PDA

Prikaži potpunu verziju : Треба ли Србији ћирилични интернет домен


Strane : [1] 2 3 4 5 6

VojaM
23.2.2010, 15:55
Ових дана много се прича о могућности да свака држава добије локални домен на сопственом писму (у нашем случају - ћирилица).

Шта ви мислите о тој идеји?

Пажљиво прочитајте следећи документ (http://www.rnids.rs/files/IDN-Plan-Implementacije.pdf), добро размислите о свему и напишите своје мишљење. Молимо вас да детаљно образложите свој став.

Унапред се захваљујемо на сарадњи

"Свет компјутера" и РНИДС

miša topola
23.2.2010, 15:59
Bilo bi lepo da može da se domen SK foruma prebaci na ск.рс. Jer se trudim da na Internetu pišem ćirilicom, a na IT forumima pišem latinicom. Još kada bi uspeli da izmenimo one sa W umesto L, B ili V bilo bi super
Ja sam za.

A, kako će www da se piše na ćirilici?

Gradimir
23.2.2010, 16:01
Da li bi to bio .PC domen. Ako je tako, onda bi to bilo veoma popularno, zbog toga što i označava PC (Personal Computer). Isto kao i crnogorsko .ME.

Dukes
23.2.2010, 16:05
Pošto sam ispred redakcije "Sveta kompjutera" učestvovao na okruglom stolu o javnoj raspravi oko uvođenja ćiriličnog domena, želim da pojasnim gde se mi sada nalazimo po ovom pitanju. Vlada Srbije je već naložila da se stupi u proceduru (koja izuzetno dugo traje) otvaranja takvog domena.
Međutim, ICANN traži sveopštu raspravu o tome, a ne da vlada jedne zemlje dekretom donese odluku kako će glasiti naziv domena. Za početak, iako je ovo već poprilično gotova stvar da ćemo otvarati naš ćirilični domen, i dalje se lome koplja oko toga da li nam je potreban. Do sada, Ruska Federacija je aplicirala za .рф, i nekoliko arapskih zemalja na arapskom pismu (.saudi za Saudijsku Arabiju).
Za početak - pitanje je da li nam je ovo potrebno, da li je Vlada pogrešila što je naložila da RNIDS krene u ovu proceduru, a uskoro ćemo imati i javnu raspravu o tačnom nazivu na ćirilici. Izvolite, vi ste na redu!

Bokile
23.2.2010, 16:06
Slazem se sa gradimirom,ne samo da bi bilo popularno nego bi bilo i unikatno...

Ali me kopka kako bi to onda izgledalo

www.ск.рс/форум

malo mi nelogicno,pocetak latinicom,a resto cirilicom,al dobro bolje ista nego nista,to bi znacilo da predjemo svi na cirilicno pismo,istu stvar rade i rusi doduse ne sa svojim domenima jos ali sa svojim sajtovima i ne pada im napamet da odstupe milimetar od toga.
Imam 5 kolega iz Rusije,i svaki put kad odu na net vidim Google lokalizovan na ruski,windows ruski,gmail,vesti,njihovi sajtovi sve na ruskom,nigde engleski...

Tako da podrzavam,ne zbog Rusa,zbog nas ako nestanemo kao narod,barem pismo da ostane... :)

VojaM
23.2.2010, 16:10
Имај у виду да у имену домена мора да буде бар један карактер који се по изгледу разликује од латинице. Дакле .рс не долази у обзир.

miša topola
23.2.2010, 16:10
A, da li može da kada se upisuje adresa SK foruma www.sk.rs/forum i SK sajta www.sk.rs latiničnim pismom da se nekako automatski prebaci na ćirilicu i da u polju za URL Interent sajtova piše www.ск.рс?

DobroslaV
23.2.2010, 16:11
Koliko ovo košta? Čitao sam u SKu da je skupo... ili sam pomešao sa onim .beograd i .svetkompjutera

Bokile
23.2.2010, 16:12
Имај у виду да у имену домена мора да буде бар један карактер који се по изгледу разликује од латинице. Дакле .рс не долази у обзир.

Е па онда џаба су кречили,како би другачије доделио домен србији?

Можда .цом?

DobroslaV
23.2.2010, 16:14
.ЈУ:d

Nicklord
23.2.2010, 16:14
Република Србија хмммм Можда ПБ :rofl:

miša topola
23.2.2010, 16:14
Možda .срб

Bokile
23.2.2010, 16:15
možda .срб

Видиш ово би могло....

Dukes
23.2.2010, 16:16
A, da li može da kada se upisuje adresa SK foruma www.sk.rs/forum i SK sajta www.sk.rs latiničnim pismom da se nekako automatski prebaci na ćirilicu i da u polju za URL Interent sajtova piše www.ск.рс?

Dakle, osim ovoga što je Voja rekao, da razjasnim i to - bira se nastavak .србија na primer. A ostatak, da li će biti www ili њњњ, to nije značajno ICANN-u. Dakle, možemo da imamo adresu форум.ск.србија, na primer.
Ovo je čisto ilustracije radi, ali GLAVNO pitanje je da li nam je to potrebno - da li će to dovesti do lokalizacije Interneta, jer evidentno da stranci neće puno zalaziti u ćirilični domen? Da li vam smeta da na latiničnoj tastaturi kucate ćirilicu (retko ko ima ćiriličnu tastaturu i vrlo se teško nalaze)? Da li mnoštvo ovakvih domena u zemljama dovodi do kontra efekta od Internet globalizacije?

DobroslaV
23.2.2010, 16:16
Може .срб ако нема ограничења у броју слова домена.

VojaM
23.2.2010, 16:19
За сада причамо само о домену. Технички гледано, вероватно може и адреса (или део адресе) да буде ћирилична, али сада се тиме не бавимо. Бавимо се питањем да ли нама тако нешто уопште треба.

На основу претходних постова већ си могао да видиш какви проблеми постоје с тим. Мешање писма, компликација при куцању адресе, забуна у случају речи које могу да се читају и на латиници и на ћирилици... а највероватније и неки технички проблеми у имплементацији (рецимо, сви провајдери и корисници мораће да пређу на нову верзију ДНС софтвера, а нисам сигуран ни да неће можда морати да се стави и какав печ за Windows, или бар за браузер итд.).

Дакле, вреди ли увођење националног домена на ћирилици компликација које ће неминовно настати? Друго, да ли је ћирилични домен баш толико неопходна ствар (осим државног престижа и националног поноса)?

То је оно о чему овде треба да причамо.

Equilibrium
23.2.2010, 16:19
Stvarno dobra ideja za temu, i ideja za podforum, nadam se da ce uskoro biti jos rasprava...

A sto se tice domena, pa mislim da je ovo dobra ideja i da treba posvetiti dosta paznje ovoj temi jer daje veoma jasnu nacionalnu karakteristiku i pokazuje koliko smo jaka zemlja koja drzi do sebe i u svuda se trudi da odrzi svoj nacionalni identitet.

Ali niposto ne treba po svaku cenu srljati u cirilizaciju interneta, jer moramo da se suocimo sa cinjenicom da je vecina interneta na latinici, koja je opet nase pismo, isto koliko je i hrvatsko ili englesko, mi smo samim tim bogatiji jer imamo i ono sto oni nemaju.

Najbolje u svemu ovome je sam gest koji pokazuje da se neko u ovoj drzavi interesuje za internet i sto bolje predstavljanje nase zemlje u njegovim okvirima, sto je za svaku pohvalu i sto cini ovaj projekat jos vrednijim za podrzati.

miša topola
23.2.2010, 16:20
A, da li može da kada se upisuje adresa SK foruma www.sk.rs/forum i SK sajta www.sk.rs latiničnim pismom da se nekako automatski prebaci na ćirilicu i da u polju za URL Interent sajtova piše www.ск.рс?

wwwск.срб.
Meni bi odgovaralo ako može da funkcioniše ovo što sam gore naveo.

Bokile
23.2.2010, 16:22
Ovo je čisto ilustracije radi, ali GLAVNO pitanje je da li nam je to potrebno - da li će to dovesti do lokalizacije Interneta, jer evidentno da stranci neće puno zalaziti u ćirilični domen?
Довешће до локализације на балкану,а можда и шире јер нас има по целој кугли земаљској,тако да ће дефинитивно бити усмерено локлном становништву...
Da li vam smeta da na latiničnoj tastaturi kucate ćirilicu (retko ko ima ćiriličnu tastaturu i vrlo se teško nalaze)?
Веома,то ће бити и највећи проблем...
Da li mnoštvo ovakvih domena u zemljama dovodi do kontra efekta od Internet globalizacije?
http://www.nissan.co.jp/
Ја благе не знам шта пише на сајту,али сам веома заинтригиран и упомоћ зовем Гоогле транслате,биће тешко,ал шта су Јапанци гори од нас...

water wizard
23.2.2010, 16:24
Kako li ću ja da kucam neke Vijetnamske sajtove na vijetnamskom :facepalm

Dukes
23.2.2010, 16:25
Довешће до локализације на балкану,а можда и шире јер нас има по целој кугли земаљској,тако да ће дефинитивно бити усмерено локлном становништву...

Веома,то ће бити и највећи проблем...

http://www.nissan.co.jp/
Ја благе не знам шта пише на сајту,али сам веома заинтригиран и упомоћ зовем Гоогле транслате,биће тешко,ал шта су Јапанци гори од нас...

Da ne bude da navrćemo vodu na jednu stranu - ovo pitanje itekako ima veze sa očuvanjem nacionalnog bogatstva, ćirilice, koja se gubi u ovim IT vremenima. I to je značajan pogled na ovu temu.

Bokile
23.2.2010, 16:32
da ne bude da navrćemo vodu na jednu stranu - ovo pitanje itekako ima veze sa očuvanjem nacionalnog bogatstva, ćirilice, koja se gubi u ovim it vremenima. I to je značajan pogled na ovu temu.

Слажем се,али било би занимљиво видети једну целу страну на форуму написану на ћирилици,да видимо како то изгледа макар...

Luka.zip
23.2.2010, 16:34
Mogli bi ste da dodate glasanje u temu. :)

Moj odgovor je da Srbiji to jos uvek nije potrebno.

Stojadin
23.2.2010, 16:36
moj odgovor je da srbiji to jos uvek nije potrebno.

А када ће?

Nicklord
23.2.2010, 16:40
А када ће?
Da stvarno kada ce :)
Kad svi zaborave cirilicu?

DeCoy
23.2.2010, 16:50
Ako uvođenje ne iziskuje neke velike materijalne troškove zašto da ne - ljudima treba pružiti alternativu ukoliko žele da budu tradicionalisti. U protivnom mislim da je potpuna glupost bacati pare na nešto što nam nije preko potrebno.

Auror
23.2.2010, 16:54
Pa kad se pominje nacionalni prestiz ja bih glasao da se odmah promijeni. Ali istina je da mi je jednostavno lakse da na internetu koristim latinicu i to celavu.

Ako je to vec toliki problem da se promijeni onda bolje sto duze da se odlozi i da se pare usmjere na drugu stranu.

voodoo_
23.2.2010, 17:02
U principu nije loše imati ako već može da se izvede, ali ako potom krenu da se iživljavaju i uvode ga i neki bitni domaći sajtovi, koji treba da budu dostupni svuda i sa svakog krša (mobilnog telefona, kompjutera u igraonici ili net kafeu na kome su zaključana regionalna podešavanja i nema menjanja tastature itd), onda može nastati problem.
Mada opet ako može, što da ne.

pedjastudio84
23.2.2010, 17:05
Ja mislim da definitivno nije potrebno. 99% ljudi (tu sam i ja) ne koristi č,ć,ž,š,đ, a kamoli ч,ћ,ж,ш,ђ.

max888
23.2.2010, 17:10
Наравно да јој треба србски домен!
Као једно од основних националних обележја,писмо се мора сачувати.
Домен је само један делић слаганице коју треба да сложимо.:)
Нажалост државе у којима смо живели су форсирало латиницу као неко универзално решење поготово после 45те.
"Ко нас се запати њихово а они наше никад ни не користише".

miša topola
23.2.2010, 17:14
Наравно да јој треба србски домен!
Као једно од основних националних обележја,писмо се мора сачувати.
Домен је само један делић слаганице коју треба да сложимо.:)
Нажалост државе у којима смо живели су форсирало латиницу као неко универзално решење поготово после 45те.
"Ко нас се запати њихово а они наше никад ни не користише".

Što reče Šojić: Šta si ti neki latino amerikanac? :D
+1 za srpski domen za SK forum i sajt.
Moramo da očuvamo i sačuvamo sprsko pismo. Posle toga ostaje još samo da se SK forum prevede na ćirilicu :)

Eddy
23.2.2010, 17:30
Moje je skromno mišljenje da ne treba uvoditi ćirilični domen. Taj akt bi samo doveo do dodatnih nepotrebnih komplikacija. Naprimer neki od mogućih:

Osoba A otvori domen forum.sk.srb a osoba B форум.ск.срб. Jasno je da bi to dovelo do niza pravnih i drugih problema.
Pretpostaviću da će po pravilniku ovo biti rešeno tako da će vlasnik domena koji već postoji na jednom ili drugom pismu raspolagati i sa drugim ili imati određena prava i beneficije za upotrebu iste.

Sledeća stvar su tastature. Činjenica je da su mnoge teme od značaja ili pitanja za surfera na engleskom jeziku. Da li to znači da ćemo morati svaki put da prebacujemo tastaturu kada tražimo nešto? Pa većina ni sad ne koristi slova č,ć itd zbog gore navedenog razloga (i ja sam među njima, ovaj put pravim mali izuzetak). Tako da vraćajući se na gornji primer ako osoba A raspolaže sa oba domena, ja ću uvek koristi latinični jer je prosto lakše i brže. Zašto uvek tražimo načine da sebi dodatno zakomplikujemo život

Opet, ljudski mozak je čudo pa se na svašta može navići. Prost primer - Do nedavno sam aktivno koristio tri različita pisma na poslu. Toliko sam se navikao na promenu lokacija određenih slova na tastaturi da sa promenom jezika u taskbaru ja sam podsvesno promenio raspored tastera na tastaturi i uvek kucao brzo i bez problema.

Sve te resurse, po mom mišljenju naravno, bi trebalo preliti u neki drugi vid promocije i očuvanja ćiriličnog pisma.
Ja sam na fakultetu za neke predmete vodio beleške na latinici a za neke na ćirilici. Dobra vežba za mozak a ni ćirilicu nisam zaboravio.
A možda bi trebalo i postaviti pitanje da li u 21. veku treba suziti vidokrug pa postepeno skroz preći na ćirilicu? Ovo pitanje je poprilično bezobrazno, no znajući kako uvek i u svemu teramo inat, možda ima i tu nešto...

Otprilike toliko za sad.

JohnnyNT
23.2.2010, 17:34
ali GLAVNO pitanje je da li nam je to potrebno - da li će to dovesti do lokalizacije Interneta, jer evidentno da stranci neće puno zalaziti u ćirilični domen?

Možda tako deluje na prvi pogled, ali ako malo razmislimo, stranac i inače neće s' namerom doći na sajt koji je na nekom jeziku koji ne razume (iako je domen ispisan latiničnim pismom).Uostalom, ozbiljniji sajtovi koje posećuje i stranci , imaće verziju na stranom jeziku, a verovatno i domen (govorim o engleskom jeziku u većini slučajeva).

Inače, smatram da je ideja dobra, pogotovo u vreme kada ljudi više ne razmišljaju o tome šta napišu, a kamoli kako to napišu.
Imam utisak da je ćirilica kod nas skroz u drugom planu, što je zaista šteta.Ovo može pomoći u popularizaciji iste.

Ipak je to naše pismo, nacionalno obeležje.Protiv latinice nemam ništa, čak svuda na internetu pišem latiničnim pismom (tehnički razlozi), ali gde god "pišem rukom" koristim ćirilicu.Zato smatram da bi uvodjenje ćiriličnih domena bio odličan potez.

A što se tiče tehničkih problema, nadam se da će se naći odgovarajuće rešenje za to.Uostalom, neko se nekad trudio da sastavi to pismo i da opismeni svoj zaostali narod (ajd' pogodite ko), trebalo bi da nas bude sramota ako nas bude "mrzelo" da se bar ponekad prebacimo na ćirilicu (kad kucamo adresu recimo).

Još nešto da kažem: dilema latinica-ćirilica se često koristila (i još uvek se koristi) u svrhu dobijanja političkih poena, razna politička prepucavanja i slične gluposti.Nadam se da će to zaobići ovu temu...

max888
23.2.2010, 17:47
Мишо,ми Срби јако лако заборављамо своју учитељицу живота и то нам се свети кроз векове.Пуцамо по шавовима при свакој већој или мањој кризи.

Запуштањем писма заривамо нож у сопствени стомак и постајемо (или смо већ постали) материјал за асимилацију.

Game fever
23.2.2010, 17:48
Mislim da nam cirilicni domen apsolutno ne treba, stvara mnoge komplikacije tehnicke prirode.
- imam englesku tastaturu(kao i 60 % korisnika)
- ako bi hteo na srpski sajt preko telefona ne bih mogao jer telefoni ne podrzavaju pisanja adresa na nekom drugom pismu
- stvara velike probleme sa broswerima i operativnim sistemima
- ako bi imali cirilicne domene imali bi i cirilicne e-mail adrese sto bi stvaralo potencijalne probleme u e-mail komunikaciji(sto je vrlo vazan nacin komunikacije cak i kod nas)
- trebalo bi nam puno vremena da se naviknemo na pisanja u adress bar na cirilici(ja to smatram tehnickom poteskocom)
- i najveci problem, zatvorili bi domaci internet za strance, mozda sada to nije veliki problem ali gledajmo u buducnost, IT tehnologija jako brzo napreduje i kod nas, svaki dan sve vise korisnika interneta i svaki dan sve vise ljudi ima mogucnost da promovise nesto u inostranstvo

Bilo bi velika glupost pokopati sebe kada smo poceli da se krecemo u svet IT industrije, poslovanja, tehnologije samo zato sto hocemo da istaknemo nasu nacionalnost. BTW u ustavu Srbije lepo pise da je latinica ravnopravno pismo, pa zasto ga onda menjamo ako je vec lakse koristiti latinicu?

I sad jedno pitanja, ovako za sve. Koliko vas je nekada otislo na neki ruski, japanski, kineski sajt, arapski tako sto je ukucavao njihova slova, i uopste koliko ste se puta obreli na takvim sajtovima, i koliko ste se zadrzali?

federer
23.2.2010, 17:49
Раније су једноставно могли да ставе латинични РС јер PC je исто што и Personal Computer и Republika Srbija. Као и Xepoj Cp6uje KPETEH ,што је написано латиницом а има изглед ћирилице. Ја сам из Босне ,па ме ова тема не дотиче али никад нећу заборавит своју земљу и ћирилицу. Кад изађе Њиндоњс 7 Сервице Пацк биће једноставнији начин за мјењање језика тј.писма(а можда ако Бог да буде тастатура са посебним дугметом , или да се направи ласерска тастатура ђе ти само притиснеш ласерско дугме и сва се дугмад промјене)..Што се тиче става да ли је то нама потребно,одговор је ДА! А после 45те Срби су и даље имали могућност коришћења ћирилице али је то било непрактично јер су 6 држава биле скупа. Само одговарам на пост једног њаннабе геека. Ас тхирд, најбоље би било да дају могућност избора : латиницу,латиницу са ČĆŠĐŽ i ћирилицу. А?

Hephaestus
23.2.2010, 17:56
Ne znam, po meni je to previse komplikacija za ionako zbunjenu nam, sto se tice IT-a, naciju. Ja samo znam da ja cirilicu nikada necu zaboraviti da pisem, makar izgorela cela planeta. Kada pisem rukom, na papiru, uvek pisem pisanom cirilicom.

max888
23.2.2010, 17:57
Нигде нисам написао да је било забрањено коришћење,неко је било на снази лагано утирање ћирилице.
Е ако је била скупа,онда то мења ствар из корена. :rolleyes:
Врло дубоко схватање ствари,задивљен сам.
Нећу да скрећем са теме и објашњавам пут нашег писма од "реформе" до данас.

Cofi
23.2.2010, 18:05
Tačno je da nam nestaje pismo ali bilo bi teško da za svaku englesku reč menjaš pismo... A bilo bi glupo da pišeš "Мицрософт", "Виндовс", "Биосхоцк"...

Eddy
23.2.2010, 18:09
Мицрософт, Биосхоцк или Микрософт, Биошок, итд.?

voodoo_
23.2.2010, 18:17
Мишо,ми Срби јако лако заборављамо своју учитељицу живота и то нам се свети кроз векове.Пуцамо по шавовима при свакој већој или мањој кризи.
Posle tačke, zareza i druge interpunkcije ide razmak.

А после 45те Срби су и даље имали могућност коришћења ћирилице али је то било непрактично јер су 6 држава биле скупа.
Daj ne lupetajte sa tom četrespetom, 'leba vam. Pogledaj BILO KOJI film snimljen pre devedesetih, gotovo sve table, natpisi, časopisi, knjige i dokumenti u Srbiji ispisani su ćirilicom. "Latinizacija" je počela u bliskoj prošlosti, do tada je u Srbiji ćirilica bila dominantna i, takoreći, "mainstream". Za korišćenje latinice koje je prevagnulo, više je kriv engleski jezik nego Hrvati na koje aludirate. I nepismeni inženjeri (među koje i ja spadam i iz tog ugla me je sramota) koji su se ponosili svojom nepismenošću, u fazonu "pročitao sam jednu i po knjigu u životu al zato znam da rešim integral kakav hoćeš MATORIIIIII", i pisali kako su stigli.

