PDA

Prikaži potpunu verziju : Nova firma


PeTkO
15.5.2006, 19:44
Za vas imam jedan predlog i jedno pitanje

1)Ovako, planiram da uskoro otvorim neku firmu koja ce se baviti pravljenjem igrica i/ili programa.Ja nesto malo znam da programiram (nesto osnovno iz Basica, Jave, C++, C, Pascal, HTML), ali zato imam milion i milion ideja.Planiram i jos da napravim sajt u kome cu da stavljam obavestenja na kom projektu radim.Uzimam i programere pocetnike i profe.

2)Interesuje me koji je program najlaksi za ucenje i da mi date neki tutor za taj jezik po mogucstvu na srpskom jer nemam vremena za engleski zbog skole?

Marko_L
15.5.2006, 20:20
Ti ili se zezaš, ili imaš jako malo godina ili jako puno para, ili i jedno i drugo :)

Eni
15.5.2006, 20:34
nemam vremena za engleski zbog skole?

Vidis da ima malo godina... :dedica:

PeTkO
15.5.2006, 20:39
Ma ja nisam lepo napisao.Hteo sam da napravim firmu nesto kao andross, samo sto necemo da dogovaramo uzive vec preko interneta.A sto se tice godina nisam ja bas toliko mlad, ja sam osmi razred i nemam vremena zbog prijemnog!!!!!!!!

gooza
15.5.2006, 20:46
Slatko sam se nasmejao...

Marko_L
15.5.2006, 20:47
Ma ja nisam lepo napisao.Hteo sam da napravim firmu nesto kao andross
Aha, znači otvaraš "firmu", a ne firmu :)
Malo si me zbunio sa ovim delom
Uzimam i programere pocetnike i profe.
Jer da bi "uzeo" nekog programera, bilo kakvog, a kamoli profesionalca da radi za tebe, moraš to i da platiš, a ovako samo možeš da zamoliš nekoga da sarađuje sa tobom i moliš Boga da te ne ostavi na pola projekta.

Teva
15.5.2006, 20:57
Nemoj da se zaleces odma` sa firmom prvo napravi neki amaterski projekat....
Pitas nekog sa foruma da ti malkice pripomogne pa ako vidis da ti to lezi i ide od ruke ti napravi firmu....

phoenix[illusion]
15.5.2006, 21:58
Ma ja nisam lepo napisao.Hteo sam da napravim firmu nesto kao andross, samo sto necemo da dogovaramo uzive vec preko interneta.A sto se tice godina nisam ja bas toliko mlad, ja sam osmi razred i nemam vremena zbog prijemnog!!!!!!!!
Ma nema sta da se brines za prijemni. Ja sam ga prosle godine polagao i prijemni je bezveze na ono sto ti donosi srednja skola (mislim bar na Suboticku gimnaziju)

Miloš
15.5.2006, 22:17
']Ma nema sta da se brines za prijemni. Ja sam ga prosle godine polagao i prijemni je bezveze na ono sto ti donosi srednja skola (mislim bar na Suboticku gimnaziju)
Благо мени, нама су укинули пријемни за гимназију.:D

ivankul
15.5.2006, 22:20
Sta je sa ovom danasnjom omladinom, ovaj(andross) hoce da nauci XML za 3 dana, Petko otvara vec firmu :rofl: i ja sam bio ambiciozan, i jos uvek sam, ali ne zalecite se toliko sve u svoje vreme, lepo je to sto dosta toga znate i sto vas interesuje sve to, ali opet kazem polako ljudi, sve sto je brzo to je i kuso!:dedica:

Nemojte da se uvredite, ovo sam sve rekao u najboljoj nameri!:)

Teva
15.5.2006, 22:47
Sta je sa ovom danasnjom omladinom, ovaj(andross) hoce da nauci XML za 3 dana, Petko otvara vec firmu :rofl: i ja sam bio ambiciozan, i jos uvek sam, ali ne zalecite se toliko sve u svoje vreme, lepo je to sto dosta toga znate i sto vas interesuje sve to, ali opet kazem polako ljudi, sve sto je brzo to je i kuso!:dedica:

Nemojte da se uvredite, ovo sam sve rekao u najboljoj nameri!:)
Prvo sa danasnjom omladinom sve je uredu!
Stim sto neke stvari shvatamo olako i neozbiljno
Drugo sto da ne nek okupi ekipicu ili on sam da pokusaju da naprave neku igru, stim sto je moj savet da krenu prvo da naprave neku flash igru pa onda da predju na game maker ili neki slican program pa tek onda na c++ ili c ili VB....

