PDA

Prikaži potpunu verziju : Tražim pomoć za jedan veliki program


Peki_92
27.1.2010, 11:03
Trazim pomoc za jedan veliki program. u pitanju je elektronski dnevnik verzija 2.0. ja sam sve uradio, skoro. sve perfekto radi osim sto nije povezan sa bazom. iskreno ja ne znam jer nikad nisam sa bazom radio, a tutorijali sa neta nekako ne odgovaraju onome sto ja hocu. ako neko hoce da mi pomogne neka pusti post ili neka napise pp. imam program i bazu u accessu. baza je velika 1.41MB a sam exe programa je 1.60MB velik. ne racunam ostale baze sto koristi program, logove, raspored casova... ako je neko raspolozen... inace program radim za skolu. prvu verziju sam uradio pre dve godine i koristila je txt baze i odmah sam ga "povukao" jer nije bio neki zbog tix baza u txt formatu... sada pravim 2.0 i odlican je interfejs i ideja. ako neko hoce da mi pomogne okacicu ili cu mu poslati fajlove pa da radi, a njegovo ime ce se naci kao copyright zajedno sa mojim.

irreal
27.1.2010, 11:22
ti u principu hoces da promenis ceo sistem skladistenja podataka u tvom softveru.

s' obzirom da nemas mnogo iskustva, prilicno sam siguran da nisi dizajnirao softver po "slojevima", samim time promena izvora podataka verovatno nije jednostavna.

kazes imas vec access bazu, hoces da kazes da baza vec sadrzi sve potrebne tabele i njihove relacije, samo treba da je povezes sa svojim softverom ?

za pocetak bi mogao da kazes koji jezik koristis, pa ce ti neko vec pruziti smernice i pomoc.

inace, ne verujem da ce neko da izdvoji vreme da ozbiljno uzme na sebe da ti preradi ceo softver, osim mozda nekoga ko ni sam ne shvata u sta se upusta, ili eventualno neko ko bas ima vremena i volje da pruzi pomoc.

Peki_92
27.1.2010, 11:27
softver je radjen iz pocetka. verziju 1.0 sam bacio u bunar i krenuo iz pocetka sa novom verzijom. koristim visual basic 2008.

doctor
27.1.2010, 12:07
Peki, Peki... Evo mene, pusti mi PM ;)

Peki_92
27.1.2010, 12:51
poslao sam ti... javi ako se predomislis... :) pozdrav

Peki_92
28.1.2010, 10:47
od doctora izgleda nema nista. ne javlja se... :ciao: jel moze neko da i poveze samo jednu formu...?

doctor
28.1.2010, 11:00
O cemu ti to... Ccc Peki, Peki, lepo sam ti napisao sinoc da ne mogu to tek tako da ti uradim, nisi mi cak ni rekao koju formu bi da povezes sa bazom, a ja ne znam ni kako ti projekat funkcionise a treba da ga preradim :facepalm

Peki_92
28.1.2010, 11:08
pa gde si bre... ja vec mislio da si odustao... povezi mi bilo koju formu.imas tamo textbox sa labelom sa leve ili neke strane i nadjes u bazi tabelu, ako povezujes zaposlene ili ucenike, i onda povezes textbox sa onim u bazi...

doctor
28.1.2010, 11:13
'Ajde videcu da odradim to, ako ne stignem danas, u subotu?

Pazi, povezivanje ne ide bas tako ali nije bitno, videcu sta mogu da uradim.

Peki_92
28.1.2010, 11:15
samo jednu formu... posle cu sam, nije bitno koju formu

doctor
28.1.2010, 11:41
Hoces i da odradim povezivanje komponenti na jednoj formi ili da se samo povezem sa bazom pa ces ti u Properties da podesavas Data/Text?

EDIT: Napravio sam jedan Data Source koji je stringom vezan za C:\Program Files....\baza\imebaze.accdb t.j. za tvoju bazu ali ces morati da pazis da putanja bude ista.

Na taj Data Source ces "kalemiti" Binding Source, po jedan BS za svaku formu na kojoj je potrebno prikazivanje nekih podataka iz baze. Ja sam na prvoj formi prvog odeljenja stavio BindingBaza i on se vezuje za tabelu prvog odeljenja iz baze. Isto ces i ti uraditi za druge forme.