Djordje Turjacanin
23.2.2010, 18:28
Mislim da bi bilo ok kad bi bilo duvojnih domena, jedan na latinici a jedan na ćirilici.

Miki1987
23.2.2010, 18:31
Ja mislim da definitivno nije potrebno. 99% ljudi (tu sam i ja) ne koristi č,ć,ž,š,đ, a kamoli ч,ћ,ж,ш,ђ.

Не знам по којим форумима се крећеш, па имаш тај податак о 99% људи који су неписмени. По мени је онај који у поруци (e-mail, forum) не користи ћирилицу или латиницу једноставно неписмен.

Пре неких годину дана сам на основу те "ћелаве латинице" препознао класичну превару. Куцали на врата неки ликови, као наводно уводе кабловску ТВ. И све лепо испричају и наравно треба да се плати унапред нека мања сума и оставе они неки ценовник са описом. Кад оно нигде ч, ћ, џ, ш, итд. Видим ја да је све то неозбиљно и кажем ја родитељима да сачекају да виде да ли ће да уведу другима, после ћемо лако и ми да се прикључимо. Неки из комшилука су платили, а кабловске наравно нема ни после скоро две године :a_whistli

Дакле, одавно је постало глупо да се пословне понуде, преписке, итд преко компјутера пишу без наших слова.

Што се тиче домена, ја сам апсолутно за то да се пребаце на ћирилицу, али нека неписменима остане и она "гола латиница" да би могли да укуцају сајт. Дакле нисам за искључивост по било ком питању.
Видим да је овде многима проблем да стисну алт+шифт како би пребацили на наш језик и због тога су против пребацивања, па има и нас којима је исто тако тешко да стално пребацујемо на енглески како бисмо уписали име сајта.
Да ли постоји могућност да се убаци нека скрипта која би њњњ.ск.рс пребацила на www.sk.rs :rolleyes:

И због чега људи одвајају писање на интернету и писање на послу, факсу или школи ? Да ли за наш језик важе свуда иста правила, или се граматика, писмо, или нешто друго мења у зависности од тога да ли се пише руком, на куцаћој машини или компјутеру ? :icon_scra

federer
23.2.2010, 18:33
mislim da bi bilo ok kad bi bilo duvojnih domena, jedan na latinici a jedan na ćirilici.
Ал је сваки трећи грађанин Србије СИРОМА. Ко ће плаћат оба.. А шта фали да ми лијепо пишемо АНДЕРГРАУНД,МАЈКРОСОФТ,БИОШОК ..Хрвати су познати по томе што никад не транскрибују ријећи и не преводе имена нечега ,рецимо филмова. Ал ајд.

Game fever
23.2.2010, 18:40
И због чега људи одвајају писање на интернету и писање на послу, факсу или школи ? Да ли за наш језик важе свуда иста правила, или се граматика, писмо, или нешто друго мења у зависности од тога да ли се пише руком, на куцаћој машини или компјутеру ? :icon_scra

Pa naravno da se menja, naravno kad pisem rukom na faksu ne pisem celavu latinicu, ili kad sam pisao sastave iz srpskog. Ali kad sednem za racunar i otvorim program koji gleda u svet ne mogu da pisem kako ja hocu. Postoje neka pravila i neki standardi koji se moraju postovati. Jedno od pitanja za prijemni na faks je bilo: "da li je sledeca e-mail adresa ispravna željkoželjkovic@primer.com" odgovor: neispravna je. Slicno pitanje je bilo i za link ka web prezantaciji.

voodoo_
23.2.2010, 18:43
Што се тиче домена, ја сам апсолутно за то да се пребаце на ћирилицу, али нека неписменима остане и она "гола латиница" да би могли да укуцају сајт. Дакле нисам за искључивост по било ком питању.
Видим да је овде многима проблем да стисну алт+шифт како би пребацили на наш језик и због тога су против пребацивања, па има и нас којима је исто тако тешко да стално пребацујемо на енглески како бисмо уписали име сајта.
Да ли постоји могућност да се убаци нека скрипта која би њњњ.ск.рс пребацила на www.sk.rs :rolleyes:
A zamisli da izađeš na internet sa javnog ili tuđeg kompjutera kome bi pristupio preko guest naloga, ili na drugi način limitiranog naloga u kome NE MOŽEŠ da čačkaš regionalna podešavanja i dodaješ nove tastature? I to se može zaobići preko charmapa, ali koliko ljudi zna za to?
Užasni ste, sve posmatrate iz svoje i isključivo svoje perspektive...

DragonSlayer
23.2.2010, 18:48
Vrlo zeznuto pitanje ....

Nesumnjivo da treba ....

I lepo mi je kada odem na sajt neke vladine agencije, i kada vidim sve ćirilici ...

Ali baš što kaže Voja, da ne bude "ju, vidi kako lepo i interesantno, " ... I posle tri dana, " a ima li i latiničnu verziju?"

Ja posećuje 4 domaća foruma redovno, ostalo sve strani na engleskom ....

ne znam kako bih kucao na tim domaćim ....

Bokile
23.2.2010, 18:51
Vidim ja da ce ovo da predje u opstu pljuvacinu i da nista necemo uraditi...

Ni oko rodjenog jezika ne mozemo da se slozimo...

SFRJ-Forever [CG]
23.2.2010, 18:54
Nikada ne koristim cirilicu niti cu je koristiti, a mislim da sam potpuno zaboravio da pisem sa njom.
Prebacivanje SK-a na cirilicni domen je potpuno nepotreban jer ovako odlicno funkcionise. Ako dobro radi ne mijenjaj ga.


Kao sto neko rece, ovo ce samo povecati nacionalizam, "Srpski internet", "Srpski domeni iznad svega", itd.


Danas je popularno da se cirilica stiti, odlicno, ali vecina ljudi koristi latinicu jer je jednostavnija, a i vecinu nas mrzi da kucamo čćžđš i slicno.

voodoo_
23.2.2010, 18:54
Ni oko rodjenog jezika ne mozemo da se slozimo...
Možemo, ali se redovno pojave zeloti koji ne znaju drugačije da pričaju osim pretenciozno i propovedački. Spustite se na zemlju bre.

Bokile
23.2.2010, 18:58
Pa ja pokusavam da sagledam OPSTE dobro,a ovde polovina svodi recenice na ja pa ja,nikako da cujem zasto je to ZA NAS dobro...

Miki1987
23.2.2010, 19:04
Ja sam veliki protivnik ovoga, a evo i zasto...

1) Poseljacice se Internet... Drage Србенде ce sad misliti da je Internet njihovo vlasnistvo, sto vodi do prosirivanja ionako vec nabujalog nacionalizma.
2) Neprakticno je... A zasto? Zbog kucanja adresa, jer treba cas da menjas na srpsku, cas na englesku tastaturu...
3) Dalje, kako ce neki stranac onda da kuca nasu net adresu? Da nije to malo glupo.

Cirilicni domen? Moze, ali juce.

1) :to_care:

2) Мени је ово не практично.

3) Боли ме к.... за странца


@voodoo_

Сада је постало непопуларно да у рођеној земљи "проповедаш" рођени језик :eek:

Сада и ми хоћемо да будемо већи католици од Папе. Цео свет уводи домене на свом језику. WTF?!? Па нећемо ваљда и ми :paranoia: То ће довести до бујања национализма :paranoia:

Hephaestus
23.2.2010, 19:07
Treba cuvati cirilicu gde god je to moguce, ali internet je nesto drugo, na internetu nema drzavnih granica, i svi bi trebalo da su jednaki, kao sto i jesu, ali to mnogi ne vide. Ostavimo nacionalizam po strani i posmatrajmo to realno, da li zaista imamo realne koristi od cirilicnog internet domena.

voodoo_
23.2.2010, 19:08
Сада и ми хоћемо да будемо већи католици од Папе. Цео свет уводи домене на свом језику. WTF?!? Па нећемо ваљда и ми :paranoia: То ће довести до бујања национализма :paranoia:
Nisam protiv uvođenja domena na bilo kom jeziku, ali nipodaštavati ljude koji ističu da bi forsiranje ćiriličnih domena i gde treba i gde ne treba moglo biti problem kada je frka pristupiti odnekle a to nije tvoj kućevni komp, zato što ti misliš da ih "mrzi da pritisnu alt+shift", je neverovatno glupo.

Miki1987
23.2.2010, 19:09
Sta je sledece? Tastatura da se pravi na cirilici. Da je kompanija ''Vuk Karadzic'' proizvodi. Yeah, right... :rolleyes:
Ekstra glupa i debilozna ideja in my opinion.
Ja kad nemam net, idem u Internet Cafe i na forum... I kako ja onda da udjem odatle?
Aman, budite ljudi iako ste Srbi!

@Miki1987 Pa ako si ti sebican, ne mora sk da bude takav. Cirilici nije mesto u IT! Verujte mi, znam o cemu pricam!
Ajde jos pocnite da stampate sk na cirilici...

Nije da ja ne volim cirilicu... :) Nego me uzasno iritira taj nacionalizam koji se krije iza cirilice. Toga se gnusam!

Ај се договоримо, ти почнеш да пишеш на нашем језику (било које писмо), а ја пређем на латиницу. :a_whistli

Свет Компјутера је за разлику од тебе писмен, пише званичним писмом. Не мора то да буде ћирилица него ви параноишете да неко хоће да вам наметне нешто. Хоће да вам наметне ПИСМЕНОСТ.

Lich_king2
23.2.2010, 19:10
Ne. Zasto? Zato sto bi smo zatvorili potencijalna vrata sveta ka nama i sve bi vise poprimilo oblik zatvorene kulture. Da li se neko seca stranca koji je pitao na SK forumu na Engleskom kako da kupi .rs domen? E sad tesko da bi se on uopste potrudio da stigne do foruma da je domen na cirilici. Cirilica moze da se koristi svugde, samo ne na internetu. If it ain't broken don't fix it. Cirilica da u svrhe promocije,reklame,natpise itd, za internet ne.

3LANCER
23.2.2010, 19:15
Ne treba nam. Iskreno, vecini ljudi ne trebaju ni š đ č ć na tastaturi jer se vecina navikla da ih ne kuca (a i gnjavaza je svaki cas prebacivati jezik na languager bar-u). A i Voja rece na prvoj strani "igrala se deca" - i upravo mi lici na tu situaciju.

Ne znam kako ce to uticati na pozicioniranje sajta jer ce (verovatno) biti manje sanse da neko naleti na cirilicni domen pretragom na latinici. Google Translate sasvim lepo prevodi sajtove, ali da li ce postojati nesto sto ce moci i domene da konvertuje?

Miki1987
23.2.2010, 19:20
Муахахаха, ја неписмен? Хах, не падам на провокације, нарочито не такве врсте, само не користим никакву српско писмо јер сам навикао на енглеском, нарочито због положаја слова з.

Да нам sk наметне писменост? Значи ја сам неписмен јер у комуникацији не користим наше писмо? Да нисам можда и страни плаћеник, домаћи издајник? :rolleyes: Give me a break!

Дај ми онда неку другу дефиницију неписмености. Неко користи писмо које не постоји у писаној комуникацији или га не користи правилно. Тако ја схватам неписменост.
Ниси ме схватио оно за СК. Рекао сам да је он добар какав је сад и да нико не форсира прелазак на ћирилицу, већ да је он аргумент против тебе а не за тебе. Борите се са ветрењачама.

Пс. Домаће писмо је и латиница, за оне који нису упућени. Или се праве да нису, да би могли да се боре против "злих националиста који желе да им наметну ћирилицу".

Hephaestus
23.2.2010, 19:35
Da kazem jos nesto, vecina ljudi sto se hvali da pise cirilicom i samo cirilicom, na svakom mestu, zapravo ne zna da pise cirilicu, posto vecina kada pise stampanim slovima, pisu samo umanjena velika slova, o pisanim slovima i da ne govorim, ljudi od pedeset godina ne znaju da napisu pisano dz. (ovde mislim na rucno pisanje) Ja kada pisem, iako pisem gadno, pisem pravilno, kako treba svako slovo.

todos
23.2.2010, 19:37
Nismo mi Rusi, sitni smo mi da to bude sve ćirilica. To bi bila skupa promena od hardvera pa preko softvera. Da li ova naša država stvarno voli nešto da čačka, samo da bi imala neki profit. Od platana pa nadalje... Zbog drugih naroda kojih ima mnogo, i ne žele da pišu ćirilicom a i zbog nas samih Srba, kojih ima isto tako mnogo a ne znaju ćirilicu. U principu podržavam, ali u praksi mislim da je to nemoguća misija, i nepotrebno cimanje.

doctor
23.2.2010, 19:42
Ja smatram da Srbiji treba cirilicni internet domen, zasto da ne :) Nije neophodan, ali nije nista lose.
Jedino bi mi smetalo sto bih morao stalno da udaram Alt+Shift prilikom kucanja nasih domena u address bar :D

Vidite i sami da me mrzi da to radim :)

P.S. Naravno, salim se u vezi ovog da bi mi smetalo :)

Luka.zip
23.2.2010, 19:43
Ajde ljudi oladite malo, do sad niko nije pominjao ovo, nije postojalo, i niko se nije bunio. Cemu sad od jednom ta potreba za internetom na cirilici?
Upravo je star u tome sto je cirilica narodno pismo, i kao takvoj joj nema mesta na svetskoj mrezi. Drugo vrlo vazno je istakao Comp Boj, a to je da ce doci do najezde "patriotizma" i "pravih" patriota koji ce samo produbiti nacionalizam.


Nepismenost nije fejs jezik, to je samo primer pokusaja da budes "kul" a ispadnes budala.
Nepismenost je kada se pise: Ne moj, probaj te, nema mo, ne pismenost, neznam, ja bi, mi bi smo i hiljadu slicnih primera.

Stojadin
23.2.2010, 19:46
Било би лепо да више домаћих сајтова има ћириличне текстове или бар као опцију за избор. Као што Тодос рече , немогућа мисија ... а то што ће се посељачити интернет и намножити националисти оставите за своју малу групицу истомишљеника...

doctor
23.2.2010, 19:49
...Btw, nije ovo rasprava o tome ko je od vas pismen a ko ne, vidim da se dosta prepucavate :)

Zaboravih da kažem da, ako Srbija dobije ćirilične domene, onda i sve ostale zemlje treba da dobiju domene koji su "napisani" na njihovom pismu. :)

Ovako nema potrebe da se izdvajamo :)

Било би лепо да више домаћих сајтова има ћириличне текстове или бар као опцију за избор. Као што Тодос рече , немогућа мисија ... а то што ће се посељачити интернет и намножити националисти оставите за своју малу групицу истомишљеника...
Na žalost, ovo je Srbija, tako da će nacionalizam veoma doći do izražaja :) Nemam ništa protiv nacionalizma, ali kao što sam rekao, ne bi trebalo da se izdvajamo od ostatka sveta po domenima na našem pismu. Ne još :)

Ali mi nikako ne bi smetalo da vidim ove domene, tako da sam i za i protiv :)

doctor
23.2.2010, 19:52
Ne znam, nisam upućen, ali ako postoje zemlje koje registruju domene koristeći svoja pisma, zašto ne bismo i mi? :)

Miki1987
23.2.2010, 19:58
Ajde ljudi oladite malo, do sad niko nije pominjao ovo, nije postojalo, i niko se nije bunio. Cemu sad od jednom ta potreba za internetom na cirilici?
Upravo je star u tome sto je cirilica narodno pismo, i kao takvoj joj nema mesta na svetskoj mrezi. Drugo vrlo vazno je istakao Comp Boj, a to je da ce doci do najezde "patriotizma" i "pravih" patriota koji ce samo produbiti nacionalizam.


Nepismenost nije fejs jezik, to je samo primer pokusaja da budes "kul" a ispadnes budala.
Nepismenost je kada se pise: Ne moj, probaj te, nema mo, ne pismenost, neznam, ja bi, mi bi smo i hiljadu slicnih primera.

Није тачно. Нема разлике да ли неко греши зато што не зна, да би испао ин или не зна да промени слова на тастатури.

Није само граматика део неписмености. Ако ти уместо ч или č напишеш ch, онда си дефинитивно неписмен. Ма која побуда стојала иза тога. И докле год се буде толерисало то квази писмо и док се буде говорило да то није неписменост имаћемо армију таквих ментола, а што је најгоре све их је више.

@--ComputerBoy--
Ћирилица и латиница нису посељачили интернет, већ ово: j@ t3 w0lIm n@jWiSxe n@ sW3Tu :PpPpPpP

doctor
23.2.2010, 19:58
Neće se poseljačiti internet, ne preteruj, ali svakako da će biti "nacionalista" koji će se tu i tamo "seljačiti" :)

max888
23.2.2010, 19:58
Posle tačke, zareza i druge interpunkcije ide razmak.


Aу бре ала си ми спустио остадох без речи.
Ниси имао шта да озбиљније одговориш па си "ударио" на правопис.

Занимљиво.Коми филмови су прави непресушан извор мудрости тако да си потпуности у праву.

Видим да неки покушавају да ћирилицу офарбају национализмом(а ни дефиницију му не знају),сељачењем и хировима појединаца.:rofl:
Не знам чему толика одбојност према нечему Србском?
Знам да нам се намеће колективни комплекс ниже вредности и то је ок али опет не разумем зашто то морамо да прихватимо?:)

Sun Tzu
23.2.2010, 19:59
Kakve veze ima nacionalizam i ćirilica.. :confused: Vi stvarno imate neki problem kad vas zli nacionalisti proganjaju na svakom koraku..
Ako se ovo uradi, poseljacice se Internet i bice jos seljackiji nego sad!Toliko predrasuda na jednom mestu.. :facepalm
99% ljudi (tu sam i ja) ne koristi č,ć,ž,š,đ, a kamoli ч,ћ,ж,ш,ђ.To nije nešto čime se treba hvaliti već raditi na suzbijanju.

@tema
Nemam pojma, bilo bi lepo videti to. E sad da je praktično.. pa verovatno i nije. :opanachke

doctor
23.2.2010, 19:59
Ali ti si, max, očigledno, polupismen :D

(ne kažem da sam ja pismen ali "Srbskom"...)

ivan90BG
23.2.2010, 20:00
Ajd ComputerBoy čoveče, neće nas obuzeti nacionalisti. Pričaš kao da će administracija i moderacija da zaborave svoj posao i da će seljaci slobodno da vršljaju.

namcor
23.2.2010, 20:01
Ovde pojedini brkaju stvari. Ćirilični domen i ćirilični sadržaj nisu isto. Već postoje stranice koje su u potpunosti ćirilične, ali domeni su latinični.

Da li je domen potreban - ako se već uspostavlja nelatinično pismo kao standard, onda bi bilo dobro da Srbija učestvuje u tome i da se rezerviše srpski "top domen" kako ne bi kasnije dolazilo do nesuglasica, prevara i sl.
Da li će od toga biti neke velike koristi, materijalne ili "duhovne i prosvetiteljske" - ne verujem.

Uzgred, srpsko latinično i ćirilično pismo su već dugo standard i ne vidim razlog da se koriste samo ASCII karakteri kada se piše. Svaka "srpska" tastatura ima sve ASCII karaktere i dodatno naših 5 koji ne ometaju konverzaciju na engleskom jeziku, a olakšavaju na srpskom. Srpsku latinicu koristim redovno (sa sve kukicama i kvačicama), a jedini razlog što retko koristim ćirilično pismo je što nemam ćiriličnu tastaturu (hardware, a dve tastature, jedna za engleski i latinicu, a druga za ćirilicu bi ipak bilo rogobatno) pa često pomešam slova koja u oba pisma izgledaju isto, a nemaju isto značenje (recimo H umesto ćiriličnog N, ili B umesto ćiriličnog V) pa umesto "Вук" napišem "Бук" ili umesto "Никола" napišem "Хикола"...

Sun Tzu
23.2.2010, 20:05
Jok ja, koj će mi to u životu? :D
Mislim da kapiram na šta misliš sa tim, ali to nije stvar ćirilice ili latinice, već kućnog vaspitanja koje se danas kod dece starosti od 10 do 20 god. nalazi samo u tragovima..

ivan90BG
23.2.2010, 20:06
E to je najveća sramota u ovoj državi.

max888
23.2.2010, 20:16
Ali ti si, max, očigledno, polupismen :D

(ne kažem da sam ja pismen ali "Srbskom"...)

:facepalm

Дало се приметити у мојим предходим постовима да то намерно пишем.Видим да си их читао.
Схвати ово као изузетак од гласовне промене познате као једначења по звучности.

ilidan
23.2.2010, 20:16
Ja sam protiv ćiriličnog domena zbog:
1. Ako se deo adrese piše latinicom a deo ćirilicom, pri svakom pisanju adrese da menjamo jezik na tastaturi?!
2. Ako je deo adrese pisan latinicom, koji je efekat pisati drugi deo ćirilicom? Šta se time postiže?
3. Ćirilični domen nas izoluje od okruženja, čak i onog koji se pomalo snalazi sa srpskim jezikom.
4. Otežava i našim ljudima koji dugo žive u inostranstvu pa im ćirilica teška za pisanje i čitanje

todos
23.2.2010, 20:26
Da li je ovo drugo pismeno, i da li se može tolerisati?
U Čačku četvrtkom čekam ćoravu koku.
U Cacku cetvrtkom cekam coravu koku.

Miki1987
23.2.2010, 20:29
iskustvo sa fejsbuka mi upravo to govori...

@suntzu ides li ti kad na facebook?

Фејс је добар пример, јер је тамо дата могућност преласка на ћирилицу и велики број људи је прешао и то је природно. Дакле имаш избор.
До сада нисам чуо ни једног "поборника" ћирилице који брани људима да пишу латиницом, али сам на сваком кораку сретао људе који су острашћени у борби против ћирилице.

