PDA

Prikaži potpunu verziju : ucim polako


alonso kihano
30.5.2006, 2:40
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

[Imzadi]
30.5.2006, 2:59
Pa to je sve jako širok pojam... Ovde ima dosta ljudi koji će ti rado pomoći, ali moraš da kažeš šta te konkretno interesuje. Moraš da budeš "malo" precizniji...:)

Miloš
30.5.2006, 7:13
Такође би ти било добро да прегледаш постојеће теме јер и из њих можеш нешто да научиш.:)

kinteC
31.5.2006, 14:35
program je po meni potpuna kopija samog photoshopa, osim sto ima par drugih alata. I bas se cudim sto to ne spoje u jedan program. Dakle, prvo savladaj photoshop, lako je posle izvaliti image ready, i kako se prave gif animacije. Ako ti nesto konkretno treba, slobodno pitaj :)

[Imzadi]
31.5.2006, 15:23
Pa ne bih se baš složila s tim da je program kopija Photoshopa, jer nema ni 20% opcija koje Photoshop nudi... Image Ready uglavnom služi za editovanje slika urađenih u Photoshopu i za njihovu pripremu za web. Pod tim se (najčešće korišćeno) podrazumeva sečenje slika (slice tool), pri čemu će npr. jedna veća slika koja treba da stoji na web strani biti isečena na više delova, pa će se samo učitavanje slike vršiti brže (optička varka - slika je ustvari samo iseckana).
Što se tiče pravljenja gif animacije u Image Ready-ju, za to bih ti preporučila neki dobar tutorijal, jer je nemoguće objasniti ceo postupak u par rečenica... Prvo što treba da uradiš to je da klikneš u Window - animation:) , da bi ti se otvorio prozor za animaciju. Svaka animacija podrazumeva nekoliko sličica (u ovom slučaju layera), koji će uz frejmove, njihovo vremensko trajanje i raspored layera napraviti malu animaciju... Bilo da radiš sa već postojećom ili praviš svoju, moraš imati unapred urađene sličice istih dimenzija.
Pri definisanju trajanja frejmova, ne moraš se ograničavati na to da svaki od njih traje npr. 05. sec... Neka ti neki traje malo duže, pa malo kraće itd., tako se dobija na lepoj dinamici.
Imaćeš i par opcija (mislim da se baš ta zove tween), uz pomoć koje ćeš duplirati određeni layer ako žliš da se na nekom određenom mestu ponavlja. Ne mogu sad baš svega da se setim, ali to bi ti bilo ono najosnovnije...
Ako imaš dobru intuiciju:) ili ako si uporan, sve možeš naučiti sam, pa čak i iz običnog help fajla... U drugom slučaju, uvek možeš naći dobar tutorijal i ovo savladati za veoma kratko vreme, jer nije nikakva posebna nauka u pitanju... Srećno.;)

Psychon@ut
31.5.2006, 17:42
Evo jedan mini tutorial za animaciju u photoshopu koji sam ja skoro koristio:

kinteC
31.5.2006, 17:44
Pa ne bih se baš složila s tim da je program kopija Photoshopa, jer nema ni 20% opcija koje Photoshop nudi... Image Ready uglavnom služi za editovanje slika urađenih u Photoshopu i za njihovu pripremu za web. Pod tim se (najčešće korišćeno) podrazumeva sečenje slika (slice tool), pri čemu će npr. jedna veća slika koja treba da stoji na web strani biti isečena na više delova, pa će se samo učitavanje slike vršiti brže (optička varka - slika je ustvari samo iseckana).

kada sam rekao da je kopija, mislio sam da su pruzeti neki alati iz photoshopa. Da te alate nisu stavili u image ready, program bi bio verovatno prazan, imao bi samo par opcija. Sto se tice slice tool-a, photoshop to radi odlicno, jedino sto photoshop nema, to je time line, (animation prozor), preview za pretrazivac, i mozda jos par nebitnih sitnica. Dakle, i photoshop ima opciju save for web, koja isto odradjuje posao kao i image ready.
Inace, slice tool sluzi da se slika podeli, ali ne samo da bi slika bila podeljena, vec da bi se neki delovi slike optimizovali, ili totalno izbacili. Inace, nista se ne dobija ako se slika izdeli na par delova, a ne optimizuju se ti delovi...
sto se jos weba tice, treba poznavati gif format, tj, kada on daje najbolje rezultate. gif je format koji radi sa paletom od max 256 boja, inace, moze da koristi i samo 2 boje. Smanjejem boja, dobija se manje kb. Takodje, gif ima i masku, tako da neki delovi mogu da budu i nevidljivi (mana je sto su ivice ostre, pa se ne preporucuje osim ako nije neki pravougaoni oblik) Gif se preporucuje za ilustracije, ili slike sa malo boja. Nikako ga ne treba koristiti za fotografije, osim ako se bas ne mora, radi neke animacije. ( za slike, mnogo bolji odnos kvaliteta-velicine, ima jpg )

[Imzadi]
31.5.2006, 18:27
@kintec
U pravu si, sve si lepo napisao... Ja sam samo objasnila čoveku na najprostiji način... Neki alati jesu preuzeti iz Photoshopa, ali zar onda nije ista stvar sa Ilustratorom (koji, doduše ne može da se poredi po broju opcija sa Image Ready-om ali svaki od njih obavlja svoj deo posla)... Hoću da kažem da je ceo Adobe paket povezan i da su sve opcije slične (i da ih ima dosta istih) ako ćemo to da poredimo. Inače, to je i najveća prednost CS-a. Ovako možeš lepo samo da "skačeš" iz jednog u drugi... Zamisli da moram da uradim sliku u Photoshopu, da je snimim kao .jpg pa tek onda da je prebacujem u Ilustrator...

