup,ja ne spadam medju njih ali vecina ne misli kao ja.

Telekom je po ugovoru bio obavezan da izgradi infrastrukturu, ali nije, i to nije jedina obaveza koju nije ispunio. Strani investitori ce uloziti ako im se garantuje udeo (svojina) i odredjeni period korishcenja novoizgradjene infrastrukture, to se zove koncesija i opshte je prisutna u medjunarodnoj praksi , ..
Stranci bi uzeli koncesije samo za Beograd,N.Sad,Nis,Kragujevac i jos par gradova.Za manja mesta od 10 000-40 000 ljudi,koncesija im se ne isplati jer bi im trebale decenije iskoristavanja infrastrukture da bi im se otplatila koncesija.

kod zemalja u razvoju kao shto je nasha..
Mi nismo drzava u razvoju.

ali drzava i lopovi koji je vode vide veci interes u ovakvoj letargiji ili strani investitori ne vide dovoljnu sigurnost da ulazu ovde, shto nije posledica samo zakona, vec vishe nesigurnost u sadashnju vlast...
Ako ti ne valja ko vodi drzavu imas izbore,a inace ovo je obican offtopic.

Za kratak period svoga postojanja, sasvim se dobro shiri. Tamo gde ima konkurenciju, primetno je i poboljshanje usluga i manja cena.
Da,za jedno 10-tak godina ce se prosiriti i na neki grad sa 50-tak hiljada stanovnika

djuricdjordje
17.7.2006, 0:19
Govor mrznje je kad neko raspiruje rasnu, versku, etnicku... mrznju i netrpeljivost. Odakle onda takav zakljucak crni djordje?.
Upotrebio sam izraz "govor mrznje" ne u pravnom smislu vec obicnom laickom znacenju.
Sta je drugo nego govor mrznje pozivanje na unistenje Telekoma? U kolumni su pomenuti kumovi,naftalinski moguli,banda i sl.,sve u kontekstu sa Telekomom.Po Kuzmi mafija(kumovi) upravlja Telekomom,a znamo da Upravni odbor imenuje Vlada-to je neprimeren politicki stav za jedan kompjuterski casopis.
Kad neshto ne razumesh, ne mozesh da shvatish, procitash 3x, pa stvari postanu jasnije.
Opet nadmeno pokusavas da drzis predavanje i drugog ucesnika na forumu prikazes kao nekoga ko ne razume i ne moze da shvati jednostavnu misao
"Mislim da Telekom treba unistiti".

Kuzma nikad nije rekao da je Telekom izvor svog zla u Srbiji.?.

Nije,ali citajuci njegovu kolumnu stice se utisak da kada ne bi bilo Telekoma,sve bi bilo lepo,niko ne bi bio na dialup-u,svi bi imali flat za 4-5 evra.

Telekomov monopol je ostao, jer niko nece drugi da ulozi u Srbiju, ali ne jer je neprofitabilno, vec iz razloga shto je sadashnja vlast svojom politikom ukocila strane investicije, i izgubila poverenje koje je uzivala Djindjiceva vlada.
Opet politicki stavovi i cist offtopic.

Bismo se pishe zajedno.
U jednom opustenom i neformalnom pisanju po forumu nema potrebe da izigravas nekog jezickog i gramatickog cistunca.

fedore
17.7.2006, 19:11
Kakve veze ima po kom osnovu su imali monopol,bitno je da su ga trazili i dobili.Znaci da nema sablona po kome je Telekom zli monopolista a strane kompanije nasi dobri izbavitelji,jer su bas stranci bili vlasnici 49 % telekoma i na njihovo insistiranje je monopol i uveden.A koja firma na ovoj zemaljskoj kugli ne bi iskoristila monopol koji joj se daje po ugovoru, van svih ustavnih normi i nacela, koji su bili samo slovo na papiru za Milosheviceve pulene, kada je i sklopljen doticni ugovor sa Telekomom.

20 evra nije bas malo to je 10% prosecne plate u Srbiji.10 % plate samo za internet to je previse za prosecnog coveka.Mnogima u provinciji je mnogo i 500-600 dinara za dialup,ja ne spadam medju njih ali vecina ne misli kao ja.20e je danas 256kbita u Srbiji, crni Djordje, znaci kod nas sporije, a skuplje, a evropske cene jeftinije za daleko brzi internet.

Stranci bi uzeli koncesije samo za Beograd,N.Sad,Nis,Kragujevac i jos par gradova.Za manja mesta od 10 000-40 000 ljudi,koncesija im se ne isplati jer bi im trebale decenije iskoristavanja infrastrukture da bi im se otplatila koncesija.Pa koncesija se i zakljucuje na period od minimum 10, 15 godina, shta si ti mislio? Pa u svetu nije prisutan srpski princip poslovanja, ofajdari se za par godina shto vishe mozesh, vec se posluje na daleko vece rokove, ali i sa daleko vecim profitom, i to legalnim.

