PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem sa bojama u Corelu


goranagf
6.2.2010, 11:56
Koristim Corel X4 i kada ga instaliram sve je normalno, ali nakon par sati rada u njemu, nisam siguran tačno kada se to desi, najvjerovatnije kada nesto Publish-ujem u PDF, boje na paleti sa desne strane postanu drečave, ni jedna nije realna, osim crne i nijansi sive. Odradim PrtScn, snimim sliku baš da bih mogao pokazati razliku, reinstaliram Corel i nakon friške instalacije boje su ponovo normalne. Medjutim kada uporedim slike jednog i drugog print screen-a, boje su iste, realne, onakve kakve bi trebale biti.
Isto tako sam pimjetio da su te boje u PDF-u takođe realne, bez obzira dali su u Corel-u dobre ili pobrkane.
Onda mi prvo pada na pamet da je do monitora ili graficke, ali to se samo u korelu desava, i samo sto se promjeni jesu nijanse na paleti, nista drugo.
Btw, grafika je 8800GT i Philips CRT 21'

oluja
6.2.2010, 12:15
Ako saljes u stampariju radove probaj da odstampas PDF sa podesavanjima PDF/X-1a:2001.
File - Print - Adobe PDF - Properties - Default settings: PDF/X-1a:2001

goranagf
6.2.2010, 13:55
Mozda se nismo razumjeli, ali sto se tice PDF-a, sve je u redu, stampa ide super (u zavisnosti od masine). Problem je samo u tome sto su se nijanse na paleti promjenile, postale drecavije, a kada se prebaci u PDF, budu onakve kakve su bile po defaultu prije u korelu.
Btw, hvala na pomoci, evo sad mi je prijatelj rekao u cemu je problem: Tools > Color Menagement > tu su se nekako promjenila podesavanja, bilo je na default, a treba da bude na "optimized for professional output" i sve se vratilo na normalu. :)
Pozdrav i hvala na pomoci u svakom slucaju!

todos
8.2.2010, 13:00
Proveri koju paletu boja podržava PDF, i usporedi tu sa corelom. Moguće da nije kompatibilna sa tom koju ti koristiš u corelu.

goranagf
9.2.2010, 2:02
Sve je u redu sad, nisu bile problem boje u PDF-u nego je Corel malo pobrljao nijanse, ali nasao sam gdje je kvaka... ;)
Pozdrav!