Dakle, i photoshop ima opciju save for web, koja isto odradjuje posao kao i image ready.

Ima, ali Image Ready je namenjen za web. Slice tool u Image Ready-ju služi baš za to ša šta je namenjen i ako već postoji program sa svojom konkretnom namenom za web (koji će mi podeliti i optimizovati sliku sa dva, tri klika), zašto bih to isto radila "peške" u photoshopu? Dobro, može i tamo, ali opet kažem: za šta će mi onda Image Ready... (konkretne stvari sa konretnim programom - molim lepo:qliranje: )

Inace, nista se ne dobija ako se slika izdeli na par delova, a ne optimizuju se ti delovi...

Naravno, to se podrazumeva... save optimised as...;)

kinteC
31.5.2006, 18:43
@kintec

Ima, ali Image Ready je namenjen za web. Slice tool u Image Ready-ju služi baš za to ša šta je namenjen i ako već postoji program sa svojom konkretnom namenom za web (koji će mi podeliti i optimizovati sliku sa dva, tri klika), zašto bih to isto radila "peške" u photoshopu? Dobro, može i tamo, ali opet kažem: za šta će mi onda Image Ready... (konkretne stvari sa konretnim programom - molim lepo:qliranje: )


sry...ali cemu onda sluzi slice tool u photoshopu?:rofl: samo se podeli slika, pritisne se ctrl+alt+shift+s, izaberu se opcije, stavi se da se sacuva i html, i eto ti osnove za sajt...

Naravno, to se podrazumeva... save optimised as...;)
uzgred, tu sam mislio i na web optimizaciju, recimo, ako imas neku pozadinu, 100x400pixela, a sva je jednobojna, uzece se samo 1x1pixel koji ce se kopirati. Inace, tako sam i uradio svoj sajt. Recimo, crveni kvadratici, koji cine pozadinu, to nije jedna slika, vec je samo jedan kvadratic koji se ponavlja
http://kintecdesign.host.sk/

Miloš
1.6.2006, 16:47
Ја сам направио screensaver за мобилни телефон помоћу програма Corel R.A.V.E. једноставним налепљивањем фрејмова претходно урађених у Photoshopu, а после сам анимацију експортовао као GIF. По мени је он један од најбољих програма за прављење анимација од постојећих фрејмова.

Highlander
1.6.2006, 18:28
Macromedia Flash v. bilo koja:ciao:

Balan
1.6.2006, 22:07
Najbolji program za crtanje je"PAINT"!!!
ako ne verujete posetite www.developer.rs.sr sve ZMMAY aplikacije'programi '
su nacrtani u samom paintu.

bobi
1.6.2006, 22:29
Ne lupaj Balan!
Po istoj logici bi mogao da kazes da su najbolje stvari nacrtane ACD-SEE-om zato sto je nekad, hipoteticki, u njima skenirana neka Mikelandjelova slika.

Boj ne bije srce u junaka, vec boj bije tablet,
Oko umetnika,
Boziija dusa i njegova ruka...

A? :)
U cugu sam prepravio poslovicu. :)
Sta kazete? :)

djolepiv
2.6.2006, 4:09
crtani film? moho (http://www.lostmarble.com) :)

Miloš
2.6.2006, 4:45
crtani film? moho (http://www.lostmarble.com) :)
Хеј, доступан је и за Линукс!:)

Balan
2.6.2006, 8:03
Ne lupaj Balan!
Po istoj logici bi mogao da kazes da su najbolje stvari nacrtane ACD-SEE-om zato sto je nekad, hipoteticki, u njima skenirana neka Mikelandjelova slika.

Boj ne bije srce u junaka, vec boj bije tablet,
Oko umetnika,
Boziija dusa i njegova ruka...

A? :)
U cugu sam prepravio poslovicu. :)
Sta kazete? :)
Prvo pogledaj aplikacije koje je napravio ZMMAY Tim,na datoj adresi www.developer.rs.sr, pa onda vidi da li lupam ili ne!!!:dedica:

madhatterYU
2.6.2006, 15:12
ama covece reko ti lepo da nije do programa kolko je vazno iskustvo animatora/crtaca, bilo da je corel, photoshop ili obicna olovka i papir/tabak papira.

Balan
3.6.2006, 17:04
ama covece reko ti lepo da nije do programa kolko je vazno iskustvo animatora/crtaca, bilo da je corel, photoshop ili obicna olovka i papir/tabak papira.
Bravo,bravo!!!:tapsh: tako treba.

nesonjacc
3.6.2006, 19:09
Covek je u pravu

Nije do ALATA vec do onoga ko alatom upravlja.
Daj majmunu( evo npr SIMPANZI) da sedi uz MAJU( ili 3ds Max) - I sta ce napraviti???
Bitna je ovde izuzetno jaka volja. Sa tim sve se moze savladati.( naravno pozeljno je da uz tu volju postoji makar malo talenta)

Baci pogled na:
http://www.robotech.united-earth-group.com
Tu ces videti kako ljudi iz Nisa( a ja sam jedan od njih) rade animacije.
Tu imas veliki Trejler video koji je plod naseg visemesechnog rada.