Povezivanje kontrola sa Data Source se vrsi putem Data/Text Property-ja. Povezacu ti "Ime i prezime" da vidis kako treba da izgleda to. Ostalo ces ti. Sada ce PM sa linkom programa cim ga upload.


EDIT 2: Jos bolje je da ne pravim Binding Source uopste vec cu direktno kontrole vezati za Data Source. I ti ces da uradis isto. VB ce sam da napravi odgovarajuce Bindinge. Samo podesis Data/Text property na Other Data Sources\Konekcija\Tabela odeljenja\Polje.

EDIT 3: Sada cu da ubacim i osnovnu navigaciju kroz bazu.

Uradio sam navigaciju za prethodni i sledeci unos, i pri ucitavanju forme kod vrsi navigaciju na prvi unos zbog fillovanja tabele. Pogledacas kod. Sada cu da ti upload.

Peki_92
28.1.2010, 11:42
ti mi odradi kompletnu jednu formu... i objasnis uktatko i to je to. valjda ce biti dovoljno...

Peki_92
28.1.2010, 11:59
jel si mislio da radis preko wizarda kada si editovo 2?? to znam i ja ali necu tako...

doctor
28.1.2010, 12:00
Pa moras da napravis Data Source decko, a drugacije ne moze koliko ja znam, cak i ako moze, Wizard samo olaksava stvar. Sada ces dobiti kod.

Peki_92
28.1.2010, 12:03
aj daj ceo projekat na pm.

irreal
28.1.2010, 12:45
naravno da nije obavezno preko Data Source-a.

mozes i sam da napises kod koji kreira konekciju ka bazi, izvrsava sql queryje pa rucno popunjavas podatke u kontrolama.

naravno, daleko je jednostavnije i sigurnije ici preko data source-a i automatizma, ali nije obavezno.


nego, spominjete "prva forma za prvo odeljenje"
nisi valjda kreirao po jednu formu za svako odeljenje ?

ako jesi, sta ces ako se ikada doda jos jedno odeljenje, ili ukine neko ?
sta ces kada hoces da izmenis izgled forme za odeljenje, menjati za svako odeljenje po jedanput ?

iskreno se nadam da sam pogresno razumeo, da imas jednu genericku formu za prikaz odeljenja koja moze da prikaze bilo koje odeljenje, pa onda kreiras instance te forme i vezujes ih za odredjeno odeljenje.

Peki_92
28.1.2010, 12:49
ispravno si razumeo. to sam radio jel nisam znao kako ce se povezivati. ja bih najvise voleo da ima jedna za pregled, jedna za unos... i to je to...

irreal
28.1.2010, 13:00
pa kako god da se povezuje, uvek je glupo praviti po jednu formu za svako odeljenje :/

npr, u load eventu forme na osnovnu nekog parametra (koji ti govori koje odeljenje korisnik zeli da vidi) izvrsis odgovarajuce povezivanje.

Peki_92
28.1.2010, 13:09
pametno... tako ce biti. hvala... jos samo ovaj problem da resim sa bazom da se povezem

irreal
28.1.2010, 13:10
jel i u bazi imas po jednu tabelu za svako odeljenje ?
i to je manje vise pogresno.

treba ti jedna tabela koja ce drzati podatke za svako odeljenje, a tu tabelu preko nekog ID polja povezes sa drugom tabeom koja definise sva odeljenja.

npr:

Tabela_Odeljenja:

ID: Opis: RazredniStaresina: < preko polja razredni staresina vezujes odeljenje za nastavnika (iz trece tabele) koji im je staresina.
1 V1 3

2 V2 2

3 V3 1

Tabela_sa_podatcima_o_odeljenju:

ID ID_odeljenja Neki_podatak
1 2 "asdfghjkl" << ovime si vezao podatak "asdfghjkl" za odeljenje V2



Tabela_Nastavnici:

ID Ime Prezime
1 Milan Milovanovic
2 Janko Jankovic
3 Marko Markovic



i tako bi jos recimo imao verovatno jednu tabelu za sve ucenike, koje bi preko id-a vezao za odeljenje.
to su relacione baze podataka, odnosi izmedju tabela.
to je jedna od vecih prednosti koriscenja baze (pored brzine, lakoce citanja podataka, provere integriteta podataka, itd.)

