PDA

Prikaži potpunu verziju : Visual Studio 2010


fasty
24.4.2010, 18:10
pozdrav svima. nedavno sam nabavio visual studio 2010 i planiram da se "bacim" na njega... tacnije na rad u basicu... pa me zanimaju vasa misljenja i utisci na kompletan program, saveti za pocetak za sve one koji ce da rade mozda u njemu. naravno, radio sam vec u basicu, tj u starijim verzijama, pa me zanima kakve su razlike u ovom novom, bar one bitnije razlike. dobro bi doso i po neki link ako ste iskopali neki koristan tutorijal ili primere... nadam se da ce ovo da pomogne svima koji tek zapocinju rad sa ovom novom verzijom.

Todors
24.4.2010, 20:25
Radim i u njemu i u 2008ci, samo express edition koji je besplatan. Mnogo je fensiji (našminkaniji) od starog i sto ide uz .net 4.0.

U svakom slučaju nećeš pogrešiti ni sa jednim ni sa drugim, osim ako su ti klase iz 4.0 neophodne.

voodoo_
25.4.2010, 11:36
Zavisi u kojim starijim Basicima si radio... ako nisi video nijedan Visual Basic posle 6.0, imaćeš ovde dosta toga novog da naučiš, jer je Visual Basic .NET prilagođen .NET klasama i prilično se razlikuje (na bolje) od šestice i ranijih izdanja.

fasty
25.4.2010, 15:28
pa da, primecuje se razlika odmah... svakako da je bolji od prethodnih verzija. ima doooosta toga novog da se uci. :icon_stud

holodoc
25.4.2010, 17:45
Pitanje za one koji su prešli na VS2010. Pravi li novi .NET problema ostatku sistema u smislu da aplikacije odbijaju da se startuju ili traže gomilu 2008 Redistributable paketa? Pitam pošto meni i na VS2008 već ide na živce kad svaki živi program koji se instalira dodatno instalira po jedan C++ 2005 Redistributable paket na Win7.

vasto lorde
5.5.2010, 21:02
jako cudno, meni je i na najstarijim kompovima koji imaju winxp i to cak bez sp-a, moj program kompajlovan sa visual c++ 9 radio bez problema, doduse nisam proverio da li ima net framework. planiram i da uskoro predjem na 2010, taman da skinem i c#.

Programer - A
12.5.2010, 9:05
Do sad sam radio na starijim verzijaba Visual Studia pa sam odlucio da precem na Visual Studio 2010 Ultimate od prilike moze da se radi na njemu ali nije sve isto one lake petlje hvata ali teze koje su povezane sa celim programom, bazom podataka i internetom NE. Jezik je promenjen u nekoj maloj meri ali sobzirom da je MNOGO bolji od ostarih nece biti problema savladati ga!!


Ako neko ima neke tutoriale na srpskom dobro bi doslo!


NP. u proslom Visual Studiu sam pravio povezivanje sa bazom, koriscenje sql, random funkcija iz baze podataka koja imama pomocne tebele nebi li doslo do ponavljanja, ispisivanje i unosenje novih podataka pod siframa, stampanje tih podataka i automacko prebacivanje u Word formatu za stampanje!

Patton
12.5.2010, 10:41
Mukama sa .NET-om nikad kraja. Evo sta se meni desilo, apropo ovoga sto je pomenuo holodoc.

Reinstalirao sam komp, i instalirao neku igru koja je povukla sa sobom jos gomilu .NET verzija (ne secam se kojih tacno). Posle toga sam pokusao da instaliram Visual Studio 2008 i zapao u neki dead loop. VS je trazio da instalira najnoviji .NET, medjutim detektovao je da na kompu vec ima neki .NET koji nije mogao da deinstalira i pregazi verzijom koja njemu treba i samim tim VS nije hteo da se instalira uopste. WTF? Guglao sam i nisam uopste nalazio resenje kako da deinstaliram postojeci .NET. Onda sam provalio da VS u toku instalacije startuje neki program za instalaciju .NET-a i da taj program detektuje da li na kompu postoji vec neka verzija .NET-a. Onda sam guglao ime tog programa i na jedvite jade nasao info da program u slucaju da nema .NET-a na kompu vraca neku vrednost. E onda sam zamolio burazera da mi napravi C program koji ce imati samo main funkciju koja vraca tu vrednost i zamenio ovaj u instaleru njime. Startovao sam instalaciju VS-a, koji je pokrenuo moj program koji mu je "rekao" da nema na racunaru .NET-a i VS je konacno pregazio .NET sa verzijama koje njemu trebaju. Ziveo nama M$.

holodoc
12.5.2010, 13:09
O tome i pričam. Instalacija novog Visual Studio izdanja (čitaj .NET-a) ume da pokarabasi pola stvari sa starim .NET-om i programima koji od njega zavise. Zbog toga VS2010EE još uvek nije kandidat za instalaciju na mom računaru.