Mi nismo drzava u razvoju.Nash status u svetu je status zemlje u razvoju, koliko god to smeshno zvucalo.

Ako ti ne valja ko vodi drzavu imas izbore,a inace ovo je obican offtopic.Politika nije nikad offtopic, makar pricali o carapama, jer od nje sve zavisi. Naravno da imam izbore, al' zar od izbora do izbora treba da cutim ko papak?

Da,za jedno 10-tak godina ce se prosiriti i na neki grad sa 50-tak hiljada stanovnikaSBB u Srbiji, manja mesta: Kostolac, Vrnjačka Banja, Pozarevac, Krushevac, Vlasotince, Pirot (60 000 stanovnika), Leskovac (70 000 stanovnika), Ivanjica, Arilje itd itd. Vidi na njihovom sajtu celokupan spisak.

epicAdrian
17.7.2006, 19:17
Telekom je po ugovoru bio obavezan da izgradi infrastrukturu, ali nije, i to nije jedina obaveza koju nije ispunio. Strani investitori ce uloziti ako im se garantuje udeo (svojina) i odredjeni period korishcenja novoizgradjene infrastrukture, to se zove koncesija i opshte je prisutna u medjunarodnoj praksi kod zemalja u razvoju kao shto je nasha, ali drzava i lopovi koji je vode vide veci interes u ovakvoj letargiji ili strani investitori ne vide dovoljnu sigurnost da ulazu ovde, shto nije posledica samo zakona, vec vishe nesigurnost u sadashnju vlast.

Bravo, to je upravo sushtina, shto je Qzma i rekao, "vidljivi i nevidljivi krug sivih barona" koji su zavrnuli chesmu za dotok budzheta za izgradnju infrastrukture zarad njihovog lichnog interesa.
filthy b45t4rds!

fedore
17.7.2006, 19:20
Upotrebio sam izraz "govor mrznje" ne u pravnom smislu vec obicnom laickom znacenju.
Sta je drugo nego govor mrznje pozivanje na unistenje Telekoma? U kolumni su pomenuti kumovi,naftalinski moguli,banda i sl.,sve u kontekstu sa Telekomom.Po Kuzmi mafija(kumovi) upravlja Telekomom,a znamo da Upravni odbor imenuje Vlada-to je neprimeren politicki stav za jedan kompjuterski casopis.Zbog tvog laickog mishljenja nece niko krivicno odgovarati, a zbog pravnog, hoce. Sve shto je Kuzma rekao stoji, i na mestu je, pravi glas naroda.

Opet nadmeno pokusavas da drzis predavanje i drugog ucesnika na forumu prikazes kao nekoga ko ne razume i ne moze da shvati jednostavnu misao
"Mislim da Telekom treba unistiti".Nikako, samo smatram da mi je duznost da edukujem sagovornike, ukoliko tako neshto nadjem za shodno naravno, ne iskljucujem da neko i mene neshto nauci.


Nije,ali citajuci njegovu kolumnu stice se utisak da kada ne bi bilo Telekoma,sve bi bilo lepo,niko ne bi bio na dialup-u,svi bi imali flat za 4-5 evra.Pa evidentno je da nas lopovi iz SPS-a nisu mogli okititi gorom firmom, a lopovi iz DSS-a samo nastavljaju ne skrecuci sa puta.


Opet politicki stavovi i cist offtopic. I opet, politika je uvek IN, pa kritika postoji u mnoogo razvijenijim zemljama, a kamoli u Srbiji.

U jednom opustenom i neformalnom pisanju po forumu nema potrebe da izigravas nekog jezickog i gramatickog cistunca.Poshto ti se vishe nikada ista greshka nece ponoviti, jednoga dana bicesh mi zahvalan:)

LordofBlood
17.7.2006, 20:23
moje licno misljenje ..... pa covek zna sta prica ..... u pravu je .... dobar text

rogehpelb
17.7.2006, 21:14
Ok, slazem se delimicno sa Kuzmom, Telekom i monopol, a posebno politika, su definitivno ruinirali sansu za polu-pristojan internet, ali opet covek se mora zapitati da li unistavanje/rasprarcavanje/prodavanje Telekoma bi zaista poboljsalo internet. Svaki investitor bi se potrudio da ugusi konkurenciju u namesti ponovo monopol, jer to uvek svaki i zeli. Bez dobre pravne osnove i gomile drugih stvari bice kao po onoj engleskoj "Telekom je mrtav, ziveo Telekom"