Balan
3.6.2006, 21:24
Covek je u pravu

Nije do ALATA vec do onoga ko alatom upravlja.
Daj majmunu( evo npr SIMPANZI) da sedi uz MAJU( ili 3ds Max) - I sta ce napraviti???
Bitna je ovde izuzetno jaka volja. Sa tim sve se moze savladati.( naravno pozeljno je da uz tu volju postoji makar malo talenta)

Baci pogled na:
http://www.robotech.united-earth-group.com
Tu ces videti kako ljudi iz Nisa( a ja sam jedan od njih) rade animacije.
Tu imas veliki Trejler video koji je plod naseg visemesechnog rada.
Citao sam negde o vama,mislim da je bas u svetu kompijutera,bravo!!! samo napred,nadam se da jos uvek radite tako nesto,Mogli bih da saradjujemo oko nekih projekata!!!

nesonjacc
4.6.2006, 4:26
Da definitivno si citao o nama u svetu kompjutera.( dodushe taj untervju je objavljen 6 meseci nakon razgovora samnom).
A od tada su prosle vec 2 godine. A i mi smo mnogo uznapredovali sto se moze i primetiti pogledom na nash rad.

Naravno da josh uvek radimo - dokaz za to je nedavno zavrsheni TRAILER koji se od pre desetak dana nalazi na nashem sajtu. I preporuchujem da ga obavezno pogledate.
http://www.robotech.united-earth-group.com


Inache sto se saradnje tiche, za to smo uvek otvoreni. I svaki predlog je dobrodoshao

Pozdrav

[Imzadi]
6.6.2006, 21:05
@alonso
Pri višku vremena koje imam na raspolaganju i pri dobrom rasploženju:) , odlučila sam da ti sve podrobno objasnim.Radila sam danas neke animacije u Image Ready-ju, pa sam se podsetila nekih stvari... Pokušaću da ti baš konkretno objasnim kako ćeš napraviti animaciju, ali opet moraš da znaš da radiš sa layerima u Photoshopu.
Evo ovako:
Otvoriš u Photoshopu svoje slike od kojih želiš da napraviš animaciju. Zatim ćeš otvoriti jedan novi dokument čije će dimenzije kasnije biti dimenzije tvoje animacije (gledaj da bude u RGB modu zbog kasnijeg editovanja u Image Ready). Na taj novi dokument prevućićeš sve sličice koje ćeš koristiti za animaciju, i samim prevlačenjem oni već postaju layeri ( teško mi je da ti objašnjavam ovaj deo, ali nadam se da za toliko znaš i da ćeš se već nekako snaći)...
Kada to sve uradiš, klikneš na file - edit in image ready. U image ready-ju otvoriš prozor za animaciju. U prvom frejmu će ti biti prikazane sve sličice koje si prethodno ubacio u PS-u. Na ovoj priloženoj sličici, obrati pažnju na ovo oko... U tome je caka;) U prvom frejmu će ti se videti svi mogući layeri koje imaš... ali zato u prozoru sa layerima, ti odlučuješ šta će se od njih videti u prvom frejmu, tako što ćeš klikom na "oko" odrediti da li će on biti vidljiv ili ne. Isto tako uradiš i sa drugim frejmom, zatim sa trećim itd. Takođe, u animation prozoru odredićeš koliko će sekundi da traje svaki od frejmova (tu opciju ćeš lako uočiti), a stavićeš i da ti se svaki frejm "vrti" forever:) da bi to bila prava animacija koja se neprekidno ponavlja.
Kada si to sve uradio kako sam ti objasnila, idi na file - save optimized as... i eto ti animacije...:) :alealeee:

kinteC
7.6.2006, 15:14
fajl se mora sacuvati kao gif...
1652

Psychon@ut
7.6.2006, 15:21
Nisam radio sa starijim verzijama tako da nisam siguran ali provjeri sljedeće:
kada pritisneš save for web ,ja mislim da po defaultu stoji JPEG(format u koji fajl treba da se sačuva),tu treba da promijeniš u GIF format bez kojeg animacija ne može da teče(probably:D )

...ups kintec nisam vidio da si već napisao(i vizuelno dočarao) ono što sam mislio

[Imzadi]
7.6.2006, 17:04
Slika ti se "zaledi"? Hm... to mi se čini kao da nisi dovoljno obratio pažnju na ono "forever" o kome sam ti pričala... Vidi da svakom frejmu dodaš tu vrednost, jer ako ti ispod frejma stoji "once" - animacija će se prikazati samo jednom, a nakon toga staje sve dok ponovo ne otvoriš taj fajl... Znači ili je to, ili nisi zapamtio fajl kao gif, nema ništa drugo da bude... Ne verujem da PS 7 ima neke veze sa tim, mada u njemu nisam radila godinama...:) Ako si uradio sve ovako kako sam ti napisala, dobićeš pravu animaciju...
Elem, htela sam da ti dam još jedan koristan savet... Ranije sam pomenula opciju "tween", ali ne u pravom kontekstu:) (juče sam se podsetila šta ustvari znači)... To je opcija uz pomoć koje ćeš dobiti lepe tranzicione efekte između frejmova... Klikni na prvi frejm i na ikonicu sa par malih krugova. Naći ćeš opciju: tween with next frame i imaćeš da upišeš koliko frejmova želiš da dodaš... Stavi npr. 10. Kada to uradiš, dobićeš 10 novih frejmova na kojima se prvi selektovani preklapa sa drugim (narednim) frejmom u animation prozoru. Ova opcija služi, kako sam već rekla, za tranzicioni efekat između dva frejma, ali taj efekat ima svoju pravu svrhu samo ako svakome od tih 10 novih frejmova dodaš vrednost trajanja npr. po 0.1 sec. Tako kratka preklapanja 2 layera ljudsko oko ne može tako olako da primeti, a efekat možeš videti na priloženoj (aljkavo/na brzinu/ružno) urađenoj slici:qliranje: ... Najbolje se vidi između ovog layera: "prvi frejm" i "drugi frejm" dok između drugog i trećeg namerno nisam stavila da bi primetio razliku.
Kad uradiš nešto, okači sliku da vidimo kako napreduješ;)