Programer - A
12.5.2010, 21:26
Ok je to promenio se malo, ali ljudi moramo i mi da se menjamo zajedno sa vremenom, pa mozemo da se vratimo i na 0 i 1 (binarne brojeve) pa da pisemo programe!!

holodoc
12.5.2010, 21:47
Ok je to promenio se malo, ali ljudi moramo i mi da se menjamo zajedno sa vremenom, pa mozemo da se vratimo i na 0 i 1 (binarne brojeve) pa da pisemo programe!!Nije poenta u menjanju nego u činjenici da ako već imaš veliki broj programa koji zavise od prethodne verzije .NET-a dovodiš sebe u šituaciju da programi prestanu da funkcionišu kako treba posle upgrade-a na novu verziju NET-a. I previše sam puta doživeo da neki programi posle upgrade-a na novi VS prestanu da funkcionišu.

Markonije
21.5.2010, 19:13
Jel zna neko cene Visual Studia 2010 kod nas,sve varijante dolaze u obzir(profesional,ultimate i sl.).
Nesto sam guglao al ne uspevam da nadjem konkretnu cenu kod nas.

A ako ima neka varijanta samo C# ili samo VisualBasic,naravano sa ostatkom potrebnog razvojnog okruzenja za normalan 'rad'.

holodoc
21.5.2010, 19:33
Jel zna neko cene Visual Studia 2010 kod nas,sve varijante dolaze u obzir(profesional,ultimate i sl.).
Nesto sam guglao al ne uspevam da nadjem konkretnu cenu kod nas.

A ako ima neka varijanta samo C# ili samo VisualBasic,naravano sa ostatkom potrebnog razvojnog okruzenja za normalan 'rad'.
Imaš free Express varijantu ako ti je potrebna za učenje i rad "na crno" :D

voodoo_
21.5.2010, 20:40
Čisto da tvoj post ne bude pogrešno protumačen, Express verzija i zvanično dozvoljava razvoj komercijalnih aplikacija.

doctor
22.5.2010, 0:50
Imaš free Express varijantu ako ti je potrebna za učenje i rad "na crno" :D

Voodoo kaže da sme da se koristi za izradu komercijalnih aplikacija, na šta si ti mislio holodoče onda? :)

holodoc
22.5.2010, 2:03
Voodoo kaže da sme da se koristi za izradu komercijalnih aplikacija, na šta si ti mislio holodoče onda? :)Ja danas namerno nisam odgovorio posle pojašnjenja koje je dao voodoo da ne bih bespotrebno "trošio" postove ali ajde da potvrdim da sam baš to mislio jer sam izgleda upotrebio stilsku figuru gde ne treba.

Da Visual Studio Express nema apsolutno nikakvih ograničenja u pogledu gde i za šta može da se koristi pa ni ograničenja vezana za komercijalnu upotrebu paketa. Sve je to napisano u EULA dokumentu koji dolazi uz paket a skraćena verzija FAQ-a za VSEE može se naći ovde. (http://www.microsoft.com/express/support/support-faq.aspx)

sasha vukelic
3.6.2010, 7:30
al, zar nije fazon (kao sa mnogim drugim okruzenjima) da express ne mozes koristiti u firmi (tj. ne mozes prodavati nesto napravljeno u njemu), vec samo za licnu upotrebu?

water wizard
3.6.2010, 7:56
Najbolje da se posavetujete sa svojim advokatom oko tumačenja EULA..

irreal
3.6.2010, 7:57
nije :)

mozes da prodajes slobodno, sve sto pozelis mozes da radis sa express-om.

Microsoft ocigledno juri pare tamo gde ima i najvece sanse da ih dobije, od velikih razvojnih timova kojima su potrebne funkcije koje express nema.
a oni ne smeju da se igraju piraterijom i torrentima kao mi obicni smrtnici.

sasha vukelic
4.6.2010, 7:46
aha, ja sam kontao da je vise u pitanju fazon da je free za licnu upotrebu i ako sam radis, mozes raditi sta hoces; a kada je u pitanju firma da moras platiti :)

holodoc
4.6.2010, 16:55
Par ljudi me je već pitalo da li isto pravilo o slobodnom korišćenju Visual Studio Express Editiona važi i za 2010 pošto na uvodnom ekranu za VSEE2010 piše "For evaluation purposes only". Odgovor glasi da. Svi uslovi koji su važili za 2008 važe i za 2010 s tim što se ta poruka o "evaluaciji" pojavljuje samo zbog toga što Visual Studio nije registrovan (registracija je besplatna naravno). Dakle ni za 2010 ne postoje ograničenja u pogledu korišćenja u komercijalne svrhe.

Da potkrepim svoju tvrdnju: http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en/Vsexpressvc/thread/3030a179-f7be-4f40-84ff-debd6d290b2c

voodoo_
4.6.2010, 19:01
aha, ja sam kontao da je vise u pitanju fazon da je free za licnu upotrebu i ako sam radis, mozes raditi sta hoces; a kada je u pitanju firma da moras platiti :)
Dakle, ne moraš da platiš ni ako si firma (ako ti Express radi posao).

ilija_iksi
5.6.2010, 17:24
O tome i pričam. Instalacija novog Visual Studio izdanja (čitaj .NET-a) ume da pokarabasi pola stvari sa starim .NET-om i programima koji od njega zavise. Zbog toga VS2010EE još uvek nije kandidat za instalaciju na mom računaru.