То се види и на овом форуму.

White Ripper
23.2.2010, 20:29
Cirilicni domen nego sta!JObavezno uvesti.Treba cuvati nacionalna obiljezja a jezik i pismo jesu dio toga.
Ja sam Srbin (ne Srbijanac!) i tako da moram da iznesem misljenje.Obavezno uvesti da se zna.Svaka nacija sebe istice sto da mi ne isticemo sebe?;)

Luka.zip
23.2.2010, 20:35
Ma nije ovde rec o pismenosti i ocuvanju nacionalnog nasledja (lol, nasao si gde ces da cuvas nacionalnu kulturu) :rolleyes: nego je pitanje koliko je, i da li je to prakticno/korisno uvesti. Odgovor je da nije ni malo prakticno.

Djordje Turjacanin
23.2.2010, 20:36
A jel isto:
Išao sam na šišanje.
Isao sam na sisanje.

3LANCER
23.2.2010, 20:36
Nepismenost je kada se pise: Ne moj, probaj te, nema mo, ne pismenost, neznam, ja bi, mi bi smo i hiljadu slicnih primera.

also known as dnevna stampa!

a iskreno, ch i sh koristim jos mnogo pre nego sto je to postalo pomama, tada su to uglavnom koristili gameri tokom LAN fajtova i po forumima (ili sam ja bio u takvom okruzenju), sada to koristim iskljucivo ukoliko bi rec imala drugo znacenje ako bih koristio "obicno" s ili c. W umesto V apsolutno ne podrzavam, ali to nije tema ovde.

ima li neki konkretni primer "lokalizacije" internet domena? Japan ili mozda Kina? znam da u Japanu vode bitku protiv engleskog jezika jer klinci sve manje znaju da pisu njihovo "super jednostavno" pismo pa se okrecu latinici

Nikola_Kg
23.2.2010, 20:41
Иако пишем свуда ћирилицом, противник сам увођења .рс домена.
Слажем се са Ђолетом и Тодосом, ако већ не можете на ћирилици, пишите макар латиницом(ć,č,đ,š,ž)...
И да, може свако да разуме и да није ћирилица и латиница, али је ипак лепше :)
Елем, ове нове генерације су чудо :boodala:
300 људи, 300 различитих начина писања, те бројеви, те w,q итд...
Те неке скраћенице, страшно, ово не иде на добро :dedica:

White Ripper
23.2.2010, 20:42
Kako je ovo fina tema i ovdje se bas pokaze obrazovanje itd.:paranoia:

Sto da mi ne uvedemo cirilicu kad su arabljeni uveli one njihove hijeroglife i japanci one njihove gluposti itd?
Jos mi dolaze ljudi sa stranih foruma i govore svima da im se ne skrnavi jezik gramatickim greskama.:n_klanja:

Kad vidim kako omladina iz bratske Srbije razmislja trovacki nije ni cudo sto sve ide nizbrdo (nije rijec o politici nego o samom drustvu,odnosima!)

voodoo_
23.2.2010, 20:48
Onog dana kada budemo počeli da razmišljamo ko Arapi, treba da se samoubijemo kolektivno.

White Ripper
23.2.2010, 20:51
Arapi,kinezi i japanci ispadose pametniji :paranoia:
Glavno je svoje poniziti,tudje uzvisiti :boodala:

voodoo_
23.2.2010, 20:55
E dečko, ne dao nam Bog da ikada u vezi sa bilo čim razmišljamo kao Arapi. Pastiri i neradnici koje je u*enjalo da žive na nafti pa se igraju zidanja zgrada od milion spratova, a pritom o ekonomiji znaju ko Marica o krivom stojku i ista im je pred kolapsom. A o njihovoj kulturi i rezonu života da ne pričam.
Prema tome, nađi neki bolji primer.

Niko ovde ništa ne uzvišuje, PC računari koje danas koristimo nastali su na engleskom govornom području, Internet je nastao na engleskom govornom području, potpuno je prirodno da sve u vezi sa njima bude na tom jeziku. A ne zato što smo kompleksaši kojima je tuđe bolje.

--ComputerBoy--
23.2.2010, 20:55
White Ripper, postedi me takve filozofije, molim te, nema veze s mozgom! :D

Ti slusas bese Americku metal muziku? :dzavo: A srpsku? Haha, busted! :D
Svoje poniziti, tudje uzvisiti.. Upravo sam ti otkrio primer... :dzavo:

Djordje Turjacanin
23.2.2010, 20:55
Nema većih Srba od Srba jer oni koji su Srbi ne mogu biti veći Srbi od Srba jer se time pokazuje da si oni sam Srbi veći od samih Srba. Uostalom, ko govori o zabrani latinice? Neka bude ćirilični domen, ali neka bude i latinični TLD pa fino ko hoće jedno nek uzme, ko hoće drugo nek uzme. ko hoće oba nek uzme i mirna Bosna (Srbija). A što se tiče toga da samo bude ćirilični domen to je glupost.

WhenDarknessFalls
23.2.2010, 20:55
Ja nisam za ovo. Podrzavam cirilicu i slazem se da je treba koristiti sto vise, ali definitivno ne u IT svrhe. Izgleda prilicno neozbiljno, konfuzno, nije prakticno (morace da se menja jezik na tastaturi maltene stalno onda). Da ne pominjem karambol kad se pomesa cirilica i latinica, sto ce biti neminovno ;)

Sto da mi ne uvedemo cirilicu kad su arabljeni uveli one njihove hijeroglife i japanci one njihove gluposti itd?
Jos mi dolaze ljudi sa stranih foruma i govore svima da im se ne skrnavi jezik gramatickim greskama.:n_klanja:

Onda cemo ograniciti nase sajtove stranim posetiocima. Jer jelte, kad oni vide da su Srbi "uveli one njihove hijeroglife", cisto sumnjam da ce se cimati.
Razmisli malo kako bi sve to izgledalo u praksi, a ne samo "imamo cirilicu i treba svima da je pokazemo".

Hephaestus
23.2.2010, 21:00
Neka se uvede, ako ce paralelno da bude i latinicni i cirilicni. Opet ponavljam, cirilicu treba cuvati na drugim mestima, u knjigama, u stampanim medijima (mada izdanja za druge zemlje treba da su latinicna), u svakodnevnom, rucnom, pisanju...

Miki1987
23.2.2010, 21:00
Onog dana kada budemo počeli da razmišljamo ko Arapi, treba da se samoubijemo kolektivno.

Ти ваљда мислиш на муслимане, тачније део муслимана који се понаша екстремно?! Не мислиш ваљда на целу арапску цивилизацију, која је свашта нешто донела свету.

Али ето, то је та површност. Важно је другог понизити, остати укопан у својим ставовима.

@--ComputerBoy--
Руси у великом броју пишу на интернету ту "огољену латиницу" јер им је ваљда лакше, практичније, тако да није тачно то што ти кажеш да је њима лако да пређу на ћирилицу. Дакле имају исти проблем као и ми, али они га решавају, а ми пуштамо да све иде стихијски. Држава која допушта да јој 90% људи на интернету буде неписмено није држава.

voodoo_
23.2.2010, 21:13
Ти ваљда мислиш на муслимане, тачније део муслимана који се понаша екстремно?! Не мислиш ваљда на целу арапску цивилизацију, која је свашта нешто донела свету.
Ne, mislim na savremene Arape koji žive po njihovim velikim gradovima, ne znaju šta će s parama i ceo dan molitvaju i bleje pošto im stranci obavljaju sve poslove.
I nije bitno "drugog" poniziti, ne pričam o svima koji nisu mi, imam konkretne narode i države koje ne volim i sa kojima mi je uvreda porediti se. Što ne nađoste neki primer koji valja slediti, a ne Arape i Kineze, ne zna se koji su gori, ovi prvi gomila nadobudnih lenčuga, ovi drugi Zergovi kod kojih ne postoji "ja".

Miki1987
23.2.2010, 21:16
ne, mislim na savremene arape koji žive po njihovim velikim gradovima, ne znaju šta će s parama i ceo dan molitvaju i bleje pošto im stranci obavljaju sve poslove.
I nije bitno "drugog" poniziti, ne pričam o svima koji nisu mi, imam konkretne narode i države koje ne volim i sa kojima mi je uvreda porediti se.

О Боже, па који су то градови? Дубаи, Абу Даби, Кувајт ?! Који је то проценат људи? Свако ко има доста пара, не ради, већ други раде за њега. Какве то везе има са арапима?

Пс. А руси? Која је њихова мана? Много пију.
Са којим народима ти волиш да се поредиш?

voodoo_
23.2.2010, 21:17
Hoćeš da mi kažeš da je procentualno broj bogataša i dobrostojećih tamo i kod nas isti ili sličan?

voodoo_
23.2.2010, 21:20
Пс. А руси? Која је њихова мана? Много пију.
Са којим народима ти волиш да се поредиш?
Ne znam dal mnogo piju, ali znam da im kolektivna svest nije na naročito visokom nivou, isto ko nama.
Kad bismo recimo bili radni i ozbiljni ko Nemci, pa Bog da nas vidi.

Miki1987
23.2.2010, 21:28
zasto bi se uporedjivali sa bilo kojim narodom?
Pa mi smo zaista bedni ako hocemo da budemo kao rusi ili bilo ko drugi... Pa zar nasa bogata istorija nije doprinela barem tome da imamo sopstveni identitet?!

Један од стубова идентитета је језик.

player1
23.2.2010, 21:29
Milsim da nam treba i jedan takav domen. Kažem i, jer nema razloga da i ovaj sadašnji .rs prestanemo da koristimo.

Neka bude na samim zakupcima domena dal im se isplati da im adresa na sajtu bude u ćirilici il ne. Prepostavljam da niko ne želi ubiti svoj sajt tako sto će imati samo ćirilicni domen i ništa više, nego će koristiti i ekvivalentni latinični, kao adresu do svoj sajta (kao što se moglo do ovog foruma doći i sa .rs i .co.yu domena). Mada, reći ćirilicni domen baš i nije tačno, jer ono www ipak mora a bude na engleskoj latinici.

Miki1987
23.2.2010, 21:32
da, jezik i cirilicni internet domen. Haha, ponekad me bas nasmejes. :d

Језик, писмо. Писмо није само оно што напишеш на папиру, већ и на компјутеру.

JohnnyNT
23.2.2010, 21:33
Kao što rekoh, ćirilica se opet koristi u prepucavanjima, radi izražavanja političkih stavova i gledišta, za pljuvanje...Znao sam da će se ovo desiti.

Oladite malo, LOKALIZACIJA DOMENA NIJE OBAVEZNA! Oni koji ne budu želeli, neće morati to da urade, zar ne? Svaki sajt koji to bude želeo da uradi biće svestan ograničenja koje to sa sobom nosi.

Kakve veze ima nacionalizam i ćirilica.. :confused: Vi stvarno imate neki problem kad vas zli nacionalisti proganjaju na svakom koraku..
Toliko predrasuda na jednom mestu.. :facepalm


Da mogu, dao bih ti još 10 zahvalnica za ove tri rečenice :D

Dakle, muka mi je kada na nešto što je naše nacionalno obeležje, deo kulture dodajte nacionalistički predznak.Pa šta, neće svi, neće čak ni većina koristiti ove domene.Ko želi, može da ima ovaj domen.Niko nikoga ne tera na ovo.A vlasnici sajtova će ih kupovati na svoju odgovornost, svesni ograničenja.

Cena...Pa bar je nešto ovakvo zaslužilo da se u to uloži više novca.Nemam pojma da li će sve ovo državu koštati nešto, ali ako bude koštalo, ja sam siguran da će taj novac biti uložen pametno.Setimo se samo mnogih promašenih investicija ili novca datih za gluposti (da ne navodim sad, počećemo o politici opet).


Lol, klasika... Vi iz RS imate kompleks jer zelite da budete veci Srbi od Srba... Glupost teska...

Nemojmo ići dotle.Nisam iz RS, ali ovo je potpuno netačno i donekle uvredljivo.

Miki1987
23.2.2010, 21:39
da, ali kakve racunari imaju veze sa tim? Drugo su knjige.

Nisi mi odgovorio sta cemo sa ljudima iz ex yu koji dolaze na forum... A, da! Rekao si mi sasvim prosto i jednostavno.



E, zamisli da si na njihovom mestu? Ili bilo ko od vas sto insistirate na cirilici. Pobogu, ne budite do te mere sebicni...

@johnnynt, slazem se. Nije trebalo to da napisem. :(

Направимо део форума/сајта који ће бити на енглеском и на којем ћемо комуницирати са светом. Нећемо у самоизолацију, али нећемо ни да себе кројимо према потребама других људи. Нисмо мазохисти.

Пс. Нисам видео да се то односи на екс-ју другаре. Њима неће сметати ако користимо латиницу. Ја знам шта је ред и када бих видео да неко са мном прича на латиници, наравно да бих прешао на латиницу. Чак и ако се на целој теми појави човек који не разуме ћирилицу прешао бих на латиницу да би и он могао да прати.

max888
23.2.2010, 21:45
nisi mi odgovorio sta cemo sa ljudima iz ex yu koji dolaze na forum... A, da!
....

Извлачиш из контекста.
Само да би оправдао своје дечије ставове а свако не мисли као ти постао дрти сербиан нациналист.
Смешан си...

player1
23.2.2010, 21:45
Neka bude na samim zakupcima domena dal im se isplati da im adresa na sajtu bude u ćirilici il ne. Prepostavljam da niko ne želi ubiti svoj sajt tako sto će imati samo ćirilicni domen i ništa više, nego će koristiti i ekvivalentni latinični, kao adresu do svoj sajta (kao što se moglo do ovog foruma doći i sa .rs i .co.yu domena). Mada, reći ćirilicni domen baš i nije tačno, jer ono www ipak mora a bude na engleskoj latinici.

Da se nadovežem na ovo. Možda bi bilo pametno da se donese neki pravilik, da ako se nešto ovako uvede, da zvanične institucije ove zemlje, za sajtove koje imaju na ćiriličnom domenu, moraju obavezno da imaju i adresu na internacionalnom engleskom domenu. Na taj način se rešava pitanje tehničkih mogućnosti samog korisnika (pisanje sa mobilnog, sa račuara bez mogućnosti menjanja kodne strane i slično).

E sad, ako neki "pro-srpski" sajt želi adresu samo na ćiriličnom domenu (uz sve komplikacije, koje to može da donese), neka im, njihova stvar. :D

ilidan
23.2.2010, 21:52
До сада нисам чуо ни једног "поборника" ћирилице који брани људима да пишу латиницом, али сам на сваком кораку сретао људе који су острашћени у борби против ћирилице.

То се види и на овом форуму.

Grešiš. Niko nikome ne brani da piše ćirilicom. Na mnogim sajtovima i forumima se mogu videti i ćirilično i latinično pismo u upotrebi. Niko nije pravio pitanje oko toga. Imaš primer i na ovom forumu.
Ono što jeste problem je pisanje adresa sajtova ćirilicom. A još veći problem je pisanje adresa kombinovanim pismom. Kao što sam već napomenuo, treba li da menjamo jezik u Language baru više puta kada treba da ukucamo adresu nekog sajta?
Ovde se govori o praktičnim razlozima a ne o očuvanju srpstva i čega još. Srpstvo sigurno neće propasti ako ne budemo imali domen na ćirilici.
Mi smo mala zemlja, za razliku od Rusije. Koliko posetilaca će imati sajtovi čije su adrese pisane ćirilicom? Koliko posetilaca i članova bi imao SK sajt kada bi se adresa pisala ćirilicom? Koliko sam primetio, ovde imamo i ljude iz okruženja koji ne barataju ćirilicom. Ako želimo da se ograničimo samo na ljude koji žive u Srbiji, u redu. Ali, mali smo mi za takav stav. A isključićemo i deo dijaspore, što sam već rekao.
U poslovnom svetu je upravo iz ovog razloga nepraktično koristiti ćirilični domen jer se ograničavaju na jedno malo tržište, malo ljudi. A nije baš isplativo držati ćirilični i latinični domen, osim ako ne nude po ceni jednog.
Na internacionalnim sajtovima je dozvoljeno koristiti samo engleski jezik i domene sa engleskim slovima. Kakav bi to bio internacionalni sajt gde bi adresa bila ispisana kineskim ili japanskim slovima?
U postu na prethodnoj strani naslov mi je sav u ???????????. Zašto? Zato što sam pisao sa mobilnog telefona a on ne podržava ćirilicu, što su već naveli neki. Ne podržava ni čitanje pojedinih slova pisanih ćirilicom pa moram da nagađam o čemu se radi.
Internet je svetska mreža, ne srpska mreža. Ljudi u svetu malo znaju o nama a i ono što znaju nije uvek prava slika o nama. Umesto da se samoizolujemo i komplikujemo sebi život, bolje bi bilo da razmislimo u ideji uvođenja dvojezičnih sajtova, na srpskom i na engleskom.
Naše pismo možemo čuvati kroz štampanje knjiga na ćirilici, tako što ćemo pisati ćirilicom, učiti ga u školi, koristiti ga na pojedinim forumima i sajtovima i slično. Okanimo se kvazinacionalizma i lažnog patriotizma.
Uostalom, evo jedne srpske narodne izreke koju je moj otac ćesto pominjao - Bik, kada prkosi, baca zemlju. Ali, baca je sebi na leđa.

jozvan_Kg
23.2.2010, 21:53
Молим присутне колеге форумаше да мало спусте лопту. Питање је било да ли нама ( Србији ) треба ћирилични домен, а не да ли ће се интернет ''посељачити'' или тако нешто. Ово није тема где можете да се препуцавате око тога како и зашто и где користити ћирилицу, него просто и једноставно, кажеш треба или не треба, наведеш конкретан разлог. Интернет је довољно ''посељачен'' и без нас на њему, тако да молим све да сведу препирку на разуман ниво. Националистичка пропагирања и теорије завере нећу да коментаришем, једноставно, ово није форум за тако нешто, имате пм па се расправљајте до зоре.
Треба писати ћирилицом наравно, ал' интернет није само наш, него свих нас из целог света, тако да треба писати да колико-толико буде свима разумљиво.
Лично мислим да Србији не треба ћирилични домен, просто и једноставно, зато што ће то довести до невиђених техничких компликација, тужакања и осталих глупих и тривијалних ствари којима смо ми тако склони у последње време.
Једно питање такође, ако већ пишемо ћирилично, шта онда значи њњњ?
World wide web сигурно не значи, и мислим да би то требали решити другачије, јер већу глупост од овога њњњ нисам никада видео. Нека се уведе онда нека друга скраћеница или тако нешто, пошто већ у своме језику немамо то дупло в слово, а хоћемо нешто своје на нету.
А што се тиче сајтова и назива њихових, могао би да се уведе лепо регистар сајтова, и ко регне сајт на ћирилици, на латиници аутоматски бива тај и такав назив закључан и обрнуто.
Ко хоће, нек' пише ћирилицом, ко неће не мора, што се мене тиче може и ногама да пише, само док је донекле разумљиво, а дал' некога мрзи да притисне shift+alt, његова је ствар и његов одраз културе, да ли ће изгледати неписмен или ће текст изгледати пристојно.

Rasa
23.2.2010, 22:00
Ja stojim iza toga da u Srbiji slubeno pismo treba da bude cirilica, i koristim je svakodnevno. Ali isto tako mislim da bi to na www bila glupost.

voodoo_
23.2.2010, 22:01
Pffffff, decije stavove, aj ne mlati. :D
Ja sam kao klinac ponosio sto sam Srbin, a tek pre par godina sam shvatio da je to glupo i da Srbi ni po cemu nisu ni gori ni bolji od ostalih.
Bolji smo od Arapa i Kineza :D

gorann
23.2.2010, 22:01
pa zar nasa bogata istorija nije doprinela barem tome da imamo sopstveni identitet?!
Ћирилица је део нашег идентитета!

DonCorleone91
23.2.2010, 22:01
Delim misljenje sa @Rasa-om, netreba bas svugde da se guramo :) Zasto onda kinezi (koji cine jednu sestinu planete nemaju domene na kineskom) nego smo mi nasli da izmisljamo toplu vodu :)

Miki1987
23.2.2010, 22:04
Националистичка пропагирања и теорије завере нећу да коментаришем, једноставно, ово није форум за тако нешто, имате пм па се расправљајте до зоре.

Јел можеш да ми укажеш на поруку или део поруке који садржи ове елементе?

Мене интересује ако постоји могућност преласка на ћирилицу или латиницу да ли ће велике фирме које држе до себе и даље своја имена писати неправилно, без чшђчћж, само зато што је тако лакше?

То је као када би на билборд стављали натпис са словним грешкама. Сада су приморани да то раде на интернету.

Kisr
23.2.2010, 22:05
Ljudi moji pogledajte koliko problema i konfuzije samo oko uvodjenja cirilicnog domena. Ajde sada vi meni recite koji ce nam cirilica uopste?:kreza::to_care:

Hephaestus
23.2.2010, 22:07
Ovde niko ne pominje jos jednu bitnu stvar, da li nasa drzava ima para za ovakav poduhvat. Bolje da se novac upotrebi za obezbedjivanje poslova ili necega drugog sto ce nam povecati standard. Ili u najgorem slucaju da podele novac narodu (najgorem kazem zato jer je uvek bolje obezbediti nekog u buducnosti da ima redovna primanja nego mu odmah dati da spiska novac).

Takodje sam primetio da je tekst u .pdf formatu, koji je Voja postavio, napisan latinicom. :D

voodoo_
23.2.2010, 22:08
Ili u najgorem slucaju da podele novac narodu
I lol'd.