bg-sasa
18.7.2006, 10:49
Taj Telekom i provajder je narko-bos dilerat konekcija za internet,i ponashaju se prema nama kao da smo narkomani.Treba to sve pohapsiti pa u zatvor,a robu podeliti jer "sirotinji je uvek dovoljno hleba i igara".Ipak ima nade za sve,uskro dolaze stranci u nashu zamlju pa ce njihov monoplo puchi ko jaje,tako da mogu shtap na rame pa pravo u kloshare.:odoK:

nebojsa986
18.7.2006, 21:47
Ipak ima nade za sve,uskro dolaze stranci u nashu zamlju pa ce njihov monoplo puchi ko jaje,tako da mogu shtap na rame pa pravo u kloshare.:odoK:
Bas i nema,Telekom je dobio garancije od Vlade da moze ovako da radi dokle hoce, i da ce se Vlada pobrinuti da se njima konkurencija ne pojavi u dogledno vreme.

rogehpelb
18.7.2006, 22:30
Cekaj zar stranci ne kontrolisu Telekom?

peramitic
19.7.2006, 15:02
Ajde ljudi sta se raspravljate jedni napadaju telecom a drugi ga kao brane.Kuzmi je samo ponestalo inspiracije u sezoni godisnjih odmora,pa je ubacio jedan anti-telekom tekst cisto da udovolji ljutim korisnicima dial-up-a.I tako svakih nekoliko meseci ubaci po jedan tekst protiv telekoma,pa onda u nekoliko brojeva pise o necem drugom,pa onda opet telekom,pa sve ponovo u krug.
Covek vrlo dobro pise o igrama i u i/o portu,pa se tu dosta istrosi a kolumna mu dodje onako uzgred,nesto mora da se napise pa je uvek dobro malo ispljuvati telekom,a uvek ima dobrih razloga za to.Ali dzaba je to,mogu i ceo SK posvetiti anti-telekom kampanji,nista se nece promeniti,ne vredi uopste trositi energiju na to.

rogehpelb
19.7.2006, 15:23
E pero slazem se, ali neki su jednostavno nedokazni, ko da je Kuzma sam bog, ili sam djavo... Poenta njegovih tekstova je da poveca tiraz, i to mu fino i uspeva, a ovaj thread to i dokazuje.

peramitic
19.7.2006, 16:51
E pero slazem se, ali neki su jednostavno nedokazni, ko da je Kuzma sam bog, ili sam djavo... Poenta njegovih tekstova je da poveca tiraz, i to mu fino i uspeva, a ovaj thread to i dokazuje.
Kuzma ima mnogo dobrih tekstova u SK a njegova kolumna nije ni blizu I/o porta i opisa bezbroj igara,a o njoj se mnogo vise raspravlja nego o drugim njegovim tekstovima koji su mnogo bolji od kolumne.
Sve sto je Kuzma napisao o telecomu je u nacelu tacno,samo sto se svakih 3-4 meseca ponavlja,pa sam izgubio ikakav interes da vise citam o Velikom Zlom Telekomu.Ima mnogo gorih od telekoma,u nasoj opstini je komunalno tuzilo 10 000 ljudi,prakticno ceo grad,i svi racuni su preuvelicani sa ogromnom nezakonitom kamatom i traze davno zastarele dugove od pre 2-3 godine.Ko je to znao i bio dovoljno edukovan zalio se,ali rok je bio vrlo kratak-3 dana,pa je ogromna vecina propustila rok i sada je prema njima postupak zavrsen i mora da plate koliko su im trazili bez obzira sto uopste nisu toliko dugovali.Pa jos i opstinski pravobranilac trazi naknadu za pisanje svake tuzbe(popunjavanje obrazca) po advokatskoj tarifi,iako prima platu za to.Kad to vidim dodje mi da uramim i okacim na zid sliku sa zgradom telekoma,jer su oni stvarno uzor korektnosti u odnosu na komunalce,i nikako ne mogu da se pridruzim u pljuvanju telekoma iako je sve sto je Kuzma napisao tacno.
Bolje bi bilo da se Kuzma fokusira na ostale svoje tekstove a da batali kolumne,jer mu mnogo bolje ide sa igrama i i/o portom,koji su i sustina njegovog opusa u SK,a bez kolumne ce se i on i mi vec nekako snaci,ionako se vec primecuje da je izgubio inspiraciju za kolumnu i da se stalno ponavlja.