[Imzadi]
7.6.2006, 18:19
Niko nije glup sve dok ima želju za znanjem, a čovek se uči dok je živ:dedica: ...
Za upload slike, samo klikni na:

[Imzadi]
7.6.2006, 19:49
Ne bih znala da ti odgovorim zašto se to dešava sa četkicom i olovkom...:opanachke Ništa mi drugo ne pada na pamet osim da obratiš pažnju na to sa kojim layerom radiš (ako je u pitanju psd fajl)... Sa kojim fajlovima (formatima) radiš?
Imam jednu (pametnu) preporuku za tebe: ako imaš 256 mb ram-a (sasvim je dovoljno), instaliraj CS. Ima neuporedivo više opcija nego 7, a i 100% sam sigurna da ako budeš radio po ovim preporukama dobićeš željenu animaciju...

Imzadi vazno je da moja Andja kad sam je smjestio u folder radi tj kuca u ritmu srca , manje je vazno sto ne znam da ti posaljem da vidis.

Samo jedno pitanje u vezi ovoga: kad si sačuvao fajl, jesi li ga sačuvao kao jednu sličicu, ili kao više slika?
p.s. - što su ti slova ovako krzava? Nemoj ih razvlačiti u PS-u previše (transformisati), bolje samo promeni veličinu fonta...

kinteC
7.6.2006, 21:13
Imam jednu (pametnu) preporuku za tebe: ako imaš 256 mb ram-a (sasvim je dovoljno), instaliraj CS.

Svakako, ako mogucnosti dozvoljavaju, treba uzeti adobe CS2 paket, samo, sto instalacija nece ni da se pokrene sa 256 rama, a kamoli da radi kako treba...(provereno, 100%) Minimum 512rama za cs2. Mada, zavisi sta se radi, photoshopu treba i dosta slobodnog prostora na HDD-u. Ako se rade neki plakat, recimo A3 format 300pixela po inchu, 1gb prostra ima da se popuni kako hoces...U suprotnom, dobice se poruka: Scratch disk is full. I ako se rade veci formati, tek onda treba dosta rama...

Slova se mogu razvlaciti koooooliko hoces, dok got nisu rasterizovana. Inace, text "andja", izgleda krzavo, ne zbog razvlacenja, nego zato sto slika nema pozadinu, tj, ima "transparenciju". Gif ima taj problem da slika moze biti ili 100% transparentna, ili ni malo. Dakle, bilo koji objekat ce izgledati krzavo koji nema pozadinu, i koji ima ivice pod nekim uglom...A sto se animacije tice, nisi je sacuvao, kada se otvori slika "andja" vidi se samo jedan frejm

@alonso kihano
preporucujem ti da uzmes neku knjigu za photoshop...ili, ako neko moze da ti pokaze na licu mesta kako nesto da uradis...
ps: ime alonso kihano, na spanskom se pravilno pise alonso kijano, jer se j cita kao h, a h se ne cita :p

bobi
7.6.2006, 21:32
Slova se mogu razvlaciti koooooliko hoces, dok got nisu rasterizovana.
Ne mora nuzno da znaci. Sta ako mu rezolucija (tacnije DPI) nije bila velika.

Inace, ja nisam radio sa Image ready-em, te ti tu ne mogu pomoci.
Ali pre nego sto se bacis na bilo sta...
Savladaj PS!

Poslusaj Imzadi, savladaj PS koliko god mozes. Nauci interfejs ( u stvari logiku), to je najteze u neku ruku, posto ces posle moci sam da se nadgradjujes. Nauci kako se prave novi layeri, kopiraju, odsecaju, premestaju, zakljucavaju... kako im se dodaju efekti, kako se i zasto rasterizuju, kako se smanjuju, rotiraju, flipuju... kako se koriste magic wand (sa svim parametrima), clone stamp, select, move, sta su burn i dodge tool... i td.
I uvek pitaj ovde kada negde zapnes.
Evo ja bas sad razmisljam koji zadatak da ti dam, da bi bolje shvatio neku od problematika.

Tek posle svega ovoga predji na animaciju.

Hope that was helpfull.

kinteC
7.6.2006, 21:33
evo, ako si ovako hteo da uradis...Preporucujem da sacuvas ovu sliku, i da je otvoris u image ready-u, da vidis kako treba da izgleda.
1659

evo jos jednog gifa, sto sam radio za msn, kao smajlic...(patetike li....)
1660

kinteC
9.6.2006, 0:56
Ipak sam uvidio da ovo nije mjesto za mene. Zaista covjek od vas moze puno da nauci a ja imam veliku zelju za znanjem, medjutim samo trazim a nista ne dajem i u tome se ne osjecam prijatno, zato sve najbolje i pozdrav.
omg, pa cemu forum inace sluzi? Uostalom, u profilu ti pise: "52 godine, karikaturista u penziji, od skora se zainteresovao za kompjutersku grafiku, 3d, animaciju." Dakle, sigurno da imamo i mi ovde na forumu da naucimo nesto od tebe. Bilo bi lepo ako bi mogao da skeniras neke tvoje karikature...Recimo, mozemo ti pomoci da animiras te karikature...

nisam stigao da ti odgovorim na predhodno pitanje koje si postavio, nisam imao vremena...a sada ti je i obrisan post...
Cini mi se da si pitao, da li moze da se instalira photoshop cs2 i photoshop7. Slobodno instaliraj, mislim da nece biti problema, jer su im razliciti instalacioni folderi. Sto se knjige tice, moze ti koristiti i knjiga za photoshop7, ali ipak, mozda je bolje, da uzmes neku knjigu za CS. Razlike izmedju CS i CS2 su minimalne...