Ne mora da znači

ilija_iksi
5.6.2010, 17:29
pozdrav svima. nedavno sam nabavio visual studio 2010 i planiram da se "bacim" na njega... tacnije na rad u basicu... pa me zanimaju vasa misljenja i utisci na kompletan program, saveti za pocetak za sve one koji ce da rade mozda u njemu. naravno, radio sam vec u basicu, tj u starijim verzijama, pa me zanima kakve su razlike u ovom novom, bar one bitnije razlike. dobro bi doso i po neki link ako ste iskopali neki koristan tutorijal ili primere... nadam se da ce ovo da pomogne svima koji tek zapocinju rad sa ovom novom verzijom.

Nemam pojma o Basicu, ali znam da je alat dobar. Koji god jezik koristiš, VS je neprevaziđeni IDE. Svejedno, preporučio bi ti da voziš 2008, on ima više extenzija.

Markonije
28.6.2010, 17:36
@irreal;holdoc;voodoo_ - hvala puno na informacijama :)

Jos me interesuje sta bi znacilo da radim sam a sta da sam firma(one man company lol),ako to pravi razliku dal koristim u komercijalne svrhe ili ne.

Moj plan je da sto jeftinje(gle cuda),izbacim komercijalnu ili polu-kom.aplikaciju
koja je dostupna putem interneta na mom licnom sajtu,program na moje ime(ownership tako da kazem) prodajem(i hope so) drugoj strani.

Ne bi imao nista protiv i da mogu legalno razvijam besplatne aplikacije(da se pozicioniram malko) ali ako je ovo istina tj. tacna informacija za expres edtion da moze da se koristi u bilo koju varijantu komercijalnih aplikacija to je ono malo podrske sto uvek fali na startu

vasto lorde
7.7.2010, 18:27
registruj se besplatno na microsoftovom sajtu i dobices svoj reg key.

doctor
7.7.2010, 18:27
Prvo, piraterija na forumu je zabranjena.
Drugo, registruj se na Microsoft sajtu (idi u VB na Help-Registration i imaš dugme koje će te odvesti na odgovarajuću stranu) i dobićeš key besplatno. Express edicije su besplatne, ako nisi znao.

---Preteče me.

MARKO 068
7.7.2010, 18:46
kad se reg na vb sajt...dobojam key od vb2010 a mene treba 2008..
izvini zbog piraterije!!

vasto lorde
7.7.2010, 18:49
trebalo bi da je i dalje podrzan 2008, iako je izbacena 2010. mada, speaking of it, malopre sam ja registrovao moj c# 2010 i nisam nasao opciju da dobijem reg key za 2008. mozda da se jednostavno upgradeujes na 2010? vredno je truda, veruj mi :)

MARKO 068
7.7.2010, 19:04
meze li biti isti key za 2010 i 2008 .... a 2010 nemogu da instaliram jer mi je piratski win xp...

MARKO 068
7.7.2010, 19:23
evo radi probao sam...hvala vam!!

vasto lorde
7.7.2010, 19:26
2010 nemogu da instaliram jer mi je piratski win xp...
cudno, ja sam uspeo (a moj je xp narocito legalan) :)

MARKO 068
7.7.2010, 20:18
mozda nije ista vrsta jer nece da mi istalira ni windovs media player!!

vasto lorde
7.7.2010, 20:46
to najverovatnije znaci da si (greskom?) ukljucio windows update koji je zauvek obelezio tvoj komp i smarace te do kraja zivota. moje saucesce.

MARKO 068
7.7.2010, 21:28
ne to nije slucaj....a ako ga ukljucis kojim slucajem onda samo stavis sistem ponovo!!

boshkodj
7.7.2010, 22:22
to najverovatnije znaci da si (greskom?) ukljucio windows update koji je zauvek obelezio tvoj komp i smarace te do kraja zivota. moje saucesce.
Zasto ce da ga smara? Meni je ukljucen i dosta mi je bagova popravio :opanachke

doctor
7.7.2010, 22:22
Samo ne instaliraš (dečekiraš) WGA... :D

Markonije
13.7.2010, 17:17
Hvala puno na informacijama:)

fasty
3.8.2010, 16:03
trebalo bi da moze da se instalira na piratskom XP-u... doduse, moj je legalan pa ne mogu da tvrdim, ali mislim da moze... i naravno VB 2010 radi samo na XP SP3...

ranko96
4.8.2010, 17:37
trebalo bi da moze da se instalira na piratskom XP-u... doduse, moj je legalan pa ne mogu da tvrdim, ali mislim da moze... i naravno VB 2010 radi samo na XP SP3...