-edit-
hmm, ne mogu lepo da formatiram, ako si me razumeo sta pricam - super, ako nisi reci pa cu napraviti neku slicicu da objasnim sta hocu da kazem :)

doctor
28.1.2010, 13:49
Peki, internet me je zezao ne znam da li ti je stigao PM.

Irreal, moze kod za povezivanje sa nekom bazom? :D

Peki, ne znam zasto ne bi uradio pomocu data source-a prosto je i funkcionalno. Bar sto se tice tvog projekta (s obzirom na to da sam ga video mislim da ce data sourcevi biti dovoljni).

EDIT: Iskopah neki kod sa neta ne znam da li radi:

Function GetData() As System.Data.DataSet

Dim connectionString As String = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Ole DB Services=-4; Data Source=D:\Tecnical Stu"& _
"dy\Complete_Code\Ch08\data\NorthWind.mdb"
Dim dbConnection As System.Data.IDbConnection = New System.Data.OleDb.OleDbConnection(connectionString )

Dim queryString As String = "SELECT [Employees].* FROM [Employees]"
Dim dbCommand As System.Data.IDbCommand = New System.Data.OleDb.OleDbCommand
dbCommand.CommandText = queryString
dbCommand.Connection = dbConnection

Dim dataAdapter As System.Data.IDbDataAdapter = New System.Data.OleDb.OleDbDataAdapter
dataAdapter.SelectCommand = dbCommand
Dim dataSet As System.Data.DataSet = New System.Data.DataSet
dataAdapter.Fill(dataSet)

Return dataSet
End Function

irreal
28.1.2010, 18:34
trebao bi da radi, mrzi me sada da testiram, ali izgleda ok.


mozes i preko ODBC-a. u Data Sources (Control Panel > Administrative Tools > Data Sources (ODBC)) mozes da definises konekciju ka bazi, i posle je konektovanje iz .net-a trivijalno.

u C#-u (ista je prica za vb, samo sintaksa drugacija, a mrzi me sada da razmisljam VB-ovski :P)

Using System.Data.Odbc;
odbcConnection conn = new OdbcConnection();
conn.ConnectionString = "DSN=<IME_BAZE_IZ_ODBC-a>;user=username;pwd=sifra";
conn.Open()
// sada kada imas otvorenu konekciju, definises komandu i izvrsis je
odbcCommand cmd = new odbcCommand();
cmd.Connection = conn;
cmd.CommandText = "Select * from dual";
odbcDataReader dr = cmd.ExecuteReader();
while (dr.Read())
{
// ovde citas red po red, polja dobijas sa dr.getValue(i), gde je i indeks polja.
// inace, getValue vraca genericni tip "object", mozes da ga castujes u sta god ti treba. a imas i ostale get-ove, koji vracaju direktno zeljeni tip
}
conn.Close();


sto se tice dodavanja parametara na SQL query, mozes
cmd.CommandText = "Select * from tabela where polje = " + vrednost;
medjutim ovaj metod zaista nije siguran, moras da budes siguran da su varijable ispravne, pa jos ako je to neki user input, otvoren si za SQL Injection napad.
sigurnije je, dakle, da definises parametre ovako:
cmd.CommandText = "Select * from tabela where polje = ?";
a onda posle dodajes parametre
cmd.Parameters.Add(<vrednost>,odbctype.<tip parametra>);

to ti je to. kada radis malo naprednije stvari, na ovaj nacin komuniciras sa bazom.
za ono sto vama / njemu treba, dovoljno je da povezes kontrole sa odgovarajucim poljima i pustis automatiku da odradi svoje

Peki_92
28.1.2010, 20:40
stigao mi je pm. sad ga skidam... ma sve je to meni... sad sam nesto citao izgleda da ce se na mom projektu raditi velike preprake... mozda. mislim da mi sistem izostanaka nije lepo resen...

