PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem oko instalacije HD Realtek drajvera


mozdani
8.8.2010, 1:59
Juce sam instalirao Ubuntu 10.04 i nov u svetu "linux komandi", kontam praticu readme i to je to, medjutim kod zadnje komande nece da instalira, evo slika i file:
"Manual install:
Step 1. unzip source code
tar xfvj alsa-driver-1.0.xx.tar.bz2

Step 2. Complied source code
a. cd alsa-driver-1.0.xx
b. ./configure --with-cards=hda-intel
c. make
d. make install "

sve lepo odradi do "make install" gde kaze da ne moze da premesti fajlove na tu lokaciju:

http://img59.imageshack.us/img59/1029/screenshot1ea.png

i zadnja linija kaze: "make: *** [install-headers] Error 1"

Ceo dan sam petljao sa komandama prilikom instalacije bilo kog programa i nekoliko navrata mi se pojavljivala ista greshka, ovo je drugi dan kako se upoznajem sa Linuxom, pls help :)
Zahvaljujem,
Milan

bvitnik
8.8.2010, 5:32
Za instalaciju (iz izvornog koda) moraš da imaš root privilegije. Znači kucaš "sudo make install" i password.

P.S. Zar ti zvučna "karta" ne radi bez ovog drajvera? Nisi valjda sve programe pokušavao da instaliraš iz izvornog koda?

voodoo_
8.8.2010, 11:28
sudo synaptic iz terminala pa odatle instaliraj programe, kakvo crno instaliranje iz izvornog koda zaboga :boodala:

mozdani
8.8.2010, 15:54
Radi zvucna medjutim sam primetio da prilikom pushtanja HD filmova zvuk je slab cak i kada pojacam do maximuma, tako mi je isto bilo i kod Viste i Win 7 dok ne instaliram HD Sound Drivere :). Thx radi, pretpostavio sam da moram da se identifikujem da bih imao privilegije ali nisam znao kako. Thx svima, inace vecinu programa sam instalirao preko terminala gde skine pakete i saam instalira bez kucanja komandi :) sudo synaptic - thx :)

Neky
8.8.2010, 16:02
Sve pohvale za to što se nisi uplašio terminala, ali kako kolege rekoše - synaptic (i slični paket menadžeri) su zlato.

mozdani
8.8.2010, 18:30
pre sam malo radio u MS-DOSu tako da mi nije bilo toliko strano, synaptic spasio me muka :). Thx.

drzare
8.8.2010, 20:00
pre sam malo radio u MS-DOSu tako da mi nije bilo toliko strano, synaptic spasio me muka :). Thx.

проучи мало synaptic- схватићеш да ти терминал и није најнужнији... бар не за онај свакодневни рад...

mozdani
8.8.2010, 22:16
Opet mi je zvuk loshiji u Linuxu nego u Windows 7 prilikom gledanja youtube spotova i slushanja radia. Mislio sam da ce se popraviti posle instaliranja HD drajvera :(. Ima neko neku sugestiju Realtek R250? Cuje se blago shushtanje...

drzare
8.8.2010, 23:11
opet mi je zvuk loshiji u linuxu nego u windows 7 prilikom gledanja youtube spotova i slushanja radia. Mislio sam da ce se popraviti posle instaliranja hd drajvera :(. Ima neko neku sugestiju realtek r250? Cuje se blago shushtanje...
нађи подешавања звука... па тамо исподешавај све како теби одговара...

mozdani
9.8.2010, 2:10
u paketu za drajvere koje sam skinuo nalaze se 4 paketa, ja sam instalirao samo jedan alsa-driver-1.0.23.tar.bz2, nakon instalacije josh jednog sve radi lepo :)

Neky
9.8.2010, 13:10
Pa da, to je samo alsa bila. Napiši koji si još paket instalirao, možda će neko imati sličan problem ;)

mozdani
10.8.2010, 5:46
Izgleda nije bilo do dodatnih drajvera vec u opcijama nisam smeo da povecam Output volume vishe od 100%:

http://img205.imageshack.us/img205/1707/screenshot1bo.png

Kada stavim vishe od 100% onda zvuk shishti i loshijeg je kvaliteta :)

bvitnik
10.8.2010, 17:50
Naravno jer tada radi digitalno pojačavanje zvuka (programski, kao što to radi ekvilajzer) a to sa druge strane dovodi do izobličenja zvučnog signala i uvek je prisutan "šum".