PDA

Prikaži potpunu verziju : Koji za RAID?


damagedgoods
1.6.2010, 12:53
imam wd 500 aaks.

potreban mi je jos jedan. mislio sam da uzmem
samsung f1 ili f3.

da li je za raid bolje imati 2 ista HD-a, te da uzmem ponovo wd 500 aaks (iako je dosta bucan) ili moze i samsung?

LoneWolf
1.6.2010, 12:59
Poželjno je imati 2 ista ali Samsung f3 ti ne bi trebao praviti probleme (po meni je bolji izbor od f2).

damagedgoods
1.6.2010, 13:46
thanx @lonewolf

pogledaj moju konfiguraciju: na koji HD u tom slucaju, ako uzimam samsung, da postavim sistem (7)?

LoneWolf
1.6.2010, 17:14
Ja bih stavio na Caviar ili testirao oba (instalacija win7 traje pola sata tako da ćeš vrlo brzo uočiti razlike,a ako ti se to ne da onda pretraži google i naletićeš na neki uporedni test)

damagedgoods
2.6.2010, 8:51
zasto na caviar? je l to znaci da je bolji od samsunga? ako je bolji - zasto onda da ne uzmem isti? na stranu to sto "malo" grebe pri radu.

Doomche
2.6.2010, 12:21
Spasicesh sebe mnogo potencijalnih muka ako uzmesh josh 1 Caviar, identichan onom koji imash. Bilo bi lepo i da proverish serijski broj diska i osigurash se da su oba single-platter ili dual-platter, nisam siguran u kakvim sve izdanjima dolaze 500gb verzije, mada to nije neophodno. Sigurnost u stripe-u (koji pretpostavljam pravish) je po meni mnogo veci problem od brzine, a stavljanjem dva ista diska dosta povecavash sigurnost, za ne toliko veliku razliku u brzini ;).

Imaj u vidu da ce ti access time ostati isti, pa necesh videti bog zna kakva poboljshanja u igrama van vremena uchitavanja, ali ako se dosta bavish kopiranjem fajlova sa jednog mesta na drugo, RAID0 je stvarno korisna stvar.

damagedgoods
2.6.2010, 13:14
thanx @doomche

upravo je kopiranje sa jednog na drugi osnovno!!! igre ne igram, mozda ovaj mali za godinu-dve...
da li serijski broj moze da se proveri i preko software-a ili ne? tj. to da li je single ili dual platter? (nemam pojma da li je S ili D)

damagedgoods
3.6.2010, 13:34
ok
uzecu jos jedan 500 aaks, koji ce sluziti kao storage, dok cu na prvom da napravim sistemsku particiju (100gb), a ostalo cu takodje da stavim pod storage.

buduci da ce tu biti dosta copy/paste-ovanja, i posto nemam flopy,
PITANJE je:
kako da napravim raid0 izmedju ova dva diska?
procitao sam u uputstvu za maticnu da je potrebno raid driver-e podici sa flopy-a prilikom instalacije win7.
LAIK SAM VELIKI! STA DA (na UD3H) RADIM?

Nemanja NS
3.6.2010, 19:55
Win7 moze da vuce drajvere i sa fleshke

damagedgoods
4.6.2010, 11:24
da li moram raid0 da odradim tokom inst win7 ili mogu i na vec instaliran sistem?

Doomche
4.6.2010, 12:55
Ako hocesh RAID0, moracesh da formatirash oba diska ponovo, shto ce obuhvatati i novu instalaciju Windowsa 7 jer ce svi podaci biti izbrisani :). Pretpostavljam da ce ti za to trebati i neki disk na kome cesh privremeno drzhati podatke...

damagedgoods
4.6.2010, 13:30
xex,

sve je jasno: nista od toga.
no, dobro. makar sam nesto naucio.
hvala ljudima na pomoci

HiddEn
16.7.2010, 23:07
Oce li mi objasnit ko ukratko sto je raid :D Koliko sam shvatio valjda ako imam 2 HD od 500 gb povezu se i operativni sistem ih vidi kao 1 TB?

oluja
16.7.2010, 23:54
Oce li mi objasnit ko ukratko sto je raid :D Koliko sam shvatio valjda ako imam 2 HD od 500 gb povezu se i operativni sistem ih vidi kao 1 TB?

Dobro si shvatio. I rade brze zato sto se podaci upisuju neizmenicno. Ali ako bilo koji od njih "crkne" gubis sve podatke.