Ma moze, ja sam to radio na piratskom Win XP.:D

Markonije
14.9.2010, 4:22
Nisam skonato na kraju,jel 'servisni paket 3' za XP potreban da bi radio Visual Studio 2010?

water wizard
14.9.2010, 5:31
sp3 je potreban da bi windows xp uopšte radio :p

Todors
14.9.2010, 9:45
Sp3 nije dovoljan. Moraju i svi ostali update kritični fajlovi koje windows skida, da bi radilo kako treba :a_bleh:.

voodoo_
14.9.2010, 14:07
Ako nemaš neki konkretan razlog zašto moraš da koristiš VS2010, ostani na verziji 2008.

zokocx
18.9.2010, 13:52
Ufff ja sam dosta koristio 2008 (ako za moj pocetnicki rad sa C# moze da se kaze da je 6meseci dosta) i kad sam presao na VS2010 uffff, liftoff ko spejsšatle
- intellSense je mnogo "inteligentniji",
- štrašno mi se sviđa kakav je font koda, tj. valjda ga tako Win7 lepo rederuje
- a još je naj što sve ali sve ,svaki fajl ili toolbar može da otkačiš i prikčiš gde i kako hoćeš i na 22" monitoru čačkanje 2 fajla/projekta je milina lak posao, a tek mogu da zamislim na 2 monitora.

Naravno treba i jača mašina za VS2010, još ako je Ultimate verzija ima puno "gluposti" ugrađenih.
Jedino što me na početku mučilo je što sam stekao naviku da prazne linije koda ili nepotrebne linije koda brišem sa shift+Del i to naravno (ko je to izmislio) sistem stavlja u Clipboard (bilo prazna linija ili kod) i ako npr. nešto hoću da premestim tj. cut-ujem i usput obrišem sa shift+del nešto usput onda moram da se bakćem sa ctrl+shift+V da kružim unazad kroz Clipboard da prilepim to što mi treba.
Ovo može da se isključi naravno, ima tamo u opcijama za Text Editor nešto na foru "Apply Cut and Copy on blank lines where is no selection" to samo off kod recimo C# i radi kao stari VS2008.

E da i mene interesuje, da li Express verzije smeju da se koriste za izradu nekog komercijalnog softvera ?

voodoo_
18.9.2010, 14:30
Smeju.

http://www.microsoft.com/express/support/support-faq.aspx

* Can I use Express Editions for commercial use?
* Yes, there are no licensing restrictions for applications built using Visual Studio Express Editions.

Negativna strana programiranja u VS2010 je što programi traže .NET 4.0, koji često ume da napravi problem na WinXP mašinama (meni se jednom desilo da nije hteo ni da se instalira), a nije uključen u Win7 (koji sadrži 3.5) a ljude prosto mrzi da se cimaju oko toga. Drndao sam nešto po opcijama da omogućim pravljenje .NET 3.5 programa, a nije uspelo (plus nakon deinstalacije VS2010 mi je upropastio .NET 3.5 na Win7 i pola .NET programa više nije htelo da radi :S )

irreal
18.9.2010, 15:20
Smeju.

http://www.microsoft.com/express/support/support-faq.aspx



Negativna strana programiranja u VS2010 je što programi traže .NET 4.0, koji često ume da napravi problem na WinXP mašinama (meni se jednom desilo da nije hteo ni da se instalira), a nije uključen u Win7 (koji sadrži 3.5) a ljude prosto mrzi da se cimaju oko toga. Drndao sam nešto po opcijama da omogućim pravljenje .NET 3.5 programa, a nije uspelo (plus nakon deinstalacije VS2010 mi je upropastio .NET 3.5 na Win7 i pola .NET programa više nije htelo da radi :S )

ma hajde molim te ?!

imas u VS2010 sve iste opcije za target framework kao i u VS2008, plus dodato .net 4.0

bez IKAKVIH problema kreriras projekat za .NET 2.0.
ja na poslu razvijam za .NET 2.0 jer je to jedino na sta mogu da se oslonim da moze da se tera na svim masinama koje imamo, a radim u VS 2010.

nema sta da se drnda, ili prilikom kreiranja projekta iz drop-down menija izaberes .NET 2.0

ili mozes i kasnije u preferencijama projekta da promenis.

ovo vazi za C# i VB.NET, za ostale ne znam.

zokocx
18.9.2010, 17:08
@voodoo_: Naravno da moze da radi svaki program koji je targetovan na .net 2.0 na svakoj mašini koja ima .net 2.0. Ovo znam i ja , mislim razumem te ako se baš ne baviš time, u suprotnom samo :a_whistli.