Peki_92
28.1.2010, 21:03
ne mogu da ga skinem... nisam lepo resio sistem izostanaka.... samo treba nekako da upise koji dan je izostajao i koliko komada ima ukupno... to nemam poima kako cu sad da izvedem jer ako imam ovu bazu sto imam, zanemarimo ove kolone kao ukupno izostanaka na prvom tromesecju, polugodistu... ako ja njemu u programu kazem da je Janko Jankovic izostao 1.1.2010., on to upise u kolonu pod imemom npr izostanci, a kako i gde ce da upise sledeci izostanak koji je janko napravio 2.1.2010 i kako ce da ga sabere sa ostalim izostancima...??? e ovo je prava muka...

irreal
29.1.2010, 2:22
nije to nikakva muka nego ne poznavanje (i nedostatak iskustva) baza podataka, a donekle i programiranja.

sve sto hocu ovime da kazem je da moras da ucis korak po korak, a ne da "uletis" u pravljenje baze i "velikog" softvera onako, naglavacke, sa idejom "malo tutorial, malo forum i lako cemo"

mora da se radi korak po korak, nema druge.

Peki_92
29.1.2010, 10:07
pa nemam iskustva sa bazom...

doctor
29.1.2010, 10:26
nije to nikakva muka nego ne poznavanje (i nedostatak iskustva) baza podataka, a donekle i programiranja.

sve sto hocu ovime da kazem je da moras da ucis korak po korak, a ne da "uletis" u pravljenje baze i "velikog" softvera onako, naglavacke, sa idejom "malo tutorial, malo forum i lako cemo"

mora da se radi korak po korak, nema druge.

Ja sam licno, pak, bas ovako ucio sve. :) Odma' pucam visoko :D Ako se zadrzim na prostijim stvarima, ne bude prilike da bilo sta bitno naucim, ili naucim ali to brzo ispari zbog neupotrebljavanja (npr. upotreba neke funkcije ili neki API poziv) pa posle lupam glavu "kako bese".

Inace, ako nemas osnovno predznanje onda stvarno ne bi trebalo da se upustas u pravljenje velikih programa :)

Video sam source ovog projekta i nije komplikovan. Vise se svodi na dizajn, citanje iz odredjenih fajlova i citanje iz baze. Nijedno od ta 3 nije komplikovano. Tako da mislim da moze da napravi jedan data source (samim tim i jednu bazu) i da vozi.

Eto, Peki, mozes da dodas programu funkciju za pravljenje backupa baze, ako vec nisi, ja je nisam video ;)

Peki_92
29.1.2010, 10:33
kako mislis backup baze? aj okaci program na neki drugi sajt, ne mogu da skinem sa ovog...

doctor
29.1.2010, 10:51
Pa rezervnu kopiju baze... Na to mislim :D

Peki_92
29.1.2010, 10:54
a to. postoji mogucnost da se cela baza zipuje i salje na server... nemas frke za to, to sam vec radio.

Peki_92
29.1.2010, 22:43
e ljudi imam neku stvar...:

http://www.speedyshare.com/files/20638775/New_Simple_DataBase_VB2005.zip

to je to ja mislim... :aplauz:, napokon :n_klanja:
samo koristi 2003 access... jel moze ispravka da koristi 2007... :D i onda idemo dalje... pa koliko stignemo... :D ali da nagovestim da cu stati kod izostanaka.... :nov_guita to mi se nesto ne uklapa jer ne znam kako bazu da uradim... :paranoia: zasad samo ovo... :ciao:

>edit<

kada konvertuje tu bazu na 2007, nece da je vidi pa zato kazem...

doctor
30.1.2010, 2:06
Sad cu da pogledam kod i editujem poruku :D

Promeni:
Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0
sa
Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0

I trebalo bi da radi bez problema (nisam probao nemam vremena ali ako ne radi/ne radi javi). ;)

irreal
30.1.2010, 8:44
e ljudi imam neku stvar...:

http://www.speedyshare.com/files/20638775/New_Simple_DataBase_VB2005.zip

to je to ja mislim... :aplauz:, napokon :n_klanja:
samo koristi 2003 access... jel moze ispravka da koristi 2007... :D i onda idemo dalje... pa koliko stignemo... :D ali da nagovestim da cu stati kod izostanaka.... :nov_guita to mi se nesto ne uklapa jer ne znam kako bazu da uradim... :paranoia: zasad samo ovo... :ciao:

>edit<

kada konvertuje tu bazu na 2007, nece da je vidi pa zato kazem...