TtuEd
19.7.2006, 23:14
Najlakše je bacati drvlja i kamenje na Telekom,a niti njihove "guzate" šalterske službenice niti direktor ne odlučuju o tome već vlast u Beogradu.Istina je da mi u debeloj i zaostaloj provinciji moramo da plaćamo skupe PTT račune da bi izfinansirali uvođenje ADSL u Beogradu i još par gradova.A dial up je samo vrh ledenog brega i najmanji problem,jer su od novca dobijenog od privatizacije firmi iz provincije,izmirivani računi Beogradskih toplana i izgradnja mnogih objekata infrastrukture u Beogradu,a lokalne zajednice su dobile samo mrvice.Ako već treba nama u lokalu da bude u svemu gore nego u Beogradu,što bi bila drugačija situacija i sa internetom.
Vidim, tebi je Beograd najveci problem... Beograd ima svoj budzet i finansira se iz istog. To sto se organi vlasti fizicki nalaze u Beogradu, nema nikakve veze :P
Kazes, imas digitalnu centralu. Lepo, to je, za tvoju informaciju, i dalje luksuz u mnogim delovima Beograda.

fedore
20.7.2006, 3:55
Ajde ljudi sta se raspravljate jedni napadaju telecom a drugi ga kao brane.Kuzmi je samo ponestalo inspiracije u sezoni godisnjih odmora,pa je ubacio jedan anti-telekom tekst cisto da udovolji ljutim korisnicima dial-up-a.I tako svakih nekoliko meseci ubaci po jedan tekst protiv telekoma,pa onda u nekoliko brojeva pise o necem drugom,pa onda opet telekom,pa sve ponovo u krug.
Covek vrlo dobro pise o igrama i u i/o portu,pa se tu dosta istrosi a kolumna mu dodje onako uzgred,nesto mora da se napise pa je uvek dobro malo ispljuvati telekom,a uvek ima dobrih razloga za to.Ali dzaba je to,mogu i ceo SK posvetiti anti-telekom kampanji,nista se nece promeniti,ne vredi uopste trositi energiju na to.wow kako si samo provalio Kuzmu, svaka cast:n_klanja:

Sve sto je Kuzma napisao o telecomu je u nacelu tacno,samo sto se svakih 3-4 meseca ponavlja,pa sam izgubio ikakav interes da vise citam o Velikom Zlom Telekomu.Ima mnogo gorih od telekoma,u nasoj opstini je komunalno tuzilo 10 000 ljudi,prakticno ceo grad,i svi racuni su preuvelicani sa ogromnom nezakonitom kamatom i traze davno zastarele dugove od pre 2-3 godine.Ko je to znao i bio dovoljno edukovan zalio se,ali rok je bio vrlo kratak-3 dana,pa je ogromna vecina propustila rok i sada je prema njima postupak zavrsen i mora da plate koliko su im trazili bez obzira sto uopste nisu toliko dugovali.Pa jos i opstinski pravobranilac trazi naknadu za pisanje svake tuzbe(popunjavanje obrazca) po advokatskoj tarifi,iako prima platu za to.Kad to vidim dodje mi da uramim i okacim na zid sliku sa zgradom telekoma,jer su oni stvarno uzor korektnosti u odnosu na komunalce,i nikako ne mogu da se pridruzim u pljuvanju telekoma iako je sve sto je Kuzma napisao tacno.Bravo, treba kolumnista jednog kompjuterskog lista da se preshaltuje na ozbiljnije probleme komunalne prirode:eek:

player1
20.7.2006, 9:46
E sad, sto komunalno nema nikakve veze sa racunarima...

epicAdrian
20.7.2006, 19:21
Nishta se ne brini, imace, za jedno 103 godine :D

spire
20.7.2006, 22:16
Stalno Kuzma hoće da nam drži pridike i da vodi neku politiku.Sve on zna i za sve je stručnjak i za fudbalere-šabane,i za BK televiziju, i za C.Goru,i za neku bandu koja preko lošeg interneta hoće da nam uvede tiraniju i valjda ukine demokratiju.Neka se jednom opredeli da li hoće da piše o igrama,ili da bude neki politički lider ili fudbalski selektor ili inspektor MUP-a,šta mu već odgovara,samo neka više prestane da nam soli pamet.

peramitic
20.7.2006, 22:45
wow kako si samo provalio Kuzmu, svaka cast:n_klanja: :
Nesto smo postali ironicni.Mozda sam to samo umislio ali cini mi se da je ovo 5 ili 6 kolumna u zadnjih 2-3 godine koja se bavi telekomom.Ako je tako,onda je to valjda ponavljanje i manjak inspiracije ili je u pitanju neki feljton.

Bravo, treba kolumnista jednog kompjuterskog lista da se preshaltuje na ozbiljnije probleme komunalne prirode:eek:
Karikiras moje poredjenje Javnog Preduzeca „Telekom“,sa drugim takodje Javnim preduzecem.Mozes da se sprdas koliko hoces komunalne teme nisu samo djubretari,vec sva lokalna infrastruktura pa i telekomunikaciona.
Ne, ne treba Kuzma da predje na komunalne teme,vec na ciste kompjuterske teme,a da malo batali bavljenje opstim i dustveno-politickim stvarima

fedore
21.7.2006, 2:28
Nesto smo postali ironicni.Mozda sam to samo umislio ali cini mi se da je ovo 5 ili 6 kolumna u zadnjih 2-3 godine koja se bavi telekomom.Ako je tako,onda je to valjda ponavljanje i manjak inspiracije ili je u pitanju neki feljton.Bice da citash Kuzmine kolumne po vishe puta, pa umishljash da se o necemu mnogo vishe pisalo, ovo je 2x da Kuzma posvecuje kolumnu Telekomu.

