PDA

Prikaži potpunu verziju : AS3


KecmaNedjo
5.7.2010, 17:40
Dali neko programira na Action script 3 (valjda se tako pise :) ) ili AS3 ... mislim da je namenjen za pravjenje Flash igara ( ispravite me ako gresim :D ) ... ako neko programira u tom prog. jeziku napisite vase utiske i mozete okaciti neki projekat ;) ( pravljen u AS3 :) )

Stevvan
5.7.2010, 19:24
Ja radim u tom jeziku. Slican je Javi ili C#-u, znaci objektno je orijentisan i ima garbage collector kao ova dva jezika. Nije tezak za ucenje ako znas C++ na primer. Imam jedan zavrsen projekat u njemu koji ce biti postavljen na newgroundsu sledece nedelje (takav je dogovor sa vlasnikom sajta), pa ces imati prilike da vidis sta je u pitanju. Inace mogu ti reci da je pravljenje igara u flashu veoma isplativo, pogotovo ako znas sta radis, tako da ti svakako preporucujem da ucis AS3.

KecmaNedjo
5.7.2010, 20:16
Ja radim u tom jeziku. Slican je Javi ili C#-u, znaci objektno je orijentisan i ima garbage collector kao ova dva jezika. Nije tezak za ucenje ako znas C++ na primer. Imam jedan zavrsen projekat u njemu koji ce biti postavljen na newgroundsu sledece nedelje (takav je dogovor sa vlasnikom sajta), pa ces imati prilike da vidis sta je u pitanju. Inace mogu ti reci da je pravljenje igara u flashu veoma isplativo, pogotovo ako znas sta radis, tako da ti svakako preporucujem da ucis AS3.
Nisam ucio C++ ... ja ne programiram dugo vremena ... godinu dana i koji mesec ... ucio sam Visual basic , Html i malo Gml (ja mislim da se tako zove za program Game maker :) ) u game maker-u sam poceo praviti igre , ali sam vise koristio drag&drop nego skripte ... tako sam uvideo da ne prosirujem svoje znanje i onda sam se prikljucio na jedan kurs ( na internetu , vise informacija na dorumu Mycity.rs ). Na kursu ucimo praviti flash igre uz Pomoc AS3 i na kraju je cilj i zaraditi nesto ... mada je meni programiranje vise kao hobi nego posao ( mada nisam ja jos za posao sa 15 god. ) ali sto se nebi bavio hobijem i zaradjivao ... znam da je isplativo :)
EDIT:
A AS3 znam samo ono osnovno... jos ucim :)

KecmaNedjo
5.7.2010, 21:31
Mozes li mi preporuciti neke tutoriale, pozeljno je da su na srpskom ali dosta dobro znam i engleski :D

Stevvan
6.7.2010, 10:09
Znam na koji forum mislis, ja sam isto uclanjen na njemu, tj prvu zaradu sam ostvario upravo preko tog kursa :D Sto se tice tutoriala na srpskom, ja ih nisam ni trazio, u sustini mi je bilo lako da skapiram sintaxu, tako da sam koristio jedino flixelovu dokumentaciju i forum kad ne bih znao nesto da uradim. Doduse, ja se interesujem za programiranje oko 5 godina a moze se reci da se bavim istim malo vise od 3 godine, tako da mi je dosta lakse da savladam AS3 ili neki drugi jezik, nego nekome ko nema mnogo iskustva.

KecmaNedjo
6.7.2010, 19:30
Posto vidim vec da si uspesan programer sa AS3 i posto mi ne odgovaraju na forumu ( od kursa ) ... mozes li mi objasniti kako se treba postaviti kod za efekat fade-in i fade-out ... detalje mozes videti na forumu ... tema Pathways u Portovanju :)... strana 4.

Stevvan
6.7.2010, 19:43
Ok videcu da postavim kad budem imao vremena, nisam u prilici sad da pisem kod al videcu da u narednih par dana to odradim.

KecmaNedjo
6.7.2010, 19:56
Na forumu su napisali da su kodovi:
FlxG.fade.start(<parametri>); i FlxG.flash.start(<parametri>); za fade-in i fade-out.

FlxG.fade.start(<parametri>); - to je valjda za fade-in ako sam dobro razumeo.
FlxG.flash.start(<parametri>); to je za fade-out.

Ali kako ih postaviti. Najvise me buni u parametrima za funkciju.. ja mislim trece po redu .... sada treba mi fade-in efekat kada se prebacuje state tj. kada se ucita ... a fade-out kada se iskljucuje taj state i prelazi u drugi.

fade-in bi trebala u deo funkcija ( u strukturi koda tj. delovi: Paket, klasa, funkcija )??

a fade-out u
u mom slucaju:
override public function update():void
{
super.update();

f ( Igrac.x >= 600)
Ovde
FlxG.state = new State;
}???

NISAM NESTO SMART
6.7.2010, 21:04
I ja sam se sad priljavio za taj kurs ali nista ne javjaju...da li ce oni da me kontaktiraju u skorje vreme ili?I jos jedno pitanje koj IDE koristie gledam nista za flash nije free?

KecmaNedjo
6.7.2010, 22:00
Sacekaj malo ... verovatno je zauzet pa ti nesalje nista ... za sve sto je potrebno ces dobiti linkove ( besplatno ) ... inace koristimo Flash Develop, flixel, Flex ( flixel i Flex su kao neki dodaci... bice objasnjeno kako se korisit ) :)

KecmaNedjo
7.7.2010, 20:53
Sredio drugo.... ali nisam sredio kada se otvara state ( tj. kad se prikazuje ) onda treba fade-out ( FlxG.flash.start(<parametri>);... to nzm.

Ovako sam sredio za izlazak iz sobe:
napravio novu funkciju u strukturi:

public function promeniState():void
{
FlxG.state = new C2
}
i onda u :
override public function update():void
{
super.update();

if (Igrac.x > 600)
FlxG.fade.start(0xff000000,0.3,promeniState);
}

Probao da stavim ovako u :
public function C1()
{
FlxG.flash.start(0xff000000,0.3,C1);
}
nece... ali nisam ni misio da hoce zato sto je vec u funkciji C1.. ali ajde bolje probati :D

Stevvan
8.7.2010, 1:29
Ako hoces da se flashuje prilikom kreiranja state-a, onda samo u funkciji create od tog state-a pozovi funkciju za flash :)

KecmaNedjo
10.7.2010, 13:16
Skontao sam sta treba ... sve u create iz konstruktora i flash takodje u create i radi :)