Ozbiljnost :nov_guita tvoje poruke je :alealeee: obrnuto proporcijalna :n_klanja: broju smajlija koje dodajes, onako, maltene :Freddy: nasumice.
:love:

inace, ako hoces da krenes sve ispocetka, mozemo da ti damo neke smernice oko strukture baze i oko koda za softver, pa da bude upotrebljiv alat.
ma da ja i dalje mislim da bi trebao da krenes da ucis sve od pocetka, al ako neces, bolje i da te jos malo uputimo u pravom pravcu nego da ostavis tako nedovrseno.

doctor
30.1.2010, 11:57
inace, ako hoces da krenes sve ispocetka, mozemo da ti damo neke smernice oko strukture baze i oko koda za softver, pa da bude upotrebljiv alat.
ma da ja i dalje mislim da bi trebao da krenes da ucis sve od pocetka, al ako neces, bolje i da te jos malo uputimo u pravom pravcu nego da ostavis tako nedovrseno.

To sam mu i ja rekao na PM :)

Peki_92
31.1.2010, 13:19
ok. radim iz pocetka. mada mislim da nema potrebe. sta predlazete...?

Peki_92
31.1.2010, 13:26
mislite ceo projekat iz pocetka ili samo sa bazom???

doctor
31.1.2010, 13:50
Gledajuci onako ceo projekat, isto ti se hvata da ga radis iz pocetka i da ga preradis, jer ces potrositi skoro istu kolicinu vremena.

Naravno, mozes koristiti iste forme, ali, na primer, nemoj po jednu formu za svako odeljenje da koristis, nego jednu formu za sva odeljenja, posto su identicne, zatim osmisli drugaciji nacin logovanja, i proveri pravopis, molim te, video sam nekoliko":facepalm"reci ;)

Peki_92
1.2.2010, 14:04
ok.javim se kad zavrsim. ne znam kad jer me skola nesto zez a i imam neku zabranu kopa... :boxing: sad se logujem sa drugog...

irreal
1.2.2010, 16:56
Eh kakav je ovaj danasnji svet !
Kada samo ne bi imali stroge roditelje koji iza svakog coska cekaju sa nekim pravilima i zabranama, ko zna koliko bi sada imali boljeg softvera, kolko bi svet bio lepse mesto.

Eto, neka skola se sada muci bez softvera za evidenciju zbog zabrane kompa...

Peki_92
2.2.2010, 10:52
ne muci se. softver pravim jer su mi rekli da ce im trebati kasnije a ja sad skoro pa zavrsavam skolu pa sam hteo da ga uskoro zavrsim... zabranu koma sam dobio iz razloga sto sam nesto zaj@#ao i recka... irreal ne znam sta si hteo da kazes...?

irreal
2.2.2010, 12:28
Hteo sam da kazem da na ovome svetu, sto bih naglasio, da propaganda... to... sto vecina kazu... o onome.... to nije istina !

Peki_92
3.2.2010, 10:03
ok. nije istina... nemoras verovati... a ja samo imam da kazem da nema razloga da lazem... :D

Peki_92
13.2.2010, 15:23
evo me ponovo za kompom... gde smo stali... :) sala. ja pocinjem da radim..