Karikiras moje poredjenje Javnog Preduzeca „Telekom“,sa drugim takodje Javnim preduzecem.Mozes da se sprdas koliko hoces komunalne teme nisu samo djubretari,vec sva lokalna infrastruktura pa i telekomunikaciona.
Ne, ne treba Kuzma da predje na komunalne teme,vec na ciste kompjuterske teme,a da malo batali bavljenje opstim i dustveno-politickim stvarimaJesi ti citao kolumnu u nekom drugom listu, a da nije SK, cisto da stvorish predstavu o tome shta je kolumna i napravish komparaciju sa kolumnom u SK. Inace politika prozima sve pore ovog drushtva, pa je neizbezna bez obzira na tematiku. A i ima apoliticnih epizoda Kuzmine kolumne, ali izgleda da kada je politicna, narocito pogadja one koji se "politicki" ne slazu sa Kuzminim stavovima.

peramitic
21.7.2006, 15:16
Inace politika prozima sve pore ovog drushtva, pa je neizbezna bez obzira na tematiku. .
Imati politicki stav i javno ga izneti je ok,samo zloupotrebiti ocajnu situaciju sa internetom da bi se impliciralo da je aktuelna vlast lopovska i kriminalna u sprezi sa kumovima,mogulima i bandom,to je providna dnevna politika.To prilici opozicionoj stampi a ne SK-u.To rade politicke stranke a ne kompjuterski casopisi.

ali izgleda da kada je politicna, narocito pogadja one koji se "politicki" ne slazu sa Kuzminim stavovima.
Pa ako neko otvoreno iznosi politicke stavove,normalno je da se nece svi slagati sa njim.Nije valjda Kuzma jedini koji izrazava svoje politicko opredeljenje a kome se ne sme nista prigovoriti,takvu kritiku trpe i pravi politicari.
Evo,ja otvoreno kazem da mi smetaju neke Kuzmine kolumne,ne sto je los novinar ili sto su kolumne lose napisane,vec zbog njegovih eksplicitnih politickih stavova.Smeta mi to u jednom kompjuterskom listu i sto se jedna politicka opcija predstavlja kao opsti stav i to igracke populacije.A nije opsti stav jer ima mnogo onih koji tako ne misle.

fedore
21.7.2006, 17:23
Imati politicki stav i javno ga izneti je ok,samo zloupotrebiti ocajnu situaciju sa internetom da bi se impliciralo da je aktuelna vlast lopovska i kriminalna u sprezi sa kumovima,mogulima i bandom,to je providna dnevna politika.To prilici opozicionoj stampi a ne SK-u.To rade politicke stranke a ne kompjuterski casopisi.Covek ne zloupotrebljava nishta, ima svoju kolumnu, ciji je autor, i ima pravo da ima svoje politicko mishljenje, slozio se ti s njim ili ne. I ono shto prica se vidi iz aviona, samo treba biti dovoljno otvoren i bez predrasuda, a ne zatupljen zaljubljenoshcu u neku pol. stranku i njenu kvazi ideologiju.

Pa ako neko otvoreno iznosi politicke stavove,normalno je da se nece svi slagati sa njim.Nije valjda Kuzma jedini koji izrazava svoje politicko opredeljenje a kome se ne sme nista prigovoriti,takvu kritiku trpe i pravi politicari.
Evo,ja otvoreno kazem da mi smetaju neke Kuzmine kolumne,ne sto je los novinar ili sto su kolumne lose napisane,vec zbog njegovih eksplicitnih politickih stavova.Smeta mi to u jednom kompjuterskom listu i sto se jedna politicka opcija predstavlja kao opsti stav i to igracke populacije.A nije opsti stav jer ima mnogo onih koji tako ne misle.Eto vidish kako sam ubo iz prve shta tebe muci, ovo je demokratija, svako ima pravo na svoj stav, pol. izbor, razlika je samo u tome shto neko ima prostor da to izrazi, a da javnost vidi, a nekom preostaje da kuka i zigoshe autora iz razloga, citiram tebe: "ne sto je los novinar ili sto su kolumne lose napisane,vec zbog njegovih eksplicitnih politickih stavova." U tebi lezi svesno ili nesvesno jedan radikal, navikavaj se na demokratiju, znam da ti nije lako, ali nema nazad. I ne, kolumna "Ja, igrac" ne izrazava opshte stavove, vec stavove autora, a na nama je da se slozimo s njima ili ne, zato je on autor, govori ono shto misli, shto mu se cini prikladnim, izrazava svoje stavove.