Mada ima jedna začkolica koju sam primetio, ako praviši projekat na OS-u tj. IDE-u koji im instaliran .NET 4.0 to znači da sve unazad verzije su sa poslednjim Service Pack-om (.NET 2.0 je SP2 a 3.0 je SP1) i takav program nece raditi na masini koja ima samo obican .NET 2.0 bez SP-a. I to nemože nikako da se namesti u projektu, pa zato nastaje cimanje.
A .NET 4.0 stvarno ima vec puno "gluposti" , zato sam poceo odmah 3.5 (jos ni 4.0 nije postojao) jedva kontam sta je LINQ-u, a tek sta su im one Lambda expresije ... to neki opsesivni mathgeeks samo kontaju :D

@irreal: to isto važi i za C++ CRL tj. gde u C++ kodu koristi .NET klase.

voodoo_
18.9.2010, 17:49
nema sta da se drnda, ili prilikom kreiranja projekta iz drop-down menija izaberes .NET 2.0
Baš to sam i probao, izbacivao mi greške sa sugestijama da promenim ručno u projekt fajlu, ja čačkao nešto, bez uspeha :)
Probaću opet da dignem na virtuelnoj mašini, ako se snađem, stavljam i na "zvaničnu" :)

Todors
18.9.2010, 17:56
Lambda "sonde" su cool :). Za razliku od funkcija koje imaju karakteristiku da vraćaju vrednost, lambda može da vraća funkciju. Zar to nije super. :rolleyes:

zokocx
18.9.2010, 19:54
Lambda "sonde" su cool :). Za razliku od funkcija koje imaju karakteristiku da vraćaju vrednost, lambda može da vraća funkciju. Zar to nije super. :rolleyes:

Nekome super, za mene je to trenutno shvatiti kako putovati (ali naucno objasnjeno) brzinom svetlosti.
Jedva sam skontao sta su delegates, i kao baratati eventovima (dogadjajima) i moram priznati sada me to odlicno sluzi. Nemogu da zamislim koja biblija koda treba da se tako nesto realizuje u C++.

irreal
18.9.2010, 20:07
jedva kontam sta je LINQ-u, a tek sta su im one Lambda expresije ... to neki opsesivni mathgeeks samo kontaju :D

mozda se ti nisi mnogo time bavio pa ne znas i ne razumes najbolje, ali daleko od toga da samo opsesivni math geekovi to kontaju, uopste nije tesko i jako je korisno.

Todors
18.9.2010, 23:38
Ako si skontao evente, lambde su bar 3 puta jednostavnije za kontanje. Samo možda deluje da su komplikovani zbog naziva.

Probaj da se pozabaviš prvo sa anonimnim metodama, pa ćeš posle shvatiti koliko je lambda => Sonda() bolja :)

zokocx
20.9.2010, 2:39
To oko tih Labda ekspresija , sam pogledao prvo na Wikipedia , i posle citanja prvog jasnog pasusa ide sve komplikovano objasnjene. Naravno nisam bas ni gledao u C# kako se realizuje tj. koristi ali ono sama sintaksa mi je delovala konfuzno,sto sam video neki kod. To sam gledao pre nego sto sam skontao eventove.

Jos kad sam pokusavao da skontam eventove, radio sam primer iz knjige OReilly Head First C# koja je ok za dosta stvari ,ali taj deo sa delegates i events su totalno promasili, prvo objasnjavaju koriscenje eventa i koriste ugradnjed EventHandler a posle objasne Delegetes, a ja ko :facepalm 3 puta citam gledam taj deo gde rade sa events.

Skroz lako mi bilo kad sam skontao kako se prave delegati i sta su ustvari,i lepo posle od delegata napravis event u klasi koja ga moze ispaliti, i 2. klasa koja koristi tu klasu samo registruje preko tog delegata handler da pozove odredjenu svoju metoda i kraj. (ovo pisem za nekog ko ce se mozda zakaciti sa time).

fasty
29.9.2010, 9:13
@Markonije: Da, WindowsXP SP3 je potreban da bi mogo uopste da instaliras Visual Studio 2010... Ako pokusas da ga instaliras na SP1 ili SP2 sam ce da ti izbaci da mu je potreban SP3... A za ostale kriticne fajlove ne znam, meni je radio VS2010 cim sam instalirao XP, tj bez nekih posebnih update-ova...

zokocx
30.9.2010, 23:06
Sam .NET Framework 4 zahteva SP3, mada ja sam uspeo VS2010 Express da instaliram na SP2 ,ali sam odradio mali hack i promenio u registriju da je win ustvari SP3, i tako zavarao instalaciju, i radi bez ikakvih problema. Naravno ovo nije preporucljivo raditi nikako, nego lepo prvo staviti full SP3 win XP.

Eto, kolko je za neke instalacije zahtev da sistem ima SP3 samo puki broj u registriju, i to je naravno jedna vrsta MS-ovg apela da svi predju na 'sigurniji' SP3.

Dorfeus
2.11.2010, 19:58
Ljudi, moze mala pomoc?
Kako da aktiviram "IntelliSense" (onaj drop down kada se pritisne CTRL+ SPACE) funkciju u VisualC++ 2010??

Miomir1981
12.11.2010, 21:16
Evo nešto što može koristiti. Ka sam napravio ovaj programčić nije hteo da radi na WinXP bez .NET 4.0. Malo pretrage po opcijama i promenio sam ciljni .NET framework. Slika govori više od reči. :ciao:http://www.sk.co.rs/forum/%3Ca%20href=http://img243.imageshack.us/i/visualcsharppomoc.png/%20target=_blank%3E[IMG]http://img243.imageshack.us/img243/7245/visualcsharppomoc.pnghttp://img243.imageshack.us/img243/7245/visualcsharppomoc.png

irreal
12.11.2010, 21:29
Ovo bi stvarno moralo da bude jedna od prvih stvari koje naučite kada počinjete programiranje u C#.