Miki1987
23.2.2010, 22:10
Да ли је толико тешко схватити да овде није борба против ћирилице и латинице, него управо ћирилице и латинице заједно против неписмености.

Pandemonium
23.2.2010, 22:10
Ne treba nam. Još uvek. Zašto? Zato što su ćirilica i latinica ravnopravna pisma (Ustav nam to garantuje, je l?), a kako je s tehničke strane lakše koristiti latinicu na internetu, odgovor se sam po sebi nameće...

СрБски

:facepalm
Дало се приметити у мојим предходим постовима да то намерно пишем.Видим да си их читао.
Схвати ово као изузетак од гласовне промене познате као једначења по звучности.

Vau, ti si naš idol. Svi se do imbecilnosti divimo tvojoj lucidnosti i inteligenciji u vezi tog izuzetka :facepalm :facepalm :facepalm

Eddy
23.2.2010, 22:12
Да ли је толико тешко схватити да овде није борба против ћирилице и латинице, него управо ћирилице и латинице заједно против неписмености.

Ni jedno, ni drugo. Ovde bi se trebala voditi diskusija da li je ćirilični domen potreban ili ne.

Nikola_Kg
23.2.2010, 22:15
Људи, причате о стварима које су тотално небитне, хеј!:boodala:
Баталите тему, гет а лајф :D
Шалим се, али тако испада :rolleyes:
Опуштено јбт, тема је досегла границе национализма, чему сам се и надао :facepalm
Нисам џабе рекао да админи локују...
Још да почнете да причате одакле су ваши и да вам се смеју људи...

max888
23.2.2010, 22:17
pffffff, decije stavove, aj ne mlati. :d
ja sam kao klinac ponosio sto sam srbin, a tek pre par godina sam shvatio da je to glupo i da srbi ni po cemu nisu ni gori ni bolji od ostalih.


Мислио сам на стално понављање питања као знак несигурности и доказивања оног у шта ни сам не верујеш.

lol, klasican odgovor kada neko nema nikakve argumente... ''jedi g...!'' i ode svojim putem... :a_whistli

Као што рекох етикетираш своје неистомишљенике.
Смешан због оног што сам написао горе.;)

''jedi g...!'
Нема потребе за коришћењем ружних речи.:d

MC WyYt ?1
23.2.2010, 22:18
Moje misljenje je da nam ne treba,mislim,ako je `neko` bas zapeo da imamo cirilicni domen,neka mu,samo verujem da mnogo malo ima da se koristi ako uopste i bude usvojen predlog i sve,a i sta nam fali ovako,kao da nam je bitno...Mislim,mozda je nekome bitno,mozda je neko preveliki patriota pa mu to smeta,ali meni,a ja mislim i vecini mojih vrsnjaka da ne `smeta`...Polovinu ljudi koje znam pisu latinicom...Kao sto je neko naveo,sto se Kinezi ne bude,ali ne,mi smo Srbi,mi smo jedinstveni,mi smo najjaci...pff
`Salu na stranu`,ja sam protiv uvodjenja cirilicnog domena....

Miki1987
23.2.2010, 22:19
ni jedno, ni drugo. Ovde bi se trebala voditi diskusija da li je ćirilični domen potreban ili ne.

Проблем је ипак дубљи.
Пре одлуке о писму (ћирилици или латиници) ваљда треба да се води расправа да ли треба локализовати уопште? А не наопако.

todos
23.2.2010, 22:21
Bolji smo od Arapa i Kineza :D

Arapi i privreda,
Rusi i automobilska industrija,
Srbi i politika, poljoprivreda, turizam...:D
Još jedno pitanje:
Da li smatrate ispravnim pisanje imenica kako to rade Hrvati uz svo uvažavanje?
p.s. Ljudi tj. moderatori iz SK su i pustili verovatno temu da se razvija, prestanite da govorite o ključevima. Jer kroz konverzaciju, pa makar bila ovako niska, se da videti šta treba dalje delati u vezi nedoumice oko ćiriličnog ili nekog drugog domena.:kreza: (al' sam ovaj post skriptum sklepo).

Equilibrium
23.2.2010, 22:33
U jbt ovog Computer Boya ne mozes na za glavu ni za rep da povatas, ajde stvarno vise ne se*i i ne pricaj gluposti koje nemaju veze s mozgom a kamoli sa diskusijom koju neki ljudi ovde pokusavaju da vode.

Tacno sam znao da ce ovo ovako da ispadne, sad smo tu domaci izdajnici i lokalne patriote, Computer Boy je i neki metal pominjao, ne moze covek bez metala pa to ti je, ovo je havarija, bre ljudi, i pod to ne mislim samo Computer Boy nego ostali pricekajte 10 sekundi pre nego sto kliknete posalji, cisto da postedite sebe toga da vam se ljudi smeju i da vas prozivaju zbog kolicine gluposti velicine Sar planine koju ste izrekli (ja sam cekao 10 min ali i dalje mi se cinilo kao prava stvar za postovati jer ste stvarno nemoguci)

E ajde da se vratimo na temu, u svetlu cinjenica koje su mnogi ljudi koji znaju sta pricaju (ili ne znaju) rekli a ja ih pre toga nisam znao, menjam svoje misljenje u ne podrzavanje domena na cirilici jer kao sto sam rekao mi imamo dva ravnopravna pisma, koja su oba nasa i deo nase pismenosti i kulture (cirilica se na prvi pogled cini srpskija jer je pravoslavnija (ili mongolska) ali latinica je takodje istorijski srpsko pismo (nije poteklo iz Srbije i nije samo nase nemojte da skacete sad ali je jednako nase kao i sto je hrvatsko ili nemacko...) tako da nema potrebe ulagati tolika sredstva da bi se domen srbizovao. Zbog nebrojenih problema koje taj tranzit donosi, najzdravije bi bilo da ostanemo na latinici za razliku od Rusa ili Arapa koji su morali da promene domen jer jednostavno nemaju alternativu kao sto je mi imamo.

Ovo je skroz objektivno misljenje, ja bih veoma voleo da domen bude cirilican ili da su oba u funkiciji i jednako zastuplena ali ako se suocimo sa reanim stanjem i posledicama koje bi proisledile iz prelaska na cirilicni domen mislim da jednostavno nema poente.

Miki1987
23.2.2010, 22:38
@Equilibrium

Али ми нисмо сада на латиници.

Eddy
23.2.2010, 22:41
Проблем је ипак дубљи...

Da li je? Odnosno do koje mere? Ovde bi lepo trebali reći zašto da i zašto ne. Kraj priče. Tako bi se, za početak, dobio neki dublji uvid u celu priču. Međusobno ubeđivanje ne vodi nigde.

Prilažem sliku kakvo bih rešenje ja preferirao.

EDIT: A možda da se uvede novi domen, ali tako da zakupac polaže pravo na domen i na latinici i na ćirilici, i da oba imaju isti sadržaj.

b0ky94
23.2.2010, 22:44
Samo nam jos cirilica treba i bicemo kompletni. Iskreno mislim da Srbija pre toga ima mnogo stvari da resi pa posle internetsko-domenske finese. Nemam nista protiv, ali iskreno necu kucati na cirilici da bi otisao na neki sajt. milsim da to em sto nema smisla nema ni ekonomske isplativosti. zamislite sledece:
www.ск.рс www strci i sve pada u vodu a evo i zasto. Ako da bi ukucali www morate da idete na latinicu ili EN onda da bi napisali sledece trebate se prebaciti na cirilicu i tako svaki put.....Dobro ne mora se uvek kucati www, ali pojedine sajtove ucitava samo ako upisemo www (desavalo mi se) i sta onda?
Stalno i stalno i stalno.......A mnogi koji za to ne znaju kucali bi na latinici i mnogi se ne bi snasli sa latinicom i cirilicom........
Ja uvek pitam: Zasto komplikovano kad moze jednostavno....:a_whistli
Da se razumemo nemam ja nista ni protiv cirilice ni protiv cirilicara (iako sam latinicar)al stvarno......Samo komplikujemo stvari....Razumem sve, dobili smo drugofg operatera (konacno :aplauz:) i to je jedan dobar korak nece svako da nas pomalo potkrada (moje licno misljenje) a kad se rese jos mnogi drugi problemi i situacije, mocicemo da razmisljamo i o cirilicnom domenu za koji mislim da je komplikacija dobre situacije...... .rs smo dobili, sta sad i na cirilici, nismo mi ogromna drzava ni ogromna nacija (a pola nam penzioneri :D) i da nam sad trebaju 2 domena drugi za nesto malo sajtova........Dal ce biti meni otprilike svejedno, resite mnogo drugih problema i posle ce mo lako za cirilicu i za ulepsavanje i promociju.
Amin!

nadam se da ima istomisljenika, i da ih nema nije bitno....nadam se da ce ovaj post ostati u celosti jer je to moje licno misljenje, nemam nista protiv neistomisljenika, njihova stvar.... :) :ciao:

Lich_king2
23.2.2010, 22:50
Mislim da bi trebalo da prestanete. Mi ljudi imamo jos alternativu i mi se svadjamo? Da li kinezi imaju alternativu u pismu? Arabljani? Rusi? Zasto da komplikujemo nesto ako vec imamo ravnopravno pismo i sa kojim je mnogo lakse raditi u IT svrhe? Jos imamo alternativu jos se svadjamo....

Miki1987
23.2.2010, 22:50
Кажем ја.
Више је анти-ћирилица фундаменталиста, него ових других.

voodoo_
23.2.2010, 22:59
Projektujete se ;)

Equilibrium
23.2.2010, 23:08
Ekvi, ne prozivaj. To je sve sto cu reci, veruj mi, suzdrzavam se da ne kliknem ''prijavi'' button jer ti je ovo 15-ti put da napises tako nesto... Ne moze bre meni neko ko me je mladji da tako nesto napise! To je vredjanje. Kad si mene video da napisem to nekome?! Vrati se pravilniku, vidi se da ga nisi procitao.
Pominjao sam tvoj ljubljeni metal ali ni u kakvom kontekstu.
Sta bre 'oces od mene? Da napravis crnu ovcu? Da mi se ceo forum smeje? Zar nije sve sto sam rekao bilo na mestu?
Bez obzira, tvoj stav u vezi ove teme je skroz na mestu.
I toliko od mene, da postujem u ovoj temi vise necu, kao sto ni necu dozvoliti da me bilo ko proziva.
Uvedite ћирилицу, zabole me, ali mislite na posledice.

Cekaj, cekaj, da sam stariji ne bi bilo vredjanje ;)

Ma covece, klikni i na dugme "katapultiraj na Mars" ako hoces, ti nisi svestan gluposti koje si pisao, koje su najobicnije trolovanje, o kakvim si ti Srbendama pricao, nemoj da ti stavljam tvoje citate, necu da duzim prepucavanje ali ako ti hoces, ja sigurno necu da odstupim, ne moze mene niko da zaje*ava.

I ovo sto si napisao "da ovi iz RS hoce da budu veci Srbi od Srba" ovo sam nasao kao tesku uvredu svim Srbima iz RS koji u vecini slucajeva i jesu veci Srbi od Srba iz Srbije, a ti si ovo predstavio kao da oni nisu Srbi a hoce to da budu, sto je idiotski.

Ovo mi je posebno zapalo za oko ali u svim postovima ti stavljas sebe nasuprot divljackih nacionalista dok si ti sav latinican, civilizovan i sirokih shvatanja, sto me izrazito nervira.

A ako ti mozes da kazes bilo kome da je ono sto je on napisao glupo ili sta vec mogu i ja za tebe.

I sta ti mislis da ja ovo tebi kazem zato sto te mrzim ili zato sto imam nesto protiv tebe, e pa da razjasnimo, decko ja tebe uopste ne poznajem, osim preko ovog foruma, nemam ni jedan razlog da te uzimam na zub a jedino sto imam protiv tebe je to sto pises ogromne kolicine gluposti i nekako ne mogu da te promasim, svuda si sa nekim ne istinitim ili glupim tvrdnjama. Zao mi je ako si stekao utisak da ja imam nesto protiv jadnog tebe i da hocu da te upropastim, ti sam sebe upropastavas time sto pises a ja se samo ponekad (dobro, malo cesce) prikljucim zabavi.

Ovo za metal je bila sala, ali nisi mogo da shvatis bez smajlija pa ti evo sad jedan :D

A ovaj najavljeni prekid postovanja u temi je dobar znak da mozes da budes i pametan kad hoces, ali tim gore...

doctor
23.2.2010, 23:24
Čitam ovu raspravu... Svako od vas se poprilično nalupao :)

Imate isuviše uske poglede na sve ovo i stavove koji u ovom slučaju nikako ne bi trebali da budu toliko čvrsti (da stavovi su stavovi jer je to nešto na čemu stojimo) ali preterujete, a pojedinci idu iz krajnosti u krajnost.

Mislim da bi ova ideja sa ćiriličnim domenima mogla da se sprovede u delo prilično bezbolno, uz kontrolu korišćenja domena, i ne izdavanja istih svakoj "srbendi", već da se sprovodi neki vid kontrole (npr. kontrola sadržaja na koji domen ukazuje).

Ja lično znam kakve bih domene zabranio a kakve dozvolio.

Uostalom, svako ko misli da mu ne treba domen na ćirilici, već želi domen na latinici, da bi ga više ljudi našlo (pritom mislim na pretraživače; a i svako ko pravi sajt koji se, npr, bavi IT-om sigurno neće koristiti ćirilični domen za isti).

Od ovoga nikako ne može biti neke veće štete uz nadzor i kontrolu korišćenja domena, ne znam što se bunite :)

ivan90BG
23.2.2010, 23:30
Nadam se da je sledeća rečenica koju ću izreći pametnija od prepucavanja u ovoj temi.

Administracijo, da li se u ovoj sobi broje postovi? Ako se broje isključite to.

ilidan
23.2.2010, 23:57
Zašto ovde većina vodi raspravu kao da je u pitanju upoteba ćirilice u pisanju kad niko nije doveo u pitanje pravo ljudi da pišu ćirilicom?

Pitanje je da li je potreban ćirilični domen!

Probajte da to razgraničite kad izlažete svoje mišljenje.

White Ripper
23.2.2010, 23:59
White Ripper, postedi me takve filozofije, molim te, nema veze s mozgom! :D

Ti slusas bese Americku metal muziku? :dzavo: A srpsku? Haha, busted! :D
Svoje poniziti, tudje uzvisiti.. Upravo sam ti otkrio primer... :dzavo:
Ti si uvjeren da si ravan Andricu.Boze me sacuvaj.Ako se s tobom slaze par forumasa ne znaci da si kralj misli i filozofije
Pojma ti nemas o meni a i niocemu;) Samo preferiram metal i to americki a nikad nisam izjavio da ne slusam narodnjake,domaci pop i sl.
A sto se tice voodooa
Pa sad ispade da ne valja seicki nacin zivota kolko sam te razumio:boodala:
Pa u pravu si ti.Mi smo seljaci nama treba samo motika i americke narodbe koje cemo ko kakvi idioti bezumni da slusamo naravno:facepalm
Pisite sta god ocete i pozdrav!
A i sta si se ufatio arapa,nisu oni samo primer - oni su samo jedan od primjera.Da nisu arapi takvi kakvi jesu ne bi oni uspjeli da drze silne drzave i teritorije po svijetu,a mi Srbi bas nam treba ovo sto nam se sve desava kad smo smotani.:paranoia:
Treba domen za inat svima!!!Pokazimo se i u malim stvarima a u velikim nam ostaje da se pokazemo;)
Ne mogu da vjerujem sta je Srbija dozivjela:ODRECI SE CIRILICE JE RAVNO ZLOCINU!

Vulee
24.2.2010, 0:20
Ne mogu da vjerujem sta je Srbija dozivjela:ODRECI SE CIRILICE JE RAVNO ZLOCINU!
Niko se ne odriče ničega.
Stvar je samo korišćenja ćirilice u internet domenima, što nimalo ne ugrožava pa... ništa ako se to ne desi.

WhenDarknessFalls
24.2.2010, 0:20
Sto toliko bukvalizujes? Ako pojedini ne zele cirilicni domen ne znaci da se odricu cirilice kao pisma. FFS.

jozvan_Kg
24.2.2010, 0:25
Људи, о чему, бре, ви причате? О каквом одрицању? Питање је да ли треба ћирилични домен или не, а не о томе дал' ћемо да се одричемо нечега. Ако имате нешто конструктивно да кажете, реците, ал' баталите више са тим хејтом и бусањем у груди..Будимо људи иако смо Срби.

doctor
24.2.2010, 0:27
Niko se ne odriče ničega.
Stvar je samo korišćenja ćirilice u internet domenima, što nimalo ne ugrožava pa... ništa ako se to ne desi.

Pa, ja malopre bulaznio o tome u jednom postu. :) Neće nam biti ni gore ni lošije ako se uvedu ovi domeni, svako će koristiti ono što mu treba, niko vas ne forsira da koristite ove domene :)
Ako RNIDS smatra da bi domeni trebalo da se uvedu, a pritom neće nastati nikakva šteta, i planiraju da kontrolišu ove domene lično, kao i sadržaj na koji upučuju, onda je ovo sasvim OK što se mene tiče :)

Iris
24.2.2010, 0:29
Diskusija na ovu temu je delimično pokrenuta u temi otvorenoj pre par meseci (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=50334). Tamo sam delimično obrazložila lični stav ali ponoviću: smatram da nam ne treba ćirilični domen iz više razloga, od kojih je jedan od važnijih činjenica da mnogi korisnici Interneta u Srbiji zapravo ne koriste ćirilično pismo, bez obzira što je to službeno pismo države, jer jednostavno nemaju potrebu za njim. Stranci još manje imaju potrebe za ćirilicom na tastaturi. I mislim da stvaranje takvog domena definitivno potpomaže izolaciji - jedna su priča Rusija, Kina i Japan, koje zajedno imaju više od milijardu i po stanovnika, što je oko četvrtina kompletnog stanovništva planete, i može im se da se drže svog pisma i u potpunosti ignorišu ostatak virtuelnog sveta. Mi jednostavno nemamo taj luksuz.

Vulee
24.2.2010, 0:32
Diskusija na ovu temu je delimično pokrenuta u temi otvorenoj pre par meseci (http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=50334). Tamo sam delimično obrazložila lični stav ali ponoviću: smatram da nam ne treba ćirilični domen iz više razloga, od kojih je jedan od važnijih činjenica da mnogi korisnici Interneta u Srbiji zapravo ne koriste ćirilično pismo, bez obzira što je to službeno pismo države, jer jednostavno nemaju potrebu za njim. Još manje imaju potrebe za ćirilicom na tastaturi. I mislim da stvaranje domena definitivno potpomaže izolaciju - jedna su priča Rusija, Kina i Japan, koje zajedno imaju više od milijardu i po stanovnika, što je oko četvrtina kompletnog stanovništva planete, i može im se da se drže svog pisma i u potpunosti ignorišu ostatak virtuelnog sveta. Mi jednostavno nemamo taj luksuz.
Sada će neko reći da se ne odričemo toga što je srbsko, i ajmo Jovo nanovo...

Game fever
24.2.2010, 0:34
Treba domen za inat svima!!!Pokazimo se i u malim stvarima a u velikim nam ostaje da se pokazemo;)
Ne mogu da vjerujem sta je Srbija dozivjela:ODRECI SE CIRILICE JE RAVNO ZLOCINU!

Tako je, udri...pokazimo svima ko smo i odakle smo. Da li stvarno misli da cemo da porastemo kod nekog ako stavimo cirlicu kao domen(sem mozda Rusima)?

Domen nam NE treba, imamo latinicu i cirilicu(koji su ravnopravni) sa cime treba da smo ponosni jer imamo DVA pisma a 80% zemalja ima jedno pismo i moraju da prave vratolomije da bi mogli na internet(Rusija, Kina, Japan...). Posto latinicu na internetu vec koristimo, a zakljucili smo da je jednostvanije zbog prakticnosti, sto ne bismo ostali na onom sto vec radi dobro?

P.S ovoj temi je ocajno potrebno glasanje

jozvan_Kg
24.2.2010, 0:35
Лепо рече Ирис, ми са наших непуних 7 милиона можемо да уведемо ћирилицу у систем нашег нета, и да стојимо у ћошку и глупо се смешкамо.

doctor
24.2.2010, 0:39
Moram da se ne složim :)

Naime, mislim da ipak svaka zemlja može da dozvoli sebi ovaj "luksuz", kako ti kažeš (Iris).

Šta fali da firma koja posluje samo u Srbiji ne poseduje domen na ćirilici? :)
Ako je domen штикла.com, Google će pri upitu "stikla" ili "štikla" sigurno izbaciti i ovaj rezultat medju prvima :) Ovo je samo primer. To što ljudi koriste latinicu na netu, ne sprečava ih da koriste i ćirilicu. Pa i ovaj forum je na latinici ali ima članova koji koriste i ćirilicu.

Nema "lošo", što se tiče ovih domena, bar po meni :)

Uostalom, sve ovo shvatate isuviše lično. Ko želi koristiće ove domene, ko ne želi neće. Ko želi fleksibilnost kupiće dva domena, jedan na ćirilici a jedan na latinici, da bi imao veću "fleksibilnost" - u nedostatku boljeg izraza. :)

LoneWolf
24.2.2010, 0:43
Iako nisam iz Srbije mislim da Srbiji ne treba ćirilični domen iz više razloga,od kojih su većina praktične,a drugi političke prirode.
Sa ukucavanjem adrese od њњњ do www stvorili bi negativan utisak i morali bi da opravdamo uvođenje "ćiriličnog" interneta - ćirilica je "praporijeklom" iz Rusije i Grčke pa se ni tamošnji lideri iz ove oblasti nisu angažovali oko "ćirilisanja".

Takođe,mislim da bi u "ćirilizaciji" Srbije mogao da leži čak i novi val troškova za "pr(ij)evođenje" jer bi se svi susjedi Srbije koji nemaju ćirilicu kao glavno pismo trudili da svima (ne)opravdano zagorčaju život u diplomatskim,poslovnim,društvenim i drugim odnosima,kao i u biznisu (poštovani gospodine,rado bismo sarađivali sa vama ali vaš web site je na ćirilici pa ne razumijemo šta nam nudite)...

Ovo bi se moglo riješiti odabirom pisma na samim sajtovima (u meniju ćirilica/latinica),ali smatram to nepotrebnim.

Uzmite za primjer recimo http://www.spc.rs bi bilo њњњ.спц.рс ili kako već... lično meni,ovakvo manipulisanje pismom i traženje kompletnog domena na ćirilici zvuči žešće dubiozno i neukusno.

DISCLAIMER : Moje mišljenje je moje mišljenje,sajt SPC je odabran zbog ćiriličnog pisma a ne zbog bilo kog drugog razloga tako da ne bi došlo do nekih nedoumica. Pozdrav :ciao:

Vulee
24.2.2010, 0:45
Moram da se ne složim :)

Naime, mislim da ipak svaka zemlja može da dozvoli sebi ovaj "luksuz", kako ti kažeš (Iris).

Šta fali da firma koja posluje samo u Srbiji ne poseduje domen na ćirilici? :)
Ako je domen штикла.com, Google će pri upitu "stikla" ili "štikla" sigurno izbaciti i ovaj rezultat medju prvima :) Ovo je samo primer. To što ljudi koriste latinicu na netu, ne sprečava ih da koriste i ćirilicu. Pa i ovaj forum je na latinici ali ima članova koji koriste i ćirilicu.

Nema "lošo", što se tiče ovih domena, bar po meni :)

Uostalom, sve ovo shvatate isuviše lično. Ko želi koristiće ove domene, ko ne želi neće. Ko želi fleksibilnost kupiće dva domena, jedan na ćirilici a jedan na latinici, da bi imao veću "fleksibilnost" - u nedostatku boljeg izraza. :)
Upravo tako. Izgleda da većina misli da postojanje jedne vrste, isključuje postojanje druge. Neka ih obe, pa nek ljudi biraju. Od viška ne boli glava.:D

Rasa
24.2.2010, 0:47
Hallo wie geht es Dir? Uebrigens das ist meine neue Adresse.
њњњ.раса.цо.рс

Izvinite nisam mogao da odolim:)

doctor
24.2.2010, 0:51
@doctor - to ne bi bio problem ta ceo taj proces nije preskup. Nisam stručnjak, ali stekao sam utisak da jeste.

Pa, čuo sam nešto o tome, ali sigurno da niko neće ostati bez 'leba ;)

jozvan_Kg
24.2.2010, 0:55
Искрено, то ми делује веома ружно. Да не говорим што ће стренџери одма да помисле све и свашта.
А и већ се помињало, то њњњ. Мислим да би требали, кад већ хоћемо да се кур..овај, инатимо, да преведемо тај израз како би и требали. WWW илити World Wide Web, требало би да се смисли нешто на ћириличном називу, јер Њорд Њиде Њеб ми ни мало не звучи исправно, а камоли нормално.

doctor
24.2.2010, 0:56
Ja sam za proste domene, ili da se uvede nešto novo:
доктор.рс
Bez www. prefiksa i sa .rs na ćirilici :)

Dukes
24.2.2010, 1:01
Upravo kako smo i očekivali. Svaka javna rasprava odvodi nas u rasprave o nacionalizmu i međusobna vređanja, a da pritom ni dati link nismo pročitali. Na stranu smer rasprave (koji je očekivano, kao što rekoh, na granici podnošljivog), nekoliko stvari moram da "zakucam" da bi bilo jasno:

1. Neće se ukinuti latinica. ICANN daje pravo svakoj zemlji da ima DVA domena: jedan domen (u našem slučaju .rs) na latinici i drugi na svom PISMU (ne jeziku, to su dva različita pojma). Dakle, pitanje ove rasprave je da li nam je potreban DRUGI domen koji bi bio na ćirilici (.србија, .срб, .срби, .штагодвамдраго).

2. I Kinezi su krenuli u aplikaciju (i mnoge druge zemlje, ali su zasad prve nivoe u prijavi rešile one koje sam pobrojao - Rusija i arapske zemlje). Pošto će i Bugarska (verovatno i druge zemlje koje koriste ćirilicu), aplicirati za ćirilični domen, i ako uzmu na primer .бг, MI nećemo moći da definišemo .срБ (jer je jedino б različito od latiničnog seta karaktera, a "otela" nam ga je Bugarska).

3. Mnogi sajtovi su već na ćirilici, te se ovde uopšte ne govori ko je koristi na Internetu, niti se govori (a iskreno, korićenjem ćirilice se i ne meri) o tome ko je veći Srbin. Pojam najveći Srbin je meni lično odavno izbledeo u mnogobrojnim političkim govorima. Ovde se jednostavno govori o pitanju još jednog domena, koji bi doneo tehničke probleme što na strani korisnika, što na serverskoj strani kod provajdera. S druge strane stoji očuvanje ćirilice, koja JESTE naše nacionalno blago, ali je pitanje i u kojoj meri bi je sačuvali i po kojoj ceni. O tome pričamo.

4. Ako ste dokoni i ne možete da shvatite o čemu se ovde priča, molim da ne učestvujete. Neproverene informacije (na pr. mešanje latinice i ćirilice u adresi sajta, ili forum Sveta kompjutera treba da pređe na ćirilicu) su samo oličenje lenjosti onih koji učestvuju, da sednu i pročitaju šta je napisao Voja i šta je dao kao koristan link. Teatralnost, nacionalne mržnje, jeftina poređenja sa drugim narodima, korišćenje prilike da se iznesu politički i nacionalistički stavovi - pobogu ljudi, pričamo o domenu??? Svoje frustracije zadržite za sebe, a ovde molim za malo konstruktivnosti, tehničkog znanja i tolerancije.

urke
24.2.2010, 1:04
Мрзи ме да читам даље, прве три стране су ми довољне да увидим како већином људи погрешно разумеју проблем.

Постојање ћириличног домена као алтернативе државним институцијама, те привредним субјектима чије је превасходно тржиште Србија, апсолутно је плус у пословању.

То да ли ће гомила дечурлије хтети да укуца ћирилицом адресу странице своје омиљене игрице, није тема - неће. Овде је питање ДА ЛИ ТО НАМА ТРЕБА?

Да, треба нам. Али не као искључиво већ алтернативно решење. Пре свега сматрам да би горе поменути државни органи и пословни субјекти своје ћириличне веб садржаје вероватно поставили на ћириличне домене, док би латиничне оставили на .rs, одн. на .com/.org/.net ако је у питању међународни садржај.

Лично се мени небројено пута догодило да грешком укуцам адресу неког сајта ћирилицом, јер ми је више активан ћирилични но латинични распоред тастатуре. И увек завршим на гуглу. У бар трећин ислучајева ми се то догодило са неким државним или институционалним сајтом (нпр. Привредна комора, Национална служба за запошљавање, Парламент и др.).

Да резимирам, у циљу класификације садржаја на вебу, алтернативни ћирилични домен Србије је свакако пожељан. Чак иако то кошта - кошта много тога па не примећујемо (нпр. нова цена ТВ претплате СББ).

doctor
24.2.2010, 1:29
Izneo(li) si(ste) i moje mišljenje :) Samo nisam znao kako da ga lepo izrazim. Eto :D

urke
24.2.2010, 1:30
Zato sto smo mi mala zemlja i mali igraci... Drugo je Rusija, jer oni nemaju latinicu i oni moraju da stave svoje pismo, a mi mozemo i sa latinicom, sta fali?

Убр, имају Руси и латиницу.

Него, зашто ти уопште живиш у Србији, зашто не идеш у неку већу земљу која је већи играч? Зашто код куће, на улици и у школи говориш српским језиком? Зашто не говориш кинеским, пошто је Кина „веома је многољуднија“ земља од Србије, и „велики је играч“?

НЕ ГЛЕДАЈ У ТУЂЕ ДВОРИШТЕ, СРЕЂУЈ СВОЈЕ! :dedica:

Jim Bravura
24.2.2010, 1:33
ne treba nam. Još uvek. Zašto? zato što su ćirilica i latinica ravnopravna pisma (ustav nam to garantuje, je l?), a kako je s tehničke strane lakše koristiti latinicu na internetu, odgovor se sam po sebi nameće...Неће бити, члан 10. Устава (језик и писмо) јасно каже да су "у републици Србији у службеној употреби српски језик и ћирилично писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава." Латиница се ни не помиње :)

Auror
24.2.2010, 1:34
Ako je tako onda mora odma to da se uvede bez razmisljanja (bez predumisljaja) . Ne vidim zasto bi se neko bunio.

Pandemonium
24.2.2010, 1:55
Неће бити, члан 10. Устава (језик и писмо) јасно каже да су "у републици Србији у службеној употреби српски језик и ћирилично писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава." Латиница се ни не помиње :)

OK onda. Moja greška :)

ilidan
24.2.2010, 2:03
ICANN nije odgovoran za probleme u korišcenju IDN-a u aplikacijama. Upotrebljivost IDN-ova
može biti ogranicena, buduci da nisu svi aplikativni softveri u mogucnosti da rade sa IDN-ovima.
Svaka osoba koja razvija aplikacije sama odlucuje da li ce aplikacija podržavati IDN-ove ili nece.

ICANN ce prihvatiti zahteve za nizove znakova sa ovim novouvedenim znacima, ali dok se ne
uvede novi, revidirani standard koji ce biti široko prihvacen od strane relevantnih ponudaca
aplikacija, korisnici mogu imati problema u korišcenju IDN-a. Ovaj problem se razlicito
manifestuje u razlicitim aplikacijama, i u nekim slucajevima one uopšte nece funkcionisati

Izgleda da neće biti tako lako sa novim, ćiriličnim domenom. Potencijalni problemi na pomolu.

doctor
24.2.2010, 2:11
Sasvim očekivano, ali za svaki problem postoji rešenje :) Vremenom će se i to rešiti ako uvedu domene i budu uporni. :)

NjegovaWisost
24.2.2010, 2:27
Bilo kako bilo, adresa kada bi bila velikim slovima mogla bi i latinicmom da se napiše xD
www.XPBATCKA.com

Naravno da treba. Mislim da bi prilikom registracije svakog domena u Srbiji trebalo uvesti zahtjev od stranke da pdojednako da ideju kako bi to išlo na ćirilici.

Ukoliko bude opciono, dakle skroz posebni domeni na latinici i ćirilici, slaba vajda, osim državnih institucija i par ultra nacionalističkih sajtova niko neće koristiti istu.

Pa mnogo ljudi, uglavnom ženskog roda (nisam šovinista, na moju veliku žalost tako je) čak i ne koriste naše karaktere šđčćž.

Istraživanje od 200 mojih prijateljica na faceu. Rijetko ali baš rijetko koja kuca naša slova. A o ćirilici ne treba ni misliti.

Tako dakle, moja ideja, kada neko u Srbiji registruje domen, neka država zatraži stranci da dostavi i ćiriličnu verziju =)

Ono čime bi država više trebala da se bavi je standardizacija kompjuterskog rečnika. Tako da se ista riječ za iste stvari koristi u različitim programima. A ne ovako, u chromu piše obeleževači, u firefoxu piše markeri, negdje pišu i oznake... Haos...

Ninoslav
24.2.2010, 2:57
Да, треба нам. Али не као искључиво већ алтернативно решење. Пре свега сматрам да би горе поменути државни органи и пословни субјекти своје ћириличне веб садржаје вероватно поставили на ћириличне домене, док би латиничне оставили на .rs, одн. на .com/.org/.net ако је у питању међународни садржај.

Ma nemoj? I šta će onda da se dogodi kada opštine & ostali odluče "jednoglasno" da pređu na ćirilicu jer je to Beograd naredio, kada to javno objave, propagiraju i naturaju svima preko lokalnih televizija i radio stanica ovde u Vojvodini. Baš bih voleo da vidim nekog Mađara iz Subotice koji će da otkuca adresu opštine... Subotica, Senta, Kanjiža, Horgoš, Zrenjanin... Primera je koliko hoćeš... Imam gomilu prijatelja koji super govore srpski ali ne znaju da ga pišu. Da neće možda sad da ga uče ako hoće da poruče npr. dokument o državljanstvu?
I šta će biti ako državne ustanove donesu odluku da se svi postojeći .rs domeni redirektuju na ćirilične? Kao da je problem ovim moronima u Skupštini da to izglasaju, već vidim demonstracije i lomljenje Beograda ako se to ne dogodi, jer ipak, to je ćirilica, eeej!

Ako se ovo uvede, VELIKA većina ljudi koji NISU Srbi i/ili ne znaju ćirilicu ostaće uskraćeni i, zašto to ne reći, izdvojeni. Manjine se moraju poštovati i čuvati, pre svega.

Dakle, ne, ne i NE ovome... O čemu mi razmišljamo bre. U zemlji koja se raspada brže od gubavca na ekstaziju, mi drvimo o ovoj gluposti.

Oni sajtovi koji žele da imaju ćirilično i latinično pismo, neka ga imaju. Ali adrese nikako. Cela ta priča oko dodatnih domena je totalna nebuloza.

Primer: otvaranje naslovne strane nekog sajta trenutno "košta": 3 sekunde kucanja adrese i 10 sekundi "skimovanja" da li je nešto novo okačeno. Novi domen: 15 sekundi kucanja adrese i balansiranja sa alt i shift, i to AKO ne zamenim "b" i "v" ili tako nešto, plus 10 sekundi za novi sadržaj. O čemu mi pričamo...

I da, pre nego što počnete da bacate drvlje und kamenje, ja sam rođen ovde, i koristim oba pisma podjednako, ali na internetu isključivo latinicu.

P.S. Zar se niko nije zapitao da će se onda javiti glasnogovornici koji će tražiti da se uvede i treći domen, čistokrvna latinica. Jer, peraperic.com je tako passe, daj ovamo peraperić.com, a usput i ćirilični, 3 u 1...

Неће бити, члан 10. Устава (језик и писмо) јасно каже да су "у републици Србији у службеној употреби српски језик и ћирилично писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава." Латиница се ни не помиње :)

Neće biti! Zaboravio si da citiraš zakon koji to uređuje - Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama.


II. SLUŽBENA UPOTREBA LATINIČKOG PISMA
Član 8.
U opštinama u kojima u većem broju žive pripadnici naroda čije je primarno pismo, u skladu s tradicijom tog naroda, latinica, u službenoj je upotrebi i latiničko pismo.

Član 9.
Organi i organizacije koje vrše javna ovlašćenja u opštini u kojoj je u službenoj upotrebi i latiničko pismo, dužni su da građanima, na njihov zahtev, na latiničkom pismu dostavljaju rešenja i druga pismena kojima se rešava o njihovim pravima i obavezama, kao i svedočanstva i druge javne isprave .
Obrasci javnih isprava za potrebe opština u kojima je u službenoj upotrebi i latiničko pismo, štampaju se ćirilicom i latinicom.

http://www.ombudsmanapv.org/Dokumenti/Zakon_o_sluzbenoj_upotrebi_jezika_i_pisama.pdf


...što čini dooobar deo Vojvodine, da se ne lažemo... :)

Miki1987
24.2.2010, 3:49
Upravo kako smo i očekivali. Svaka javna rasprava odvodi nas u rasprave o nacionalizmu i međusobna vređanja, a da pritom ni dati link nismo pročitali. Na stranu smer rasprave (koji je očekivano, kao što rekoh, na granici podnošljivog), nekoliko stvari moram da "zakucam" da bi bilo jasno:

1. Neće se ukinuti latinica. ICANN daje pravo svakoj zemlji da ima DVA domena: jedan domen (u našem slučaju .rs) na latinici i drugi na svom PISMU (ne jeziku, to su dva različita pojma). Dakle, pitanje ove rasprave je da li nam je potreban DRUGI domen koji bi bio na ćirilici (.србија, .срб, .срби, .штагодвамдраго).

2. I Kinezi su krenuli u aplikaciju (i mnoge druge zemlje, ali su zasad prve nivoe u prijavi rešile one koje sam pobrojao - Rusija i arapske zemlje). Pošto će i Bugarska (verovatno i druge zemlje koje koriste ćirilicu), aplicirati za ćirilični domen, i ako uzmu na primer .бг, MI nećemo moći da definišemo .срБ (jer je jedino б različito od latiničnog seta karaktera, a "otela" nam ga je Bugarska).

3. Mnogi sajtovi su već na ćirilici, te se ovde uopšte ne govori ko je koristi na Internetu, niti se govori (a iskreno, korićenjem ćirilice se i ne meri) o tome ko je veći Srbin. Pojam najveći Srbin je meni lično odavno izbledeo u mnogobrojnim političkim govorima. Ovde se jednostavno govori o pitanju još jednog domena, koji bi doneo tehničke probleme što na strani korisnika, što na serverskoj strani kod provajdera. S druge strane stoji očuvanje ćirilice, koja JESTE naše nacionalno blago, ali je pitanje i u kojoj meri bi je sačuvali i po kojoj ceni. O tome pričamo.

4. Ako ste dokoni i ne možete da shvatite o čemu se ovde priča, molim da ne učestvujete. Neproverene informacije (na pr. mešanje latinice i ćirilice u adresi sajta, ili forum Sveta kompjutera treba da pređe na ćirilicu) su samo oličenje lenjosti onih koji učestvuju, da sednu i pročitaju šta je napisao Voja i šta je dao kao koristan link. Teatralnost, nacionalne mržnje, jeftina poređenja sa drugim narodima, korišćenje prilike da se iznesu politički i nacionalistički stavovi - pobogu ljudi, pričamo o domenu??? Svoje frustracije zadržite za sebe, a ovde molim za malo konstruktivnosti, tehničkog znanja i tolerancije.

Е мој друже. Да си читао 9 последњих страна знао би:

1) Нико не жели да СК пређе на ћирилицу.
2) Националну мржњу је исказао твој табор, који мрзи све што има предзнак српско.
3) Политику и појам велики срби су унели твоји истомишљеници - екстремни противници ћирилице.
4) Своје фрустрације против националиста задржи за себе.
5) ICANN daje pravo svakoj zemlji da ima DVA domena: jedan domen (u našem slučaju .rs) na latinici

Овим сте ти и твоји другари показали колико немате појма.
Наш домен .rs НИЈЕ НА ЛАТИНИЦИ !!!
Колико пута та чињеница мора да се понови ?!?!
Наш домен је на непостојећем језику. Тачка.

Eddy
24.2.2010, 4:11
Predvidjam kratak zivotni vek ove moje poruke, ali kad sam prvi put video ovu temu, zamisljao sam sledecu situaciju:

23. februar tekuće godine, redakcija SK:

Nakon javne rasprave o predmetnoj temi pod okriljem Top Secret naziva "Okrugli sto":

Dukes: Da li misliš isto što i ja?
VojaM: Verovatno da, ali to je previše rizično!
Dukes: A da ipak probamo?
VojaM: Misliš?! Moraću celu noć da brišem poruke... A znaš i sam da mi se zdrastveno stanje pogoršalo od kada sam postao administrator... Bolje da postavimo anketu.
Dukes: Ne, nemoj anketu, bolje da vidimo javno mnjenje... Pretpostavimo da će sada biti drugačije!
VojaM: To si rekao i prošli put...

Pouka (http://vukajlija.com/pretpostavka)

Disclaimer: Nažalost svaka slučajnost sa stvarnim akterima nije slučajnost, autor nije imao nameru da uvredi nekoga, shvatiti sa određenom dozom humora!

Eddy
24.2.2010, 4:19
Мрзи ме да читам даље, прве три стране су ми довољне

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=992169&postcount=139

Постојање ћириличног домена као алтернативе државним институцијама, те привредним субјектима чије је превасходно тржиште Србија, апсолутно је плус у пословању.

То да ли ће гомила дечурлије хтети да укуца ћирилицом адресу странице своје омиљене игрице, није тема - неће.

U vezi gore navedenog i ostatka tvog posta, ko se ponaša kao dete što se možda ne prihvataju njegovi sopstveni stavovi?! Ovakav ispad nije nešto što sam očekivao od tebe iako više nego verovatno si u pravu što se tiče suštine tvog posta.

EDIT: izvinjavam se zbog duplog posta!

EDIT2: A i kad sam video tekst sa priložene slike, odmah se dalo videti da cela ova diskusija neće imati nikakve veze sa dotičnim tekstom. To je sve samo štura standardizacija, a naslov teme je da li je potrebna ćirilica!

Sad da li ima razlike između ćirilično A i latinično A u unicode formatu zasad ne znam. No to u ovom trenutku i nije ponta.

Na kraju krajeva, postavite glasanje. Barem da se vidi na koju se stranu tada naginje.

A i kao što je već pomenuto, hteo sam da izbegnem ovo, mi nismo ni rusi, ni kinezi, ni japanci et cetera. Razlozi su već navedeni.

EDIT3: Sa sledećim se apsolutno slažem:

Tako dakle, moja ideja, kada neko u Srbiji registruje domen, neka država zatraži stranci da dostavi i ćiriličnu verziju =)

Ono čime bi država više trebala da se bavi je standardizacija kompjuterskog rečnika. Tako da se ista riječ za iste stvari koristi u različitim programima. A ne ovako, u chromu piše obeleževači, u firefoxu piše markeri, negdje pišu i oznake... Haos...

Rocker
24.2.2010, 5:06
Volim ćirilicu i koristim je kad god nešto piskaram olovkom. Vizualno mi je lepša itd...ipak, kada su kompjuteri u pitanju, mislim da to može samo probleme da stvara. Tehničke prirode, naravno. Na šta li će ličiti podrška browsera, operativnih sistema, baza podataka koje su po dosadašnjim pravilima ipak rađene po nekim svetskim standardima. Ne sviđa mi se ovaj potez ICANN-a uopšte. Videćemo na šta će to da liči kad zaživi. Možda ipak ne bi morali da žurimo i da sačekamo malo da vidimo kakva će biti iskustva drugih (prvenstveno zemalja koje koriste ćirilicu), pa da onda odlučimo. Mi imamo problem koji kod drugih ipak nije toliko izražen. Iako je po poslednjem ustavu samo ćirilica zvanično pismo, latinica se u principu dosta češće koristi, sem kod stvari koje po zakonu moraju da budu pisane ćirilicom. Lako će se Rusi odreći latinice i preko noći prebaciti većinu adresa svojih sajtova na ćirilicu jer je u ruskom jeziku ona jedino i moguća. Kod nas to nije slučaj, pa onda tu dolazimo do problema. Prvi (i možda najbanalniji, ali ipak problem) je prebacivanje tastature na ćirilicu prilikom ukucavanja adrese. Drugi koji mi pada na pamet je indexiranje stranica na pretraživačima. Da li će Google znati da nam izbaci stranicu čija je adresa na ćirilici, a mi smo upit uneli latinicom ili ćemo svaku pretragu morati da ponavljamo na oba pisma? A siguran sam da je spisak potencijalnih problema vezanih za ovo pitanje znatno duži i ozbiljniji od ova 2 primera koja sam naveo. :paranoia:

JohnnyNT
24.2.2010, 5:44
@Ninoslav: razlog koji si naveo je dobar, ali državne institucije (i sl.) će sigurno zadržati i latinični domen, upravo zbog toga.Ovaj ćirilični će biti opcioni, ne primarni.Imam utisak da se kroz celu temu provlači ideja da će se ceo internet "poćiriličiti". Uostalom, ne rekoh li ja na početku (druga ili treća strana) da će se ovo pitanje koristiti u cilju prepucavanja ljudi sa različitim političkim gledištima...Što je totalno glupo i gadi mi se... Da ne bude zabune, ne mislim na post ninoslava, već na gomilu drugih koji su trebali da budu obrisani jer nemaju veze sa mozgom a kamoli sa temom.

doctor
24.2.2010, 8:44
Preteraste, brate mili. Ovo se pretvori u čisto prepucavanje uz nabacivanje ironije uz stalne ekskurzije iz krajnosti u krajnost.
Znate da uvođenje domena neće smetati, jer ti domeni ionako neće biti primarni (najverovatnije), već sekundarni, i nema previše razloga za brigu.
Jedne te iste rečenice vrtite u krug zadnjih 50ak postova... Bezveze.

todos
24.2.2010, 9:37
Moglo bi ono W da se insistira kod uvoznika tastatura da bude izdvojeno, tako da ta vrsta problema bi jednostavno nestala. A recite pošteno koliki krug ljudi bi moglo da vidi i pročita ćirilični sajt? Ima puno koji jednostavno ne žele da ga čitaju iako ga delimično ili u potpunosti znaju. Moj Otac je davno u tzv. sretna vremena bio na radu u Malom Lošinju, (Hrvatska) i onda je iz pošte adresirao na ćirilici, tj. slao pare kući. Odbili su, zbog naravno, ćirilice, on je nokautirao službenika zbog toga, onda su pristali, odjednom su sve razumeli, ali je na žalost došla policija i privela ga.

DonCorleone91
24.2.2010, 9:46
Bolje bi bilo da umesto cirilice ubace "nasa" latinicna slova, jednostavno bilo bi mnogo prakticnije i mislim da bi bilo mnogo korisnije nego ubacivanje cirilice. :) ne treba gledati da li je cirilica nasa, i da li je treba ugurati, nego treba da bude nesto sto bi olaksalo izbor domena, a ne jos vise da ga zakomplikuje. :)

namcor
24.2.2010, 11:00
Odgovor svima:

1. Srbija ne izmišlja ćirilične domene niti se cela priča vodi zbog Srbije. Ćirilični domeni (i oni na drugim "neengleskim" pismima, uključujući i latinične karaktere iz drugih jezika kojih u engleskom nema) će vrlo brzo postati stvarnost. Pitanje je da li Srbija treba da se aktivno uključi i napravi svoj ćirilični domen ili ne.
2. Ćirilični domen i upotrebu ćirilice na internetu i kompjuterima (ponavljam) ne treba brkati. Domen je samo "adresa", a sadržaj može biti ćirilični i na latiničnom domenu i obratno.
3. Pismenost našeg naroda je na jako niskom nivou i na latinici i na ćirilici. Upotreba Facebook-a može tu nepismenost samo da pokaže, ali je ne generiše. Problem je u mentalitetu, kućnom vaspitanju i školstvu i ćirilični domen to neće rešiti.
4. Upotreba dva pisma je jedna od najvećih prednosti našeg jezika. Ne treba forsirati ni jedno ni drugo, nego ih treba ravnopravno i slobodno koristiti.

IonX
24.2.2010, 11:07
Zaista ne vidim nijedan razlog da domeni budu ćirilični.
Kako se to ugrožava "srbski identitet" ako domen nije ćirilični, a na samom sajtu se piše ćirilicom?
Može li neko da kaže kako će uzgledati pretraživanje Interneta gde će postojati i Srbija.com i Србија.цом?
Ako neko ukuca u Google reč "srbija", zar neće biti "osakaćen" za ćirilične rezultate?

Takođe, mešanje pisama u okviru domena (www.ћирилица.цом) će uvesti samo zabunu i ništa više.

Hephaestus
24.2.2010, 11:43
Stvarno ljudi, treba da razdvojimo pisanje cirilicom na nekom sajtu, i koriscenje cirilicnog domena. Mislim da nam ne treba cirilicni domen, iz dva razloga, tehnickih komplikacija i necega sto mi, uopste, nemamo, a to su PARE! Pare, novci, lova, mi to nemamo. Neka se sredi neka bolnica, neka se ulozi u nauku, bilo sta sto je korisno. Ziveli smo bez cirilicnog domena tolike godine, neka se prvo sredi drzava, pa onda, brate, stavljajte domene i na kineskom pismu.

voodoo_
24.2.2010, 11:53
2) Националну мржњу је исказао твој табор, који мрзи све што има предзнак српско.
Ja, "mrzitelj svega što ima predznak srpskog", sam kršten dok si se ti mućkao kod ćaleta u gaćama, a ćirilicu sam čitao i pisao sasvim lepo već sa pet godina. Prema tome, gtfo. Vi što se najviše upinjete za odbranu svega srpskog ste često najmanji Srbi. Nađi život.

White Ripper
24.2.2010, 11:58
Убр, имају Руси и латиницу.

Него, зашто ти уопште живиш у Србији, зашто не идеш у неку већу земљу која је већи играч? Зашто код куће, на улици и у школи говориш српским језиком? Зашто не говориш кинеским, пошто је Кина „веома је многољуднија“ земља од Србије, и „велики је играч“?

НЕ ГЛЕДАЈ У ТУЂЕ ДВОРИШТЕ, СРЕЂУЈ СВОЈЕ! :dedica:

Hvala bogu vise!:n_klanja:
Neko normalan:tapsh:
Ja sam se razocaro u Srbiju jer se ovdje okuplja inteligentniji slojevi drustva.Ima onih koji ne daju cirilicu ali ih je malo.:paranoia:

Srbijanci
Zao mi je sto cete takvim razmisljanjem brzo da nestanete:paranoia:

voodoo_
24.2.2010, 12:01
A ti dečko ćuti i čekaj da malo stekneš neke mudrosti na osnovu životnih iskustava, umesto što misliš da si mnogo pametan a imaš 16 godina i nisi mrdnuo nigde da vidiš kako drugi žive.

White Ripper
24.2.2010, 12:06
Dobro je ti si mi sa 20 prozivio masu.:rolleyes: Vidio sam ja dovoljno i razocaro se:paranoia:
Bio sam i u Parizu i u Moskvi i nidje nema sto ovdje ima :(

Ne vrijedi nista vise da vam govorim.Sami sebe unistavate.Ranije sam zbog toga :n-cc2: a sad sam :cool:
Sto da ne.Treba uvesti cirilicni domen;)

Aj pa uzdravlje :ciao:

voodoo_
24.2.2010, 12:08
Ma sve si ti video. O srpstvu i nacionalizmu znaš samo iz guslanja i narodnog pojanja, a kad malo budeš video kako je to u praksi, jer su ljudi go*na i u stanju su da i ono najlepše pokvare i iskoriste samo za ličnu korist, biće druga pesma.
A imam i za tebe jedan "during the war" primer. Dok si sisao svoj palac i nisi znao gde si šupalj, mene su slali u redove za mleko, jer je u to vreme jedan mamlaz tvrdio da su Srbi najveći carevi ikad a svi ostali smrde, zbog čega smo se mi zabavljali u takvim redovima, a njegova imovina rasla linearno. Od tog vremena gajim izrazitu netrpeljivost prema "patriotama", jer se iza toga krije samo sopstveni interes.

White Ripper
24.2.2010, 12:13
Ma sve si ti video. O srpstvu i nacionalizmu znaš samo iz guslanja i narodnog pojanja, a kad malo budeš video kako je to u praksi, jer su ljudi go*na i u stanju su da i ono najlepše pokvare i iskoriste samo za ličnu korist, biće druga pesma.

Tako je brate moj!:dedica:Shvatio si sta ocu da kazem.Tako stvari stoje,nazalost:paranoia:
E taj go***luk treba da se neutralise,a ti ne bi smio da se pomijesas sa masom;)
Treba cuvat sve.Idiota uvjek ima ali mi je zao sto su u vecini:n-cc2:
A i ti si pomjeso prave patriote i one lazne kojih ima masu.
Bio patriota ili ne ni slucajno zanemarivat cirilicu ;)

Morandi
24.2.2010, 12:36
Vojo sto ne stavi glasanje?
Ja glasam ne! Sta ce nam to? Ovako kako je, odlicno je. Drugacije bi nastala samo zbrka. Ako je dobro, ne diraj
:ciao:

toxic
24.2.2010, 12:51
Glasanje bi dobro doslo.
Cirilicni domen bi bio samo komplikacija, odnosno korak vise, da se otkuca adresa. Ako postoji mogucnost, moglo bi da se stavi kao alternativno resenje, cisto da ga ima, ali verujem da to onda niko ne bi koristio i opet se vracamo na to da li nam je potreban? Ja mislim da nije.

player1
24.2.2010, 13:05
Tema je "javna rasprava", a ne "referendum".

Djordje Turjacanin
24.2.2010, 14:44
Aman zaman ljudi, ne govori se o kolektivnom prebacivanju adresa na ćirilicu i neće ćirilični domen biti jedini. Ko hoće neka uzme ćirilični domen i fino. Ja sam za.

Uros12
24.2.2010, 15:12
Slazem se.Sto da ne bude cirilicnog domena.Mislim da bi uvek bilo ljudi koji bi ga koristili

Cofi
24.2.2010, 15:15
Da ali bi bilo većine koji to neće da koriste, posebno ako neki stranac hoće da poseti.

Nicklord
24.2.2010, 15:18
To sigurno nece da bude stavljeno zbog stranaca :facepalm

Pandemonium
24.2.2010, 15:37
Pričao sam sa par kolega na poslu danas o ovoj temi i neki uopšteni zaključci su nam bili (izneću ih u tezama):

- Zašto da ne, ako može i ako nije skupo. Mogućnost izbora je uvek dobra stvar, zar ne?

- Ipak, ako bi taj izbor doneo tehničke komplikacije, onda je pitanje da li je to izbor tipa "danas mi se ne kuca latinicom, pa ću lepo da pređem na ćirilcu" ili "kucao bih ćirilicom, iz inata, principa, patriotizma, "patriotizma", ali, brate, cimanje je užasno".

- Postoje sajtovi na ćirilici, tako da teza o njenom izumiranju u cyber space-u jednostavno ne stoji, na primer http://www.rts.rs.

- Džaba nam ćirilica kad je 60% stanovništva koje koristi internet toliko tehnički polupismeno da ne znaju ni da postoji language bar, a kamoli za Alt + Shift (primer je moja keva koja radi kao profesor srpskog jezika u jednoj srednjoj školi, ali pri dopisivanju sa rodbinom iz inostranstva koristi "čelavu" latinicu, jer neće da se zamara prebacivanjem jezika na tastaturi. Zamislite da mora da kuca neku ćirilični domen.). Drugim rečima, kod nas se ne koristi ni Č, Ć, Ž, itd., a kamoli ćirilica.

- Iako će to biti odraz najgoreg primitivizma i prezentacija naše tradicionalne nesloge, kad bi se uveo ćirilični domen, verovatno bi došlo do obostrane diskriminacije od strane "ćiriličara" i "latiničara" (vi sami procenite koji su koji, za političarenje imam toliko drugih foruma, ovde dolazim da se od toga odmorim :)).

Eto, te mi stvari padaju na pamet kad rezimiram jutrošnje čantranje u pauzi za kafu. Čini mi se da to prilično sumira i ovih desetak strana.

Offtopic - koja je razlika između Srba i Srbijanaca?

miša topola
24.2.2010, 15:40
Pitao sam neke profesore u školi i kažu da bi bilo dobro da se uvede ćirilični domen za sajtove u Srbiji. Na taj način možemo da sačuvamo ćirilicu od zaborava.

VojaM
24.2.2010, 15:43
Srbijanci - izraz koji su skovali u okolnim zemljama (ex Jugoslavije) za "Srbe iz Srbije". U samoj Srbiji nije uobičajen.

jozvan_Kg
24.2.2010, 16:16
pitao sam neke profesore u školi i kažu da bi bilo dobro da se uvede ćirilični domen za sajtove u srbiji. Na taj način možemo da sačuvamo ćirilicu od zaborava.

Брате, без љутње, ал' шта си се више ухватио за то чување од заборава? У овој земљи постоји тренутно више ствари које би требало чувати од заборава, језик и његово писање сигурно нису, и неће тако брзо замрети и нестати. Докле год постоји и један писан медиј ћириличним писмом сигурно је да га неће нестати. Стварно ми ни најмање није јасно што сте сви ухватили за то нестајање, као да ће преко ноћи неко побрисати целу азбуку из нашег сећања и мозгова и попалити сво писаније исписано ћирилицом...

Хм, неко помену да би требало да све државне институције да пређу на ћирилични домен. То није лоша идеја, али би под обавезно морали да поставе исто то и са латиничним доменом, јер постоји превише људи који не знају овај језик, а хтели би да провере нешто од званичне документације или једноставно да пронађу неку информацију која их интересује,а не могу или једноставно не знају да је нађу, јер је све на ћирилици написано.

todos
24.2.2010, 16:18
Srbijanci - izraz koji su skovali u okolnim zemljama (ex Jugoslavije) za "Srbe iz Srbije". U samoj Srbiji nije uobičajen.

I uvek smo bili Srbi II kategorije za sve druge Srbe! Ljutili se ne ljutili to je tako. Ja sam amaterski aktivan politicar od '89. godine, i sve mi je jasno.

voodoo_
24.2.2010, 16:31
Брате, без љутње, ал' шта си се више ухватио за то чување од заборава? У овој земљи постоји тренутно више ствари које би требало чувати од заборава, језик и његово писање сигурно нису, и неће тако брзо замрети и нестати. Докле год постоји и један писан медиј ћириличним писмом сигурно је да га неће нестати.
Baš tako. A i koliko se sećam, ćirilica se i dalje uči kao prvo pismo u osnovnoj školi.

Dukes
24.2.2010, 16:57
Навођење туђих дворишта је било у циљу да се стекне шира, интернационална слика. Требало је да се између осталог извуче и логично питање: Ако ће све земље имати домен на своме писму, зашто не бисмо и ми кад већ имамо своје oсoбeно писмо? И зашто не бисмо урадили то што пре (писао сам о проблему Бугарска)?
Dalje, ovo jeste javna rasprava, u kojoj je dozvoljeno da se iznese mišljenje о temi, ali ne i da se vređaju ostali učesnici. Nema glasanja ni zbog odluke Vlade, a ni zbog utrpavanja u tabore, ali koliko vidim to ispade naša pogrešna procena. A ulaznica je bila da se pročita PDF, koji, i dalje vidim, mnogi nisu ni pročitali ili barem razumeli. Ako nešto niste razumeli, tu smo da vam odgovorimo.
I jos nesto - niste ukapirali, iako napisah jos u postu broj 4 u ovoj temi, da je vec nalozeno da RNIDS krene sa organizovanjem javne rasprave za ime dodatnog domena na cirilici, koja ce i kod nas na forumu krenuti za koji dan. RNIDS ima ideju i zadatke od Vlade (pa i ICANN-a) kako to sve da realizuje, ali ocekuje i od nas siroku podrsku za to. Tada ce biti i glasanja, jer vec postoje ideje kako da glasi skracenica, a vecinu njih sam i ja preneo.

Ovakvo pisanje posta na svim mogucim pismima koje koriste Srbi me cini nepismenim i svrstava me u neki tabor? Сасвим се слажем! Samo da ste vi mene razumeli, pisacu i glagoljicom ako treba. :)
p.s. - prosto se uvek nanovo iznenadim kako se prozvani sami nađu, ne moraš ni da ih imenuješ. :)

ivan.a
24.2.2010, 17:07
Ako je nešto tako izvodljivo onda što da ne. Ionako više od 80% članova kuca -> bas ovako kako je napisano, š -> s ili sh, č -> c ili ch. Ovo na neki način znači da smo "digitalno" nepismeni (izem ti izraz). :to_care:

Кад већ имамо наше писмо зашто не би имали и домен? А уосталом, изгледало би цоол. :) Верујем да ће то бити корак унапред.

Game fever
24.2.2010, 17:09
@ Dukes, znaci SK ce zvanicno da podrzi domen na cirilici?

Dukes
24.2.2010, 17:23
Otvaranjem javne rasprave o potrebnosti takvog domena i najavom da će biti javna rasprava o "imenu" samog domena, trebalo bi da je dovoljno da vam naznači da će SK podržati odluku Vlade i RNIDS u tome. Drugo je lično mišljenje nas u redakciji i saradnika, za koja mogu da kažem da su prilično različita, a koja ne bih da iznosim. Moje lično je prilično jednako sa zvaničnim stavom "Sveta kompjutera", a nadam se da me to iznošenje ličnog mišljenja neće trpati u određene "tabore".

todos
24.2.2010, 17:47
Sad sam tek preleteo preko ovog PDF dokumenta. Ispade da nas terate da procitamo pola knjige. Sta nas briga za Mexico ili Egypt... Sta je ko odlucio, doneo... Neka neko to od nasih pokrene, pa ostali ce se priljucivati ili ignorisati. Uostalom ni mene niko nije pitao da li se slazem da Srbija bude RS. To mi toliko smeta da nije normalno, ali opet sta ja kao jedinka tu mogu da promenim?!

NjegovaWisost
24.2.2010, 17:52
Neće biti! Zaboravio si da citiraš zakon koji to uređuje - Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama.



...što čini dooobar deo Vojvodine, da se ne lažemo... :)

Ustav je iznad zakona. Ako se tamo ne pominje latinica, znači da je ćirilica ispred nje.

ONI NISU JEDNAKI. DVA PISMA NISU JEDNAKA

Ti ne možeš napisati školsko svedočanstvo ili sudsku odluku na latinici jer je to automatski neustavno, osim u opštinama gdje žive nacionalne manjine.

Treba li nekome da crtam? Taj ustav koga svi pominju a koji kaže da su pisma ravnopravna bio je iz 1990.

A mogu li da postavim jedno pitanje? Koliko vas zna koja je promjena na novim novčanicama evra koje treba uskoro da izađu i ko je izdejstvovao tu promjenu?

Zatim u vezi manjina - pouzdano znam da je to čisti inat i ništa drugo. Idem na dosta raznih seminara o EU, politici, demokratiji i multietničnosti i upoznao sam nekoliko vojvođanskih kao nacionalista. Ljudi su svo vrijeme govorili Vlada Vojvodine, ambasada Vojvodine (njihovo predstavništvo u Briselu), u jednoj igri koja je bila ispisana ćirilicom i trebala su da se dopune slova namjerno su upisivali latinična bez ikakvog razloga i sl.

Ja ne mrzim latinicu (zato i pišem sad njom) nego ako Ustav kaže - zvanično pismo je ćirilica, sve mora biti tako napisano. Sva ostala (latinica, glagoljica, kinesko) se mogu urediti zakonom. I tačka.

A sad, zamisli ti da Austrija uvede ćirilicu zbog poštovanja 340 000 stanovnika srpske manjine tamo? Hoće li to uraditi? Nikad.

todos
24.2.2010, 17:56
Ustav je iznad zakona. Ako se tamo ne pominje latinica, znači da je ćirilica ispred nje.

ONI NISU JEDNAKI. DVA PISMA NISU JEDNAKA

Ti ne možeš napisati školsko svedočanstvo ili sudsku odluku na latinici jer je to automatski neustavno, osim u opštinama gdje žive nacionalne manjine.

Treba li nekome da crtam? Taj ustav koga svi pominju a koji kaže da su pisma ravnopravna bio je iz 1990.