Marko_L
15.5.2006, 23:40
Drugo sto da ne nek okupi ekipicu ili on sam da pokusaju da naprave neku igru
Pa ko mu brani... svako ima pravo da okupi ekipicu i pravi šta mu se pravi, ali mališa je došao sa stavom
Ovako, planiram da uskoro otvorim neku firmu koja ce se baviti pravljenjem igrica i/ili programa.
Uzimam i programere pocetnike i profe.
kao da je neki baja koji je nakupio 200.000 evra pa hoće da otvori firmu i, pazi sad, "UZME" programere, kako početnike tako i profesionalce... a on da bude neki direktor... Heh... kad bi se to tako radilo... iz osnovne škole u direktorsku stolicu... First thiing comes first... prvo treba naučiti raditi, pa raditi u nekom timu ili za nekog, pa tek onda osnivati nešto svoje i "uzimati" ljude da rade za tebe... Dakle nije problem u ambicijama i zaletanju... treba biti ambiciozan i raditi brzo, jer ako si spor drugi te prestignu... ali je problem u stavu... da je doašo i rekao "Voleo bih da radim nešto u vezi programiranja, igre ili programe nebitno... pa bih molio ako neko hoće da mi se pridruži ili mi dozvoli da radim u njegovom timu, bio bih mu zahvalan", a ne "Ja ću otvorim firmu i ima da uzmem profesionalne programere"... Btw, prosečna plata za profesionalnog programera je u Srbiji oko 1000 evra...

Marvin Freestyle
15.5.2006, 23:58
Btw, prosečna plata za profesionalnog programera je u Srbiji oko 1000 evra...

Jel'? :)
Bilo bi interesantno kada bi se na ovom thread-u javila bar jedna osoba iz IT industrije (ne mora da bude programer) koja ima tolika primanja, a da živi i radi u Beogradu/Srbiji.

Voleo bih da nisam u pravu i da ih ima mnogo.

Pozdrav

Marko_L
16.5.2006, 0:11
Pa realno, to je prosečna plata za programera. To ne ne znači da nema onih koji rade za 300 evra mesečno, ali ima i onih koji rade za 1500-2000 evra za isti period, sve zavisi koji posao se radi i gde. Nije isto pravuckati nekakve baze u nekoj firmi ili napraviti, odrzavati i unapredjivati kompletan informacioni sistem.

Marvin Freestyle
16.5.2006, 0:27
Kao što rekoh, voleo bih da da nisam u pravu, ali ne slažem se sa tobom. Ne mislim da je prosečna plata programera u Srbiji 1000 E. Ako i ima ljudi koji imaju tolika mesečna primanja a bave se razvojem software-a, sigurno su redak slučaj. Znam da ih ima. Primer za to je prijatelj koji za kuću iz UK radi iz beogradske kanelarije i ima sličnu tj. nešto višu platu. Ali daleko od toga da je prosečna plata u ovom rangu. Poznajem dosta ljudi koji se bave pomenutim poslom i da su im se u Beogadu nudile prosečne plate od 1000 Eur i/ili išle do 1500 - 2000 kako kažeš, ne bi svi oni napustili zemlju u potrazi za poslom (što je i moj slučaj sticajem okolnosti).

3dM@niak
16.5.2006, 0:29
joj bre.... Ja sam ucio da programiram u Basic-u na Commodore 64 kad sam imao 7-8 godina, ucio da programiram na kompu u VB 2-3 godine, pa su mi skoro sve igre propale... probao sam i ja da napravim firmu (u 3. razredu :D) al ebiga, ne ide... sad radim ponovo, nova "firma", al sam batalio corav posao, nasao druga programera, koji zna znanje, ja uzeo da modelujem (sto najbolje umem), pa radimo...

Dakle, uci, radi, isplatice ti se, ali nemoj izletati sa tim "stize firma, Microsofte, uplashi se!" :D shvatash shta hocu da kazem... Osim ove zamerke za stav, sve ostalo podrzavam, svaka cast za trud, samo tako nastavi...

pozdrav od maniaka...TRI DE maniaka.... :D

Patton
16.5.2006, 9:46
Ma ja nisam lepo napisao.Hteo sam da napravim firmu nesto kao andross, samo sto necemo da dogovaramo uzive vec preko interneta.A sto se tice godina nisam ja bas toliko mlad, ja sam osmi razred i nemam vremena zbog prijemnog!!!!!!!!
Osmi razred, cek to je ono bese 14 godina? :)
Tesko da mozes da vodis firmu sa toliko godina i zaposljavas programere profesionalce. Ajde ti lepo prvo napravi neki svoj projekat, neku svoju igru. Ionako kazes da si pun ideja. Nemoj se zamlacivati sa stvarima tipa "ko ce da mi radi muziku", "ko ce da mi radi grafiku". Nebitno! Nacrtaj sam nesto, uradi neku beta verziju, pa ako je igra iole zanimljiva, lako ces promeniti grafiku i ubaciti muziku.