Peki_92
13.2.2010, 19:40
idemo polako...

doctor
13.2.2010, 19:54
Nema potrebe za tolikim postovima, Peki ;)

Peki_92
16.2.2010, 14:53
evo ovako... evo ga primer...:

http://www.speedyshare.com/files/20917781/New_Simple_DataBase_VB2005.zip

imam nekih problema sa upisivanjem u drugu tabelu i listboxom kada listam za drugu tabelu.... :facepalm:cool:

neka pomoc... :ciao:

http://www.speedyshare.com/files/20955943/New_Simple_DataBase_VB2005.zip

uradio sam sve... e sad po ovome treba da radim povezivanje za dnevnik... naravno jedna forma za sva odelenja, kao sto ste mi rekli... mada misim da ce mi biti lakse ako svako odeljenje ima svoju formu...?

p.s. al sam pametan... :dedica::D

aj samo neka mi neko kaze sta znaci dugme update na ovoj formi?? ja ne znam

irreal
16.2.2010, 15:57
to dugme update na osnovu vrednosti onog izdvojenog textbox-a gore updateuje neke vrednosti u tabeli, u bazi.

nego, ponovicu tu jos jednom: ovo nikada neces zbudziti.
ako zaista zelis da napravis dnevnik ili sta god,pa jos da bude upotrebljiv, kreni od pocetka. ovako nikada neces napraviti nesto da valja.

dusandevic
28.2.2010, 19:20
Druže, prvo nauči osnovne stvari koje se tiču dizajniranja baza podataka. Potom možeš u nekom CASE alatu napraviti model baze koja će zadovoljavati potrebe konkretnog projekta koji želiš da uradiš. Onda u razvojnom okruženju i u programskom jeziku koji bar malo poznaješ napraviš nešto opipljivo. Pa kad negde nešto zapne, dođeš ovde sa konkretnim problemima.

Iz tvojih dosadašnjih postova skontao sam da ti nisi u obavezi da sve to praviš, nego hoćeš da učiniš svojoj školi uslugu i ostaviš neki primenljivi softver radi evidencije svega iz dnevnika. Mislim da ti je cilj da to bude primenljivo, a ne da ga samo odradiš i da se sa njim pate dok ne nađu nešto bolje.

Suština tvog programa je ustvari baza podataka a ne programiranje. U programskom jeziku ti samo praviš interfejs prema bazi, za unos i obradu podatka. Poštujem tvoju želju za uspehom ali možda je ovo za sada prevelik zalogaj za tebe.

Ja bih tu bazu radio u npr. MySQL-u, kako bi u jednom momentu mogla da se distribuira na Internet i da roditelji mogu videti podatke o svojoj deci :) Ako znaš VisualBasic, u njemu možeš uraditi interfejs prema bazi u vidu desktop aplikacije.

MS Access nije namenjen za ovakve stvari, ali očigledno da i tvoja škola ne shvata sve to ozbiljno (u protivnom bi kupila jedan od 100000 gotovih softverskih paketa za elektronski dnevnik). Zato lepo otvori Access jer mnogo stvari možeš da odradiš na kliktanje, i pri tom sve može da izgleda lepo. Kad negde zapne, javi se.... :)

Peki_92
2.3.2010, 17:06
projekat je zasad stopiran zbog nedostatka vremena i iskustva sa bazama... mozda sve to prebacim na MySQL i tako da radi na serveru... videcemo jos. mene sad zeza samo izostanci i malo tutorijala za mysql pa ako neko ima neki pocetnicki.. :)

dusandevic
5.3.2010, 4:17
Google je divna stvar kad umeš da je koristiš. Bez problema ćeš naći tutorijale, čak i na srpskom jeziku. Uzmi slobodno i neki engleski, ima dosta stručnih reči koje se realno i ne prevode, a literatura je dosta bolja.

Peki_92
5.3.2010, 13:40
samo da nadjem malo vremena...

diboj
21.4.2010, 15:10
Peki, koliko imaš godina ?
Ako si baš balav, može ti se i oprostiti ....
Kosa mi se diže kad neko ovoliko podcenjuje posao koji se smatra jednim od nejtežih (ali i najlepših) intelektualnih aktivnosti....
Peki, da možeš nešto da pitaš, moraš mnogo da znaš ... as ve što treba za to su knjige, knjige i samo knjige ....
Ne može brate, samo DAJ, daj ... još malo, još malo, samo to ... jer to uopšte nije "samo" i da bi radio to što hoćeš moraš dobroooo da zagreješ stolicu ...
Ovako, izgleda stvarno bljutavo ... radio si nešto, pa nisi radio, pa si počeo od početka, a onda pitaš nešto kao za matematiku: " a, kolko je 2+2 ", i ostaneš živ....
Zato ti toplo preporučujem neku lepu knjižicu od par hiljada stranica, pročitaj, probaj ... i mnogo toga će ti biti jasno...
Definitivno, tako kako ti radiš se ne prave programi, samo možeš nekom da ogadiš računare i programe, a od toga mnogi žive ...
Mani se toga, ako ti ne ide, ima mnogo lakših igara ...
Razmisli o tome ....