Pošto je suludo pomisliti da neko koristi nešto osim Visual Studia za C# razvoj, ljudi moraju da razumeju da je poznavanje radnog okruženja i alata bitno kolko i poznavanje samog jezika, radi efikasnog brzog i tačnog pisanja softvera.

Ako niste naučili detaljano komande Debuggera ugrađenog u Visual Studio, postavke aplikacije (ne samo ciljni framework, nego i sve ostalo u propertiesu projekta) postavke okruženja, svakako bi to trebali što pre da uradite!

Morate znati kako efikasno da debugujete problem da bi bug ispravili jednim pokretanjem programa i gledanjem u ekran, umesto 20 pokretanja i dodavanja
MessageBox.Show("Test! Vrednost je: " + varijabla.ToString());
kada debugujete operacije ili ucitavanje neke vrednosti

ili recimo MessageBox.Show("Ova linija se izvršava")
kada debugujete flow programa i logiku.

to je suludo, sporo i naporno.

nisam nikoga hteo ovime da uvredim niti napadnem, samo vam dajem iskreni savet da obavezno naučite BAREM osnove debug-a i podešavanja programa, zahvalićete mi kasnije. :)

Paladin
13.11.2010, 10:13
A...jel' može onda uputa na neki dobar tutorial, članak ili bilo šta o tome iz čega se može ponešto naučiti? Par knjiga koje sam prešao nisu imale ništa o tome.

Ako sam napravio nešto pri čemu je tu u Properties za Framework bilo podešeno 4.0 kako da ispitam da li mi taj program radi sa verzijom 3.5 ili sa 3 ili sa 2? Da li samo na tom projektu u Properties promjenim na Framework 2 i onda pokušam da pokrenem program sa F5?

irreal
13.11.2010, 12:15
Ako sam napravio nešto pri čemu je tu u Properties za Framework bilo podešeno 4.0 kako da ispitam da li mi taj program radi sa verzijom 3.5 ili sa 3 ili sa 2? Da li samo na tom projektu u Properties promjenim na Framework 2 i onda pokušam da pokrenem program sa F5?

Kada promenis u properties na Framework 2, recice ti Visual Studio da mora da zatvori pa ponovo otvori projekat, prihvati to.

tada ce ti se otvoriti projekat i svugde gde si koristio nesto sto nije bilo dostupno u frameworku 2 ce ti izbaciti po gresku.

u kodu da li ces imati nesto sto nije vise dostupno nemam pojma, videces vec kada promenis. U referencama hoces sigurno. u Project exploreru (po defaultu stoji gore desno u C# rasporedu gui-ja) otvori folder References, sa uzvicnikom ce biti obelezene stvari koje nisu postojale u .net 2.0

takodje one novije stvari koje su dodate po defaultu u "Using" u svakoj formi moraju da se obrisu. Pre svega je tu LINQ.

mozda ovo zvuci komplikovanije nego sto jeste.

U kracoj formi:
promenis target framework u properties.
obrises sve iz referenci sto ima uzvicnik.
dupli klik na svaku liniju u listi gresaka, obrises tu liniju ako je samo Using, ako je neki tvoj kod, smislis kako ga napisati u 2.0

gotovo :)

Delete
13.11.2010, 22:09
Mozda ovo neces procitati ali evo ti moje licno misljenje.Mnogo su ga nasminkali i sada jeste mnogo lepsi,ali ja stvarno ne znam da buildujem nista u njemu,ne vidim karticu build ne vidim nista.I ponovo se vracam mojo 2008ci :)

Geomaster
13.11.2010, 22:20
Mozda ovo neces procitati ali evo ti moje licno misljenje.Mnogo su ga nasminkali i sada jeste mnogo lepsi,ali ja stvarno ne znam da buildujem nista u njemu,ne vidim karticu build ne vidim nista.I ponovo se vracam mojo 2008ci :)
F7?
http://5char.org

miša topola
13.11.2010, 22:55
Mozda ovo neces procitati ali evo ti moje licno misljenje.Mnogo su ga nasminkali i sada jeste mnogo lepsi,ali ja stvarno ne znam da buildujem nista u njemu,ne vidim karticu build ne vidim nista.I ponovo se vracam mojo 2008ci :)

Nisi uključio Expert podešavanja, zato nema tog menija.

Paladin
14.11.2010, 11:16
Hvala irreal, tako nešto sam i pretpostavio.

