PDA

Prikaži potpunu verziju : Dual Boot: Linux i Windows 7


dile
11.7.2010, 10:32
Naime danas sam instalirao Linux Mint 9 Isadora amd64, na particiju gde mi je bio Windows Xp, ostale dve particije su veliko skladište i particija sa Win7, dakle tri particije. One su naravno sada vidljive iz Linuxa, međutim prilikom paljenja računara boot-uje se samo Linux. Koliko sam ja upoznat sada treba dodati MBR file Windowsu ponovo. Prilikom instalacije zapisao sam kako su particije raspoređene, iako znam da može i iz Terminala, ali sam zaboravio kako:

sda1 ext4 ------------------- Linux Mint dakle
sda5 ntfs ---------------------Windows7
sda6 ntfs---------------------- To veliko skladište


Eh pa sada šta mi je i kako činiti. Pokušavam sam, ali teško. U onom Start-Up-u u Control Centru prilikom odabira systema za boot nema Win-a, nego samo Linux Mint generic, Linux mint recovery mode i nešto mem(ory)test

Bio bih jako zahvalan kada bi mi neko pomogao...

na12
11.7.2010, 11:20
Odradi u terminalu
sudo update-grub

dile
11.7.2010, 11:26
Prvo je pitao da ne postoji onaj neki .lst file i sada kaže ovako:


Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic
Found GRUB 2: /boot/grub/core.img
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done



Resartovao i nema Win-a, direktno ulazi u Linux. :(

na12
11.7.2010, 13:23
Sad znam sta si uradio,izbrisao si bootloader od w7 koji on stavlja na aktivnu particiju koja je ovaj put bila ta sa xp-om.Pa jedino da probas sa w7 instalacionim diskom da to popravis,pa onda sa mint-ovim cd-om da vratis grub.

Dare01
26.7.2010, 22:45
Pazi ovako, problem je jednostavan. Kad imaš dual boot, windows i linux, windows uvek moraš staviti na prvu particiju, to je uglavnom kod svih C. Zatim na drugu npr. D možeš staviti da ti bude linux ili da tu staviš veću particiju za podatke, a linux onda na E.

I još nešto, da bi windows mogao da vidi podatke na toj većoj particiji (u ovom primeru D ili E), moraš je staviti u ntfs.

Znači treba da imaš:

C - windows
D - linux
E - podaci (stim da D i E možeš zameniti mesta kao što već rekoh)

Pošto ti je E - tj. treća particija velika onda na drugu tj. na D stavi linux i kraj.
I još jedna stvar jako bitna. Windows ne samo da mora ići na prvo mesto, prvu particiju, nego moraš prvo njega instalirati pa onda linux. Samo tim redom i to je to! :qliranje:

miša topola
26.7.2010, 23:04
Kod Linux sistema na C, D, E itd... particije ;)

blast beat
26.7.2010, 23:08
E Darko, Darko... Zbog ovoga neces dobiti zeleni Linux pojas. :D

Dare01
26.7.2010, 23:41
Čovek je do sad koristio dva windowsa istovremeno, pre će znati šta znači C, D i E nego sda1, sda5 i sda6. :a_bleh:

Dare01
26.7.2010, 23:51
Mišo otkrio si toplu vodu! :aplauz:

Kod wina je C, D, E, F, G...
A kod linuxa sda1, sda2, sda3...

GoranSTX
27.7.2010, 8:37
Ako ćemo baš da cepamo dlake onda ne bi trebalo stavljati znak jednakosti između windowsovog i linuxovog načina obeležavanja particija.
Iako je u najvećem broju slučajeva C: = sda1 to nikako nije pravilo. Isto tako D: vrlo često neće biti sda2, već sda5 ukoliko je ta druga particija logička...
Dakle, mešanjem ovih pojmova samo možete efikasno da zbunite početnike, stoga za windows koristite abecedu, a za linux standardnu nomenklaturu, ne pokušavajte da jedno prilagodite drugom jer za to nema ni razloga ni svrhe...