[Imzadi]
9.6.2006, 1:02
alonso bre...:) samo opušteno...;)
Ako imaš veliku želju za znanjem to je prvi i ujedno najveći korak ka znanju... ako ti neko ne odgovori odmah, to ne znači da te ignoriše... Ovo je ipak forum...

Ipak sam uvidio da ovo nije mjesto za mene. Zaista covjek od vas moze puno da nauci a ja imam veliku zelju za znanjem, medjutim samo trazim a nista ne dajem i u tome se ne osjecam prijatno, zato sve najbolje i pozdrav.

Čemu ovo? Možda ti znaš nešto što ja ne znam, pa ćeš dobiti šansu da mi to pojasniš ili da me ispraviš tamo gde grešim... Nema potrebe da se osećaš ovde kao da nekome nešto duguješ. Forum služi za druženje i razmenu znanja,ideja, da nekoga nešto nauči, uputi... Ako se ti ne osećaš prijatno, pa onda ne bi trebalo ni onih 90% članova na ovom forumu koji postavljaju razne teme da bi im ostali pomogli u rešavanju problema;)
Što se tiče tvojih pitanja koja su juče bila tu pa su "misteriozno nestala";) , preporučujem ti da ih vratiš kako bi ti neko od nas uredno na njih odgovorio i pomogao ti da savladaš ovo što si počeo...

kintec ti je lepo rekao ostatak...:dedica:

Miloš
9.6.2006, 7:54
Није потребно бојење.:) У врху едитора за поруке, постоји дугме "Убаци линк" http://www.sk.co.yu/forum/images/editor/createlink.gif. Само притисните то дугме и појавиће вам се прозорчић у који треба да укуцате линк. Има једна занимљива тема (http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=3254) у којој је објашњено коришћење форума, па вам препоручујем да је прочитате.:ciao: Узгред, ево исправног линка:;) http://fcmx.net/vec/v.php?i=028359.

Поздрав!!!:ciao:

alonso kihano
9.6.2006, 8:18
alonso bre...:) samo opušteno...;)
Ako se ti ne osećaš prijatno, pa onda ne bi trebalo ni onih 90% članova na ovom forumu koji postavljaju razne teme da bi im ostali pomogli u rešavanju problema;)
Što se tiče tvojih pitanja koja su juče bila tu pa su "misteriozno nestala";) ,

kintec ti je lepo rekao ostatak...:dedica:
================================================== ======
moje neznanje je veliko moja Imzadi, maloprije sam postavio dvije poruke ali ih sad nema sto ti kazes misteriozno su nestale. Pokusacu ponovo.
Ako neko ima strpljena sa mnom neka posjeti ovaj sajt ili link. Da li su to sinonimi u ovom slucaju? Dakle ko posjeti link vidjece animaciju koja me jako interesuje a mislim da je nije tesko objasniti ni nauciti, mozda grijesim, pogledajte, mada ne znam da postavim link da bude aktivan vjerujem da ce se moci metodom copy-paste ucitati strana sajta.
http://fcmx.net/vec/v.php?i=028359

sad sam se vratio na stranu i vidim obadvije prethodne poruke na strani, misteriozno su se vratile, i jos sam zapazio Milose da iako nijesam klikno ikonicu koju si mi rekao sad je link aktivan pa mozete sa ovog ucitati stranu ako softver Foruma ne bude ponovo misteriozno poludio :)))

[Imzadi]
9.6.2006, 17:03
Pogledala sam link.
Mislim da je ovo flash animacija i ona je dosta komplikovana za ovako objašnjenje (na forumu)... Ako želiš da napraviš nešto u tom fazonu, najbolje bi bilo da nađeš nekoga sa kim možeš da sedneš za računar, pa polako...
Opet napominjem, nemoj da pomisliš da nekoga mrzi da ti pomogne ili da neko to neće ili ne želi, već jednostavno - teško je ovo objasniti u par postova...

Miloš
9.6.2006, 17:09
У праву је Имзади, flash анимације се мало другачије израђују. За једноставно прављење простих flash анимација, препоручујем вам да пробате потпуно бесплатни Powerbullet Presenter (http://www.powerbullet.com/).:) Не верујем да ћете са њим успети да направите онакву анимацију, али послужиће за основну намену.

VojaM
9.6.2006, 20:13
================================================== ======
mada ne znam da postavim link da bude aktivan vjerujem da ce se moci metodom copy-paste ucitati strana sajta.
http://fcmx.net/vec/v.php?i=028359

sad sam se vratio na stranu i vidim obadvije prethodne poruke na strani, misteriozno su se vratile, i jos sam zapazio Milose da iako nijesam klikno ikonicu koju si mi rekao sad je link aktivan pa mozete sa ovog ucitati stranu ako softver Foruma ne bude ponovo misteriozno poludio :))) Nemoj da si toliko malodušan ;)
Softver foruma je pametan, tako da sam shvati da u poruci ima link pa ga automatski aktivira za klik. To čak može i da se isključi - pogledaj opcije u "Naprednom editoru". Uslov je da je adresa otkucana "pravilno". Ti si u jednoj poruci "zalepio" prvo slovo Web adrese na prethodnu reč, pa se zato nije pojavio link automatski.

alonso kihano
9.6.2006, 20:52
У праву је Имзади, flash анимације се мало другачије израђују. За једноставно прављење простих flash анимација, препоручујем вам да пробате потпуно бесплатни Powerbullet Presenter (http://www.powerbullet.com/).:) Не верујем да ћете са њим успети да направите онакву анимацију, али послужиће за основну намену.