irreal
21.4.2010, 15:25
Peki, koliko imaš godina ?
Ako si baš balav, može ti se i oprostiti ....
Kosa mi se diže kad neko ovoliko podcenjuje posao koji se smatra jednim od nejtežih (ali i najlepših) intelektualnih aktivnosti....
Peki, da možeš nešto da pitaš, moraš mnogo da znaš ... as ve što treba za to su knjige, knjige i samo knjige ....
Ne može brate, samo DAJ, daj ... još malo, još malo, samo to ... jer to uopšte nije "samo" i da bi radio to što hoćeš moraš dobroooo da zagreješ stolicu ...
Ovako, izgleda stvarno bljutavo ... radio si nešto, pa nisi radio, pa si počeo od početka, a onda pitaš nešto kao za matematiku: " a, kolko je 2+2 ", i ostaneš živ....
Zato ti toplo preporučujem neku lepu knjižicu od par hiljada stranica, pročitaj, probaj ... i mnogo toga će ti biti jasno...
Definitivno, tako kako ti radiš se ne prave programi, samo možeš nekom da ogadiš računare i programe, a od toga mnogi žive ...
Mani se toga, ako ti ne ide, ima mnogo lakših igara ...
Razmisli o tome ....

slabo mu je nick peki_92
inace, deca ko deca, jako im je dosadno da uce suvu teoriju, nego daj odmah cu ja sada da napravim program, ima da budem faca u skoli...

oduvek bilo i zauvek ce tako ostati, deca su deca :)

diboj
21.4.2010, 16:24
Slažem se :):), ali je bolje da mu se ponudi "štap za pecanje nego riba" ... bijem glavu po istom problemu sa mnogo starijim od njega, pa me malo "pogodilo" ...

JohnnyNT
21.4.2010, 18:36
nego daj odmah cu ja sada da napravim program, ima da budem faca u skoli... Program?Sr*** nisu više u modi? :D Čoveče...pre samo godinu dana sam završio srednju, nisam imao pojma da su se stvari toliko promenile :D

NISAM NESTO SMART
21.4.2010, 20:53
ja sada da napravim program, ima da budem faca u skoli...
:rofl::rofl::rofl:
Doduse to sto si rekao o tome da bez nekog znanja se zalece da pravi neke velike programe je istina ali i ja takodje to radim znam da trebam to da naucim da bih mogao to da odradim ali se ja samo zaletim i kao let`s do it i onda bude ono problem,problem, erorr....ali to je jace od mene crko puko ja cu to da pokusam i ima da se namucim i iznerviram dok nakraju dodjem do zakljucka uff a da prvo naucim pa onda da odradim...Sve ovo cini veoma glupo ali ja onda imam neku direktnu motivaciju a da odradim ovo sto sam pokusao i nisam uspeo i onda nakraju nesto i naucim

irreal
22.4.2010, 0:17
jedno je nauciti kako se vozi manuelni automobil ako si vec vozio automatik a sasvim drugo nauciti kako se vozi automobil ako pre toga nikada nisi ni seo u automobil, samo si ga gledao spolja kako ide, ako ne znas ni sta je volan ni cemu sluze pedale...

suludo je uleteti u kreiranje programa koji ce da vodi dnevnik skole, i to jos da koristi neku sql bazu, a ne znas ni najosnovnije stvari, kao npr sta je klasa i cemu to sluzi.

al ponavljam, i ja sam nekada bio dete, tako da razumem tu zelju da hoce sve odmah i sada, i da uvek misle "lako cu ja to, provalicu vec".

Peki_92
10.12.2010, 21:45
balav ili ne. aplikacije je odavno gotova, sad sam se setio teme...:cool::cool: