PDA

Prikaži potpunu verziju : HITNO!! Potrebna pomoc oko kupovine racunara


cur3
3.6.2006, 3:26
Da li bi neko mogao da mi predlozi konfiguraciju, pre svega za igre (procesor, ploca, memorija, graficka, zvucna, zvucnici, monitor...)!Treba mi nesto najjace sto se moze naci kod nas, i gde (koji prodavac)!Cena nije bitna!Molim odgovorite sto pre, jer mi je EXTRA HITNO!!!!!

Garson
3.6.2006, 4:05
Uh, ovo bash i nije lako.Shto se graficke kartice tice ako uzimash jednu onda je najbolje uzeti ATI X1900XT (oko 450e), ako uzimash dve onda 2x7900GTX u SLI (oko 2x570e) mada najisplativije je uzeti 2x7900GT za 2x290e.Ploca DFI Lan Party nF4 Ultra za jednu graficku (oko 130e) ili DFI Lan Party nF4 SLI Expert za dve graficke (oko 200e).RAM memorija 2x1GB neke overklokerske memorije, mada je ovo malo teze naci kod nas.Procesor npr. Athlon 64 3700+ San Diego (236e), ili josh bolje neki Athlon X2, ali je njihova cena veoma visoka (preko 300e). Zvucna Sound Blaster X-Fi (oko 130e) ili Audigy 4 (oko 70e).Monitor Samsung 970P (oko 450e).Hard disk WD Raptor 150GB (260e) ili ne daj Boze 2 x WD Raptor 150GB u RAID 0 modu.Zvucnici Altec FX6021 (200e) ako hocesh 2.1 sistem ili ako hocesh 5.1 sistem Logitech Z-5500 THX 500W za oko 370e.Kucishte Cooler Master Stacker 830 za 250e i napajanje Cooler Master Real Power 550W za 120-130e, ili josh bolje napajanje Antec Neo 550W za oko 170e.
Problem je shto je ovo teshko naci na jednom mestu.Josh veci problem je shto ce za koji dan s939 platforma biti zamenjena novom AM2 platformom, pa je mozda bolje sacekati da se AM2 pojavi u prodaji kod nas.

cur3
3.6.2006, 14:37
Ok, hvala! Imam jos neka pitanja: 1.Kako bi se podnosili nForce4 chip-set i Radeon X1900XT? Jel bi bilo nekih problema, kao na primer losije frame-rate u nekim igrama (FEAR,Oblivion) pri boljim detaljima i rezolucijama? 2.Razmisljao sam da kupim novu ASUS A8R32-MVP Deluxe plocu, jer bi se dobro slozila sa X1900XT, ali me buni to sto ne znam da li podrzava X2 procesore (na asus-ovom site-u, u specifikaciji ploce, ne pise nista o podrsci X2 procesora. Sada me interesuje tvoje misljenje o ovoj ploci, i da li znas da li podrzava ove proc? Znam da za nekoliko dana izlazi AM2, ali mi je stvarno hitno, sve zavisi ako budem dobio malo na vremenu, pa da sacekam!

Garson
3.6.2006, 17:31
Nema apsolutno nikakvih problema na relaciji ATI cipset-nVidia graficka.Shto se tice ASUS ploce, radi se o izuzetnoj ploci (vrhunski overkloker) ali opet mislim da je nForce 4 bolji, naravno kada se nalazi na vrhunskoj ploci.Nisi dobro pogledao, ASUS ploca podrzava X2 procesore, pogledaj http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=15&l3=268&model=1042&modelmenu=1
Jasno pishe supports dual-core Opteron / Athlon 64 X2 processors.Ako te zanima neshto vishe o ovoj ploci pogledaj ovaj test http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2743
Poshto vidim da si se odlucio za jednu graficku karticu, da li si mozda razmishljao o SLI ploci i 2x7900GT? Izashlo bi te malo skuplje ali dva 7900GT-a su dosta brza od jednog X1900XT.

cur3
3.6.2006, 19:08
Isao sam na link za uporedjivanje ploca, pa zato nisam video. Znam da je nForce bolji, ali ja sam vise na strani ATI-ja. Znam da je X1900XT mnogo skuplji, ali mi je bitan kvalitet. Ovu konfiguraciju hocu sam da sastavim, necu je dati na servis. Ovo mi je prva konfiguracija sa AMD-om, do sada sam promenio 3 Intela, pa mi je to sa AMD-om novo. Takodje sam video na na AMD-ovom site-u preporuku memorija, da li bi bilo nekih problema ako bih koristio neku memoriju koja nije na tom spisku? Pomenuo si klokersku memoriju, konkretno koji proizvodjac? Da li bih morao da koristim neke drivere za Win XP Pro, da bih mogao oba jezgra da koristim? Da li znas za koliko ce tacno stici AM2 kod nas, jer sam cuo da ce ova ASUS-ova ploca izaci i sa tim podnozjem?

Garson
3.6.2006, 22:42
Shta znaci X1900XT je skuplji ali mi je bitan kvalitet? Mislish da nVidia nije kvalitetna? Svako ima svoje prednosti i mane, ATI je malo brzi, radi HDR+AA ali se mnogo vishe greje, bucniji je, troshi vishe struje, nVidia bolje radi u OpenGL-u i bolje je podrzana u igrama, i (po meni) ima bolje (stabilnije) drajvere.Odluka je tvoja ali pogledaj testove po netu, 2x7900GT u SLI-ju su dosta brzi od jedne X1900XT.
To sa preporukama za memoriju zaboravi, problemi mogu da nastanu na relaciji ploca-memorija.
Kod nas su zastupljeni od jacih brendova Corsair,Geil i Kingmax.Medjutim overklokerske module od 1GB nisam vidjao kod nas.Mozesh da uzmesh 4x512MB, ali bi tako popunio sve memorijske slotove, uz veliku verovatnocu da ne rade sa 1T parametrom, pri cemu bi izgubio na performansama.
Nikakvi posebni drajveri za X2 ne trebaju, ali za svaki Athlon64 (i X2) trebaju drajveri ali ne da bi Win XP video i drugo jezgro, vec za podrshku za Cool 'n' Quiet.
AM2 valjda izlazi za koji dan a kod nas ne bi trebalo da mnogo kasni, verovatno ce stici krajem juna.Inace svi veci proizvodjaci ploca umaju gotove AM2 ploce pa tako i ASUS.Ti bash volish ASUS?
Inace dobre su ploce sa ATI cipsetom ali josh nisu dostigle nivo zrelosti i kvaliteta kao nForce.To vazi i za Crossfire kaji je josh uvek iza SLI-ja.

PAIN
3.6.2006, 23:01
Pa moje nije najskuplje ali jedno je od boljih.Ali ako bash imash para za izivljavanje poslusaj Garsona.

Ovako:
AMD 3700+ San Diego
DFI nf4 Ultra Infinity
3x1gb Kingmax
ASUS 7900gt
Samsung 740bf
CHIEFTEC DX-01B-D-U Black
WD CAVIAR 320gb

Mozda i nije tolko HighEnd ali bi ti zadovoljilo glad jedno 3 godine.

Garson
3.6.2006, 23:10
'De nadje bash 3 GB?Onda nema nishta od dual channela.Chieftec je OK ali nije bash vrhunski kvalitet.

PAIN
3.6.2006, 23:22
Pa reko 4gb je 350evra , a to je bas dosta .Pa ajde onda 3gb.

A i sad je bas presudan taj dualchanel.Po meni je bolje vise rama nego DC.

Garson
3.6.2006, 23:29
A i sad je bas presudan taj dualchanel.Po meni je bolje vise rama nego DC.
U pravu si ali preko 2GB je nepotrebno, za 95% igara dovoljno je i 1GB.

PAIN
3.6.2006, 23:39
Pa reko da se covek osigura za buducnost.Ustvari DDR2 ce sad da bude za AMD, pa ko sto kazes dosta je i 2gb.

darkado
4.6.2006, 12:07
'De nadje bash 3 GB?Onda nema nishta od dual channela.Chieftec je OK ali nije bash vrhunski kvalitet.
zasto nista od dual channela? ja teram dual channel sa 3 modula (naravno samo dva su u dual channelu)

cur3
4.6.2006, 13:51
Poceo sam da koristim ATI pre 2 godine, jer me nVidia razocarala! Sa tadasnjim driverima (60. serija), na mojoj GeForce4 MX skoro svaka igra mi je rezala (sa starijim driverima su super radile), a Diablo je izbacivao poruku da nemam dovoljno jaku graficku da bih ga igrao!!! Inace do pre 2 godine ATI nisam mogao ni da smislim, nVidia mi je bila ZAKON! Ipak, odlucio sam da uzmem nForce plocu sa 2x7900GT(X). Mislim da su 2Gb ram-a dovoljna. Jeste li citali novi sk? Testirali su Athlon 64 X2 4400+ AM2! Jel to znaci da je vec stigao kod nas? Ne znam kakva je ova Gigabyte-ova ploca (GA-M59SLI-S5), podrzava AM2? Raspitacu se sutra u CT-u za proc. i plocu! Ne volim ASUS, bitan mi brand, a vec sam imao jednu ASUS plocu, tako da je opravdao ime! Sada sam u nedoumici, da li da sacekam AM2, ili da uzmem s939 i da zavrsim sa tim. Posle ce mi biti problem upgrade. Izvinite sto ovako davim i smaram, i sam sebe nerviram, ali ovo ce mi biti prvi put da kupujem AMD!:confused:

Flexy
4.6.2006, 14:15
Shta znaci X1900XT je skuplji ali mi je bitan kvalitet? Mislish da nVidia nije kvalitetna? Svako ima svoje prednosti i mane, ATI je malo brzi, radi HDR+AA ali se mnogo vishe greje, bucniji je, troshi vishe struje, nVidia bolje radi u OpenGL-u i bolje je podrzana u igrama, i (po meni) ima bolje (stabilnije) drajvere.

Od 5.13 verzije catalysta ATI je mnogo popravio OpenGL. Novo forceware se bas i nisu nesto pokazali, a sto se podrske tice sad su izjednaceni. Sto se buke tice, sve zavisi koliku kolicinu iste podnosis:) .
I say: uzmi ATI. Ima mnogo bolji kvalitet aa, af i hdr i moze da radi sve tri stvari u isto vreme.
Naravno, ako hoces dual GPU onda je nVidia zakon.

Flexy
4.6.2006, 14:20
ali ovo ce mi biti prvi put da kupujem AMD!:confused:

Nemoj da se brines oko toga, sve je u najboljem redu sto se AMD-a tice. Manje se greje, tisi su mu box cooleri... Sto se stabilnosti tice, ako ne preteras sa clockingom, masina ce moci da ti padne samo sa stola. Imas dobar test AM2 platforme na www.techreport.com, pa ako si zbunjen skokni do tamo da razjasnis nekoliko stvari.:dedica:

darkado
4.6.2006, 15:13
ja bih sacekao am2 da sam na tvom mestu

cur3
4.6.2006, 16:50
E ovako, sveo sam izbor na 2 konf, pa cu se kasnije odluciti za jednu!
I
AMD Athlon FX-55 (2,6GHz), 1MB,s939
DFI Lan Party nF4 SLI Expert
2xGeil 1GB
SATA2 WD 300Gb
2x7900GT(X) ASUS
Samsung 940BF
Thermaltake ili Cooler Master Stacker 830
I neko brandirano napajanje, sto jace moguce (600w).

II
AMD Athlon FX-55 (2.6GHz), 1Mb,s939
ASUS A8R32-MVP Deluxe
2xGeil 1Gb
SATA2 WD 300Gb
ASUS EAX1900XTX
Samsung 940BF
Thermaltake ili Cooler Master Stacker 830 sa jakim napajanjem.

Ako Athlon FX-55 nije vise u prodaji, uzecu X2! Raspitacu se u CT-u za AM2 proc. i plocu, da li imaju, i ako ne kada ce dobiti, pa mozda i sacekam taj AM2!

Sta mislite o gore navedenim konf? Koja je po vama bolja? Ova ASUS ploca ima izvanredne OC mogucnosti, ali crossfire nije jos usavrsen, pa se javljaju losiji rezultati u igrama kada su 2 graf u crossfire rezimu!

Jeste li videli PhysX kartu?
http://yu.asus.com/products4.aspx?l1=19&l2=102&l3=0&model=1137&modelmenu=1

Flexy
4.6.2006, 19:11
Dobre su konfiguracije, ali definitivno razmisli o dual core procesoru. Svi programi koji ce se pojaviti u skorije vreme bice optimizovani za dva ili vise jezgara, a donosi ti i veci konfor u windowsu (rezes disk i radis jos nesto a da se ne plasis da ce cd da pukne).
Crossfire ima jos nekih bubica, ali ocekuj da ce se kroz dve revizije catalysta stvar resiti. Svaki ATI driveri su doneli odredjeno ubrzanje.
PPU (fizicki procesor) ti jos uvek nije potreban. Ima stestove na netu (valjda na www.tomshardware.com ili tako nesto) i nikakav napredak nije primecen. Cekaj da izadje Unreal 2007 engine pa onda kupi ako ti je toliko stalo, ali i dalje mislim da je to besmisleno jer i SLI i Crossfire mogu da budu optimizovani da vrse fizicke kalkulacije pomocu neaktivnog GPU-a. Opet, cekaj nove drivere za to.
I nemoj da se drzis nekog odredjenog brenda, gledaj sta ima ''best bang for the buck''. :ciao:

cur3
4.6.2006, 20:51
Garson poslusacu te, uzecu DFI plocu sa 2x7900, monitor Samsung 940BF (mislim da je bolji, ima odziv od 2ms i iste ostale spec kao 970P), mem Kingston 2x1Gb, napajanje thermaltake 560w (nema nigde u ponudi CM) i proc Athlon X2 (jos uvek se dvoumim izmedju San Diega i ovog X2). Jel ok sad, sta mislis? Ponavljam da mi cena bilo koje komponente nije bitna, tako da ako ima nesto bolje, reci mi! E da, na jednom siteu sam video Athlona FX-62 AM2 (treba da stigne), sta mislis o njemu? Hvala ti na pomoci! Takodje, hvala i ostalima!!!

Garson ova DFI ploca ima ukupno 16 linija za PEG slotove, graficke ce mi raditi na po 8x. Jel ima neka ploca slicna ovoj (klokerska) sa nForce chip-setom sa 32 linije da bi mi graf radile u punih 16x? Skoro sam citao o ovome, pa reko' da se malo napravim pametan!:D Izvini sto davim!

oklagija
4.6.2006, 21:53
Uzeces SLI ? Bolje pare od jedne graficke ulozi u bolji monitor (za 960p jos ~150eur) i imaces mnogo bolju sliku, a performanse koje ces izgubiti ako nemas sli neces ni primetiti.

cur3
4.6.2006, 23:32
Koji je to monitor 960p? Pogledao sam na Samsungovom siteu, tamo nema takvog!

Flexy
5.6.2006, 11:08
ova DFI ploca ima ukupno 16 linija za PEG slotove, graficke ce mi raditi na po 8x. Jel ima neka ploca slicna ovoj (klokerska) sa nForce chip-setom sa 32 linije da bi mi graf radile u punih 16x? Skoro sam citao o ovome, pa reko' da se malo napravim pametan!:D Izvini sto davim!

Mozes da biras: ASUS, MSI, Gigabyte... Sve novije su dobre tako da ne mozes da pogresis. Samo gledaj da cipset bude nForce4 SLI x16 (posto hoces SLI (pomalo glupo ako mene pitas, ali ipak ti dajes kes tako da si slobodan k'o pticica na grani:D )). Razmisli o Epox ili novijim ABIT plocama. ABIT je poznat po kvalitetnim clockerskim plocama, a Epox je dosta dugo drzao titulu naj OC ploce (seti se njihovih ploca za SocketA).
Inace, to sto ti graficke nece raditi u 2x16 modu nema neki preveliki znacaj. Dobici u performansama su zanemarljivi (moram da se ogradim, nisam citao testove sa najnovijim driverima i tsl. tako da je ovoa konstatacija zasnovana na malo bajatim informacijama, stvari su se mozda promenile do sada).
AU BRE, mnogo pisem:dedica: !!!

Flexy
5.6.2006, 11:10
Koji je to monitor 960p?

Iskreno da ti kazem, za taj nisam cuo. Mozda je covek mislio na 960bf (stilizovana varijanta 930bf ili tako nesto):confused: .

Mr. Garrison
5.6.2006, 19:10
Samsung 940BF (mislim da je bolji, ima odziv od 2ms i iste ostale spec kao 970P)
940BF ne moze ni po cemu da prismrdi 970P, osim po odzivu, koji mu je bolji...
btw. koliko hiljada evra imas na raspolaganju za masinu?

oklagija
5.6.2006, 20:25
da zeznuo sam se (nije 960p vec 970p)

u svakom slucaju SLI se ne isplati, bolje od para jedne graficke uloziti u nesto bolje,

po mom misljenju u monitor

PAIN
5.6.2006, 21:41
da zeznuo sam se (nije 960p vec 970p)

u svakom slucaju SLI se ne isplati, bolje od para jedne graficke uloziti u nesto bolje,

po mom misljenju u monitor
Pa i pomenuti monitori su odlicni, mislim da nema potrebe za boljim.

deksi10
5.6.2006, 23:42
Da, SLI se ne isplati. Kupi novi SK i procitaj ima jedan lep tekst o mogucnosti Crossfire-a, videces da ne donosi nikakvu dobit. Tj, donosi ali samo pri izuzetno visokim rezolucijama, od 1600x1200 pa navise. Ali sve to naravno treba da isprati i neki besan monitor, tako da stvarno ne vidim poentu svega toga. Bolje kupi x1900xt. :dedica:

Garson
7.6.2006, 3:40
Da, SLI se ne isplati. Kupi novi SK i procitaj ima jedan lep tekst o mogucnosti Crossfire-a, videces da ne donosi nikakvu dobit. Tj, donosi ali samo pri izuzetno visokim rezolucijama, od 1600x1200 pa navise. Ali sve to naravno treba da isprati i neki besan monitor, tako da stvarno ne vidim poentu svega toga. Bolje kupi x1900xt. :dedica:
Crossfire je jedno, SLI je drugo.S obzirom da covek 'oce ultimativnu gejmersku mashinu predpostavljam da ce igrati sa svim popaljenim na max. + 4X AA+16AF, a za to treba jak graficki sistem.Zashto dati 490e za X1900XT kada se za 590e mogu uzeti 2 7900GT koja lagano tuku x1900XT? Ko ne veruje neka pogleda http://www.benchmark.co.yu/article.php?sid=10913
Garson poslusacu te, uzecu DFI plocu sa 2x7900, monitor Samsung 940BF (mislim da je bolji, ima odziv od 2ms i iste ostale spec kao 970P), mem Kingston 2x1Gb, napajanje thermaltake 560w (nema nigde u ponudi CM) i proc Athlon X2 (jos uvek se dvoumim izmedju San Diega i ovog X2). Jel ok sad, sta mislis? Ponavljam da mi cena bilo koje komponente nije bitna, tako da ako ima nesto bolje, reci mi! E da, na jednom siteu sam video Athlona FX-62 AM2 (treba da stigne), sta mislis o njemu? Hvala ti na pomoci! Takodje, hvala i ostalima!!!

Garson ova DFI ploca ima ukupno 16 linija za PEG slotove, graficke ce mi raditi na po 8x. Jel ima neka ploca slicna ovoj (klokerska) sa nForce chip-setom sa 32 linije da bi mi graf radile u punih 16x? Skoro sam citao o ovome, pa reko' da se malo napravim pametan!:D Izvini sto davim!
940BF nije mi blizu 970P (kao shto kaze Mr.Garisson), karakteristike su manje vishe bitne, a kvalitet slike je na strani 970P (koji je inace PVA panel a ovaj drugi TN).Ako pare nisu problem onda 970P.
Ja ne bih uzeo Themaltake, dobar je ali su po meni bolji i CM a posebno Antec.Kako, bre nema CM u ponudi?Znam dve firme koje drze CM, u jednoj imaju CM Real Power 550W za 11000 din i CM 600W za 12300din.
Pre bih uzeo San Diego, a FX62 ce biti ultra brz ali i skup, znaci kod nas 1000e.
Izgleda da ovaj DFI stvarno koristi obican nF4 SLI a ne SLI x16, tako da mozesh slobodno uzeti ASUS A8N32-SLI koji je najbolja ASUS-ova ploca za AMD i jedna od uopshte najboljih s939 ploca (vrhunski je overkloker).

Flexy
7.6.2006, 13:06
Crossfire je jedno, SLI je drugo.S obzirom da covek 'oce ultimativnu gejmersku mashinu predpostavljam da ce igrati sa svim popaljenim na max. + 4X AA+16AF, a za to treba jak graficki sistem.


Pa u tom slucaju sto ne bi kupio dve x1900xt, napravio crossfire i igrao se sa aa+af+hdr, ako vec zeli sa svim detaljima na max? Posto covek ima dovoljno para za takve poduhvate ne vidim zasto ne bi uradio tako nesto. Bilo bi jos bolje da uzme quadSLI i nakaci ga na nForce 590 plocu. fx7950gx2 samo sto nije stigao (ipak i sa njim nvidia kartice ne mogu da rade aa i hdr istovremeno; ima neke veze sa preciznoscu racunanja u cipu).

deksi10
7.6.2006, 15:58
Pa u tom slucaju sto ne bi kupio dve x1900xt, napravio crossfire i igrao se sa aa+af+hdr, ako vec zeli sa svim detaljima na max? Posto covek ima dovoljno para za takve poduhvate ne vidim zasto ne bi uradio tako nesto. Bilo bi jos bolje da uzme quadSLI i nakaci ga na nForce 590 plocu. fx7950gx2 samo sto nije stigao (ipak i sa njim nvidia kartice ne mogu da rade aa i hdr istovremeno; ima neke veze sa preciznoscu racunanja u cipu).

Upravo tako. Ja da imam neki neograniceni budzet, pre bih uzeo Crossfire nego SLI, samo zbog toga sto moze da radi HDR+AA. Mislim, koja je svrha dati 700+ evra pa da ne moze da radi sve na max!?!? :dedica:

Mr. Garrison
7.6.2006, 17:30
@Garson:
X1900XT ima da se nadje za 450e, a dve 7900GT su 600e. jesu one brze u SLI modu, ali su nesrazmerno skuplje. stvarno je smesno dati gomilu novca i imati reckave ivice sa HDR-om, ili igrati bez HRD-a...

Garson
7.6.2006, 18:54
Pa u tom slucaju sto ne bi kupio dve x1900xt, napravio crossfire i igrao se sa aa+af+hdr, ako vec zeli sa svim detaljima na max? Posto covek ima dovoljno para za takve poduhvate ne vidim zasto ne bi uradio tako nesto. Bilo bi jos bolje da uzme quadSLI i nakaci ga na nForce 590 plocu. fx7950gx2 samo sto nije stigao (ipak i sa njim nvidia kartice ne mogu da rade aa i hdr istovremeno; ima neke veze sa preciznoscu racunanja u cipu).
Ne pricam o future hardware-u tipa QuadSLI i AM2, ja sam mu inace preporucio da saceka AM2.A dva X1900XT-a koshtaju 900e, a verujem da su na nivou 2x7900GT.

@Garson:
X1900XT ima da se nadje za 450e, a dve 7900GT su 600e. jesu one brze u SLI modu, ali su nesrazmerno skuplje. stvarno je smesno dati gomilu novca i imati reckave ivice sa HDR-om, ili igrati bez HRD-a...
Dve 7900GT kartice su oko 580e i osetno su brze od X1900XT.Inace HDR+AA nema native podrshku ni u jednoj igri pa cak i u Oblivion-u za koji treba chuck patch.Inace sa 2x7900GT u 1280x1024 na 19" monitoru nema reckavih ivica.

Mr. Garrison
7.6.2006, 19:10
ali je i ATI osetno jeftiniji. da ne kazem koliko te dve vuku vise struje. ne razumem ovo za reckave ivice na 19"? naravno da ih nece biti ako stavis 6xAA. ali onda nista od HDR-a...a igre ce se valjda pojavljivati sa podrskom za ova dva istovremeno...

Garson
7.6.2006, 19:16
ali je i ATI osetno jeftiniji. da ne kazem koliko te dve vuku vise struje. ne razumem ovo za reckave ivice na 19"? naravno da ih nece biti ako stavis 6xAA. ali onda nista od HDR-a...a igre ce se valjda pojavljivati sa podrskom za ova dva istovremeno...
130e za coveka koji ima kesh i nije puno.A za struju ne znam, mislim da su 2 7900GT blizu jedne X1900XT.Troshe malo vishe.Na 19" u 1280X1024 i bez AA nema puno reckavih ivica, a pomenutih 6x je totalno preterivanje.Sve preko 4x je preterivanje.
Inace kad se AA+HDR omasovi , eto nam ga DX10 pa je i X1900XT dzabe.
Ovo mi lici na temu ATI vs.nVidia, tako da sam rekao svoje.Covek neka odluci.

Mr. Garrison
7.6.2006, 19:28
mali offtopic. kazes u 1280x1024 nije potreban AA?

Garson
7.6.2006, 23:21
mali offtopic. kazes u 1280x1024 nije potreban AA?
Nisam govorio o tome da li treba ili ne,vec sam rekao da je sasvim OK i bez AA.Znaci sada govorimo samo o Oblivionu a ne znamo ni da li covek hoce da igra Oblivion.A druge igre koje podrzavaje HDR ne podrzavaju i AA u isto vreme tako da nema velike vajde od Radeona X1900XT.

Mr. Garrison
7.6.2006, 23:28
valjda ce se praviti igre u buducnosti koje ce to podrzavati...

darkado
8.6.2006, 0:03
sta se primate na dx10, ljudi jos uvek igraju sa dx 8.1 kartama

Mr. Garrison
8.6.2006, 1:17
to nije razlog da mi ne pricamo o buducnosti...

cur3
8.6.2006, 20:44
Ljudi, sada sam se vratio kuci iz bg-a (nemam internet tamo, zivim u Svilajncu), Nema potrebe da se svadjate oko ATI-ja i nVidie, nije bitno koji proizvodjac, bitno mi je da budem siguran barem 3-4 god, sto se igara tice. Uzecu 970P umesto 940bf. Znam da ATI ima bolju tehnologiju (koja se jos uvek ne koristi), i u testovima 1 na 1 (bez SLI ili Crossfire) je mnogo bolji od nVidie. Jedina ATI-jeva mana je neusavrsenost novog chip seta (southbridge pre svega) i pomalo drivera. Testovi na http://www.techreport.com/reviews/2006q2/am2-chipsets/index.x?pg=8 pokazuju da je novi nVidia chip set bolji od ATI-jevog (u igrama, sto je i bitno :D ). Mozda sacekam AM2 posto vec moze da se rezervise.

Mr. Garrison
8.6.2006, 20:50
koliko hiiljada planiras da puknes na masinu? kad vec dajes tolike novce, svakako sacekaj AM2, ako si vec izabrao AMD...

Flexy
8.6.2006, 21:49
Ako hoces da budes miran na duge staze onda uzmi kombinaciju nVidia cipset i ATI grafika (pod uslovom da neces SLI ili CF). To je kombinacija koja je dala ubedljivo najbolje rezultate. Imam druga koji ''vozi'' nForce4 + x1600pro i masina mu prede kao mace posle jela. Ne treba da se plasis nekie eventualne nekompatibilnosti na relaciji cipset-graficka kartica.
Sto se AM2 tice, svakako ga sacekaj. Naravno uzmi ddr2-800 memoriju, bilo sta ispod toga samo degradira performanse.

Flexy
9.6.2006, 1:11
Za pare za koje moze da kupi 7950GX2 moze da kupi dve 7900GT koje ce biti brze (7950GX2 je u stvari 2x7900GT sa smanjenim taktovima). Poenta te kartice mi nije najjasnija osim za gradnju QuadSLI, a to nije moguce u domacoj radinosti, tj, to mogu samo veliki sistem integratori (Dell, HP...). Ima i ona manje bitna stavka da 7950GX2 trosi vise struje od X1900XTX.
Takodje, covek je lepo rekao da hoce da mu komp potraje malo duze vreme. Samo to je dovoljno da preporuci ATI kao bolji izbor jer ce se sve vise igara pojaviti koje koriste funkcije R580 VPU-a. Sta mislis, da ce nVidia opet propustiti da implementira punu 32bit preciznost racunanja(ono sto omogucava one lepe efekte kao sto su aa, af ihdr u isto vreme) u svoj sledeci cip?

Garson
9.6.2006, 2:08
Za pare za koje moze da kupi 7950GX2 moze da kupi dve 7900GT koje ce biti brze (7950GX2 je u stvari 2x7900GT sa smanjenim taktovima). Poenta te kartice mi nije najjasnija osim za gradnju QuadSLI, a to nije moguce u domacoj radinosti, tj, to mogu samo veliki sistem integratori (Dell, HP...). Ima i ona manje bitna stavka da 7950GX2 trosi vise struje od X1900XTX.
Takodje, covek je lepo rekao da hoce da mu komp potraje malo duze vreme. Samo to je dovoljno da preporuci ATI kao bolji izbor jer ce se sve vise igara pojaviti koje koriste funkcije R580 VPU-a. Sta mislis, da ce nVidia opet propustiti da implementira punu 32bit preciznost racunanja(ono sto omogucava one lepe efekte kao sto su aa, af ihdr u isto vreme) u svoj sledeci cip?
Nisi se dobro uputio u materiju.
To sa sistem integratorima (Dell...) je vazilo za 7900GX kartice.7950GX2 vec postoji u slobodnoj prodaji, za njega ne treba SLI ploca, cak ne treba ni nForce cipset.Sasvim lepo ce raditi na Intel plocama.Ova graficka je i zamishljenja kao X1900XTX killer, i predstavlja najbrzu single karticu.
Drugo,7950GX2 verovao ili ne, troshi manje struje nego X1900XT shto znaci da QuadSLI troshi manje nego Crossfire X1900XTX.
Trece, 7950GX2 je brzi od 7900GT SLI iz dva razloga.Prvi razlog su vishi taktovi GPU na GX2 (500Mhz naspram 450, mada je memorija sporija),GX2 ima 1GB memorije naspram 512MB kod 7900GT SLI, i najbitniji razlog je poboljshan PCI-E bridge izmedju dva GPU-a kod GX2 (veca propusna moc).
Koje funkcije R580 VPU-a?Mislish na HDR+AA? Nisam siguran u to, Oblivion se pojavio u vreme kad je R520 postojao pa nema podrshku za HDR+AA.Sam si dao odgovor na ovo, sve ovo ce biti nebitno sa pojavom G80 i R600 (i DX10), tada ce ce biti dzabe shto R580 podrzava HDR+AA kad nije DX10 kompatibilan.
Pogledaj ove testove i uveri se sam u brzinu 7950 GX2 (pogotovu u 2048x1536 i 4xAA):http://www.techreport.com/reviews/2006q2/geforce-7950-gx2/index.x?pg=1
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2769

Flexy
9.6.2006, 12:55
Nisi se dobro uputio u materiju.
To sa sistem integratorima (Dell...) je vazilo za 7900GX kartice.7950GX2 vec postoji u slobodnoj prodaji, za njega ne treba SLI ploca, cak ne treba ni nForce cipset.Sasvim lepo ce raditi na Intel plocama.Ova graficka je i zamishljenja kao X1900XTX killer, i predstavlja najbrzu single karticu.
Drugo,7950GX2 verovao ili ne, troshi manje struje nego X1900XT shto znaci da QuadSLI troshi manje nego Crossfire X1900XTX.
Trece, 7950GX2 je brzi od 7900GT SLI iz dva razloga.Prvi razlog su vishi taktovi GPU na GX2 (500Mhz naspram 450, mada je memorija sporija),GX2 ima 1GB memorije naspram 512MB kod 7900GT SLI, i najbitniji razlog je poboljshan PCI-E bridge izmedju dva GPU-a kod GX2 (veca propusna moc).
Koje funkcije R580 VPU-a?Mislish na HDR+AA? Nisam siguran u to, Oblivion se pojavio u vreme kad je R520 postojao pa nema podrshku za HDR+AA.Sam si dao odgovor na ovo, sve ovo ce biti nebitno sa pojavom G80 i R600 (i DX10), tada ce ce biti dzabe shto R580 podrzava HDR+AA kad nije DX10 kompatibilan...



To da je 7950GX2 single kartica okaci macku o rep. Dva GPU-a, dva slota (prostorno), dva coolera... Sve je duplo na tom cudesu. Lepo kazu na netu da je to zatvoreni SLI sistem. Pravi ATI odgovor na tu karticu bila bi kartica sa dva x1900gt procesora u slicnoj konfiguraciji. Naravno da je SLI od dve veoma mocne kartice brzi od bilo cega na trzistu, ali to nije single kartica, sta god nVidia rekla na tu temu. Takodje, QuadSLI jos uvek ne moze da se napravi od retail komponenti, nVidia nema poverenja u nas obicne smrtnike tako da ce sa sadasnjim driverima druga 7950GX2 kartica biti nevidljiva, tj. nece raditi nista korisno. Veci frame buffer (memorija na grafickoj) ne znaci i bolje performanse. Mnogo je znacajnija memorijska magistrala, tacnije njena sirina.
Vista se nece skoro pojaviti, a sa njom ni DX10. A i kad se bude pojavila bice potrebno malo vremena dok prodje tranzicija na novi operativni sistem. Takodje, i ATI i nVidia su rekli da ce se novi GPU-ovi pojaviti paralelno sa novim OS-om (procena, nista nije precizirano). Dok DX10 postane standard vec ce biti vreme za upgrade, a do tada ATI je u tehnoloskoj prednosti.

