PDA

Prikaži potpunu verziju : [Mobilni telefon] TV Mobile T737B


qwerty
21.3.2010, 17:09
TVmobile T737B

http://www4.slikomat.com/10/0227/6ms-T737B.jpg

Do sada sam imao sve neke nokie, samsunge, se i sta ti ja znam. Vremenom sam poceo da uvidjam da je kupovina skupih i novih modela bacanje para, za vecinu ljudi, pa i za mene. I slucajno, sasvim slucajno sam bio u prilici da drzim u ruci neku kinesku kopiju iphona, na svega par minuta. Sutradan sam vec imao svoj T737B.
Glavna stvar koja me je privukla kod kineza je sto daju telefon sa wi-fi ispod 100 evra, cena koja je granica jeftinih telefona po mom misljenju. Iskreno, ja bih radije uzeo neki poznatiji brend telefona, zbog servisne podrske za te pare, ali resio sam da probam i rizikujem. Najvise sto sam mogao da izgubim je 90 evra koliko me je telefon tacno kostao...
Pored wifi telefon ima i:

• Dva sim slota(kartice rade istovremeno)- nisam od onih ljudi koji nose 2 telefona, ali evo ubacio sam i drugu karticu, da koristim blagodeti malo mts-a malo telenora - najbolje dodje onima koji imaju poslovni i privatni broj ili stekerima koji ne zele da propuste akcije ni jedne mreze...

• Televizija-glupa, staromodna, ali istovremeno i dobra stvar. Hvata RTS1, RTS2, Avalu, Fox, Pink, B92 i ostale regionalne i lokalne TV stanice. Fullscreen moguc, autorotacija slike je veoma lepa stvar. Ima opciju snimanja TV programa.

• FM radio-klasika, super prijem, sam pretrazi i memorise 20 stanica koje kasnije mozete da nazovete njihovim imenima, jelte. Radio moze kda se postavi i kao zvuk alarma. Ima opciju snimanja(formati: AMR,WAW,AWB). Takodje moguce je zakazati snimanje radio programa u zeljeno vreme. Bla bla bla

• Bluetooth- lepo radi, bez problema sa prepoznavanjem uredjaja kakvih ima kod nokie recimo. Zanimljiva opcija je Remote control recimo u okviru koje mozete da izaberete izmedju opcija: Desktop(upravljate misem, imate levi klik,desni klik, enter, alt+tab, Esc, (windows)start dugme, kao i strelice)
Media player – levi, desni klik, play, stop, next, prev, mute, fullscr,volume up down
Presenter- prilagodjeno za potrebe koje prezentacije namecu.

• YouTube – postoji predefinisan u telefonu, ali ja nisam uspeo da ga pokrenem. Vidim po netu (http://www.youtube.com/watch?v=mEPp1Rz94vs)da ljudi gledaju YT na ovakvim telefonima, pa nam ostaje da sam ja plitak malo… Ja ovaj tel vidim kao super stvar za gledanje YT klipova, daleko zgodniju od laptopa.

• E sad, vredno pomena je i sledece: Imate opciju firewall-ova za pozive I poruke, kreiranje red liste, blackliste… automatsko odbacivanje poziva nepoznatih brojeva, biranje nacina na koji ce pozivi biti odbaceni…mozete da zakazete vreme ili nekoliko zadatih termina u toku dana kada sve ove zabrane I ogranicenja vaze/ne vaze… I to za svaku karticu ponaosob. Obilje kombinacija. Ako nekog zanima detaljnije o ovome neka me kontaktira.

• Kamera ocaj zivi, 0.3 (VGA 640x480). Imate dual senzor, tj. Kamera napred i pozadi. Ima opcije slikanja I snimanja video zapisa. Vredno pomena ovde je mogucnost koriscenja u f-ji web kamere.

• Flashlight-prosta ali veoma funkcionalna stvar, (de)aktivira se drzanjem srednjeg tastera. Eh kad bi svi telefoni imali ovo.

• Wi-Fi – odlicno hvata mreze, imate opciju da zapamtite AP-e I da im odredite prioritete za konektovanje. Nikakve zamerke.