Iako sam početnik stekao sam utisak da je najbolje raditi u zadnjoj verziji frameworka, ako se može, jer ima neke stvari koje stare verzije nisu imale a neke stvari se mogu jednostavnije riješiti. Recimo zgodno je moći koristiti Xml.Linq namespace, dok se prije koristio samo Xml. Ja sam nedavno uradio svoj prvi program, katalog filmova sa kojim sam sasvim zadovoljan kako je ispao, i koristio sam i Xml i Xml.Linq namespace jer sam koristio Xml kao "bazu" za filmove, nisam htio da koristim klasičnu bazu jer mi je ovo bolje i praktičnije. Učio sam malo i XSLT (za koji do sada nisam ni znao) i bilo mi je interesantno učiti oko toga pa sam napravio finu export funckiju u programu koja ih XML-a generiše HTML sa filmovima, prebroji filmove po godinama izlaska, po ocjenama i slično. Sad trebam da skontam kako da doradim XSLT da mi povadi naslove filmova sa ocjenom 10, i da mi pebroji filmove pogledane u određenom mjesecu i slično, pa da napravim nekakve statistike. Ako to uspijem da uradim onda je program više-manje potpuno gotov.

Dok sam učio iz nekih knjiga vidio sam koliko je zgodno kada se može koristiti novija verzija frameworka jer autori tih knjiga obično navedu kako se nešto moralo zaobilazno raditi nekad ranije (recimo kad nije bilo generics-a i slično) dok je sada jednostavnije.

Ali ako neko radi u firmi u kojoj mora da radi u starijem frameworku onda mora tako da radi i tu nema pomoći. Ali je bolje raditi u novoj verziji ako je moguće.

irreal
14.11.2010, 13:27
mislim da se podrazumeva da je svaki novi framework laksi za koriscenje i bolji sa dosta vise mogucnosti i olaksica.

problem je u tome sto su ljudi zaista lenji kod updatetovanja frameworka.

xp-ovci mahom imaju 2.0 a neki cak ni nemaju framework uopste.

vista i 7 korisnici imaju 3.5 jer im dolazi uz sistem ali skoro niko nije updateovao na 4.0


ja sve sto pisem a da nije za moje sopstvene potrebe ili za ciljnu grupu racunara u nekoj firmi, nego za siroke mase, pisem u 2.0.

u tom slucaju sam pokrio veliku vecinu racunara a za one koje nisam potrebna je instalacija od 20 mb, a ne 300 :)

voodoo_
14.11.2010, 13:44
Vista ima 3.0 :)

irreal
14.11.2010, 13:59
Vista ima 3.0 :)

my bad ;)

water wizard
14.11.2010, 14:00
mislim da se podrazumeva da je svaki novi framework laksi za koriscenje i bolji sa dosta vise mogucnosti i olaksica.

problem je u tome sto su ljudi zaista lenji kod updatetovanja frameworka.

xp-ovci mahom imaju 2.0 a neki cak ni nemaju framework uopste.

vista i 7 korisnici imaju 3.5 jer im dolazi uz sistem ali skoro niko nije updateovao na 4.0


ja sve sto pisem a da nije za moje sopstvene potrebe ili za ciljnu grupu racunara u nekoj firmi, nego za siroke mase, pisem u 2.0.

u tom slucaju sam pokrio veliku vecinu racunara a za one koje nisam potrebna je instalacija od 20 mb, a ne 300 :)

Spakuješ sve na cd ili dvd

Paladin
14.11.2010, 16:10
ja sve sto pisem a da nije za moje sopstvene potrebe ili za ciljnu grupu racunara u nekoj firmi, nego za siroke mase, pisem u 2.0
Svaka tebi čast. A uz to očigledno imaš i solidno poznavanje samog .NET-a kada možeš raditi u bilo kojoj verziji, meni kao početniku je lakše učiti zadnju verziju nego da pored puno toga što moram učiti učim još i šta koja verzija ima/nema, i prije svega da učim kako izokola riješiti nešto kada stara verzija ne podržava nešto na šta sam navikao.

Ja bih to radije riješio tako što bih radio u .NET 4 a pa ko hoće da program koristi nek si skine .NET 4 i gotovo (osim ako za posao baš moraš da radiš u starijoj verziji, ali "za raju" bih radije radio u verziji koja je meni najkomotnija). Sa današnjim internetom nije problem skinuti framework i to je lakše nego da se programer gnjavi sa radom u starom frameworku. Ionako danas svi stalno nešto skidaju i nadograđuju, od igara, filmova, muzike, novijih verzija programa pa do drajvere, posebno grafičkih koje redovno skidaju da bi imali 0.02 fps više. Onda nije problem da si jednom skinu i novi .NET framework. Možda je sad ovo moja lijenost da učim finese i fazone za sve verzije frameworka ali ipak mislim da je njima lakše da skinu novu verziju nego da se programer cima svaki put sa tim, a .NET 4.0 je samo 50 MB. Prelazio sam nedavno neku knjigu o formama (Manning, Windows forms in action), prvu knjigu je izdao 2002. godine gdje je mogao koristiti samo .NET 1.1, nije bilo genericsa pa je radio izokola, kasnije je izdao istu knjigu kada je izašao .NET 2.0, samo je izmijenio neke dijelove u kojima je baš rekao da će ono za šta su mu trebali generics sada njih koristiti jer je dosta bolje nego ono prije. A korisnici neka si instaliraju novi feamework ako žele da to radi.
Tu sam usput stekao utisak da je 2.0 bio veliki upgrade u odnosu na 1.1, posebno u formama jer koliko sam vidio teško je naći noviju knjigu o formama, sve što sam našao je vezano za .NET 2.0, valjda baš zato što se ništa oko formi od tada nije mijenalo.