Stevvan
16.5.2006, 10:15
Dobro nije sad u redu reći "firma" ali da ti ne solim pamet vidim da ovi dovoljno jesu. (Soliti pamet stavljam u najblayem smislu nemojte sad i mene da prozivate zbog toga:D :D :D ).Drugo pitao si za programski jezik. Ja ucim Python(tacnije njegov dodatak pygame) i nije puno težak za razumevanje. Posebna prednost su mu ti dodatci (pygame,pyODE,pyOpenGL,py2exe...) koji dosta olaksavaju rad. Najveća mana mu je sto u Srbiji jako mali broj ljudi radi sa njim pa nemožeš dobiti uvek adekvatnu pomoć. Ali ja sam GM naučio tako što sam gledao tudje primere pa tako učim i python. Sajtovi su ti www.python.org i www.pygame.org
Na ovom drugom možeš skinuti veliki broj igrica narvno u kodu

PeTkO
16.5.2006, 12:38
Osmi razred, cek to je ono bese 14 godina? :)
Ajde ti lepo prvo napravi neki svoj projekat, neku svoju igru. Ionako kazes da si pun ideja. Nemoj se zamlacivati sa stvarima tipa "ko ce da mi radi muziku", "ko ce da mi radi grafiku". Nebitno! Nacrtaj sam nesto, uradi neku beta verziju, pa ako je igra iole zanimljiva, lako ces promeniti grafiku i ubaciti muziku.

Kao sto sam napomenuo ja ne znam dobro da programiram.Znam samo osnovne stvari!!!!!

Patton
16.5.2006, 12:44
Kao sto sam napomenuo ja ne znam dobro da programiram.Znam samo osnovne stvari!!!!!
Dovoljno za pocetak... nemoj da dozvolis da ostane samo na tim osnovnim stvarima. Uzmi neko pomagalo... recimo SDL (Simple DirectMedia Layer http://www.libsdl.org). Sa tom bibliotekom mozes sa 2-3 komande da otvoris prozor i sa jos 2-3 da prikazes sprajt na ekranu. A to ti je vec dovoljno da napravis neki Tetris ili PacMan (bez duhica, jer ces za duhice morati malo da se smaras sa AI-jem). Veruj mi... sa 14 godina ces pre nauciti da programiras proste igre, nego sto ces okupiti profi ekipu da rade za tebe dzabe.

PeTkO
16.5.2006, 14:22
Nabavio sam Game marker 6 i SDL.Gde mogu da nadjem tutore za Game marker!Da li je Game marker tezak?????

ivankul
16.5.2006, 15:00
Po mom skromnom misljenju nema boljeg programa od game makera za one koji tek uce da programiraju, a dobar je i za one koji vec dosta znaju. Ako vec znas da programiras npr. u pascalu lako ces skapirati GM Language, ako nisi nikad programirao nema veze, imas mogucnost da samo pomocu klika i prevlacenja napravis super igre i na taj nacin skapiras kako sve to funkcionise, jednom recju odlican je. Moja preporuka:to_care: . Sad u GM radim sharware igru (kao sto vec verovatno znate iz prethodnih tema na forumu), obecao sam da cu vam uskoro obezbediti demo verziju, ali i ja i crtac imamo posla preko glave tako da ne stizemo da zavrsimo jednu sitnicu bez koje igru necu da stavim na forum. Sto se tice tutoriala, najbolje je da skines neki Editable primer igre i da probas da skapiras na koju foru radi, a ako bas hoces tutorial potrazi ga na
http://www.gamemaker.nl/tutorial.html super su ja sam pre 3-4 godine dosta naucio preko njih.
I slobodno pitaj sta ti nije jasno, rado cu ti pomoci.:kreza:

Patton
16.5.2006, 15:55
Ja sam protivnik gamemakera... :)

Mada moram priznati da sam koristio davno jedan i to za C64. Pa evo da vidite kako je to nekada izgledalo

http://www.mts.net/~kbagnall/commodore/gamemaker/info.html

Ako znas vec osnove C++ (kako tvrdis), nastavi to da ucis. U pocetku se nemoj zamarati klasama, jer ih neces skontati iz prve. Uzmi ovaj lib sto sam ti dao, procitaj malo dokumentaciju, vidi koje su mu mogucnosti. Sve to imas na njihovom sajtu. I ovaj link ti moze dosta pomoci:

http://lazyfooproductions.com/SDL_tutorials/index.php

PeTkO
16.5.2006, 16:37
Hey, ivankul, hvala za one tutore za GM.Stvarno su dobri!!