PDA

Prikaži potpunu verziju : zvuk kroz HDMI kabal


Kriskros
5.3.2010, 0:41
Nadam se da sam pogodi mesto gde da postavim ovo pitanje posto me muci vec dve nedelje sledeci problem.
Elem, kupio sam skoro LG LCD TV, 37" FullHD i prvo mi je trebalo dve nedelje da nadjem HDMI kabal od 10m kojim bi povezao komp i TV. Kada mi je to poslo za rukom naisao sam na sledeci problem koji ni do danas nisam resio. Rec je o tome da sam bez problema dobio super sliku na TVu, ali od tona ni traga. Maticna ploca je ASUS M3A32-MVP Deluxe, a graficka je ASUS 9600GT i ima dva DVI izlaza. Imam orginalni DVI/HDMI adapter, guglao sam o problemu, citao strane forume, ali problem nisam resio. Koristim XP SP3 ako je to bitno za resenje problema. I da napomenem da znam da sa jednim kablicem treba povezati S/PDIF output sa ploce sa odgovarajucim S/PDIF input-om na grafickoj (uradio sam to). I dalje nemam tona na TVu. Mnogi ljudi kukaju na stranim forumima sa slicnim problemom ali eksplicitan odgovor nisam pronasao.

Pomagajte, hvala.

SFRJ-Forever [CG]
14.3.2010, 21:09
Mozda je problem u operativnom sistemu, instaliraj Win 7 na drugu particiju pa probaj preko njega.

MG-RAY
14.3.2010, 21:39
Hm... Proveri da li ti je HDMI Out izabran kao defaultni audio izlaz, obzirom da je i kod mene taj slucaj... Morao sam eksplicitno da ga selektujem, inace ne radi...

NenadN
14.3.2010, 22:54
Ehh, 9600 kazes, nazalost bolje da vise ne trazis resenja kako da proteras zvuk, zapravo i ja imam 9600GT sa DVI izlaza i sa DVI/HDMI adapterom, ali kroz to se samo slika moze proterati. Nema ti druge nego da nabavis obican analogni kabal, sa obe strane da bude 3.5mm bananica, ako si primetio na tvome televizoru jedan HDMI port je oznacen kao HDMI/DVI, gde je oznacena gore jedna crna rupica koja je zapravo ulaz za analogni audio signal kada se preko tog HDMI-a ukljucuje.

Da ne duzim mnogo, dobijanje pravog digitalnog zvuka je moguce, samo ako tvoja maticna ploca ima SPDIF, ako si primetio na 9600 ima takodje SPDIF i ako si dobio (ja jesam) kratki SPDIF opticki kablic. To sluzi da povezes SPDIF izlaz na ploci i SPDIF ulaz na grafickoj. Jedino tako mozes da obezbedis zvuk, medjutim to je laksi deo, posle tek dolaze muke, nisam siguran da bi se izvukao iz cele te zbrke. Zato ti predlazem da zvuk lepo provuces analogno, i onako na tim zvucnicima neces cuti razliku, moj ti je savet.

ATI kartice su drugcije... sto se tice toga :)

Stranger2
15.3.2010, 21:14
Moze se ovo resiti

imam 9600GT sa DVI izlaza i sa DVI/HDMI adapterom
DVI po defaultu salje samo video medjutim posebnim HDMI drajverima za radeone moze ito.
Da bi dosao do drajvera ukucaj u google sledce kljucne reci: Radeon HDMI Realtek Audio

---
I prepruka za sve koji kupuju graficku karticu da biraju one koje imaju jedan DVI i jedan HDMI port da bi se izbegle ove komplikacije.