• Akcelerometar – moze se koristiti za promenu pesme, wallpaper-a, TV I FM stanica, rotaciju slike TV-a I slike, za igre. Iako veoma korisna stvar, dok ste u pokretu sigurno ne zelite da imate ovo ukljuceno za promenu pesama ili radio stanica recimo. Primetio sam da opera ume da se zbuni ponekad s ovim pa landscape prikazuje u portret i obrnuto. Da se razumemo - to je ono kad protresete telefon i menjate pesmu:)

• JAVA- sve vec vidjeno, mogucnost instaliranja novih aplikacija postoji dakle. Preinstalirani su eBuddy, Google maps, OperaMini 4 i nekoliko igara. Postoji tona igara I programa napisanih za ovu platformu, znaci – nema zime. 240x320 touch screen games je ono sto trazite.

Sve ovo radi out-of-the-box, dakle bez ikakvih podesavanja, instaliranja…. Moj OS je Win7. Uz telefon sam dobio i 2 baterije (cime sam takodje bio odusevljen). Dobija se I kabli za povezivanje sa PC, koji je istovremeno I kabli za punjac. Zgodno resenje(oni trose manje naterijala, ja imam vise mesta u fioci, manje delova=manja mogucnos da se nesto pokvari). Konekcija ca PC-jem iz prve, bez dodatnih instalacija. Prepoznaje dva promenjiva diska, memorijsku karticu – koju sam takodje dobio uz fon, I memoriju samog telefona 70 MB. Kada spojite T737b sa PC-jem imate opcije: Mass storage, WebCam, COM port, PictBridge.
Meni telefona ima 3 ekrana 4x4 ikonica, s tim sto imate i 5. Red ikonica koje su staticne. Lepo resenje i veoma se brzo pristupa svemu sto zelite. Cak, po meni, moglo je to is a manje ikona. Pozadinu menija nije moguce menjati, uvek je crna. Pozadina se tek vidi kada zakljucate tel(a to cinite pritiskanjem malog taster na vrhu, i automatski se zakljucava na zadati vremenski interval). Za otkljucavanje i gasenje telefona imate iPhone-ov Slide to unlock.
Zvuk prilikom razgovora je dobar, nije ekstremno dobar niti los. Zvuk koji daju zvucnici prilikom slusanja radia i mp3 plejera je previse ostar, obiluje visokim tonovima za moj ukus, ali je upadljivo glasan. Da kazem da vam je stylos istovremeno i TV/FM anatena, kada se izvadi i sklopi, jasno.

qwerty
21.3.2010, 17:10
Nedostaci: Potrudicu se da napisem i najsitniji - nema tihog profila bez zvukova i vibracije, ne mogu se postavljati photo(i video) caller ID (mada mozete kontakte dodeljivati grupama kojih ima 5, u okviru kojih se moze postaviti posebno zvono i slika), nepouzdan (mlada stvar na trzistu su ovi kineski telefoni), garancija mesec dana (u neku ruku macka u dzaku), nedostatak landscape moda prilikom kucanja SMS-a, nema handwriting u SMS-u iako ga ima u podesavanjima, nemogucnost postavljanja custom zvuka za poruku(za zvono moze bilo koji mp3), ne cita office i pdf dokumente po defaultu, potrebno je puno vremena i zivaca da konfigurisete email, YouTube(koji ja jos nisam uspeo da pustim u pogon) i GPRS i MMS.
Dobre stvari: niska cena, veoma funkcionalna naprava,ultimativna igracka “za sve pare”. Slika, snima video zapis, snima TV i FM, wifi je tu za casual surf I proveru emaila(moze da se namesti POP3 i IMAP4, frenkventnost provere poste kao i preko cega ide wifi ili gprs), cim stavite slusalice u njega odmah prebacuje zvucni profil na “headset”, prisustvo akcelerometra, 2 baterije. Meni je pozitivna stvar recimo bila i otklanjanje gorenavedenih nedostataka, zabava za geekove, mada za vecinu ljudi ne.