Znaci li to Milose da treba da nabavim flash program i knjigu? Molim vas da mi predlozite koji program da instaliram jer mi je ova vrsta animacije JAKO vazna. Sto se tice besplatnog softvera koji si mi predlozio upravo ga skidam iako znam da mi nece koristiti jer ne znam engleski a i da znam nemam tutorijala ni knjige.:dedica:

kinteC
9.6.2006, 21:06
puno ime programa preko kog to mozes uraditi: Macromedia Flash 8
Progam je namenjen za izradu web animacija, ili celih sajtova...ako bi krenuo da ucis taj program, obavezno uzmi knjigu...
ako zelis neki program koji sluzi za izradu crtanih filmova, postoje i bolja resenja od flash-a
ako ti treba program ti mogu poslati preko neta, u paketu su dreamweaver i flash, ima negde oko ~ 200 mb

AxeZ
9.6.2006, 22:33
Pogledaj Moho

http://www.lostmarble.com/

alonso kihano
10.6.2006, 0:44
Pogledaj Moho

http://www.lostmarble.com/


Pogledao sam Moho, drugari mozda se nijesmo u startu razumjeli, ja nemam ambicija da animiram 3d objekte niti da pravim dugometrazni film, bio bih neskromni grandoman i :boodala: kad bih htio sa svojim oskudnim znanjem da pravim animacije kakve sam vidio na Moho-u. Interesuje me najjednostavnija 2d animacija mojih karikatura i buducih ideja. Za pocetak bi najbolje bilo da mi objasnite, ali klik po klik, kako da vam posaljem animaciju, da bi imali jasan uvid sta ja zelim da napravim. Mislim da ne zelim mnogo, mada je jedno moje misljenje a drugo realnost. Mozda to moje "jednostavno" bude u stvarnosti vrlo komplikovano za realizovati, ne znam. Vi cete mi reci. Da bi mi rekli, naucite me kako da posaljem 2-3 animacije da biste imali uvid. Vidim da ste voljni da me poducite i zadovoljan sam. Da se ne zahvaljujem jer su mi mnogi skretali paznju, kakvo HVALA i zasto, tu smo da jedan drugom pomognemo. OK, onda kako rekoh za pocetak.....:dedica:

[Imzadi]
10.6.2006, 0:49
Pa samo uradi isto što i prošli put... Postavio si pitanje prošli put da li sam ti dobro rekla kako da okačiš sliku i da nisam nešto propustila da ti objasnim - nisam:) Ne postoji drugi način...
Osim ako ne želiš da upload-uješ sliku na neki sajt za upload pa da ovde postaviš link. Znači: pogledaj prethodnu stranu ove teme i nađi moj post gde sam ti na slici zaokruženo crvenim pokazala kako da okačiš sliku. To je sve.

alonso kihano
10.6.2006, 0:56
Pa samo uradi isto što i prošli put... Postavio si pitanje prošli put da li sam ti dobro rekla kako da okačiš sliku i da nisam nešto propustila da ti objasnim - nisam:) Ne postoji drugi način...
Osim ako ne želiš da upload-uješ sliku na neki sajt za upload pa da ovde postaviš link. Znači: pogledaj prethodnu stranu ove teme i nađi moj post gde sam ti na slici zaokruženo crvenim pokazala kako da okačiš sliku. To je sve.

Uradio sam kako si mi rekla i animacija je poslata a stigla je samo staticna slika jednog frejma. Negdje je greska, pitam se gdje:icon_scra Kod mene se mrda :) mozda je greska u mom kompjuteru ili u softv. Foruma, casto pravi manje greske.

alonso kihano
10.6.2006, 14:02
Sad kad mogu postaviti gif ili neki drugi evo da vidite sta bih zelio da naucim o 3d. Nema nikakvu zelju da radim nesto "jace" od ovoga. I zaista mi se svidjaju radovi Kolje Tatica a ovo je jedan od njih. Naravno slikarski nivo ovog slikara, koji radi platna u vrlo slicnom maniru, takodje nemam ambicija da dostignem no to i ne spada u ovu temu.
Predpostavljam da je ovo radjeno u fotosopu i u jos nekom, mozda 3ds max programu. Pitanje, sta najprije da pocnem da ucim da bih postupno dosao do tehnicki pribliznih rezultata.??:icon_scra :dedica:

VojaM
10.6.2006, 14:16
Ovaj... a ko je Anđa? ;)

bobi
10.6.2006, 14:43
Pitanje, sta najprije da pocnem da ucim da bih postupno dosao do tehnicki pribliznih rezultata.??:icon_scra :dedica:
Ovo je definitivno radjeno u nekom od 3D programa (vidi se po vodi, iz aviona) i pomalo ispeglano u PS-u.
Ono sto je interesantno na ovoj slici jeste fenomenalna upotreba svetla. To je nesto sto mnogi zanemaruju, ne shvatajuci, da su ista jako presudna za konacni izgled renderovane scene.
Nije bitno sa kojim ces 3D programom da pocnes. Bitno je da se ne rasplinjavas t.j. znas svaki po malo, a nijedan dobro.
Moj ti je savet ipak, da krenes polako sa 3D max-om. Po trenutnom stanju na trzistu, ovo je najperspektivniji program. Drugo, imaces dobru podrsku, sto se tice foruma, zato sto malo ko ovde radi u maji ili Lightwave-u.
Dakle, kupi ( :) ) 3D max, otvori novu scenu, reci sta hoces da uradis, i ja cu ti rado izaci u susret.
Do tada, pozdrav.