Nego kad smo kod Visual Studio 2010. da li on (može da) podržava XSLT verzije 2.0? Koliko sam vidio on radi samo sa verzijom 1.0 pa sam malo googlao i stekao utisak da stvarno ne podržava verziju 2.0, koliko god to čudno bilo.

Da li MS izdaje novi Visual Studio svake godine, hoće li biti VS 2011? Ili izbacuju novi VS samo kad izađe i novi framework.

zokocx
16.11.2010, 1:02
Da li MS izdaje novi Visual Studio svake godine, hoće li biti VS 2011? Ili izbacuju novi VS samo kad izađe i novi framework.

Ne izdaje svake godine , mozda izadje neki servise pack ,ali imas do sada VS 2008, VS 2005 , VS 2003 npr.

Ja kad sam poceo da radim drzao sam se .net 2.0 i to zato sto novije verzije imaju neke dodatne stvari koje mi ne trebaju a ako i ima nesto poboljsano u novijim verzijama to je minimalno.

irreal
16.11.2010, 12:02
a ako i ima nesto poboljsano u novijim verzijama to je minimalno.

auu, kakvi minimalno, ne budi lud.

kamo lepe srece da svi mozemo opusteno da koristimo najnoviji framework.

ako nisi upoznat sa novim dodatcima u frameworku ne znaci da su minimalno poboljsanje, znaci da si minimalno informisan o njima.

Todors
16.11.2010, 12:11
Samo ću da se nadovežem, da instalacija dotnetfx2.0 iznosi 23.6mb, a da instalacija dotnetfx3.5 sp1 iznosi ravno 231 mb. Znači skoro 10 puta više. Pa ti razmisli koliko je to minimalno poboljšano.

zokocx
16.11.2010, 23:19
Priznajem da sam pogresio, ali i da sam se pogresno izjasnio. Mislio sam na one stvari koje inace neki pocetnik koristi u .net 2.0 da su u nekoj posle verziji samo doterane, a to sto je novo dodato toga ima dosta.

Sargas
17.11.2010, 9:48
Ajde da se uguram u temu...

Treba mi ebook za Visual Basic, pa ako neko ima da šibne link za download...

Todors
17.11.2010, 10:17
Pitaš čika googla i on ti odma šibne link za download.:)

Nikola Stankovic
17.11.2010, 18:09
Postoji li negde na netu uputstvo na srpskom kako se koristi VS 2010? Ja sam rado u VS 6 i upucen sam u tu verziju iz skole, ali mi je malo teze rukovati sa ovom verzijom?? :confused:

doctor
17.11.2010, 23:51
Poz sugrađanine :D
VS6 i i .Net verzije se mnogo razlikuju po mnogo čemu.
Evo na primer razlike u VB-u: link (http://www.programmersheaven.com/2/FAQ-VBNET-VB6-VBNET-Differences).

MARKO 068
6.1.2011, 16:41
pozz...imam jedan problem sa visual basic..znam da ovo nije tema za to ali ako moze pomoc:
zna li ko koja je komanda za fullscren (vlc player)
pozz i hvala!!

fasty
28.1.2011, 16:47
@Nikola Stankovic ... VS2010 i VS6 se dosta razlikuju... Vec smo spominjali neke razlike. Najbolje ucenje i vezbanje je preko tutorijala, a internet ih je prepun... Na kraju krejeva, odes na youtube i tamo odgledas neke lekcije... Svasta ima da se nadje... Tesko ces naci uputstvo na srpskom... Jedino ako nadjes prevedenu knjigu...

water wizard
28.1.2011, 16:49
Postoji li negde na netu uputstvo na srpskom kako se koristi VS 2010? Ja sam rado u VS 6 i upucen sam u tu verziju iz skole, ali mi je malo teze rukovati sa ovom verzijom?? :confused:

Ako budeš čekao da ti to neko prevede na srpski načekaćeš se nekoliko godina ;)

fasty
28.1.2011, 16:56
Ako budeš čekao da ti to neko prevede na srpski načekaćeš se nekoliko godina ;)

Upravo tako.... :dedica:

fasty
14.2.2011, 14:41
Evo nekih tutorijala i primera koje sam iskopao na brzinu, pa ko voli nek izvoli...

http://www.reflectionforbrain.com/
http://www.vbtutor.net/vb2010/index.html
http://www.vbdotnetheaven.com/
http://www.schoolfreeware.com/Visual_Basic_2010_Express_Tutorials_-_VB.Net_-_Beginning_-_Game_Programming.html

Nemanja64
25.2.2011, 11:38
Kako da nabavim i for free instaliram trajnu verziju VisualStudio 2010?

irreal
25.2.2011, 11:54
Kako da nabavim i for free instaliram trajnu verziju VisualStudio 2010?

odes na microsoftov sajt i skines express edicije jezika koji te interesuju.