Telekom nije dobio takav status s neba, vec su mu dali pojedinci iz vlasti, ne zbog kifli i jogurta, vec zbog mnooogo valutno vrednijih interesa. Tvoj je problem shto to ne vidish ili ignorishesh, shto moze biti posledica jer sam crpish neki interes od sadashnje vlasti ili zbog toga shto od sopstvenih komunalnih problema, ne mozesh da sagledash i neke druge.

rogehpelb
21.7.2006, 19:20
Doduse, sloboda za izricanje bilo kakvih stavova podleze zakonima (govor mrznje, krivokletstvo...). Sloboda bez granica tezi da ugushi sebe samu.

BTW znaci teoretski da ja proklamujem u nekom casopisu, moje (doduse izmisljenje) kanibalske zelje, ti ne bi imao nista protiv toga?? Ja govorim o tome kako je najlepshe jesti ljude, loviti ih, pripremati... I ti bi tako samo stojao i cutao, jer leba mu, imam pravo na svoje misljenje, a nisam nikad osudjen za spomenute radnje?

Stvar je u principima, ne u primeru.

spire
22.7.2006, 4:14
Doduse, sloboda za izricanje bilo kakvih stavova podleze zakonima (govor mrznje, krivokletstvo...). Sloboda bez granica tezi da ugushi sebe samu.

BTW znaci teoretski da ja proklamujem u nekom casopisu, moje (doduse izmisljenje) kanibalske zelje, ti ne bi imao nista protiv toga?? Ja govorim o tome kako je najlepshe jesti ljude, loviti ih, pripremati... I ti bi tako samo stojao i cutao, jer leba mu, imam pravo na svoje misljenje, a nisam nikad osudjen za spomenute radnje?

Stvar je u principima, ne u primeru.
Kada neko u ovoj nasoj zemlji nema sta da kaze i uradi konkretno,odmah se lati politike i pocne svima da drzi predavanje.Tako je i sa kuzmom.Sto se tice racunara,njegovo misljenje moze imati neki znacaj.Sto se tice politike i drustvenih tema Kuzma ima jednak znacaj kao moja baba.Covek je poceo da se petlja sa svim i svacim,u sve se razume a treba samo da se bavi svojim fahom-igrama i racunarima.Ali,dosadilo coveku da se bavi svojom strukom pa hoce malo da uredjuje drzavu i da promovise odredjene politicke ideje.Sto bi se iko bavio bilo cim kada svi mozemo da budemo politicari.

nebojsa986
22.7.2006, 21:50
fedore ne uzbujduj se dzaba,ovaj lik ima princip "ako se svi sloze ,onda ja necu i ima da teram inat do kraja",to ti je jedna bezizlazna diskusija,bolje se zavali kao ja,i citas postove i smajes se koliko se ljudi loze,a ne mogu nista da promene.

Obi-wan
24.7.2006, 1:18
1. Ja potpuno podrzavam Kuzmu i mislim da mu je mesto u ministarstvu za telekomunikacije a ne u sk (nek ostane dopisni clan)
2. Primetio sam da ima par likova koji kao pravdaju telekom i kako se bolje ne moze, rekao bi im nesto al bolje da cutim (ne bi da popijem ban):)
3. Tog lika od direktora ili sta li je vec Draska Petrovica sam i licno poznavao, jer je bio asistent na Saobracajnom fakultetu i to iz predmeta TOR (transportne osobine robe) i posto je i informacija ``roba`` on se ponasa u skladu sa tim, kako nam je drumski, zeleznicki i vodeni saobracaj los zasto bi informacioni bio nesto bolji, glupo je da shtrchi.:dzavo:
Mislim da je on (doticni direktor) cist dokaz da je fakultet majka. Nije bitno koliki si bekan vazno je da imas diplomu i onda mozes da zezas 10 mil. ljudi.

Ovu bi priliku iskoristio da pozovem kuzmu da nastavi da pise u istom ritmu a kome se ne svidja ne mora ni da cita. Da li je u pravu ili ne vreme ce pokazati, samo se nadam da ce neko od nas to i docekati. (ko jednom zasedne na neku fotelju taj se tesko dize sa nje)
Ja sam ipak za drugacije resenje :boxing: ovo uvek pali :D