Eto, pokusao sam da vam malo priblizim ne samo ovaj model, nego i sve prisutnije kineske mobilne telefone na nasem trzistu. Veliki broj modela u tom cenovnom rangu ima isti hardver, sem dizajna kucista, tako da ovaj opis mozemo slobodno relativizovati malo, nece biti strasno. Generalno, ja sam veoma zadovoljan onim sto imam za 90 evra. U trenutku kupovine ovaj telefon imao je istu cenu kao i: Nokia5200, Sony Ericsson W350, Samsung J700 (navodim radi poredjenja, ako neko ovo bude citao za koju godinu)….
Molim vas ako planirate komentare- <ubaciti brend ovde> je bolji/a! – napisite i zasto i koji to model.


Dodatak:
Zamerka za poziciju memorijske kartice, telefon mora da se ugasi da bi se izvadila. Kretanje kroz menije i slicne stvari ide tecno, nema kocenja.
Ja ne koristim blagodeti sinhronizacije, ali sam probao da vidim hoce li da radi.
http://www.china-mobile-phone.com/service/download.htm
Taj program (za sinhronizaciju) je pisan za XP, ali radi besprekorno na Win7. Probao sam sa sinhronizacijom poruka. Lagano za snalazenje i sve radi.
Zanimljivo je mozda navesti da imate opciju snimanja razgovora, i to radi bez problema. Takodje, simpatican detalj je mogucnost pustanja pozadinskih zvukova tokom razgovora. Imate 10 predefinisanih(npr. saobracaj, restoran, ulica...) i 10 slobdnih mesta da stavite vase.
Baterija: Dva dana(i noci). Ako samo pricate i saljete po koji SMS moze i preko 3 dana. Ako se igrate ili gledate tv - par sati.
Video: Pozitivan utisak. Moguca je reprodukcija formata flv, 3gp, mp4. Ostale nisam probao. Titlovani mp4 me je prijatno iznenadio, veoma lepo se sve to vidi. http://www4.slikomat.com/10/0321/x4-titl.jpgNe zamerite mi sto sam nevest u fotografisanju.


Slike u nekom narednom postu.
Pozdrav

mciggzy
21.3.2010, 17:47
Ja sam majci kupio jednu varijantu koja je 95% ista kao tvoj mobilni. Po istoj ceni. Lepo izgleda, lici na HTC Diamond, i ima sve sto ona koristi (skoro nista:). Super je telefon ko ima 2 kartice definitivno. Ali kameru kao da nema. GPRS sam odustao da konfigurisem posle 1h :)

Ali za zahtevnije korisnike je po meni ipak premalo. Ok, ima WiFi...lepo :) Ali je po meni bolji polovan n73 za 70E (koji nema WiFi, ja sam ga prodao pre godinu za 100E, u super stanju)... ili polovnu N958GB za 150E koliko sam prodao koja je ipak zver za ovo. Slike su kao na digitalnom, ima WiFi i Symbian. (ja sam presao na Android pa mi je i ovo malo:)


Zato kazem, za zahtevnije korisnike. Anycool su perfektni za te pare stvarno, i svaka preporuka osobama kojima treba ovo sto je qwerty lepo opisao. Prica o vecem zracenju i slicnim glupostima je demantovana na drugoj temi o kinezima.

Hephaestus
21.3.2010, 18:01
Odlican opis, samo si ga trebao staviti ovde:
http://www.sk.rs/forum/forumdisplay.php?f=122
Verovatno ce ga moderatori preseliti.

federer
22.3.2010, 14:40
Kinezi bi bas stalno da kopiraju softverski izgled telefona. A spoljasnji mi lici na ZuneHD

Beagle
22.3.2010, 16:37
Kad covek vidi sta se sve dobije za 100 evra, mora da se zapita koliko para mlatie Nokia, Apple, HTC i slicni proizvodjaci...

Partybreaker
22.3.2010, 21:49
Veoma lep opis, hvala što si nas upoznao sa ovim specifičnim telefonom. :)

Samo ne uspevam da izguglam tačne specifikacije. Je l' kamera 0.3 ili 3MPx? I podatak za ekran varira od 2.8", pa do 3+ inča... Treće, da li si imao nekih problema pri korišćenju dve SIM kartice? Moj rođak je baš zbog toga uzeo kineski telefon (doduše Anycool) i baš se pati kad treba da koristi tu (ne)pogodnost telefona.

NjegovaWisost
22.3.2010, 22:21
Odličan opis. Reci moderu da ga baci među osale reviewe.

Samo, kada si slikao tel, trebao si da isključiš blic. A ako je morao, bar da ga nakosiš da "glavi udar" blica ne bude direktan.

NIDZA bOj
23.3.2010, 0:26
jel ovo anycool,softer ko onaj sa iphonea....
samo da ti kazem,2 ortaka koja su kupila telefon,oba su riknula posle 3 meseca,jednom tastatura,a nece da puni bateriju....
jel ovo kineski kinez ili original kinez?

qwerty
23.3.2010, 3:15
Kinezi bi bas stalno da kopiraju softverski izgled telefona. A spoljasnji mi lici na ZuneHD
Spoljasnji je valjda kopija Nokia koncepta 5900;)
Kad covek vidi sta se sve dobije za 100 evra, mora da se zapita koliko para mlatie Nokia, Apple, HTC i slicni proizvodjaci...
Upravo to.
Veoma lep opis, hvala što si nas upoznao sa ovim specifičnim telefonom. :)

Samo ne uspevam da izguglam tačne specifikacije. Je l' kamera 0.3 ili 3MPx? I podatak za ekran varira od 2.8", pa do 3+ inča... Treće, da li si imao nekih problema pri korišćenju dve SIM kartice? Moj rođak je baš zbog toga uzeo kineski telefon (doduše Anycool) i baš se pati kad treba da koristi tu (ne)pogodnost telefona.

Kamera je kod vecine kineza 0,3. Displej varira zavisno od toga ko ga pravi. Isti model, vise proizvodjaca, razne varijacije... Dve SIM kartice rade bez problema(probao sam razne kombinacije, posto na SIM2 slotu upraznjavam akcione kartice:to_care: ali nisam probao sa Vip mrezom ni jedan broj) Mozda je malo smor kada zovem nekoga uvek pita sa koje kartice, pa imam jedan korak vise, ako si na to mislio?
jel ovo anycool,softer ko onaj sa iphonea....
samo da ti kazem,2 ortaka koja su kupila telefon,oba su riknula posle 3 meseca,jednom tastatura,a nece da puni bateriju....
jel ovo kineski kinez ili original kinez?

Nemoj da se fokusiras na to sta na njemu pise tj. kako se zove. Za dodatna 2$ moze da pise NIDZA bOj na njemu;) ovde je akcenat na (multi)funkcionalnosti za minimalne pare. E sad, "jesmo li dovoljno bogati da kupujemo jeftino"? To ce jedino vreme da nam pokaze. Konzervativnost po strani. kocka bacena:D

Dobra stvar koju zaboravih da stavim u originalnom postu je mogucnost telefona da iskljuci sve tonove i prebaci se u tihi mod kada ga okrenete da displej gleda na dole. Cak i u toku poziva(ukoliko displej gleda navise) prebacice u silent kada ga okrenete. Mnogo dobra stvar, izvukli su maksimum iz Gsenzora.

Sh0m1
23.3.2010, 15:38
a kako radi msn? a igre?

qwerty
23.3.2010, 16:14
a kako radi msn? a igre?

MSN radi dobro, ali ja koristim eBuddy (http://www.ebuddy.com/)(preinstaliran je na telefonu) koji objedinjuje nekoliko IM klijenata. Bas su ga dobro napravili: ima tabove, zvuk kad stigne poruka, moze da se posalje nudge, ima osnovne MSN smajlije, sve glatko radi.
Igre rade super ali moraju da budu touch screen. ukoliko nisu, postoje programi da se prilagode za TS(kako rade nemam pojma). Igrao sam Worms 2010, Asphalt4, Age of empires 2 i malo asassins creed...:eek:

Sh0m1
23.3.2010, 16:18
MSN radi dobro, ali ja koristim eBuddy (http://www.ebuddy.com/)(preinstaliran je na telefonu) koji objedinjuje nekoliko IM klijenata. Bas su ga dobro napravili: ima tabove, zvuk kad stigne poruka, moze da se posalje nudge, ima osnovne MSN smajlije, sve glatko radi.
Igre rade super ali moraju da budu touch screen. ukoliko nisu, postoje programi da se prilagode za TS(kako rade nemam pojma). Igrao sam Worms 2010, Asphalt4, Age of empires 2 i malo asassins creed...:eek:
plss mi reci na pm gde si kupio,ocu ja da ga uzmem ipak za neki dan :D

noisy
24.3.2010, 1:08
hahaha, ja sam morao da tražim po netu programe da rade ovo što ovaj telefon može iz prve. N82. Nemam nekog kesha da pređem na android pa bih mogao preći na kineza :P

Sh0m1
24.3.2010, 14:28
jja ne mogu da ga nadjem u BG :(
ako neko nadje da ima u bg neki mi kaze

qwerty
24.3.2010, 21:14
hahaha, ja sam morao da tražim po netu programe da rade ovo što ovaj telefon može iz prve. N82. Nemam nekog kesha da pređem na android pa bih mogao preći na kineza :P

samo da primetim da je tvoj sarkazam posao od pretpostavke da su android telefoni (babe) i kineski telefoni (zabe) - isto.

noisy
24.3.2010, 22:15
wtf. sarkazam?
Lijepo sam rekao
hahaha, ja sam morao da tražim po netu programe da rade ovo što ovaj telefon može iz prve.
A u drugom dijelu poruke konstatujem da para nemam za android telefon, a ovaj ima brdo zahebancija iz prve, više od mog symbian-a, te bih ga mogao posedovati.
Moj telefon ima prednost samo zbog ngage-a koji više ne postoji.
Ne znam šta si ti skontao.

Mean_Machine
26.3.2010, 22:30
hahaha, ja sam morao da tražim po netu programe da rade ovo što ovaj telefon može iz prve. N82. Nemam nekog kesha da pređem na android pa bih mogao preći na kineza :P
Ajde strpi se jos malo. Ova godina je godina jeftinih Androida :)

Motorola i1, Kyrocera Zio, Huawei U8100 ce naterati druge da izbace jeftinije androide. Inace sva tri su kompatibilna sa 2.1 androidom.

DylaN
26.3.2010, 23:57
Jel ima igrice?

Sh0m1
27.3.2010, 0:07
Jel ima igrice?
ima kolko znam
TS aka touchscreen igre rade samo 240x320 rezolucija

qwerty
27.3.2010, 4:36
wtf. sarkazam?....
Sorry MAN, pogresno sam te razumeo:boodala:


@Mean_Machine
Bice pristupacniji, ali kada? I po kojoj ceni, reda velicine?

@Dylan
Ima. Podrzava Java platformu, znaci mozes da instaliras java igrice i ostale programe koji su napisani za ovu platformu.

Mean_Machine
27.3.2010, 12:52
Kyrocera Zio i Motorola i1 bi ce kostati 200$ (tj. 150evra). Huawei U8100 u tom slucaju ne bi smeo da bude vise od 120evra. Sva tri telefona su vec predstavljena i verovatno trzistw stici krajem proleca. To ce naterati Samsung i HTC da vrlo brzo odgovore sa svojim telefonima u tim cenovnim rangovima. Npr. HTC Tatoo sada kosta znatno vise od U8100 a nema razlike sto se tice karakteristika cak bih rekao da je U8100 i bolji (kapacitivni ekran i garantovana podrska za 2.1android).

qwerty
28.3.2010, 14:48
Huawei U8100 u tom slucaju ne bi smeo da bude vise od 120evra....verovatno..... To ce naterati Samsung i HTC da vrlo brzo odgovore sa svojim telefonima u tim cenovnim rangovima.

Eto, kljucne reci tvog posta. Mozda, mozda, mozda.
Zasnovano na pretpostavkama. Bice toga, naravno, ali zivot tece i do tada se moraju koristiti telefoni, zar ne?

