PDA

Prikaži potpunu verziju : tonovi


aca2568
7.12.2009, 16:02
U Hz koje su ucestanosti osnovnih tonova na muzickoj skali(c,d,e,f,g,h-jedna oktava)?

DonCorleone91
8.12.2009, 0:24
E ovako, osnovni ton ili kamerton je na frekvenciji od 440Hz, Becka filharmonija se stimuje na 442Hz, a neki drugi orkestri idu i do 435Hz :)
Oktave ti idu za duplo, na primer osnovna oktava 440Hz, za oktavu vise 880Hz i tako a ovo izmedju mozes da izracunas pre alikvotnom nizu. Alikvoti ili harmonici su "prizvuci" osnovnog tona, odnosno njegove dodatne frekvence koje daju boju osnovnom tonu, njihov odnos je dva prema jedan. I tako mozes da izracunas....sto mene sad mrzi :D ujutru cu pa cu da napisem :)

VojaM
8.12.2009, 13:30
Da, i kad izračunaš to, dobićeš nešto što će dobro zvučati u jednom tonalitetu, ali će zvučati potpuno falš u nekom drugom tonalitetu. To je takozvana prirodna lestvica (skala).

Zato je Bah izumeo štimovanje u "temperovanom" sistemu, tj. razmak između tonova je malko smanjen, tako da oktava nije baš tačno u odnosu 1:2, ali zato svi tonaliteti (C-dur, G-dur, Es-dur, cis-mol, b-mol...) zvuče kako treba.

U svakom slučaju, prirodna skala dobija se kada se tonovi nižu geometrijskom progresijom tako da svaki dvanaeseti (ponovljeni prvi, samo za oktavu više) ima frekvenciju dvaput veću od osnovnog tona. Geometrijska progresija je niz brojeva (u ovom slučaju frekvencija) gde se svaki sledeći član dobija množenjem prethodnog člana nekim brojem.

U ovom slučaju, umnožak je jedak dvanaestom korenu iz 2. Zašto dvanaesti? Zato što između dva krajnja tona koji su u intervalu oktave (frekvencije su im u odnosu 1:2) ima tačno 12 polustepena. Ako biste to gledali, recimo, na klavijaturi, ako uočite dirku jednog tona i dirku tona koji je za oktavu viši pa prebrojite dirke od početnog tona do pretposlednjeg tona, uključujući i crne dirke, dobijete tačno 12 dirki - 12 polustepena.

Na primer, ako krenete od tona A1 (frekvencija 440 herca), sledeći ton (Ais) dobijate množenjem 440 sa dvanaestim korenom iz 2 (otprilike 1.06) i tako dalje. Dvanaesti ton predstavlja oktavu u odnosu na osnovni ton i ima frekvenciju 2 x 440 = 880 herca. Ako pomnožite dvanaesti koren iz 2 dvanaest puta sa samim sobom, videćete da se i dobija tačno 2, što znači da se frekvencija dvanaestog tona dobija množenjem frekvencije osnovnog tona sa 2, a to i jeste tačno 880 Hz.

DonCorleone91
8.12.2009, 21:56
Da, tu sam napravio gresku :D razlika izmedju apsolutnog i dobrotemperovanog sistema :)

VojaM
9.12.2009, 12:45
Problem je jedino što ja ne znam formulu za štimovanje po temperovanom (u prevodu - podešenom, naštelovanom, "nabudženom") sistemu. Ali dobro, neka krene od C i neka sve svira u C duru ;)

Beagle
10.12.2009, 11:43
Vojo restekpa, nema sta ne znas :)