peramitic
24.7.2006, 22:21
1. Ja potpuno podrzavam Kuzmu i mislim da mu je mesto u ministarstvu za telekomunikacije a ne u sk (nek ostane dopisni clan)
Ne znam da li ovo ministarstvo jos postoji ili je u okviru Veljinog.Lepo se vidi da Kuzmina politicka kampanja vec daje rezultate tako da vec ima prve pristalice.I ja se slazem da mu ako nastavi da promovise neke politicke opcije i ideje,da mu nije mesto u sk vec u nekoj politickoj stranci ili NVO.
2. Primetio sam da ima par likova koji kao pravdaju telekom i kako se bolje ne moze, rekao bi im nesto al bolje da cutim (ne bi da popijem ban):)
Niko ne brani telekom,ali koriscenje loseg interneta da se aktuelna Vlada proglasi ljudima u sprezi sa kriminalcima,bandom,kumovima i mogulima-to je dnevna politika.Ja to ocekujem da vidim na nekoj stranackoj press konferenciji ili u Parlamentu a ne u SK.Koristiti jednu kompjutersku temu kao povod za izvlacenje politickih zakljucaka-to je ipak obicno koketiranje sa politikom.

Mislim da je on (doticni direktor) cist dokaz da je fakultet majka. Nije bitno koliki si bekan vazno je da imas diplomu i onda mozes da zezas 10 mil. ljudi.

Mozda da umesto fakultetski obrazovanih ljudi stavimo one sa osnovnom skolom,ili bez ikakvog obrazovanja mozda nam tada krene?

Ovu bi priliku iskoristio da pozovem kuzmu da nastavi da pise u istom ritmu a kome se ne svidja ne mora ni da cita. Da li je u pravu ili ne vreme ce pokazati, samo se nadam da ce neko od nas to i docekati. (ko jednom zasedne na neku fotelju taj se tesko dize sa nje)

Ako bude nastavio da politizira,i mesa racunare i igre sa bandom,mogulima,mafijaskim kumovima crno se pise SK-u jer ce mnogi ljudi koji ne zele politiku u SK prestati da ga kupuju .Mozda ce medju ljubiteljima politickih casopisa SK naci novu publiku.

aerochivija
25.7.2006, 1:34
Ako bude nastavio da politizira,i mesa racunare i igre sa bandom,mogulima,mafijaskim kumovima crno se pise SK-u jer ce mnogi ljudi koji ne zele politiku u SK prestati da ga kupuju .Mozda ce medju ljubiteljima politickih casopisa SK naci novu publiku.

Ako se jedna od preko sto strana u SK dotiče političkih i kriminalnih tema, to sigurno neće biti razlog da bilo ko prestane da ga kupuje. Osim toga, Kuzma u svojim kolumnama obrađuje takve teme održavajući, manje ili više, njihovu povezanost sa računarima i informacionim tehnologijama. Problem je, kako ga ja vidim, što u štampi koja bi trebalo da piše o monopolistima, mogulima, kumovima i šta ja znam kakvim kreaturama, ima malo ili nema uopšte kvalitetnih tekstova na tu temu. Lično, nisam ljubitelj "političkih časopisa", i retko ih kupujem. A SK ne propuštam godinama.

Mozda da umesto fakultetski obrazovanih ljudi stavimo one sa osnovnom skolom,ili bez ikakvog obrazovanja mozda nam tada krene?

Ovoj zemlji je potrebno nekoliko budala. Pogledajte dokle su nas doveli pametni (G. B. Shaw)
Šalu na stranu, fakultetska diploma i bilo koja druga akademska titula nikako ne može i ne sme da bude glavno (i jedino) merilo kompetentnosti za vršenje određene javne funkcije, niti odslikava moralne kvalitete svog nosioca.

dasa82
25.7.2006, 19:30
I ja nesto da kazem! Mada, i da to neko nece procitati nikom nece biti bolje od toga!!
Kratko i jasno: "POTPUNO SE SLAZEM SA KUZNOM"!!
Pogotovo oko ovok u zadnjem broju i "istoj bandi" koja vlada telekomunikacijama!
Za pocetak:
1. telefonsku centralu u mom selu je zaboravio hitler kad se povlacio '44.
2. bezuspesno sam pokusavao da se konektujem vec 2 nedelje, dok dobijem vezu bicu starac :dedica:
3. i kad cu ja da osetim blagodeti ADSL-a??? (Posto sam malo upucen u desavanja u MZ, znam da su celni ljudi iz MZ vec godinama (oko 4god.) traze, kukaju, MOLE :n_klanja: ljude iz telekoma da postave novu centralu. I konstatno ih stavljaju na spisak za CEKANJE! Kazu:" bice jednog dana :Freddy: "! Gde su tolike pare kad nemaju za jednu centralu, jos veci crnjak je sto kroz selo prolazi opticki kabal.)