Garson
9.6.2006, 23:25
To da je 7950GX2 single kartica okaci macku o rep. Dva GPU-a, dva slota (prostorno), dva coolera... Sve je duplo na tom cudesu. Lepo kazu na netu da je to zatvoreni SLI sistem. Pravi ATI odgovor na tu karticu bila bi kartica sa dva x1900gt procesora u slicnoj konfiguraciji. Naravno da je SLI od dve veoma mocne kartice brzi od bilo cega na trzistu, ali to nije single kartica, sta god nVidia rekla na tu temu. Takodje, QuadSLI jos uvek ne moze da se napravi od retail komponenti, nVidia nema poverenja u nas obicne smrtnike tako da ce sa sadasnjim driverima druga 7950GX2 kartica biti nevidljiva, tj. nece raditi nista korisno. Veci frame buffer (memorija na grafickoj) ne znaci i bolje performanse. Mnogo je znacajnija memorijska magistrala, tacnije njena sirina.
Vista se nece skoro pojaviti, a sa njom ni DX10. A i kad se bude pojavila bice potrebno malo vremena dok prodje tranzicija na novi operativni sistem. Takodje, i ATI i nVidia su rekli da ce se novi GPU-ovi pojaviti paralelno sa novim OS-om (procena, nista nije precizirano). Dok DX10 postane standard vec ce biti vreme za upgrade, a do tada ATI je u tehnoloskoj prednosti.
Za korisnika nije bitno shta se nalazi ma kartici, da li svu 2 GPU-a ili jedan.Bitno je da ne treba SLI (ili nForce ploca), kao i da je kartica velicine (i debljine) ne vece od X1900XT, i da troshi manje struje.Koliko znam i X1900 zauzima dva slota.Samim tim ova kartica ne odudara od drugih single kartica.Slobodno mozemo zanemariti QuadSLI, ova kartica je najbrza single kartica na svetu.Koshta kao i 2x7900GT, za koje treba SLI ploca, prave vecu guzvu u kucishtu i imaju 2x256MB (=512MB).

Flexy
10.6.2006, 14:54
Nego, zasto se mi svadjamo oko toga sta bi covek trebao da uzme? Uzece sta se njemu svidja, ti si na strani nVidie, ja na strani ATI-a. Ovo pocinje da prerasta u rasno/klasni/nacionalni/verski sukob, a bas me briga da ulazim u takve stvari. Svi mi imamo svoju preporuku, a sta ce od svega ovoga da ispadne zavisi samo od coveka koji daje pare.
Inace 7950GX2 ima 512MB memorije na sebi (svaki GPU ima svojih 512MB, nema veze sto fizicki postoji 1024MB kad su bufferi odvojeni).

qzmanovic
20.6.2006, 2:51
Molim vas pomozite mi. Hocu da kupim monitor Dell 2405fpw - dijagonale 24''.
Brzina odziva mu je 12ms (relativno sporo). Da li to vredi uzimati (cena mu je oko 1200 evra) jer sam ja prvenstveno gamer. Da li ce on dobro posluziti u igricama i da li ce za tu varijantu bolje posluziti jedna najjaca Gforce kartica ili dve 7900GT (ako se ne varam to su dve trenutno najjace kartice koje se mogu povezati u SLI). P.S. Crossfire ne zelim.

Garson
20.6.2006, 3:02
Molim vas pomozite mi. Hocu da kupim monitor Dell 2405fpw - dijagonale 24''.
Brzina odziva mu je 12ms (relativno sporo). Da li to vredi uzimati (cena mu je oko 1200 evra) jer sam ja prvenstveno gamer. Da li ce on dobro posluziti u igricama i da li ce za tu varijantu bolje posluziti jedna najjaca Gforce kartica ili dve 7900GT (ako se ne varam to su dve trenutno najjace kartice koje se mogu povezati u SLI). P.S. Crossfire ne zelim.
Mozesh povezati i dve 7900GTX kartice u SLI ali to je veoma, veoma skupo.Sa druge strane dve 7900GT u SLI su best buy u najvishoj klasi kartica i odlicno bi radile posao na Dell-u 24", tako da ih preporucujem.
Inace o tom monitoru ti ne mogu puno reci jer su to veoma retke zverke kod nas i malo ljudi ih je uopshte videlo.Medjutim, sudeci po drugim stranim forumima i testovima na netu Dell TFT monitori su sam vrh ponude (uz neke Apple monitore slicne dijagonale) tako da ne sumnjam da je monitor vrhunski.Shto se tice tih 12ms to je normalno za monitore tako velike dijagonale i nije bash tako sporo kao shto deluje, tako da mislim da to nije problem.

Lord
20.6.2006, 3:04
Sve zavisi koliko si zahtevan. Kako si i sam rekao relativno sporo, ako ne obraćaš pažnju, nećeš ni primetiti. Da li je to wide monitor ili običan? Definitivno uzimaj 2x7900gt ako imaš para, jer ti čak ni one neće biti dovoljne u odredjenim situacijama... I varaš se, to nisu najjače kartice koje možeš povezati u SLI - najjače su 7950 GX2 Evo ti link: http://www.tomshardware.com/2006/06/05/geforce_7950_gx2/

Lord
20.6.2006, 3:24
Pa dobro, ako se već daju tolike pare na komp, i ako se namerava da to bude trajnije rešenje, zar je toliko teško skoknuti u Austriju, ili gde god nadje? :D
I jedna je dovoljna, možda za sad, a kasnije? Kolika je native rezolucija tog monitora? Ako želi da igra u toj rezoluciji.. :eek: trebaće mu nešto baš jako...

korisnik
20.6.2006, 11:15
Imam taj monitor i o njemu mogu reci samo sve najbolje. Ali ima sada i nova verzija, koja je mislim da identicna ali ima onu hardwersku stvar za digitalnu zastitu filmova. HDCP ili kako se vec kaze.
Jedna grafika je malo prespora za najnovije igre, jer ako teras igre u native rezoluciji je to 1920x1200 sto je za neke nove igre ipak malo prezahtevno.

Inace je to samsung monitor.