Mean_Machine
29.3.2010, 0:48
Eto, kljucne reci tvog posta. Mozda, mozda, mozda.
Zasnovano na pretpostavkama. Bice toga, naravno, ali zivot tece i do tada se moraju koristiti telefoni, zar ne?
Samo kazem da androidi vise nece biti skupi ko nekad. Nazalost dok stignu do nas ima da prodje solidno vremena.

qwerty
29.3.2010, 2:00
^ Pa dobro, to sto smo mi kuca na vr' brda u ovom globalnom selu je sasvim druga prica...:rolleyes: Nego, dobro je da se uopste i nalazimo u ataru...:dedica:

zvucnjak
29.3.2010, 16:47
http://www.digitalforce.org/?p=3499

http://www.bpretraga.net/index.php/Blog/Mobilni-ubica.html

Mean_Machine
29.3.2010, 20:11
Ja koliko sam shvatio u mnoge kineze mogu da se ubace nokije original baterije cak cini mi se da dolaze sa istim. Baterija barem nije skupa.

federer
29.3.2010, 22:31
Meni je najvise krivo sto Nokia i Sony Ericsson posustaju u zadnje vrijeme,ne stavljaju Android,WM i ostalo u telefone nego Maemo,MeeGo,Symbian sto nikom nije poznato jer su svi n00bovi.Svi se ku*ce ANDROID LJUDI ANDROID a ne znaju ni sta je to..A Nokija bas ima hardverski dobre telefone..Inace Windows 95 preko DOS emulatora moze da pokrene N82 i N95 8GB.Sad samo Samsung,HTC,Motorola se vraca,..Ostali nazalost propadaju.Svi samo pricaju o njima. A hype oko iPhonea se spustio i niko ne prica o njemu.

federer
29.3.2010, 22:33
Dobra stvar koju zaboravih da stavim u originalnom postu je mogucnost telefona da iskljuci sve tonove i prebaci se u tihi mod kada ga okrenete da displej gleda na dole. Cak i u toku poziva(ukoliko displej gleda navise) prebacice u silent kada ga okrenete. Mnogo dobra stvar, izvukli su maksimum iz Gsenzora.
To imas na Nokiji N95/8GB/N82/N97. Imaju senzore za okretanje ekrana,za igranje igrica sa move senzorima,sa stisavanjem kad ga okrenes,sa kontrolisanjem menija pokretima..Zato se prvo informisi pa onda govori. :nov_guita

qwerty
30.3.2010, 5:12
To imas na Nokiji N95/8GB/N82/N97. Imaju senzore za okretanje ekrana,za igranje igrica sa move senzorima,sa stisavanjem kad ga okrenes,sa kontrolisanjem menija pokretima..Zato se prvo informisi pa onda govori. :nov_guita

Da, ali pobrojani modeli kostaju 300-600 evra, a ovaj koji sam ja opisao kosta 90 evra. Ajd' sad razmisli... da nije u tome poenta?

Ne znam ko ovde treba da se informise. Mozda probas odavde (http://en.wikipedia.org/wiki/Accelerometer), ko zna dokle ces dogurati:kreza:

qwerty
30.3.2010, 5:26
@zvucnjak

pa pa paranoja...
Klasicna, u izvornom obliku. Da se razumemo, ja nemam pojma koliko ce mi ovaj telefon trajati, sumnjicav sam u njegov stepen pouzdanosti, ali ne zelim da robujem predrasudama koje proizilaze iz raznoraznih generalizacija.
Secas li se Sony baterija, secas li se kolike su to kolicine bile. Uvek i svuda se desavaju greske.

Sigurno - kad sam kupio telefon nisam ocekivao da mu sve opcije rade, da baterija drzi 7 dana, da slusalice daju savrsen zvuk... bio sam spreman da me zadese nedace:D ali ispade suprotno, verovatno sam se zbog toga i odusevio.
A sto se tice androida, i ja ih cekam da padne cena. To je moja sledeca kupovina. Ne preko 100 evra:dedica: Nikad:to_care:

federer
30.3.2010, 19:05
Ja i Android-nikad.Mrzim Google pa makar me sibali da koristim njega necu ga koristiti samo sto je od Googlea.