P.S. i ko zna kad cu sledeci put uspeti da se konektujem duze od 3min a da mi ne pukne veza! :ciao: :ciao:

Dekstr
26.7.2006, 21:07
nemam reci svaka cast jedan od najboljih tekstova ]
:tapsh: :tapsh: :tapsh:

priest (of_the_moon)
1.8.2006, 1:34
Kada bi svi problemi ove države mogli da se svedu na neku razumnu meru za recimo godinu dana (malo naučne fantastike za razbijanje monotonije), rešavanje problema zaostalih komunikacija bi trajalo oko 24 sata. Možda ni toliko. Tačnije, taj problem bi rešio se kao prirodna posledica nekih drugih stvari.

Niko ne poriče da je komunikacija među ljudima jako važna i da je uopšte jedan od uslova progresa, ali se niko ne pita za šta bi se koristile napredne internet veze kod nas. Po mojoj slobodnoj proceni, 85% internet protoka bi se koristilo za skidanje piratske muzike, piratskih filmova i pornografije, i igranje igara na piratskim serverima... Sve to čini jednu sasvim drugu priču.

Kad već traži, daj narodu hleba i igara, i biće im dosta. Na sreću ili nesreću, ni toliko se ne može.

Za neki početak, dobro bi bilo i kada bi se svima obezbedio dialup od 56k (uz primerenu cenu i uslove). Naravno, i ja bih želeo da ovaj moj dialup (koji ne puca za divno čudo) zamenim za ultra intergalaktički paraglajzer koji se već odavno koristi na Jupiteru (sve jedno, zvučalo bi kao da je sa druge planete). A neko bi želeo kola, neko plavušu, neko da krade ili da ne radi ništa u dve smene, neko da se preseli iz "divljine" u kakvu-takvu civilizaciju...

player1
1.8.2006, 16:39
Ja licno, ne mogu da kazem da Telekom ne radi nista.
Inace ne be mogao da objasnim da sam krajem prosle godine dobio digitalno centralu i izgubio dvojnika, a tokom ove i ISDN (koji sam inace trazio pocetkom veka, ali sad su dosli uslovi).

S lose strane, to se bas poklopilo da dupliranjem cena fiksne telefonije, sto je ucinilo da sam telefonski razgovor u skupim satima kosta isto toliko kao i dial-up pretplata kod internet provajdera.

Opet, s dobre strane SBB je bas u isto vreme svoju mrezu prosirio u moje naselje (Beograd, Visnjica), tako da sam dial-upu dao jedno velio thankyouverymuch i presao na kablovsku.


P.S.
Sto se tice ostalih diaup korisnika, zaboravite na zalopojke Telekomu. I kad na kraju dobijete digitalnu centralu i pristojan dial-up, to ce sve biti papreno skupo (i jos uvek sporo).

Umesto toga, molite se da kablovski distributeri prosire svoju vezu do vas i upoznate sta to stvarno znaci imati pristojan pristup Internetu.

dasa82
1.8.2006, 20:49
Kako to divno zvuci kablovski internet??? Sa koje je to planete, plutona???
O tome ja pokusavam da pricam kako smo izbaceni van svih tokova stvarnosti dok se favorizuju veliki gradovi: Beograd, Novi Sad, Nis ......
Player1, lepo je to sto tebe ova prica uopste ne pogadja, ti si za godinu dana dobio i digitalnu centralu i kablovski i tebi sad ovo nista ne znaci sto ipak velika vecina u skorije vreme nece imate iste uslove za internet i komunikacije uopste! I za takvo stanje nije niko kriv?? Telekom je super forsira samo gradove jer tamo zaradjuje ima vise prikljucaka telefonskih po centali i kako treba da ostane!!!
A vi sto ste na selu snalazite se kako znate i umete! Prodajte kompljutere i kupite motike to je za vas, jer ste vi ipak sa sela, i tako treba da ostane!!!

P.S. procital tu levo odakle sam!!! To je samo 20km od Beograda, severno!!!
P.S.S. TAKO BLIZU A TAKO DALEKO!

milanjanjic
24.9.2006, 23:22
Kasnim malo vise sa odgovorom ali nema veze. Evo sta ja mislim o KUZMI (namerno velikim slovima) i SVETU KOMPJUTERA (takodje): :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:

paterfamilias
25.9.2006, 0:54
Kasnim malo vise sa odgovorom ali nema veze. Evo sta ja mislim o KUZMI (namerno velikim slovima) i SVETU KOMPJUTERA (takodje): :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:
Što se ne "klanjaš" Kuzmi u aktuelnoj temi o ovomesečnoj kolumni,nego u ovoj "bajatoj" od pre par meseci.

cyberserbia
29.7.2007, 21:03
Videh pre neki dan na TV na proslavi 15godisnjice DSS-a gospodina Petrovica:boxing:. Nije onda ni cudo sto cu 2028 dobiti adsl jer ce tada valjda i njegov premijer uvesti Srbiju u EU:dedica:

cyberserbia
1.10.2007, 17:24
sorry, delete