kinteC
10.6.2006, 14:51
@alonso kihano
polako covek..sada bi sve hteo da znas
mda, nije lose da isprobas sve, pa da vidis sta ti se najvise dopada. Po meni, bolje je znati jedan program kako valja, nego 10 drugih ali povrsno. Ta slika, verovatno je radjena u 3dsmaxu, ili nekom drugom 3d programu. Modeli su veoma prosti, ali je osvetljenje nesto komplikovanije. Opet, i tu ti treba knjiga, i dosta ucenja (recimo da 3dsmax ne mozes savladati u zadovoljavajucoj meri za mesec dana...)
evo predloga sta provo da naucis:
photoshop ( program je neophodan sta god da se radi, bilo da je 2d ili 3d grafika u pitanju)...Ako znas photoshop kako valja, nece biti problema ni sa ostalim programima iz adobe cs paketa (npr: image ready)
pozeljno je znati i ilustrator, jer radi sa vektorima
Flash-ako zelis da se bavis prostom 2d animacijom za web
3D studio max, ako zelis da kreiras 3d slike, animacije...ili sta god
posto jos nisam video osobu koja sve te programe zna 100%, preporucujem ti da izaberes neki od tih programa i da pocnes da ucis

bobi
10.6.2006, 14:54
posto jos nisam video osobu koja sve te programe zna 100%, preporucujem ti da izaberes neki od tih programa i da pocnes da ucis
Pa ono jeste. Jos se nismo videli uzivo. :)

Salim se naravno. Daleko od toga da znam 100% i jedan od pomenutih programa, ali progovorila dupla skorpija u meni. :)

alonso kihano
10.6.2006, 16:55
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ovo je ipak bilo privatno pa sam odlucio da izbrisem, izvinjavam se!!!

holodoc
11.6.2006, 3:40
Ovo slika se nalazi na jednom od 24 DVD Tutorial diskova koji dolaze uz Mayu 6 i sastavni je deo upravo lekcije koja se tiče pravilnog iskorišćavanja svetla, kao što je bobi rekao!

U suštini dobijanje ovakve scene u Mayi je "relativno" lakše u odnosu na 3dsMax jer je u njemu malo teže izvesti vodu. U Mayi (full verziji naravno) za brzo ostvarivanje ovakvog efekta se koristi kombinacija fluida i dinamike.

Ako si početnik, želiš da naučiš da napraviš nešto kao što je na slici koju si poslao, jedina stvar koja će ti trebati jeste dosta truda i upornosti! Takođe ne bi bilo na odmet da nabaviš dobru literaturu ili tutorijale ili u slučaju Maye (ako se za nju odlučiš jer ne treba slušati zle jezike koji govore da je Maya namenjena isključivo profesionalcima) onih 24 DVD-a koje sam pomenuo.

Kada sam već pomenuo lakoću Maye i 3dsMax-a ne verujem da bih nekome ikada preporučio SoftImage XSI jer ja do sada u njemu nisam uspeo da napravim ništa konkretnije od par jednostavnih Solid-a.

holodoc
11.6.2006, 3:48
Po meni Adobe Image Ready je prava “crna ovca” u kompletnom Adobe-ovom paketu. Na stranu to što po mom mišljenju (a i bogami i gomile drugih) Adobe ima najbolji softver za dizajn i pripremu za štampu , Image Ready je od samog početka više sinonim za probleme nego što je od koristi.

Prva nejasnoća koja upada u oči je zašto je Image Ready razvijao drugi razvojni tim. Da bi se u to uverili nije potrebno upoređivati About kartice već se sve vidi pri prvim pokušajima da se skraćenice iz Photoshop-a primene u Image Ready-ju, pokušaju da se na bilo koji način koristi proizvoljni pan (nije moguće Canvas pomeriti van granica ekrana kao u Photoshop-u) i gomile ostalih gluposti.

Jedino što naizgled bolje funkcioniše od Photoshop-a je bolje urađena optimizacija slika i slice-ova kada se eksportuju bilo zajedno sa HTML-om bilo samostalno. I već kod te operacije opet je moguće naići na probleme tipa “Kako da promenim šta će koji od prozora za optimizaciji prikazivati i koji će to nivo optimizacije biti?”. Naime, bez obzira šta se Opcijama podesi često se prihvati tek posle restarta Image Ready-ja. Ovo nisu (nažalost) samo individualni problemi koji se javljaju kod mene već i na svim mašinama na kojima je CS instaliran. A da, trenutno upotrebljavam fenomenalni CS2 kome moram stvarno da skinem kapu (Vanishing point, Live Trace, Live Paint....).

Sa druge strane vidim da se povela rasprava o tome kako animirati u ImageReady-ju. Moja preporuka svakome ko ima nameru ovo da radi je da se batali ćorava posla i počne odmah da uči Flash. Siguran sam da će se većina ljudi koji su upućeni u tematiku složiti da je GIF (bar animirani) mrtav. Takođe mislim da je sudbina animiranih GIF-ova zapečaćena gašenjem Uleadovog GIF Animatora koji je bio “tata” za Image Ready. Ono što je u njemu bilo moguće uraditi za 15 minuta u Image Readyju je potrebno bar duplo više vremena. Jednostavno animirani GIF je zastarela tehnologija “sa samo 256 boja”.
Za nešto malo više muke i prilagođavnja Flash nudi mnogo više. Dodajući na sve to neverovatno dobri kompresor Flash fajlova koji dolazi u v8 varijanti mislim da nema razloga uopšte raspravljati o animiranom GIF-u. Jednostavno (frame-by-frame) izrdada animacija se danas teško nosi sa Motion tween tehnikama i tačka. Dobro, možda neko još uvek voli pixel art.