A mogu li da postavim jedno pitanje? Koliko vas zna koja je promjena na novim novčanicama evra koje treba uskoro da izađu i ko je izdejstvovao tu promjenu?
Kako sam ja dobio jedan dokumenat gde piše certificate, a zivim u sred uze Srbije? A moji kerovi Diplomu i to na ćirilici?!

Dukes
24.2.2010, 17:58
Sad sam tek preleteo preko ovog PDF dokumenta. Ispade da nas terate da procitamo pola knjige. Sta nas briga za Mexico ili Egypt... Sta je ko odlucio, doneo... Neka neko to od nasih pokrene, pa ostali ce se priljucivati ili ignorisati. Uostalom ni mene niko nije pitao da li se slazem da Srbija bude RS. To mi toliko smeta da nije normalno, ali opet sta ja kao jedinka tu mogu da promenim?!

That's my point! Bez uvrede Todose, ti si jedini rekao. Niste ni pogledali link, a ovo je trebalo da bude rasprava da li je i koliko teško uvesti ćirilični domen, kako je to sa strane provajdera, kako sa strane korisnika, da li će biti opšte prihvaćen ili ćemo uludo slupati novce kao država. Stručna rasprava pre svega, a ne politička, ne nacionalistička, uvredljiva ili kakva god. Treba CENITI što nas po prvi put pitaju kad nas već nisu pitali za rogobatni .rs (slažem se sa tobom), da možemo slobodno da iznesemo mišljenje, čak i o tome da li nam je to potrebno.
I mogu vam pouzdano potvrditi da ovu raspravu, kakva god da je, gledaju i ljudi iz RNIDS i MTID. Dakle, STALO im je do našeg mišljenja.

ivan90BG
24.2.2010, 17:59
Čini mi se da je ta promena na novčanicama evra dodavanje ćirilice u ispisu imena valute. To je valjda tražila Bugarska (jedina zemlja u EU koja piše čirilicom).

NjegovaWisost
24.2.2010, 18:01
Čini mi se da je ta promena na novčanicama evra dodavanje ćirilice u ispisu imena valute. To je valjda tražila Bugarska (jedina zemlja u EU koja piše čirilicom).

Tražila i dobila. Znate kada bi se neko iz naše vlade sjetio da to traži, u nekoj budućnosti? Nikad.
Da li treba da pominjem da se na našim prostorima i nije pisala latinica do kralja Aleksandra? I nije ni učila....

voodoo_
24.2.2010, 18:23
Da li treba da pominjem da se na našim prostorima i nije pisala latinica do kralja Aleksandra? I nije ni učila....
Ja to što znam dva pisma umesto jednog smatram za prednost a ne nedostatak.

todos
24.2.2010, 18:24
Svaka drzava koja ima evro na poledjini kovanih novcanica ima svoje znamenitosti. To se narodski receno zove: TOLERANCIJA!!!

miša topola
24.2.2010, 18:25
Otvaranjem javne rasprave o potrebnosti takvog domena i najavom da će biti javna rasprava o "imenu" samog domena, trebalo bi da je dovoljno da vam naznači da će SK podržati odluku Vlade i RNIDS u tome. Drugo je lično mišljenje nas u redakciji i saradnika, za koja mogu da kažem da su prilično različita, a koja ne bih da iznosim. Moje lično je prilično jednako sa zvaničnim stavom "Sveta kompjutera", a nadam se da me to iznošenje ličnog mišljenja neće trpati u određene "tabore".

Šta god pričali i pisali u ovoj temi SK će se prebaciti na ćirilični domen. Ostaje nam da se naviknemo na ćirilicu :D

Dukes
24.2.2010, 18:29
Šta god pričali i pisali u ovoj temi SK će se prebaciti na ćirilični domen. Ostaje nam da se naviknemo na ćirilicu :D

Mislim da ću poslednji put da postujem o pravilnom čitanju postova - NIGDE nisam napisao da će se SK prebaciti na ćirilični domen. Pročitaj dobro i nemoj da izvrćeš reči.

miša topola
24.2.2010, 18:32
:D E, jesam . . . . :boodala: Ne znam šta mi je danas, stvarno. Pogrešno sam razumeo post. :n-cc2:

Djordje Turjacanin
24.2.2010, 18:44
Aman zaman ljudi božiji, ne priča se o lokalizaciji čitavog interneta već o opcionom domenu koji će biti na ćirilici Inače smatram da bi trebalo da Vlada i ostali državni sajtovi da imaju ćirlični domen ali i da bude latinićni domen.

ivan90BG
24.2.2010, 19:04
Uf, ajd da konačno kažem šta mislim o pitanju iz naslova teme.

Pitanje je da li treba Srbiji ćirilični domen kao što je ".срб". Što da ne, ne bi bilo loše. Ko voli nek izvoli. Ne vidim ništa loše u tome da Srbija dobije takav domen, pa ko hoće nek registruje sajt pod tim domenom. Ako nam se pruža mogućnost da imamo top level domen na našem pismu to samo može da bude dobro, mada ipak nije praktično kucatu URL sa dva pisma. E sad nevolja je u tome što mi već imamo .rs čiji ćirilični format .рс nema slova koja se razlikuju od latinice, tako da nam ostaje .срб, ali to onda znači da ćemo morati da imamo i .srb da ne bi dolazilo do zabune. Sad ne znam da li postoji ograničenje nacionalnih domena na dva karaktera (možda i postoji pošto svi nacionalni domeni trenutno imaju dva karaktera), ali to su sve latinični domeni. Možda neće biti ograničenja za domene na drugim pismima.

ilidan
24.2.2010, 19:27
Šta mislim kao korisnik, napisah ranije. A sad politički:
1. Vlada nas nije pitala za .rs domen.
2. Šutanovac kaže da je pitanje ulaska u NATO previše važno da bi se o tome narod izjasnio na referendumu
3. Vlada nas nije pitala da li hoćemo domen na ćirilici. To je svršena stvar.
Što nas onda pitaju kako da glasi ćirilični domen?
Jedino ako je to potpuno nevažno pitanje. Jer, za sva važna, NISU nas pitali.
Stoga, glasanje o domenu je nepotrebno

namcor
24.2.2010, 20:40
Stalno se provlači, a niko konkretno da pita: koliko košta taj ćirilični domen?
I šta tu posebno košta? Zar ne može isto telo koje administrira .rs da administrira i .србија?

Shlaymara
24.2.2010, 21:09
Stalno se provlači, a niko konkretno da pita: koliko košta taj ćirilični domen?
I šta tu posebno košta? Zar ne može isto telo koje administrira .rs da administrira i .србија?

Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).

Hephaestus
24.2.2010, 21:26
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).
Ja bas nisam sve citao, moglo bi se reci da sam samo prelistao. Hvala na informaciji.
Dajte ljudi, znate li koje su to pare. I posle ovog podatka reci da nam je to potrebno. Da svako ima posao i pristojnu platu, pa da kaze covek, ajde stavite cirilicni domen, ne trebaju narodu pare. Onda bi cak cirilicni domen bio i pozeljan. Ovo je vise da nasi politicari kazu kako gledaju u buducnost i nove tehnologije, pa ih neko pita za dokaz, a oni kazu, omogucili smo cirilicni domen.

doctor
24.2.2010, 21:39
E pa, onda, ako bi to imalo nekog znacajnog uticaja na budzet, onda zaista ne bi trebalo da uvode u skorije vreme ovo.

White Ripper
24.2.2010, 21:50
Ljudi odmorite!Nacinili ste 300 postova za 24 sata sto se nikad nije desavalo.Mnogo cemo mi promjenit sto odavde govorimo kako treba ovo-ono:boodala:
Ako se prohtje nekom da uvede cirilicni domen uvesce ga i obrnuto.Oladite vise!:dedica:
Ovo ne vodi nicemu.Samo se svadjamo.Zar nije bolje uzivat i raspravljat o Bioshocku,Mass effectu,novim core i5 i i3 procesorima itd.To je takav forum.
Ovo je dzumbus blago receno:paranoia:

A vidim skupilo se hormona mnogima :D
Ispraznite se :D

Lich_king2
24.2.2010, 22:02
Narod se nikad ne pita o bilo cemu. To je samo privid o blagodeti demokratije. Drugi uvek kuje gvozdje dok je vruce ali za sebe.

DeCoy
24.2.2010, 22:04
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).

Kao što već rekoh, u tom slučaju sam protiv ovoga. Ali kad opet razmislim... teško da će te pare otići na neke stvari koje su potrebne ovom narodu, već na kupovinu časopisa i računara NJKV-u, podmirivanje sudskih troškova kafanskih tuča po inostranstvu... možda je ipak bolje da na ovo bacimo taj milion koji nemamo:icon_scra

Marko_L
24.2.2010, 22:47
S obzirom da je pitanje da li Srbiji treba ćirilični domen, moje lično mišljenje je NE. Razlog je jednostavan. Previše potencijalnih problema, prvenstveno tehničke prirode, a korist apsolutno nikakva.

No, sa druge strane, ako deca oće da se igraju, neka se igraju i nek uvode šta hoće, meni to ne smeta, sve dok ne diraju ovaj postojeći latinični (i to ovaj normalan bez domaćih slova u nazivu domena) i dok me niko ne ucenjuje da registrujem i ćirilični domen, pošto zaista nemam nameru da mi se sajtu pristupa sa njnjnj.jupaccicsoftljare.crp ili tako nešto. Pa onda, ko hoće da smanju sebi posetu, a sve u ime očuvanja nekakvog nacionalnog identiteta, neka mu... to je svakako njegovo pravo.

Shlaymara
24.2.2010, 23:12
Ako sam dobro shvatio, kosta preko milion dolara (stranica br. 50 u PDF-u iz prvog posta).

Ipak ce biti da sam lose shvatio.:p Placa se 26 000$ a milionce je ukupna cena za celu operaciju. Pretpostavka je da ce 50 drzava podneti zahtev. (ako sam dobro shvatio:D)

doctor
24.2.2010, 23:13
Too much offtopic :D
I dalje idete iz krajnosti u krajnost što se tiče ovih domena.
Preterujete.

Nema ničeg lošeg osim finansijskih troškova. Ako su ipak preveliki, onda može da se sačeka na ovo. Nije nam neophodno, samo još jedna opcija.

Dukes
25.2.2010, 1:55
Pošto se očito vidi da u Srbiji ima sve manje fudbalskih trenera, a sve više amaterskih i profesionalnih političara, verujem da će se trend opadanja poruka nastaviti, pošto se tobože saznalo da je gotova stvar. Ustvari, niko vam nije kriv što niste hteli da pročitate to još na početku i da makar prelistate PDF (u kome piše sve do detalja, čak i cena!).

Pojasniću malo stavove "Sveta kompjutera". Dakle, imali smo specijalnog izveštača u Seulu (http://www.sk.rs/2009/12/skin02.html) i o odluci ICANN-a vas izvestili odavno. U međuvremenu je Vlada donela odluku da RNIDS pokrene proceduru registrovanja dodatnog ćiriličnog domena. Postavićemo stvari na dođoški način - ako ne podržimo, nećemo ni učestvovati u javnoj raspravi. Stvar je sa naše strane bila jednostavna.

Da li nam treba ćirilični domen? Činjenica je da ne košta mnogo, pogotovo ne za jednu državu. Činjenica je da se latinični domen neće dirati. Stoga, ostaju tehnička pitanja - da li i kome treba ovakav domen, koliko će problema ili olakšanja stvoriti korisnicima, provajderima.

Stoga, pitanje koje smo mi postavili jeste bilo post festum, ali je bila namera da vas uvede u problematiku o kojoj bi trebalo da razgovaramo. Da se kritikuje potez vlade ili pohvali, a da to I VIDE oni koji su doneli odluku.

Većinom ste na stari srpski način "opravdali" očekivanja - bez udubljivanja u temu imate stav, a ko je protiv tog stava je loš Srbin. E baš to je jedan od zaključaka dosadašnjeg toka naše javne rasprave: broj takvih postova "sa stavom bez čitanja" daje potvrdu da će korisnika ćiriličnog domena biti i više nego što se misli.

Eddy
25.2.2010, 1:56
Навођење туђих дворишта је било у циљу да се стекне шира, интернационална слика. Требало је да се између осталог извуче и логично питање: Ако ће све земље имати домен на своме писму, зашто не бисмо и ми кад већ имамо своје oсoбeно писмо? И зашто не бисмо урадили то што пре (писао сам о проблему Бугарска)?
Dalje, ovo jeste javna rasprava, u kojoj je dozvoljeno da se iznese mišljenje о temi, ali ne i da se vređaju ostali učesnici. Nema glasanja ni zbog odluke Vlade, a ni zbog utrpavanja u tabore, ali koliko vidim to ispade naša pogrešna procena. A ulaznica je bila da se pročita PDF, koji, i dalje vidim, mnogi nisu ni pročitali ili barem razumeli. Ako nešto niste razumeli, tu smo da vam odgovorimo.
I jos nesto - niste ukapirali, iako napisah jos u postu broj 4 u ovoj temi, da je vec nalozeno da RNIDS krene sa organizovanjem javne rasprave za ime dodatnog domena na cirilici, koja ce i kod nas na forumu krenuti za koji dan. RNIDS ima ideju i zadatke od Vlade (pa i ICANN-a) kako to sve da realizuje, ali ocekuje i od nas siroku podrsku za to. Tada ce biti i glasanja, jer vec postoje ideje kako da glasi skracenica, a vecinu njih sam i ja preneo.


Ajde da zastanemo za trenutak, po svemu sudeci, nisu samo vase poruke u pitanju, dolazi se do utiska da se cirilicni domen svakako uvodi.

Da li gresim?!

EDIT: Jedan znacajan deo poruke pre moje, znajuci forumase itd., se trebao pojaviti jos na prvoj strani!

Dukes
25.2.2010, 2:05
Ajde da zastanemo za trenutak, po svemu sudeci, nisu samo vase poruke u pitanju, dolazi se do utiska da se cirilicni domen svakako uvodi.

Da li gresim?!

EDIT: Jedan znacajan deo poruke pre moje, znajuci forumase itd., se trebao pojaviti jos na prvoj strani!

Re na EDIT:
citat: I jos nesto - niste ukapirali, iako napisah jos u postu broj 4 u ovoj temi, da je vec nalozeno da RNIDS krene sa organizovanjem javne rasprave za ime dodatnog domena na cirilici, koja ce i kod nas na forumu krenuti za koji dan.


Dakle - čitate li vi ili ja ne koristim pismo koje razumete? :)

Eddy
25.2.2010, 2:14
Citamo.

Ali cemu sva rasprava kad je vec Vlada nalozila pokretanje postupka?! Stvarno dosad nisam hteo, ali sad cu reci. Verujem da ce Vlada ovo progurati do kraja. Vlada ili XY stranka smatra da ce time dobiti plus poene. Tako da i dalje mislim da je pocetak teme pogresan i da je treci pasus posta (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=993378&postcount=265) trebao eksplicitno da nadje svoje mesto u prvoj poruci ove teme.

...da li je Vlada pogrešila što je naložila da RNIDS krene u ovu proceduru...

EDIT: Ako vec pare nisu velik problem, i ako svaki zakupac dobija pravo na svoj domen na oba pisma, ne vidim sta je problem uvodjenja cirilicnog domena. Voleo bih znati u kojoj to meri predstavlja problem provajderima? Malo vise "mesta" na serveru? Problemi oko pretrage? Nek neko objasni, ja ne znam a voleo bih znati.

EDIT2: Ok, Dukes, u pravu si za svoju cetvrtu poruku, no lako se stice utisak da je to samo javna rasprava.

Dukes
25.2.2010, 2:23
Citamo.

Ali cemu sva rasprava kad je vec Vlada nalozila pokretanje postupka?! Stvarno dosad nisam hteo, ali sad cu reci. Verujem da ce Vlada ovo progurati do kraja. Vlada ili XY stranka smatra da ce time dobiti plus poene. Tako da i dalje mislim da je pocetak teme pogresan i da je treci pasus posta (http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=993378&postcount=265) trebao eksplicitno da nadje svoje mesto u prvoj poruci ove teme.

Da ne bude zabune. Delimično si u pravu, ali kao što rekoh, ja to napisah u svom prvom postu u ovoj temi. Pošto se sve o čemu bi pričali nalazi u onom pdfu, pa čak i pojam javne rasprave kakvu traži ICANN, mislim da je bilo dovoljno što je odluka Vlade pomenuta na prvoj strani. Ko je čitao taj post i eventualno nije shvatio, pitao bi kao i ti, i dobio bi odgovor. A čemu javna rasprava? Pa, pročitaj upravo taj post... :)

EDIT: upravo u PDF-u ima pojasnjenje svih tih problema - UNICODE, problemi URL-a...

ilidan
25.2.2010, 2:32
Vlada je uradila po njenom a nama je ova tema poslužila da "olakšamo" dušu.
Budući da sam protiv uvodjenja novog domena, neću učestvovati u novoj raspravi o izboru domena. Nema smisla da predlažem nešto protiv čega sam. Ja ga, lično, neću koristiti niti posećivati sajtove koji budu imali ćirilični domen. Ne zato što sam protiv ćiriliče već zbog načina na koji je doneta i sprovedena odluka o uvodjenju domena.
Inat bez razloga - pravi sam srbin.

Eddy
25.2.2010, 3:15
Da ne bude zabune. Delimično si u pravu, ali kao što rekoh, ja to napisah u svom prvom postu u ovoj temi. Pošto se sve o čemu bi pričali nalazi u onom pdfu, pa čak i pojam javne rasprave kakvu traži ICANN, mislim da je bilo dovoljno što je odluka Vlade pomenuta na prvoj strani. Ko je čitao taj post i eventualno nije shvatio, pitao bi kao i ti, i dobio bi odgovor. A čemu javna rasprava? Pa, pročitaj upravo taj post... :)

EDIT: upravo u PDF-u ima pojasnjenje svih tih problema - UNICODE, problemi URL-a...

Ako cemo crno na belo odgovor bi mogao biti da, jer ce i dalje postojati latinicni domen, sto sam i ocekivao.
Moj strah je zasnovan na cinjenici da kod nas sve ima neku svoju politicku poledjinu i da na kraju ne dovede do kompletnog preusmeravanja na cirilcni domen kao glavni. Bez obzira na ICAAN uz odredjene poteze ovo se moze izvesti, ako je potrebno i prljavim potezima.
Medjutim, moje misljenje jos uvek nije merodavno jer nisam jos uvek stigao da procitam tekst u celosti.

No, tvoje glavno pitanje je, malo izvrnuto sa moje strane:

"da li i kome treba ovakav domen?"

Po mom mislenju nikome.

ili

Da ga imamo samo kako bismo mogli da pricamo da ga imamo?
Da smo izborili dostojanstveni polozaj nasem pismu?
Eto sada je cirilica ocuvana?!
Eto imamo priliku, zasto da je ne iskoristimo?
i tako dalje

Neko je naveo vladine organizacije. Da, bas ce biti kraljevi ako budu imali i cirilicni domen...

Sazetak price celokupne teme, ako nije skupo a postoji mogucnost, nema mesta igranja sa recima (ovo sam vec obrazlozio), nek se uvede novi domen i ajde da raspravljamo da li treba da bude .срб (ne moze ako se ne varam), репс, ili nesto trece.

player1
25.2.2010, 11:24
A jel mogu ja da pitam zašto za ovu temu postoje dva taga "ćirilični domen", jedan u regularnoj, drugi u ćelavoj latinici? Jel to da nepismeni lakše nađu temu?

Ne, nego za one bez podrske za nasa slova (npr. search sa mobilnog telefona, koji nema oba nasa pisma). Sto bi se reklo, napisano je istim alfabetom koji se koristi za internacionalne domene.

Sto se tice pisma i interneta, ima jedna lepa prednost kod cirilice. A to je da ne postoji "bangava" cirilica, kao ova latinica kojim je napisana ova poruka (bez "kvrcica").

Glavni problem cirilice i na internetu i sa pisanom reci uopste, je sto su pravila za ispis stranih imena i ostalih pojmova prilicno konzervativna, tj. sve treba da se prebaci "zvucno" u cirilicu, pa dobijamo pojmove kao Мајкрософт i Кал оф Дјути, sto dovodi do gubljenja originalnog naziva, a ponekad i do nepravilnog izgovora istog (jer ma sta god mi mislili, cirilica nije najsavrsenije fonetsko pismo, tj. ne mogu svi glasovi da se opisu istim). Vervotano je ovo jedan od glavnih razloga sto ista nije zazivela u informacionim vodama, koje su pune stranih imena i pojmova, narocito na engleskom.

Dukes
25.2.2010, 11:25
A procitao sam vecinu onoga sto pise u onome PDF dokumentu, i toliko sam se smorio da je to strasno.:p Onaj dokument predstavlja kompletno upustvo za podnosenje zahtjeva (kao da bi neko od nas kao pojedinac pozelio da podnese zahtjev umjesto drzave pa mu trebaju onolike informacije :D), zato vecina ovdje ne zeli ili nema snage da ga procita...


E to sam čekao da neko kaže. :) Lepo sam rekao kome nešto nije jasno da pita, i trudio sam se da odgovaram na pitanja, ali su stvari otišle u smeru politike i vređanja. Dakle, odlično si rekao, nismo umeli da odreagujemo, svakako - čast izuzecima (koji, na svu sreću, nisu toliko u manjini). Umesto normalnog razgovora - dobili smo temu koja je poslužila da "olakšamo napaćenu dušu".
edit: ali, ovo nam je tek prva javna rasprava, pa se nadam da će sledeća biti mnogo bolja.

Predrag Stankovic
25.2.2010, 13:01
Moje mišljenje je kratko i jednostavno - NE TREBA

Ako je do sad moglo bez toga, može i na dalje, čemu komplikacije?