Ako je baš neko uporan da se ipak lati ove anahrone tehnologije bolje neka negde iščupa GIF Animator i oproba svoju sreću sa njim. Ako ni zbog čega svideće mu se zbog gomile efekata.

kinteC
13.6.2006, 23:51
@holodoc

Potpuno bih se slozio sa tim, to nam i profa govori na faxu, da batalimo gif. On licno kaze da gif nije goristio vec godinama...Ipak, za neke sitnice kod web dizajna bolje je koristiti gif, za flash treba plugin, a i explorer ume da pravi probleme...(skoro sam poludeo, explorer je toliko osetljiv, nece da otvara neke stvari sto opera otvara bez problema..treba zakonom zabraniti explorer:nov_mad2: )

evo na koje sitnice mislim ;)
1760

Psychon@ut
28.6.2006, 19:30
@alonso
Nije ti baš pametno da tako pitaš na forumu "ima li ko da pomoću remote desktopa ...".Ima dobrih ljudi ,bar hoću da vjerujem ali nađu se i oni... znaš sam.Najbolje pitaj nekog prijatelja da ti dođe i odradi šta treba.

bobi
30.6.2006, 11:05
Pa nema tu neke velike folosofije.
Prikljucis lepo stampac i upalis kompjuter. Nakon sto ti windows prijavi da je nasao novi hardver, startuj taj *.exe file (driver) koji si skinuo sa interneta i klikces na next -> next -> next...finish.
Restujes posle kompjuter, upalis word i odstampas neki tekst ili sliku.

A ako nesto ne krene kako treba, postavi ovde pitanje i napisi sta ti je windows izbacio kao gresku.

Skols
30.6.2006, 15:41
kol`ko ja znam,drajveri skinuti sa HP-ovog sajta,se (samo)raspakuju i startuju instalacioni proces...

bobi
30.6.2006, 18:38
hmmm... ja se bas i ne razumem najbolje u vrste papira i to, ali evo nekih glasnih razmisljanja.

Ako ti vec radi lepo kada ukljucis best, zasto ne stampas u tom rezimu?
Jesi li siguran da imas dosta tonera u stampacu? Ako stampac stampa bez problema (pa makar stampao i pruge) predpostavljam da su mu drajveri ispravno instalirani. Neka me neko ispravi ako ovde gresim.

Probaj da konsultujes Simketa preko PM-a, mislim da je on covek koji se podosta razume u ovakve stvari.

Sto se tice zip arhive, nabavi lepo od nekoga total commander (alternativa windows exploreru) i u njemu ces da imas sve sto ti je potrebno, za svakakvu rabotu sa file-ovima.

Nadam se da je nesto od ovoga bilo od pomoci?

bobi
1.7.2006, 0:44
Bobi ja sam Simketu uputio licnu poruku, da li ja to "..konsultujes Simketa preko PM-a" jeli PM licna poruka ili nesta drugo???
Da... PM je Personal Mesage ili ti licna poruka ili ti PP - Privatna Poruka...
Sacekaj sada da se Simke pojavi... nesto u zadnje vreme nisam primetio da je aktivan.
A mogao bi i da problem sa stampacem postavis u temi "kvarovi" dok ti se Simke ne javi, jer vecina ljudi koji imaju znanja o hardveru mozda i ne ulaze u ove podforume.

kinteC
16.7.2006, 15:15
sto se tice gif-a, to je prosto, isto kao i slika u jpg formatu, dakle, desni klik na sliku, save image (zavisi od pretrazivaca, manje vise, sve je isto) A kada je u pitanju flash, pogledaj http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=6556

alonso kihano
5.8.2006, 21:49
sto se tice gif-a, to je prosto, isto kao i slika u jpg formatu, dakle, desni klik na sliku, save image (zavisi od pretrazivaca, manje vise, sve je isto) A kada je u pitanju flash, pogledaj http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=6556

:dedica: OK za gif, ali!!! Oluja je sve zaista jasno objasnila, ali drugima. Ja sam ipak pocetnik, pa iako me je jedan drugar uputio da se bavim poljoprivredom, i ja prihvatio, evo me opet.
Ako mozete sredovjecnom pocetniku preciznije reci korak po korak kako da skinem flash animaciju pomocu Firefoxa.:confused: :eek:

Highlander
6.8.2006, 12:19
Oluja je sve zaista jasno objasnila, ali drugima....
:D :rofl:
Ovako, otvoriš stranu koja sadrži neki flash film. Kada se učita (a možda može i pre toga :confused: ) klikneš na Tools meni.
http://img205.imageshack.us/img205/3974/1rt9.jpg
Kada se meni otvori klikneš Page Info
http://img57.imageshack.us/img57/7577/2ix0.jpg
a onda na karticu Media
http://img208.imageshack.us/img208/5186/2xp5.jpg
na ovoj listi pronadješ željeni fajl sa ekstenzijom .swf
http://img205.imageshack.us/img205/2391/2pf8.jpg
Kad pronadješ, klikni na ime fajla, a onda na dugme Save As... u desnom donjem delu
http://img231.imageshack.us/img231/8388/3pf4.jpg
Odredi folder gde želiš da snimiš fajl i klikni Save.

:ciao:

alonso kihano
8.8.2006, 5:04
Hvala ti Highlander na trudu da mi objasnis.
Sve sam pokusao kao i prije po uputstvima oluje ali ne ide. Uopste mi nije jasno zasto.
Mala mogucnost da je zbog najnovije verzije Firefox-a koju sam ja skinuo, mislim da je 1.5.0.6 ili tako nesto. Vidim po izgledu dugmadi da su drukcija, ili se to meni samo cini.
U svakom slucaju odustajem. Pa nista ne ide na silu.:(