Nikola16789
25.2.2010, 13:33
Mislim da nije neophodno. Ipak mi nemozemo da se poredimo sa Rusijom koja prakticno ima "paralelni internet" tj. svaki zapadni sajt ima svoju kopiju ili je isti optimizovan za njihovo podrucje.
Drugo, meni je najlakse da pisem ovim internacionalnim alfabetom, pa ne vidim prakticnu primenu. Moracu da uradim operaciju vise kako bih dobio istu stvar.

VojaM
25.2.2010, 14:26
A procitao sam vecinu onoga sto pise u onome PDF dokumentu, i toliko sam se smorio da je to strasno.:p Onaj dokument predstavlja kompletno upustvo za podnosenje zahtjeva (kao da bi neko od nas kao pojedinac pozelio da podnese zahtjev umjesto drzave pa mu trebaju onolike informacije :D), zato vecina ovdje ne zeli ili nema snage da ga procita...
Inače, ako proguglaš, možeš naći i kraću verziju (koja je opet, po meni, previše lakonska).

Inače, "većina ovde ne želi ili nema snage da ga pročita", ali ih zato ništa ne sprečava da diskutuju kao da su pročitali sve što se o tome može pročitati ;)

todos
25.2.2010, 17:15
@Dukes
Razočaro sam se načisto. Kako može milion da bude sitnina za državu? Da li znaš koliko ima zahteva za milion i koliko ima isto onih koji kažu da je to sitnina. Ljudi moji mi nemamo ni infrastrukturu ni privredu, ništa. A oćemo kao konduraši da uletimo u salonke. Ej, ljudi...
Molim SK da u martovskom broju ima što manje teksta u vezi ove teme kojoj nismo dorasli!

Dukes
25.2.2010, 17:17
@Dukes
Razočaro sam se načisto. Kako može milion da bude sitnina za državu? Da li znaš koliko ima zahteva za milion i koliko ima isto onih koji kažu da je to sitnina. Ljudi moji mi nemamo ni infrastrukturu ni privredu, ništa. A oćemo kao konduraši da uletimo u salonke. Ej, ljudi...
Molim SK da u martovskom broju ima što manje teksta u vezi ove teme kojoj nismo dorasli!

Post 245. Molim te čitaj.:ciao:

todos
25.2.2010, 17:22
Pročitao sam i ne znam o čemu se radi. Znači ipak košta milion?! A verujem i više, jer neko prima platu i za čitanje naših misli.

Dukes
25.2.2010, 17:26
Pročitao sam i ne znam o čemu se radi. Znači ipak košta milion?! A verujem i više, jer neko prima platu i za čitanje naših misli.

Dakle, radi se o tome da je pomenut milion od strane ICANN-a, u kome je uračunato 50 zemalja koje će oni da obrade. Državu to košta mnooogo manje, kako piše u tom postu. Dakle, naša država neće plaćati za 50 drugih, već samo za sebe - što je, složičeš se, dosta malo para za jednu državu. Da li sam sad jasan?

Nakon ovoga, pogledaj post 275.

edit: Da, ne dajem tačnu cifru, jer nije samo to kompletan trošak. RNIDS će to odraditi, provajderi će imati trošak oko uvođenja itd... Ali trošak za sam domen, ponavljam, nije nešto preveliko za državu.

todos
25.2.2010, 17:34
Neverovatna je jedna stvar! Vi ste postavili temu, otvorili raspravu, i sad očekujete odgovore i zaključak onako kako ste to vi zamislili. Neće da bidne...
Ja kažem i stojim iza toga... Osim što će da opterete servere, oće i da nam zagorčaju živote, tj. oće da nas košta!

Dukes
25.2.2010, 17:50
Neverovatna je jedna stvar! Vi ste postavili temu, otvorili raspravu, i sad očekujete odgovore i zaključak onako kako ste to vi zamislili. Neće da bidne...
Ja kažem i stojim iza toga... Osim što će da opterete servere, oće i da nam zagorčaju živote, tj. oće da nas košta!

Sad te ja ne razumem. Ti tvrdiš da je 26.000 USD mnogo za državu? Da to može da se upotrebi za nešto bolje? E to je poenta - iznesi svoje mišljenje, niko ti ne zabranjuje. Ali - nemoj da udariš ko maksim po diviziji oko miliončeta jer si načuo da je tako. Nije tako, i ne baziraj mišljenje na nečemu što nije tačno, dali smo vam na početku integralni dokument u kome SVE piše. I ne izvodi pogrešne zaključke o tome šta ja, mi u SK ili admini hoće ovim, jer nikome ne zabranjujemo niti se postovi brišu jer je neko neistomišljenik sa SK.

NjegovaWisost
25.2.2010, 18:23
Novac u priči je totalno nebitna stvar, jer će tih milion da ode na drugu stranu, ko zna kako iskorišćen.

Čekaj malo, kažeš da je prava rijetkost ćirilica u rukopisu? Da slažem se, otkrio sam to kada sam došao u Beograd. Kod nas dolje, dok sam bio u gimnaziji, čak i ova najgora omladina DPSa je pisala ćirilicom. No nije u tome stvar. Nije mi jasno kako iko može da bude protiv ćirličnog domena. I na kraju krajeva, ma šta vi govorili, pitanje uvođenja domena na drugom pismu je ništa drugo nego političko pitanje.

Ajde neka mi neko da i jedan jedini razlog koji nije političke prirode - zašto uvoditi ćirilicu. Meni je jedna jedina stvar pala na pamet - a to je da ćemo imati više izbora za domene uz drastično manju mogućnost ostatka svijeta da ide na te iste sajtove.

A ovo što je napisao Auror, vrhunac mi je gluposti:

Citajuci ovu temu vidim koliko je nas narod navikao da ga drzava i njene institucije ne pitaju o bilo cemu

Da li je gospodin punoljetan, i ako jeste da li je izlazio na referendum o podršci ustavu kao i lokalne i republičke (evenutalno i pokrajinske) izbore?

Šta ti misliš šta su izbori? Pa od 15 stranaka za koje možeš da glasaš sigurno postoji jedna koja odgovara tvom političkom opredjeljenju? Šta je vlada trebala, da zatraži plebscit oko uvođenja ćiriličnog domena?

Svake četiri godine imaš izbore, pa fino glasaj, tome oni i služe... "Vlada ne pita narod". Sigurno bi tebe našla da pita "Treba li nam ćirilica?" a ti im odgovoriš "ćelavom" latinicom "Treba, treba, baš puno pišem s njom" :to_care:

I ne vidim ni jedan razlog zašto bi pisao takvom latinicom osim ako ne ideš na forum preko telefona?

Dakle da sumiram i ne pišem svašta više:

1. Treba Srbiji domen.
2. Registracija domena na ćirilici može uspjeti samo ako stranka pri svom zahtjevu dostavi i ćiriličnu verziju, inače će to imati samo nekolicina državnih ustavnova, eventualno fakulteti i ultra nacionalisti.
3. Što se novca tiče, to je totalno nebitna stvar. Osim toga, ljudi se nikad neće odučiti od ostatka komunizma, a to je da taj milion koji će država da izdvoji nije tvoj, niti je i jedna fabrika u Srbiji tvoja ili bila tvoja pa prodata (one priče po forumima "sve rasprodaše"), niti je tvoja niti zajednička - nego državna. Dakle tuđa. Sa tvog stanovišta, isto je da li taj milion daje Microsoft nekome ili daje država Srbija. Da li država, čije ti predstavnike biraš, vrši svoj posao cjelishodno - možeš da ocjenjuješ, ali samo na izborima.

Internet je stvorio situaciju da svako može da iznese mišljenje ma koliko ono pogrešno bilo, po forumima i sajtovima i da pri tom povuče čitavu javnost za sobom. Da me ne pljujete, reći ću da ovde računam i sebe.

edit:

Ova stvar mi se je naročito dopala:

IDN ccTLD niz(nizovi) znakova moraju biti smisleni prikaz imena odgovarajuće države ili teritorije. Niz znakova se smatra smislenim ako je na zvaničnom jeziku države ili teritorije i ako je:

Ime države ili teritorije; ili

Deo imena države ili teritorije koji označava državu ili teritoriju; ili

Skraćeni oblik imena države ili teritorije koji je prepoznatljiv i koji označava državu ili teritoriju na odabranom jeziku.
Zahtev za smislenošću se smatra ispunjenim:
1.
ukoliko je zahtevani niz znakova naveden u UNGEGN Priručniku
2.
ukoliko zahtevani niz znakova nije naveden u UNGEGN Priručniku, onda se smislenost mora obrazložiti tako što će podnosilac zahteva obezbediti odgovarajuću dokumentaciju od međunarodno priznatog stručnjaka ili organizacije.

Auror
25.2.2010, 18:37
A vidim da si ti ubjedjen da oni sve rade tacno onako kako ti izglasas. ;)

Iako je zestoki offtopic (ali vidim da offtopic u ovoj temi tolerisu)odgovoricu ti.

Ako bas moras da znas punoljetan sam i izlazio sam da glasam i na republicke i regionalne izbore. I ne mora da znaci da od 15 stranaka ima jedna koja mi se svidja, po mom politickom "ukusu" ovdje u Crnoj Gori nema takve pa sam prinudjen da biram manje zlo. I mislim da se varas da je ova tema iskljucivo politicko pitanje.

A razlog sto ucestvujem u ovoj raspravi iako nisam drzavljanin Srbije je taj sto govorim srpskim jezikom i sto bih volio da vidim cirilicno pismo u vecoj upotrebi na internetu. I ucestvujem u raspravi jer postoji (iako mala) sansa da Crna Gora uradi nesto slicno.

Marko_L
25.2.2010, 18:41
Uopšte nije problem u novcu, sve i da je milion dolara. Trošila je ova država pare i na gluplje stvari (hint: slučaj Kovačević), već je stvar u tome da li to Srbiji zaista treba i kako bi se rešavala neka tehnička pitanja. Naravno, opet ponavljam, što se mene tiče, neka uvode šta hoće, pa nek posle lupaju glavom o zid kad počnu da se pojavljuju svi oni problemi tehničke prirode kojih će neminovno biti, a stručnjaka koji bi to rešavali u Srbiji nema. Samo neka ostave postojeće ćelavolatinične domene ovakve kakve jesu, da mi koji već imamo razrađene sajtove i softver koji se oslanja na takve domene može da nastavi nesmetano da radi. Ja sasvim sigurno neću registrovati ćirilični domen, jer nemam nameru da posle gubim dane i dane objašnjavajući ljudima kako da podese ćiriličnu tastaturu, pa kako da ukucaju naziv domena, pa zašto ne mogu da pristupe sajtu sa mobilnog telefona, pa onda zašto im download manager ne radi na mom sajtu, a ne radi zato što ne može da resolvuje link i slično. Ko hoće da se bavi time u ime nekakvih nacionalnih interesa (samo ne vidim kojih), neka mu.
2. Registracija domena na ćirilici može uspjeti samo ako stranka pri svom zahtjevu dostavi i ćiriličnu verziju, inače će to imati samo nekolicina državnih ustavnova, eventualno fakulteti i ultra nacionalisti.
Pa i ako bude tako, onda će ljudi jednostavno registrovati isključivo com i druge internacionalne domene i izbeći tu glupost, tako da to ucenjivanje ne može da uspe. Što se tiče državnih ustanova, one svakako moraju da imaju latinični domen, jer u Srbiji ima onih koji znaju latinicu, a ne znaju ćirilicu, dok onih koji znaju samo ćirilicu, a ne znaju latinicu, nema, pa mu latinica dođe kao najmanji zajednički sadržilac, a ćirilični domen bi tu došao kao neki bonus za one koji osećaju neku toplinu oko srca kada kucaju ćirilicom. A kada smo već kod toga, možda ne bi bilo loše uvesti i domene na glagoljici, što da ne, i to je deo našeg nacionalnog identiteta.

Game fever
25.2.2010, 18:50
Dakle da sumiram i ne pišem svašta više:

2. Registracija domena na ćirilici može uspjeti samo ako stranka pri svom zahtjevu dostavi i ćiriličnu verziju, inače će to imati samo nekolicina državnih ustavnova, eventualno fakulteti i ultra nacionalisti.


Drugima i ne treba cirilcni domen, nece da se zatvore u Srbiju i prezentuju ono sto imaju ljudima kojima "cuvaju" cirilicu od "propasti". Ako se vec uvodi domen trebalo bi da bude potpuno slobodan izbor, jednaki uslovi i za latinicni i za cirilicni. Nema favorizacije, svako nek prezentuje svoj sajt kako zeli.

todos
25.2.2010, 18:53
Njegova Wisosti, druze, sad cu namerno da pisem celavom latinicom. Sta ti znas cije je sta. Vase dole sigurno nije nista jer ste skoro sve prodali i potrosili. Ali to me ne interesuje uopste. 55000 domena registrovanih na umobolni RS. Eeej samo 55000, kap u moru. Vi imate vise samo zato sto ste uzeli foru sa ME, zloupotrebili engleski jezik, Love me, Kiss me... Ti cuvas cirilicu u Srbiji, sacuvaj je Montenegru. I jos da dodam: nedamo tolike novce, da li su vece ili manje za gluposti kao sto su nekoliko cirilicnih domena koje ce verovatno koristiti drzava i jos po neko.
Na kraju da dodam. Sigurno ne mogu da zaboravim cirilicu kad se stalno sa njom potpisujem i kad sve sto pisem pisanim slovima, to radim tom istom cirilicom.

Nicklord
25.2.2010, 18:59
Njegova Wisosti, druze, sad cu namerno da pisem celavom latinicom. Sta ti znas cije je sta. Vase dole sigurno nije nista jer ste skoro sve prodali i potrosili. Ali to me ne interesuje uopste. 55000 domena registrovanih na umobolni RS. Eeej samo 55000, kap u moru. Vi imate vise samo zato sto ste uzeli foru sa ME, zloupotrebili engleski jezik, Love me, Kiss me... Ti cuvas cirilicu u Srbiji, sacuvaj je Montenegru. I jos da dodam: nedamo tolike novce, da li su vece ili manje za gluposti kao sto su nekoliko cirilicnih domena koje ce verovatno koristiti drzava i jos po neko.
Na kraju da dodam. Sigurno ne mogu da zaboravim cirilicu kad se stalno sa njom potpisujem i kad sve sto pisem pisanim slovima, to radim tom istom cirilicom.
Ne razumem svrhu tog posta? :confused:

todos
25.2.2010, 19:04
Šta ima da razumeš ili ne razumeš. Govorim o malom broju korisnika RS domena. A još nam i ovaj drugi treba, a to još treba i da platimo, što na ovaj, što na onaj način.

VojaM
25.2.2010, 20:16
Todose, nećemo se, ponavljam, nećemo se prepucavati na temu "Crna Gora - Srbija". Otkud ti znaš ko je ovde a ko tamo, koje ko ima državljanstvo i uopšte kome je stalo da o ovome priča ili nije? Uostalom, onaj ko studira ovde i živi ovde i koristi Internet ovde ima puno pravo da diskutuje o ovom pitanju. Pa čak i da to nije slučaj, nećeš ga ućutkivati čuvenim srpskim argumentom "mi ovde i vi tamo dole". Uostalom, ako se ćirilični domeni uvedu, ko će ih osim Srba iz Srbije posećivati osim ljudi iz Crne Gore i, eventualno, iz Makedonije? Da nećeš možda reći da treba takvi sajtovi da odbijaju sve van naše države i da viču "Iš, odbij, to je moje!"?

Uzgred, čovek ti priča kako stvari stoje sa pravne strane jer studira prava. A ti odgovaraš sa socijalističke strane u stilu "E, nećemo tako, drugovi" (pa šakom o sto). Tako se rasprava ne vodi. A i vreme socijalizma je prošlo, sviđalo se to nekom ili ne, žalio neko za njim ili ne, priznavao to neko ili ne.

urke
25.2.2010, 20:19
Да, треба нам. Али не као искључиво већ алтернативно решење. Пре свега сматрам да би горе поменути државни органи и пословни субјекти своје ћириличне веб садржаје вероватно поставили на ћириличне домене, док би латиничне оставили на .rs, одн. на .com/.org/.net ако је у питању међународни садржај.

Ma nemoj? I šta će onda da se dogodi kada opštine & ostali odluče "jednoglasno" da pređu na ćirilicu jer je to Beograd naredio, kada to javno objave, propagiraju i naturaju svima preko lokalnih televizija i radio stanica ovde u Vojvodini. Baš bih voleo da vidim nekog Mađara iz Subotice koji će da otkuca adresu opštine... Subotica, Senta, Kanjiža, Horgoš, Zrenjanin... Primera je koliko hoćeš... Imam gomilu prijatelja koji super govore srpski ali ne znaju da ga pišu. Da neće možda sad da ga uče ako hoće da poruče npr. dokument o državljanstvu?

Је л' се ти шалиш, или... шта? Читаш ли ти уопште шта је написано?! :icon_scra

I lol'd! Za razliku od ovoga, od SBB pretplate imas neke koristi... A od ovoga? Nista! Samo kobajagi sacuvano srpstvo na Internetu... Give me a break... Ma da, cim sajt nije na cirilici, ona izumire... :rolleyes:

Наметање једног а искључивање другог је лоше. Постојање алтернативе је приоритет.

Од повећања ТВ претплате СББ НЕМАШ НИКАКВУ корист, на губитку си (новца), јер си условљен да плаћаш ТВ претплату РТС, „одржавање“ СББ, плус Интернет = троструки трошак (можда не гледаш ТВ?).

Samo se ponekad postidim sto zivim u Srbiji zbog odredjenih ljudi kojima je nacionalisticki ego bitniji nego 'leba da jedu... Cek, ti hoces da kazes da smo mi kao zemlja veliki igraci i da se mi pitamo za sve? Yeah, right. Ajde budimo realni...

Писмо нема везе са екстремним национализмом и шовинизмом. Да ли то што не делим исто мишљење са екстремистима било које врсте треба да буде разлог да не користим оно што желим, само зато што то као своју „карактеристику“ користе ти екстремисти? Нипошто.

И не, Србија није велика и битна у међународним токовима, али је битна онима који у њој живе, ваљда, и треба да је чувамо и унапређујемо због нас, а не због некога „преко баре“.

Mene zabole uvo ko je veci igrac, ja samo hocu da normalno zivim u zemlji sa normalnim ljudima, sto mi u Srbiji nije omoguceno, Ja sam neko ko u zivotu nije bio van Srbije i da imam materijalnih sredstava, prvom prilikom bih otisao i nikad se ne bih vratio.

Ма дај, о каквим матеирјалним средствима причамо? Кад бих имао тај став који ти помињеш, да желим да одем одавде и никад да се не вратим, једноставно бих распродао све што имам овде и за тај новац отишао тамо где би ми било боље. Највеће одлуке у животу се доносе само једном ;)

Плајвазó
25.2.2010, 20:39
Па значи интернет треба да зближава људе па сви треба исто да пишу дакле треба ћирилица да се сви разумемо.

jozvan_Kg
25.2.2010, 21:04
Пошто смо опет почели да тупимо о неким небитним стварима за ову тему к'о Марица у криви к***ц, предлажем да урадимо као Тодос пар постова раније, изађемо мало напоље, издувамо се, разбистримо мозак, и вратимо се нормалном постовању у овој теми, а не препуцавањима шббкбб.

Game fever
25.2.2010, 21:18
Па значи интернет треба да зближава људе па сви треба исто да пишу дакле треба ћирилица да се сви разумемо.

Ovo sto si napisao morao sam 5 puta da procitam, prosto nisam mogao da verujem da neko ovako nesto moze da lupi, za medalju. Da li si ti nekad pogledao u politicku kartu sveta, pa ne okrece se Sunce oko Srbije. Mislim da internet povezuje malo vise ljudi od tvog jarana sa drugog brda.

http://www.unicist.net/partners-news/wp-content/uploads/2009/01/political-world-map-2007.gif

paznja, velika slika

Stojadin
25.2.2010, 21:39
Можда је човек био саркастичан... нема потребе одмах да скачеш и називаш неког брђанином иако нема ничег увредљивог у томе...

Nicklord
25.2.2010, 21:40
Nije bio :)
Pogledaj kako je pisao u muzickom kvizu ;)

Tihomir
25.2.2010, 21:41
Ja sam ZA.

I za to sam da ćirilični domen glasi .србија, nema potrebe za skraćivanjem u ovom slučaju.

Ćirilični domen će funkcionisati kao kopija, uporedo sa postojećim .rs domenom. Dakle biće svejedno da li idete na sk.rs ili ск.србија, stižete na isto mesto.
To je ta pomenuta mogućnost izbora, koja mi ne smeta - naprotiv.
Lično ne verujem da će se u praksi sve to nešto mnogo koristiti (sem u državnim i javnim institucijama, ili krajnje lokalnim sajtovima), ali pada mi na pamet jedna zgodna stvar (ako je tehnički moguća): neki sajt, recimo sajt "Javnog servisa evropske Srbije", može da automatski prikaže sadržaj na ćirilici i latinici, u zavisnosti od adrese preko koje mu je pristupljeno.

Meni je važnije što je to, ako sam dobro shvatio, korak ka "junikodizaciji" weba, pa ću jednog dana moći da napokon imam adresu Tihomir.Stančević@sk.rs kao i Тихомир.Станчевић@ск.србија, kao njenu ravnopravnu kopiju. A moći ću jednog dana da otvorim i Тихомир.Станчевић@gmail.com.

Zašto? Zato što moje prezime "ćelavom latinicom" nije moje prezime, a to trpim godinama. ;)